Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Πάντως καρέκλακι φαγητού χρησιμοποιουμε και εμείς ακόμα στους 19 μήνες, μας βολεύει και σπάνια κάθεται σε κανονική καρέκλα αφού δεν φτάνει στο τραπέζι και δυσκολευεται, άσε που τις καρέκλες τις κανονικές τις εξαφάνιζουμε κάθε πρωί από την κουζινα γιατί αλλιώς σκαρφαλωνει στο τραπέζι σε δευτερόλεπτα ε και φοβάμαι μην πέσει από εκεί. Κυρίως γράφω σε αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα να ρωτήσω τις μαμάδες που ήδη έχετε ήδη παιδικές κουζίνες και τρόφιμα @Macgyver @vicky86@vtgianαν έχετε κάποια καλή πρόταση για εμάς που κοιτάμε να πάρουμε. Αν θεωρείτε πως θα θεωρηθεί διαφημιση μπορείτε να μου στείλετε πμ. Επίσης καμία άλλη πρόταση για "must" παιχνίδι που άρεσε/αρέσει πολύ στα παιδιά σας εκεί γύρω στα δύο? Είμαστε σε φάση που θέλουμε να ανανεωσουμε τα παιχνίδια μας με πιο "grown-up" γιατί είναι λίγο μωρουδιακα πλέον. Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, maripoz είπε:

Πάντως καρέκλακι φαγητού χρησιμοποιουμε και εμείς ακόμα στους 19 μήνες, μας βολεύει και σπάνια κάθεται σε κανονική καρέκλα αφού δεν φτάνει στο τραπέζι και δυσκολευεται, άσε που τις καρέκλες τις κανονικές τις εξαφάνιζουμε κάθε πρωί από την κουζινα γιατί αλλιώς σκαρφαλωνει στο τραπέζι σε δευτερόλεπτα ε και φοβάμαι μην πέσει από εκεί. Κυρίως γράφω σε αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα να ρωτήσω τις μαμάδες που ήδη έχετε ήδη παιδικές κουζίνες και τρόφιμα @Macgyver @vicky86@vtgianαν έχετε κάποια καλή πρόταση για εμάς που κοιτάμε να πάρουμε. Αν θεωρείτε πως θα θεωρηθεί διαφημιση μπορείτε να μου στείλετε πμ. Επίσης καμία άλλη πρόταση για "must" παιχνίδι που άρεσε/αρέσει πολύ στα παιδιά σας εκεί γύρω στα δύο? Είμαστε σε φάση που θέλουμε να ανανεωσουμε τα παιχνίδια μας με πιο "grown-up" γιατί είναι λίγο μωρουδιακα πλέον. Σας ευχαριστώ πολύ 

Little tikes και little People,εμενα τρελαίνοταν με αυτά. Και γενικά ρόλων πλέον και συμβολικόυ παιχνιδιού. Μια βόλτα από πολυκαταστημα με παιχνίδια και θα βρεις πάρα πολλά, να διαλέξει καλύτερα μόνο του το παιδάκι ότι του κάνει κλικ

Link to comment
Share on other sites

Εμας είναι πλαστική πχ η κουζίνα, οχι οτι δ ειναι καλη, απλα μας την πήραν δώρο, εγω θα επελεγα ξυλινη

Επειδη αναφέρθηκε τα ξύλινα του lidl είναι πολύ καλά, κ του ικεα

 Playmobil 123 και lego dublo

Έχει κτ ξύλινα φαγητα που έχουν μαγνητακια η σκατς κ τα κόβεις κ καλά με ένα ξύλινο μαχαιράκι, εχει η αδερφη μου κ τα έχουμε παίξει σε παιδοτοπο αλλα δ ξερω μαρκα

Μικρα ξύλινα παζλ κ απο τζαμπο παμφθηνα

Αν δ εχετε καροτσι με μωρο, φάρμα με ζωακια, μουσικά οργανα(θα έχει τώρα στις γιορτές lidl), αν δ εχετε σετ ζωγραφικής, πλαστελινες, επίσης έχουμε μπασκετιτσα, τερμα(οκ αυτό μόνο στον μικρο αρεσει), σετ bowling, κ σετ ψαρεματος:rolleyes:

Απο καταστήματα είμαστε επαρχία οπότε βλέπουμε κ τοπικα

Παντως τώρα που προσπαθώ να τα σκεφτώ στα δυο, περυσι για τον μικρο κ πριν 3χρ η μεγάλη, κυκλοφορούσαν με έναν μαγνητικό πίνακα ζωγραφικής συνέχεια. Ο μικρος κλασικα μπάλες κ αυτοκίνητα, η μεγάλη ξύλινα παζλ κ κουζινικα

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκαν τα ξύλινα παιχνίδια, ήθελα να επισημάνω, ότι στο ξύλινο παιχνίδι υπάρχει περίπτωση σε κάποιο σημείο να εμφανιστεί σκλήθρα/αγκίδα (πριν καν το χρησιμοποιήσει το παιδί, χωρίς να έχει καταπονηθεί δηλαδή). Δεν έχει να κάνει τόσο με την τιμή ή το πόσο επώνυμη μάρκα είναι, όσο με την αρτιότητα της κατασκευής. Εμείς το παρατηρήσαμε (ευτυχώς πριν τα δώσουμε στα παιδιά) και σε επώνυμες κατασκευές και σε μη επώνυμες. Για αυτό όταν αγοράζουμε ξύλινα παιχνίδια (εννοείται και παιχνίδια γενικότερα) είναι ασφαλέστερο να επιλέγουμε κατασκευαστές με εμπειρία και υπευθυνότητα στην παραγωγή ξύλινων παιχνιδιών και πιστοποιήσεις καταλληλότητας. Επειδή όμως και αυτά από μόνα τους δεν είναι πάντα αρκετα, όπως και να έχει πριν τα δώσουμε στα παιδιά, ελέγχουμε-"τρέχουμε" όλη την επιφάνεια τους περιμετρικά, εσωτερικά και εξωτερικά με τα δάχτυλα μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 hours ago, Nefeli2014 said:

Little tikes και little People,εμενα τρελαίνοταν με αυτά. Και γενικά ρόλων πλέον και συμβολικόυ παιχνιδιού. Μια βόλτα από πολυκαταστημα με παιχνίδια και θα βρεις πάρα πολλά, να διαλέξει καλύτερα μόνο του το παιδάκι ότι του κάνει κλικ

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, Little tikes εχουμε το κλασικο κουνιστο αλογακι και ενα σπιτακι δραστηριοτητων. Έχετε μήπως την κουζίνα little tikes? Σκεφτόμουν άλλη μαρκα για κουζίνα αλλά αν έχετε την little tikes και της άρεσε πολύ πες μου να την τσεκάρω και αυτη. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, Little tikes εχουμε το κλασικο κουνιστο αλογακι και ενα σπιτακι δραστηριοτητων. Έχετε μήπως την κουζίνα little tikes? Σκεφτόμουν άλλη μαρκα για κουζίνα αλλά αν έχετε την little tikes και της άρεσε πολύ πες μου να την τσεκάρω και αυτη. 

Κουζίνα έχουμε μια τεράστια από τα τζαμπο, δεν ειναι γνωστή μαρκα δηλαδή, πλαστική και δεν έχει να σταματήσει να παίζει κοντά 2 χρόνια. Δεν έχει πάθει τίποτα και ούτε μπαταρία δεν έχω αλλάξει.

Τώρα που την βαρέθηκε την έπιασε το μωρό. Επίσης κουζίνα αγόρασα περί στα 200 τμχ με 25 ευρω απο wish και τα έχουμε όλα ακόμα, παίζουν σε καθημερινή βάση..

 

Γενικά ψάξε να βρεις διαθεματικα, δεν είναι ανάγκη να είναι όλα μάρκα και πανάκριβα αρκεί να έχεις πληθώρα. Δηλαδή ένα κουκλόσπιτο, μια κουζίνα, μια φάρμα, ένα κάστρο, μια παιδική χαρά, μια πισίνα με ειδη παραλίας, μια λίμνη με ζωάκια, έναν κήπο με λουλούδια, ένα ανθοπωλείο, ένα σχολείο, ένα μαγαζί με ρούχα να ντύνει να γδυνει κούκλες. Γενικά σκέψου τι βλέπει σε καθημερινή βάση, τι λεξιλόγιο θες να περάσεις και μια βόλτα σε πολυκαταστημα θα βρεις τα πάντα. Όσο πιο πολλά ερεθίσματα τόσο το καλύτερο. Εγώ δηλαδή είμαι της άλλης αποψης. Κάποιες μαμάδες πιστεύουν δε χρειάζονται πολλά παιχνίδια τα παιδιά. Εγώ είναι της αποψης όταν είναι στοχευμενα εκπαιδευτικά, χρειάζονται αλλά δε χρειάζεται εσύ να δίνεις μια περιουσία. 

Καλή αρχή!!! 

 

Ψάξε και ίντερνετικα στο wish που έχει μεγάλη γκάμα και ελαφρώς μεταχειρισμένα από άλλες μαμάδες στο fb. Εγώ έχω πάρει πολλά έτσι και έτσι θα τα δώσω.. Έχουμε παιδότοπο τεράστιο, οποίο παιδάκι έρχεται σπίτι μας δε θέλει να φεύγει. Βέβαια όσο μεγαλώνουν τόσο περιορίζονται οι επιλογες και διαλέγουν κυρίως εκείνα. Εμενα πλέον διαλέγει και παιχνίδια που δε με ενθουσιάζουν αλλά έτσι πάει :)

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε παιχνίδια για ηλικία 4+? Βασικά έχει βαρεθεί όλα της τα παιχνιδια, έχουμε καταπιαστει με παιχνίδια ρόλων με αφορμή όσα βλέπει στην τηλεόραση. Θα ήθελα κάτι διαφορετικό να της κινήσει την περιέργεια. Αν έχετε να προτείνετε ίσως και κάποιο επιτραπεζιο καλό για αυτήν την ηλικία. Αλλά κυρίως παιχνίδι, με ερεθίσματα... Η να μου δώσετε Καμμια ιδέα. Γιατί έχουμε κολλήσει στα ίδια και τα ίδια. Εγώ δηλαδή τα έχω βαρεθεί προσωπικά. Εκείνη όχι τόσο, αλλά αν της πάρω κάτι ή της δώσω Καμμια άλλη ιδέα μπορεί να της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Μπορείτε να μου προτείνετε παιχνίδια για ηλικία 4+? Βασικά έχει βαρεθεί όλα της τα παιχνιδια, έχουμε καταπιαστει με παιχνίδια ρόλων με αφορμή όσα βλέπει στην τηλεόραση. Θα ήθελα κάτι διαφορετικό να της κινήσει την περιέργεια. Αν έχετε να προτείνετε ίσως και κάποιο επιτραπεζιο καλό για αυτήν την ηλικία. Αλλά κυρίως παιχνίδι, με ερεθίσματα... Η να μου δώσετε Καμμια ιδέα. Γιατί έχουμε κολλήσει στα ίδια και τα ίδια. Εγώ δηλαδή τα έχω βαρεθεί προσωπικά. Εκείνη όχι τόσο, αλλά αν της πάρω κάτι ή της δώσω Καμμια άλλη ιδέα μπορεί να της αρέσει.

 

Από τη μία, είστε στην ηλικία που τα παιχνίδια ρόλων σιγά σιγά θα τα παίζει είτε μόνη ή  με φίλες και φίλους, οπότε σε αυτά τα θέματα, αρχίστε τα ραντεβού με άλλα παιδάκια. Όσο μεγαλώνουν, τόσο περισσότερο παίζουν μόνα ή με συνομήλικα, και λιγότερο με τους γονείς πια. Από τη μία υπάρχει επανάληψη, και όλοι οι ενηλικες βαριούνται το ίδιο παιχνίδι 100 φορές στη σειρά (π.χ. μετά από ένα γάμο το παιδί μπορεί ένα χρόνο να αναπαριστά την τελετή και το τραπέζι, ή όταν πρωτοπάει σχολείο να παίζει τάξη με τα παιχνίδια όλη τη χρονιά), και μετά θα δεις ότι πολύ περισσότερο αναπτύσσεται η φαντασία όταν είναι συνομήλικα, χωρις μεγάλους, γιατί σιγά σιγά αρχίζουν και να ντρέπονται τους ενήλικες, που πάντα περιορίζουν το φανταστικό παιχνίδι. Δεν πάει π.χ.η μαμά να παριστάνει ότι η τσουλήθρα είναι κάστρο υπό πολιορκία στην παιδική χαρά. 

Οπότε θα σου έλεγα να επικεντρωθείς λίγο λίγο σε άλλες δραστηριότητες μαζί, και να ενθαρρύνεις τα ραντεβού με άλλα παιδιά, έστω και μόνο τα Σαββατοκύριακα. 

Τώρα για επιτραπέζια που όντως είναι πολύ καλή ηλικία, έχετε μερικά από τα κλασικά; Memory, Ιπποποταμούληδες,Dobble (έχει νομίζω άλλη έκδοση για μικρά παιδιά) , παιχνίδια με κάρτες για να φτιάχνετε ιστορίες. H Ravensburger έχει Puzzle και παιχνίδια με κάρτες για όλες τις ηλικίες.

Επίσης είναι τέλεια ηλικία για χειροτεχνίες, βιβλία με κατασκευές, αυτοκόλλητα κλπ. Εμένα όλα τα παιδιά στις ηλικίες 4-7 χονδρικώς, είχαν κόλλημα με τα βιβλία της σειράς Usborne sticker dolly dressing, μερικά κυκλοφορούν κι εδώ, αλλά κυρίως έφερνα από το amazon. Είναι βιβλία με συγκεκριμενο θέμα (η μόδα στο μεσαίωνα, παιδικό πάρτυ, αθλήματα, εξερεύνηση του διαστήματος, κλπ) και έχουν αυτοκόλλητα για να ντύσεις και να εξοπλίσεις λίγο λίγο τους ήρωες. Αλλά μιλάμε για λεπτομέρεια και πολύ καλή σχεδίαση και ποιότητα, περνάνε μέρες με το καθένα, δηλαδή ξεκινάς με την πριγκιπισσα με τα εσώρουχα, της βάζει από κομπινεζόν, φουρώ, φούστες, κοσμήματα, περούκα, καπέλο, βεντάλια, κέντημα, βιβλίο κλπ σε στρώσεις κλπ, δεν ειναι ένα αυτοκόλλητο για φουστανι και τελειώσαμε.Και είναι γερά δε χαλάνε εύκολα από μικρά δαχτυλάκια.  Έχει και βιβλία με δραστηριότητες (π.χ.κατασκευή στολιδιών, κάρτες γενεθλίων κλπ) και αρκετά εποχιακά, για Χριστουγεννιάτικες κατασκευές, φθινοπωρινες χειροτεχνίες κλπ, που όντως μπορεί να κάνει την κυρίως δουλειά το παιδί, και χωρίς περίεργα υλικά, κοίταξέ το σαν εκδοτικό οίκο.

H Melissa and Doug έχουν πολλά παιχνίδια χειροτεχνιών για μικρά παιδιά, πχ. κατασκευές και ζωγραφική με σφραγίδες , χειροτεχνίες κα κατασκευές με ξύλινα κομμάτια, μεχρι και μίνι αργαλειό για παιδιά εκεί 4-5 ετων. Και μία πολύ ωραία σειρά βιβλίων που λέγεται scratch art, φαντάσου σελίδες καλυμμένες από ένα υλικό που ξύνεις (όπως το ξυστό) και δημιουργείς ζωγραφιά γιατί από κάτω έχει διάφορα χρωματα, τα μικρά παιδιά μαγνητίζονται κυριολεκτικά.

H djeco εχει επίσης πολύ ωραία μικρο-επιτραπέζια, παιδικά puzzle και φοβερές ιδέες για χειροτεχνίες. Εμάς το αγαπημένο μας ήταν τα foil pictures και νομίζω είχαμε ξεκινησει στο προνήπιο με λίγη βοήθεια από εμένα.Ουσιαστικά έχει φύλλα μεταλλιζέ πολύ λεπτά, που τα μεταφέρεις λίγα λίγα σε προκαθορισμένες θέσεις για να φτιάξεις μία εικόνα. Θέλει καθοδήγηση από ενήλικα μεν, αλλά την πολλή δουλειά την κάνει το παιδί, και είναι πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα. Η ίδια εταιρεία βγάζει και σετ με παιδικά στενσιλ, που είναι και αυτά τρομερό κόλλημα για τα μικρά παιδιά. 

Και προφανώς αν δεν έχετε, lego και playmobile, είναι σταθερή αξια.

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2019 at 2:36 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Μπορείτε να μου προτείνετε παιχνίδια για ηλικία 4+? Βασικά έχει βαρεθεί όλα της τα παιχνιδια, έχουμε καταπιαστει με παιχνίδια ρόλων με αφορμή όσα βλέπει στην τηλεόραση. Θα ήθελα κάτι διαφορετικό να της κινήσει την περιέργεια. Αν έχετε να προτείνετε ίσως και κάποιο επιτραπεζιο καλό για αυτήν την ηλικία. Αλλά κυρίως παιχνίδι, με ερεθίσματα... Η να μου δώσετε Καμμια ιδέα. Γιατί έχουμε κολλήσει στα ίδια και τα ίδια. Εγώ δηλαδή τα έχω βαρεθεί προσωπικά. Εκείνη όχι τόσο, αλλά αν της πάρω κάτι ή της δώσω Καμμια άλλη ιδέα μπορεί να της αρέσει.

Παζλ

Έχει κάποια σαν ηλεκτρονικά επιτραπέζια της σειράς εξυπνουλης

Κλασική αξία ζωγραφικη, πλαστελινες. Χειροτεχνιες. Που μπορεις να παίξεις με άπειρα πράγματα πχ κ με πινέλα, δαχτυλομπογιές, τεχνοτροπίες, θεματικα

Να φτιάξετε τα κλασικα φυτακια με οσπρια που κάναμε στο δημοτικο, κεσεδακι γιαουρτι, βαμβάκι βρεγμένο κ οσπρια

Χάντρες, λαστιχάκια να κάνετε κοσμήματα. Η μαμα μου της πηρε σαν κέντημα, δ εχει βελόνα 

Έχει κ κτ επιτραπέζια που δ ξερω αν ειναι γι αυτήν την ηλικια, κ δ τα έχω ψάξει καλά, με σετ χημείας, εργαστήριο σαπουνιων, αρωματων

Γενικα από τα πιο πρωτότυπα θέματα που της άρεσαν είναι οι δεινόσαυροι, εχει κ κτ με εκσκαφές, πλανήτες, κ πειράματα που κανουν στο κέντρο απασχολησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Παζλ

Έχει κάποια σαν ηλεκτρονικά επιτραπέζια της σειράς εξυπνουλης

Κλασική αξία ζωγραφικη, πλαστελινες. Χειροτεχνιες. Που μπορεις να παίξεις με άπειρα πράγματα πχ κ με πινέλα, δαχτυλομπογιές, τεχνοτροπίες, θεματικα

Να φτιάξετε τα κλασικα φυτακια με οσπρια που κάναμε στο δημοτικο, κεσεδακι γιαουρτι, βαμβάκι βρεγμένο κ οσπρια

Χάντρες, λαστιχάκια να κάνετε κοσμήματα. Η μαμα μου της πηρε σαν κέντημα, δ εχει βελόνα 

Έχει κ κτ επιτραπέζια που δ ξερω αν ειναι γι αυτήν την ηλικια, κ δ τα έχω ψάξει καλά, με σετ χημείας, εργαστήριο σαπουνιων, αρωματων

Γενικα από τα πιο πρωτότυπα θέματα που της άρεσαν είναι οι δεινόσαυροι, εχει κ κτ με εκσκαφές, πλανήτες, κ πειράματα που κανουν στο κέντρο απασχολησης

Μέχρι τα εργαστήρια τα έχουμε κι εμείς όλα αυτά αλλά θέλαμε κάτι νέο. Αυτό με τα αρώματα το είχα δει κι εγώ με τα πειράματα κ τέτοια αλλά έλεγε για μεγαλύτερη ηλικία γιαυτό δεν το κοίταξα. Θα το δω όμως, ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2019 at 11:15 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Από τη μία, είστε στην ηλικία που τα παιχνίδια ρόλων σιγά σιγά θα τα παίζει είτε μόνη ή  με φίλες και φίλους, οπότε σε αυτά τα θέματα, αρχίστε τα ραντεβού με άλλα παιδάκια. Όσο μεγαλώνουν, τόσο περισσότερο παίζουν μόνα ή με συνομήλικα, και λιγότερο με τους γονείς πια. Από τη μία υπάρχει επανάληψη, και όλοι οι ενηλικες βαριούνται το ίδιο παιχνίδι 100 φορές στη σειρά (π.χ. μετά από ένα γάμο το παιδί μπορεί ένα χρόνο να αναπαριστά την τελετή και το τραπέζι, ή όταν πρωτοπάει σχολείο να παίζει τάξη με τα παιχνίδια όλη τη χρονιά), και μετά θα δεις ότι πολύ περισσότερο αναπτύσσεται η φαντασία όταν είναι συνομήλικα, χωρις μεγάλους, γιατί σιγά σιγά αρχίζουν και να ντρέπονται τους ενήλικες, που πάντα περιορίζουν το φανταστικό παιχνίδι. Δεν πάει π.χ.η μαμά να παριστάνει ότι η τσουλήθρα είναι κάστρο υπό πολιορκία στην παιδική χαρά. 

Οπότε θα σου έλεγα να επικεντρωθείς λίγο λίγο σε άλλες δραστηριότητες μαζί, και να ενθαρρύνεις τα ραντεβού με άλλα παιδιά, έστω και μόνο τα Σαββατοκύριακα. 

Τώρα για επιτραπέζια που όντως είναι πολύ καλή ηλικία, έχετε μερικά από τα κλασικά; Memory, Ιπποποταμούληδες,Dobble (έχει νομίζω άλλη έκδοση για μικρά παιδιά) , παιχνίδια με κάρτες για να φτιάχνετε ιστορίες. H Ravensburger έχει Puzzle και παιχνίδια με κάρτες για όλες τις ηλικίες.

Επίσης είναι τέλεια ηλικία για χειροτεχνίες, βιβλία με κατασκευές, αυτοκόλλητα κλπ. Εμένα όλα τα παιδιά στις ηλικίες 4-7 χονδρικώς, είχαν κόλλημα με τα βιβλία της σειράς Usborne sticker dolly dressing, μερικά κυκλοφορούν κι εδώ, αλλά κυρίως έφερνα από το amazon. Είναι βιβλία με συγκεκριμενο θέμα (η μόδα στο μεσαίωνα, παιδικό πάρτυ, αθλήματα, εξερεύνηση του διαστήματος, κλπ) και έχουν αυτοκόλλητα για να ντύσεις και να εξοπλίσεις λίγο λίγο τους ήρωες. Αλλά μιλάμε για λεπτομέρεια και πολύ καλή σχεδίαση και ποιότητα, περνάνε μέρες με το καθένα, δηλαδή ξεκινάς με την πριγκιπισσα με τα εσώρουχα, της βάζει από κομπινεζόν, φουρώ, φούστες, κοσμήματα, περούκα, καπέλο, βεντάλια, κέντημα, βιβλίο κλπ σε στρώσεις κλπ, δεν ειναι ένα αυτοκόλλητο για φουστανι και τελειώσαμε.Και είναι γερά δε χαλάνε εύκολα από μικρά δαχτυλάκια.  Έχει και βιβλία με δραστηριότητες (π.χ.κατασκευή στολιδιών, κάρτες γενεθλίων κλπ) και αρκετά εποχιακά, για Χριστουγεννιάτικες κατασκευές, φθινοπωρινες χειροτεχνίες κλπ, που όντως μπορεί να κάνει την κυρίως δουλειά το παιδί, και χωρίς περίεργα υλικά, κοίταξέ το σαν εκδοτικό οίκο.

H Melissa and Doug έχουν πολλά παιχνίδια χειροτεχνιών για μικρά παιδιά, πχ. κατασκευές και ζωγραφική με σφραγίδες , χειροτεχνίες κα κατασκευές με ξύλινα κομμάτια, μεχρι και μίνι αργαλειό για παιδιά εκεί 4-5 ετων. Και μία πολύ ωραία σειρά βιβλίων που λέγεται scratch art, φαντάσου σελίδες καλυμμένες από ένα υλικό που ξύνεις (όπως το ξυστό) και δημιουργείς ζωγραφιά γιατί από κάτω έχει διάφορα χρωματα, τα μικρά παιδιά μαγνητίζονται κυριολεκτικά.

H djeco εχει επίσης πολύ ωραία μικρο-επιτραπέζια, παιδικά puzzle και φοβερές ιδέες για χειροτεχνίες. Εμάς το αγαπημένο μας ήταν τα foil pictures και νομίζω είχαμε ξεκινησει στο προνήπιο με λίγη βοήθεια από εμένα.Ουσιαστικά έχει φύλλα μεταλλιζέ πολύ λεπτά, που τα μεταφέρεις λίγα λίγα σε προκαθορισμένες θέσεις για να φτιάξεις μία εικόνα. Θέλει καθοδήγηση από ενήλικα μεν, αλλά την πολλή δουλειά την κάνει το παιδί, και είναι πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα. Η ίδια εταιρεία βγάζει και σετ με παιδικά στενσιλ, που είναι και αυτά τρομερό κόλλημα για τα μικρά παιδιά. 

Και προφανώς αν δεν έχετε, lego και playmobile, είναι σταθερή αξια.

Wow πολλές πληροφορίες ευχαριστώ, από που να αρχίσω δεν ξέρω οσα έγραψες μου ακούγονται τέλεια. Memory cards έχουμε και γενικά από κάρτες πάμε καλά αλλά επειδή δουλεύει πολύ το θέμα κάρτα στη λογοθεραπεια δε θέλω να της κάνω τα ίδια και στο σπίτι οπότε πάω προς τα κει που είπες στα επιτραπέζια και τα κατασκευαστικα,αλλα διαφορετικά από τα κλασσικά που ήδη κάνουμε είναι αυτά που λες. Όσο για τη βαρεμάρα που λες, ενώ μου αρέσει τόσο να παίζω μαζί της έχω κουραστεί να παίζω τα ίδια να επαναλαμβάνω τα ίδια λόγια τις ίδιες κινήσεις με τις κούκλες και τα ζώα ενώ εκείνη επιμένει, την καταλαβαίνω αλλά μέσα μου σκάω πραγματικά λέω οοοοχι πάλι μπαρμπι που πάει κούνιες, όχι πάλι μπαρμπι που πάει σχολείο.. Απορώ πως δεν τα βαριέται. Μάλλον τελικά για μένα τα θέλω τα καινούρια Χαχαχα. Θα τα δω όλα εναενα, σευχαριστω 

 

Με παιδακια παιζεί καθημερινά στο σχολειο καθημερινές δεν υπάρχει χρόνος να βρεθούμε με φίλους, μόνο σ/κ η κάθε δεύτερο σ/κ βλέπουμε κάποιους φίλους της και παίζουν στις κούνιες η σε πάρκα η παιδότοπους. Μέχρι στιγμής μέσα σε σπθτι να κάτσουν να παίξουν δεν έχει τύχει, πιθανολογώ τώρα που θα χειμωνιάσει θα κανονιστεί κι αυτό. Θέλω να καλέσω μια φίλη της από το σχολείο σπίτι μας να παίξουν αλλά δεν έχω τόση οικειότητα με τη μαμά της και δεν ξέρω αν ταιριάζουμε κι εμείς και κάπου κολλάω η αλήθεια είναι αλλά θέλω να ξανοιχτω λίγο. Βρισκόμαστε βέβαια με φίλες της αλλά εκτός σπιτιού δεν έχουμε ακόμα καλέσει η μια την άλλη σπιτι.πιθανον να αισθάνονται σκέφτομαι το ίδιο και ίσως κάνω εγώ την αρχή. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αργκ τα είδα σχεδόν όλα οσα μου λες. Όντως αυτά από osburne δεν υπάρχουν εδώ, μπορώ να ψάξω όμως κάτι παρόμοιο που να υπάρχει εδώ, ξέρεις κάτι εσύ? είδα όμως με ενδιαφέρον πολλά από djeco και mellissa and doug. Καλά ο αργαλειός όλα τα λεφτά κυριολεκτικά.. Τον λιγουρευομαι, απλώς παράλληλα σκέφτομαι πως έχω κι ένα μωρό που μπιρει να μας τα δυαλυσει όλα στο αψε σβήσε. Τον λιγουρευομαι όμως πάραυτα.. :D εμένα θα playmobile δε μου αρέσουν δεν ξέρω γιατί ποτέ δε μου άρεσαν, αρέσουν όμως στη μικρή έχουμε αρκετα. Ούτε τα λεγκο με ενθουσιάζουν κατά ένα περίεργο λόγο τα έχω συνδέσει ως αγοριστικα παιχνίδια ενώ Καμμια σχέση. Της παιεννω όμως αν και ειναι πανάκριβα ρε παιδί μου. Δεν ειναι για χόρταση κάθε τόσο.. Λοιπόν γεμιζω κουμπαρα κι ετοιμαζομαι για αγορές μέχρι τα Χριστούγεννα.

Δώστε κι άλλες ιδέες... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λέει η αργκ με τα παιδακια έχει δίκιο. Εγω δ παίζω παιχνίδια ρόλων πια, μονο με τον αδερφό της, σίγουρα χειμωνα καθημερινές δ γινεται κάθε μέρα κ ενα παιδακι

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Λοιπον αργκ τα είδα σχεδόν όλα οσα μου λες. Όντως αυτά από osburne δεν υπάρχουν εδώ, μπορώ να ψάξω όμως κάτι παρόμοιο που να υπάρχει εδώ, ξέρεις κάτι εσύ? είδα όμως με ενδιαφέρον πολλά από djeco και mellissa and doug. Καλά ο αργαλειός όλα τα λεφτά κυριολεκτικά.. Τον λιγουρευομαι, απλώς παράλληλα σκέφτομαι πως έχω κι ένα μωρό που μπιρει να μας τα δυαλυσει όλα στο αψε σβήσε. Τον λιγουρευομαι όμως πάραυτα.. :D εμένα θα playmobile δε μου αρέσουν δεν ξέρω γιατί ποτέ δε μου άρεσαν, αρέσουν όμως στη μικρή έχουμε αρκετα. Ούτε τα λεγκο με ενθουσιάζουν κατά ένα περίεργο λόγο τα έχω συνδέσει ως αγοριστικα παιχνίδια ενώ Καμμια σχέση. Της παιεννω όμως αν και ειναι πανάκριβα ρε παιδί μου. Δεν ειναι για χόρταση κάθε τόσο.. Λοιπόν γεμιζω κουμπαρα κι ετοιμαζομαι για αγορές μέχρι τα Χριστούγεννα.

Δώστε κι άλλες ιδέες... :)

 

Να ξέρεις ότι lego (duplo αλλά και τα κανονικά) υπάρχουν συμβατά από aliexpress και δε χρειάζεται να δίνεις μια περιουσία. Ειδικά οι βάσεις για να χτίζουν επάνω είναι πάμφθηνες σε σχέση με τα επίσημα.

 

@ΑΡΓΚ μιλάμε θησαυρός είσαι! Πολύ ωραίο υλικό!

 

Από τα 4 και πάνω πάντως χρειάζονται πολύ ελεύθερο παιχνίδι με συνομήλικα. Φωτίζει το μουτράκι τους με τις ιστορίες που φτιάχνουν, απασχολούνται ώρες μόνα τους (και εμείς παίρνουμε και μια ανάσα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/10/2019 at 3:41 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Έκανα παρέλαση προχθες. Πιο πολλες φορες εχω παρελάσει ως καθηγητρια παρα ως μαθητρια!

 

Βασικα δεν με απασχολει κατι περα ισως απο την ομιλια. απλως δεν εχω μετρο συγκρισης και θελω να ξερω αν υπαρχει καποιος τομέας που θα μπορουσαμε να δουλέψουμε παραπανω, γι αυτο ρωταω για να παιρνω ιδεες. Δεν ξερω πώς απο αυτο καταλήγουμε οτι πρεπει να παμε σε αναπτυξιολογο. Εχω δυο φιλες με παιδια στην ιδια ακριβως ηλικια, αλλα δεν προλαβαινουν τωρα να συζηταμε για την προοδο των παιδιων. Η μια διυλευει αρκετες ωρες και η αλλη εχει και μικροτερο μωρο. Ετσι δεν εχω τι να συγκρινω. Για τον ανιψιο μου δεν θυμούνται ακριβως οι γονεις του ποτε εκανε τι, εχουν περασει σχεδον δυο χρονια κ εχουν κ μικροτερο παιδακι τωρα που ως δευτερο ομως τα κανει ολα πιο νωρις οποτε δεν μπορω να συγκρινω παλι.

Ήθελα εδώ κ μερες να σου πω μερικά πράγματα, που αφορούν εμάς, αλλά σαν ένα δείγμα για μέτρο σύγκρισης. 

Κ εγω μέχρι τα δυο τον μικρο τον έβλεπα σαν μωρό, κτ που δ ίσχυε με την μεγαλη. Κ αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι δ μιλούσε, βεβαια ακομη κ τωρα που κλείνει τα 3 έξω δ μιλαει είναι πολύ ντροπαλός. Αν όμως τα έβλεπα σαν εξ. παρατηρητής  ήξερε να δείχνει κάποια μερη του σώματος, εκανε 2-3ηχους ζώων, τα κλασικα μαμα-μπαμπα-γιαγια.

Τον τελευταιο χρονο έχω δει θεαματικη αλλαγη

Κ το αλλο που λες, ποσο μπορεί να αλλάξει μέσα σε 3μηνες.αν μου έλεγες τον Αύγουστο ότι θα λέει τραγουδάκια η θα ζωγραφιζει γραμμές, κύκλους, τετράγωνα, κτ σαν ανθρωπακι, δ θα το πίστευα. Κ ομως τα κανει πλεον

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ήθελα εδώ κ μερες να σου πω μερικά πράγματα, που αφορούν εμάς, αλλά σαν ένα δείγμα για μέτρο σύγκρισης. 

Κ εγω μέχρι τα δυο τον μικρο τον έβλεπα σαν μωρό, κτ που δ ίσχυε με την μεγαλη. Κ αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι δ μιλούσε, βεβαια ακομη κ τωρα που κλείνει τα 3 έξω δ μιλαει είναι πολύ ντροπαλός. Αν όμως τα έβλεπα σαν εξ. παρατηρητής  ήξερε να δείχνει κάποια μερη του σώματος, εκανε 2-3ηχους ζώων, τα κλασικα μαμα-μπαμπα-γιαγια.

Τον τελευταιο χρονο έχω δει θεαματικη αλλαγη

Κ το αλλο που λες, ποσο μπορεί να αλλάξει μέσα σε 3μηνες.αν μου έλεγες τον Αύγουστο ότι θα λέει τραγουδάκια η θα ζωγραφιζει γραμμές, κύκλους, τετράγωνα, κτ σαν ανθρωπακι, δ θα το πίστευα. Κ ομως τα κανει πλεον

Ο άντρας μου βασικά τον βλέπει σαν μωρό. εμένα απλώς μου ξεφεύγει πού κ πού αλλά τον τελευταίο καιρό τον σκέφτομαι σαν δίχρονο. Λοιπόν τις τελευταίες ημέρες χρησιμοποιεί πολύ πιο συστηματικά τα μαμά μπαμπά παππού γιαγιά, μιμείται ήχους και δείχνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο να προσπαθήσει να μιμηθεί διάφορες κοινωνικές χειρονομίες. Όλα αυτά μαζεμένα. Ίσως είναι το στιλ του να επεξεργάζεται πολλά επιτεύγματα μαζί και ξαφνικά να κάνει ένα μπαμ και να εμφανίζονται όλα μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Λοιπον αργκ τα είδα σχεδόν όλα οσα μου λες. Όντως αυτά από osburne δεν υπάρχουν εδώ, μπορώ να ψάξω όμως κάτι παρόμοιο που να υπάρχει εδώ, ξέρεις κάτι εσύ?

 
Έχει ο Πατακης ολόκληρη σειρά τέτοιων βιβλίων, είναι τα αυθεντικά βιβλία με αυτοκόλλητα της Usborne αλλά σε ελληνική εκδοχή, πχ «Τα καλύτερα πάρτι», «Σχεδιάστρια μόδας», «Χορεύτριες» κλπ.

 

Πραγματικά πολύ ωραία, και η δικιά μου τα φτιάχνει δύο - δύο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 
Έχει ο Πατακης ολόκληρη σειρά τέτοιων βιβλίων, είναι τα αυθεντικά βιβλία με αυτοκόλλητα της Usborne αλλά σε ελληνική εκδοχή, πχ «Τα καλύτερα πάρτι», «Σχεδιάστρια μόδας», «Χορεύτριες» κλπ.

 

Πραγματικά πολύ ωραία, και η δικιά μου τα φτιάχνει δύο - δύο.

Τα είδα αλλά ειναι όλα και παντού εξαντλημένα... Τουλάχιστον σε μεγάλα βιβλιοπωλεία όπου ψωνίζω.. :/

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 
Έχει ο Πατακης ολόκληρη σειρά τέτοιων βιβλίων, είναι τα αυθεντικά βιβλία με αυτοκόλλητα της Usborne αλλά σε ελληνική εκδοχή, πχ «Τα καλύτερα πάρτι», «Σχεδιάστρια μόδας», «Χορεύτριες» κλπ.

 

Πραγματικά πολύ ωραία, και η δικιά μου τα φτιάχνει δύο - δύο.

Τώρα κατάλαβα ποια ειναι, κ πράγματι τα λατρεύουν τα παιδακια

Γενικα οτιδήποτε σε αυτοκόλλητο εμενα εχουν τρελα

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Τα είδα αλλά ειναι όλα και παντού εξαντλημένα... Τουλάχιστον σε μεγάλα βιβλιοπωλεία όπου ψωνίζω.. :/

 

Στο κεντρικό κατάστημα του Πατάκη στην Ακαδημίας έχει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε ευχαριστώ Θα της πάρω τέτοια, όπως και επιτραπέζια.βασικά θα πάρω τηλ μπας και μπορέσω να παραγγείλω γιατί να ανέβω Αθήνα αποκλειεται.. Ζήτησα από μια κοπέλα νηπιαγωγο να μου φτιάξει μια λίστα με επιτραπέζια κατάλληλα για αυτές τις ηλικίες και εκπαιδευτικά παράλληλα και διασκεδαστικα 

 

Αλλα γράψτε κι έχεις να μαζεύουμε πληροφορίες. Γενικά υπάρχουν τόσα και κατά λάθος μπορεί να αγοράσεις Καμμια πατάτα και δε λέει. Καλύτερα να πας έτοιμος να αγοράσεις. Πχ βιβλία παίρνω ιδέες κι από δω στο θέμα βιβλία και έχουν βγει πολύ καλά όσα έχουν συσταθει

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Σε αυτό που λέει η αργκ με τα παιδακια έχει δίκιο. Εγω δ παίζω παιχνίδια ρόλων πια, μονο με τον αδερφό της, σίγουρα χειμωνα καθημερινές δ γινεται κάθε μέρα κ ενα παιδακι

Εγώ και να θέλω να παίξω δε μας βγαίνει πλέον τόσο πολύ. Λέμε τα ίδια και τα ίδια που εγώ βαριέμαι, αν πάω να πω κάτι άλλο εκείνη νεύριαζει και μετά με εγκαταλείπει. Με τα συνομιληκα Καμμια σχέση παίζει τέλεια. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Να ξέρεις ότι lego (duplo αλλά και τα κανονικά) υπάρχουν συμβατά από aliexpress και δε χρειάζεται να δίνεις μια περιουσία. Ειδικά οι βάσεις για να χτίζουν επάνω είναι πάμφθηνες σε σχέση με τα επίσημα.

 

@ΑΡΓΚ μιλάμε θησαυρός είσαι! Πολύ ωραίο υλικό!

 

Από τα 4 και πάνω πάντως χρειάζονται πολύ ελεύθερο παιχνίδι με συνομήλικα. Φωτίζει το μουτράκι τους με τις ιστορίες που φτιάχνουν, απασχολούνται ώρες μόνα τους (και εμείς παίρνουμε και μια ανάσα)

Το Ali express είναι σαν το wish αν το ξέρεις? Με κάρτα δηλαδή πληρώνω κι εκεί? Είναι ασφαλές? Σε πόσο καιρό ερχονται περίπου? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Το Ali express είναι σαν το wish αν το ξέρεις? Με κάρτα δηλαδή πληρώνω κι εκεί? Είναι ασφαλές? Σε πόσο καιρό ερχονται περίπου? 

 

Παρόμοιο είναι, πολλοι πωλητές είναι κοινοί στις δύο πλατφόρμες, έχουν ιδιο χρονο παραδοσης, εγώ το θεωρώ ασφαλεστερο απο το wish.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...