Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προευφυτευτικός έλεγχος μετά από 5 καθ'έξιν αποβολές


tzitzikaki mou

Recommended Posts

καλησπερα,την εξεταση την ειχα δειξει σε τρεις γιατρους και μου είχαν πει οτι ειναι ενταξει.Την ειχα κανει οταν ημουν εγκυος ,πιστευεις οτι δεν ειναι καλες οι τιμες;Στην πρωτη εγκυμοσυνη η ιστολογικη ειχε δειξει ενδεχομενο μυλης κυησεως,η χοριακη μου ομως δεν αυξηθηκε ποτε ισα ισα πηγαινε πολυ αργα,στην δευτερη εγκυμοσυνη ο καρυοτυπος ηταν τριπλοειδια,η ιστολογικη ομως δεν εδειξε μυλη κυηση,παλι αργη αυξηση της χοριακης,η τριπλοειδια δεν ειναι παντα μυλη κυηση και προκαλειται απο ωαρια που δεν διεσπασε τα χρωμοσωματα του ή απο δυο σπερματοζωαρια ή απο ενα σπερματοζωαριο με δυο κεφαλες,ειναι λιγο μπερδεμα το ξερω.. ετσι μου ειπαν οι περισσοτεροι,βασικα ολοι.Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν ξερουν τι τους γινεται και γινομαστε πειραματοζωα,εχεις περασει και συ πολλα βλεπω και τελικα ηταν κατι τοσο απλο,αρα μπορεις να καταλαβεις ποσο ποναει καθε απωλεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τζιτζικακι σε καταλαβαινω απολυτα αλλα ψαξτο.ναι.δεν ειχε γινει μαλλον σωστη ερμηνεια.αξιζει να πας μια βολτα απο τον Ζουπα.δεν ξερω καποιον αλλον για να σου πω υπευθυνα κ σιγουρα ειναι λιγοι αυτοι που κατεχουν απο κυηση.ειναι διαβητολογος με μεγαλη εμπειρια στις αποβολες κ χρονια συο αλεξανδρας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ηθελα να σας πω και τη δικη μου εμπειρια ειμαι και εγω στο σταδιο προσπαθειας εξωσωματικης εχω κανει επτα χωρις αποτελεσμα συν προεμφυτευτικο ελεγχο στον Παγκαλο μου τον συστησαν οτι ειναι ο καλυτερος. μου ειχαν βαλεις τρια υγειες εμβρυακια και δεν επιασα τιποτα, ενω χωρις προεμφυτευτικο ειχα θετικο αποτελεσμα αλλα, παλινδρομησε χωρις να γνωριζω την αιτια, εχω παλινδρομες και αποβολες. μετα απο ολα αυτα μου προτεινε ο γιατρος λαπαροσκοπηση διαγνωτικη και ελπιζω να βρεθει η αιτια. στη νεα μου προσπαθεια οταν γινει μετα το χειρουργιο θα ξανακανω προεμφυτευτικο αλλα οχι στον Παγκαλο γιατι, ειναι ο πιο ακριβος.

Μηπως γνωριζετε για προεμφυτευτικο ελεγχο στο Παιδων; και κοστος;

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,αυριο θα παω στον προφεσορα που μου εκανε την αποξεση,να δουμε πως παω,θα παρω τηλ.και στον Ζουπα Μαγιολπουλας να δω τι θα μου πει,απο εβδομαδα θα παω Παγκαλο,και λεφτα να εχεις να χαλας,στερουμαστε τα παντα για να τους τα δινουμε,Καραμελακι θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο κοστισε η εξψσψματικη με προευφυτευτικο,Παντος και Παγκαλος μαζι,και πως τα ειδες τα πραγματα ελπιζω να πανε ολα καλα με την λαπαροσκοπηση,εχω κανει και γω οτι θες με ρωτας φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαγιοπουλος βρηκα και την αλλη που ειναι τρεις φορες,σε αυτην ειμαι μετα την αποβολη μου,ληψη 75gr γλυκοζης σακχαρο σε χρονο 0' ειναι 86,σακχαρο σε,χρονο 60' ειναι 109,ζακχαρο σε χρονο 120' ειναι 98

Link to comment
Share on other sites

τζιτζικακι κ παλι δεν ειναι τριωρη.το νηστειας ειναι οκ μετα ομως κανεις υπογλυκαιμια.ο γιατρος ομως θα σου πει τι ακριβως συμβαινει.οταν επικοινωνησεις μαζι του ενημερωσε μας γιατι καλο θα ηταν να αφυπνιστουν κ αλλες κοπελες.δυστυχως το θεμα αυτο ειναι πολυ σοβαρο αλλα αντιμετωπισιμο.οι γιατροι ομως περα βρεχει.σε βαζουν να κανεις επεμβασεις κ πανακριβες εξετασεις αλλα οχι μια καμπυλη σακχαρου.ακομη κ οταν τη δουν δεν ξερουν να την διαβασουν κ να σε παραπεμψουν στον ειδικο.ασε που οι γνωστες ειναι λιγοι.εγω την πατησα με δυο ενδικρινολογους που θεωρουνται πολυ καλοι.

Link to comment
Share on other sites

Και γω πηγα σε μια απο τις καλυτερες ενδοκρινολογους και επισης αιματολογο,θεωρουνται κορυφες,και σε καλουσ και κορυφαιους γιατρους εχω παει αλλα ο καθενας ελεγε τα δικα του,ναι θα σου πω οταν επικοινωνησω,αυτο που θελω να σε ρωτησω αν δεν γινομαι αδιακριτη οι αποβολες που εκανες ηταν φυσικες ή με αποξεση;γιατι πλεον φοβαμαι με τρεις αποξεσεις μην εχω καποιο προβλημα ξερω οτι δεν ειναι καλες ειδικα η τελευταια μου εκατσε πιο 'βαρια' γιατι ειχα δυο σακους και ειχα αρκετο αιμα,το μονο καλο ειναι οτι ο οργανιοσμος μου πενει αμεσως μπροστα και ερχεται κανονικα περιοδος,εχω ηδη κανει ωορηξια γιατι την καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

τζιτζικακι κ παλι δεν ειναι τριωρη.το νηστειας ειναι οκ μετα ομως κανεις υπογλυκαιμια.ο γιατρος ομως θα σου πει τι ακριβως συμβαινει.οταν επικοινωνησεις μαζι του ενημερωσε μας γιατι καλο θα ηταν να αφυπνιστουν κ αλλες κοπελες.δυστυχως το θεμα αυτο ειναι πολυ σοβαρο αλλα αντιμετωπισιμο.οι γιατροι ομως περα βρεχει.σε βαζουν να κανεις επεμβασεις κ πανακριβες εξετασεις αλλα οχι μια καμπυλη σακχαρου.ακομη κ οταν τη δουν δεν ξερουν να την διαβασουν κ να σε παραπεμψουν στον ειδικο.ασε που οι γνωστες ειναι λιγοι.εγω την πατησα με δυο ενδικρινολογους που θεωρουνται πολυ καλοι.

 

 

με τιμες 86,109,98 που αναφερει η θεματοθετρια, που ειναι η υπογλυκαιμια?

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλουμε τα πράγματα σε μια σειρα... α) εχεις επαναλαμβανόμενες αποβολες β) τα εμβρυα ΟΛΕΣ τις φορές είχαν καρυοτυπικες ανωμαλίες γ) Η καρυοτυπικη ανωμαλία ήταν διαφορετική καθες φορά δ) εσυ και ο άντρας σου εχετε κανει σωματικό καρυοτυπο και ηταν φυσιολογικος

 

ΑΡΑ ..ο λόγος των αποβολών ειναι δεδομένος και ειναι η γενετικη ασταθεια...πρέπει να δεις εναν καλο εμβρυολόγο και να κανεις οπωσδηποτε προεμφυτευτικο ελεγχο...δεν φταιει η καμπύλη σακχαρου για τον ανωμαλο καρυοτυπο ..ουτε ο αιματολόγος θα σε βοηθησει...βαλε ενα υγιες έμβρυο στην μητρα σου και ΜΕΤΑ τρεξε σε διαβητολόγους, πηξιολογους και σε όποιον θες...προέχει να βρειτε ενα καλο κεντρο για προεμφυτευτικο έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

magdoulini δικαιως παραξενευεσαι.το ιδιο κ γω.εδω δεν το πηραν χαμπαρι οι γιατροι.το 109 ειναι χαμηλο την πρωτη ωρα.το οριο αρχιζει απο 120.εγω ειχα 127 την πρωτη ωρα κ μου ειπε ο ζουπας οτι αυτο δειχνει θεμα συνδιαστικα με τις υπολοιπες τιμες.την τριτη ωρα κοντεψα να λιποθυμησω.επεςε στο 37 το σακχαρο.συγκεκριμενα στην εγκυμοσυνη ειχα σακχαρο νηστειας απο 107 εως 103.τα μεταγευματικα μου εκτος απο το πρωινο ηταν οκ.δεν πηγαινε το μυαλο.εχω κανει απιστευτες εξετασεις.περα απο μια λοιμωξη δεν βρεθηκε ποτε τιποτα.οι καρυοτυποι παντα φυσιολογικοι.την τελευταια φορα μαλιστα εκανα κ μοριακο.πηρα ολα τα υλικα αποβολων απο την πρωτη αποβολη εως την τελευταια(εκανα τρεις αποξεσεις κ τις αλλες φορες καναμε φαρμακευτικη απομακρυνση) κ τα εστειλα σε μια πολυ καλη περιγενετικη παθολογοανατομο.μου ειπε χαραχτηριστικα οτι ο πλακουντας ηταν "γερασμενος".Συγκεκριμενα βρεθηκε εστιακο οιδημα κ ινιδοειδη νεκρωση των λαχνων που ειναι αποτελεσμα του διαβητη.το ιδιο επιβαβαιωνει κ ενας αλλος κορυφαιος παθολογοανατομος στη σουηδια στο πανεπιστημιο καρολινσκα.τελος ο ανθρωπος που παλαιοτερα ειχε κανει ηλεκτρονικη μικροσκοπιση του ενδομητριου μου,οταν του εδωςα λαχνες απο την τελευταια αποξεση μου ειπε οτι ειναι ακριβως ιδιες με εκεινες γυναικων που εχουν ενδομητριο θανατο λογω προεκλαμψιας κ ενδομητρια καθυστερηση αναπτυξης στο τριτο τριμηνο κυησης.

Αργινη εγω δεν ειπα οτι δεν πρεπει να δει γενετιστη κ εμβρυολογο η κοπελα.μαλιστα ζητησα απο το τζιτζικακι κ διευκρινησεις γιατι δεν ειχα καταλαβει τι ακριβως εχει βρει σε σχεση με τις χρωμοσωματικες.η συμβουλη μου περι σακχαρου δεν εχει να κανει με αυτο αλλα με την κυηση,ευαισθητοποιημενη απο το προβλημα της καθως κ γω εχω πολλες απωλειες κ ξερω ακριβως ποσο δυσκολο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,πηγα σημερα στον γιατρο μου και μου ειπε οτι ειμαι καλα μετα την αποξεση,μιλησα με εμβρυολογο και με τον ιδιο τον Παντο,συνεργαζεται με τον Παγκαλο,ναι arnini τα δυο πρωτα ειχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες,οι αλλες δυο ηταν βιοχημικες,και τωρα βγηκε η ιστολογικη που εδειξε οτι προκειται για χρωμοσωμικη ανωμαλια και περιμενω καρυοτυπο να δω πια ειναι,υπογλυκαιμια οντως παθαινω μου το ειπε και ο γυναικολογος μου στην τελευταια κυηση επεσα κατω απο αδυναμια,γενικα ειναι ολα χαμηλα σε μενα,απο πιεση αιμοτοκριτης amh :) και γω αυτο αρχιζω να πιστευω οτι πρεπει να δουμε αν θα βρουμε ενα γερο εμβρυο να το βαλουμε ολοι αυτο μου λενε τι αλλο μου μενει να κανω,δεν την γλιτωνω τελικα την εξωσωματικη,ο Παντος μου εδωσε αρκετες ελπιδες οτι καποιο θα βρουμε,μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λεει,σαν ψεματα μου φαινεται οτι μπορω να κανω παιδι,αφου τον ρωτησα μπορω να κανω παιδια θα κανεις μου ειπε,στον δε γυναικολογο ειπα οτι ειμαι ενα βημα πριν την υιοθεσια,Θα μου πειτε γιατι απογοητευεσαι,αλλα εδω που ειμαι οι γιατροι μου ειπαν οτι μαλλον δεν θα μπορεσω να κανω παιδια,ασ μου χαρισει ο Θεος ενα,δεν θελω τιποτα αλλο,ενα παιδι.Μαγιοπουλας το εχεις ψαξει πολυ βλεπω ουτε καν καταλαβαινα τι εξετασεις ηταν αυτες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερει καποια κοπελα να μμου πει για γνωμη σκεφτομαι για Παντο εχω ακοθσει καλα λογια,ο γιατρος μου ειναι ο Σφακιανουδης μου ειπε οτι κανει και αυτος προεμφυτευτικους τι λετε για αυτον;ειμαι αναμεσα στους δυο ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερει καποια κοπελα να μμου πει για γνωμη σκεφτομαι για Παντο εχω ακοθσει καλα λογια,ο γιατρος μου ειναι ο Σφακιανουδης μου ειπε οτι κανει και αυτος προεμφυτευτικους τι λετε για αυτον;ειμαι αναμεσα στους δυο ευχαριστω

 

 

ολα τα κεντρα κανουν προεμφυτευτικο ελεγχο στα εμβρυα...με τους εμβρυολογους πρεπει να μιλησεις για τις ακριβεις διαδικασιες...το θεμα ειναι να "ταιριαζεις" με τον εξωσωματικο ωστε να του εχεις μια καποια εμπιστοσυνη και να πορευτεις μαζι του...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερει καποια κοπελα να μμου πει για γνωμη σκεφτομαι για Παντο εχω ακοθσει καλα λογια,ο γιατρος μου ειναι ο Σφακιανουδης μου ειπε οτι κανει και αυτος προεμφυτευτικους τι λετε για αυτον;ειμαι αναμεσα στους δυο ευχαριστω

 

Αφού ο σφακιανουδης με τον παντο δουλεύει κ χρησιμοποιεί το ίδιο κέντρο . Εγω τουχω εμπιστοσύνη του σφακιανουδη

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με εμβρυολογο μου ειπε οτι τοσο σαβαρες χρωμοσωμικες ανωμαλιες και δεν φτανουν καν σε βλαστοκυστες τις βλεπουν,μονο οι τρισωμιες και οι μονοσωμιες,αν ξερετε κοριτσια γιατι δεν το ρωτησα ο καθε γιατρος εχει δικους του εμβρυολογους στην ομαδα του ή οχι;ο σφακιανουδης ειναι πιο ανθρωπος τον εβρισκα οποτε ηθελα αλλα ο αλλος ειναι ονομα,δεν ξερω,tired ο σφακιανουδης ειναι γιατρος σου;

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει λυθηκε το προβλημα,βγηκε ο καρυοτυπος της αποβολης μου,46χχ,μονο που προκειται για τον δικο μου,πληρωσαμε 300ε να μας πουνε οτι ειμαι μια υγιης γυναικα..

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει λυθηκε το προβλημα,βγηκε ο καρυοτυπος της αποβολης μου,46χχ,μονο που προκειται για τον δικο μου,πληρωσαμε 300ε να μας πουνε οτι ειμαι μια υγιης γυναικα..

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πράγματα...υπάρχουν πολλες "υγιείς" γυναικες που ενω φαινονται φυσιολογικες έχουν πχ ενωμενα δυο χρωμοσωματα ενός ζευγους χρωμοσωματων πχ εχουν ενωμενα τα δυο χρωμοσωματα του ζευγους 23..αυτο οδηγει συνεχεια αυτες τις γυναικες σε αποβολες καθως δινουν στο μωρο ΚΑΙ τα δυο χρωμοσωματα απο το ζευγος ζευγος 23 αντι να δινουν το ενα...ετσι τα μωρα κανουν συνεχεια τρισωμίες καθως παίρνουν 2 χρωμοσωματα απο την μαμα και ενα απο τον μπαμπα...κανονικα και στον άντρα σου πρέπει να γινει καρυότυπος...Στην δικη σας περίπτωση που εχετε 2 αποβολες με χρωμοσωμικες ανωμαλίες και δυο βιοχημικες κυησεις ειναι πολυ λογικο να σας ψαχνουν και κανονικα αυτό έπρεπε να περιλαμβανει και τον σύζυγο σου. Οποτε αφου εχεις καλο καρυότυπο εσυ η ίδια (που δεν ηταν δεδομενο) ξερεις ότι τουλαχιστον η περίπτωση παλευεται. Αν ειχες παθολογικο καρυότυπο μπορει να μην ειχε νοημα να σε βαλουν καν σε προεμφυτευτικό έλεγχο. Προφανως εχουν πρωτόκολλο προσεγγισης και κανουν καλα την δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αργινι μου καρυοτυπους εχουμε κανει απο την δευτερη αποβολη,ειμαστε ενταξει,στο εμβρυο ζητησα να κανουν καρυοτυπο,περιμενα ενα μηνα σχεδον να δουμε τι ακριβως ειχε γιατι η ιστολογικη εδειξε χρωμοσωμιακη ανωμαλια,και μου ειπαν οτι ειναι 46χχ αλλα ηταν τα δικα μου κυτταρα

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε προφανως δεν έπρεπε να δεχθουν να πληρωσετε!!:evil: Παντςω ειναι θετικο που και εσυ και ο συζυγος ειστε καλά αποάποψη καρυότυπου. Αν είστε καπνιστες σταματηστε και οι δυο το κάπνισμα, παρτε και οι δυο φυλλικο οξυ (φανταζομαι οτι ηδη παιρνεις ) , αποφυγετε το αλκοολ και καλη επιτυχία στον προεμφυτευτικο!!!! :P:p

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε καπνιστες,το εχω ελαττωσει ξερω δεν αρκει,παιρνω 2 χρονια fellicine,εχω την απαιτηση να μου βρουν καρυοτυπο εμβρυου δεν ξερω τι θα κανουν,λογικα θα εχουν ακομα ιστο αποβολης δεν το αφηνω ετσι

Link to comment
Share on other sites

τσιτζικακι θα εγινε επιμειξια.συμβαινει μερικες φορες.απ ο,τι καταλαβα ο καρυοτυπος σταλθηκε στον παγκαλο? αν ναι τοτε δεν το χρεωνουν.σε περιπτωςη επιμειξιας τους ρωτησα κ μου απαντησαν οτι αν υπαρχει επιμολυνση με το δικο μου dna δεν χρεωνεται.αυτο ειναι σιγουρο.δεν μπορεις να κανεις κατι ομως σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν προκειται να μαθω τι ακριβως ειχε το εμβρυο;τα λεφτα τα εχω δωσει ηδη στο γενεσις οταν εγινε η αποξεση να πληρωσουν τον παγκαλο,υπαρχει περιπτωση να τα δωσουν πισω;χλωμο το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

παρε να ρωτησεις στον παγκαλο πρωτα κ μετα στο γενεσις.εμενα στο ιασω δεν μου πηραν προκαταβολικα χρηματα.σου στελνω κ pm για περισσοτερες λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...