Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Προευφυτευτικός έλεγχος μετά από 5 καθ'έξιν αποβολές

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες του φόρουμ,μετά από 5 καθ'έξιν αποβολές οι γιατροί αποφάσισαν επιτέλους να προχωρήσουμε σε προευφυτευτικό,όλες μου οι κυήσεις ήταν με φυσιολογικό τρόπο,αλλά δεν προχώρησαν,έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν,φυσιολογικές.Έχω χάσει τον εαυτό μου,δεν αντέχω άλλο,5 απώλειες και πάλι βρίσκομαι στο σημείο μηδέν,γιατί όταν έλεγα παμε για προευφυτευτικό οι γιατροί το βιολί τους,μέχρι που πριν απο 15 μέρες ξανα απόξεση..για να μου πουν τελικα αυτο που τους έλεγα καιρό εγω να κανουμε.Μάλλον το πρόβλημα είναι στα ωάρια μου και τα εμβρυα είχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες(αυτό είναι σίγουρο γιατί κάναμε καρυοτύπους).Έχω ανάγκη να πιαστώ από καπου,θέλω όποια κοπέλα είχα παρόμοια εμπειρία να με διαφωτίσει,σε πιοιό κέντρο πήγε και αν είδε αποτέλεσμα,σας ευχαριστώ εκ των προτέτων

Διαφημίσεις

• Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καμία κοπέλα δεν ξέρει να με βοηθήσει;Θα το εκτιμούσα πολύ,νιώθω πολύ πιεσμένη,στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ανέβαιναν οι χοριακές,σάκος δεν υπήρχε πουθενά,όλοι μου έλεγαν ότι είναι εξωμήτριο,4 καθηγητές,τελικά με χειρούργησαν αλλά ευτυχώς ήταν ενδομήτριο,δεν έχασα την σαλπιγγά μου και μου έκαναν απόξεση,η ιστολογική εδειξε μάλλον μερική μύλη,έκανα έλεγχο χοριακής για 6 μήνες όλα καλά,μετά μου είπαν να ξαναμείνω,έγκυος όπωσ και έγινε,πάλι δεν ανέβαιναν οι χοριακές,πήγα για υπέρηχο ακούσαμε καρδουλα.έφτασα 10 σχεδόν εβδομάδων και παλλινδρομησε,ο τότε γιατρος μου έδεινε ορμόνες αλλά το μλονο που έκανε ήταν να μου καθυστερήσει την αποβολή,το το λεγα 9 εβδομάδων και 4.000 χοριακή γίνεται ναι μου έλεγε,έκανα απόξεση,έστειλα το έμβρυο ηια καρυότυπο με δική μου πρωτοβουλία,είχε τριπλοειδία,άρα μύλη κύηση;;Μα μύλη κύηση με τόσες μονάδες γίνεται;Εδ'ω μου έλεγαν ότι γίνεται στην Αθήνα όχι.Αρχίζει ο γολγοθάς των εξετάσεων,παρα πολλές,όλες φυσιολογικές,περιμένω για καλό και για κακό να περάσουν έξι μήνες,αλλάζω γιατρό,του λέω για προεμφυτευτικό,φυσιολογικά μου λέει,πάρτη την βιοχημική,πάλι μου λέει τον άλλο μήνα ξαναπάρτη την βιοχημική.Αλλάζω πάλι γιατρό ξανά εξετάσεις δεν είχε μείνει και τίποτα μπορείς μου λέει φυσιολογικά,μένω έγκυος τον αύγουστο οι χοριακές μία αυξανοταν μία όχι ακούσαμε καρρδούλα,είχα δύο σάκους,ο ένας άδειος,πάλι έπερνα ορμόνες αλλά τελικά παλλινδρόμησε στις 9 εβδομάδες,έκανα ξανά απόξεση,για να μου πει ξέρεις πρέπει να κάνεις προεμφυτευτικό,το θέμα μου είναι στα ωάρια μου το έχω καταλάβει πρ'ίν από αυτούς γι'αυτούς,από δω και πέρα θέλω να προσέξω τις κινήσεις μου,συγνώμη αν σας κούρασα με το σεντόνι,αλλά ήθελα να τα πω,γι'αυτο θέλω όποια κοπέλα ξέρει να με βοηθήσει,ευχαριστώ

Καμία κοπέλα δεν ξέρει να με βοηθήσει;Θα το εκτιμούσα πολύ,νιώθω πολύ πιεσμένη,στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ανέβαιναν οι χοριακές,σάκος δεν υπήρχε πουθενά,όλοι μου έλεγαν ότι είναι εξωμήτριο,4 καθηγητές,τελικά με χειρούργησαν αλλά ευτυχώς ήταν ενδομήτριο,δεν έχασα την σαλπιγγά μου και μου έκαναν απόξεση,η ιστολογική εδειξε μάλλον μερική μύλη,έκανα έλεγχο χοριακής για 6 μήνες όλα καλά,μετά μου είπαν να ξαναμείνω,έγκυος όπωσ και έγινε,πάλι δεν ανέβαιναν οι χοριακές,πήγα για υπέρηχο ακούσαμε καρδουλα.έφτασα 10 σχεδόν εβδομάδων και παλλινδρομησε,ο τότε γιατρος μου έδεινε ορμόνες αλλά το μλονο που έκανε ήταν να μου καθυστερήσει την αποβολή,το το λεγα 9 εβδομάδων και 4.000 χοριακή γίνεται ναι μου έλεγε,έκανα απόξεση,έστειλα το έμβρυο ηια καρυότυπο με δική μου πρωτοβουλία,είχε τριπλοειδία,άρα μύλη κύηση;;Μα μύλη κύηση με τόσες μονάδες γίνεται;Εδ'ω μου έλεγαν ότι γίνεται στην Αθήνα όχι.Αρχίζει ο γολγοθάς των εξετάσεων,παρα πολλές,όλες φυσιολογικές,περιμένω για καλό και για κακό να περάσουν έξι μήνες,αλλάζω γιατρό,του λέω για προεμφυτευτικό,φυσιολογικά μου λέει,πάρτη την βιοχημική,πάλι μου λέει τον άλλο μήνα ξαναπάρτη την βιοχημική.Αλλάζω πάλι γιατρό ξανά εξετάσεις δεν είχε μείνει και τίποτα μπορείς μου λέει φυσιολογικά,μένω έγκυος τον αύγουστο οι χοριακές μία αυξανοταν μία όχι ακούσαμε καρρδούλα,είχα δύο σάκους,ο ένας άδειος,πάλι έπερνα ορμόνες αλλά τελικά παλλινδρόμησε στις 9 εβδομάδες,έκανα ξανά απόξεση,για να μου πει ξέρεις πρέπει να κάνεις προεμφυτευτικό,το θέμα μου είναι στα ωάρια μου το έχω καταλάβει πρ'ίν από αυτούς γι'αυτούς,από δω και πέρα θέλω να προσέξω τις κινήσεις μου,συγνώμη αν σας κούρασα με το σεντόνι,αλλά ήθελα να τα πω,γι'αυτο θέλω όποια κοπέλα ξέρει να με βοηθήσει,ευχαριστώ

Κοριτσάκι, καλημέρα! Δυστυχώς, δε γνωρίζω κ δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Θα σου πρότεινα όμως να εγγραφείς στο http://www.magnamater.gr . Γράψε εκεί την ιστορία σου κ είμαι σίγουρη ότι θα πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς.

jTRQp2.png KPxIp3.png

μηπως να ξεκινησεις απο τα τμηματα καθ εξιν αποβολων δημοσιων νοσοκομειων??πχ το ελενα ή το αρεταιειο??να δεις πως θα προσεγγισουν το θεμα και τι προτεινουν?? πριν μπεις σε διαδικασιες εξωσωματικης γονιμοποιησης??δεν ξερω πως κλεινεις εκει ραντεβου,αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να απευθυνθεις σε απογευματινα τμηματα επι πληρωμη ωστε να μην μπεις σε λιστα αναμονης και καθυστερησεις??απλα μια ιδεα λεω...

και μετα σκεφτομαι την ιδεα ενος γεννετιστη πριν μπεις σε οποιαδηποτε διαδικασια εξωσωματικης γονιμοποιησης...και τωρα που το καλοσκεφτομαι, μηπως να ξεκινησεις απο γεννετιστη??εφοσον τα κυηματα ειχαν γεννετικα θεματα??

αληθεια οταν λες ολες τις εξετασεις?? περα απο τις πιο κοινες,εξιδικευμενες εξετασεις εχετε κανει??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολες τις κοπελες,σας ευχαριστω για τις άμεση απάντησεις σας,θα μπω στα links που μου στείλατε να μου πουν τις γνώμες τους,magdoulini έχω κάβει ότι εξετάσεις μπορείς να φανταστείς και παραπάνω μη σου πω,παρα πολλα λεφτα αλλά χαλαλι,είναι καθαρά θέμα ωαρίων δεν μπορεί να γίνει κάτι γι'αυτό,παρά μόνο πρεουφυτευτικός και αν βρούμε κάκοιο καλό εμβρυο καλως αλλιώς με δανεικά,θα το προσπαθήσω μακαρι,ο γενετιστης μου είχε πει στην δέυτερη αποβολή τυχαίο γεγονος,αλλα τωρα είμαι στις 5,θα μιλήσω παλι με τον Πάγκαλο γιάυτο το έμβρυο,να δω τι θα μου πει,οι καρυότυποι μας είναι απόλυτα φυσιολογικοί

Και όσο σκέφτομαι ότι υπάρχουν 'άνθρωποι'που τα πετάνε τα παιδιά τους στα σκουπίδια,εγώ που λαχταράω έστω ένα δεν μπορώ,έχω κλάψει,έχω θυμώσει,δεν γίνεται τίποτα,ότι και να κάνω,από προσευχές,μέχρι ζώνες,να ακολουθώ σαν πιστο σκυλί όλες τις οδηγίες των γιατρών αλλά..με καταδίκασε η φύση και με αυτήν δυστυχώς δεν τα βάζεις..

Καλημερα σε ολες τις κοπελες,σας ευχαριστω για τις άμεση απάντησεις σας,θα μπω στα links που μου στείλατε να μου πουν τις γνώμες τους,magdoulini έχω κάβει ότι εξετάσεις μπορείς να φανταστείς και παραπάνω μη σου πω,παρα πολλα λεφτα αλλά χαλαλι,είναι καθαρά θέμα ωαρίων δεν μπορεί να γίνει κάτι γι'αυτό,παρά μόνο πρεουφυτευτικός και αν βρούμε κάκοιο καλό εμβρυο καλως αλλιώς με δανεικά,θα το προσπαθήσω μακαρι,ο γενετιστης μου είχε πει στην δέυτερη αποβολή τυχαίο γεγονος,αλλα τωρα είμαι στις 5,θα μιλήσω παλι με τον Πάγκαλο γιάυτο το έμβρυο,να δω τι θα μου πει,οι καρυότυποι μας είναι απόλυτα φυσιολογικοί

πως εχει αποδειχτει οτι ειναι θεμα ωαριων??τι παρουσιαζει δηλαδη το dna των ωαριων σου και φτιαχνει εμβρυα με ανωμαλιες??κληρονομικα νοσηματα πχ??κατι αλλο??σου εχουν δωσει διαγνωση ακριβως??θα πρεπει σε οποιο κεντρο εξωσωματικης απευθυνθεις,να τους πας σαφεις διαγνωσεις σχετικα,γιατι αλλιως,χωρις να θελω να σε απογοητευσω,δεν θα βγαλεις ακρη ευκολα...θα πρεπει να ξερουν με τι εχουν να κανουν ωστε να γινει πιο ορθα ο ελεγχος των εμβρυων...

ειναι απλα σκεψεις μου,εννοιτε και αποψεις γιατι εχω στο ενεργητικο μου προσπαθειες εξωσωματικης και εχω δει πως κινουνται τα κεντρα

Και όσο σκέφτομαι ότι υπάρχουν 'άνθρωποι'που τα πετάνε τα παιδιά τους στα σκουπίδια,εγώ που λαχταράω έστω ένα δεν μπορώ,έχω κλάψει,έχω θυμώσει,δεν γίνεται τίποτα,ότι και να κάνω,από προσευχές,μέχρι ζώνες,να ακολουθώ σαν πιστο σκυλί όλες τις οδηγίες των γιατρών αλλά..με καταδίκασε η φύση και με αυτήν δυστυχώς δεν τα βάζεις..

θα βρεθει λυση,η επιστημη προσπερνα παρα πολλα εμποδια! μεθοδευση χρειαζεται και αισιοδοξια...μην το βαζεις κατω,να πιστευεις οτι θα τα κατεφερεις και θα τα κατεφερεις σιγουρα...

H amh και η fsh δεν είναι καθόλου καλές θα μπω νωρίς στην εμμυνόπαυση,σαν την μητέρα μου δυστυχώς,και οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες που είχα ήταν από τζούφια ωάρια να το πω απλά,με λίγα λόγια είναι οτι έχει απομείνει και είναι κακής ποιότητας.Απλα μπορεί κάτι να έχει ξεμείνει εκεί μέσα να το βρουμε και να το φυτέψουμε,αν βρούμε

Διαφημίσεις

H amh και η fsh δεν είναι καθόλου καλές θα μπω νωρίς στην εμμυνόπαυση,σαν την μητέρα μου δυστυχώς,και οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες που είχα ήταν από τζούφια ωάρια να το πω απλά,με λίγα λόγια είναι οτι έχει απομείνει και είναι κακής ποιότητας.Απλα μπορεί κάτι να έχει ξεμείνει εκεί μέσα να το βρουμε και να το φυτέψουμε,αν βρούμε

Εύχομαι να ξεπεράσεις γρήγορα τις δυσκολίες κ να αποκτήσεις το μωράκι σου. Ποσό χρονων είσαι; Πάντως καλο θα ήταν να απευθυνθείς σ ένα καλο εξωσωματικο με καλούς εμβρυολογους. Αν παρακολουθήσεις ένα δυο κύκλους αυτοί θα καταλάβουν τα ωαρια.στον πάντο έχεις πάει; Συνεργάζεται κ με τον πάγκαλο

t39rp2.png

Καλησπέρα Κάντι μου,σε εαιματολογο είχα πάει και φτιάξαμε την αναιμία μου και να περνω ενα fillicin την μερα,μόνο αυτό υπήρχε στο αιμοτολογικό παράγοντα,δεν υπήρχε κάτι άλλο να γίνει,,η κοπελα που μου λες οι αποβολες της ηταν υγιη εμβρυα ή αρρωστουλλλικα σν τα δικά μου;γιατι για τα δικα μου ο ενδομητριος θανατος ηταν αναποφεκκτος οταν απο την ωρα τησ συλληψης κρατησε 69 χρομωσωματα,οτι και να εκανα αυτα τα εμβρυα δεν θα ζουσαν δυστυχως

Διαφημίσεις

Καλησπέρα Κάντι μου,σε εαιματολογο είχα πάει και φτιάξαμε την αναιμία μου και να περνω ενα fillicin την μερα,μόνο αυτό υπήρχε στο αιμοτολογικό παράγοντα,δεν υπήρχε κάτι άλλο να γίνει,,η κοπελα που μου λες οι αποβολες της ηταν υγιη εμβρυα ή αρρωστουλλλικα σν τα δικά μου;γιατι για τα δικα μου ο ενδομητριος θανατος ηταν αναποφεκκτος οταν απο την ωρα τησ συλληψης κρατησε 69 χρομωσωματα,οτι και να εκανα αυτα τα εμβρυα δεν θα ζουσαν δυστυχως

μονο που η κατασταση με τα εμβρυα που περιγραφεις, δεν μπορει να ειναι αποκλειστικα και μονον επειδη εισαι οπως λες στην εμμυνοπαυση και τα ωαρια σου δεν ειναι καλα...δεν στεκει αυτο απο μονο του, υπαρχουν πολλες γυναικες σε αυτο το σταδιο που εχουν καταφερει να κανουν παιδια,με την μεθοδο της εξωσωματικης...το τυχαιο απο τζουφια ωαρια το δεχομαι,αλλα το συνεχομενο, δεν το δεχομαι οτι οφειλεται αποκλειστικα και μονον σε αυτο που λες...υπαρχει αλλου το θεμα και εκει πρεπει να εστιασεις,για αυτο και προτεινα καλο γεννετιστη και καλο κεντρο εξωσωματικης...οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες, δεν οφειλονται μονον στο οτι τα ωαρια σου βρισκονται πριν την δυση τους οπως αναφερεις...δυστυχως πολλοι γιατροι βρισκουν ευκολη απαντηση προς τις γυναικες αυτο το "εισαι στην εμμηνοπαυση" επειδη δυο αιματολογικες εξετασεις τεινουν προς αυτο το συμπερασμα,χωρις να το ψαξουν παραπανω...και συνηθως,γυναικες σε αυτο το σταδιο,δεν συλλαμβανουν με την ευκολια που εσυ τα καταφερνεις...καπου αλλου ειναι το προβλημα, εκει να προσπαθησεις να εστιασεις...

χρειαζεσαι ομως εξιδικευμενους επιστημονες και οχι απλους γυναικολογους...

Καλησπέρα μαγδουλινι,τι άλλο θα μπορουσε να φταιει;δεν υπάρχει εξεταση που να μην εχω κανει,εχουμε χαλασει χιλιαδες ευρω,ειναι ολες καλες,η συγκεκριμενη χρομοσωμικη ανωμαλία ειναι απο ωαριο το οποιο δεν διεσπασε τα χρωμοσωματα του,εμεινε στα 46 και 23 το σπερματοζωαριο 69,οτι και να κανω γιαυτο θεραπεια δεν υπαρχει,εχω μιλησει μεχρι με κοπελες απο εξωτερικο με το ιδιο θεμα και ολες στραφηκαν στον προεμφυτευτικο μαλιστα καποιες ειχαν επαναλαμβομενες τριπλοειδιες,οι περισσοτερες τα καταφεραν με δικα τους,οι εγκυμοσυνες πηγαν μια χαρα,τωρα τι να πω και γω ειλικρινα δεν ξερω,αλλα τι αλλο μου μενει να κανω απλα να δουν τι γινεται με τα ωαρια μου

αν θες γραψε τιμες.στο λεω γιατι κ εμενα οκ την χαραχτηρισαν αλλα εν τελει η αιτια των καθεξιν αποβολων μου ηταν εκει κ εγινε η αποκαλυψη πανηγυρικα μετα απο δικο μου αγωνα.την πατησαν ολοι παταγωδως κ αυτο ειναι ανεπιτρεπτο.

Κλαλημέρα μαγιολουλας και σε όλα τα κορίτσαι,μπρρρρ ψύχρα κάνει ωραία..Λοιπον λέει πανω λήψη 50gr γλυκοζης(αηδία)σάκχαρο νηστείας 97 και ζάκχαρο σε 60' είναι 100,έχω κάνει και ινσουλίνη 0' είναι 6,90,έχω και άλλη μία είναι πιο παλιά και σε καθε εγκυμοσύνη επεναλάμβανα σακχαρο,γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη,καλές ήταν οι τιμές,έτσι μου έλεγαν τουλαχιστον

Όχι δεν ήταν υγειη είχαν σύνδρομο.

Τι συνδομο είχαν ξέριες,το είχα πει για κορτιζόνη αλλά μου χε πει δεν χρειαζεται,ποσες αποβολες εκανε η κοπελα;και δηλαδη με μια κορτιζονη πηγαν ολα καλα;μακαρι να ειναι και για μενα κατι τοσο απλο

Σας ευχαριστω παντως ολες σας για το ενδιαφερον σας,πιο πολυ νοιαζεστε εσεις παρα οι προφεσορες που ειναι ολοι να σκισουν τα διπλωματα τους,μεγαλα ονοματα βλεπεις..Λαθος διαγνωσεις,τσαμπα χειρουργεια,ολα στραβα,ουτε και αυτοι ξερουν τι πραγματιακα γινεται ακομα υποθεσεις κανουν,οτι μου εχουν πει ειναι αυτα με τα ωαρια δεν βρισκουν κατι αλλο,μεχρι και σε κοπελες απο εξωτερικο εφτασα να μιλαω να βγαλω μια ακρη,με αυτους τα εχω χασει,εδω που ειμαι μου ειπαν οτι δεν μπορω να κανω παιδια και ηθελαν να κανω μια δικομαστικη εγκυμοσυνη για να εχουν στα χερια τους προιον αποβολης ενα πειραμα δηλαδη....ξερετε πως ενιωσα,να παρω φορα και να χτυπαω τα κεφαλι μου στον τοιχο

τζιτζικακι εχω μπερδευτει λιγο με τις χρωμοσωματικες σου.η μυλη κυηση ηταν τυχαιο γεγονος.για τις αλλες δεν καταλαβα.οσον αφορα το σακχαρο η καμπυλη σου ειναι παθολογικη.γλυκοζιλιωμενη κ γω αριστη ειχα.για τη καμπυλη ινσουλινη σου δεν ξερω να σου πω.για την καμπυλη σακχαρου ομως εχω να σου πω οτι δεν ξερουν να την διαβασουν.το νηστειας για τωρα ειναι οκ.στην εγκυμοσυνη ομως ειναι παθολογικο κ θα εχει την ταση να ανεβαινει.κ αυτο ειναι το χειροτερο.μετα τις τεσσερις το πρωι θα κανεις αντιδραστικες υπογλυκαιμειες οι οποιες ειναι ακρως καταστροφικες απο παρα πολυ νωρις.η τιμη της πρωτης ωρας ειναι υπογλυκαιμικη κ αυτο δειχνει οτι εχεις θεμα.για τα 50 γρ γλυκοζης που πηρες δεν ξερω να σου πω αν ει αι ενδεικτικα αλλα σιγουρα η τριωρη καμπυλη ειναι αυτη που θα αποκαλυψει το θεμα σου.υπαρχει στο φορουμ εκτενης αναφορα απο κοπελες παθουσες.ψαξε κ διαβασε.η christie 28 με βοηθησε πολυ.οι γυναικολογοι δυστυχως δεν γνωριζουν κ οι ενδοκρινολογοι ειναι ασχετοι.χρειαζεται ειτε ενδοκρινολογος τζιμανι που ασχολειται με κυησεις ειτε διαβητολογος με εμπειρια στην κυηση.κορυφαιος ειναι ο ζουπας.με το που με ειδε καταλαβε.εχανα το ενα εμβυο μετα το αλλο.συνολο επτα κ εξι αποβολες.κ δεν σου λεω λογια του αερα.εστειλα τα εμβρυα των αποβολων για στοχευμενη ιστολογικη κ ολα εχουν την ιδια εικονα,αποτελεσμα του διαβητη.τα εχανα μεσα στα χερια των ενδοκρινολογων.κ ολα αυτα πολυ νωρις.δεν ξερω τι αλλο θεμα μπορει να εχεις αλλα ο διαβητης ειναι μεγαλο θεμα.διαβασε κ σε ξενα site για αντισταση στην ινσουλινη κ θα καταλα εις οτι ειναι σημαντικοτατη κ συνηθης αιτια καθεξιν αποβολων.ειναι δυνατον να μην το ξερουν?ειναι απαραδεκτοι οι γιατροι.