Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τελικα ειναι τοσο ασχημα οσο τα λενε??!!

Recommended Posts

Γεια σας! Δεν ξερω αν υπαρχει αλλου το ιδιο η παρομοιο θεμα οποτε συγνωμη αν ανοιγω το θεμα σε λαθος ενοτητα!! Ειμαι 27 χρονων ,παντρευτηκα πριν 6 μηνες και μολις σημερα μπηκα στον 5 μηνα της πρωτης μου εγκυμοσυνης!! Ειμαι παρα πολυ ευτυχισμενη και ειδικα τωρα που νιωθω πια το μικρο πλασματακι να κουνιεται μεσα μου! Το θεμα μου ειναι το εξης...δυστυχως οοολοι οι γυρω μου με απογοητευουν και με αγχωνουν σχετικα με το ποσο ασχημα θα περασω οταν γεννηθει το μωρακι μου,με τα κλαματα τα ξενυχτια και ολα οσα επονται του ερχομου ενος μωρου.Φυσικα και εχω αγχος απο μονη μου αλλα ειναι λογικο και επομενο οτι απτη στιγμη που αποφασισαμε να κανουμε μωρακι ειμαστε διατεθειμενοι και οι δυο να κανουμε οσα ειναι απαραιτητα για να το κανουμε ευτυχισμενο και ξερουμε οτι δεν θα ειναι ολα ευκολα στην αρχη ειδικα τωρα που δεν θα ξερουμε που πανε τεσσερα..ξερω οτι θα περασουμε απο δυσκολες καταστασεις , ξερω οτι δεν θα ειναι ολα ροδινα αλλα βρε κοριτσια πειτε μου πραγματικα ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο μου τα λενε,οσες γιναται μανουλες κακοπερασατε?? Πραγματικα πλεον νευριαζω οταν ακουω <θα δεις τι ωραια που θα περασεις μολις γεννηθει,θα θελεις να κοιμηθεις και δεν θα σε αφηνει,θα σε φανε οι πανες κτλ,κτλ,κτλ....κουραστικααα...και εχω πιασει τον εαυτο μου να σκεφτεται μηπως τελικα δεν επρεπε να μεινω εγκυος και μηπως τελικα δε θα τα καταφερω?? Και γενικα δεν με αφηνουν να χαρω την εγκυμοσυνη μου και δεν ξερω πως να τους το ξεκοψω!!

Διαφημίσεις

Αχ αχ αχ βρεεε!

Δεν υπάρχει μεγαλυτερη ευλογία!!

Να χαρείς τους 9 μηνες!!!

Το μετα θα έρθει μονο του!

Η αλήθεια ειναι πως ΚΑΝΕΝΑ μωρο δεν ειναι ιδιο με το αλλο!

Μπορει να ειναι απο αγγελούδι ήσυχο εώς ταραξίας!

Εμένα ειναι 2 μηνων τωρα!

Ειναι μέτρια εώς ήσυχη...

Ολα αυτα που άκουγα ηταν βλακείες και εμπειρίες μεμονωμένες απο διαφορες.....

Καθε γυναικα αντιμετωπίζει αλλες δυσκολίες!

Ομως ξερεις κατι;

Οσο κομματια και να εισαι.....

Μόλις σε κοιτάξει στα ματια πχ την ωρα του θηλασμού θα λιώνεις απο ευτυχια, καμμιά κούραση δεν θα υπάρχει!!!

Ή οταν θα σου χαμογελάει!!!

Ηρεμησε και να θυμάσαι πως τα μωρα καταλαβαίνουν τα παντα και πταν εισαι χαρούμενη ή αγχωμένη....

Ειναι ενα θαύμα!!!

2 συμβουλες!!!!! Που τις άκουγα ειδικα την πρωτη και ελεγα καλα τι μου λενε τωρα....

1. Οταν κοιμαται το μωρο να κοιμάσαι και εσυ!!!

2. Το στηθος σου θα ειναι το πιο ήρεμο μέρος εκει θα ήρεμει παντα ακομη και κολικους να εχει ελπιζω κοπελα μου να σου πετύχει αυτο!!!

Ακομη και να χτυπιέται ήρεμει στο στηθος μου!

Θα σου έλεγα και αλλα αλλα εχω λίγη ωρα περιθώριο για να κοιμηθω! :wink:

Γεια σας! Δεν ξερω αν υπαρχει αλλου το ιδιο η παρομοιο θεμα οποτε συγνωμη αν ανοιγω το θεμα σε λαθος ενοτητα!! Ειμαι 27 χρονων ,παντρευτηκα πριν 6 μηνες και μολις σημερα μπηκα στον 5 μηνα της πρωτης μου εγκυμοσυνης!! Ειμαι παρα πολυ ευτυχισμενη και ειδικα τωρα που νιωθω πια το μικρο πλασματακι να κουνιεται μεσα μου! Το θεμα μου ειναι το εξης...δυστυχως οοολοι οι γυρω μου με απογοητευουν και με αγχωνουν σχετικα με το ποσο ασχημα θα περασω οταν γεννηθει το μωρακι μου,με τα κλαματα τα ξενυχτια και ολα οσα επονται του ερχομου ενος μωρου.Φυσικα και εχω αγχος απο μονη μου αλλα ειναι λογικο και επομενο οτι απτη στιγμη που αποφασισαμε να κανουμε μωρακι ειμαστε διατεθειμενοι και οι δυο να κανουμε οσα ειναι απαραιτητα για να το κανουμε ευτυχισμενο και ξερουμε οτι δεν θα ειναι ολα ευκολα στην αρχη ειδικα τωρα που δεν θα ξερουμε που πανε τεσσερα..ξερω οτι θα περασουμε απο δυσκολες καταστασεις , ξερω οτι δεν θα ειναι ολα ροδινα αλλα βρε κοριτσια πειτε μου πραγματικα ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο μου τα λενε,οσες γιναται μανουλες κακοπερασατε?? Πραγματικα πλεον νευριαζω οταν ακουω <θα δεις τι ωραια που θα περασεις μολις γεννηθει,θα θελεις να κοιμηθεις και δεν θα σε αφηνει,θα σε φανε οι πανες κτλ,κτλ,κτλ....κουραστικααα...και εχω πιασει τον εαυτο μου να σκεφτεται μηπως τελικα δεν επρεπε να μεινω εγκυος και μηπως τελικα δε θα τα καταφερω?? Και γενικα δεν με αφηνουν να χαρω την εγκυμοσυνη μου και δεν ξερω πως να τους το ξεκοψω!!

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου.αληθεια τι ειναι;εγω σκεφτομουν οτι θα ειναι δυσκολα κ ετσι οταν τα εζησα μου φανηκαν πιο ευκολα.δ ειχαμε βεβαια σοβαρα θεματα εκτος απο τον πρωτο μηνα κ το μονο δυσκολο που ειχε η μικρη μου ηταν οτι ειναι αυπνο παιδακι απο βρεφος μεχρι κ τωρα.αλλα απο δυο μηνων κ μετα ξεκουραζομαι κ απο 4 μπορω να κανω οτι θελω.φυσικα κ δ ειναι τραγικα.αλλιως δ θα καναμε παιδια.κ απο τοτε που εγινα μαμα ειμαι συνεχεια ευτυχισμενη που εχω τον αντρα μου κ την κορη μου.δ κακοπερναω,προς θεου.αν νευριαζεις με αυτα που λενε δειξτο.πες τους οτι αυτη ηταν η επιλογη σου.απλα για δικη σου ευκολια να ασχολειται κ ο μπαμπας απο την αρχη με το μωρο.αν εχεις τη δυνατοτητα βοηθειας δεξου την αλλα τυπου δουλειες,φαγητο.

Ολα οσα ακουσα...

Θα το κανεις μπανιο ετςι...

Θα το πιάνεις ετςι...

Θα το θηλάζεις σε αυτη την σταση....

Θα το ντύνεις ετσι ...

Ντυστο γρηγορα μην κρυώσει ...

Αχ φταρνιστηκε κρυωσε.. ( τα μωρα πρεπει να φταρνίζονται λιγο)

Κτλ κτλ ....

Τιποτα δεν χρειάστηκε!!!!

Η μάνα γεννιέται δεν γινεται!

Μονο σε καποια πραγματάκια προσοχη και θα εχεις διαίσθηση για τα υπόλοιπα!!!

Θα ξερεις καλυτερα απο τον καθένα τι θελει το μωρο σου!!!

Αν το αγαπας και το θελεις πολυ στην ζωη σου και εισαι χαρούμενη θα ειναι και εκείνο !

Άκου τι σου λενε αλλα μην δείχνεις αγχωμένη!

Να εισαι δυναμική μαμα!!!

Χαρούμενη και ευκίνητη!!!

Με το καλο!!!

Υγεια να εχει και ολα θα τα καταφέρεις!!! :-)

Ολα οσα ακουσα...

Θα το κανεις μπανιο ετςι...

Θα το πιάνεις ετςι...

Θα το θηλάζεις σε αυτη την σταση....

Θα το ντύνεις ετσι ...

Ντυστο γρηγορα μην κρυώσει ...

Αχ φταρνιστηκε κρυωσε.. ( τα μωρα πρεπει να φταρνίζονται λιγο)

Κτλ κτλ ....

Τιποτα δεν χρειάστηκε!!!!

Η μάνα γεννιέται δεν γινεται!

Μονο σε καποια πραγματάκια προσοχη και θα εχεις διαίσθηση για τα υπόλοιπα!!!

Θα ξερεις καλυτερα απο τον καθένα τι θελει το μωρο σου!!!

Αν το αγαπας και το θελεις πολυ στην ζωη σου και εισαι χαρούμενη θα ειναι και εκείνο !

Άκου τι σου λενε αλλα μην δείχνεις αγχωμένη!

Να εισαι δυναμική μαμα!!!

Χαρούμενη και ευκίνητη!!!

Αχ βρε Χριστινακι με εκανες και συγκινηθηκα..φυσικα και το θελω το μωρακι μου οσο τιποτα στο κοσμο και ειδικα ο χαζομπαμπας του, εγω λογω καποιον θεματων πιστευα πως δεν θα εκανα ευκολα παιδακια αλλα τελικα τα καταφεραμε κατευθειαν και νιωθω απιστευτα ευτυχισμενη και το περιμενω πως και πως.Δεν με ενοχλει ουτε αν θα ξενυχτισω ουτε τιποτα απολα αυτα,απλα στεναχωριεμαι που ο κοσμος μιλαει ετσι για τις πιο ομορφες στιγμες στη ζωη μιας γυναικας!! Αντε ξεκουρασου τωρα που προλαβαινεις να γεμισεις τις μπαταριες σου!!

Διαφημίσεις

Κοπέλα μου μην αγχώνεσαι, όλα αυτά που σου λένε είναι κακίες. Εγώ έχω μια μπέμπα 10 μηνών και πραγματικά από τότε που ήρθε στη ζωή μας αντιλαμβάνομαι πόσο άδεια ήταν πριν.

Πρακτικά τώρα.

1)Ναι ο πρώτος μήνας είναι δύσκολος γιατί κάθε 3 ώρες θέλει να φάει, αν θηλάσεις υπολόγισε περίπου 30-60 λεπτά κάθε θηλασμός. Ο θηλασμός στην αρχή είναι γεμάτος ανασφάλειες και θέλει υπομονή και επιμονή αλλά είναι ότι καλύτερο για το μωρό.

2) Μετά τον δεύτερο μήνα το μωρό κοιμάται περισσότερες ώρες το βράδυ και η κατάσταση χαλαρώνει αρκετα.

3) Πέρα από τις συμβουλές των κοριτσιών στις οποίες συμφωνώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις τις γιαγιάδες μέσα στο σπίτι πολλές ώρες γιατί μόνο άγχος προκαλούν και πρόσεξε να μην το μάθουν συνήθειες που εσύ δεν θες. Εγώ για παράδειγμα έπρεπε να λείπω αρκετές ώρες λόγω σοβαρής ασθένειας συγγενικού μου ατόμου και η μάνα μου μέσα σε μια εβδομάδα έμαθε την μικρή να κοιμάται στα χέρια όταν ήταν 8 μηνών.

Γενικά απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και όλα μια χαρά θα πάνε.

08Irp2.png

:cool:

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου.αληθεια τι ειναι;εγω σκεφτομουν οτι θα ειναι δυσκολα κ ετσι οταν τα εζησα μου φανηκαν πιο ευκολα.δ ειχαμε βεβαια σοβαρα θεματα εκτος απο τον πρωτο μηνα κ το μονο δυσκολο που ειχε η μικρη μου ηταν οτι ειναι αυπνο παιδακι απο βρεφος μεχρι κ τωρα.αλλα απο δυο μηνων κ μετα ξεκουραζομαι κ απο 4 μπορω να κανω οτι θελω.φυσικα κ δ ειναι τραγικα.αλλιως δ θα καναμε παιδια.κ απο τοτε που εγινα μαμα ειμαι συνεχεια ευτυχισμενη που εχω τον αντρα μου κ την κορη μου.δ κακοπερναω,προς θεου.αν νευριαζεις με αυτα που λενε δειξτο.πες τους οτι αυτη ηταν η επιλογη σου.απλα για δικη σου ευκολια να ασχολειται κ ο μπαμπας απο την αρχη με το μωρο.αν εχεις τη δυνατοτητα βοηθειας δεξου την αλλα τυπου δουλειες,φαγητο.

Γεια σου vicky86 ,ευχαριστω για την απαντηση!! :-) Να σου ζησει η κορουλα σου! Εμεις περιμενουμε αγορακι και εγω προβλεπεται να γινω πολυ χαζομαμα αν και σε ολους το παιζω σκληρη χιχιιχιι , καλα για τον αντρα μου δεν το συζηταω πραγματικα πιστευω οτι αυτος ο αντρας εχει γεννηθει για να γινει ο καλυτερος πατερας .Εκεινος επεμενε να κανουμε μωρακι οταν εγω ελεγα οχι λογω του οτι φοβομουν πως δεν θα τα καταφερωα μεινω εγκυος και στεναχωριοταν καθε φορα που ελεγα πως δεν θελω..χαζη που ημιυνα και εγω....για βοηθεια παλι καλα σε ολα εχω τον συζυγο απτην αρχη τις εγκυμοσυνης που ημουν με ατελειωτους εμετους σχολαγε απτη δουλεια και εκανε τα παντα,εκτος απο μερικες φορες που χρειαστηκε να μας μαγειρεψει η μητερα μου,οι υπολοιποι ουτε που ασχοληθηκαν και ουτε που θα ασχοληθουν ,μονο να λενε τι να κανεις και πως να το κανεις ξερουν αλλα οκ δεν πειραζει, ισως καλυτερα ετσι..οποτε επειδη το ωραριο του αντρα μου ειναι περιεργο 3 βαρδιες και ατελειωτες υπερωριες θα εχω την μανουλα μου που ουσιαστικα ειναι η μονη που δεν με αγχωνει με τιποτα !!

Κοπέλα μου μην αγχώνεσαι, όλα αυτά που σου λένε είναι κακίες. Εγώ έχω μια μπέμπα 10 μηνών και πραγματικά από τότε που ήρθε στη ζωή μας αντιλαμβάνομαι πόσο άδεια ήταν πριν.

Πρακτικά τώρα.

1)Ναι ο πρώτος μήνας είναι δύσκολος γιατί κάθε 3 ώρες θέλει να φάει, αν θηλάσεις υπολόγισε περίπου 30-60 λεπτά κάθε θηλασμός. Ο θηλασμός στην αρχή είναι γεμάτος ανασφάλειες και θέλει υπομονή και επιμονή αλλά είναι ότι καλύτερο για το μωρό.

2) Μετά τον δεύτερο μήνα το μωρό κοιμάται περισσότερες ώρες το βράδυ και η κατάσταση χαλαρώνει αρκετα.

3) Πέρα από τις συμβουλές των κοριτσιών στις οποίες συμφωνώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις τις γιαγιάδες μέσα στο σπίτι πολλές ώρες γιατί μόνο άγχος προκαλούν και πρόσεξε να μην το μάθουν συνήθειες που εσύ δεν θες. Εγώ για παράδειγμα έπρεπε να λείπω αρκετές ώρες λόγω σοβαρής ασθένειας συγγενικού μου ατόμου και η μάνα μου μέσα σε μια εβδομάδα έμαθε την μικρή να κοιμάται στα χέρια όταν ήταν 8 μηνών.

Γενικά απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και όλα μια χαρά θα πάνε.

Σε ευχαριστω που απαντησες...να σου ζησει το μωρακι σου!!! Η αληθεια ειναι οτι το πραγματικο μου αγχος και ισως το μοναδικο ειναι αν θα καταφερω να θηλασω γιατι το θελω παρα παρα πολυ,ολα τα αλλα ξερω οτι θα τα καταφερουμε!ο

Οσο για τις γιαγιαδες η μια ξερω πως δεν θα το κραταει καθολου μονη της μονο θα λεει πως και τι να κανω και θα σκοτωθουμε ,ενω η μαμα μου λογω ηλικιας μου ξεκαθαρισε πως οτι χρειαστω θα το κανει αλλα οσο ειναι πολυ μωρακι δεν θα μπορεσει να μου το κρατησει..και βασικα σχετικα με τις γιαγιαδες δεν το πολυ σκεφτομαι γιατι ο αντρας μου ξερει μια χαρα να χειριζεται τους γονεις τους οπως και οταν πρεπει και οι δικοι μου παλι μετα τη γεννα θα τους βλεπουμε δυστυχως σπανια λογω μετακομισης..σνιφ-σνιφ...Γενικος ομως και ανεξαρτητα απολα τα αλλα επειδη ειμαστε και λιγο περηφανοι προσπαθουμε να τα κανουμε οοολλαα μονοι μας ωστε γενικα να μην επεμβαινουν στη ζωη μας...

Καποιες δυσκολίες θα τις αντιμετωπίσεις...

Εσυ και το μωρακι σου ομως θα τις αντιμετωπίσετε μαζι!

Όσον αφορά τον θηλασμο μην αγχωνεσαι ελπιζω να έρθει ευκολα!

Τις πρωτες μερες δεν θα χεις και πολυ περιθώριο να σκεφτείς αρα η κούραση θα ειναι κατι που θα υπάρχει αλλ δεν θα το ξερεις!

Να απολαύσεις καθε μερα καθε λεπτο γιατι δεν ξανα γυρνάει αυτη η τοσοδουλικη μορφή!

Να κοιμάσαι κανενα 5-8 ωρες συνολικά ολη μερα οταν κοιμαται και το μωρο...

Να του εχεις φως φυσικο ολη μερα στο δωμάτιο και ήπιους ήχους να συνηθίζει σε "φασαρία" και κουβεντούλα!

Το βραδυ πριν κοιμηθεί μπανακι μετα μαμ χωρις φώτα για να ξεχωρίζει την μερα απο την νυχτα!

Θα ελεγα αν βγει το μωρο σου 3.500 κιλα και άνω το βραδυ μην το ξυπνάς για να φάει πριν το 4ωρο ρωτα βεβαια και τον γιατρο σου...

Γιατι εγω με τις οδηγίες τους πάλευα καθε 2 ωρες να την ξυπνάω, δεν ξυπνούσε με τιποτα!!!!

Τωρα ξυπνάει νταν ΑΓΓΛΙΔΑ!

Κάποιες φορες κοιμαται ολο το βραδυ, δεν ειναι στάνταρ!

Οτι θα σε προβληματίζει θα παίρνεις τον γιατρο σου!

Εχεις άλλους 4 μηνες να δεθεις με το μωρακι σου, αξιοποίησε τους χάιδεψε την κοιλιτσα σου μιλησε του βάλε τραγουδάκια!!!

Εμένα καθε φορα που έτρωγα και άκουγε πιρούνι μεσα στην κοιλια γίνονταν πανικός!!!!... Τωρα δεν μας αφήνει να φαμε οταν ακούει παλι πιρούνι κλαιει και θελει να φάει!

Βάλτης να ακούει το αγαπημένο σου τραγουδι και τωρα και μετα την γεννηση...

Δεν ξερω τι αλλο να σου πω!

Βγάλε πολλες πολλες φωτογραφιες τωρα :wink:

Καλημέρες σε όλους!

Έχω ένα μωράκι 4 μηνών που ήρθε μετά από κόπους, βάσανα και τελικά εξωσωματική. Όταν ήμουν έγκυος άκουσα άπειρες φορές τις ίδιες κουβέντες που ακούς κι εσύ, "θα δεις τι θα πάθεις", "ξέχνα τον ύπνο και την ξεκούραση" και άλλα πολλά και "όμορφα"...Σε κάποια φάση τρομοκρατήθηκα τόσο από τις απειλές των καλοθελητών που άρχισα να απαντάω του τύπου -και δε μου το έλεγες νωρίτερα να γλυτώσω στεναχώριες και χρήματα?

Και τώρα η δική μου πραγματικότητα και αλήθεια. Ναι κουράστηκα, ναι ξενύχτησα, ναι ήμουν χειρουργημένη και εξαντλημένη από τα καινούρια δεδομένα της οικογένειας και τις άπειρες πληροφορίες που έπρεπε να μάθω και να θυμάμαι, ναι είχα κόσμο στα πόδια μου να με βοηθάνε και να με ζαλίζουνε ταυτόχρονα.

Αλλά ξέρεις κάτι? Μετά από 4 μήνες που τα έβαλα όλα σε μια σειρά και στάθηκα στα πόδια μου δεν μπορώ να θυμηθώ ούτε μια μέρα από τις πρώτες όσον αφορά στην κούραση και την ταλαιπωρία. Όλα ως δια μαγείας ξεχάστηκαν! Τα μόνα που θυμάμαι είναι τα πρώτα χαμογελάκια μας, ο γλυκός ύπνος του, τα ρουχάκια που του έβαζα και μας μίκρυναν, χαζολεπτομέριες που μου φτιάχναν τη δύσκολη μέρα...

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο να αποκτάς ένα μωράκι αλλά ας μην καταστροφολογούμε. Η κούραση είναι πολύ λίγη σε σχέση με την ευτυχία που θα βιώνεις καθημερινά. Κι όταν περάσει ο καιρός μένει μόνο το πόσο γεμάτη θα νιώθεις μέσα στην ημέρα κι ας φτάνει το βράδυ και δεν μπορείς να πάρεις τα πόδια σου από τις 22.00:cool:

Αυτές τουλάχιστον είναι οι δικές μου εμπειρίες.

Διαφημίσεις

λιλι ολα αυτα ειναι βλακειες.μην αφησεις κανεναν να σε αγχωνει.μακρια οι ξερολες και οι εξυπνακηδες.ειναι η πιο σημαντικη στιγμη της ζωης σου....και ναι το πολυ να κρατησει η κουραση μεχρι 4 μηνες.και τι εγινε?χαρα και ευτυχια ειναι.να γεννηθει με το καλο και να ειναι παντα γερο!δεν χρειαζεσε κανεναν να σου πει τι θα κανεις.αλλωστε θα το δεις οτι θα σου βγαινει απο μεσα σου πως πρεπει να φροντισεις το μωρο σου!το να σου δειξει καποιος δυο τρια βασικα πραγματακια εννοειτε πως η συμβουλη του και η βοηθεια του θα ειναι παντα ευπροσδεκτη!αλλα οχι οτι ειναι στανταρ...καθε μωρακι ειναι διαφορετικο....δεν υπαρχει επισης κατι στανταρ που πρεπει να κανεις εσυ με το μωρο σου.δεν θα αγχωθεις για τιποτα.ουτε για τον θηλασμο ουτε τιποτα.θα κανεις οτι θελεις....αμα θες θηλασε αμα θες μην θηλασεις.αμα θες να ασχοληθεις μονο με το μωρο και οχι πχ με το σπιτι(δουλειες μαγειρεμα κτλ)καντο αν οχι αστο σαν πυρηνικη βομβα...γενικοτερα θα κανεις οτι σε ευχαριστει...ειναι πολυ σημαντικο και φοβερο ταυτοχρονα ο ερχομος ενος παιδιου.δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ευτυχισμενη θα σε κανει μερα με την μερα.δηλαδη τα γραφω και συγκινουμαι εχοντας ενα κοριτσακι τωρα που ειναι 5 χρονων και θυμαμαι αυτες τις τοσο τελειες στιγμες που περασα και περναω ακομα.και ναι...και ξενυχτια ειχα και κλαματα ειχα αλλα πανω απο ολα ημουνα ο εαυτος μου!φιλακια πολλα και με το καλο:P

Σημασια εχει το μωρο να ειναι υγιές!

Αν σου ξανα πούνε κατι πες τους πως θα γίνεις μαμα και θελεις να σκληραγωγηθεις! :-)

Το μωρο θα ειναι για λιγο μικρο θα μεγαλωσει θα αρχίσει να καταλαβαίνει...

Θα περνάτε ομορφα μαζι θα γινει ολόκληρο αγορι μετα τα 2-3-4-5 χρονια θα εισαι μια αγορομανα περήφανη για τον κούκλο σου θα του κανεις Καρφακια και θα σε συνοδεύει :wink:

Τα μωρα μεγαλώνουν ραγδαία!

Εμένα γεννήθηκε 2.650 46 εκ

Και 2 μηνων τωρα ειναι 5.300 58 εκ.

Με κοιτάει γελάει μου λεει λεξούλες αγκου αου αουε κτλ :-)

Καθε στάδιο που θα περνάει θα ειναι κρίμα να λες πω πω γιατι δεν το χάρηκα;

Εγω πχ δεν χάρηκα την εγκυμοσυνη μου ημουν μεσαααα στο αγχος!

Το θεμα μου ειναι το εξης...δυστυχως οοολοι οι γυρω μου με απογοητευουν και με αγχωνουν σχετικα με το ποσο ασχημα θα περασω οταν γεννηθει το μωρακι μου,με τα κλαματα τα ξενυχτια και ολα οσα επονται του ερχομου ενος μωρου...ξερω οτι θα περασουμε απο δυσκολες καταστασεις , ξερω οτι δεν θα ειναι ολα ροδινα αλλα βρε κοριτσια πειτε μου πραγματικα ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο μου τα λενε,οσες γιναται μανουλες κακοπερασατε?? Πραγματικα πλεον νευριαζω οταν ακουω <θα δεις τι ωραια που θα περασεις μολις γεννηθει,θα θελεις να κοιμηθεις και δεν θα σε αφηνει,θα σε φανε οι πανες κτλ,κτλ,κτλ....κουραστικααα...και εχω πιασει τον εαυτο μου να σκεφτεται μηπως τελικα δεν επρεπε να μεινω εγκυος και μηπως τελικα δε θα τα καταφερω?? Και γενικα δεν με αφηνουν να χαρω την εγκυμοσυνη μου και δεν ξερω πως να τους το ξεκοψω!!

Να ζησετε και με το καλό να δεχτείς το μπεμπάκι σου!

Βρε Λίλι, δεν κατάλαβα, τι σε ενοχλησε και σε απογοήτευσε από αυτά που σου λένε? Δεν τα ήξερες από πριν? :P

Δεν ηξερες πως όταν ερχεται ενα μωρό η μαμά και ο μπαμπάς κοιμουνται πολύ λιγότερο και πολύ χειρότερα από πριν ή ότι θα σε φάνε οι πάνες (δηλ πού θα έκανε τσίσα και κακά το μωρό, στην τουαλέτα:rolleyes:?)?

Οπότε, ναι, δίκιο έχουν, έτσι ειναι όπως τα λενε, για να απαντησω στην αρχική σου ερωτηση, αλλά αν αυτό χαρακτηρίζεται "άσχημα" ή "τραγικό" ή "κακοπέραση" ή απλά φυσιολογικό, είναι δικό σου θέμα! Το αν κακοπερνάς εχοντας ένα μωρό, εσύ θα το καθορίσεις, με τη συμπεριφορά σου, την ψυχραιμία σου, την υπομονή σου, ακόμα και με τους ανθρώπους που θα εχεις δίπλα σου (πχ αυτούς που σου τα λένε αυτά μην τους έχεις δίπλα σου, χίλιες φορές μονη!!!). Ειναι γεγονός ότι σε σχεση με την παλιά μας ζωή, που δεν εχουμε καμία έννοια και καμία ευθυνη, ξαφνικά ενα ανημπορο πλάσμα εξαρταται μονο από εμάς, αλλά αυτό εχει ταυτόχρονα ένα μεγαλείο που κανείς τρίτος δεν μπορεί να στο εξηγήσει με λόγια, αν δεν το ζήσεις μόνη σου!

Και βέβαια το να φοβάσαι και να αμφιβάλλεις για το αν θα τα καταφερεις ειναι το πιο νορμάλ πράγμα στον κόσμο. Εννοείται ότι μια τετοια καινούρια και πρωτόγνωρη κατασταση μας τρομάζει (εγω πχ ειχα φαει κόλλημα ότι αν το μωρό γεννηθεί κατω από 3 κιλά, δεν θα μπορώ να το πιάνω γιατί θα ειναι πολύ μικρό :lol: Τελικά όντως γεννήθηκε λιγότερο από 3 κιλά, αλλά μια χαρά το έπιασα, αν μπορούσα ας έκανα κι αλλιώς:rolleyes:).

Ασ' τους να λένε και στη χειρότερη πες τους, αν ζοριστώ πολύ, θα 'ρθω να στο αφησω εσενα, που τα ξερεις όλα :-P

Ετσι ειναι ολα γίνονται αυθόρμητα χωρις να σκεφτεις....

Εγω γέννησα φυσιολογικα χωρις νάρκωση εκανα ραμματα σ'ολο τον κολπο λογω της διδελφυς μητρας και πυρινεοτομη εχασα πολυ αιμα ζαλιζομουν απίστευτα!!!

Ηπια με το ζόρι 4 χυμούς σιδηρο εκανα ενα ντουζ με την μαμα μου :-) και μετα ξεκινησα!!!!

Την μπεμπα αλά μπρατσετα!

Ένιωθα τοσο δυνατή που ηξερα πως οσο και να ζαλίζομαι δεν υπήρχε περίπτωση να πέσω!

Την ειχα 3 μερες μερα νυχτα μαζι στο νοσοκομείο (αν και ηταν ήσυχη )

Και μετα που βγήκα καμμιά βοηθεια δεν χρειάστηκα μονο να κατσω δεν μπορούσα :-) για κάποιες μερες :-) στα πλαγιά μονο!

Ειναι το μεγαλείο της γυναικείας φύσης αντέχουμε τα παντα!

Επισης να σου πω πως το μωρο κλαιει για κάποιον λογο ...

πεινάει, θελει άλλαγμα, θελει να κανει κακα, θελει απλα αγκαλια, ποναει η κοιλια, θελει να ρευτεί... (εμένα γι αυτούς τους λογους κλαει) αλλα μωρα δεν κλαίνε για κακα ή για ρεψιμο ...

Θα μαθεις να τα ξεχωρίζεις!

Τρυφερές αγκαλιές θελει και ηρεμία!

Ααααα και αυτη η ατάκα πια " μην το παίρνεις αγκαλια αστο να κλαψει θα μάθει αγκαλια μετα"

Να μην παρω αγκαλια δηλαδη την καρδουλα μου επειδη θα μάθει σε αγκαλιές... Ας μάθει, σε λίγα χρονια θα τα παρακαλάμε εμεις για μια αγκαλια και θα μας λενε "μαμα μεγάλωσα τωρα" ειδικα μερικα αγοράκια! :wink:

Ξεαγχώσου και προετοιμάσου για νέα δεδομένα, τα οποία δεν είναι "δεδομένα". Άλλα μωράκια είναι σα να μην υπάρχουν - μαμ, κακά και νάνι -, άλλα μωράκια θέλουν να είναι συνέχεια στο στήθος, άλλα γκρινιάζουν, άλλα όχι, άλλα μωράκια εχουν κολικούς, άλλα μωράκια έχουν ΓΟΠ, άλλα είναι δυσκοίλια, άλλα δεν έχουν τίποτα και μπαίνουν στον αυτόματο, άλλα κοιμούνται εφόσον 40ήσουν 10ωρα, άλλα ξυπνούν καθε νύχτα μέχρι τα 2 τους, κοκ. Όπως εσύ είσαι διαφορετική από μένα, από τον άντρα σου, τη φίλη σου, τη συνάδελφό σου, τον αδερφό σου, κλπ. έτσι και το μωράκι σου θα είναι διαφορετικό σε σχέση με τα άλλα, έτσι κι εσύ θα έχεις άλλες αντοχές σε σχέση με τη συμπεθέρα/ φίλη/ κουνιάδα, κλπ. σου.

Το μόνο βέβαιο και αυτό δεν πρόκειται να αναιρεθεί από καμία ιδιαιτερότητα είναι η απόλυτη ευτυχία μου νιώθεις όσο κομμάτια, εξουθενωμένη, νευριασμένη, ξενυχτισμένη, άλουστη, κλπ. θα είσαι, αν είσαι.

Και μην ξεχνάς, οι άνθρωποι γενικά προσαρμοζόμαστε πολύ εύκολα. Ανάλογα το παιδί θα έχεις και τη δύναμη να ανταπεξέλθεις.

Το ταξίδι της μητρότητας που ξεκινά από το θετικό τεστ είναι γεμάτο ανατροπές και αλλαγές... απόλαυσέ το από τώρα, μην κάνεις σχέδια επί χάρτου, μην περιμένεις τίποτα, απλά περίμενε τα πάντα. Πόσες και πόσες γέννησαν και μεγάλωσαν παιδιά... Είναι στη φύση μας... Απλά κάντο και σε όσους σπεύδουν να σε "τρομοκρατήσουν" απλά απάντα τους: "λυπάμαι που κάτι τόσο όμορφο σε κάνει να νιώθεις τόσο άσχημα"....

Διαφημίσεις

Λογικό και επόμενο είναι να υπάρχει κούραση τον πρώτο καιρό, ξενύχτια, ευθύνες, υποχρεώσεις κτλ. Αλλά ξέρεις ποιοι τα βλέπουν τραγικά όλα αυτά; Εκείνοι που δεν είναι προετοιμασμένοι από πριν. Που ζουν στο ροζ συννεφάκι πως όλα θα είναι ακριβώς όπως πριν. Εσένα σε βλέπω να έχεις επίγνωση των όποιων δυσκολιών οπότε να είσαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. Σίγουρα θα υπάρχει κούραση, αλλά δεν χρειάζεται να το τραγικοποιούμε κιόλας.

Επίσης για να τους το ξεκόψεις όπως λες, απλά απαντάς "ναι το ξέρω ότι θα κουραστώ, αλλά είναι κάτι που δεν με νοιάζει και είμαι προετοιμασμένη". Ε, μετά τι άλλο θα σου πουν; Θα αλλάξετε συζήτηση...:P

Καλησπερα λιλι88!:)!Σου ευχομαι να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Απ'οτι βλεπεις,λιγο πολυ,ολες εχουμε ερθει αντιμετωπες με τετοιου ειδους σχολια!Μου ελεγαν και μενα πολλα στην 1η μου εγκυμοσυνη,στην 2η δε,ακουγα τα χειριστα!Το μονο που απαντουσα ηταν,πως,εαν τους ηταν βαρος τα παιδια τους,τοτε ας τα εδιναν για υιοθεσια σε μια οικογενεια που θα δεχοταν με χαρα αυτη την ευλογια!Και ας παιρνω αμαρτια με αυτα τα λογια!

Δεν ειναι ολα ροδινα με την αφιξη ενος παιδιου!Αλλαζει ολη σου η ζωη!Ναι,πολλα ξενυχτια,ναι πολλες πανες,πολλα πληντυρια,κι αν εχουν και κολικους..χαχα....πολλα περα δωθε στο σπιτι...κι αν εχεις και δευτερο...ζηλειες,γκρινιες,δεν σταματας με τιποτα τον πρωτο καιρο....(ηδη εχω αναρτησει σχετικο θεμα)...ΑΛΛΑΑΑΑΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΛΟΓΙΑ!

Η μπεμπα μου ειναι μολις 3 εβδομαδων και η μεγαλη μου κορουλα 2,5 χρονων,δεν εχω βοηθεια ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ,ουτε γονεις εχω εδω,ουτε πεθερικα,μονο τον αντρουλη μου.Εχουμε ζηλειες,εχουμε κολικους,εχουμε

αυπνιες,δεν προλαβαινω καλα καλα να φαω,εχω τα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα...αλλα νιωθω τοσο μα τοσο χαρουμενη που εχω μια υπεροχη οικογενεια.Και εαν με αξιωσει ο Θεος,θελω να κανω κι αλλο μωρακι!

Η δυναμη που παιρνεις απο αυτα τα πλασματα κοριτσι μου ειναι απιστευτη!

Οταν θα μεγαλωσει,και θα ερχεται στην αγκαλια σου και θα σου λεει,μαμα σ'αγαπω,τοτε ολος ο κοσμος θα χανεται κατω απο τα ποδια σου και θα εισαι μονο εσυ και αυτο το πλασμα!

Σημερα η κορη μου,μεσα στον υπνο της φωναζε ''θελω την μαμα μου'',στον δε πατερα της γυρναει και του λεει ''εισαι πολυ καλος μπαμπας''!Ενα πλασμα 2.5 χρονων!

Τι να πω μετα εγω κοριτσι μου?Πως τα παιδια ειναι κουραση?Πως θα ταλαιπωρηθεις?

Γραψτους ολους κοπελα μου!

Και οτι θελεις,εδω ειμαστε!

Εχω βρει απιστευτη στηριξη απο τα κοριτσια εδω!Και τις ευχαριστω!Σκεψου πριν 2 μερες αναρτησα ενα θεμα,και ηδη νιωθω καλυτερα με τα οσα μου εγραψαν/συμβουλευσαν!:)

Με το καλο καμαρι μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png

Σας υπερ ευχαριστω ολες που μπηκατε στο κοπο να μου απαντησετε! Πραγματικα μου εκανε καλο που μοιραστηκα με καποιον τις σκεψεις μου.Περιμενω με πραγματικη λαχταρα το νινακι μας και αληθεια ξερω πολυ καλα οτι θα εχω και ξενυχτια και κουραση και αγχος και οτι θα αλλαξει η ζωη μας αλλα πραγματικα δεν με νοιαζει και πραγματικα θελω να το ζησω και ειμαι προετοιμασμενη και εγω και ο συζυγος για ολα αυτα,απλως με στεναχωρει που οι ανθρωποι σου ουσιαστικα ( γιατι δεν αναφερομαι σε γνωστους που ουτως η αλλιως εκει δεν αφηνω περιθωρια συζητησεις ουτε για την εγκυμοσυνη μου ουτε για τα μετεπειτα) αντι να σε στηριζουν και να προσπαθουν να κανουν ακομα πιο ομορφη αυτη τη μαγικη στιγμη κοιτανε να σε αγχωνουν,να σου χαλανε τη ψυχολογια και να διακρινεις και ενα ηλιθιο ειρωνικο χαμογελο ευχαριστησης οταν στα λενε...και εγω απλα δεν καταλαβαινω γιατι....