Deena

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Άσχετο αλλά μιας και λέμε για διάφορα τέτοια, σε καναπέ ή σε κρεβάτι ανεπιτήρητα πότε τα αφήσατε; Ξέρει να κατεβαίνει, αλλά ακόμα δεν εμπιστεύομαι να απομαρυνθ΄'ω.,

Γενικά είμαι τριγύρω αλλά θα την αφήσω για 2 λεπτά αν προκύψει κάτι και πρέπει να αλλάξω δωμάτιο. Ανεβοκατεβαίνει σωστά και είναι σχετικά ήσυχη, οπότε όσο περνάρι ο καιρός χαλαρώνω. Θα μου πεις βέβαια ότι όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να είμαι συνέχεια από πάνω σε ένα παιδί που γενικά δεν κάνει ταρζανιές.

Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Γενικά είμαι τριγύρω αλλά θα την αφήσω για 2 λεπτά αν προκύψει κάτι και πρέπει να αλλάξω δωμάτιο. Ανεβοκατεβαίνει σωστά και είναι σχετικά ήσυχη, οπότε όσο περνάρι ο καιρός χαλαρώνω. Θα μου πεις βέβαια ότι όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να είμαι συνέχεια από πάνω σε ένα παιδί που γενικά δεν κάνει ταρζανιές.

Όταν είναι στο κρεβάτι μας και πινει γαλα πηγαινω διπλα στο μπανιο να κρεμάσω τις πετσετες ή να βαλω κατι στα απλυτα ή να πετάξω την πανα, αν τυχον εκεινη την ωρα δεν ειναι ο αντρας μου κοντα για να τα κανει εκεινος ή να τον προσεχει. Στον καναπε που ειναι πιο χαμηλός και ανεβοκατεβαίνει πιο συχνα, υπαρχει γενικα οπτικη επαφη γιατι συνηθως εκει ειμαστε οποτε δεν φοβαμαι τοσο. Ο αντρας μου φοβαται πιο πολυ οχι ακριβως μη χτυπησει αλλα επειδη δεν του αρεσουν οι απροσεξίες, οι αφηρημάδες κ τετοια, οπότε αν γινει κατι θα λεει οτι δεν προσέξαμε. Βεβαια 2-3 πεσίματα που θα μπορουσαν να γινουν έικινδυνα, ασχετο αν δεν εγιναν, ηταν μπροστα και στους δυο μας μεσα στο σπίτι χωρις καποιο φυσικο εμπόδιο ή αλλη "παγιδα". 

Just now, Έσπερος είπε:

Άσχετο αλλά μιας και λέμε για διάφορα τέτοια, σε καναπέ ή σε κρεβάτι ανεπιτήρητα πότε τα αφήσατε; Ξέρει να κατεβαίνει, αλλά ακόμα δεν εμπιστεύομαι να απομαρυνθ΄'ω.,

22 μηνων σιγουρα τον αφηνα ανεπιτηρητο, οχι για πολλη ωρα αλλα ανα 5 λεπτα σιγουρα εριχνα μια ματια. Τι ατυχημα να γινει σε 2 χρονο; Το πολυ πολυ να φαει καμια τουμπα απο τον καναπε ή απ'το κρεβατι αλλα μεσα στο προγραμμα ειναι κι αυτα. Δεν ειναι βρεφος, τουμπες τρωνε τα νηπια :wink:

Οσον αφορα το κρατημα του μαρκαδορου, εγω προσπαθησα να του δειξω γυρω στα 3 πως να το κραταει, αρνηθηκε, ξαναπροσπαθησα μετα απο 2 μηνες (προσπαθωντας πολυ να μην εχω διδακτικο υφος γιατι αμεσως αντιδραει και αρνειται), τον κρατησε σωστα καποιες φορες, ειδε οτι βολευει περισσοτερο και απο τοτε τις περισσοτερες φορες δεχεται να του ξαναδειξω. Βεβαια, δεν ειναι αγαπημενη ασχολια η ζωγραφικη με μαρκαδορους, προτιμα το πινελο ή τις κιμωλιες πιο σπανια. Δεν χρωματιζει, μια φορα το προτεινα και δεν εδειξε ενδιαφερον. Προτιμα την ελευθερη ζωγραφικη (ακομη πολυ αφηρημενα σχεδια), μας λεει τι ζωγραφισε οταν τελειωσει αφου κι ο ιδιος σπανια ξεκιναει να ζωγραφισει κατι συγκεκριμενο.

Παντως, απο τα παιχνιδια του lild ειμαι κι εγω πολυ ευχαριστημενη, αφου εβαλα κατι συγγενεις στη Γερμανια να μου παραγγειλουν καποια που δεν τα εχει στην Ελλαδα και δεν το μετανιωσα καθολου (πχ ξυλινες πιστες για μπιλιες- 30 ευρω οι 3 πιστες). Στην ιδια τιμη πολυ δυσκολα βρισκεις ξυλινη πιστα. Επισης, άλλα οικονομικα ξυλινα ειναι της hape και εχω παρει ενα ξυλινο σχολικο λεωφορειο της plantoys το οποιο εχει πολυ στιβαρη κατασκευη, ακριβουτσικο αλλα θεωρω οτι αξιζει τα λεφτα του, παιζει να το παιζουν 5+ γενιες αυτο το παιχνιδι. Οικονομικο τραπεζακι εχει το ικεα (το latt), απλη κατασκευη αλλα επιδεχεται πολλες μορφοποιησεις για οσους ασχολουνται με την χειροτεχνια και την μεταποιηση επιπλων, υπαρχουν απειρες ιδεες στο διαδικτυο με το συγκεκριμενο. Προσωπικα πηρα μια ξυλινη ταβλα απο ενα παλιο γραφειο, κολλησα αυτοκολλητο μαυροπινακα και εφαρμοζει ακριβως πανω στο τραπεζακι.

@Έσπερος μπορεις να ψαξεις σε ηλεκτρονικο καταστημα με παιχνιδια επιλεγοντας την ηλικια και βλεποντας τι θα αρεσε στον γιο σου (ωραια εχουν τα letsplay.gr, imaginarium.gr, paizw.gr, boingboign.gr, e-pinokio.gr και αλλα). Αλλα γενικως μη τρελαινεσαι οτι εχεις κρατησει το παιδι πισω. Τις περισσοτερες φορες τα γαργαληματα και οι τουμπες με τους γονεις ειναι πιο σημαντικες απο τα παζλ και τα ενσφηνωματα :wink:

• Μου αρέσει 2

Και εγώ από μικρές ηλικίες άφηνα κ τους δύο να μείνουν λίγο μόνοι σε ένα κάναμε η κρεβάτι εφόσων είχα δει πως είχαν κατακτήσει το πώς πρέπει να ανεβοκατεβαίνουν . Γενικά είμαι κ της άποψης ότι " πρέπει " το παιδί να πέσει ώστε να καταλάβει τον κίνδυνο δε ξέρω αν φταίει η χαλαρωτητα μου σε αυτό το θέμα αλλά κ οι δύο ήταν κ είναι πολύ προσεκτικοί σε τέτοια θέματα κ το μωρό που περπάτησε πολύ ποιο νωρίς από μεγάλο μου έκανε εντύπωση που  μωλις έβλεπε ύψος πχ σκαλί παρότι ειμουν δίπλα του παντα σταματούσε .

Σε μικρή καρέκλα το μωρό καθετε από δεκαπέντε μηνών χωρίς να φοβάμαι πως θα πέσει κάθεται σαν κύριος κ το απολαμβάνει ακόμα κ σε δική μας καρέκλα .. του έχω ένα καρεκλακι φαγητού που δένει στη καρέκλα πλέον δε τον δένω οπότε θέλει να κατέβει ( επειδή δε μιλάει κ εμένα ) αρχίζει κ φωνάζει να τον κατεβάσω κ μου δείχνει με το χέρι του ότι θέλει να τον κατεβάσω .. 

Όσον αφορά τα παιχνίδια ρόλων ο μικρός ήδη παίρνει τα τηλεφωνακια του κ κάνει πως μιλάει κ παραμύθι έχει πάρει κ το έχει βάλει στο αυτί του κ το θερμόμετρο ακόμα .... Ο μεγάλος πάλι τώρα το καλοκαίρι ξεκίνησε να δείχνει ενδιαφέρον για το παιχνίδι ρόλων μέχρι τώρα του άρεσε να τρέχει να παίζει στην αυλή κ γενικά ότι έχει σχέση με κίνηση ...!!

• Μου αρέσει 2

Σε μεγάλες καρέκλες τον έχω βάλει στο καράβι, αν και έχουν μπράτσα γενικά οπότε είναι ασφαλείς, ή σε καφετέριες με πολυθρόνες τύπου σκηνοθέτη. αλλού όπου πάμε έχουμε φορητό καρεκλάκι. μικρή καρεκλίτσα δεν του έχω γιατί δεν μου αρέσουν αυτές οι πλαστικές, αν βρούμε κάπου κάτι ωραίο ξύλινο να ταιριάζει με το ξύλινο τραπεζάκι του θα του πάρουμε. αλλά δεν έχει δείξει να του λείπει η καρέκλα. αν θελει κάθεται στο πάτωμα αλλιώς παίζει όρθιος με παιχνίδια στο τραπεζάκι του ή τον καναπέ (το τραπεζάκι του βασικά ήταν τραπεζάκι σαλονιού αλλά εκεί πιάστηκε για τα πρώτα του βήματα και παγιώθηκε ότι εκεί παίζει και δεν το χρησιμοποιούμε πια εμείς). πάντως κι εγώ τον βλέπω προσεκτικό πχ για να βγει στη βεράντα προσέχει το κάτω μέρος της πόρτας και δεν σκοντάφτει. τώρα άρχισε να πιάνεται στις μύτες για να ανοίξει την εξώπορτα και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, την έχουμε μόνιμα ξεκλείδωτη για να μπαινοβγαίνουμε στον κήπο αλλά αν αρχίσει να το κάνει άνετα και συστηματικά θα πρέπει να την κλειδώνουμε και να βάζουμε το κλειδί κάπου που δεν θα φτάνει. και στη βεράντα που έβγαινα καμιά φορά μόνη μου να απλώσω κάτι στα γρήγορα, έχει τύχει να με κλείσει απ έξω!!!!! Και πήδηξα από το μπαλκόνι (είναι ισόγειο) και μπήκα από την εξώπορτα. τελικά δεν είναι τόσο ήσυχος όσο νομίζω!

4 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Πάρε και εργαλεία και κουζινίτσα - τρελαίνονται τα παιδιά με τα κουζινικά, δεν έχεις ιδέα πόσο τους αρέσουν! Τα ζωάκια ΔΕΝ εχουν ανθρώπινα μέλη, για αυτό και πρότεινα μωρό. 

Κανονικά κάθονται φουλ σε καρέκλα από 18 μηνών. Υπάρχουν πάμφθηνα πχ ecoiffier που βρίσκεις και στο Σκλαβενίτη κλπ 

Επίσης : ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ :) παιχνίδια παίζετε ;)

Με τα τουβλάκια φτιάξε σπιτάκι και βάζετε μέσα τα ζωάκια και μετά έξω και μετά πάνω στη σκεπή και μετά κάτω στον κήπο κλπ κλπ 

Πώς νομίζεις ότι μαθαίνουν τα παιδάκια τις έννοιες μέσω παιχνιδιού; 

Πάει η αγελάδα να περάσει από το παράθυρο: ΜΜΜΜΜ κάνει και φωνάζει - ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ Η ΚΑΗΜΕΝΗ ! χαχαχα 

Σαπουνόφουσκες επίσης να πάρεις - δεν έχω γνωρίσει παιδί που να μην τρελαίνεται και μπορεί να μάθει να φυσάει να κάνει και ο ίδιος ( αν δεν το έχει κατακτήσει ακόμα). 

Αυτά που σου λέω βοηθούν και στην ομιλία ;)

ΥΓ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΠΙΒΛΕΨΗ - ΠΑΝΤΑ ΔΥΑΔΙΚΑ γιατί ακόμα είναι μικρός υποψιν. 

Οι σαπούνοφουσκες είναι καλή ιδέα αρκεί να μη γίνονται μέσα στο σπίτι γιατί τη βλέπω τη δουλειά. Μια φορά δεν έτυχε να μην πέσει όλο χάμω.. :/

• Χαχαχα 1

Just now, Έσπερος είπε:

Σε μεγάλες καρέκλες τον έχω βάλει στο καράβι, αν και έχουν μπράτσα γενικά οπότε είναι ασφαλείς, ή σε καφετέριες με πολυθρόνες τύπου σκηνοθέτη. αλλού όπου πάμε έχουμε φορητό καρεκλάκι. μικρή καρεκλίτσα δεν του έχω γιατί δεν μου αρέσουν αυτές οι πλαστικές, αν βρούμε κάπου κάτι ωραίο ξύλινο να ταιριάζει με το ξύλινο τραπεζάκι του θα του πάρουμε. αλλά δεν έχει δείξει να του λείπει η καρέκλα. αν θελει κάθεται στο πάτωμα αλλιώς παίζει όρθιος με παιχνίδια στο τραπεζάκι του ή τον καναπέ (το τραπεζάκι του βασικά ήταν τραπεζάκι σαλονιού αλλά εκεί πιάστηκε για τα πρώτα του βήματα και παγιώθηκε ότι εκεί παίζει και δεν το χρησιμοποιούμε πια εμείς). πάντως κι εγώ τον βλέπω προσεκτικό πχ για να βγει στη βεράντα προσέχει το κάτω μέρος της πόρτας και δεν σκοντάφτει. τώρα άρχισε να πιάνεται στις μύτες για να ανοίξει την εξώπορτα και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, την έχουμε μόνιμα ξεκλείδωτη για να μπαινοβγαίνουμε στον κήπο αλλά αν αρχίσει να το κάνει άνετα και συστηματικά θα πρέπει να την κλειδώνουμε και να βάζουμε το κλειδί κάπου που δεν θα φτάνει. και στη βεράντα που έβγαινα καμιά φορά μόνη μου να απλώσω κάτι στα γρήγορα, έχει τύχει να με κλείσει απ έξω!!!!! Και πήδηξα από το μπαλκόνι (είναι ισόγειο) και μπήκα από την εξώπορτα. τελικά δεν είναι τόσο ήσυχος όσο νομίζω!

Αυτό με το κλείδωμα θέλει τεράστια προσοχή. Θυμάμαι γειτόνισσα να ουρλιάζει και να παρακαλάει το εγγονι της να της ανοίξει την πόρτα του μπαλκονιού. Χρυσό τον έκανε, αυτός εκεί καψόνια. Τελικά κάποιος κάπου πήρε τηλ τον πατέρα ο οποίος ήρθε από τη δουλειά και άνοιξε. :/

Just now, Έσπερος είπε:

Ε όχι και δεν είναι ήσυχος! Με αυτά που περιγράφεις αγγελούδι είναι. Με την εξώπορτα πάντως έχει κόλλημα και η δικιά μου. Προσπαθεί να ανοίξει οπότε μάλλον πρέπει να κλειδώνουμε πάντα γιατί ξεχνιόμαστε και θα μας την κοπανήσει κάποια στιγμή. Ενίοτε παίρνει και τα κλειδιά και προσπαθεί να τα βάλει στην κλειδαριά. Παρωδία! 

Όσο για τις καρέκλες εγώ πλέον έξω την αφήνω άφοβα και σε καρέκλες χωρίς μπράτσα. Δε βλέπω κίνδυνο, κάθεται μια χαρά. Νομίζω μπορείτε και εσείς να το επιχειρήσετε. Σχετικά τώρα με το μικρό καρεκλάκι στο τραπέζι δραστηριοτήτων, εμάς μας βόλεψε. Το έχω στο δωμάτιό της και το έβαλα εκεί πιο πολύ για να συνηθίσει να παίζει και σε αυτό το δωμάτιο γιατί έπαιζε μόνο στο σαλόνι, όρθια στο τραπεζάκι, ή στον καναπέ ή κάτω. Ο στόχος επετεύχθη, το τραπέζι και την καρέκλα τα λέτρεψε και πλέον παίζει και στο δωμάτιό της. 

Just now, Anna3011 είπε:

Ε όχι και δεν είναι ήσυχος! Με αυτά που περιγράφεις αγγελούδι είναι. Με την εξώπορτα πάντως έχει κόλλημα και η δικιά μου. Προσπαθεί να ανοίξει οπότε μάλλον πρέπει να κλειδώνουμε πάντα γιατί ξεχνιόμαστε και θα μας την κοπανήσει κάποια στιγμή. Ενίοτε παίρνει και τα κλειδιά και προσπαθεί να τα βάλει στην κλειδαριά. Παρωδία! 

Όσο για τις καρέκλες εγώ πλέον έξω την αφήνω άφοβα και σε καρέκλες χωρίς μπράτσα. Δε βλέπω κίνδυνο, κάθεται μια χαρά. Νομίζω μπορείτε και εσείς να το επιχειρήσετε. Σχετικά τώρα με το μικρό καρεκλάκι στο τραπέζι δραστηριοτήτων, εμάς μας βόλεψε. Το έχω στο δωμάτιό της και το έβαλα εκεί πιο πολύ για να συνηθίσει να παίζει και σε αυτό το δωμάτιο γιατί έπαιζε μόνο στο σαλόνι, όρθια στο τραπεζάκι, ή στον καναπέ ή κάτω. Ο στόχος επετεύχθη, το τραπέζι και την καρέκλα τα λέτρεψε και πλέον παίζει και στο δωμάτιό της. 

Εμεις ακομα δεν εχουμε φτιαξει δωματιο. Ετσι κατεληξα να εχω παιχνιδια στο καθιστθκο οπως κοροιδευα παλια!!

Σε κανονικη καρεκλα δεν βρισκω λογο να κατσει, εννοω σε τι θα εξυπηρετήσει; Αφού δεν θα φτάνει το τραπέζι έτσι κι αλλιώς. Και στις καφετέριες απο τις πολυθρόνες δυσκολευεται να φαει απο το πιατάκι του αφου ειναι χαμηλα. Δηλαδή στην ηλικία αυτή μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη οτι θα κατσει κανονικα στην καρεκλα του και δεν θα φυγει κατα λαθος ή απο βιασύνη να κατεβει; θα προτείνατε και κρεβατι χωρις καγκελα; γιατι συντομα θα παει στο δωματιο του και λεω μηπως μετατρέψουμε την κουνια σε κρεβατι, αν ειναι να πεσει απο χαμηλα γιατι το καγκελο το λιγουρευεται να το περασει.

Εγώ πάλι είμαι πολυ επιφυλακτικη! Τον αφήνω μονο με την ψυχή στο στόμα το πολυ ένα λεπτό. Προσπαθώ να τον έχω συνέχεια μαζί μου, στο άπλωμα, στην τουαλετα όπου δεν έχω οπτική επαφή μαζί του. Στο μπαλκονι δεν τον αφήνω ποτέ μόνο! 

Οι τούμπες που έχει κάνει έγιναν απ τον καναπέ και το κρεβάτι και ήμουν δίπλα του! Αλλά και πάλι δεν μπόρεσα να αντιδρασω άμεσα για να τον πιάσω!  

Σε καρέκλα κανονική πρέπει να έκατσε πριν τα δύο γιατί στο καρέκλακι δεν χωρούσε πια! 

Γύρω στα δύο ειχε ανακαλύψει και ο δικός μου την εξώπορτα κι την ανοιγοκλεινε συνέχεια οπότε και εμείς την κλειδωναμε σε κάθε άνοιγμα! 

Για το κάγκελο σε κρεβάτι δεν ξέρω να απαντήσω γιατί κάνουμε συγκοιμηση με ένα μονο κολλημένο στο διπλό αλλά έλεγα όταν αλλάξει δωμάτιο να βάλω κάγκελο, μέχρι ποιά ηλικία ενδείκνυται?

Διαφημίσεις

Εγώ έχω προστατευτικα κάγκελακια για το πλάι του κρεβατιού, οποιουδήποτε κρεβατιού και μπαινοβγαινουν πολύ εύκολα, σε περίπτωση που κοιμόμαστε μαζί με τη μικρή τα βάζω ησθχαζω. Βέβαια άμα πάει κάτω κ φύγει από κει δεν ξέρω αν θα τη πάρω είδηση.. Υπάρχουν πάντως να το δείτε αν σας ενδιαφέρει και είναι σχετικά οικονομικά 

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εμεις ακομα δεν εχουμε φτιαξει δωματιο. Ετσι κατεληξα να εχω παιχνιδια στο καθιστθκο οπως κοροιδευα παλια!!

Σε κανονικη καρεκλα δεν βρισκω λογο να κατσει, εννοω σε τι θα εξυπηρετήσει; Αφού δεν θα φτάνει το τραπέζι έτσι κι αλλιώς. Και στις καφετέριες απο τις πολυθρόνες δυσκολευεται να φαει απο το πιατάκι του αφου ειναι χαμηλα. Δηλαδή στην ηλικία αυτή μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη οτι θα κατσει κανονικα στην καρεκλα του και δεν θα φυγει κατα λαθος ή απο βιασύνη να κατεβει; θα προτείνατε και κρεβατι χωρις καγκελα; γιατι συντομα θα παει στο δωματιο του και λεω μηπως μετατρέψουμε την κουνια σε κρεβατι, αν ειναι να πεσει απο χαμηλα γιατι το καγκελο το λιγουρευεται να το περασει.

Ειναι άλλο το πότε κάθεται ξύπνιο σε καρέκλα και κρεβάτι και άλλο πότε κοιμάται χωρίς κάγκελο. Τα παιδιά σίγουρα στην ηλικία σας δεν πέφτουν κατά λάθος από καρέκλες και κρεβάτια. Το πότε μαθαίνουν να ανεβοκατεβαίνουν μόνα είναι σχετικό,  άλλα πριν το χρόνο, άλλα μετά, σίγουρα δεν νομίζω ότι ένα παιδί στην ηλικία του δικού σου υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να ανεβοκατέβει σε καναπέ μόνο ή να πέσει στα καλά καθούμενα. Αν όντως έχει τέτοιο θέμα (να μην τον εμπιστεύεσαι σε ένα κρεβάτι γιατί έχει θέματα με τον υπολογισμό του ύψους) αυτό οπωσδήποτε να το συζητήσεις με τον παιδίατρο. 

Τώρα για τον ύπνο, τα κάγκελα στην κούνια ή το πάρκο κλπ σε εμάς ήταν επικίνδυνα από αρκετά νωρίτερα, γιατί μία χαρά έκαναν αναρρίχηση τα παιδιά να περάσουν από επάνω, και από όσο μου λέει η μαμά μου είχα φύγει ουκ ολίγες φορές με το κεφάλι αρκετά μικρότερα από εσας, γιατί ηξερα να ανέβω μεν, αλλά δε μου έβγαινε σωστά το κατέβασμα πάντα (μη με ρωτήσεις γιατί η μάνα μου δεν έβγαζε το κάγκελο). Εξαρτάται πιο πολύ από το αν θέλει το παιδί, αλλά την ικανίτητα να αναρριχηθεί, σίγουρα την έχει. Αν πάει σε δικό του δωμάτιο, βάλε του κανονικό κρεβάτι και απλά ένα κάγκελο από αυτά τα μικρά που δεν πιάνουν όλο το μήκος, να τον συγκρατεί αν γυρίσει στον ύπνο του. 

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σε κανονικη καρεκλα δεν βρισκω λογο να κατσει, εννοω σε τι θα εξυπηρετήσει; Αφού δεν θα φτάνει το τραπέζι έτσι κι αλλιώς. 

Προσπαθώ να σκεφτώ τι δεν μου πάει καλά με αυτή την φράση , και τώρα μου ήρθε: δεν το δοκιμάζει από μόνος του; δηλαδή δεν πάει μόνος του να καθήσει στην καρέκλα,όχι απαραίτητα όταν τρώτε κανονικά, αλλά για να παίξει, να σου κάνει παρέα, όταν είστε έξω κλπ; Αν ήταν μηνών, πορφανώς κάθεται όπου τον καθήσεις, αλλά σχεδόν 2 χρονών, δεν πάει μόνος του να καθήσει, δεν επιλέγει μόνος την καρέκλα, τον καναπέ κλπ; Απόλυτα καταλαβαίνω το να έχετε ένα τελετουργικό για το πού θα φάει κλπ, και να το έχει συνηθίσει, αλλά μέσα στη μέρα, δεν πάει να καθήσει σε καρέκλες και έπιπλα γενικώς "μεγαλίστικα"; Δεν επιλέγει μόνος του; Η όταν είναι σε ένα δωμάτιο χωρίς εσένα, να παίξει ελεύθερα, δεν ανεβαίνει στο κρεβάτι να καθήσει, δεν τον βρίσκεις στον καναπέ με τα παιχνίδια του κλπ;

22 μηνών η δικιά μου ξεκίνησε βρεφονηπιακό σταθμό. Την θυμάμαι λοιπόν να είναι όλα τα απογεύματα με τη τσάντα της στη πλάτη, να έχει βάλει τα ζωάκια της σε θέσεις και να τους κάνει μάθημα:grin: Τι μου θύμησες τώρα;;

Σε αυτήν την ηλικία λοιπόν έπαιζε στο δωμάτιο της χωρίς επίβλεψη με τα παιχνίδια της κυρίως με τα ζωάκια της. Στα 2 έτη μας φέρανε δώρο κουζίνα, αγοράσαμε πλαστικά φαγητά και πλαστελίνη και όλη μέρα μαγείρευε για εμάς και τα ζώα της. Της δίναμε παραγγελίες και πήγαινε να μας τα φτιάξει. Γενικά πάντα τρελαινόταν να της βάζεις αποστολές. Δηλαδή από 1 έτους της έλεγε ο μπαμπάς της: φέρε μου αυτό από το δωμάτιό σου και έτρεχε μες τη τρελή χαρά να το βρει. Ο μπαμπάς το έκανε για να τσεκάρει αν καταλαβαίνει τις εντολές αλλά αυτή το έβλεπε παιχνίδι. 

Αννα31 τι μου θύμισες;; Και εμάς το σαλόνι μας γινόταν ένας τεράστιος πάγκος λαϊκής! Έκοβα χαρτάκια και τα έκανα χρήματα και παίζαμε οι 3 μας ατελείωτες ώρες. 

Νομίζω πως η ηλικία των 2 έχει ατελείωτο παιχνίδι! 

Η γνωστή πλαστελίνη είναι πολύ μαλακιά και ακίνδυνη. Είχαμε πάρει και σύνεργα και φτιάχναμε μακαρόνια, τα έβαζε στη κατσαρόλα της και τα έβραζε στη κουζίνα της. Πολύ δημιουργικό παιχνίδι η πλαστελίνη, βοηθάει και στη λεπτή κινητικότητα νομίζω όπως πλάθεις ή κόβεις σχήματα. 

Σε αυτή την ηλικία το παιχνίδι ρόλων νομίζω είναι από τα βασικά...εγώ ανησυχούσα γιατί την άκουγα από το δωμάτιο που μίλαγε σε όλα τα παιχίδια της αλλά  μου είπαν ότι αυτό είναι φυσιολογικό, μη σου πω και το επιθυμητό!

Τουβλάκια δε θυμάμαι σε ποια ηλικία ξεκίνησε να παίζει...πάντως στα 4 που ξεκίνησε τα playmobil  έφτιαχνε στάβλους για τα άλογα της.

Από τα βασικά λοιπόν στην ηλικία του γιου σου νομίζω ότι είναι η πλαστελίνη, τα κουζινικά και η κουζίνα.

Γενικά φαντασία να έχεις και όλα γίνονται!!

υγ. μη συγκρίνεις κορίτσια με αγόρια, έχουν μεγάλη απόκλιση. Αν δω το παιδί μου σε σχέση με τον ανιψιό μου (που ήταν σχεδόν ίδια ηλικία) ήταν η μέρα και η νύχτα, λες και τον περνούσε ένα χρόνο ήταν.

• Μου αρέσει 1

Με βαλατε σε σκέψεις για την κουζινα!

Νόμιζα πως το παιχνίδι με τα αληθινά τρόφιμα είναι αρκετά δημιουργικο.

Έλεγα να του πάρω αργότερα έναν πάγκο με εργαλεία αφού του αρέσει πολύ να μαστορευει με τον πατέρα του.

Πλέον όταν μαγειρευω δεν δειχνει κανένα ενδιαφέρον να συμμετασχει.

Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Με βαλατε σε σκέψεις για την κουζινα!

Νόμιζα πως το παιχνίδι με τα αληθινά τρόφιμα είναι αρκετά δημιουργικο.

Έλεγα να του πάρω αργότερα έναν πάγκο με εργαλεία αφού του αρέσει πολύ να μαστορευει με τον πατέρα του.

Πλέον όταν μαγειρευω δεν δειχνει κανένα ενδιαφέρον να συμμετασχει.

Για την κουζίνα κι εγώ προβληματίστηκα. Δεν θα το θεωρούσα ούτε για κοριτσακι κατι απαραιτγτο. σε κοριτσάκι βασικά δεν θα το έπαιρνα σε καμία περίπτωση για ιδεολογικούς λογους. γενικα προτιμω κι εγω την ενασχόληση με αληθινά πραγματα και οχι ψεύτικα αλλα θα κοιταξω μθπως βρω κάτι καλό. γιατί κ πάγκους εργαλείων που κοιτάξαμε λίγο, τελείως ψεύτικοι μας φάνηκαν. 

Just now, Έσπερος είπε:

Για την κουζίνα κι εγώ προβληματίστηκα. Δεν θα το θεωρούσα ούτε για κοριτσακι κατι απαραιτγτο. σε κοριτσάκι βασικά δεν θα το έπαιρνα σε καμία περίπτωση για ιδεολογικούς λογους. γενικα προτιμω κι εγω την ενασχόληση με αληθινά πραγματα και οχι ψεύτικα αλλα θα κοιταξω μθπως βρω κάτι καλό. γιατί κ πάγκους εργαλείων που κοιτάξαμε λίγο, τελείως ψεύτικοι μας φάνηκαν. 

Οι πλαστικοι ειναι χαλια (μας ειχαν φερει κι εμας εναν και διαλυθηκε απο την πρωτη μερα), προτιμησε ξυλινο. Βγαζει το Lidl παγκο εργασιας ξυλινο με εργαλεια (και κουζινα αν και δεν εισαι πολυ φαν-εγω την μπανιζω χρονια τωρα αλλα δεν εχουμε χωρο)για παιδια. Τωρα πριν τις γιορτες εχε το νου σου :wink: Επισης, αν δεν εχετε χωρο για παγκο, υπαρχουν ξυλινες εργαλειοθηκες που εχουν ενα "κομματι" παγκου για τις βιδες κλπ.

Just now, Sentir...natureza είπε:

Οι πλαστικοι ειναι χαλια (μας ειχαν φερει κι εμας εναν και διαλυθηκε απο την πρωτη μερα), προτιμησε ξυλινο. Βγαζει το Lidl παγκο εργασιας ξυλινο με εργαλεια (και κουζινα αν και δεν εισαι πολυ φαν)για παιδια. Τωρα πριν τις γιορτες εχε το νου σου :wink:

Πλαστικό δεν θέλω σίγουρα. Αν πείσω τον άντρα μου ότι μπορεί μα έχει κάτι καλό το lidl γιατί το διάβασα σ ένα φόρουμ, θα το κοιτάξουμε. θελουμε όμως πάγκο που το παιδί όντως να κάνει κάτι πχ να καρφώνει ή να ξεβιδώνει. Να μην ειναι απλα ψεύτικα παιχνιδια. 

Just now, Έσπερος είπε:

Πλαστικό δεν θέλω σίγουρα. Αν πείσω τον άντρα μου ότι μπορεί μα έχει κάτι καλό το lidl γιατί το διάβασα σ ένα φόρουμ, θα το κοιτάξουμε. θελουμε όμως πάγκο που το παιδί όντως να κάνει κάτι πχ να καρφώνει ή να ξεβιδώνει. Να μην ειναι απλα ψεύτικα παιχνιδια. 

Για τον παγκο δεν ξερω, αλλα εγω που ειχα παρει ενα ξυλινο φορτηγο με εργαλεια (ηταν δηλαδη σαν mini παγκος η καροτσα του) οι βιδες του ξεβιδωνονταν κανονικα (και της Plantoys), τα καρφια απλα μπαινανε λιγο πιο μεσα οταν τα χτυπουσες με το σφυρι. Αλλα αν σε ενδιαφερει για κατι πιο αληθινο μπορεις να ψαξεις για activity boards, κυκλοφορουν αρκετοι αλλα φτιαχνονται πολυ ευκολα κι απο εμας.

• Μου αρέσει 1

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πάγκο θέλω κι εγώ ξυλινο τα υπόλοιπα που είδα δεν με συγκίνησαν καθόλου. 

Χτες προσπάθησα να παίξουμε "κουζίνα" για να δω αν υπάρχει ενδιαφέρον. Πήρα δυο τηγανακια που δεν χρησιμοποιω, δύο κουταλια, πιατακια πλαστικά, πλαστελινες και κουπατ και φτιαχναμε μακαρόνια, λαχανικα κτλ κ τα ταιζαμε στα κουκλακια του. Όλη μερα με αυτό ήθελε να παίζει. Σήμερα παιξαμε ένα πεντάλεπτο και βαρέθηκε. 

Μάλλον θα αγοράσω κουζίνα βαλίτσακι ή ξεχωριστά σκεύη γιατί την μεγάλη κουζινα αν δεν την παίζει είναι κρίμα να πιάνει μόνο χώρο.

On 25/10/2019 at 10:48 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Προσπαθώ να σκεφτώ τι δεν μου πάει καλά με αυτή την φράση , και τώρα μου ήρθε: δεν το δοκιμάζει από μόνος του; δηλαδή δεν πάει μόνος του να καθήσει στην καρέκλα,όχι απαραίτητα όταν τρώτε κανονικά, αλλά για να παίξει, να σου κάνει παρέα, όταν είστε έξω κλπ; Αν ήταν μηνών, πορφανώς κάθεται όπου τον καθήσεις, αλλά σχεδόν 2 χρονών, δεν πάει μόνος του να καθήσει, δεν επιλέγει μόνος την καρέκλα, τον καναπέ κλπ; Απόλυτα καταλαβαίνω το να έχετε ένα τελετουργικό για το πού θα φάει κλπ, και να το έχει συνηθίσει, αλλά μέσα στη μέρα, δεν πάει να καθήσει σε καρέκλες και έπιπλα γενικώς "μεγαλίστικα"; Δεν επιλέγει μόνος του; Η όταν είναι σε ένα δωμάτιο χωρίς εσένα, να παίξει ελεύθερα, δεν ανεβαίνει στο κρεβάτι να καθήσει, δεν τον βρίσκεις στον καναπέ με τα παιχνίδια του κλπ;

Ναι βρε ΑΡΓΚ ανεβοκατεβαίνει στον καναπέ και προσπαθεί και στα κρεβάτια, άλλο που δεν τα φτάνει. Στις καρεκλες ή στα σκαμπό δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι θέλει να καθίσει. Κάνει κινήσεις, τις τραβάει, βλέπω ότι ψάχνει με το πόδι που να πατήσει, υπέθετα ότι απλώς κοιτάζει αν μπορεί να σκαρφαλώσει. Αλλά τις σπρώχνω πάντα μέσα να κολλάνε στο τραπέζι ή το γραφείο γιατί εκνευρίζομαι να τις βλέπω έξω, οπότε δεν έχει πολλά περιθώρια. Μη νομίζεις είμαστε μικρό σπίτι με ένα καθιστικό-κουζίνα και δυο υπονδωμάτια που σπάνια χρησιμοποιούμε πέραν του ύπνου - δεν έχουν και πολύ χώρο για κάτι άλλο. Είναι δηλαδή συνέχεια κάποιος στον ίδιο χώρο (εστω κ με γυρισμένη πλάτη) εκ των πραγμάτων. Η αλήθεια είναι ότι όταν αρχίζει να τραβάει καρέκλες το θεωρώ ένδειξη βαρεμάρας και του προτείνω κάτι άλλο, δεν τον αφήνω να πολυασχολείται. Σ αυτήν την ηλικία είναι γενικά αναμενόμενο να κάθεται ώρα στο δικό του δωμάτιο να παίξει; Στα υπονδωμάτια δεν τον αφήνουμε πολλή ώρα μόνο του γιατί ανοίγει τα πάνω συρτάρια και κάνει μονόζυγο.

On 25/10/2019 at 10:44 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Εξαρτάται πιο πολύ από το αν θέλει το παιδί, αλλά την ικανίτητα να αναρριχηθεί, σίγουρα την έχει. Αν πάει σε δικό του δωμάτιο, βάλε του κανονικό κρεβάτι και απλά ένα κάγκελο από αυτά τα μικρά που δεν πιάνουν όλο το μήκος, να τον συγκρατεί αν γυρίσει στον ύπνο του. 

Βλέπω ότι προσπαθεί να δει αν μπορεί να περάσει το πόδι του από τα κάγκελα αλλά δεν φτάνει ακόμα. Μόνο αν πατήσει την πάντα ή κάποιο παιχνίδι. Αλλά δεν είναι και ποτέ στην κούνια μόνος, όταν ξυπνάει ψιλοκλαίει οπότε δεν ασχολείται με το να σκαρφαλώσει κ γενικά δεν υπαρχει περίπτωση να ξυπνήσει κ να μην τον πάρεις είδηση. Αλλά δεν ξερω πότε θα αιφνιδιαστούμε. Γιατί φαντάσου δεν είχαμε καταλάβει ότι μπορεί να ανέβει σε κρεβάτι. Επειδή κ τα κρεβάτια μας κ ο καναπές είναι ψηλά, μέχρι το καλοκαίρι δεν είχε δοκιμάσει  κάτι κ ξαφνικά στην Αθήνα που εκεί το κρεβάτι ήταν χαμηλό, τον βρήκα ξαφνικά ανεβασμένο!!!! Λίγο μετά άρχισε να φτάνει και τον καναπέ μας. Για το δωμάτιό του (που μπορεί να πάει μέσα στον μήνα) σκεφτόμουν την κούνια χωρίς το κάγκελο. Για να μπορώ να είμαι δίπλα του κ να τον χαϊδεύω όταν είναι να κοιμηθεί, γιατί δεν μπορώ να σκύβω πάνω από την κούνια συνέχεια. Ο άντρας μου σκέφτεται το κανονικό κρεβάτι αλλά να φτιάξει εκείνος ένα πλαϊνό. Εγώ σκέφτομαι ότι ε΄χω ακόμα ένα σωρό σχεδόν αχρησιμοποίητα σετ σεντόνια κ κουβερτάκια για παιδικό κρεβάτι αφού υποτίθεται ότι η κούνια είναι μέχρι προεφηβικό αν κ δεν μπορώ να φανταστώ παιδί μετά τα 5 να χωράει εκεί. 

Υπάρχουν αρκετά θέματα  κ η αλήθεια είναι τα ξεχασα

Αλλα κάπου στα δυο τα εκανε ο γιος μου αυτά που λες. Δλδ αρχισε τα παιχνίδια ρόλων, τον είδα να παίζει σούπερ μάρκετ με την αδερφη του

Να κανει ότι μιλάει στο τηλ  σιγουρα το εκανε πριν τους 18

Ετυχε κ μας εχουν πάρει από όλα για την μεγάλη, ειχαμε κ χώρο. Οποτε κ σούπερ μάρκετ έχουμε, κ κουζίνα, κ μωρο με καροτσι, μεχρι κ σετ εργαλείων είχε ζητήσει η μικρη όταν ήταν 2χρ

Μέχρι η μικρη να γίνει 2 μεναμε σε σπίτι που έπαιζε μέσα στο σαλονι κ είχα οπτική από κουζίνα. 2-4ειχαμε playroom στο οποίο είχα οπτική επαφή από σαλόνι κ κουζίνα, χωρίς να είμαι εκεί. Κ μαλιστα αφηνα κ τον μικρο σίγουρα απο 15μ

Τον τελευταιο χρονο που ειναι κ ο μικρος πάνω απο 2,παιζουν μονα στο δωματιο τους, που κ που φέρνουν παιχνίδια στο σαλονι, κ ανά μια ωρα μαλωνουν

:D

Όσον αφορά το σκαρφάλωμα ειναι δυο πολύ διαφορετικά παιδιά. Ο μικρος σίγουρα στους 18μ.η μεγάλη λιγο μετα τον χρονο, σε καναπέδες, κρεββατια

Σε κανονική καρέκλα επίσης κάθονται από εκείνη την ηλικια

Κ τα δυο από δύο χρόνων μπορούν να κοιμηθουν σε μονο κανονικά. Απλά ακομη ο μικρος είναι σε κουνια χωρίς κάγκελο, χώρος προστατευτικα. Κ μεχρι του χρονου θα παρουμε κτ σε κουκετα

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Just now, vicky86 είπε:

ανονική καρέκλα επίσης κάθονται από εκείνη την ηλικια

και δεν πέφτουν; εγώ φοβάμαι ότι λίγο να γειρουν απο τη μια μερια θα πεσουν. Αλλα βασικα δεν καταλαβαινω σε ποια περίσταση μπορει να κατσουν σε καρεκλα αφου στο τραπεζι δεν φτανουν να φανε. 

Το τηλεφωνο ο δικος μου δεν το θελει. Δηλαδή του το βαζουμε στο αυτί να ακουσει και το διωχνει. 

Δεν ξερω ποσο γρηγορα εξελίσσονται σ αυτην την ηλικια αλλα δεν μπορω να τον φανταστώ σε δυο μήνες να παίζει παιχνίδι ρόλων. 

Μια απορία που μου γεννήθηκε σήμερα. Οταν παιζουν με τα κουκλακια καταλαβαινουν οτι ειναι ψευτικα; Εννοω πχ λεμε να δωσουμε νερο στο αρκουδάκι. Καποια στιγμη καταλαβαινει οτι το μπουκαλι δεν αδειασε. Ή στο ταισμα ειδικα που βλεπει οτι το φαγητο μενει στο χερι τιυ. Εκει δεν αναρωτιεται πώς ταΐζουμε το κουκλακι αφου το φαγητο μενει στο χερι μας;

Just now, Έσπερος είπε:

Αλλα βασικα δεν καταλαβαινω σε ποια περίσταση μπορει να κατσουν σε καρεκλα αφου στο τραπεζι δεν φτανουν να φανε

Εγώ είχα μία ψηλότερη πολυθρόνα που έφτανε στο τραπέζι και τον έβαζα πολύ εκεί!

Σε κανονική καρέκλα ανεβαινει για να ζωγραφίσει στο τραπέζι, να δει άλμπουμς με φωτογραφίες, να παίξει με πλαστελινες, να φτιάξουμε παζλς. Αλλοτε του εβαζα ένα μαξιλαράκι να ανεβαίνει και άλλοτε καθόταν στα γόνατα για να φτάνει! 

Just now, Έσπερος είπε:

οτι ειναι ψευτικα; Εννοω πχ λεμε να δωσουμε νερο στο αρκουδάκι. Καποια στιγμη καταλαβαινει οτι το μπουκαλι δεν αδειασε. Ή στο ταισμα ειδικα που βλεπει οτι το φαγητο μενει στο χερι τι

Αυτή ή φάση είναι λίγο αμήχανη, τουλάχιστον για μένα ήταν. Του είπα πως κάνουμε στα ψέμματα πως τα ταιζουμε και ότι δεν μπορούν πραγματικά να φαν γιατί είναι κουκλακια. Το δέχτηκε και στην συνέχεια το επαναλαμβανε κι εκεινος. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

ραπέζι και τον έβαζα πολύ εκεί!

Σε κανονική καρέκλα ανεβαινει για να ζωγραφίσει στο τραπέζι, να δει άλμπουμς με φωτογραφίες, να παίξει με πλαστελινες, να φτιάξουμε παζλς. Αλλοτε του εβαζα ένα μαξιλαράκι να ανεβαίνει και άλλοτε καθόταν στα γόνατα για να φτάνει! 

Τελικά οι συνήθειες κάθε οικογένειας διαμορφώνουν κ τις προτιμησεις των παιδιων. Το τραπεζι μας ειναι συνηθως γεματο πιατέλες με φρουτα ή λαχανικα που δεν εχουν χωρέσει στο ψυγειο κ ισα ισα εχει χωρο για να φαμε. Γι αυτο και δεν το χρησιμοποιουμε για κατι αλλο. Οποτε γι αυτο και αναρωτιεμαι τι μπορει να κανει ενα παθδακι σε κανονικη καρεκλα!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα