Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

21 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Θα έλεγα να προτείνεις στο παιδί διάφορες δραστηριότητες και να ασχολείστε με κάθε μία για όσο θέλει. Το κριτήριο είναι να του αρέσει, να ψυχαγωγείται με κάτι και όχι το αν τα πολυκαταφέρνει. Άφηνε τον να προσπαθεί και ας "κοπιάζει" σε κάποιες. Μην τον σταματάς από φόβο δικό σου μην αγχωθεί. Εάν σταματήσει μόνος του ή σου πει "Δεν θέλω άλλο μαμά" εννοείται δεν επιμένεις. Ξανάδοκιμάζεις σε άλλη στιγμή ή δοκιμάζεις κάτι άλλο.

 

Δραστηριότητες που εξασκούν τη λεπτή κινητικότητα μπορεί εύκολα να βρει κανείς και να φτιάξει και τις δικές του παραλλαγές.

Θα αναφέρω κάποιες (πιθανόν έχουν ξανά αναφερθεί) που κάνουμε κι εμείς.

 

Μη οργανωμένες - υπό μορφή καθημερινών ενεργειών που από νωρίς παρακινούσα την μεγάλη μας κόρη (4ετών πλέον) να συμμετέχει.

- Ετοιμασία πρωινού. Να αλείψει το βούτυρο, μαρμελάδα, μέλι στο ψωμί της (με το μαχαίρι αλείμματος). Να βάλει γάλα στην κούπα της.

- Πότισμα των γλαστρών. Στην αρχή κρατούσαμε μαζί το ποτιστήρι. Έπειτα μόνη της. Πλέον μπορεί και να το γεμίσει κεντράροντας το κάτω από τη βρύση. Να βάλει χώμα σε γλαστράκια και να φυτέψει σπόρους.

- Βοήθεια στην κουζίνα πχ να κόψει (με το μαχαίρι αλείμματος) σε μικρά κομμάτια, μακρόστενα κομμάτια μήλου για την μηλόπιτα.

- Να επιλέξει το πρόγραμμα στο πλυντήριο. Να γυρίσει και να αντιστοιχίσει τη γραμμούλα πάνω στο κουμπί στο κατάλληλο πρόγραμμα.

- Να βάλει οδοντόκρεμα στην οδοντόβουρτσα της (ήθελε και στις οδοντόβουρτσες όλων μας...χαχα).

 

Και οργανωμένες:

- Ζωγραφική με νερομπογιές-πινέλα. Ανάμειξη χρωμάτων από τέμπερες σε σωληνάρια (ξεβίδωμα βίδωμα του μικρού καπακιού της τέμπερας, πιέζω να βγεί λίγο χρώμα, βουτώ ελαφώς το πινέλο στο νερό, στραγγίζω το πινέλο στο τοίχωμα του μπολ).

- Κατασκευές με πηλό (τον παιδικό - που στεγνώνει στον αέρα). Στην αρχή απλά πράγματα (πχ μια κολοκύθα-εάν χρωματιστεί με πινέλο (από το παιδί) και περαστεί με διαφανές μανόν (από τον ενήλικα) γίνεται στολίδι διακοσμητικό).

- Κολάζ (πχ κόβω, κάνω μπαλάκια και κολλάω μικρά κομμάτια χαρτιού γκοφρέ σε προκαθορισμένο περίγραμμα και δημιουργώ μια εικόνα πχ ένα λουλούδι).

- Φτιάχνω τα περιγράμματα αντικειμένων στο χαρτί (καπάκια, χαρτονένιες φιγούρες, σχήματα - τρίγωνα, μοιρογνωμόνια, χάρακες, κλπ).

- Παιχνίδι τύπου jenga.

 

Εννοείται όταν ξεκινήσαμε δεν τα πολυκατάφερνε (το μισό βούτυρο στο μαχαίρι και στη μπλούζα και το ψωμί τρυπητό, το μισό νερό έξω από τη γλάστρα, ζωγραφικά έργα αφηρημένης τέχνης και κάάάπως "νερουλά" κλπ :rolleyes:) αλλά με τον καιρό πλέον τα καταφέρνει ικανοποιητικά.

Εντάξει... εγώ δεν κάνω τίποτα από τα παραπάνω, και κυρίως εννοώ τα οργανωμένα! γιατί μου φαίνονται βουνό και ότι δεν προλαβαίνω... της μεγάλης σίγουρα θα της άρεσαν πολύ όλα αυτά, αλλά ο μικρός είναι ταλιμπάν και θα τα έκανε όλα λίμπα αν ξεκινούσαμε τέτοιες δραστηριότητες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω δυο αποριες σχετικές με την αναπτυξη δεξιοτητων. Ανθελουμε να μάθουμε κάτι αλλά το παιδί δεν θέλει γιατί το βλέπει σαν παιχνίδι να το κάνουμε εμεις, επιμένουμε; του μικρού του αρέσει να ξεβιδωνει καπάκια, να τα κανει σβούρα, να τα τοποθετεί στο μπουκαλι κ να τα βιδώνω εγώ. σίγουρα η ακρίβεια στην τοποθέτηση είναι δυσκολότερη από το βίδωμα, αλλά αρνείται να το κάνει μόνος του. πιστεύω οτι το κανει για να παιζουμε μαζι. ο αντρας μου απο την αλλη, επειδη ο ιδιος ειναι αριστεροχειρας, λεει οτι οι αριστερόχειρες δυσκολευονται σ αυτην την κινηση κ θσως ειναι κ ο μικρος κ να μην τον πιεζω. ουτε τον κλασικο κώνο με τις κουλούρες μπορει να βιδωσει. έχω δοκιμάσει κάποιες φορές να του πάρω το χέρι να δούμε την κίνηση μαζί αλλά αρνείται. από την άλλη σκέφτομαι, επειδή έχουμε κι άλλες ενδείξεις πιθανής αριστερόχειριας κ μεγάλο οικογενειακό ιστορικο, μηπως τον μπερδεύω αν του δειχνω μια κινηση κρατωντας το δεξι του χερι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εχω δυο αποριες σχετικές με την αναπτυξη δεξιοτητων. Ανθελουμε να μάθουμε κάτι αλλά το παιδί δεν θέλει γιατί το βλέπει σαν παιχνίδι να το κάνουμε εμεις, επιμένουμε; του μικρού του αρέσει να ξεβιδωνει καπάκια, να τα κανει σβούρα, να τα τοποθετεί στο μπουκαλι κ να τα βιδώνω εγώ. σίγουρα η ακρίβεια στην τοποθέτηση είναι δυσκολότερη από το βίδωμα, αλλά αρνείται να το κάνει μόνος του. πιστεύω οτι το κανει για να παιζουμε μαζι. ο αντρας μου απο την αλλη, επειδη ο ιδιος ειναι αριστεροχειρας, λεει οτι οι αριστερόχειρες δυσκολευονται σ αυτην την κινηση κ θσως ειναι κ ο μικρος κ να μην τον πιεζω. ουτε τον κλασικο κώνο με τις κουλούρες μπορει να βιδωσει. έχω δοκιμάσει κάποιες φορές να του πάρω το χέρι να δούμε την κίνηση μαζί αλλά αρνείται. από την άλλη σκέφτομαι, επειδή έχουμε κι άλλες ενδείξεις πιθανής αριστερόχειριας κ μεγάλο οικογενειακό ιστορικο, μηπως τον μπερδεύω αν του δειχνω μια κινηση κρατωντας το δεξι του χερι;

Επίσκεψη σε αναπτυξιολογο:

- γεια σας, τι πρβλ έχει το παιδι σας;

- δεν βιδωνει καπάκια

:lol:

Σε προκαλώ να μου βρεις έναν άνθρωπο που δεν έμαθε να χρησιμοποιεί τα χέρια του για να κλείσει μπουκάλι.

Ξέρω ότι δε σε απασχολεί μόνο το βιδωμα προφανώς, αλλά θα πρότεινα να τον αφήσεις να μεγαλώσει λίγο ακόμα κ να δείξει σε ποιο χέρι έχει προτίμηση ούτως ώστε να κατευθυνθειτε κατάλληλα στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ξέρω ότι δε σε απασχολεί μόνο το βιδωμα προφανώς, αλλά θα πρότεινα να τον αφήσεις να μεγαλώσει λίγο ακόμα κ να δείξει σε ποιο χέρι έχει προτίμηση ούτως ώστε να κατευθυνθειτε κατάλληλα στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων.

Όντως γενικά το λεω, και χειροτεχνίες κυρίως. αλλά τώρα θα εξομοίωση ότι μια μαμά εδώ είχε γράψει ότι ο γιος της 20 μηνών άνοιγε το ψυγείο, έπαιρνε νερό κ έπινε από το μπουκάλι κ προβληματίστηκα γιατί ο δικός μ δεν το κανει. 

Link to comment
Share on other sites

Είδα που λέτε για δεξιόχειρα κ αριστερόχειρα παιδάκια. Σε τι ηλικία καταλαβαίνουμε ποιο χέρι χρησιμοποιεί κύρια το παιδί? Εμένα η κόρη μου τον Δεκέμβριο έκλεισε τα 3 κ αν με ρωτήσετε δεν ξέρω. Άλλες φορές τρώει με το δεξί άλλες με το αριστερό, άλλες φορες το μολύβι το πιάνει με το δεξί κ άλλες με το αριστερό. Κ πως διακρίνουμε αν η λεπτή κινητικότητα είναι καλή? Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έδωσα σημασία κ δεν ξέρω αν χρειάζεται να επιμείνω σε αυτό το κομμάτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Όντως γενικά το λεω, και χειροτεχνίες κυρίως. αλλά τώρα θα εξομοίωση ότι μια μαμά εδώ είχε γράψει ότι ο γιος της 20 μηνών άνοιγε το ψυγείο, έπαιρνε νερό κ έπινε από το μπουκάλι κ προβληματίστηκα γιατί ο δικός μ δεν το κανει. 

Ούτε εμένα το κάνει μην προβληματιζεσαι

Just now, mama16 said:

Είδα που λέτε για δεξιόχειρα κ αριστερόχειρα παιδάκια. Σε τι ηλικία καταλαβαίνουμε ποιο χέρι χρησιμοποιεί κύρια το παιδί? Εμένα η κόρη μου τον Δεκέμβριο έκλεισε τα 3 κ αν με ρωτήσετε δεν ξέρω. Άλλες φορές τρώει με το δεξί άλλες με το αριστερό, άλλες φορες το μολύβι το πιάνει με το δεξί κ άλλες με το αριστερό. Κ πως διακρίνουμε αν η λεπτή κινητικότητα είναι καλή? Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έδωσα σημασία κ δεν ξέρω αν χρειάζεται να επιμείνω σε αυτό το κομμάτι

Από,τι ξέρω μετα τα 3 αρχίζεις να έχεις ενδείξεις αν το παιδί είναι αριστεροχειρο ή δεξιόχειρο μέχρι τότε είναι και πρέπει να είναι αμφιδεξιο. Μια χαρά νορμάλ τα κάνει το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ούτε εμένα το κάνει μην προβληματιζεσαι

Από,τι ξέρω μετα τα 3 αρχίζεις να έχεις ενδείξεις αν το παιδί είναι αριστεροχειρο ή δεξιόχειρο μέχρι τότε είναι και πρέπει να είναι αμφιδεξιο. Μια χαρά νορμάλ τα κάνει το παιδάκι σου.

Α ευχαριστώ για την απάντηση. Απλά η παιδίατρος θυμάμαι από πέρυσι ( μην πω κ πριν τα 2) με ρωτούσε ποιο χέρι χρησιμοποιεί κ δεν ήξερα να της απαντήσω. Κ τώρα πλέον δεν με ρωτάει πότε κ σκέφτηκα μήπως είναι δεδομένο ότι πλέον πρέπει να χρησιμοποιεί μόνο το ένα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Α ευχαριστώ για την απάντηση. Απλά η παιδίατρος θυμάμαι από πέρυσι ( μην πω κ πριν τα 2) με ρωτούσε ποιο χέρι χρησιμοποιεί κ δεν ήξερα να της απαντήσω. Κ τώρα πλέον δεν με ρωτάει πότε κ σκέφτηκα μήπως είναι δεδομένο ότι πλέον πρέπει να χρησιμοποιεί μόνο το ένα

Μου κάνει εντύπωση αυτό που μου λες γιατί τα 3 είναι το νωρίτερο που μπορείς να έχεις ενδειξεις για το αν το παιδάκι είναι αριστερόχείρας ή δεξιοχειρας. Κ πρέπει να χρησιμοποιεί και τα δύο χέρια μέχρι τότε, δηλαδή πρόβλημα μπορεί να υπάρχει αν δεν τα χρησιμοποιει και τα δύο και όχι το αντίστροφο. Συνήθως κάπου στα 4 καταλαβαίνεις αλλά μπορεί να πάει κ πιο μετά ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την maripoz, αν κ δ το εχω συζητήσει διεξοδικά με γιατρό. Η μεγάλη μου ειδικα χρησιμοποιούσε πάρα πολύ κ τα δυο, για να φαει κ να ζωγραφίσει. Από τα 4στα προνηπια, κ λιγο πριν το καλοκαίρι που ήθελε να "γράφει", συζητήσαμε τι την βολεύει. Γράφει με το δεξί, αν κ χρησιμοποιεί κ το αριστερό της πολυ(όπως κ εγω). Ο μικρος νομιζω ξεκάθαρα δεξιόχειρας από τα δυο

Για την λεπτή κινητικότητα υπάρχουν παιχνίδια, κ διαφορά απλα καθημερινά που μπορεις να το ελέγξεις. Να περνάει χάντρες σε κορδόνι, να κάνει παζλ, να ξεφυλλίζει βιβλία, βίωμα-ξεβίδωμα, ζωγραφική, σβούρες, αυτοκόλλητα, πλαστελινες

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2020 at 5:37 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Deena πολύ ενδιαφέροντα τα άρθρα που παρεθεσες! 

 

Παρατήρησα τελευταία πως ο μικρός μου τριων ετών δεν είναι τόσο επιδέξιος στην λεπτή κινητικότητα. Κάποια παραδείγματα που αναφέρουν οι σύνδεσμοι τα χειρίζεται καλά πχ τουβλάκια, κέρματα, βίδες, μανταλάκια, "κέντημα" με κορδόνια, πινελο. Δυσκολεύεται να πιάσει σωστά το κουτάλι, το μαρκαδόρο που τον πιανει απο ψηλα, να δώσει συγκεκριμένο σχήμα στην πλαστελινη. 

 

   Κάνουμε και το παιχνίδι των σκιών κάθε βράδυ και ενώ δεν το είχε καθόλου βλέπω πως βελτιώνεται. 

 

  Θέλω να ρωτησω αν και χρόνια πριν ή ανάρτηση σου, πως εξελίχθηκε ή λεπτή κινητικότητα του γιου σου? Έδωσες περισσότερη έμφαση εκεί ή με τον καιρό ειδες αλλαγή? Να επιμένω σε συγκεκριμένες δραστηριότητες ή θα τον αγχωσω που δεν τα πολυκαταφέρνει?

 Το ειδα το μήνυμα λίγο καθυστερημένα.

 

Εγω τελικά τότε δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο γιατί μπήκε ο χειμώνας, άρχισαν οι ιώσεις, είχα και το μωρό, έπηξα...


Ωστοσο, μέχρι τα Χριστούγεννα εκείνης της χρονιάς, δηλαδή σε ηλικία 3 ετών και 2 μηνών είχε κατακτήσει πλήρως το κράτημα του μαρκαδόρου και ζωγράφιζε εντός πλαισίου. Στον σταθμό που πήγαινε σίγουρα θα του κάνανε διάφορα ως εξάσκηση, ήταν το στυλ του σταθμού τέτοιο.

 

Εκεινη την χρόνια επίσης άρχισε να δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον για τα παζλ και για τα Lego που νομίζω ότι βοηθούν πολύ και τα δυο στην λεπτή κινητικότητα. Η αγάπη αυτή εξακολούθησε για αρκετό καιρό, στο νηπιαγωγείο έφτιαχνε τόσο παζλ όσο και Lego για ηλικία 7+, μέχρι που για ένα διάστημα χάσανε για κάποιο λόγο την αίγλη τους, με αποτέλεσμα με παζλ να μην ξανασχοληθεί από όταν ξεκίνησε δημοτικό και τα Lego να τα θυμηθεί πάλι μόλις πρόσφατα.

 

Η λεπτή του κινητικότητα εξελίχθηκε απολύτως φυσιολογικά εν ολίγοις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Είδα που λέτε για δεξιόχειρα κ αριστερόχειρα παιδάκια. Σε τι ηλικία καταλαβαίνουμε ποιο χέρι χρησιμοποιεί κύρια το παιδί? Εμένα η κόρη μου τον Δεκέμβριο έκλεισε τα 3 κ αν με ρωτήσετε δεν ξέρω. Άλλες φορές τρώει με το δεξί άλλες με το αριστερό, άλλες φορες το μολύβι το πιάνει με το δεξί κ άλλες με το αριστερό. Κ πως διακρίνουμε αν η λεπτή κινητικότητα είναι καλή? Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έδωσα σημασία κ δεν ξέρω αν χρειάζεται να επιμείνω σε αυτό το κομμάτι

Και ο δικός μου χρησιμοποιεί και τα δύο χέρια και δεν ξέρω τελικα αν είναι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας. Για παράδειγμα κρατα το πινελο με το δεξί και ζωγραφίζει αλλά τις σκιές στον τοίχο που παίζουμε το βραδυ τις κάνει με το αριστερό και με το δεξί ζοριζεται. 

 

 Για την λεπτή κινητικότητα στα παραπανω σχόλια θα βρεις συνδέσμους με ιδέες που θα σε κατατοπισουν καλύτερα.  

 

Just now, Deena είπε:

 Το ειδα το μήνυμα λίγο καθυστερημένα.

 

Εγω τελικά τότε δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο γιατί μπήκε ο χειμώνας, άρχισαν οι ιώσεις, είχα και το μωρό, έπηξα...


Ωστοσο, μέχρι τα Χριστούγεννα εκείνης της χρονιάς, δηλαδή σε ηλικία 3 ετών και 2 μηνών είχε κατακτήσει πλήρως το κράτημα του μαρκαδόρου και ζωγράφιζε εντός πλαισίου. Στον σταθμό που πήγαινε σίγουρα θα του κάνανε διάφορα ως εξάσκηση, ήταν το στυλ του σταθμού τέτοιο.

 

Εκεινη την χρόνια επίσης άρχισε να δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον για τα παζλ και για τα Lego που νομίζω ότι βοηθούν πολύ και τα δυο στην λεπτή κινητικότητα. Η αγάπη αυτή εξακολούθησε για αρκετό καιρό, στο νηπιαγωγείο έφτιαχνε τόσο παζλ όσο και Lego για ηλικία 7+, μέχρι που για ένα διάστημα χάσανε για κάποιο λόγο την αίγλη τους, με αποτέλεσμα με παζλ να μην ξανασχοληθεί από όταν ξεκίνησε δημοτικό και τα Lego να τα θυμηθεί πάλι μόλις πρόσφατα.

 

Η λεπτή του κινητικότητα εξελίχθηκε απολύτως φυσιολογικά εν ολίγοις.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Θα τον αφήσω να εξελιχθεί μόνος του μέσα από καθημερινές δραστηριότητες και ελευθερο παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Και ο δικός μου χρησιμοποιεί και τα δύο χέρια και δεν ξέρω τελικα αν είναι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας. Για παράδειγμα κρατα το πινελο με το δεξί και ζωγραφίζει αλλά τις σκιές στον τοίχο που παίζουμε το βραδυ τις κάνει με το αριστερό και με το δεξί ζοριζεται. 

 

 Για την λεπτή κινητικότητα στα παραπανω σχόλια θα βρεις συνδέσμους με ιδέες που θα σε κατατοπισουν καλύτερα.  

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Θα τον αφήσω να εξελιχθεί μόνος του μέσα από καθημερινές δραστηριότητες και ελευθερο παιχνιδι.

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Μου κάνει εντύπωση αυτό που μου λες γιατί τα 3 είναι το νωρίτερο που μπορείς να έχεις ενδειξεις για το αν το παιδάκι είναι αριστερόχείρας ή δεξιοχειρας. Κ πρέπει να χρησιμοποιεί και τα δύο χέρια μέχρι τότε, δηλαδή πρόβλημα μπορεί να υπάρχει αν δεν τα χρησιμοποιει και τα δύο και όχι το αντίστροφο. Συνήθως κάπου στα 4 καταλαβαίνεις αλλά μπορεί να πάει κ πιο μετά ακόμα. 

 

πρίν από 12 λεπτά , vicky86 είπε:

Συμφωνω με την maripoz, αν κ δ το εχω συζητήσει διεξοδικά με γιατρό. Η μεγάλη μου ειδικα χρησιμοποιούσε πάρα πολύ κ τα δυο, για να φαει κ να ζωγραφίσει. Από τα 4στα προνηπια, κ λιγο πριν το καλοκαίρι που ήθελε να "γράφει", συζητήσαμε τι την βολεύει. Γράφει με το δεξί, αν κ χρησιμοποιεί κ το αριστερό της πολυ(όπως κ εγω). Ο μικρος νομιζω ξεκάθαρα δεξιόχειρας από τα δυο

Για την λεπτή κινητικότητα υπάρχουν παιχνίδια, κ διαφορά απλα καθημερινά που μπορεις να το ελέγξεις. Να περνάει χάντρες σε κορδόνι, να κάνει παζλ, να ξεφυλλίζει βιβλία, βίωμα-ξεβίδωμα, ζωγραφική, σβούρες, αυτοκόλλητα, πλαστελινες

Τι να πω ίσως δεν κατάλαβα καλά κ να ρωτούσε για το ακριβώς αντίθετο. Ευχαριστώ Βίκυ, σβούρες κ χάντρες δεν την έχω δοκιμάσει, τα υπόλοιπα τα κάνει. Μαμά Ανέστη χαίρομαι που κ σένα κ τα 2 χρησιμοποιεί. Οπότε δεν είναι κάτι ανησυχητικό

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

 

Τι να πω ίσως δεν κατάλαβα καλά κ να ρωτούσε για το ακριβώς αντίθετο. Ευχαριστώ Βίκυ, σβούρες κ χάντρες δεν την έχω δοκιμάσει, τα υπόλοιπα τα κάνει. Μαμά Ανέστη χαίρομαι που κ σένα κ τα 2 χρησιμοποιεί. Οπότε δεν είναι κάτι ανησυχητικό

Όχι δεν το θεωρώ ανησυχητικό. Απλά δεν έχουν καταληξει ακόμα στο πιο βολικό χερι, έτσι το βλέπω.  

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2020 at 6:03 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Επίσκεψη σε αναπτυξιολογο:

- γεια σας, τι πρβλ έχει το παιδι σας;

- δεν βιδωνει καπάκια

:lol:

Σε προκαλώ να μου βρεις έναν άνθρωπο που δεν έμαθε να χρησιμοποιεί τα χέρια του για να κλείσει μπουκάλι.

Λοιπόν από τη μέρα που τα γραφαμε, τα βιδώνει αλλά φυσικά όχι πάντα καλά κι έτσι παίζει πια μόνος του με τα μπουκάλια αντί να μας κυνηγάει, αλλά τρέχουμε συνέχεια να σκουπίζουμε νερά!!!! ευτυχώς μετά από δυο τρεις τούμπες σε σφουγγαρισμένο πάτωμα (που φταίω εγώ φυσικά), έχει μάθει να αναγνωρίζει πότε γλιστράει και τα αποφεύγει και μας φωνάζει να σκουπίσουμε, αλλά του έχω και μια πετσέτα και προσπαθεί και μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Λοιπόν από τη μέρα που τα γραφαμε, τα βιδώνει αλλά φυσικά όχι πάντα καλά κι έτσι παίζει πια μόνος του με τα μπουκάλια αντί να μας κυνηγάει, αλλά τρέχουμε συνέχεια να σκουπίζουμε νερά!!!! ευτυχώς μετά από δυο τρεις τούμπες σε σφουγγαρισμένο πάτωμα (που φταίω εγώ φυσικά), έχει μάθει να αναγνωρίζει πότε γλιστράει και τα αποφεύγει και μας φωνάζει να σκουπίσουμε, αλλά του έχω και μια πετσέτα και προσπαθεί και μόνος του.

Επειδή βλέπω ότι δουλεύει, σε απασχολεί κάτι άλλο να το συζητήσουμε μπας κ στρώσει; Με τη δουλειά, το συζυγο, ο,τι τραβάει η όρεξη σου. Γιατί μετά τα σεντόνια για την ομιλία, το φαγητό, τα καπάκια, βλέπω ότι σε ακούει το σύμπαν μέσω ίντερνετ -η μάλλον σε διαβαζει.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Επειδή βλέπω ότι δουλεύει, σε απασχολεί κάτι άλλο να το συζητήσουμε μπας κ στρώσει; Με τη δουλειά, το συζυγο, ο,τι τραβάει η όρεξη σου. Γιατί μετά τα σεντόνια για την ομιλία, το φαγητό, τα καπάκια, βλέπω ότι σε ακούει το σύμπαν μέσω ίντερνετ -η μάλλον σε διαβαζει.:P

χαχαχαχαχ. λοιπόν θα εξομολογηθώ κάτι. κανονικά τέτοια ώρα πάμε βόλτα. σήμερα όμως, ο σύζυγος ξάπλωσε λίγο κ τον παραπήρε ο ύπνος, αργότερα εγώ φεύγω σε ένα σεμινάριο, έκανα κάτι δουλίτσες γιατι δεν θα γίνουν  μόνες τους όσο λείπω, κι έτσι ο μικρός αρχισε να παίζει μόνος του, και τώρα σκέφτομαι, μια χαρά δεν είμαι έτσι που βολεύτηκα στον καναπέ και γράφω και χαλαρώνω κιόλας μιας και θα φύγω μετά; να τον βγάλω για βόλτα ή δεν πειράζει που δεν τη ζήτησε; λες να καταστραφεί ο εγκέφαλός του από τη σημερινή παράλειψη; 

 

Χαλάρωσα κάπως όπως βλέπεις, είμαι με τις μέρες μου όπως φαίνεται, αν και στο βάθος του μυαλού μου σκέφτομαι ότι σήμερα σηκώθηκε νωρίτερα το μεσημέρι, άρα είναι ευκαιρία να κοιμηθεί πιο νωρίς το βράδυ, γιατί έχω ορίσει αυθαίρετα ότι ο ύπνος στις 9.30 είναι υγιεινός ενώ στις 10 δεν είναι, και αν κοιμηθεί πριν από τις 10 παρά τέταρτο θεωρώ ότι κοιμήθηκε σχεδόν 9.30 άρα είμαστε οκ, αν είναι όμως μετά τις δεκα παρά τέταρτο θεωρώ ότι έιναι σχεδόν 10, άρα δεν είμαστε οκ. 

 

ευτυχώς που κάνω την αυτοκριτική μου εδώ και καταλαβαίνω το μέγεθος της παράνοιάς μου. 

 

Το βέβαιο είναι ότι σήμερα, ή θα γίνει κανένα θαύμα και θα γυρίσω και θα τον βρω κοιμισμένο από τις 8.30, ή θα τον ξεσηκώσει τελείως ο άντρας μου και θα κάνουμε πάρτι μέχρι τις 11 και θα αναρωτιέμαι τι πήγε στραβά, αφού το παιδί είχε ξυπνήσει νωρίς το μεσημέρι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

 

Χαλάρωσα κάπως όπως βλέπεις, είμαι με τις μέρες μου όπως φαίνεται, αν και στο βάθος του μυαλού μου σκέφτομαι ότι σήμερα σηκώθηκε νωρίτερα το μεσημέρι, άρα είναι ευκαιρία να κοιμηθεί πιο νωρίς το βράδυ, γιατί έχω ορίσει αυθαίρετα ότι ο ύπνος στις 9.30 είναι υγιεινός ενώ στις 10 δεν είναι, και αν κοιμηθεί πριν από τις 10 παρά τέταρτο θεωρώ ότι κοιμήθηκε σχεδόν 9.30 άρα είμαστε οκ, αν είναι όμως μετά τις δεκα παρά τέταρτο θεωρώ ότι έιναι σχεδόν 10, άρα δεν είμαστε οκ. 

 

ευτυχώς που κάνω την αυτοκριτική μου εδώ και καταλαβαίνω το μέγεθος της παράνοιάς μου. 

 

Το βέβαιο είναι ότι σήμερα, ή θα γίνει κανένα θαύμα και θα γυρίσω και θα τον βρω κοιμισμένο από τις 8.30, ή θα τον ξεσηκώσει τελείως ο άντρας μου και θα κάνουμε πάρτι μέχρι τις 11 και θα αναρωτιέμαι τι πήγε στραβά, αφού το παιδί είχε ξυπνήσει νωρίς το μεσημέρι!!!!

Με όλη αυτή την ανάλυση πως ακριβώς εννοείς ότι "χαλάρωσες"; Δηλαδή όλες τις υπόλοιπες μέρες που δεν είσαι χαλαρή τι ακριβώς γίνεται στο κεφάλι σου;;;  :) Έσπερος συγκεντρώσου! Είναι απογευματάκι, εσύ αραχτή στον καναπέ, ο σύζυγος να κοιμάται και το παιδί να παίζει μόνο του (αυτό πάλι πώς το καταφέρνετε;;;), συνθήκες που γενικά δε χαρακτηρίζουν τη μέση οικογένεια που τέτοια ώρα τρέχει σαν τρελή και εσύ αντί να χαζολογάς στο κινητό απροβλημάτιστη προσπαθείς να προβλέψεις το υπόλοιπο της μέρα του παιδιού και να πετύχεις το στόχο του ύπνου του. Πάω στοίχημα ότι σκέφτεσαι και πόσες κουταλιές γιαούρτι θα φάει το απόγευμα και προβληματίζεσαι και ελαφρώς για το πότε θα βιδώνει απόλυτα σωστά τα καπάκια! :)

Σοβαρά τώρα, όλο αυτό το άγχος το απέκτησες με το παιδί ή πάντα στη ζωή σου έψαχνες να βρεις κάποιο πρόβλημα για να ανησυχείς;Ότι και αν συμβαίνει παντως είναι καιρός να το αντιμετωπίσεις γιατί το παιδί μεγαλώνει και του την περνάς όλη αυτή την τσίτα ακόμη και αν θεωρείς ότι προσποιείσαι καλά και δε σε καταλαβαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

τα καπάκια! :)

Σοβαρά τώρα, όλο αυτό το άγχος το απέκτησες με το παιδί ή πάντα στη ζωή σου έψαχνες να βρεις κάποιο πρόβλημα για να ανησυχείς;Ότι και αν συμβαίνει παντως είναι καιρός να το αντιμετωπίσεις γιατί το παιδί μεγαλώνει και του την περνάς όλη αυτή την τσίτα ακόμη και αν θεωρείς ότι προσποιείσαι καλά και δε σε καταλαβαίνει. 

γενικά είχα την τάση να αγχωνομαι για μικρα ασήμαντα πραγματα και να αναλυω αν θα μπορουσαν να ειχαν γινει αλλιως. αν το χ αστειο που ειπα ηταν άκομψο, αν θα προλαβω να βγαλω την υλη (του γυμνασιου, ευτυχως δλδ που δεν ειμαι σε λυκειο, θα ηθελα ηρεμιστικά), αν ο ταδε συναδελφος παρεξηγήθηκε επειδη στη συνεδριαση διαφώνησα μαζι του κ θα μου κραταει μουτρα, αν ο δείνα φιλολογος ενοχληθεί που στη διατριβη μου διαφωνω κ προσπαθω να καταρρίψω μια δικη του αποψη, κ διαφορα τετοια ανόητα. για σοβαρα θέματα που δεν περνανε απο το χερι μας δεν αναλυω τοσο. με το παιδι προφανως πολλαπλασιάστηκε το αγχος.  

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2020 at 4:46 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Τα κάνατε όλα αυτά μαμά ανέστη που παρέθεσαν τα κορίτσια? Είδες Καμμια βελτίωση εσύ? 

Κοιταξε είναι πολύ μικρο το χρονικό διάστημα για να μπορέσω να δω θεαματική βελτίωση. 

 

Παιξαμε καποια παιχνιδια που προτείνονται στους συνδέσμους είδα που είναι πιο επιδέξιος και που χρειάζεται χρόνο. Εστιασα κυρίως σε καθημερινές δραστηριότητες και ελεύθερο παιχνίδι και ευελπιστω με τον καιρό να λυθεί. 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 25/10/2019 at 12:41 ΠΜ, Sentir...natureza είπε:

ωραια εχουν τα letsplay.gr, imaginarium.gr, paizw.gr, boingboign.gr, e-pinokio.gr και αλλα

Hθελα να προσθεσω τα υπεροχα παιχνιδια που ανακαλυψα προσφατα: το ηλεκτρονικο καταστημα της Διερευνητικης Μαθησης why.gr 

 
Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμία καινούρια ιδέα για δραστηριότητες στο σπίτι τώρα που είμαστε έγκλειστοι; Ξυπνάμε στις 8 και παίζουμε όλη μέρα. Σήμερα καναμε οτι πηγαίναμε παραλία, στρώσαμε πετσέτες κλπ. Μετά παίξαμε το γιατρό, μετά τρία επιτραπέζια, απλωσαμε τα ρούχα, είδαμε όλα τα άλμπουμ με φωτογραφίες, κάναμε βιντεοκλήσεις, φάγαμε, κάναμε χειροτεχνίες με χαρτόνια, είδε καμία ώρα και βάλε τηλεόραση κ τώρα στέρεψα. Το παιδι έχει βαρεθεί όλο τα ίδια και μέσα στο σπίτι γιατί όταν δεν βγαίνεις να εναλλάσσεις εικόνες τα βαριέσαι όλα και είναι λογικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Έχετε καμία καινούρια ιδέα για δραστηριότητες στο σπίτι τώρα που είμαστε έγκλειστοι; Ξυπνάμε στις 8 και παίζουμε όλη μέρα. Σήμερα καναμε οτι πηγαίναμε παραλία, στρώσαμε πετσέτες κλπ. Μετά παίξαμε το γιατρό, μετά τρία επιτραπέζια, απλωσαμε τα ρούχα, είδαμε όλα τα άλμπουμ με φωτογραφίες, κάναμε βιντεοκλήσεις, φάγαμε, κάναμε χειροτεχνίες με χαρτόνια, είδε καμία ώρα και βάλε τηλεόραση κ τώρα στέρεψα. Το παιδι έχει βαρεθεί όλο τα ίδια και μέσα στο σπίτι γιατί όταν δεν βγαίνεις να εναλλάσσεις εικόνες τα βαριέσαι όλα και είναι λογικό. 

Ίσως εσένα είναι μεγάλη γι αυτό αλλά στη βαρεμάρα μπορεί να βοηθήσει. ο δικός κ σήμερα μούλιασε ρεβύθια. τα πετούσε ένα ενα στη λεκανη με το νερο, μετα τα εβγαζε με τις χούφτες εξω κ μετα τα ξαναπετουσε, του αρεσε πολυ κ λυπήθηκε πολύ όταν του τα πήρα, γιατί έπρεπε όντως να μουλιάσω για να τα μαγειρεψω. Κ επειδη προβλεπω οτι θα τρωμε αρκετα οσπρια για πολυ καιρο, είναι μια καλη ενασχόληση! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Έχετε καμία καινούρια ιδέα για δραστηριότητες στο σπίτι τώρα που είμαστε έγκλειστοι; Ξυπνάμε στις 8 και παίζουμε όλη μέρα. Σήμερα καναμε οτι πηγαίναμε παραλία, στρώσαμε πετσέτες κλπ. Μετά παίξαμε το γιατρό, μετά τρία επιτραπέζια, απλωσαμε τα ρούχα, είδαμε όλα τα άλμπουμ με φωτογραφίες, κάναμε βιντεοκλήσεις, φάγαμε, κάναμε χειροτεχνίες με χαρτόνια, είδε καμία ώρα και βάλε τηλεόραση κ τώρα στέρεψα. Το παιδι έχει βαρεθεί όλο τα ίδια και μέσα στο σπίτι γιατί όταν δεν βγαίνεις να εναλλάσσεις εικόνες τα βαριέσαι όλα και είναι λογικό. 

Χειροτεχνίες με όσπρια σε πλαστικά πιάτα, βραχιολακια από χάντρες, κολλάζ με θέματα πχ εποχές, μήνες κτλ, μαγνητακια για το ψυγείο, αλεύρι σε μία λεκάνη με διάφορα κουζινικα, αν έχεις κάποιο κουτί μπορείτε να το ζωγραφισετε και να το κάνετε πχ σπιτάκι για μία κούκλα. 

  Φτιάξτε δάχτυλοκούκλες από παλιά υφάσματα και κόλλα ή κλωστή, ζωγραφιστε πετρουλες σαν πασχαλιστες, μελισσουλες, λουλούδια. 

 

  Εμείς κάνουμε κ μουσικοκινητικη κατοικον! Βάζουμε τραγούδια, παιρνουμε κ  μουσικά όργανα, αλλωτε κ κουτάλια κ χορεύουμε, μιμουμαστε ζωάκια (κουνελάκι,βατραχακι κτλ) χτυπάμε όσο πιο ψηλα-χαμηλα μπορούμε τα κουτάλια, πήδαμε, σηκωνομαστε στις μύτες, κάνουμε ό,τι μας έρχεται στο νου γενικά. Άλλες φορές χοροπηδά πάνω στο κρεβάτι με μία μπάλα, άλλες παίζουμε μπασκετ έντονα. Προσωπικά διαπιστωσα πως τώρα που ειμαστε μεσα του λείπει το έντονο παιχνιδι, ή άσκηση,το τρέξιμο.

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλή χρονιά με υγεια! 

 

Δεν ήξερα πού ακριβώς να τοποθέτησω την ερώτηση μου οπότε την γράφω εδώ! 

 

Τώρα στις διακοπές κάνετε εργασιες με τα παιδάκια σας που πάνε προνηπια-νηπια?

 

Εγώ σταμάτησα να επιδιώκω να ασχοληθούμε με γράμματα και αριθμούς αυτό το διάστημα και εχτες που ζήτησε ο μικρός να κάνουμε κάποια φύλλα διαπίστωσα πως είχε ξεχάσει πως γράφονται κάποια γράμματα ή πως προφέρονται.  

 

Να πω πως τα φύλλα εργασιών τα γράφω εγώ με βαση όσα έκαναν στην τηλεκπαίδευση, πχ σταυρόλεξα,  αντιστοιχίες, αντιγραφή λέξεων κτλ. 

 

 

Εσείς κάνετε κάτι στις διακοπες? Εχετε κάποια ιδεα να προτεινετε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Καλή χρονιά με υγεια! 

 

Δεν ήξερα πού ακριβώς να τοποθέτησω την ερώτηση μου οπότε την γράφω εδώ! 

 

Τώρα στις διακοπές κάνετε εργασιες με τα παιδάκια σας που πάνε προνηπια-νηπια?

 

Εγώ σταμάτησα να επιδιώκω να ασχοληθούμε με γράμματα και αριθμούς τώρα στις διακοπες και εχτες που ζήτησε ο μικρός να κάνουμε κάποια φύλλα διαπίστωσα πως είχε ξεχάσει πως γράφονται κάποια γράμματα ή πως προφέρονται.  

 

Να πω πως τα φύλλα εργασιών τα γράφω εγώ με βαση όσα έκαναν στην τηλεκπαίδευση, πχ σταυρόλεξα,  αντιστοιχίες, αντιγραφή λέξεων κτλ. 

 

 

Εσείς κάνετε κάτι στις διακοπές? Εχετε κάποια ιδεα να προτεινετε?

 

 

Η δικιά μου είναι πιο μικρή αλλά παίζουμε κάτι που μπορεί ίσως να εφαρμοστεί και στα μεγαλύτερα (;). Έχουμε έναν ξύλινο πίνακα με τα 24 γράμματα και κάρτες με πολύ απλές λέξεις 4 5 γραμμάτων που τις βλέπουμε και λέμε τη λέξη και ψάχνουμε να βάλουμε σε σειρά τα γράμματα για να βγει η λέξη ενώ παράλληλα της λέω πως λέγονται (με την παλιά αλφαβήτα) και τι ήχο κάνουν η ποιες άλλες λέξεις ξεκινάνε από το ίδιο γράμμα. Να τα γράψει βέβαια δεν μπορεί ακόμα μουτζούρες κάνει δεν έχουμε ξεκινήσει προγραφή ούτε αντιστοίχιση κλπ. Αν έκανες γράμματα σε εκτυπωτή καρτουλες είτε ολοκληρωμένα είτε παύλες παύλες να τα ενώνει και αντίστοιχα κάρτες να γράφετε τη λέξη; Οπτικά για τις λέξεις και τους ήχους και με γραφή τις παυλίτσες για να τα γράφει; Η να συνδυάσεις γράμματα με αριθμούς να κάνεις καρτουλες όπου θέλουμε πχ 3 Γιώτα, 5 άλφα, 2 βήτα κλπ κλπ; Επίσης πολύ καλό είναι πως είχαμε εμείς μικρά σχέδια που ακολουθούσαμε τα νούμερα με μια σειρά για να εμφανιστεί το σχέδιο; Έχει ίδια που ακολουθείς την αβ για να βγει το παπάκι πχ και λες την σειρά και ψάχνεις το αντίστοιχο γράμμα ώστε του εντυπώνεται σχήμα ήχος και σειρά; Και είναι και ενδιαφέρον να δεις τι σχήμα θα βγει στο τέλος ίσως του κρατήσει το ενδιαφέρον. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...