Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

On 14/11/2019 at 8:12 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Τριών χρονών σχεδόν είναι μικρός για κατασκευες-χειροτεχνιες? 

   Χτες με πολύ ενθουσιασμό ξεκινησαμε να κάνουμε μία χριστουγεννιάτικη χειροτεχνια με ρολά κόλλες κτλ και μόλις κατάλαβε τι θα φτιαχναμε δεν ήθελε καθόλου και γκρινιαζε, τα χαλούσε κ στο τέλος τα παρατησαμε. 

 

Θα ξεκινήσετε από πράγματα πολύ απλά που να μπορεί να τα φτιάξει μόνος, π.χ κολλώντας αυτοκόλλητα, δαχτυλομπογιές κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να μην ανόιξω νέο θέμα, επανέρχομαι για ιδέες λόγω εορτών. 

Ο μικρός πλησιάζει πλέον τα 4.

Τον ρώτησα τι δώρο θέλει για τις γιορτές και μου είπε "ένα σπίτι, μία γάτα και πολλά παιδάκια" . 

Από έρευνα που έκανα έχω καταλήξει σε ένα μοντέρνο σπίτι από την Playmobil. Έχει και κατοικίδια, έχει και φιγούρες. 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω κυρίως τις αγορομαμάδες: θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο ή θα το βαρεθεί γρήγορα; 

Σίγουρα είναι πολύ ωραίο, αγοράζεις επιπλέον δωμάτια και μπορούμε να φτιάχνουμε  ΑΠΕΙΡΑ σενάρια, μαθαίνοντας κιόλας κανόνες καλής συμπεριφοράς εντός σπιτιού κλπ. 

Η γιαγιά όταν το ανέφερα, μόνο που δεν πήγε να το αγοράσει άμεσα ( χειρότερη από εμένα χαχαχα). 

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver said:

Για να μην ανόιξω νέο θέμα, επανέρχομαι για ιδέες λόγω εορτών. 

Ο μικρός πλησιάζει πλέον τα 4.

Τον ρώτησα τι δώρο θέλει για τις γιορτές και μου είπε "ένα σπίτι, μία γάτα και πολλά παιδάκια" . 

Από έρευνα που έκανα έχω καταλήξει σε ένα μοντέρνο σπίτι από την Playmobil. Έχει και κατοικίδια, έχει και φιγούρες. 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω κυρίως τις αγορομαμάδες: θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο ή θα το βαρεθεί γρήγορα; 

Σίγουρα είναι πολύ ωραίο, αγοράζεις επιπλέον δωμάτια και μπορούμε να φτιάχνουμε  ΑΠΕΙΡΑ σενάρια, μαθαίνοντας κιόλας κανόνες καλής συμπεριφοράς εντός σπιτιού κλπ. 

Η γιαγιά όταν το ανέφερα, μόνο που δεν πήγε να το αγοράσει άμεσα ( χειρότερη από εμένα χαχαχα). 

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ??? 

Εμένα ο γιος μου  είναι 4 και μπορεί παίξει άπειρα με αυτά τα παιχνίδια, εγώ πέρυσι του αγόρασα και την κουζίνα από το σπίτι των playmobil και εκ τοτε προσθέτουμε διάφορα δωμάτια, και φυσικά διάφορες ειδικότητες, του αρέσει γιατί φτιάξει ιστορίες μοιράζει ρόλους κτλ.!

Προσωπικά το συνιστώ!

Σε αυτήν την ηλικία παίζει πολύ και με λεγκο, απλά με τα playmobil θα παίξει περισσότερο μόνος του, γιατί στα λέγκο χρειάζεται και εμάς προκειμένου να φτιάξει τις κατασκευές.

Φυσικά προτείνω και παζλ, όπως επίσης και είδη χειροτεχνίας προκειμένου να φτιάξετε διάφορα πράγματα παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Για να μην ανόιξω νέο θέμα, επανέρχομαι για ιδέες λόγω εορτών. 

Ο μικρός πλησιάζει πλέον τα 4.

Τον ρώτησα τι δώρο θέλει για τις γιορτές και μου είπε "ένα σπίτι, μία γάτα και πολλά παιδάκια" . 

Από έρευνα που έκανα έχω καταλήξει σε ένα μοντέρνο σπίτι από την Playmobil. Έχει και κατοικίδια, έχει και φιγούρες. 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω κυρίως τις αγορομαμάδες: θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο ή θα το βαρεθεί γρήγορα; 

Σίγουρα είναι πολύ ωραίο, αγοράζεις επιπλέον δωμάτια και μπορούμε να φτιάχνουμε  ΑΠΕΙΡΑ σενάρια, μαθαίνοντας κιόλας κανόνες καλής συμπεριφοράς εντός σπιτιού κλπ. 

Η γιαγιά όταν το ανέφερα, μόνο που δεν πήγε να το αγοράσει άμεσα ( χειρότερη από εμένα χαχαχα). 

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ??? 

 

Νομίζω τα Playmobil είναι πολύ ενδιαφέροντα και για αγόρια και για κορίτσια. 

Απλώς να είστε προετοιμασμένοι ότι θέλει πολλή συναρμολόγηση, που θα πρέπει να γίνει από τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Για να μην ανόιξω νέο θέμα, επανέρχομαι για ιδέες λόγω εορτών. 

Ο μικρός πλησιάζει πλέον τα 4.

Τον ρώτησα τι δώρο θέλει για τις γιορτές και μου είπε "ένα σπίτι, μία γάτα και πολλά παιδάκια" . 

Από έρευνα που έκανα έχω καταλήξει σε ένα μοντέρνο σπίτι από την Playmobil. Έχει και κατοικίδια, έχει και φιγούρες. 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω κυρίως τις αγορομαμάδες: θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο ή θα το βαρεθεί γρήγορα; 

Σίγουρα είναι πολύ ωραίο, αγοράζεις επιπλέον δωμάτια και μπορούμε να φτιάχνουμε  ΑΠΕΙΡΑ σενάρια, μαθαίνοντας κιόλας κανόνες καλής συμπεριφοράς εντός σπιτιού κλπ. 

Η γιαγιά όταν το ανέφερα, μόνο που δεν πήγε να το αγοράσει άμεσα ( χειρότερη από εμένα χαχαχα). 

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ??? 

 

Υπάρχει ένα ωραίο σπιτάκι της playmobil που είναι σαν βαλιτσάκι, είναι πολύ πιο πρακτικό και ματζόβολο από τα άλλα τύπου κουκλόσπιτα που έχει γιατί δεν πιάνει πολύ χώρο και ανοίγει - κλείνει οπότε μπορείς στο τέλος του παιχνιδιού να μαζεύεις μέσα όλα τα συμπρακαλάκια. 

 

Ο δικός μου (7 ετών) μπορεί να είναι η εξαίρεση αλλά τα μεγάλα playmobil (καράβια, φάρμες, πυραμίδες) δεν τα συμπάθησε ή τέλος πάντων ενθουσιάστηκε στην αρχή και μετά μείναν να μας πιάνουν χώρο. Για τον λόγο αυτό μεγάλο κουκλόσπιτο δεν έχουμε πάρει μέχρι τώρα, αν και προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ, είχα κι εγώ το μεγάλο αρχοντικό όταν ήμουν μικρή (ηλικία Δημοτικού ωστόσο) και το λάτρευα. Σκέφτομαι να πάρω σε 1-2 χρόνια από σήμερα, να είμαστε σε ηλικία 9 και 7 ετών, αν και νομίζω ότι θα εκτιμήσει η μικρή περισσότερο.

 

Επίσης, νομίζω ότι σε μεγάλη ηλικία είναι καλύτερα, τα εξαρτήματά τους είναι μικρά και απαιτείται πλήρως λειτουργική λεπτή κινητικότητα, αλλιώς τα παιδιά εκνευρίζονται όταν δεν μπορούν π.χ. να στερεώσουν το ανθρωπάκι στο καρεκλάκι και τα παρατάνε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

Για να μην ανόιξω νέο θέμα, επανέρχομαι για ιδέες λόγω εορτών. 

Ο μικρός πλησιάζει πλέον τα 4.

Τον ρώτησα τι δώρο θέλει για τις γιορτές και μου είπε "ένα σπίτι, μία γάτα και πολλά παιδάκια" . 

Από έρευνα που έκανα έχω καταλήξει σε ένα μοντέρνο σπίτι από την Playmobil. Έχει και κατοικίδια, έχει και φιγούρες. 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω κυρίως τις αγορομαμάδες: θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο ή θα το βαρεθεί γρήγορα; 

Σίγουρα είναι πολύ ωραίο, αγοράζεις επιπλέον δωμάτια και μπορούμε να φτιάχνουμε  ΑΠΕΙΡΑ σενάρια, μαθαίνοντας κιόλας κανόνες καλής συμπεριφοράς εντός σπιτιού κλπ. 

Η γιαγιά όταν το ανέφερα, μόνο που δεν πήγε να το αγοράσει άμεσα ( χειρότερη από εμένα χαχαχα). 

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ??? 

 

Δεν ξέρω αν έχει διαφορά αγόρι με κορίτσι. Εμείς έχουμε ένα ξύλινο κουκλόσπιτο του lidl και κληρονομήσαμε από την μεγάλη και τα ανίψια μου πολλά playmobil (και τα ζώα τους). Στη συνέχεια φτιάξαμε τα δωμάτια με διάφορα σετ. Τις προάλλες βάλαμε και led φωτισμό με μπαταρία στο σπιτάκι. Παίζει αρκετά με αυτό, φτιάχνει ιστορίες, στήνει αλλιώς τα δωμάτια, γενικά είναι σταθερή αξία, ειδικά τα 2 τελευταία χρόνια. Όταν έρχονται άλλα παιδάκια, κατευθείαν σε αυτό πάνε. Και είναι και όμορφο, αν έχεις χώρο, να το βλέπεις στημένο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ ωραία :) το βαλιτσάκι το έχω δει από κοντά και δεν μου άρεσε ως ποιότητα κατασκευής. Προτιμώ κάτι πιο στιβαρό. Από κοντά, ανοιχτά ( δηλαδή στημένα ) πού υπάρχουν τα playmobil ? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Χμμμμμ ωραία :) το βαλιτσάκι το έχω δει από κοντά και δεν μου άρεσε ως ποιότητα κατασκευής. Προτιμώ κάτι πιο στιβαρό. Από κοντά, ανοιχτά ( δηλαδή στημένα ) πού υπάρχουν τα playmobil ? 

 

Στον παιδότοπο των playmobil μπορείς να βρεις τα περισσότερα στημένα και μέσα υπάρχει και κατάστημα. Τα σπίτια για τα οποία μιλάς τα έχει όλα ανοιχτά ο παιδότοπος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Στον παιδότοπο των playmobil μπορείς να βρεις τα περισσότερα στημένα και μέσα υπάρχει και κατάστημα. Τα σπίτια για τα οποία μιλάς τα έχει όλα ανοιχτά ο παιδότοπος.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ :) :) :) 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Για να μην ανόιξω νέο θέμα, επανέρχομαι για ιδέες λόγω εορτών. 

Ο μικρός πλησιάζει πλέον τα 4.

Τον ρώτησα τι δώρο θέλει για τις γιορτές και μου είπε "ένα σπίτι, μία γάτα και πολλά παιδάκια" . 

Από έρευνα που έκανα έχω καταλήξει σε ένα μοντέρνο σπίτι από την Playmobil. Έχει και κατοικίδια, έχει και φιγούρες. 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω κυρίως τις αγορομαμάδες: θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο ή θα το βαρεθεί γρήγορα; 

Σίγουρα είναι πολύ ωραίο, αγοράζεις επιπλέον δωμάτια και μπορούμε να φτιάχνουμε  ΑΠΕΙΡΑ σενάρια, μαθαίνοντας κιόλας κανόνες καλής συμπεριφοράς εντός σπιτιού κλπ. 

Η γιαγιά όταν το ανέφερα, μόνο που δεν πήγε να το αγοράσει άμεσα ( χειρότερη από εμένα χαχαχα). 

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ??? 

Τι σχέση έχει που είναι αγόρι; Εμένα στα 10 ακόμη αγοράζουμε σπίτια και αξεσουάρ για σπίτα λεγκο, και χτίζει πόλεις, σχολεία, παιδικές χαρές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Τι σχέση έχει που είναι αγόρι; Εμένα στα 10 ακόμη αγοράζουμε σπίτια και αξεσουάρ για σπίτα λεγκο, και χτίζει πόλεις, σχολεία, παιδικές χαρές.

Μην τυχόν χάσει το ενδιαφέρον του :) ο μπαμπάς θεωρεί ότι θα το βαρεθεί επειδή είναι αγόρι. Ο δικός μου αντίλογος βέβαια ήταν ότι τα κουζινικά όχι απλά δεν τα βαρέθηκε ( τα ίδια έλεγε και τότε χαχα) , αλλά παίζει συνέχεια! 

Αλλά έτσι όπως το βλέπω το εν λόγω σπίτι, με τα πολλά δωμάτια, τα αξεσουάρ κλπ κλπ δεν νομίζω ότι θα υπήρχε παιδί να το βαρεθεί εύκολα, έτσι δεν είναι ; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mary1976 είπε:

Ο δικός μου που είναι αγόρι έχει 3-4 σπίτια και φυσικά τα αντίστοιχα έπιπλα! Είναι τα μόνα που δεν έχει βαρεθεί, στα υπόλοιπα περνάει φάσεις. 

Αυτό πιστεύω κι εγώ (άσε που είναι και αρκετά ενδιαφέρον για ενήλικα ώστε να παίζουμε παρεούλα)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Macgyver είπε:

Αυτό πιστεύω κι εγώ (άσε που είναι και αρκετά ενδιαφέρον για ενήλικα ώστε να παίζουμε παρεούλα)

Καλέ εγώ και μόνη μου θα έπαιζα :). Έχω τρέλα και με τα playmobil και με τα κουκλόσπιτα! Να το πάρεις. Σίγουρα θα το χαρείτε όλοι.

Να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετική τώρα που μιλάμε για playmobil; Η κόρη μου κλείνει τα 2 σε λίγες μέρες και ψάχνω δώρο. Γενικά έχει προτίμηση σε παιχνιδάκια μικρά, ζωάκια μινιατούρες, μικρά κουκλάκια κτλ. Έχω κρατήσει playmobil φιγούρες από τότε που ήμουν μικρή και παίζει πολύ με αυτά, τα βάζει στη σειρά, τα ταίζει, τα κοιμίζει και τελευταία τα βάζει να μιλάνε μεταξύ τους αλλάζοντας μάλιστα και τη φωνή της. Βρήκα μια φάρμα βαλιτσάκι playmobil να της πάρω δώρο, γίνεται και βαλιτσάκι και πιστεύω θα ξετρελαθεί να ταΐζει τα ζωάκια και να κάνει ρόλους. Γράφει όμως το κουτί ότι  είναι για παιδάκια από 4 ετών και πάνω. Εγώ θεωρώ ότι θα το παίξει και επίσης δεν υπάρχει φόβος να καταπιεί κάτι, δε βάζει απολύτως τίποτα στο στόμα. Μήπως όμως παραείναι μικρή και εγώ πάω να τη μεγαλώσω πριν την ώρα της; Γενικά οι ηλικίες που αναγράφονται στα κουτιά είναι αντιπροσωπευτικές ή έχει να κάνει και με το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Καλέ εγώ και μόνη μου θα έπαιζα :). Έχω τρέλα και με τα playmobil και με τα κουκλόσπιτα! Να το πάρεις. Σίγουρα θα το χαρείτε όλοι.

Να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετική τώρα που μιλάμε για playmobil; Η κόρη μου κλείνει τα 2 σε λίγες μέρες και ψάχνω δώρο. Γενικά έχει προτίμηση σε παιχνιδάκια μικρά, ζωάκια μινιατούρες, μικρά κουκλάκια κτλ. Έχω κρατήσει playmobil φιγούρες από τότε που ήμουν μικρή και παίζει πολύ με αυτά, τα βάζει στη σειρά, τα ταίζει, τα κοιμίζει και τελευταία τα βάζει να μιλάνε μεταξύ τους αλλάζοντας μάλιστα και τη φωνή της. Βρήκα μια φάρμα βαλιτσάκι playmobil να της πάρω δώρο, γίνεται και βαλιτσάκι και πιστεύω θα ξετρελαθεί να ταΐζει τα ζωάκια και να κάνει ρόλους. Γράφει όμως το κουτί ότι  είναι για παιδάκια από 4 ετών και πάνω. Εγώ θεωρώ ότι θα το παίξει και επίσης δεν υπάρχει φόβος να καταπιεί κάτι, δε βάζει απολύτως τίποτα στο στόμα. Μήπως όμως παραείναι μικρή και εγώ πάω να τη μεγαλώσω πριν την ώρα της; Γενικά οι ηλικίες που αναγράφονται στα κουτιά είναι αντιπροσωπευτικές ή έχει να κάνει και με το παιδί;

 

To 3+  μπαίνει παντα σε οτιδήποτε έχει μικρά κομμάτια, για να καλυφθεί ο κατασκευαστής σε περίπτωση κατάποσης.Δε θα πει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Καλέ εγώ και μόνη μου θα έπαιζα :). Έχω τρέλα και με τα playmobil και με τα κουκλόσπιτα! Να το πάρεις. Σίγουρα θα το χαρείτε όλοι.

Να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετική τώρα που μιλάμε για playmobil; Η κόρη μου κλείνει τα 2 σε λίγες μέρες και ψάχνω δώρο. Γενικά έχει προτίμηση σε παιχνιδάκια μικρά, ζωάκια μινιατούρες, μικρά κουκλάκια κτλ. Έχω κρατήσει playmobil φιγούρες από τότε που ήμουν μικρή και παίζει πολύ με αυτά, τα βάζει στη σειρά, τα ταίζει, τα κοιμίζει και τελευταία τα βάζει να μιλάνε μεταξύ τους αλλάζοντας μάλιστα και τη φωνή της. Βρήκα μια φάρμα βαλιτσάκι playmobil να της πάρω δώρο, γίνεται και βαλιτσάκι και πιστεύω θα ξετρελαθεί να ταΐζει τα ζωάκια και να κάνει ρόλους. Γράφει όμως το κουτί ότι  είναι για παιδάκια από 4 ετών και πάνω. Εγώ θεωρώ ότι θα το παίξει και επίσης δεν υπάρχει φόβος να καταπιεί κάτι, δε βάζει απολύτως τίποτα στο στόμα. Μήπως όμως παραείναι μικρή και εγώ πάω να τη μεγαλώσω πριν την ώρα της; Γενικά οι ηλικίες που αναγράφονται στα κουτιά είναι αντιπροσωπευτικές ή έχει να κάνει και με το παιδί;

Όχι μόνο στα playmobil αλλα κ σε άλλα παιχνίδια εγω παντα παίρνω για λιγο μεγαλυτερα

Ειδικα σε κτ τετοιο, θα δεις αν έχει κτ πολυ μικροσκοπικό πχ κανένα πουλακι, λουλουδάκι. Συν ότι τα μεγαλιστικα δ ειναι ένα κομμάτι αλλά μπορούν πολύ εύκολα να το "χαλάσουν". Βγαίνουν καπέλα, μαλλιά, κεφαλια

Εμενα ο μικρος από πέρυσι 2χρ τον αφήνω με προσοχή με της μεγάλης που ειναι τέτοιο στυλ. Κανένα από τα δύο μου δ εβαλε τπτ στο στομα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Καλέ εγώ και μόνη μου θα έπαιζα :). Έχω τρέλα και με τα playmobil και με τα κουκλόσπιτα! Να το πάρεις. Σίγουρα θα το χαρείτε όλοι.

Να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετική τώρα που μιλάμε για playmobil; Η κόρη μου κλείνει τα 2 σε λίγες μέρες και ψάχνω δώρο. Γενικά έχει προτίμηση σε παιχνιδάκια μικρά, ζωάκια μινιατούρες, μικρά κουκλάκια κτλ. Έχω κρατήσει playmobil φιγούρες από τότε που ήμουν μικρή και παίζει πολύ με αυτά, τα βάζει στη σειρά, τα ταίζει, τα κοιμίζει και τελευταία τα βάζει να μιλάνε μεταξύ τους αλλάζοντας μάλιστα και τη φωνή της. Βρήκα μια φάρμα βαλιτσάκι playmobil να της πάρω δώρο, γίνεται και βαλιτσάκι και πιστεύω θα ξετρελαθεί να ταΐζει τα ζωάκια και να κάνει ρόλους. Γράφει όμως το κουτί ότι  είναι για παιδάκια από 4 ετών και πάνω. Εγώ θεωρώ ότι θα το παίξει και επίσης δεν υπάρχει φόβος να καταπιεί κάτι, δε βάζει απολύτως τίποτα στο στόμα. Μήπως όμως παραείναι μικρή και εγώ πάω να τη μεγαλώσω πριν την ώρα της; Γενικά οι ηλικίες που αναγράφονται στα κουτιά είναι αντιπροσωπευτικές ή έχει να κάνει και με το παιδί;

Το πηρε μια φιλη μου για την κορη της οταν ηταν 2 ετων. Εχει αρκετα μικρα αντικειμενα αλλα αν υπαρχει επιβλεψη τοτε δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα. Ειδικα, αν δεν βαζει τιποτα στο στομα μην αγχωνεσαι. Παρ'ολα αυτα παντα υπο επιβλεψη γιατι ποτε δεν ξερεις τι σεναριο θα κανει με το μυαλο της και βαλει κατι στο στομα.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 20/10/2015 at 2:44 ΜΜ, Deena είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλες!

 

Προφανώς δεν ανησυχώ για την ανάπτυξή του...βασικά για τίποτα απολύτως δεν ανησυχώ, ούτε έχω σκοπό να τον περιορίσω στο παιχνίδι που του αρέσει χάριν της ζωγραφικής ή της πλαστελίνης.

 

Παρ' όλα αυτά, εγώ εκπαιδευτικός δεν είμαι και αισθάνομαι ότι οφείλω, όταν μου επισημαίνουν κάτι 2 νηπιαγωγοί τις οποίες έχω εμπιστευθεί, να λάβω υπ' όψιν μου τα λόγια τους. Επίσης, πιστεύω ότι όλες οι δεξιότητες χρειάζονται κι αν μπορώ μέσα από το παιχνίδι να τον βοηθήσω να αναπτύξει π.χ. την λεπτη κινητικότητα, ακόμα καλύτερα.

 

Κάπως έτσι σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα, για να πάρω γνώμες για την δική μας περίπτωση, αλλά και πιθανόν για να γραφτούν και άλλες ιδέες για άλλου είδους παιχνίδια, δραστηριότητες κ.λπ.

 

Πάντως, από μια μικρή δική μου έρευνα σχετικά με δραστηριότητες για την λεπτή κινητικότητα, βρήκα κάποια πολύ ωραία πράγματα :

 

http://www.therapyact.gr/index.php?act=viewProd&productId=70

 

http://grafwnimata.blogspot.gr/2013/09/30.html

 

http://www.kindykids.gr/parents/579-lepti-kinitikotita.html

Deena πολύ ενδιαφέροντα τα άρθρα που παρεθεσες! 

 

Παρατήρησα τελευταία πως ο μικρός μου τριων ετών δεν είναι τόσο επιδέξιος στην λεπτή κινητικότητα. Κάποια παραδείγματα που αναφέρουν οι σύνδεσμοι τα χειρίζεται καλά πχ τουβλάκια, κέρματα, βίδες, μανταλάκια, "κέντημα" με κορδόνια, πινελο. Δυσκολεύεται να πιάσει σωστά το κουτάλι, το μαρκαδόρο που τον πιανει απο ψηλα, να δώσει συγκεκριμένο σχήμα στην πλαστελινη. 

 

   Κάνουμε και το παιχνίδι των σκιών κάθε βράδυ και ενώ δεν το είχε καθόλου βλέπω πως βελτιώνεται. 

 

  Θέλω να ρωτησω αν και χρόνια πριν ή ανάρτηση σου, πως εξελίχθηκε ή λεπτή κινητικότητα του γιου σου? Έδωσες περισσότερη έμφαση εκεί ή με τον καιρό ειδες αλλαγή? Να επιμένω σε συγκεκριμένες δραστηριότητες ή θα τον αγχωσω που δεν τα πολυκαταφέρνει?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Deena πολύ ενδιαφέροντα τα άρθρα που παρεθεσες! 

 

Παρατήρησα τελευταία πως ο μικρός μου τριων ετών δεν είναι τόσο επιδέξιος στην λεπτή κινητικότητα. Κάποια παραδείγματα που αναφέρουν οι σύνδεσμοι τα χειρίζεται καλά πχ τουβλάκια, κέρματα, βίδες, μανταλάκια, "κέντημα" με κορδόνια, πινελο. Δυσκολεύεται να πιάσει σωστά το κουτάλι, το μαρκαδόρο που τον πιανει απο ψηλα, να δώσει συγκεκριμένο σχήμα στην πλαστελινη. 

 

   Κάνουμε και το παιχνίδι των σκιών κάθε βράδυ και ενώ δεν το είχε καθόλου βλέπω πως βελτιώνεται. 

 

  Θέλω να ρωτησω αν και χρόνια πριν ή ανάρτηση σου, πως εξελίχθηκε ή λεπτή κινητικότητα του γιου σου? Έδωσες περισσότερη έμφαση εκεί ή με τον καιρό ειδες αλλαγή? Να επιμένω σε συγκεκριμένες δραστηριότητες ή θα τον αγχωσω που δεν τα πολυκαταφέρνει?

Εγώ θα έλεγα να μην επιμένεις και να κάνετε πολλά και διαφορετικά. Όταν βαριέται περνα σε κάτι άλλο. Εινια πολύ μικρός για να τον πιέσεις σε κάτι. 

Όσο για την εξέλιξη πάντα υπάρχει εξέλιξη, το θέμα είναι με τι ρυθμό και κάθε παιδί έχει το δικό του.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Επαναφέρω το θέμα στα πρόσφατα μηπως έχει κάποια συμβουλή καμιά μανούλα σχετική με την λεπτή κινητικότητα! 

Τα κάνατε όλα αυτά μαμά ανέστη που παρέθεσαν τα κορίτσια? Είδες Καμμια βελτίωση εσύ? 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Να επιμένω σε συγκεκριμένες δραστηριότητες ή θα τον αγχωσω που δεν τα πολυκαταφέρνει?

Θα έλεγα να προτείνεις στο παιδί διάφορες δραστηριότητες και να ασχολείστε με κάθε μία για όσο θέλει. Το κριτήριο είναι να του αρέσει, να ψυχαγωγείται με κάτι και όχι το αν τα πολυκαταφέρνει. Άφηνε τον να προσπαθεί και ας "κοπιάζει" σε κάποιες. Μην τον σταματάς από φόβο δικό σου μην αγχωθεί. Εάν σταματήσει μόνος του ή σου πει "Δεν θέλω άλλο μαμά" εννοείται δεν επιμένεις. Ξανάδοκιμάζεις σε άλλη στιγμή ή δοκιμάζεις κάτι άλλο.

 

Δραστηριότητες που εξασκούν τη λεπτή κινητικότητα μπορεί εύκολα να βρει κανείς και να φτιάξει και τις δικές του παραλλαγές.

Θα αναφέρω κάποιες (πιθανόν έχουν ξανά αναφερθεί) που κάνουμε κι εμείς.

 

Μη οργανωμένες - υπό μορφή καθημερινών ενεργειών που από νωρίς παρακινούσα την μεγάλη μας κόρη (4ετών πλέον) να συμμετέχει.

- Ετοιμασία πρωινού. Να αλείψει το βούτυρο, μαρμελάδα, μέλι στο ψωμί της (με το μαχαίρι αλείμματος). Να βάλει γάλα στην κούπα της.

- Πότισμα των γλαστρών. Στην αρχή κρατούσαμε μαζί το ποτιστήρι. Έπειτα μόνη της. Πλέον μπορεί και να το γεμίσει κεντράροντας το κάτω από τη βρύση. Να βάλει χώμα σε γλαστράκια και να φυτέψει σπόρους.

- Βοήθεια στην κουζίνα πχ να κόψει (με το μαχαίρι αλείμματος) σε μικρά κομμάτια, μακρόστενα κομμάτια μήλου για την μηλόπιτα.

- Να επιλέξει το πρόγραμμα στο πλυντήριο. Να γυρίσει και να αντιστοιχίσει τη γραμμούλα πάνω στο κουμπί στο κατάλληλο πρόγραμμα.

- Να βάλει οδοντόκρεμα στην οδοντόβουρτσα της (ήθελε και στις οδοντόβουρτσες όλων μας...χαχα).

 

Και οργανωμένες:

- Ζωγραφική με νερομπογιές-πινέλα. Ανάμειξη χρωμάτων από τέμπερες σε σωληνάρια (ξεβίδωμα βίδωμα του μικρού καπακιού της τέμπερας, πιέζω να βγεί λίγο χρώμα, βουτώ ελαφώς το πινέλο στο νερό, στραγγίζω το πινέλο στο τοίχωμα του μπολ).

- Κατασκευές με πηλό (τον παιδικό - που στεγνώνει στον αέρα). Στην αρχή απλά πράγματα (πχ μια κολοκύθα-εάν χρωματιστεί με πινέλο (από το παιδί) και περαστεί με διαφανές μανόν (από τον ενήλικα) γίνεται στολίδι διακοσμητικό).

- Κολάζ (πχ κόβω, κάνω μπαλάκια και κολλάω μικρά κομμάτια χαρτιού γκοφρέ σε προκαθορισμένο περίγραμμα και δημιουργώ μια εικόνα πχ ένα λουλούδι).

- Φτιάχνω τα περιγράμματα αντικειμένων στο χαρτί (καπάκια, χαρτονένιες φιγούρες, σχήματα - τρίγωνα, μοιρογνωμόνια, χάρακες, κλπ).

- Παιχνίδι τύπου jenga.

 

Εννοείται όταν ξεκινήσαμε δεν τα πολυκατάφερνε (το μισό βούτυρο στο μαχαίρι και στη μπλούζα και το ψωμί τρυπητό, το μισό νερό έξω από τη γλάστρα, ζωγραφικά έργα αφηρημένης τέχνης και κάάάπως "νερουλά" κλπ :rolleyes:) αλλά με τον καιρό πλέον τα καταφέρνει ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2020 at 5:37 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Deena πολύ ενδιαφέροντα τα άρθρα που παρεθεσες! 

 

Παρατήρησα τελευταία πως ο μικρός μου τριων ετών δεν είναι τόσο επιδέξιος στην λεπτή κινητικότητα. Κάποια παραδείγματα που αναφέρουν οι σύνδεσμοι τα χειρίζεται καλά πχ τουβλάκια, κέρματα, βίδες, μανταλάκια, "κέντημα" με κορδόνια, πινελο. Δυσκολεύεται να πιάσει σωστά το κουτάλι, το μαρκαδόρο που τον πιανει απο ψηλα, να δώσει συγκεκριμένο σχήμα στην πλαστελινη. 

 

   Κάνουμε και το παιχνίδι των σκιών κάθε βράδυ και ενώ δεν το είχε καθόλου βλέπω πως βελτιώνεται. 

 

  Θέλω να ρωτησω αν και χρόνια πριν ή ανάρτηση σου, πως εξελίχθηκε ή λεπτή κινητικότητα του γιου σου? Έδωσες περισσότερη έμφαση εκεί ή με τον καιρό ειδες αλλαγή? Να επιμένω σε συγκεκριμένες δραστηριότητες ή θα τον αγχωσω που δεν τα πολυκαταφέρνει?

Νομίζω είναι πολύ μικρός ακόμα για να τα καταφέρνει όλα σιγά σιγά θα τα μάθει κ ο γιος μου που έχει δυσκολία στη λεπτή κινητικότητα 3,5 χρόνον κρατούσε σχετικά σωστά το κουτάλι τώρα το κρατάει τέλεια.. Αλλά φαντάσου ακόμα δε μπορεί να βάλει κ να βγάλει παπούτσια.. Για να κρατάει το μολύβι βοηθάνε πολύ τα μανταλάκια να το κρατάει κ να το ανοιγοκλεινει με τα τρία πρώτα δάχτυλα... 

Δε χρειάζεται άγχος όλα τα παιδιά μαθαίνουν σιγά σιγά το κάθε ένα θέλει το χρόνο του κ το κάθε ένα είναι κάπου καλύτερο κ κάπου όχι.. 

Υπομονή κ θα τα δούμε να ανθίζουν...!!! 

Link to comment
Share on other sites

Mama Anesti είναι πολύ μικρούλης για αυτά που λες. Θα τον δεις σταδιακά να βελτιώνεται από μόνος του όσο ζωγραφίζει, παίζει με πλαστελίνες, τρώει κτλ, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Θα έλεγα να προτείνεις στο παιδί διάφορες δραστηριότητες και να ασχολείστε με κάθε μία για όσο θέλει. Το κριτήριο είναι να του αρέσει, να ψυχαγωγείται με κάτι και όχι το αν τα πολυκαταφέρνει. Άφηνε τον να προσπαθεί και ας "κοπιάζει" σε κάποιες. Μην τον σταματάς από φόβο δικό σου μην αγχωθεί. Εάν σταματήσει μόνος του ή σου πει "Δεν θέλω άλλο μαμά" εννοείται δεν επιμένεις. Ξανάδοκιμάζεις σε άλλη στιγμή ή δοκιμάζεις κάτι άλλο.

 

Δραστηριότητες που εξασκούν τη λεπτή κινητικότητα μπορεί εύκολα να βρει κανείς και να φτιάξει και τις δικές του παραλλαγές.

Θα αναφέρω κάποιες (πιθανόν έχουν ξανά αναφερθεί) που κάνουμε κι εμείς.

 

Μη οργανωμένες - υπό μορφή καθημερινών ενεργειών που από νωρίς παρακινούσα την μεγάλη μας κόρη (4ετών πλέον) να συμμετέχει.

- Ετοιμασία πρωινού. Να αλείψει το βούτυρο, μαρμελάδα, μέλι στο ψωμί της (με το μαχαίρι αλείμματος). Να βάλει γάλα στην κούπα της.

- Πότισμα των γλαστρών. Στην αρχή κρατούσαμε μαζί το ποτιστήρι. Έπειτα μόνη της. Πλέον μπορεί και να το γεμίσει κεντράροντας το κάτω από τη βρύση. Να βάλει χώμα σε γλαστράκια και να φυτέψει σπόρους.

- Βοήθεια στην κουζίνα πχ να κόψει (με το μαχαίρι αλείμματος) σε μικρά κομμάτια, μακρόστενα κομμάτια μήλου για την μηλόπιτα.

- Να επιλέξει το πρόγραμμα στο πλυντήριο. Να γυρίσει και να αντιστοιχίσει τη γραμμούλα πάνω στο κουμπί στο κατάλληλο πρόγραμμα.

- Να βάλει οδοντόκρεμα στην οδοντόβουρτσα της (ήθελε και στις οδοντόβουρτσες όλων μας...χαχα).

 

Και οργανωμένες:

- Ζωγραφική με νερομπογιές-πινέλα. Ανάμειξη χρωμάτων από τέμπερες σε σωληνάρια (ξεβίδωμα βίδωμα του μικρού καπακιού της τέμπερας, πιέζω να βγεί λίγο χρώμα, βουτώ ελαφώς το πινέλο στο νερό, στραγγίζω το πινέλο στο τοίχωμα του μπολ).

- Κατασκευές με πηλό (τον παιδικό - που στεγνώνει στον αέρα). Στην αρχή απλά πράγματα (πχ μια κολοκύθα-εάν χρωματιστεί με πινέλο (από το παιδί) και περαστεί με διαφανές μανόν (από τον ενήλικα) γίνεται στολίδι διακοσμητικό).

- Κολάζ (πχ κόβω, κάνω μπαλάκια και κολλάω μικρά κομμάτια χαρτιού γκοφρέ σε προκαθορισμένο περίγραμμα και δημιουργώ μια εικόνα πχ ένα λουλούδι).

- Φτιάχνω τα περιγράμματα αντικειμένων στο χαρτί (καπάκια, χαρτονένιες φιγούρες, σχήματα - τρίγωνα, μοιρογνωμόνια, χάρακες, κλπ).

- Παιχνίδι τύπου jenga.

 

Εννοείται όταν ξεκινήσαμε δεν τα πολυκατάφερνε (το μισό βούτυρο στο μαχαίρι και στη μπλούζα και το ψωμί τρυπητό, το μισό νερό έξω από τη γλάστρα, ζωγραφικά έργα αφηρημένης τέχνης και κάάάπως "νερουλά" κλπ :rolleyes:) αλλά με τον καιρό πλέον τα καταφέρνει ικανοποιητικά.

 Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα παραδείγματα είναι πολύ βοηθητικά και θα τα εφαρμοσω σίγουρα! Συνήθως τις περισσότερες  καθημερινές ενέργειες που αναφερεις τις κάνω μόνη μου για να αποφεύγω τα λερωματα αλλά αξίζει να καθαρισω λίγο παραπάνω  για να εξοικειωθει. 

 

 

17 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Νομίζω είναι πολύ μικρός ακόμα για να τα καταφέρνει όλα σιγά σιγά θα τα μάθει κ ο γιος μου που έχει δυσκολία στη λεπτή κινητικότητα 3,5 χρόνον κρατούσε σχετικά σωστά το κουτάλι τώρα το κρατάει τέλεια.. Αλλά φαντάσου ακόμα δε μπορεί να βάλει κ να βγάλει παπούτσια.. Για να κρατάει το μολύβι βοηθάνε πολύ τα μανταλάκια να το κρατάει κ να το ανοιγοκλεινει με τα τρία πρώτα δάχτυλα... 

Δε χρειάζεται άγχος όλα τα παιδιά μαθαίνουν σιγά σιγά το κάθε ένα θέλει το χρόνο του κ το κάθε ένα είναι κάπου καλύτερο κ κάπου όχι.. 

Υπομονή κ θα τα δούμε να ανθίζουν...!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Πραγματι δεν γίνεται να τα καταφέρνουν σε ολα. Κάπου αγχωνεσαι σαν γονιός και δεν ξέρεις αν τα ερέθισματα που δινεις είναι αρκετά! 

 

πρίν από 44 λεπτά , Mary1976 είπε:

Mama Anesti είναι πολύ μικρούλης για αυτά που λες. Θα τον δεις σταδιακά να βελτιώνεται από μόνος του όσο ζωγραφίζει, παίζει με πλαστελίνες, τρώει κτλ, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ή αλήθεια ειναι πως διαβαζοντας ορόσημα για τριχρονα αγχωθηκα προς στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...