Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Κακη συμπεριφορά στον παιδικό σταθμό

Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 3 ετων και πηγε φετος στον Δημοτικο παιδιο σταθμο της γειτονιας μας. Δεν εφερε πολλές αντιρρήσεις στο να παει,φυσιολογικη προσαρμογη θα ελεγα ,αλλα εχει θεματα με τη συμπεριφορα του. Δεν ηθελε να καθισει στον κυκλο,να υπακουσει,ομως τωρα μου λενε οτι εχει κανει προοδους ως προς αυτο. Το θεμα ειναι οτι χτυπαει τα παιδακια,η τραβαει μαλλια,και καμμια φορα πεταει παιχνιδια.Τα παιχνιδια τα πεταει κι εδω στο σπιτι και τον κατσαδιαζω,και εχει τυχει να τραβηξει μαλλια μπροστα μου σε παιδικη χαρα,οταν πηγε να αγκαλιασει καποιο παιδακι κι εκεινο τον εσπρωξε. Ξερω οτι και στον παιδικο εχει νιωσει απορριψη τετοιου τυπου,μου το ελεγαν στην αρχη οτι αγκαλιαζε κι εκεινα κλαιγανε.Ειπα και στη μια δασκαλα του που τον αντιμετωπιζει πολυ αυστηρα μηπως ειναι αυτη η περιπτωση, να εχει το νου της,δε μου εχει πει τιποτα ομως. Τι να κανω για να μη χτυπαει/ποναει τα παιδακια; Εμεις δεν εχουμε επαφη με παιδια,δεν εχουμε φιλους με μικρα παιδια να πηγαινουμε,μονο στον παιδοτοπο τον παμε,κι εκει ριχνει καμμια οταν οπως ειπα παραπανω δε βρισκει ανταποκριση στην προσεγγιση. Γενικα θελει να τα αγκαλιαζει τα παιδια αλλα τα περισσοτερα δε θελουν. Τι να κανω για να κοψει αυτη τη συμπεριφορα,το χτυπμα δηλαδη,αλλα και το πεταγμα των παιχνιδιων; Ευχαριστω!!!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Το παιδακι σου αν του μιλήσεις καταλαβαίνει;

Ειναι 3ων ετων ειπες ...

Εάν καταλαβαίνει καθίστε μαζι να παίξετε ...

Πες του πως δεν πρεπει να πετάει παιχνίδια και να χτυπαει παιδακια...

Ρώτησε τον πως θα ένιωθε αν του κάναν το ιδιο...

Προσπάθησε αυτη η κουβεντα να ειναι σοβαρή!

Και πες του πως η συμπεριφορά του εκτος σπιτιού θα πρεπει να ειναι η ιδια με αυτη που εχει μεσα στο σπιτι!

Εχω ενα κοριτσακι στην γείτονια 2 ετων που συνεννοείται...

Πιστεύω 3ων θα καταλάβει....

Καταλαβαινει τα παντα.Καθομαι μαζι του πολλες φορες,να παιξουμε,να ζωγραφισουμε,δεν συγκεντρωνεται σε τιποτα για πολυ και παντα σηκωνεται να κανει κατι αλλο που του εχει τραβηξει την προσοχη. Δεν εχω απειρο χρονο μαζι του,πνιγομαι στις υποχρεωσεις,τον βλεπω λιγο μεσα στην ημερα και δεν μπορω να κανω πολλα, προσπαθω ομως,του εχω μιλησει,αλλα ξανακανει τα ιδια. Γιατι τετοιο θυμο με τα παιδια; Και στο σπιτι αμα βλεπει κανενα παιδακι στα κουτια των παιχνιδιων κανει πως τα χτυπαει.

Οταν τον ρώτησες γιατι το κανει τι ειπε;

Αν δεν τον ρώτησες ρώτησε τον ...

Εχει σημασια τι θα πει ισως απο αυτο καταλάβεις τα παντα!

Αλλιως αν δεν αλλαξει συμπεριφορά θα πρεπει σύντομα να τον δει ειδικός!

Μηπως τον χτύπησε καποιο παιδακι;

Μηπως το είδε καπου;

Μηπως θελει αδερφάκι;

Ο γιος μου ειναι 3 ετων και πηγε φετος στον Δημοτικο παιδιο σταθμο της γειτονιας μας. Δεν εφερε πολλές αντιρρήσεις στο να παει,φυσιολογικη προσαρμογη θα ελεγα ,αλλα εχει θεματα με τη συμπεριφορα του. Δεν ηθελε να καθισει στον κυκλο,να υπακουσει,ομως τωρα μου λενε οτι εχει κανει προοδους ως προς αυτο. Το θεμα ειναι οτι χτυπαει τα παιδακια,η τραβαει μαλλια,και καμμια φορα πεταει παιχνιδια.Τα παιχνιδια τα πεταει κι εδω στο σπιτι και τον κατσαδιαζω,και εχει τυχει να τραβηξει μαλλια μπροστα μου σε παιδικη χαρα,οταν πηγε να αγκαλιασει καποιο παιδακι κι εκεινο τον εσπρωξε. Ξερω οτι και στον παιδικο εχει νιωσει απορριψη τετοιου τυπου,μου το ελεγαν στην αρχη οτι αγκαλιαζε κι εκεινα κλαιγανε.Ειπα και στη μια δασκαλα του που τον αντιμετωπιζει πολυ αυστηρα μηπως ειναι αυτη η περιπτωση, να εχει το νου της,δε μου εχει πει τιποτα ομως. Τι να κανω για να μη χτυπαει/ποναει τα παιδακια; Εμεις δεν εχουμε επαφη με παιδια,δεν εχουμε φιλους με μικρα παιδια να πηγαινουμε,μονο στον παιδοτοπο τον παμε,κι εκει ριχνει καμμια οταν οπως ειπα παραπανω δε βρισκει ανταποκριση στην προσεγγιση. Γενικα θελει να τα αγκαλιαζει τα παιδια αλλα τα περισσοτερα δε θελουν. Τι να κανω για να κοψει αυτη τη συμπεριφορα,το χτυπμα δηλαδη,αλλα και το πεταγμα των παιχνιδιων; Ευχαριστω!!!

Βρειτε τροπο να αυξησετε τις επαφες με παιδάκια και μιλα του για το τι να κανει όταν απογοητεύέται. "Απογοητευτηκες/ στεμαχωρ'εθηκες που σου είπε όχι το παιδακι. Πες του θέλω να γίνουμε φίλοι και μην το χτυπάς". Μαθε του να αναγνωρίζει τα συναισθηματά του και μετά πώς να τα διαχειριστεί΄. Θα πηγαίνετε κά΄πόύ με τη συμφωνια ότι δε θα χτυπαει, αλλά΄ά΄ν΄΄χτυπήσει θα φεύγετε επι τοπου.

ίσως να νομιζει ότι τα παιδάκια ειναι σαν τα κουκλακια που τα αγκαλιαζεις και τα κανεις ό΄,΄τι θες (πολύ λογικό για την ηλικια του) και εκνευριζεται οταν βλεπει αλλη αντιμετωπιση.

Ξεκί΄νά΄ μπίρι μπιρι και καλη υπομονη.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Κοίταξε και εγω δεν ειχα κύκλο , βασικα ουτε τωρα εχω εκτος απο δυο παιδάκια αλλα προσπαθούσα πολυ να έρχεται σε επαφή με αλλα παιδάκια ! Και εγω ειχα το αγχος για το πως θα συμπεριφερθει! Βασικα προσπαθω να τον πηγαίνω σε παιδότοπους και να κάθομαι κοντα στα παιχνιδια γιατι αλλιως δε μπαίνει και να τον πηγαίνω στο παιδικο μουσείο η σε αλλα μέρη με παιδια, θέατρα , σινεμα , εχει πολλα μέρη! Και εγω σκεψου μονη μου παω!

Kαι εγώ είχα αυτο το θέμα με τον δικο μου,3 χρονων .τωρα σχεδον το ξεπερασε αλλά παλαιοτερα ηταν πολυ πιο έντονο. Πιστευω πως τωρα βοηθησε κ ο παιδικός.Ασε τη δασκάλα του να βοηθησει σε συτο κ συζήτα το μαζι της.Όσο για το παιδι η γιατρος μας που ειναι κ αναπτυξιολογος μου ειπε πως ο μονος καλος τροπος να τον αποτρεπεις ειναι να τον παιρνω κ να φευγω μολις χτυπησει καποιον ή να τον απομακρυνω απο το παιχνιδι .Το έκανα ,εκλαιγε λιγο αλλά μεχρι την επομενη φορά το ξεχνουσε κ ξαναχτυπούσε.Μάλλον ηταν θεμα χρονου σε συνδυασμο με τον παιδικό πιστεύω.

Κι εμενα ο μικρος μου χτυπαγε..και ειδικα μικρα κοριτσακια...Στο ασχετο εκει που επαιζε εβλεπε ένα μωρο σηκωνοταν και πηγαινε καιτο χτυπαγε.Ειχα βαρεθεί να ζηταω συγγνωμη από άλλες μαμαδες μιλαμε.

Εννοείται αρχιζεις το μπλα μπλα αλλα μη περιμενεις να κανεις σοβαρη κουβεντα με το τριχρονο τωρα.Οτι και καλα θα το ρωτήσεις κι αυτό θα σου απαντησει σοβαρα γιατι χτυπάει...ξεχνα τα αυτά.Εσυ απλα λες.Υπαρχει ένα βιβλιο λεγεται "τα χερια δεν είναι για να χτυπάνε" η καπως ετσι.Πολυ ωραιο..παρτο να το διαβασετε.

Επισης στματα να τον δικαιολογεις ακομα και στο μυαλο σου...είναι λαθος.Αμα χτυπάει...είναι λαθος και αυτό πρεπει το παιδι να το καταλαβει.Ανοχη σε αυτό δε μπορει να υπαρχει.Αν εσυ τον δικαιολογεις...αν μαλιστα σε ακουει κιολας να τον δικαιολογεις τοτε δε θα το σταματησει.Δεν επιτρεπεται να χτυπάμε για κανενα λογο.Το ότι αυτος θελει να αγκαλιαζει όλα τα παιδακια δε σημαινει ότι και το κάθε παιδι θα πρεπει να καθεται να το αγκαλιαζει ο δικος σου.Καταλαβαινεις τι εννοω υποθετω.

Τελος και βασικοτερο...βαζεις ένα κανονα που λεει ότι όταν χτυπάμε φευγουμε.Πριν πατε στον παιδοτοπο θυμιζεις ότι αν χτυπησει φυγατε.Οταν μπειττε στον παιδιτοπο το ξαναθυμίζεις.Καθε τοσο γενικα το θυμιζεις γιατι τριχρονο είναι ποσα να θυμαται το καημενο.Οταν χτυπησει ηρεμα και με χαμογελο τον παιρνεις και φευγεις.Του εξηγεις ότι φευγετε γιατι χτυπησε το παιδακι...ότι το παιδακι πονεσε και ότι κάθε φορα που θα χτυπάει θα φευγετε μπλα μπλα μπλα.Αυτος θα κλαιει ,θα ουρλιαζει μπορει και να χτυπιέται που φευγετε.Εσυ θα κανεις πως δεν ακους και θα τον πας σπιτι και σηκωτο αν χρειαστεί.Οταν ηρεμησει ξανα μπλα μπλα.Εμενα στις 3-4 φορες το εκοψε μαχαιρι.

Εντελως φιλικα θα σου πω οσο μπορεις να περνας χρονο μαζι του...πολλες οι υποχρεώσεις αλλα το παιδι είναι πανω από όλα και η ηλικια του δυσκολη.Επισης επειδή είμαι και λιγο μαμα γυριστρο και είμαι ολο στη βολτα με τα μικρα θα σου πω ότι για μενα οι κουνιες είναι πολύ οφελημες για τα παιδια.Ερχονται σε επαφη με λλα παιδακια,μαθαινουν να μοιράζονται,να περιμενουν τη σειρα τους ,να συνεργάζονται,ακομα και να διαφωνουν και να τσακωνονται.Αντι για παιδότοπους προτιμησε τις κουνιες θα δεις ποσο θα σας οφελησει.Βρες ένα παρκο που να σας αρεσει και να πηγαίνετε συνεχως στο ιδιο ώστε το παιδι να γνωριστεί σιγα σιγα με τα αλλα παιδακια και να κανει την παρεα του.

ποιος ασχολειτε με τον μικρο σου οταν εσυ δεν μπορεις και δεν ειναι στο σχολειο??πως ειναι η συμπεριφορα του με αυτον τον ανθρωπο,οποιος και να ειναι αυτος?? πρεπει να τηρειτε μια κοινη γραμμη με τους ανθρωπους που ασχολουνται με το παιδι σε αυτα τα θεματα...

απο την αλλη, μηπως του λειπεις και αυτος ειναι ο τροπος του για να το εκδηλωσει??

προσωπικα πιστευω πολυ στην κουβεντα...μιλαω στο παιδι μου απο ημερων...θα μου πειτε τι λεω...λεω εγω...για τα παντα, κουβεντα απο μωρο...τα παιδια αντιλαμβανονται τα παντα...με απλα λογια και αναλογες πραξεις...αυτο το "δεν καταλαβαινει ειναι μικρος" ειναι απαραδεκτο και μονον σαν σκεψη ...θα του μιλας συνεχως,θα του εξηγεις και θα προσπαθεις μεσα απο το παιχνιδι,να καταλαβεις γιατι συμπεριφερεται με καποιους τροπους...ακομα και πως περναει στο σχολειο θα καταλαβεις με την κουβεντα...και φυσικα, σταθερη συμπεριφορα,οπως ειπωθηκε παραπανω, τον ενημερωνεις οτι αν χτυπησει,φευγετε απο οπου ειστε με την πρωτη...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Δαβασα ολες τις απαντησεις σας,δε ειχα χρονο να απαντησω.Πολυ ενδιαφερουσες ολες οι αποψεις σας. Θα προσπαθησω να απαντησω στα σχολια σας:

Βρειτε τροπο να αυξησετε τις επαφες με παιδάκια και μιλα του για το τι να κανει όταν απογοητεύέται. "Απογοητευτηκες/ στεμαχωρ'εθηκες που σου είπε όχι το παιδακι. Πες του θέλω να γίνουμε φίλοι και μην το χτυπάς". Μαθε του να αναγνωρίζει τα συναισθηματά του και μετά πώς να τα διαχειριστεί΄. Θα πηγαίνετε κά΄πόύ με τη συμφωνια ότι δε θα χτυπαει, αλλά΄ά΄ν΄΄χτυπήσει θα φεύγετε επι τοπου.

miriki πολυ ενδιαφερουσα προταση,την εβαλα ηδη σε εφαρμογη και ο μικρος τη λεει συνεχεια.Ελπιζω να την εφαρμοσει κιολας.

Ασε τη δασκάλα του να βοηθησει σε συτο κ συζήτα το μαζι της.

Hope 77, στις δασκαλες του ελπιζω γιατι εγω οπως ειπα δε βλεπω το παιδι σε σχεση με αλλα παιδια.

Επισης στματα να τον δικαιολογεις ακομα και στο μυαλο σου...είναι λαθος.Αμα χτυπάει...είναι λαθος και αυτό πρεπει το παιδι να το καταλαβει.Ανοχη σε αυτό δε μπορει να υπαρχει.Αν εσυ τον δικαιολογεις...αν μαλιστα σε ακουει κιολας να τον δικαιολογεις τοτε δε θα το σταματησει.Δεν επιτρεπεται να χτυπάμε για κανενα λογο.Το ότι αυτος θελει να αγκαλιαζει όλα τα παιδακια δε σημαινει ότι και το κάθε παιδι θα πρεπει να καθεται να το αγκαλιαζει ο δικος σου.Καταλαβαινεις τι εννοω υποθετω.

Niki81 δεν τον δικαιολογω,προσπαθω να εξηγησω.Φυσικα και θελω να εξαλειφθει η συμπεριφορα.

Εντελως φιλικα θα σου πω οσο μπορεις να περνας χρονο μαζι του...πολλες οι υποχρεώσεις αλλα το παιδι είναι πανω από όλα και η ηλικια του δυσκολη.

ΠΡΟΣΠΑΘΩ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ!!Δενξερεις ποσες υποχρεωσεις εχω!!!!Δουλευω ολη μερα!Διαβαζω,κανω νοικοκυριο,θα ηθελα η μερα να εχει αλλες 24 ωρες!!!

ποιος ασχολειτε με τον μικρο σου οταν εσυ δεν μπορεις και δεν ειναι στο σχολειο??πως ειναι η συμπεριφορα του με αυτον τον ανθρωπο,οποιος και να ειναι αυτος?? πρεπει να τηρειτε μια κοινη γραμμη με τους ανθρωπους που ασχολουνται με το παιδι σε αυτα τα θεματα...

Ο μπαμπας ασχολειται,του μιλαει,αλλα δεν το κανει και θεμα,ειναι ελαστικος!!!

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

Διαφημίσεις