Deena

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

On 4/11/2019 at 2:30 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Όσο για τη βαρεμάρα που λες, ενώ μου αρέσει τόσο να παίζω μαζί της έχω κουραστεί να παίζω τα ίδια να επαναλαμβάνω τα ίδια λόγια τις ίδιες κινήσεις με τις κούκλες και τα ζώα ενώ εκείνη επιμένει, την καταλαβαίνω αλλά μέσα μου σκάω πραγματικά λέω οοοοχι πάλι μπαρμπι που πάει κούνιες, όχι πάλι μπαρμπι που πάει σχολείο.. Απορώ πως δεν τα βαριέται.

Τα διαβάζω αυτά και με πιάνει σύγκρυο. Εγώ με τέτοιου τύπου παιχνίδι δεν το χω καθόλου. Δεν θυμάμαι να έπαιζα πολύ μικρή με τέτοια. Τώρα έχουμε κάτι ζωάκια, από διάφορα σετ παιχνιδιών, που μας τα έδωσαν. Κάποια είναι πολύ ωραία κ ρεαλιστικά, κάποια πιο σχηματοποιημένα. Του μικρού του αρέσουν το ίδιο βέβαια. Αυτά λοιπόν τα ρεαλιστικά, μάλλον είναι από διαφορετικά σετ, γιατί έχουν μια ανομοιομορφία στα μεγέθη πχ το κατσίκι μεγαλύτερο από τον ελέφαντα και μάλλον τους έχουν χαθεί και κομμάτια γιατί είναι λίγο ασύνδετα τα ζωα, κάποια άγρια, κάποια εξημερωμένα, πολικές αρκούδες ανάκατες με καμήλες και τέτοια. Εγώ λοιπόν δεν μπορώ καθόλου να παίξω με αυτά. Δηλαδή δεν μπορώ να δεχτω ότι έχω ένα πρόβατο γίγαντα κι έναν ελέφαντα νάνο ούτε ότι στο ίδιο σκηνικό θα έχω την αρκούδα με την καμηλοπάρδαλη. Ζορίζομαι πολύ ψυχολογικά με αυτό!!!!! Έχω γενικά μια δυσκολία να αποδεχτχώ μη ρεαλιστικές καταστάσεις και θέλω να εκλογικεύω τα πάντα. Αν δούμε καμιά ταινία επιστημονικής φαντασίας που στο τέλος δεν αποδεικνύεται ότι ήταν πχ όνειρο το μη ρεαλιστικό κομμάτι, απογοητεύομαι, προσπαθώ να σκεφτώ πώς αυτό θα μπορούσε να είναι αλήθεια κλπ. Ελπίζω να μην είναι κάποια αναπτυξιακή διαταραχή που δεν μου διέγνωσαν αυτό, απλώς να μην καλλιεργήθηκε η φαντασία μου όσο θα έπρεπε. :D

• Χαχαχα 4

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Τα διαβάζω αυτά και με πιάνει σύγκρυο. Εγώ με τέτοιου τύπου παιχνίδι δεν το χω καθόλου. Δεν :Pθυμάμαι να έπαιζα πολύ μικρή με τέτοια. Τώρα έχουμε κάτι ζωάκια, από διάφορα σετ παιχνιδιών, που μας τα έδωσαν. Κάποια είναι πολύ ωραία κ ρεαλιστικά, κάποια πιο σχηματοποιημένα. Του μικρού του αρέσουν το ίδιο βέβαια. Αυτά λοιπόν τα ρεαλιστικά, μάλλον είναι από διαφορετικά σετ, γιατί έχουν μια ανομοιομορφία στα μεγέθη πχ το κατσίκι μεγαλύτερο από τον ελέφαντα και μάλλον τους έχουν χαθεί και κομμάτια γιατί είναι λίγο ασύνδετα τα ζωα, κάποια άγρια, κάποια εξημερωμένα, πολικές αρκούδες ανάκατες με καμήλες και τέτοια. Εγώ λοιπόν δεν μπορώ καθόλου να παίξω με αυτά. Δηλαδή δεν μπορώ να δεχτω ότι έχω ένα πρόβατο γίγαντα κι έναν ελέφαντα νάνο ούτε ότι στο ίδιο σκηνικό θα έχω την αρκούδα με την καμηλοπάρδαλη. Ζορίζομαι πολύ ψυχολογικά με αυτό!!!!! Έχω γενικά μια δυσκολία να αποδεχτχώ μη ρεαλιστικές καταστάσεις και θέλω να εκλογικεύω τα πάντα. Αν δούμε καμιά ταινία επιστημονικής φαντασίας που στο τέλος δεν αποδεικνύεται ότι ήταν πχ όνειρο το μη ρεαλιστικό κομμάτι, απογοητεύομαι, προσπαθώ να σκεφτώ πώς αυτό θα μπορούσε να είναι αλήθεια κλπ. Ελπίζω να μην είναι κάποια αναπτυξιακή διαταραχή που δεν μου διέγνωσαν αυτό, απλώς να μην καλλιεργήθηκε η φαντασία μου όσο θα έπρεπε. :D

Σορρυ βρε Έσπερος που γελάω, αλλα ειναι πολυ αστείο να προσπαθεις να εκλογικευσεις τα παιχνιδια:D

Ούτε εγώ το έχω τόσο με την φαντασία, μονο κάποια περίοδο θυμαμαι που μικρή παιζαμε με παλιά κουζινικα κ για φαι είχαμε χώματα κ φύλλα. Αλλα ήμουν στο χωριο κ δ υπήρχαν παιχνιδια

Θα σε οδηγήσει το παιδι, κανε κ λιγο τα στραβά ματια:mrgreen:

Εμεις μια μερα παίζαμε ένα επιτραπέζιο με κουίζ ας πούμε, κ ειχε ερώτηση για τα άγρια κ ημέρα, κ φυσικα κανανε κ λάθη κ το έριξα στην πλάκα να πάρουμε μια καμηλοπάρδαλη στο χωριο:lol:

• Χαχαχα 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή δεν μπορώ να δεχτω ότι έχω ένα πρόβατο γίγαντα κι έναν ελέφαντα νάνο ούτε ότι στο ίδιο σκηνικό θα έχω την αρκούδα με την καμηλοπάρδαλη. Ζορίζομαι πολύ ψυχολογικά με αυτό!!!!! Έχω γενικά μια δυσκολία να αποδεχτχώ μη ρεαλιστικές καταστάσεις και θέλω να εκλογικεύω τα πάντα. Αν δούμε καμιά ταινία επιστημονικής φαντασίας που στο τέλος δεν αποδεικνύεται ότι ήταν πχ όνειρο το μη ρεαλιστικό κομμάτι, απογοητεύομαι, προσπαθώ να σκεφτώ πώς αυτό θα μπορούσε να είναι αλήθεια κλπ. Ελπίζω να μην είναι κάποια αναπτυξιακή διαταραχή που δεν μου διέγνωσαν αυτό, απλώς να μην καλλιεργήθηκε η φαντασία μου όσο θα έπρεπε. :D

Όχι μόνο είναι γίγαντας το πρόβατο αλλά μιλάει κιόλας! @Έσπερος έχεις πολύ πλάκα αλήθεια! Βγάλε καλέ τη λογική από το παιχνίδι. Δε χωράει ο ρεαλισμός στη διασκέδαση ενός πσιδιού πόσο μάλλον ενός 2χρονου. Και διαλόγους με τα ζώα θα κάνεις και ο ελέφαντας θα γίνει φίλος με την πολική αρκούδα, και ξύλινα τρόφιμα θα μαγειρέψεις και παγωτά από πλαστελίνη θα κάνεις ότι τρως και τη γιατρό θα κάνεις και το σούπερ ήρωα, όλα στο πρόγραμμα είναι. Btw εμείς σήμερα ταΐσαμε ψάρι τη λούτρινη κουκουβάγια μας ενώ πάνω στο κεφάλι της ισορροπούσε ένα διπλάσιο σε μέγεθος λούτρινο γατί. Τα λούτρινα μιλούσαν και μεταξύ τους όσο έτρωγαν  και έκαναν και αγκαλιές. Ο απόλυτος ρεαλισμός :)

• Μου αρέσει 3

Εδω μιλάνε οι κάρτες η τα κουταλιά και τα πιρούνια... Ειδικά δε, αυτό το κουτάλι αεροπλανάκι που το κραταω σουβενίρ από βρεφική ηλικία μας πάει καρότσα μέχρι σήμερα.. Στη μικρή κυρίως αλλά διασκεδαζει κ η μεγάλη. 

Καλα έχουμε ένα κουτί όλο ζώα που χει μέσα ψάρια, καρχαρίες, βάτραχο πιο μεγάλο από το άλογο ξέρω γω, ένα φίδι και πουλιά, σκυλάκι καναπέ, τίγρη, έχουμε και αστακό. Έχεις δεν έχετε τέτοιο!! Χαχαχαχα

Είμαι τραγική όμως. Τωρα εχει παρει το φορτηγό απο τα τουβλάκια, και χτίζει τουβλάκια στη θεσγ τοτ οδηγού κ ι οδηγος ειναι στην καρότσα ή στην ταρατσα του εργοταξίου του οποίου η είσοδος ειναι καπου στον 3ο οροφο. Κρατήθηκα πολυ για να μην το διορθωσω!!!! 

• Χαχαχα 2

On 8/11/2019 at 1:39 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Τα διαβάζω αυτά και με πιάνει σύγκρυο. Εγώ με τέτοιου τύπου παιχνίδι δεν το χω καθόλου. Δεν θυμάμαι να έπαιζα πολύ μικρή με τέτοια. Τώρα έχουμε κάτι ζωάκια, από διάφορα σετ παιχνιδιών, που μας τα έδωσαν. Κάποια είναι πολύ ωραία κ ρεαλιστικά, κάποια πιο σχηματοποιημένα. Του μικρού του αρέσουν το ίδιο βέβαια. Αυτά λοιπόν τα ρεαλιστικά, μάλλον είναι από διαφορετικά σετ, γιατί έχουν μια ανομοιομορφία στα μεγέθη πχ το κατσίκι μεγαλύτερο από τον ελέφαντα και μάλλον τους έχουν χαθεί και κομμάτια γιατί είναι λίγο ασύνδετα τα ζωα, κάποια άγρια, κάποια εξημερωμένα, πολικές αρκούδες ανάκατες με καμήλες και τέτοια. Εγώ λοιπόν δεν μπορώ καθόλου να παίξω με αυτά. Δηλαδή δεν μπορώ να δεχτω ότι έχω ένα πρόβατο γίγαντα κι έναν ελέφαντα νάνο ούτε ότι στο ίδιο σκηνικό θα έχω την αρκούδα με την καμηλοπάρδαλη. Ζορίζομαι πολύ ψυχολογικά με αυτό!!!!! Έχω γενικά μια δυσκολία να αποδεχτχώ μη ρεαλιστικές καταστάσεις και θέλω να εκλογικεύω τα πάντα. Αν δούμε καμιά ταινία επιστημονικής φαντασίας που στο τέλος δεν αποδεικνύεται ότι ήταν πχ όνειρο το μη ρεαλιστικό κομμάτι, απογοητεύομαι, προσπαθώ να σκεφτώ πώς αυτό θα μπορούσε να είναι αλήθεια κλπ. Ελπίζω να μην είναι κάποια αναπτυξιακή διαταραχή που δεν μου διέγνωσαν αυτό, απλώς να μην καλλιεργήθηκε η φαντασία μου όσο θα έπρεπε. :D

Να θυμάσαι ότι δεν έπαιζες παιχνίδια φαντασίας είναι σχετικά λογικό, πολλοί άνθρωποι δεν έχουν αναμνήσεις από τα προνηπιακά τους χρόνια. Εγώ θυμάμαι και λεπτομέρειες, αλλά μάλλον είμαι η εξαίρεση, υπάρχουν γενικά άνθρωποι που ανακαλούν σκηνές και αναμνήσεις από 2 ετών π.χ., άλλοι που δε θυμούνται σαν ενήλικες τίποτα πριν τα 5-6

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

@Έσπερος, να σου πω κ κτ αλλο να φρικάρεις τελειως; :P

Τα παιδια καμια φορα έχουν κ φανταστικούς φιλους:mrgreen:

Και ειδικά τα πρώτα παιδιά και τα μοναχοπαίδια :D

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Τι μου θυμησες τωρα! Ο μεγαλος μου οταν ηταν 2,5 ειχε για λιγες εβδομαδες μια αορατη φιλη που την ελεγαν Γεννητρια και ειχε μοβ ματια και μπλε μαλλια! χαχα

• Χαχαχα 3

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Ναι το ξέρω! Αλλά δεν ξέρω αν με τρομάζει πιο πολύ αυτό ή το να κυκλοφορεί με τα αποκριάτικα σε ασχετη εποχη!!!! :D

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι το ξέρω! Αλλά δεν ξέρω αν με τρομάζει πιο πολύ αυτό ή το να κυκλοφορεί με τα αποκριάτικα σε ασχετη εποχη!!!! :D

Δεν είναι αποκριάτικα! Είναι η στολή του σούπερ ήρωα, πειρατή, ιππότη, δεινόσαυρου κλπ. Ακούς εκεί αποκριάτικα...

Περίπου σχετικό με αυτό, όταν ήμουν μικρή μάλλον ήμουν πολύ ξενερωτο παιδακι: μισούσα τα παιδικά θέατρα.Μου φαινόταν τελείως ψεύτικο και χαζό το να παριστάνει ο ενήλικας ηθοποιός ένα παιδί ή ένα ζώο (ειδικά παιδί) και νευρίαζα με τα άλλα παιδάκια στο κοινό που απαντούσαν στις ερωτήσεις που έκαναν οι ηθοποιοί και παθιάζονται σαν να ήταν αληθεια ή σαν να τα αφορούσε πραγματικά η ιστορία της παράστασης! Ήθελα να φύγω μιλάμε, δεν το άντεχα. Και ακριβώς η ίδια αίσθηση, όταν ρωτούσε ο Καραγκιόζης πού είναι το φίδι κ παθιάζονταν τα παιδάκια κ φώναζαν "πίσω σου πίσω σου"! Αναρωτιομουν πώς είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουν ότι μιλάει ο καραγκιοζοπαίχτης στα ψέματα κ παθιάζονται έτσι! Ήμουν πολύ ξενερωτο μιλάμε! Για τον καραγκιόζη αναθεώρησα μεγαλώνοντας που κατάλαβα ότι ανήκει στην πολιτιστική κληρονομιά κ παράδοση αλλά για το παιδικό θέατρο τρέμω την ώρα κ τη στιγμή που θα πρέπει να πάμε κ ενδομυχα θα ήθελα να μην το πιστεύει ούτε η κόρη μου. Με την τηλεόραση, τις ταινίες δεν είχα θέμα, ούτε με τα κινούμενα σχέδια κι ας είναι ψεύτικα κ νομίζω ότι οφείλεται στους διαλόγους: στο θέατρο μου φαινόταν χαζό το υφος, ότι μας μιλούσαν περίεργα κ όχι με φυσικό τρόπο όπως στις ταινίες.Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω αλλά υποθέτω πως θα το είχαν νιώσει κι άλλοι. Επίσης δεν έβαζα ποτέ τα κουκλια να μιλάνε, αλλά τους έστηνα σπίτι σε κουτί παπουτσιών κλπ κ έκανα ότι πάνε σχολείο κ τέτοια.Με τα πλειμομπιλ ομως.Τις κούκλες μόνο τις έντυνα κ τις ξεντυνα. Βασικά δεν τα έβαζα να μιλάνε επειδή ντρεπόμουν να με ακούνε οι γονείς μου, άλλο πάλι και τούτο!

Επεξεργάστηκαν by little lamb

Just now, Έσπερος είπε:

Εμενα δ ξερω πως βγήκαν τα παιδια μου έτσι. Κ εγω σπάνια ντυνόμουν, εμεις παμε σούπερ μάρκετ με στολες:roll:

Βλέπω αρκετές έχουμε τα θεματακια μας. :PΚ εγω σαν παιδι ξενέρωτο με έλεγες, λιγο θυμαμαι να παίζω με τα αδέρφια μου αλλά ήδη ήμουν μεγαλουτσικη. Είχα κ ελάχιστα παιχνιδια

Πάντως @little lamb επειδή συμμετέχουν τα παιδακια στις παραστάσεις δ σημαινει οτι νομίζουν ότι είναι κ αλήθεια. Τα δικά μου τρελαινονται για παραστάσεις αλλα δ βγαζουν με τπτ φωτο μετά με τους ηθοποιους

Ναι μπορεί να μην πιστεύουν ότι είναι αλήθεια αλλά παθιάζονται σαν να είναι. Αυτό δεν μου άρεσε τότε! Τώρα προφανώς δεν θα κακοχαρακτηρίσω ένα παιδάκι που το χαίρεται αλλά τότε νευρίαζα πραγματικά :-D Σπασικλάκι!

πρίν από 59 λεπτά , little lamb είπε:

Περίπου σχετικό με αυτό, όταν ήμουν μικρή μάλλον ήμουν πολύ ξενερωτο παιδακι: μισούσα τα παιδικά θέατρα.Μου φαινόταν τελείως ψεύτικο και χαζό το να παριστάνει ο ενήλικας ηθοποιός ένα παιδί ή ένα ζώο (ειδικά παιδί) και νευρίαζα με τα άλλα παιδάκια στο κοινό που απαντούσαν στις ερωτήσεις που έκαναν οι ηθοποιοί και παθιάζονται σαν να ήταν αληθεια ή σαν να τα αφορούσε πραγματικά η ιστορία της παράστασης! Ήθελα να φύγω μιλάμε, δεν το άντεχα. Και ακριβώς η ίδια αίσθηση, όταν ρωτούσε ο Καραγκιόζης πού είναι το φίδι κ παθιάζονταν τα παιδάκια κ φώναζαν "πίσω σου πίσω σου"! Αναρωτιομουν πώς είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουν ότι μιλάει ο καραγκιοζοπαίχτης στα ψέματα κ παθιάζονται έτσι! Ήμουν πολύ ξενερωτο μιλάμε! Για τον καραγκιόζη αναθεώρησα μεγαλώνοντας που κατάλαβα ότι ανήκει στην πολιτιστική κληρονομιά κ παράδοση αλλά για το παιδικό θέατρο τρέμω την ώρα κ τη στιγμή που θα πρέπει να πάμε κ ενδομυχα θα ήθελα να μην το πιστεύει ούτε η κόρη μου. Με την τηλεόραση, τις ταινίες δεν είχα θέμα, ούτε με τα κινούμενα σχέδια κι ας είναι ψεύτικα κ νομίζω ότι οφείλεται στους διαλόγους: στο θέατρο μου φαινόταν χαζό το υφος, ότι μας μιλούσαν περίεργα κ όχι με φυσικό τρόπο όπως στις ταινίες.Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω αλλά υποθέτω πως θα το είχαν νιώσει κι άλλοι. Επίσης δεν έβαζα ποτέ τα κουκλια να μιλάνε, αλλά τους έστηνα σπίτι σε κουτί παπουτσιών κλπ κ έκανα ότι πάνε σχολείο κ τέτοια.Με τα πλειμομπιλ ομως.Τις κούκλες μόνο τις έντυνα κ τις ξεντυνα. Βασικά δεν τα έβαζα να μιλάνε επειδή ντρεπόμουν να με ακούνε οι γονείς μου, άλλο πάλι και τούτο!

Mάλλον μιλάς για πολύ κακό παιδικό θέατρο (κακά τα ψέματα, στην Ελλάδα από θέατρο είναι λίγες οι καλές εξαιρέσεις) και ίσως και για μικρότερα παιδιά από όσο ήσουν εσύ; Κάποιες παραστάσεις, με διάλογο κλπ όπως λες, απευθύνονται σε πολύ μικρά παιδιά.

Διαφημίσεις

On 8/11/2019 at 1:39 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Πραγματικά πεθαίνω με τις ανησυχίες σου....Καλά μιλάμε για σοβαρό πρόβλημα. ..μεγαλύτερο το προβατο? ?????σοκ...Πως αντέχεις βρε Έσπερος ? ???άσε άσε. ..Έχεις δίκιο απορω και εγώ πως τόλμησαν κιόλας να σου τα δώσουν τα ζωάκια!  Άκου εκει...μεγαλύτερο το προβατο. ..απαπαπα. ...παω να φάω λιγο   σοκολάτα  μου έπεσε το ζάχαρο  μεσημεριατικα  , ουφ.... :P

Λοιπόν της πήρα το επιτραπέζιο ιπποποταμουκηδες και της άρεσε πολύ, αλλά αυτό με τα αρώματα και να φτιάχνει με αυτοκόλλητα μόδα και ρούχα αυτό του Πατάκη μου είπε κατά λέξη μεσα στο μαγαζί "είναι βακεια". Οπότε όπως καταλάβαινετε χρειαζομαι κι άλλες ιδέες, παιχνίδια που αντικειμενικά αρέσουν.. Για πείτε.. Ευχαριστώ!! Παντως νομίζω θα της άρεσε να της πάρω εργαλεία με σφυριά και τέτοια. Αγορίστικο μεν αλλά την τραβάει.. Επίσης μου ζήτησε ένα τρένο για τα Χριστούγεννα. Καμμια ιδέα με τρένο μέσα? 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

22 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Mάλλον μιλάς για πολύ κακό παιδικό θέατρο (κακά τα ψέματα, στην Ελλάδα από θέατρο είναι λίγες οι καλές εξαιρέσεις) και ίσως και για μικρότερα παιδιά από όσο ήσουν εσύ; Κάποιες παραστάσεις, με διάλογο κλπ όπως λες, απευθύνονται σε πολύ μικρά παιδιά

Πιθανώς! Δεν ξέρω πώς είναι τώρα (έχω ακόμα μωρό), μιλάω για 20-25 χρόνια πριν, μακάρι να έχουν αλλάξει! Πάντως από διαφημίσεις που βλέπω και τώρα οι ενήλικες παίζουν παιδικούς ρόλους οπότε αυτό από μόνο του με χαλούσε όταν ήμουν μικρή! Είπαμε ήμουν περίεργη! Καταλαβαίνω βέβαια πως δεν θα ήταν εύκολο (ούτε και καλό ενδεχομένως) να παίζουν παιδιά, όπως στην τηλεόραση.

19 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Λοιπόν της πήρα το επιτραπέζιο ιπποποταμουκηδες και της άρεσε πολύ, αλλά αυτό με τα αρώματα και να φτιάχνει με αυτοκόλλητα μόδα και ρούχα αυτό του Πατάκη μου είπε κατά λέξη μεσα στο μαγαζί "είναι βακεια". Οπότε όπως καταλάβαινετε χρειαζομαι κι άλλες ιδέες, παιχνίδια που αντικειμενικά αρέσουν.. Για πείτε.. Ευχαριστώ!! Παντως νομίζω θα της άρεσε να της πάρω εργαλεία με σφυριά και τέτοια. Αγορίστικο μεν αλλά την τραβάει.. Επίσης μου ζήτησε ένα τρένο για τα Χριστούγεννα. Καμμια ιδέα με τρένο μέσα? 

τρενα εχει μια πολυ ωραια σειρα απο οσο θυμαμαι με τον Τομας το τρενακι, με επεκτεινομενες ραγες και κτιρια. Υπηρχε και δεκα χρονια πριν, αλλα βλεπω υπαρχει και τωρα, μαλλον σε εκσυγχρονισμενη σειρα.

Αν θες κατι και για το μωρο, και τα little people εχουν τρενακια, και μπορουν να το συνδυασουν να παιζουν μαζι.

Αλλιως μπορεις να πας σε lego, αλλα δεν ξερω τιμες. Γενικα φτηνα τρενακια που να αντεχουν, δεν υπαρχουν.

• Μου αρέσει 1

21 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Γούστα είναι αυτά, εμένα αν λέμε το ιδιο με ιπποπόταμο μου φάνηκε στο όριο για 4-5χρ,οχι οτι δ έπαιξε η μεγάλη, αλλα εγω θα βαριόμουν πολύ να το παίξω οπότε θέλει παιδακια

Ένα τέλειο του πήρε του μικρού η νονα του, έπαιξε κ η μεγάλη, δ θυμαμαι μαρκα. Εχει την βάση στην οποία βιδώνεις τις ροδες κ βαζεις πάνω χαρτονακια κ φτιάχνεις οχηματα

• Μου αρέσει 1

Για τρένο δ θα εδινα πολλά χρήματα, η αλήθεια είναι ότι έχουμε ήδη αρκετά. Μπορείς να δεις στο γνωστό παιχνιδομαγαζο. Ένα ωραίο γύρω από το δέντρο λογω γιορτών. Εμεις εχουμε από playmobil 123, κ ενα με τουβλακια, που έφτιαχνες όλο τον σταθμό, κ στα βαγόνια έβαζες τουβλακια με τους αριθμους(νομιζω της abrick που γενικα μας αρέσουν) 

Σε τρενάκι μου αρέσει πολύ κ απο ικεα, το έχουμε παίξει. Εχει ξύλινη γέφυρα, κ βαγόνια που ενώνονται με μαγνήτη νομιζω

• Μου αρέσει 1

Τριών χρονών σχεδόν είναι μικρός για κατασκευες-χειροτεχνιες? 

Χτες με πολύ ενθουσιασμό ξεκινησαμε να κάνουμε μία χριστουγεννιάτικη χειροτεχνια με ρολά κόλλες κτλ και μόλις κατάλαβε τι θα φτιαχναμε δεν ήθελε καθόλου και γκρινιαζε, τα χαλούσε κ στο τέλος τα παρατησαμε. 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Χτες με πολύ ενθουσιασμό ξεκινησαμε να κάνουμε μία χριστουγεννιάτικη χειροτεχνια με ρολά κόλλες κτλ και μόλις κατάλαβε τι θα φτιαχναμε δεν ήθελε καθόλου και γκρινιαζε, τα χαλούσε κ στο τέλος τα παρατησαμε. 

Μπορει να ηταν κακη η στιγμη...Εμεις φτιαχνουμε και με τα δυο παιδια...Βεβαια ο μικρος θα παρει ενα χαρτονι και θα βαζει κολλακαι μετα ματακια, πεταλουδες, χαρτακια κτλ...Ποτε τον κατευθυνω και κανουμε ας πουμε φατσουλες και ζωακια ποτε τον αφηνω μονο του να κολλαει αφηρημενα...

Ο μεγαλος μπορει να κοψει με βοηθεια, και κολλαει μονος του χερια ποδια ας πουμε για το ρομποτ...Μην φανταστεις οτι φτιαχνουμε αριστουργηματα...

Δοκιμασε ξανα αλλη στιγμη και ισως ξεκινα με κατι που του αρεσει...Ισως δεν ηθελε αυτο που φτιαχνατε...

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο... Εμείς ξεκινήσαμε εκεί κοντά στα 3 και στα 3,5 είδε μεγάλη τρελά πια με αυτά. Το φετινό καλοκαίρι αλλά και το προηγούμενο ξετιναξαμε τα μαξ. Κάθε τόσο αγοαραζα υλικά. Αλλά και η μικρή βλέπω που παίρνει μπρος από την αδερφη της και κανει πως κολλάει, σβήνει πίνακα κλπ. Έχει πολύ πλάκα πάντως η μικρή μας. Είναι ένα άλλο παιδί. Απορώ πως βγήκαν αυτά από την ίδια κοιλιά.

Παντως τώρα στα 4,5 δεν ξέρω με εμένα έχει βαρεθεί να τα κάνει όσο κι αν της λέω. Προτιμάει να τα κάνει στο σχολείο μάλλον βαριέται να τα ξανακάνει σπίτι και μαζί μου να κάνει αλλά πράγματα. Θέλει να παίζουμε επιτραπέζια, ρόλους φανταστικούς (βαρετό δεν αντεχωω:/) .. Και να γράφει.. 

Θυμώνει οταν δεν κανει ωραία τα γράμματα σε σημείο που της λέω άστο καντο άλλο ώρα. Αλλά μιλάμε θυμώνει. Από τώρα? :/

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
    • Ευχαριστώ! 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα