Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Παιδικά ρούχα και παπούτσια...ΠΟΣΑ?

Recommended Posts

Καλημέρα!

Με αφορμή την αλλαγή της σεζόν-και το γεγονός ότι μεγαλώνουμε-έκανα μια καταγραφή των αναγκών των παιδιών μου σε ρούχα και παπούτσια...

...και αγχώθηκα!

Έχω 2 παιδιά (διαφορετικού φύλου, έχει σημασία!), νήπιο-προνήπιο.Πάμε λοιπόν:

ΚΟΡΙΤΣΙ-Παπούτσια:Ένα ζευγάρι αθλητικά, ένα "καλό", ένα καθημερινό και κάτι "μποτοειδές", για περισσότερο κρύο, σύνολο 4 ζευγάρια παπούτσια, τα οποία πρέπει να επιλεγούν σωστά, αφενός για λόγους ποιότητας, σταθερότητας, ανατομικούς, αλλά και για να "δένουν" με τα υπόλοιπα ρούχα.

ΚΟΡΙΤΣΙ-Ρούχα:Δύο τζην, 2-3 σετ φόρμες, ένα χοντρό μπουφάν, ένα πιο λεπτό, ένα "καλό" παλτό/μαντό, 5-6 μακό μακρυμάνικα, 2 πουλόβερ, 1 πουκάμισο, 1-2 φορεματάκια, 1-2 φουστίτσες και 1-2 μπλούζες πιο...τσαχπίνικες, 1-2 ζακετούλες.

ΑΓΟΡΙ-Παπούτσια:Κάτι αντίστοιχο με το κορίτσι.

ΑΓΟΡΙ-Ρούχα:1-2 τζήν, 2-3 καλά-καθημερινά παντελόνια, 1-2 πουλόβερ, 2-3 πουκάμισα καθημερινά, τύπου καρώ, 1-2 πιο "καλά,"1-2 ζακετούλες, 2-3 σετ φόρμας, 1 μπουφάν χοντρό, ένα πιο ελαφρύ και ένα μαντό.

Σας φαίνονται πολλά?Λίγα?Τι προγραμματισμό κάνετε για τα ρούχα και τα παπούτσια των παιδιών σας?

Η άποψή μου είναι ότι πρόκειται για ένα αναπόφευκτο έξοδο, και για αγαθά μιας το πολύ 2 σεζόν. Φροντίζω να τα παίρνω πάντα μεγαλύτερα και όχι οριακά, προκειμένου να υπάρχει περιθώριο και για την επό μενη χρονιά, ή εποχή με αντίστοιχο καιρό, πχ φθινοπωρινά-=ανοιξιάτικα ή αντίστροφα.Παρόλα αυτά, το χειλάκι...στραβώνει λίγο και φεύγει σαλάκι από το πλάι, όταν κάνω λογαριασμό!!!

Περιμένω απόψεις-προτάσεις.

Φιλικά,

Ελίνα

Διαφημίσεις

νομιζω οτι παει αναλογως το πως βολευεται η καθε μανουλα...πχ για μενα, αυτα που περιγραφεις ειναι λιγα οσον αφορα τα ρουχα και δη τα καθημερινα: εγω με νηπιο και με γνωμονα οτι ρουχο δευτερη φορα δεν φοριεται, εχω τουλαχιστον 7 σετ φορμας για το σχολειο, δυο παντελονακια για καλα,πολλα μπλουζακια,ζακετουλες και σιγουρα δυο μπουφανακια...παπουτσια δυο ζευγαρια...επιπροσθετως, στο σπιτι φοραει πιο παλιες φορμιτσες...απο εκει και περα, πυζαμουλες,φανελακια κτλ...δεν ξερω αν ειναι παντα καλο να αγοραζουμε ολα τα ρουχα τους μεγαλυτερα,γιατι σκοπος ειναι να ζεσταινονται τωρα το χειμωνα και ενα ρουχο δυο νουμερα μεγαλυτερο,μονο ζεστη δεν προσφερει...εγω συνηθως ψωνιζω στις εκπτωσεις την επομενη σεζον απο ρουχα οπου οι τιμες ειναι πιο φτηνες...καποτε το κοροιδευα αυτο,τελικα ειναι εξαιρετικα βολικο οταν στην εναρξη της καθε σεζον, ειναι ετοιμη η γκαρνταρομπα του μικρου και πρεπει να αγοραστει οτιδηποτε τυχον λειπει...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Κι εγώ τόσα περίπου έχω, όσα κι η Elin. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όσο πιο γεμάτο με πράγματα είναι το σπίτι, τόσο περισσότερο χρόνο σπαταλάς στο συμμάζεμα. Πλυντήριο βάζω κάθε μέρα σχεδόν γιατί είμαστε πέντε άτομα, οπότε δεν ξεμένουμε από ρούχα.

Για την οικονομική και οικολογική πλευρά του πράγματος, προτιμώ συνήθως μεταχειρισμένα ρούχα, είτε από φίλους/γνωστούς, είτε από online πλατφόρμες.

(Μην γελάτε για την οικολογική πλευρά, γκουγκλάρετε να δείτε π.χ. πώς η άλλοτε τεράστια λίμνη Βαϊκάλη σχεδόν αποξηράνθηκε επειδή το νερό διοχετεύεται στις βαμβακοκαλλιέργειες).

• Like 1

Έχω κι εγώ 2 παιδάκια αλλά η κόρη μου είναι 10 μηνών και δεν πάει βρεφικό, οπότε δεν πιάνει.....όλη την μέρα είναι με φορμάκια ακόμα, έχει κι ένα σωρό κολανάκια και μπλουζάκια, ζακετούλες κλπ., προερχόμενα από δώρα της βάφτισης και της γιορτής της, τα οποία σπανίως φοράει.

Ο γιος μου πάλι είναι 3 ετών και πάει παιδικό. Έχουμε γύρω στα 10 παντελόνια φόρμας (μπορεί και παραπάνω), από καλά παντελόνια ή/και τζην σχεδόν τίποτα, ένα που του είχα πάρει για την βάφτιση της αδερφής του και ένα που του έφερε η γιαγιά του δώρο στα γενέθλιά του πρόσφατα. Μπλουζάκια μακρυμάνικα (λεπτά, όχι χοντρά) άπειρα, μπορεί και 20-30. Έχω όλη την συλλογή του ΖΑΡΑ, καταπληκτική ποιότητα και καταπληκτικές τιμές (3-4 ευρώ το μπλουζάκι). Φούτερ και πουλόβερ δεν αγοράζω, αν κάποιος του φέρει κανένα δώρο καλώς. Έχουμε και 4-5 ζακέτες-φούτερ με φερμουάρ και κουκούλα) που τις φοράει πάνω από τα μπλουζάκια και κάτω από το μπουφάν όταν κάνει παραπάνω κρύο. Μπουφάν μόνο ένα, για το σχολείο και για καλό το ίδιο. Παπούτσια 2 ζευγάρια αθλητικά, ένα για κάθε μέρα και ένα (σε πιο σκούρο χρώμα) για πιο καλές περιστάσεις + 1 ζευγάρι γαλότσες. Γενικώς αγοράζω μόνο ρούχα - παπούτσια για την καθημερινότητα, όχι για καλά (π.χ. καλό παντελόνι, παλτό, πουκάμισα κ.λπ.) και για αυτά στηρίζομαι σε κανένα δωράκι που πάντα έρχεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Να πω την αλήθεια μου, νομίζω ότι βοηθάει ότι είναι αγόρι, ο ίδιος δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το τί θα φορέσει και έτσι είμαι πιο χαλαρή στην εμφάνισή του, όταν με το καλό μεγαλώσει και η κόρη μου, το πιθανότερο είναι ότι θα διαφέρει το πράγμα.

νομιζω οτι παει αναλογως το πως βολευεται η καθε μανουλα...πχ για μενα, αυτα που περιγραφεις ειναι λιγα οσον αφορα τα ρουχα και δη τα καθημερινα: εγω με νηπιο και με γνωμονα οτι ρουχο δευτερη φορα δεν φοριεται, εχω τουλαχιστον 7 σετ φορμας για το σχολειο, δυο παντελονακια για καλα,πολλα μπλουζακια,ζακετουλες και σιγουρα δυο μπουφανακια...παπουτσια δυο ζευγαρια...επιπροσθετως, στο σπιτι φοραει πιο παλιες φορμιτσες...απο εκει και περα, πυζαμουλες,φανελακια κτλ...δεν ξερω αν ειναι παντα καλο να αγοραζουμε ολα τα ρουχα τους μεγαλυτερα,γιατι σκοπος ειναι να ζεσταινονται τωρα το χειμωνα και ενα ρουχο δυο νουμερα μεγαλυτερο,μονο ζεστη δεν προσφερει...εγω συνηθως ψωνιζω στις εκπτωσεις την επομενη σεζον απο ρουχα οπου οι τιμες ειναι πιο φτηνες...καποτε το κοροιδευα αυτο,τελικα ειναι εξαιρετικα βολικο οταν στην εναρξη της καθε σεζον, ειναι ετοιμη η γκαρνταρομπα του μικρου και πρεπει να αγοραστει οτιδηποτε τυχον λειπει...

Καλησπέρα!

Για τα μπολντ:

Αχ και μένα λίγα μου φαίνονται, αλλά προσπαθώ να θυμάμαι ότι πρόκειται για παιδάκια, όχι για ενήλικες.

Και γω μετά το σχολείο τα βάζω για πλύσιμο, εκτός και αν πρόκειται πχ για το μπλουζάκι μέσα από τη ζακετούλα, το οποίο αν δεν έχεο λερωθεί, το φοράω και 2η φορά.

Δύο ζευγάρια παπούτσια όπως?Θέλεις να μας το προσδιορίσεις?Αθλητικά?Μπότες?

Αυτό με τη ζέστη θα το έχω υπόψη μου, δεν το είχα σκεφτεί.

Αυτό ακριβώς κάνω και γω για την επόμενη σεζόν.

Φιλικά,

Ελίνα

Διαφημίσεις

Κι εγώ τόσα περίπου έχω, όσα κι η Elin. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όσο πιο γεμάτο με πράγματα είναι το σπίτι, τόσο περισσότερο χρόνο σπαταλάς στο συμμάζεμα. Πλυντήριο βάζω κάθε μέρα σχεδόν γιατί είμαστε πέντε άτομα, οπότε δεν ξεμένουμε από ρούχα.

Για την οικονομική και οικολογική πλευρά του πράγματος, προτιμώ συνήθως μεταχειρισμένα ρούχα, είτε από φίλους/γνωστούς, είτε από online πλατφόρμες.

(Μην γελάτε για την οικολογική πλευρά, γκουγκλάρετε να δείτε π.χ. πώς η άλλοτε τεράστια λίμνη Βαϊκάλη σχεδόν αποξηράνθηκε επειδή το νερό διοχετεύεται στις βαμβακοκαλλιέργειες).

Κοίτα, και γω έχω δεχθεί μεταχειρισμένα, από ξαδερφάκια, αλλά με καλύπτουν σε ένα πολύ μικρό ποσοστό, οπότε θα αγοράσω.Καλά θα ήταν να μην χρειαζόταν!!!

να θέσω και μια ακόμη οικολογική παράμετρο:τις βαφές των ρούχων, το συνθετικό, το οποίο δεν ξέρουμε από πού προέρχεται και την "περίεργη" μυρωδιά ακόμη και του βαμβακερού στο σιδέρωμα μερικές φορές...

Φιλικά,

Ελίνα

παπουτσια ενα ζευγαρι αθλητικα και ενα σε πιο καλο στυλ, αλλα οχι κατι ιδιαιτερο...μετα το φεβρουαριο και εκεινα τα φορα καθε μερα στο σχολειο...μποτες δεν εχω,δεν το βρισκω βολικο παπουτσι για ενα πενταχρονο...

οταν λεω λιγα, το λεω με το σκεπτικο οτι το χειμωνα δεν στεγνωνουν τα ρουχα ευκολα,δεν ειναι οπως το καλοκαιρι που στην μια ωρα ολα ειναι ετοιμα...οποτε σιγουρα πρεπει να καλυπτω τις καθημερινες χωρις το αγχος αυτο...οσον αφορα αυτα που λεμε καλα ρουχα, θεωρω οτι δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο απο δυο αλλαξιες...πχ το δικο μου παιδακι, αισθανεται ανετα με τις φορμες,οταν παμε σε αλλα παιδακια για παιχνιδι παλι φορμιτσα θα βαλει...ενα καλο παντελονι με ενα πουκαμισο ειναι πολυ ομορφο,αλλα δεν βολευει τα παιδια-τουλαχιστον το δικο μου- οποτε το να εχω πολλα ρουχα τετοιου ειδους,μαλλον χαμενα θα πανε,αφου ζητημα να τα βαλει δεκα φορες το χρονο...απλα φροντιζω τα σετακια φορμας,να ειναι εμφανισημα ωστε να καλυπτουν και το εξω που ο μικρος δεν θελει το πιο καλο παντελονι...

και φυσικα εχουμε και εμεις ρουχαλακια απο φιλους και ξαδερφια,αλλα απο μονα τους δεν φτανουν για ολη την χρονια...

Έχω κι εγώ 2 παιδάκια αλλά η κόρη μου είναι 10 μηνών και δεν πάει βρεφικό, οπότε δεν πιάνει.....όλη την μέρα είναι με φορμάκια ακόμα, έχει κι ένα σωρό κολανάκια και μπλουζάκια, ζακετούλες κλπ., προερχόμενα από δώρα της βάφτισης και της γιορτής της, τα οποία σπανίως φοράει.

Ο γιος μου πάλι είναι 3 ετών και πάει παιδικό. Έχουμε γύρω στα 10 παντελόνια φόρμας (μπορεί και παραπάνω), από καλά παντελόνια ή/και τζην σχεδόν τίποτα, ένα που του είχα πάρει για την βάφτιση της αδερφής του και ένα που του έφερε η γιαγιά του δώρο στα γενέθλιά του πρόσφατα. Μπλουζάκια μακρυμάνικα (λεπτά, όχι χοντρά) άπειρα, μπορεί και 20-30. Έχω όλη την συλλογή του ΖΑΡΑ, καταπληκτική ποιότητα και καταπληκτικές τιμές (3-4 ευρώ το μπλουζάκι). Φούτερ και πουλόβερ δεν αγοράζω, αν κάποιος του φέρει κανένα δώρο καλώς. Έχουμε και 4-5 ζακέτες-φούτερ με φερμουάρ και κουκούλα) που τις φοράει πάνω από τα μπλουζάκια και κάτω από το μπουφάν όταν κάνει παραπάνω κρύο. Μπουφάν μόνο ένα, για το σχολείο και για καλό το ίδιο. Παπούτσια 2 ζευγάρια αθλητικά, ένα για κάθε μέρα και ένα (σε πιο σκούρο χρώμα) για πιο καλές περιστάσεις + 1 ζευγάρι γαλότσες. Γενικώς αγοράζω μόνο ρούχα - παπούτσια για την καθημερινότητα, όχι για καλά (π.χ. καλό παντελόνι, παλτό, πουκάμισα κ.λπ.) και για αυτά στηρίζομαι σε κανένα δωράκι που πάντα έρχεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Να πω την αλήθεια μου, νομίζω ότι βοηθάει ότι είναι αγόρι, ο ίδιος δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το τί θα φορέσει και έτσι είμαι πιο χαλαρή στην εμφάνισή του, όταν με το καλό μεγαλώσει και η κόρη μου, το πιθανότερο είναι ότι θα διαφέρει το πράγμα.

Χαίρομαι που βλέπω ότι τα 4 ζευγάρια παπούτσια δεν είναι κάτι "εξωπραγματικό"-για το μυαλό μου μιλάω, η τσέπη μου πάλι έχει άλλη άποψη...

Φιλικά,

Ελίνα

Τα ρουχα ειναι παμφθηνα.

Εκτος απο το οτι θα παρεις δωρα απο συγγενεις και φιλους,αγοραζεις και εσυ απο lidl,H&M,zara και ο ετησιος προϋπολογισμος για ρουχα ειναι σχεδον ενα τραπεζωμα σε φτηνη ταβερνα.

Τα ρουχα ειναι παμφθηνα.

Εκτος απο το οτι θα παρεις δωρα απο συγγενεις και φιλους,αγοραζεις και εσυ απο lidl,H&M,zara και ο ετησιος προϋπολογισμος για ρουχα ειναι σχεδον ενα τραπεζωμα σε φτηνη ταβερνα.

κορίτσια, καλησπέρα κ από εμένα. Συμφωνώ με τον φίλο Anthony2010.

Έχω 2 αγοράκια, προνήπιο κ προπρονήπιο. Ο μικρός φοράει του μεγάλου, σπάνια του αγοράζω κάτι καινούριο (πλην παπουτσιών), μόνο ότι δώρα του φέρνουν.

Τώρα, εμένα πάλι τα 4 ζευγάρια παπούτσια μου φαίνονται πολλά, από την στιγμή που τα παιδιά (τουλάχιστον τα δικά μου) αλλάζουν 2 ή κ 3 νούμερα τον χρόνο. Αυτήν την στιγμή δηλαδή, ο μεγάλος έχει ένα ζευγάρι αθλητικά που τα φοράει κάθε μέρα στον παιδικό σταθμό κ όπου αλλού πάμε κ τα παντοφλάκια του. Οι νονοί λογικά θα μας κάνουν δώρο άλλο ένα ζευγάρι παπούτσια για τα χριστούγεννα, δηλαδή σύνολο για τον χειμώνα 2 ζευγάρια. Α! κ εάν τύχει να πάμε σε τίποτα χιόνια, ίσως πάρουμε κ γαλοτζάκια.

Από ρούχα, αγοράζω κυρίως τα καθημερινά, κι εγώ από τις εκπτώσεις για την επόμενη σαιζόν, αλλά κ από ΖΑΡΑ κ Η&Μ. Έχω περί τα 7-8 σετ φόρμας κ ξέχωρα 5-6 μπλουζάκια, 2 ζακέτες φλις κ 2 μπουφάν (το ένα μεταχειρισμένο από ξαδελφάκι), 3 σετ πυτζάμες από πέρσι (τα είχαμε πάρει μεγάλα), ένα τζην παντελόνι, κ 2 υφασμάτινα παντελόνια (από δώρα).

Γενικά πάντως (δυστυχώς) πολλά ρούχα μένουν αφόρετα κ κατακαίνουρια, ειδικά τα "καλά" (πουκάμισα κλπ), τα οποία προέρχονται από δώρα.

Διαφημίσεις

Χαίρομαι που βλέπω ότι τα 4 ζευγάρια παπούτσια δεν είναι κάτι "εξωπραγματικό"-για το μυαλό μου μιλάω, η τσέπη μου πάλι έχει άλλη άποψη...

Εξωπραγματικό δεν είναι σίγουρα...πάντως εμείς δεν έχουμε 4 (μάλλον μπέρδεψα έτσι όπως το έγραψα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:), αλλά 3, δηλαδή ένα ζευγάρι αθλητικών για κάθε μέρα, ένα ζευγάρι αθλητικών και πάλι για πιο "καλό" (κοινώς πιο σκούρο) και ένα ζευγάρι γαλότσες για τις μέρες που βρέχει. Κοινώς δηλαδή ένα ζευγάρι έχει για το σχολείο (το πρόχειρο αθλητικό) και το εναλλάσσει με τις γαλότσες τις βροχερές μέρες.

Αχ...ο δικός μου είναι το πρώτο και μεγαλύτερο παιδί από την ευρύτερη παρέα και οικογένεια, οπότε δεν παίρνουμε τίποτα από μεγαλύτερα παιδάκια, αντιθέτως έχουμε προικίσει τους πάντες!!!:):):)

Χρειαζεται το τετραχρονο 4 ζευγάρια παππουτσια και 4 πουκαμισα?Τι να σου πω εμενα μου φαινονται υπερβολικα.Βεβαια εξαρτάται και πως τα ντύνεις.

Εμενα ο δικος μου στο σχολειο φοραει φορμες...αρα εμεις εχουμε πολλα ζευγάρια φορμες,ενα τζινακι και 1-2 μπλουζίτσες για πιο καλες και 1-2 μπουφαν.Αυτα φροντιζω να παιρνω εγω.Α και ένα ζευγαρι αθλητικα τα οποια αλλαζουν κάθε 3 μηνες.

Από δωρα θα [παρουμε συνηθως άλλο ένα ζευγαρι παπούτσια,καμια ζακετα,κανενα σετακι για πιο καλο.

Μποτες η γαλότσες για το τετραχρονο δεν παιρνω εκτος κι αν πηγαινει σχολειο με τα ποδια.Εμενα παει με αυτοκινητο.

Γενικα το να ξεκινάς τη σεζον και να υπολογιζεις ότι πρεπει να αγορασεις 4 ζευγάρια παππουτσια για το τετραχρονο μου φαινεται υπερβολικο.Αν στα 4 θελει 4 ζευγάρια παππουτσια τη σεζον δλδ στα 15 ποσα θα θελει?

Τα ρουχα ειναι παμφθηνα.

δεν ειναι ακριβως ετσι!! κυριως τα zara εχουν ξεφυγει σε τιμες λες και εχουν και την σουπερ ουαου ποιοτητα......αλλα ουτε και τα H&M εχουν τοσο φτηνες τιμες κυριως τωρα στα χειμερινα και χωρις προσφορες...αρα δεν νομιζω οτι ειναι το κοστος συγκρισιμο με ενα τραπεζι,γιατι τοτε κατι λαθος θα κανω,μου βγαινουν παραπανω και μαλιστα αρκετα...

απο συγγενεις και φιλους ποσα δωρα παιρνετε?? καθε σεζον σας κανουν τοσα ρουχα που τα υπολοιπα που πρεπει να συμπληρωθουν ειναι τοσα λιγα?? γιατι τοτε εμεις δεν εχουμε καλους συγγενεις (πλακα κανω)

σε καθε περιπτωση, τα ρουχα δεν ειναι φτηνη υποθεση και αν ενδιαφερει και η ποιοτητα τους,τοτε το κοστος ανεβαινει...

παπουτσακια για μικρα 4 ζευγαρια,για μενα ειναι υπερβολη της υπερβολης αν κρινουμε και το γεγονος,οτι στο εξαμηνο χρειαζονται αλλαγη γιατι το ποδαρακι τους μεγαλωνει γρηγορα σε αυτες τις ηλικιες...

αλλα και παλι, ειναι πως βολευεται η καθε οικογενεια

Εγω εχω ψωνιο με τα παπουτσια οποτε τα παιδια εχουν απο 3 ζευγαρια συν 1 απο την προηγουμενη σεζον που τους κανει ακομη και το φορανε για μικρες βολτες στην γειτωνια η στο παρκο. Ομως ολα αθηλτικα ειναι γιατι ειδα οτι αυτα που επαιρνα για πιο καλα ο μεγαλος δεν τα φορεσε. Μποτες/γαλοτσες θα παρουμε αργοτερα για τον μεγαλο γιατι εδω το στωνει. Δεν τις πολυφοραει οποτε μενουν για τον μικρο οταν φτασει στο νουμερο.

Απο παντελονια, φορμες και τζην νομιζω οτι χρειαζονται αναλογα με τις δραστηριοτητες τους συν ενα. Ακομη και καθε μερα να βαζεις πλυντηριο (εμεις βαζουμε 2-3 την ημερα) δεν στεγνωνουν. Φουτερακια εχουν πανω απο 7 ο καθενας. Και μπουφαν 2 γιατι τα πλενουμε και αυτα τουλαχιστον καθε 2 βδομαδες.

Από την άλλη εγω καλως ή κακως εχω τρελα με τα πολλααααα ρουχα-παππουτσια νιώθω χορτασμενη κ θελω να χορτασω να βλεπω κ την κορη μου(3 ετων).οικονομικα ειμαστε χαλια αλλα κ γω φροντιζω να ψωνιζω με προσφορες-εκπτωσεις ή στοκ κ να ζηταω κ απ τους παππούδες-θειους τα απαραίτητα που χρειαζεται κ βεβαίως να μην τα παιρνω μαζεμένα αλλα κάθε μηνα από κατι.Εμεις εχουμε 2 μποτακια,1 γουνινο,3 αθλητικα,2 μπαλαρινακια.Στα ρουχα ειχα χασει τελειως την μπαλα,φετος όμως σιγουρα εχουμε στενευτεί υπερβολικα

Διαφωνω ότι δεν χρειαζονται τα πιο καλα,οσο μεγαλωνουν εχουν περισσοτερα παρτυ-γιορτες κτλ.

Προφανως η οικολογικη μου συνειδηση θελει δουλιτσα,αλλα η αληθεια είναι ότι δεν το ειχα σκεφτει ετσι

Οκ τωρα δεν εχουμε φροντιστηρια-δραστηριοτητες,αργοτερα σιγουρα προτεραιοτητα θα χουν εκεινα.Παντως δεν θεωρω καθολου υπερβολικο τα 4 ζευγάρια παπούτσια το να μη μπορούμε να τα παρουμε το καταλαβαινω

Ειχαμε βεβαια κ τα τυχερα μας από φιλους που μας εδιναν ρουχαλάκια κ παιχνίδια και αντιστοιχα το ιδιο κανουμε κ μεις.

Θεωρω πανάκριβα τα παιδικα ρουχα-παπουτσια.Μια μεση τιμη πχ για αθλητικο παπουτσι είναι 30*40€ κ το ιδιο για ένα σετ αθλητικης φορμας

Διαφημίσεις

ΑΓΟΡΙ-Ρούχα:1-2 τζήν, 2-3 καλά-καθημερινά παντελόνια, 1-2 πουλόβερ, 2-3 πουκάμισα καθημερινά, τύπου καρώ, 1-2 πιο "καλά,"1-2 ζακετούλες, 2-3 σετ φόρμας, 1 μπουφάν χοντρό, ένα πιο ελαφρύ και ένα μαντό.

Σας φαίνονται πολλά?Λίγα?Τι προγραμματισμό κάνετε για τα ρούχα και τα παπούτσια των παιδιών σας?

Εγώ καλά τα βρίσκω, όχι ότι δεν θα μπορούσες να έχεις κανένα μπλουζάκι ή πουλοβεράκι παραπάνω. Ίσως και ένα έξτρα σετ φόρμες. Εξαρτάται πόσο συχνά πλένεις.

Όσο για παπούτσια, κάθε χρόνο ως τώρα παίρνουμε δύο ζευγάρια συν ένα ζευγάρι γαλότσες (και το καλοκαίρι δύο ζευγάρια συν πλαστικά πέδιλα ή σαγιονάρες για την παραλία). Δε νομίζω πως χρειάζονται παραπάνω, εκτός αν το παιδί κάνει ποδόσφαιρο ή κάποιο σπορ.

Παρομοίως. Τα περισσότερα ρούχα μας είναι από γνωστούς / φίλους / συγγενείς. Όσα παίρνω καινούρια τα αγοράζω συνήθως στις εκπτώσεις και τα φυλάω μέχρι να αλλάξει η εποχή π.χ. τα κλειστά παπούτσια που φόρεσε σήμερα για πρώτη φορά τα είχαμε πάρει από το καλοκαίρι και τις χειμωνιάτικες πυτζάμες πριν 3 χρόνια (τις είχα βρει τότε σε προσφορά).

οσον αφορα αυτα που λεμε καλα ρουχα, θεωρω οτι δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο απο δυο αλλαξιες...πχ το δικο μου παιδακι, αισθανεται ανετα με τις φορμες,οταν παμε σε αλλα παιδακια για παιχνιδι παλι φορμιτσα θα βαλει...ενα καλο παντελονι με ενα πουκαμισο ειναι πολυ ομορφο,αλλα δεν βολευει τα παιδια-τουλαχιστον το δικο μου- οποτε το να εχω πολλα ρουχα τετοιου ειδους,μαλλον χαμενα θα πανε,αφου ζητημα να τα βαλει δεκα φορες το χρονο...απλα φροντιζω τα σετακια φορμας,να ειναι εμφανισημα ωστε να καλυπτουν και το εξω που ο μικρος δεν θελει το πιο καλο παντελονι...

Κι εμείς το ίδιο, σπάνια βάζουμε καλά ρούχα, ειδικά πουκάμισα.

νομίζω για παπούτσια, μποτα / γαλότσα, αθλητικό και κανενα φτηνό γοβάκι για κορίτσι για πιο καλό είναι μια χαρά..φόρμες πολλές, φορέματα για τις κόρες μου δεν αγόρασα ποτε μόνο δωρα και δεύτερο χέρι..τα πιο πολλά ρούχα ειναι από φιλες μου η δωρα στα γενέθλιά τους. επίσης στις εκπτώσεις..και εκτός από ζαρα υπάρχουν σε συνοικιακά μαγαζιά ρουχα ελλην. ραφής καλύτερης ποιότητας ίδιες τιμες. θα έλεγα μάρκα αλλά δεν μπορώ.

Όσον αφορά τα παπούτσια, το δεύτερο ζευγάρι αθλητικά είναι πολύ πρακτικό, αν π.χ. χρειαστεί να πλύνεις το πρώτο και το παιδί χρειάζεται κάτι πρόχειρο μέχρι να στεγνώσουν. Η ευκολία σε μας είναι ότι οι κόρες μου παρά τη διαφορά ηλικίας φορούν ίδιο νούμερο, οπότε έχουμε μία ρεζέρβα και για τις δύο. Αν πια τύχει να λασπωθούν τα αθλητικά τους ταυτόχρονα, τότε ας πάει μια φορά η μια τους στο σχολείο με τα καλά της γοβάκια, τι να κάνουμε.

Πάντως εξαρτάται και από τον τρόπο ζωής της οικογένειας. Εμείς περπατάμε πολύ και λερώνουμε τα παπούτσια μας. Αν κάποιοι κυκλοφορούν πιο συχνά με αυτοκίνητο, μπορεί να χρειάζονται λιγότερα παπούτσια.

Τα zara σίγουρα δεν είναι φτηνά, για την ποιότητα που προσφέρουν. Ό,τι κι αν είχα πάρει για τον μεγάλο, σε φούτερ/φόρμα, δεν έζησε να το φορέσει ο μικρός. Τα H&M είναι πολύ καλύτερα από σχέδια και ποιότητα, αλλά και πάλι, οικονομικά δεν τα λες. Σαν τη babycobra κι εγώ, έχω στραφεί σε συνοικιακό μαγαζί της πόλης μου, από όπου παίρνω εξαιρετικής ποιότητας χειμωνιάτικο σετ φόρμες 25 ευρώ και μάλιστα ελληνικές 100%. Στις εκπτώσεις τα παίρνω γύρω στα 16-18 ευρώ. Έχουν τουλάχιστον 5 ζευγάρια κι από εκεί και πέρα 2-3 άλλα παντελόνια και την ίδια ποσότητα πουκαμίσων και πουλόβερ, ένα καθημερινό μπουφάν κι ένα μοντγκόμερι για πιο καλό.

Από παπούτσια, τους έχω ένα χαμηλό σπορτέξ, ένα πιο ψηλό μποτάκι, που φοριέται και με φόρμες και με πιο καλά ρούχα κι ένα ζευγάρι μποτάκια Crocs, γιατί όταν βρέχει πολύ, όπως κάνει συχνά εδώ, όλα τα άλλα παπούτσια παίρνουν υγρασία κι εμένα πάνε με τα πόδια στο σχολείο. Για τον ίδιο λόγο, τους έχω κάθε χειμώνα απαραιτήτως αδιάβροχο ζεστό με φλυς επένδυση.

Θεωρώ πως δεν κάνω υπερβολές, αλλά δεν είναι και λίγα, αν τα βάλεις όλα μαζί.

για τα συνοικιακά μαγαζια μου είχε πει το μυστικό μια φίλη..

σε μενα στη ραφήνα ακόμη πιο φτηνα, σετ φόρμας 14-20 ευρώ, και ελληνικά.νιώθω και καλυτερα έτσι . ό λα τα δωρα σε παιδ. πάρτυ από εκει εννοείται..με 12 ευρώ τι άλλο μπορείς να π άρεις

Kαλημέρα!

Λιτλ μάνκι, στο αγόρι ξέχασα να γράψω και 4-5 μακό μακρυμάνικα.

Νίκι81, Τα πουκάμισα που αναφέρω είναι χοντρά βαμβακερά και τα φοράω πάνω από το μακό αντί για φουτεράκι ζακετούλα, για να μην βαριόμαστε-;

Το σενάριo με 5-6 ζευγάρια φορμίτσες το έχω ακούσει και από φίλη μου, αλλά θα πρέπει-τουλάχιστον για μας-το από πάνω να έχει φερμουάρ, αλλιώς να το βάλει το παιδί πάνω από το φανελάκι και μετά μπουφάν, μου φαίνεται λίγο, ενώ να βάλω μέσα από το φούτερ το μακρυμάνικο, θα σκάσει. Από την άλλη, η ζακετούλα/φούτερ με φερμουάρ/πουκαμισάκι χοντρό πάνω από το μακό, τον δικό μου τον διευκολύνει γιατί το βάζει και το βγάζει εύκολα, ανάλογα το...θερμοστάτη!

Τα παντελονάκια που αναφέρω είναι αυτά με λαστιχάκι στη μέση, οπότε είναι άνετα. Αλλά και αυτά μου δεν έχουν λάστιχο, είναι φαρδουλά, ώστε να μπορεί πχ να ανέβει μια τσουλήθρα.

Για τα παπούτσια, στο δικό μου παίρνω τρία, ένα αθλητικό, ένα καλό-καθημερινό και ένα τύπου μποτίνι για να το βάλει και με βροχή/χιόνι και γενικώς με χαμηλές θερμοκρασίες, το οποίο αντικαθιστά και το γαλοτσάκι. Εμείς περπατάμε μέχρι το σχολείο μας, οπότε χρειάζεται.

Για την μικρή, ισχύουν τα ίδια για τις ζακέτες και τα μακό, καθότι ιδρώνει εύκολα. Κάτι αντίστοιχο και στα παπούτσια, αλλά σαν κοριτσάκι, θα έχει και τα γοβάκια της.

Τα παπούτσια τα παίρνω πάντα λίγο μεγαλύτερα, βάζω πατάκι και τη βγάζω όλη τη χρονιά. Μόνο φέτος τα πασχαλινά δεν τα φορέσαμε φθινόπωρο, μεγάλωσε απότομα το πόδι. Οπότε φαντάζομαι ο "προγραμματισμός" έχει αστάθμητο παράγοντα το ρυθμό ανάπτυξης του κάθε παιδιού.

Δεν ποντάρω πολύ σε δώρα, γιατί, ακόμη και αν με ρωτήσουν τι χρειάζομαι, ψιλοντρέπομαι να πω-εξαιρείται η νονά, όπου δίνω μια γενική κατεύθυνση, δλδ όχι μάρκες και τέτοια.

Τώρα όσα δώρα είναι ρουχαλάκια, αν δεν τα κρατήσω, τα αλλάζω συνδυάζοντας τα υπάρχοντα, ή βάζω κάτι παραπάνω και παίρνω πχ ένα σετ φόρμας μεγαλύτερο με ορίζοντα την επόμενη χρονιά.

Άντονυ2010, μακάρι να ήταν έτσι τα οικονομικά των αγορών ρούχων παπουτσιών!Αλλά όπως είπε και μια φίλη παραπάνω, για ένα ζευγάρι αθλητικά θέλεις τουλάχιστον 30 ευρώ σε προσφορά/έκπτωση. Για ένα καλό οικονομικό χειμερινό δερμάτινο παπούτσι θέλεις μίνιμουμ 40-45 ευρώ και να είναι περσινό (κάτι που δεν με ενοχλεί καθόλου). Οπότε το διακοσάρικο παρά κάτι, για 2 παιδιά διαφορετικού φύλου το έχεις σιγουράκι. Ύστερα, δεν θέλεις να είναι πλαστικό, ιδρώνει το ποδαράκι και αναπτύσσονται διάφορα. Τώρα για μια μπαλαρινούλα που θα τη φορέσει μια στο τόσο, εννοείται ότι δεν καίγομαι να είναι δέρμα και φυσικά δεν θα δώσω μια περιουσία.

Αλλά και τα ρούχα, να δεχτώ ότι μπορείς να βρεις οικονομικά βαμβακερά μακό, τα μπουφάν, τα φούτερ, τα μάλλινα πουλοβεράκια δεν τα βρίσκεις και με 5 ευρώ.

Φιλικά,

Ελίνα

Όσον αφορά τα παπούτσια, το δεύτερο ζευγάρι αθλητικά είναι πολύ πρακτικό, αν π.χ. χρειαστεί να πλύνεις το πρώτο και το παιδί χρειάζεται κάτι πρόχειρο μέχρι να στεγνώσουν. Η ευκολία σε μας είναι ότι οι κόρες μου παρά τη διαφορά ηλικίας φορούν ίδιο νούμερο, οπότε έχουμε μία ρεζέρβα και για τις δύο. Αν πια τύχει να λασπωθούν τα αθλητικά τους ταυτόχρονα, τότε ας πάει μια φορά η μια τους στο σχολείο με τα καλά της γοβάκια, τι να κάνουμε.

Πάντως εξαρτάται και από τον τρόπο ζωής της οικογένειας. Εμείς περπατάμε πολύ και λερώνουμε τα παπούτσια μας. Αν κάποιοι κυκλοφορούν πιο συχνά με αυτοκίνητο, μπορεί να χρειάζονται λιγότερα παπούτσια.

Συμφωνώ

Φιλικά,

Ελίνα

ψωνιζω με προσφορες-εκπτωσεις ή στοκ κ να ζηταω κ απ τους παππούδες-θειους τα απαραίτητα που χρειαζεται κ βεβαίως να μην τα παιρνω μαζεμένα αλλα κάθε μηνα από κατι.

Διαφωνω ότι δεν χρειαζονται τα πιο καλα,οσο μεγαλωνουν εχουν περισσοτερα παρτυ-γιορτες κτλ.

Παντως δεν θεωρω καθολου υπερβολικο τα 4 ζευγάρια παπούτσια το να μη μπορούμε να τα παρουμε το καταλαβαινωΛΟΛ!!!Μαζί σου!

Ειχαμε βεβαια κ τα τυχερα μας από φιλους που μας εδιναν ρουχαλάκια κ παιχνίδια και αντιστοιχα το ιδιο κανουμε κ μεις.

Θεωρω πανάκριβα τα παιδικα ρουχα-παπουτσια.Μια μεση τιμη πχ για αθλητικο παπουτσι είναι 30*40? κ το ιδιο για ένα σετ αθλητικης φορμας

Συμφωνώ με τα μπολντ!

Φιλικά,

Ελίνα

Το μεγαλύτερο μέγεθος επίσης το εφαρμόζω κι εγώ όσο γίνεται. Εντάξει, το παπούτσι πρέπει να ταιριάζει "γάντι", αλλά τα περισσότερα παιδικά φορέματα π.χ. είναι εξίσου όμορφα αν τη μια χρονιά φτάνουν ως τη μέση της γάμπας και την επόμενη δυο δάχτυλα πάνω από το γόνατο. Επίσης σε μερικά μπουφάν μπορείς άνετα να γυρίσεις την άκρη του μανικιού τη μια χρονιά και να την ξεδιπλώσεις την επόμενη. Ή τα παντελόνια, ειδικά αυτά που έχουν λάστιχο στη μέση που κουμπώνει σε διαφορετικές θέσεις.

Τελικά το μεγαλύτερο έξοδο είναι τα παπούτσια καλής ποιότητας. Και από μεταχειρισμένα μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα γοβάκια και γαλότσες, αλλά τα αθλητικά μπορεί ένα ζιζάνιο να τα διαλύσει άνετα σε ένα χρόνο.

ΥΓ: Συνοικιακά και ελληνικά προτιμώ κι εγώ!

Edited by pax
Λάθος πληκτρολόγηση

Καλησπέρα σας, ντρέπομαι που θα το πω, αλλά εγώ για την κόρη μου (3+ ετών) παίρνω περισσότερα ζευγάρια παπούτσια.

Δεν μπορώ να βγάλω τη σαιζόν με 4 ζευγάρια που να χτυπιέμαι. Δεν μπορώ να ταιριάξω όλα τα ρούχα της με τα παπούτσια, ίσως κάνω παρορμητικές αγορές - δεν ξέρω τι να πω... Ναι μεν χρειάζεται φόρμες για τον παιδικό σταθμό, αλλά μου ζητάει συχνά να φοράει φούστες και φορέματα, οπότε προσπαθώ να τις έχω και πιο "κοριτσίστικα" παπούτσια.

Γενικά φροντίζω τα παπούτσια που φοράει καθημερινά να είναι ανατομικά και καλής ποιότητας, αλλά θέλει και τα γοβάκια της (μεγάλη πληγή!) σε κανα-δυο χρώματα, θέλει και τις μπότες της για τα κρύα, θέλει και τις αδιάβροχες για τα χιόνια στο χωριό.

Για αυτά που ξέρω ότι δεν θα τα φοράει συχνά, καταφεύγω σε αγορές από άλλα μέλη του forum, οπότε έτσι καθησυχάζω και τις καταναλωτικές-οικολογικές ενοχές μου.

Ουφ, την εξομολογήθηκα την αμαρτία μου