Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Εσπερος να πω την αληθεια καποιους προβληματισμους σου δ μπορω να τους καταλαβω. Θελεις να ειναι ολα σε "κουτακια" , κ δ ειμαι συνηθισμενη:confused:

Για παραδειγμα εμεις εχουμε τα παιχνιδια στο δωματιο τους, μεχρι περυσι τα πολυ μικρα πλειμομπιλ, λεγκο κλπ τα ειχα αποθηκευμενα κ επαιζε η μεγαλη οταν κοιμοταν ο μικρος, η μονο αν ημουν απο πανω συνεχεια να επιβλεπω. Λογω ηλικιας μην φαει τπτ

Ετσι κ αλλιως παιζουν στο δωματιο τους αλλα ερχονται φυσικα κ στο σαλονι με διαφορα παιχνιδια

Μπλοκ, μπογιες, αυτοκολλητα, πλαστελινες τα εχω εγω μαζεμενα. Μπορει να τα βγαλω μεσημερι για να παιξουν ησυχα, η οταν τα ζητησει η μεγαλη, απο τα 3τα ζηταει απο μονη, ετσι κ αλλιως αυτα πχ ειναι απο τα αγαπημενα της, κ θελει καθε μερα

Στο δωματιο τους εχουν μαγνητικους πινακες απο ενος, οποτε με τη ζωγραφικη ασχοληθηκαν απο νωρις

Πλαστελινες ο μικρος τωρα αρχισε, του εχω δωσει κ ζυμαρακια μετα τα δυο, οποτε εχω διαθεση κ χρονο

Γενικα απο τα δυο μπορω να πω ασχολουμαστε με τετοια πιο πολυ

Βιβλια πλεον τα εχουν εκεινα τα περισσοτερα, κ διαλεγουν τι θελουν

Οπως κ ολα τα υπολοιπα παιχνιδια. Εχω σε σημειο που δ φτανουν μονο καποια βιβλια που δ θελω να σκισουν

Θα δειξω ενα καινουριο παιχνιδι κ μετα θα τα αφησω μονα τους οταν θελουν να το ξαναπαιξουν. Αυτες οι δραστηριοτητες  που ανεφεραν καποια κοριτσια ομως θελουν λιγο παραπανω συμμετοχη ως τα 4τουλ

Ανα τακτα χρονικα διαστηματα μαζευω τα παιχνιδια, τα καθαριζω, ξεκαθαριζω αν καποιο μου φαινεται πολυ μπεμπε κ το μαζευω, εκτος αν βλεπω οτι ασχολειται σχεδον καθημερινα

Δ ξερω αν απαντησα σε καποια απορια σου, η εννοουσες κτ αλλο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

¨Εχω μια απορία: αυτές οι δραστηριότητες που περιγράφετε προϋποθέτουν οτι ο γονιός δίνει κάποιες κατευθύνσεις στο πώς θα διαχειριστεί το παιδί τον χρόνο του, έτσι δεν είναι; Εννοώ δεν αφήνεις το παιδί να διαλέξει κάτι από τα παιχνίδια του, αλλά του προτέινεις εσύ κάτι όπως πχ την πλαστελίνη, του δείχνεις τι μπορεί να κάνει κλπ. Από ποια ηλικία το κάνετε αυτό; Εγώ τον μικρό τον αφήνω να επιλέξει μόνος του με τι θα παίξει ή ποιο βιβλίο θα "διαβάσουμε" ή θα ξεφυλλίσει μόνος του. Απλώς αν κάποια στιγμή δω ότι βαριέται ή πάει να κάνει κάτι επικίνδυνο, προτείνω κάτι άλλο. Και ό,τι καινούργια παιχνίδια έχουμε κατά καιρούς, δείχνω στην αρχή πώς παίζεται αλλά μετά το αφήνω απλά κάπου προσβάσιμο για να επιλέξει μόνος του αν θέλει να το δει και να παίξει όπως θέλει με αυτό. Υποθέτω όμως ότι όσο πλησιάζει τα δύο θα χρειάζονται και άλλες δραστηριότητες όπως χειροτεχνίες κλπ. Πώς τις εισάγουμε αυτές στην καθημερινότητα του παιδιού; Το κάνουμε οργανωμένα του στιλ " έλα τώρα να σου δείξω κάτι καινούργιο" ή απλά το αφήνουμε μπροστά του και περιμένουμε να του κινήσει την περιέργεια; Και γενικά αν θέλουμε να καλλιεργήσουμε δεξιότητες περιμένουμε να αναζητήσει το παιδί κάποια από τις δραστηριότητες που του έχουμε δείξει, ή τις προτείνουμε εμείς; Και τα παλιότερα παιχνίδια τα αποσύρουμε κάποια στιγμή με δικής μας πρωτοβουλία επειδή είναι για μικρότερα αναπτυξιακά στάδια ή πειριμένουμε να τα βαρεθεί; Εμείς παιχνίδια δεν αγοράζουμε πολλά και ευτυχώς δεν μας φέρνουν σαβούρα. Όσα έχουμε είναι κυρίως εκπαιδευτικά, τουβλάκια ή κύβοι που χτίζεις (πολύ βρεφικά όμως, μάλλον θα τα αντικαταστήσουμε) και αυτά που έχουν τρύπες σε διάφορα σχήματα για να ρίχνεις μέσα το σωστό αντικείμενο. Φαζαριόζικα παιχνίδια μόνο 2-3 ευτυχώς που δεν τον συγκινούν ιδιάιτερα και κουκλάκια - μπαλίτσες κλπ τα εξαιρώ. Τα σχήματα γενικά τα έχει μάθει και αυτά τα παιχνίδια του αρέσουν πολύ. Τώρα του δείχνω και τα χρώματα με αυτά. Να τα μαζέψω όμως κάποια στιγμή ή θα δείξει μόνος του ότι τα βαρέθηκε και θα αναζητήσει κάποια νέα "πρόκληση"; 

 

Το κάνεις απλά όπως σου βγει φυσικό. Κάθεσαι π.χ. στο σαλόνι, είναι το παιδί δίπλα, βλέπεις ένα χαρτί, λες "κάτσε να ζωγραφίσουμε". Πας στο βιβλιοπωλείο, σου τραβάει την προσοχή ένα παιδικό βιβλιαράκι, το αγοράζεις να το διαβάζετε το βράδυ. Δε χρειάζεται κάτι πιο οργανωμένο, αν αυτό σε αγχώνει, φυσιολογικές δραστηριότητες είναι όλα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2019 at 11:48 ΜΜ, samsympan είπε:

Κάποιες ακόμη ιδέες είναι: τραπεζομάντηλο κάτω και "μαγείρεμα" με όσπρια/ρύζι/ζυμαρικά τύπου πένες. Ταξινόμηση σε διαφορετικά κουτιά, υλικών όπως κουμπιά, κοχύλια, μεγάλες χάντρες, μανταλάκια, κλπ. Μπορείς να εμπλουτίσεις όσο θέλεις εισάγοντας αριθμούς και/ή χρώματα στο παιχνίδι σας (πχ το κόκκινο κουτί ή το κουτί με τον αριθμό 1 κολλημένο επάνω). Μαγαζάκι/Σούπερ Μάρκέτ με άδειες συσκευασίες από προιόντα που χρησιμοποιείτε στο σπίτι (δημητριακά, χυμό, σαμπουάν, χαρτομάντηλα, πλαστικά φρούτα-λαχανικά, κλπ). Επίσης εάν θέλεις, εμπλουτίζεις με κέρματα και μαθαίνετε να μετράτε. Πλέον ο καιρός επιτρέπει πιο άνετα, μπανιέρα γεμάτη με νερό και παιχνίδια και πλατσούρισμα. Ή εναλλακτικά λεκάνες με νερό/πισινούλα στην αυλή/μπαλκόνι και παιχνίδια. Και επιπλέον παιχνίδι που να προσομοιάζει οικιακή εργασία και που μπορεί να προσαρμοστεί καταλλήλως (πχ πλύσιμο κουζινικών, πλύσιμο λαχανικών, άπλωμα-"σιδέρωμα" ρούχων κλπ) συνοδευόμενο από την ανάλογη ιστορία (πχ επίσκεψη σε εστιατόριο, δουλεύω σε καθαριστήριο ρούχων, κλπ).

 

Επίσης υπάρχει ψαλίδι που κόβει μόνο χαρτί. Και η χαρτοκοπτική μπορεί να αποδειχθεί πολλή ενδιαφέρουσα ενασχόληση.

Τώρα που είπες κέρματα εγώ της πήρα κουμπάρα να μάθει να μαζεύει λεφτά. Της δίνω κάθε τόσο κάνα 50 λεπτό. Της λέω όταν θα θες κι άλλο  παιχνίδι και δε θα μπορεί η μαμά, θα ανοίγεις τον κουμπάρα σου και η μαμα θα βάζει τα υπόλοιπα. :D ναι μου λεει και με κοιτάει οαραξενεμενα. Δεν το χουμε κάνει ακόμα βέβαια. Πάντως της δίνω λεφτά και πληρώνει και περιμένει και τα ρέστα. :D

On 31/5/2019 at 10:49 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

 Του έδωσα το κανονικό-ημουν κι εγώ από πανω του- και δεν μπορούσε καθόλου να το χειριστεί. Μάλλον δεν είναι για την ηλικία μας. Αργότερα θα ψαξω για ενα ασφαλές ψαλίδι. Ευχαριστώ!

Έχω 3 διαφορετικά ψαλίδια αλλά ακόμα δεν μπορεί ούτε η δικιά μου, θέλει εξοικείωση και υπομονή. Εμένα μετά από λιγονμε φωνάζει να της τα κόψω γιατί κουραζεται να προσπαθεί. 

 

Για να δουλέψει το ψαλίδι πρέπει πρώτα να εξοικειωθεί με την κίνηση στα δάχτυλα και να μάθει να τα τοποθετεί σωστά. Δηλαδή πριν πάρετε το χαρτί δείξε του και με δικο σου ψαλίδι πως να τοποθετεί τα δάχτυλα και κάντε πάνω κάτω. Μετά θα του είναι πιο εύκολο. Κι εμείς σε αυτή τη φάση είμαστε. 

 

Είπε κάποια για μπόουλινγκ. Ναι της πήρα κι εγώ και της αρέσει, επίσης μια μικρή μπασκετουλα και βαράει μερικά σουτακια. Το πιο αστείο είναι η μπεμπα που την κλωθογυριζει και τρέχει μπουσουλωντας να πιάσει τις μπάλες, νεύριαζει η άλλη.. Καταλαβαίνεις..τα μαζεύω κι εγώ μετά από λίγο... 

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

¨Εχω μια απορία: αυτές οι δραστηριότητες που περιγράφετε προϋποθέτουν οτι ο γονιός δίνει κάποιες κατευθύνσεις στο πώς θα διαχειριστεί το παιδί τον χρόνο του, έτσι δεν είναι; Εννοώ δεν αφήνεις το παιδί να διαλέξει κάτι από τα παιχνίδια του, αλλά του προτέινεις εσύ κάτι όπως πχ την πλαστελίνη, του δείχνεις τι μπορεί να κάνει κλπ. Από ποια ηλικία το κάνετε αυτό; Εγώ τον μικρό τον αφήνω να επιλέξει μόνος του με τι θα παίξει ή ποιο βιβλίο θα "διαβάσουμε" ή θα ξεφυλλίσει μόνος του. Απλώς αν κάποια στιγμή δω ότι βαριέται ή πάει να κάνει κάτι επικίνδυνο, προτείνω κάτι άλλο. Και ό,τι καινούργια παιχνίδια έχουμε κατά καιρούς, δείχνω στην αρχή πώς παίζεται αλλά μετά το αφήνω απλά κάπου προσβάσιμο για να επιλέξει μόνος του αν θέλει να το δει και να παίξει όπως θέλει με αυτό. Υποθέτω όμως ότι όσο πλησιάζει τα δύο θα χρειάζονται και άλλες δραστηριότητες όπως χειροτεχνίες κλπ. Πώς τις εισάγουμε αυτές στην καθημερινότητα του παιδιού; Το κάνουμε οργανωμένα του στιλ " έλα τώρα να σου δείξω κάτι καινούργιο" ή απλά το αφήνουμε μπροστά του και περιμένουμε να του κινήσει την περιέργεια; Και γενικά αν θέλουμε να καλλιεργήσουμε δεξιότητες περιμένουμε να αναζητήσει το παιδί κάποια από τις δραστηριότητες που του έχουμε δείξει, ή τις προτείνουμε εμείς; Και τα παλιότερα παιχνίδια τα αποσύρουμε κάποια στιγμή με δικής μας πρωτοβουλία επειδή είναι για μικρότερα αναπτυξιακά στάδια ή πειριμένουμε να τα βαρεθεί; Εμείς παιχνίδια δεν αγοράζουμε πολλά και ευτυχώς δεν μας φέρνουν σαβούρα. Όσα έχουμε είναι κυρίως εκπαιδευτικά, τουβλάκια ή κύβοι που χτίζεις (πολύ βρεφικά όμως, μάλλον θα τα αντικαταστήσουμε) και αυτά που έχουν τρύπες σε διάφορα σχήματα για να ρίχνεις μέσα το σωστό αντικείμενο. Φαζαριόζικα παιχνίδια μόνο 2-3 ευτυχώς που δεν τον συγκινούν ιδιάιτερα και κουκλάκια - μπαλίτσες κλπ τα εξαιρώ. Τα σχήματα γενικά τα έχει μάθει και αυτά τα παιχνίδια του αρέσουν πολύ. Τώρα του δείχνω και τα χρώματα με αυτά. Να τα μαζέψω όμως κάποια στιγμή ή θα δείξει μόνος του ότι τα βαρέθηκε και θα αναζητήσει κάποια νέα "πρόκληση"; 

Κάποια στιγμή θα σου δείξει από μόνος τους ότι τα βαριέται, πχ Εμενα έβλεπε μανιωδώς Πεππα γουρουνάκι (καλή βλακεια) και έχουμε γεμίσει πεππες κι όλη την παρέα της. Χαζεύουμε στα μαγαζιά και βλέπουμε τις πλαστελίνης πως σου φαίνεται να πάρουμε να φτιάξουμε. Εσύ θα δώσεις τις ιδέες, ναι.. Θα του δείξεις πως τις χρησιμοποιούμε πχ, η μαρκαδόρους και ξύλομπογιες,θα πάρεις χαρτί θα κάνεις κάτι έσυ κι αν του αρέσει θα το πιάσει κι εκείνος. 

Σχετικα με το να τη διαχείριση χρόνου που λες, κατάλαβα εγώ τι εννοείς. Εγώ προσωπικά στο ελεύθερο παιχνίδι την αφήνω να διαλέξει ότι θέλει, τα έχω όλα θεματικά στον παιδότοπο τους σε κουτιά (σπίτια, αυτοκίνητα, φάρμες ζώα, μπουντουαρ, κάστρα, πιανακια και όργανα, κουζίνα με κουζινικα και σίδερο και οικιακά, κλπ και σε άλλες θέσεις κατηγοριοποιημενα παζλ, καρτες, πλαστελίνη, μπογιές, παραμύθια, κλπ) και ξέρει και πάει και διαλέγει :τι θέλεις να παίξουμε τώρα? Και πάει μόνη της. όταν θέλω να κάνω κάτι στοχευμενα, εκπαιδευτικό δηλαδή της δίνω 2 επιλογές. Πχ τώρα που της μαθαίνω το ψαλίδι, της λέω θέλεις να κόψουμε η να κολλήσουμε? Αν διαλέξει το δεύτερο αναγκαστικά θα κόψει για να κολλήσει :D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

@vicky86 οντως λιγο κωμικά το διατύπωσα. καλύφθηκα γενικα ομως. απλως αναρωτιομουν αν τις δεξιοτητες που ειναι πιο "σχολικες" οπως το ψαλίδι ή ο μαρκαδόρος τις επιδιώκουμε εμεις να τις καλλιεργήσουμε με μια διακριτικη επιμονη (εννοω να τις προτείνουμε πιο συχνα απο αλλα καθαρα διασκεδαστικά παιχνιδια) ή απλα το αφηνουμε να εξελιχθεί. επειδη με πίεζαν πολυ μικρη να παιζω μονο "εκπαιδευτικα" κ "χρησιμα" παιχνιδια, δεν θελω να κανω κατι τετοιο αλλα απο την αλλη αγχωνομαι μηπως ειμαι πολυ laissez faire κ αυτο οδηγησει στην παραμέληση καποιων δεξιοτητων (πραγμα που επισης με βασάνισε αν κ προεκυψε για αλλους λογους γιατι μονο φιλελεύθερη δεν ηταν η ανατροφη μου).

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2019 at 1:03 ΜΜ, Έσπερος είπε:

¨Εχω μια απορία: αυτές οι δραστηριότητες που περιγράφετε προϋποθέτουν οτι ο γονιός δίνει κάποιες κατευθύνσεις στο πώς θα διαχειριστεί το παιδί τον χρόνο του, έτσι δεν είναι; Εννοώ δεν αφήνεις το παιδί να διαλέξει κάτι από τα παιχνίδια του, αλλά του προτέινεις εσύ κάτι όπως πχ την πλαστελίνη, του δείχνεις τι μπορεί να κάνει κλπ. Από ποια ηλικία το κάνετε αυτό; Εγώ τον μικρό τον αφήνω να επιλέξει μόνος του με τι θα παίξει ή ποιο βιβλίο θα "διαβάσουμε" ή θα ξεφυλλίσει μόνος του. Απλώς αν κάποια στιγμή δω ότι βαριέται ή πάει να κάνει κάτι επικίνδυνο, προτείνω κάτι άλλο. Και ό,τι καινούργια παιχνίδια έχουμε κατά καιρούς, δείχνω στην αρχή πώς παίζεται αλλά μετά το αφήνω απλά κάπου προσβάσιμο για να επιλέξει μόνος του αν θέλει να το δει και να παίξει όπως θέλει με αυτό. Υποθέτω όμως ότι όσο πλησιάζει τα δύο θα χρειάζονται και άλλες δραστηριότητες όπως χειροτεχνίες κλπ. Πώς τις εισάγουμε αυτές στην καθημερινότητα του παιδιού; Το κάνουμε οργανωμένα του στιλ " έλα τώρα να σου δείξω κάτι καινούργιο" ή απλά το αφήνουμε μπροστά του και περιμένουμε να του κινήσει την περιέργεια; Και γενικά αν θέλουμε να καλλιεργήσουμε δεξιότητες περιμένουμε να αναζητήσει το παιδί κάποια από τις δραστηριότητες που του έχουμε δείξει, ή τις προτείνουμε εμείς; Και τα παλιότερα παιχνίδια τα αποσύρουμε κάποια στιγμή με δικής μας πρωτοβουλία επειδή είναι για μικρότερα αναπτυξιακά στάδια ή πειριμένουμε να τα βαρεθεί; Εμείς παιχνίδια δεν αγοράζουμε πολλά και ευτυχώς δεν μας φέρνουν σαβούρα. Όσα έχουμε είναι κυρίως εκπαιδευτικά, τουβλάκια ή κύβοι που χτίζεις (πολύ βρεφικά όμως, μάλλον θα τα αντικαταστήσουμε) και αυτά που έχουν τρύπες σε διάφορα σχήματα για να ρίχνεις μέσα το σωστό αντικείμενο. Φαζαριόζικα παιχνίδια μόνο 2-3 ευτυχώς που δεν τον συγκινούν ιδιάιτερα και κουκλάκια - μπαλίτσες κλπ τα εξαιρώ. Τα σχήματα γενικά τα έχει μάθει και αυτά τα παιχνίδια του αρέσουν πολύ. Τώρα του δείχνω και τα χρώματα με αυτά. Να τα μαζέψω όμως κάποια στιγμή ή θα δείξει μόνος του ότι τα βαρέθηκε και θα αναζητήσει κάποια νέα "πρόκληση"; 

Και εγώ κάνω όπως οι μανουλες  που έγραψαν προηγουμένως. Συνήθως το πρωί που έχω δουλειές είναι ή ελευθερη ώρα του που παίζει ότι του αρέσει. Όταν βαρεθεί έρχεται και συμμετέχει στις δουλειές μου. Απ το μεσημερι και μετά προτείνω εγώ παιχνιδια, πχ αυτοκινητακια, πλαστελινες, ζωγραφική, ποδήλατο, πλειμομπιλ, μπασκετ, χάρτινα αεροπλανακια κτλ. Εκείνη την ώρα αποζητά οργανωμένο παιχνίδι. 

 

Βασικά έχει να κάνει κ με το παιδί. Ο δικός μου αν δεν του δείξω πως παίζεται το νέο παιχνίδι δεν θα το παίξει και θα μου το φέρει για να το ανοίξουμε μαζί.  

 

Τα μωρουδιακα παιχνίδια εφόσον τα παίζει του τα αφήνω! Αν δω κ δεν ασχολείται τα αποθηκευω, πλέον μου λέει "μαμά, αυτό δεν το θέλω!".

 

Γενικά για να μην βαριέται τα παιχνίδια του τα κρυβω. Έχω δυο χαμηλα μπαουλακια-καναπεδακια και ποτε του ανοίγω το ενα και ποτε το άλλο. Και ή εκκαθάριση τους μπορεί να γίνει παιχνίδι. Ο δικός μου κάθε φορά ανακαλύπτει κ κάτι νέο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

@vicky86 οντως λιγο κωμικά το διατύπωσα. καλύφθηκα γενικα ομως. απλως αναρωτιομουν αν τις δεξιοτητες που ειναι πιο "σχολικες" οπως το ψαλίδι ή ο μαρκαδόρος τις επιδιώκουμε εμεις να τις καλλιεργήσουμε με μια διακριτικη επιμονη (εννοω να τις προτείνουμε πιο συχνα απο αλλα καθαρα διασκεδαστικά παιχνιδια) ή απλα το αφηνουμε να εξελιχθεί. επειδη με πίεζαν πολυ μικρη να παιζω μονο "εκπαιδευτικα" κ "χρησιμα" παιχνιδια, δεν θελω να κανω κατι τετοιο αλλα απο την αλλη αγχωνομαι μηπως ειμαι πολυ laissez faire κ αυτο οδηγησει στην παραμέληση καποιων δεξιοτητων (πραγμα που επισης με βασάνισε αν κ προεκυψε για αλλους λογους γιατι μονο φιλελεύθερη δεν ηταν η ανατροφη μου).

Δ χρειαζεται νομιζω να επιδιωξεις εσυ κτ. Πχ αν δ εχετε να παρετε μαγνητικο πινακα ζωγραφικης, ειναι απο τα αγαπημενα μας παιχνιδια. Δ ειναι "σχολικη" δραστηριοτητα. Ζωγραφιζουν, οποτε καποια στιγμη παιρνας σε ξυλομπογιες, μαρκαδορους, δαχτυλομπογιες, πινελα σαν φυσικη  εξελιξη η αν σου το ζητησει το ιδιο

Πχ εμεις πριν τις πλαστελινες ασχοληθηκαμε με ζυμαρακια οταν με βοηθουσαν στην κουζινα

Μετα ειναι κ θεμα ασφαλειας, ποτε θα ειναι σε σημειο που μπορει να τα παρει μονο του

1-2φορες τα χριστουγεννα που καναμε χειροτεχνιες με το ψαλιδι εκοβα εγω, πιστευω θα μπορουσα να αφησω την μεγαλη την τελευταια φορα, αλλα εμεις εχουμε οτι θα ζηλευε κ θα ηθελε κ ο μικρος να κοψει:?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Πχ εμεις πριν τις πλαστελινες ασχοληθηκαμε με ζυμαρακια οταν με βοηθουσαν στην κουζινα

Αυτό με την κουζίνα το έχω γενικά απορία για το διαβάζω πολύ για μαγείρεμα με τα παιδιά. Από ποια ηλικία είναι ασφαλές και με τι τρόπο ακριβώς; Έχω δει διάφορα learning towers αλλά ο άντρας μου δεν ενθουσιάζεται, παρόλο που έχουμε άτομο να μας φτιάξει χειροποίητο με δικές μας προδιαγραφές και εμπιστοσύνης. Αλλά κι εγώ αναρωτιέμαι, μπορείς χ να κόβεις κ να έχεις το νου σου μην πέσει το παιδί; Εγώ μόνη μου και δεν μπορώ να προσέξω και 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα κόβω τα δάχτυλά μου!!!!!

Με το καρεκλάκι κοντά στο τραπέζι μια φορά δοκίμασα και τελικά εφαγε αλεύρι και ωμό ζυμάρι ευτυχώς για ψωμί και δεν είχε ζάχαρή ή αυγό. Οπότε το μεταθέτω για αργότερα.

 

Γενικά για όλα αυτά, ζωγραφικε΄ς, ψαλιδάκια κλπ υποθέτω είναι νωρίς για εμάς, έτσι δεν είναι; Μόνο την ταξινόμηση αντικειμένων με χρώματα έχω σκεφτεί να δοκιμάσω, δηλαδή τουβλάκια, τάπες κλπ που έχουν τα παιχνίδια του, να τα βάζω σε ομάδες ανάλογα το χρώμα και μετά βλέποντας και κάνοντας. Σχήματα πάντως αναγνωρίζει, δηλαδή τα βάζει στη σωστή υποδοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό με την κουζίνα το έχω γενικά απορία για το διαβάζω πολύ για μαγείρεμα με τα παιδιά. Από ποια ηλικία είναι ασφαλές και με τι τρόπο ακριβώς; Έχω δει διάφορα learning towers αλλά ο άντρας μου δεν ενθουσιάζεται, παρόλο που έχουμε άτομο να μας φτιάξει χειροποίητο με δικές μας προδιαγραφές και εμπιστοσύνης. Αλλά κι εγώ αναρωτιέμαι, μπορείς χ να κόβεις κ να έχεις το νου σου μην πέσει το παιδί; Εγώ μόνη μου και δεν μπορώ να προσέξω και 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα κόβω τα δάχτυλά μου!!!!!

Με το καρεκλάκι κοντά στο τραπέζι μια φορά δοκίμασα και τελικά εφαγε αλεύρι και ωμό ζυμάρι ευτυχώς για ψωμί και δεν είχε ζάχαρή ή αυγό. Οπότε το μεταθέτω για αργότερα.

 

Γενικά για όλα αυτά, ζωγραφικε΄ς, ψαλιδάκια κλπ υποθέτω είναι νωρίς για εμάς, έτσι δεν είναι; Μόνο την ταξινόμηση αντικειμένων με χρώματα έχω σκεφτεί να δοκιμάσω, δηλαδή τουβλάκια, τάπες κλπ που έχουν τα παιχνίδια του, να τα βάζω σε ομάδες ανάλογα το χρώμα και μετά βλέποντας και κάνοντας. Σχήματα πάντως αναγνωρίζει, δηλαδή τα βάζει στη σωστή υποδοχή. 

Για ζωγραφικη δ ειναι,εκτος απο μαγνητικους πινακες ισως κ δαχτυλομπογιες, αν φοβασαι μην γλειψει τα δαχτυλα μπορεις να φτιαξεις κ σπιτικες

Πχ οταν λεω να μαγειρεψω με τα παιδια εννοω οτι η μεγαλη ερχοταν απο ενος μαζι μου στην κουζινα, της εξηγουσα, ζητουσε να φαει πχ ωμα λαχανικα που εκοβα. Βοηθουσε στο πλυσιμο, ανακατευε την κατσαρολα οταν δ κοχλαζε, την κρατουσα αγκαλια. Απο 18μ καθεται μονη στην καρεκλα οποτε της εδινα κ ζυμαρακια. Τον μικρο συνηθως τον αφηνα στο καρεκλακι φαγητου, ειναι απο αυτα που δενουν στις καρεκλες. Κ απο τα 2σε απλο σκαλακι

Πολλες ιδεες επαιρνα απο το pinterest, με δραστηριοτητες για μεσα στο σπιτι για παιχνιδια montessori, κ ασχολουνταν ωρες με sensory bags η bottles

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσπερο κοίτα όλη τη σειρά little People της fischer price. Είναι ειδικά σχεδιασμένα για μικρά χεράκια. Η πρώτη κουζίνα που τις πήραμε ήταν αυτή με χοντρά μεγάλα αξεσουάρ και πλέον έχει κανονική κουζίνα με μια τεράστια συρταριερα που έχουμε κατηγοριοποιησει λαχανικά, φρούτα, κατσαρολικα κλπ. 

Επίσης δεν ξέρω αν γνωρίζετε το wish αλλά από εκεί της παρήγγειλα 250 τμχ κουζίνικα είδη από φαγητά μέχρι ταπερ μέχρι χυμούς μέχρι και ομελέτα κέτσαπ έχει και δεν ξέρω κι εγ τι άλλο κι έτσι έμαθε πάρα πολλά. Και το πήρα 25 ευρώ ενώ εδώ 10 σκατουλακια έχουν 5 ευρώ ξέρω γω... Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση, ε? 

Την πρώτη κουζίνα της τη πηρε η γιαγιά της πριν χρονισει (η μπεμπα παίζει τώρα) έχει και ήχο και χρώματα. Τη δεύτερη στα 2 κοντά..εκει που μαθαίναμε πολλά πράγματα.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Εσπερο κοίτα όλη τη σειρά little People της fischer price. Είναι ειδικά σχεδιασμένα για μικρά χεράκια. Η πρώτη κουζίνα που τις πήραμε ήταν αυτή με χοντρά μεγάλα αξεσουάρ και πλέον έχει κανονική κουζίνα με μια τεράστια συρταριερα που έχουμε κατηγοριοποιησει λαχανικά, φρούτα, κατσαρολικα κλπ. 

Επίσης δεν ξέρω αν γνωρίζετε το wish αλλά από εκεί της παρήγγειλα 250 τμχ κουζίνικα είδη από φαγητά μέχρι ταπερ μέχρι χυμούς μέχρι και ομελέτα κέτσαπ έχει και δεν ξέρω κι εγ τι άλλο κι έτσι έμαθε πάρα πολλά. Και το πήρα 25 ευρώ ενώ εδώ 10 σκατουλακια έχουν 5 ευρώ ξέρω γω... Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση, ε? 

Την πρώτη κουζίνα της τη πηρε η γιαγιά της πριν χρονισει (η μπεμπα παίζει τώρα) έχει και ήχο και χρώματα. Τη δεύτερη στα 2 κοντά..εκει που μαθαίναμε πολλά πράγματα.. 

η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί ποτέ κουζίνα ή νεροχύτη παιχνίδι. βασικά δεν έχουμε χώρο στο σπίτι για τέτοια παιχνίδια που πιάνουν χώρο. μια καλή εργαλειοθήκη - πάγκο εργα΄σιας θέλουμε κάποια στιγμή, τα της κουζίνας μπορεί να τα μάθει μαγειρεύοντας μαζί μας!  Αρκεί να μπορεί να γίνει με ασφάλεια. Η αγκαλιά δεν με έχει βολέψει, το κάνω αν χρειαστεί ένα επείγον ανακάτεμα στο φαγητό μόνο. Γενικά όταν μαγειρεύω τον έχω να τριγυρίζει οπότε δεν βλέπει τι γίνεται ψηλά στον πάγκο. Θα μπορούσα όμως με το καρεκλάκι, να του δίνω κάποια υλικά κλπ και να δω αν ενδιαφερθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εσπερο και με τις δυο έτσι μαγειρευα, σηνερα η μεγάλη μου δεν πολύ ενδιαφέρεται να ανέβει στον πάγκο να μαγειρεύουμε μόνο όταν είναι να πλασουμε κι έτσι βάζω τη μικρή στο καρεκλάκι κ της δίνω ότι έχω, ταπερ ποτηράκια, κουτάλι με πιάτο.. Πλαστικά βέβαια.. Κάνει πως τρώει, μαθαίνει κιόλας έτσι σιγά σιγά κ της αρέσει. Μπορείς επίσης να πλένετε μαζί τα παιχνιδια του, εμείς ας πούμε κάνουμε μπάνιο την κούκλα την ταιζουμε, εσείς που είστε αγόρια δεν ξέρω κάτι θα βρείτε να πλύνετε.. Μπορείς να του δώσεις οδοντοβουρτσα και καλά να πλύνετε τα δόντια μιας κούκλας σαν παιχνίδι.. Θα μάθει κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί ποτέ κουζίνα ή νεροχύτη παιχνίδι. βασικά δεν έχουμε χώρο στο σπίτι για τέτοια παιχνίδια που πιάνουν χώρο. μια καλή εργαλειοθήκη - πάγκο εργα΄σιας θέλουμε κάποια στιγμή, τα της κουζίνας μπορεί να τα μάθει μαγειρεύοντας μαζί μας!  Αρκεί να μπορεί να γίνει με ασφάλεια. Η αγκαλιά δεν με έχει βολέψει, το κάνω αν χρειαστεί ένα επείγον ανακάτεμα στο φαγητό μόνο. Γενικά όταν μαγειρεύω τον έχω να τριγυρίζει οπότε δεν βλέπει τι γίνεται ψηλά στον πάγκο. Θα μπορούσα όμως με το καρεκλάκι, να του δίνω κάποια υλικά κλπ και να δω αν ενδιαφερθεί. 

Εγώ μετά τους δεκαοχτώ τον εβαλα να συμμετέχει ενεργα στο μαγείρεμα. Πιο πριν απλά γεμιζα με λαχανικά πχ κρεμμύδια μία κατσαρόλα, του έδινα και μία κουτάλα και έκανε πως μαγειρευε.

 Στην αρχή του έδινα να πετάξει στα σκουπίδια τις φλουδες ή τις άδειες συσκευασίες. Ή του έδινα να βάλει τις κομμένες πατάτες στο μπολ, ή έπαιζε με τα κομμενα λαχανικά σε μία λεκάνη με λίγο νερό, το ίδιο και με τα καθαρισμένα ψάρια! Έβαζα και τα λαχανικά σε προσβάσιμο σημείο και του έλεγα πχ "φερε μία ντοματουλα". Ώρες μπορεί να έπαιζε έτσι. Σιγά σιγά του δίνω κι άλλες "ευθύνες", πχ να ανακατέψει την γέμιση ή την μπεσαμελ, να γεμίσει με ενα κουταλάκι τα γεμιστά, να δοκιμάσει να μου πει αν θέλει αλάτι, να ρίξει αλατι, να αλευρωσει ψάρια, να πλάσει κεφτεδακια. 

 

Το μαγείρεμα είναι μία ωραία ενασχόληση κ υπάρχουν τρόποι να είναι ασφαλές. Αν δεν συμμετειχε ο μικρός δεν θα μπορούσα να μαγειρεψω, γιατί ήθελε να παίζουμε συνέχεια μαζί. 

  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ μετά τους δεκαοχτώ τον εβαλα να συμμετέχει ενεργα στο μαγείρεμα. Πιο πριν απλά γεμιζα με λαχανικά πχ κρεμμύδια μία κατσαρόλα, του έδινα και μία κουτάλα και έκανε πως μαγειρευε.

 Στην αρχή του έδινα να πετάξει στα σκουπίδια τις φλουδες ή τις άδειες συσκευασίες. Ή του έδινα να βάλει τις κομμένες πατάτες στο μπολ, ή έπαιζε με τα κομμενα λαχανικά σε μία λεκάνη με λίγο νερό, το ίδιο και με τα καθαρισμένα ψάρια! Έβαζα και τα λαχανικά σε προσβάσιμο σημείο και του έλεγα πχ "φερε μία ντοματουλα". Ώρες μπορεί να έπαιζε έτσι. Σιγά σιγά του δίνω κι άλλες "ευθύνες", πχ να ανακατέψει την γέμιση ή την μπεσαμελ, να γεμίσει με ενα κουταλάκι τα γεμιστά, να δοκιμάσει να μου πει αν θέλει αλάτι, να ρίξει αλατι, να αλευρωσει ψάρια, να πλάσει κεφτεδακια. 

 

Το μαγείρεμα είναι μία ωραία ενασχόληση κ υπάρχουν τρόποι να είναι ασφαλές. Αν δεν συμμετειχε ο μικρός δεν θα μπορούσα να μαγειρεψω, γιατί ήθελε να παίζουμε συνέχεια μαζί. 

  

και πού τον έχεις όταν τα ΄κανετε αυτά; στο καρεκλάκι του ή φτάνει τον πάγκο; εμάς είναι ψηλός ο πάγκος και δεν φτάνει οπότε δεν βλέπει κιόλας τι κάνω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

και πού τον έχεις όταν τα ΄κανετε αυτά; στο καρεκλάκι του ή φτάνει τον πάγκο; εμάς είναι ψηλός ο πάγκος και δεν φτάνει οπότε δεν βλέπει κιόλας τι κάνω. 

Το καρέκλακι του σταμάτησε να το χρησιμοποιεί γύρω στον ενάμιση χρόνο αν θυμάμαι καλά. Ανεβαίνει σε καρέκλα και συνήθως κάθεται στα γόνατα του ή κανονικά με ενα μικρό μαξιλαράκι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια έπεσα ξανά πάνω στο θέμα και είπα να ρωτησω: είχα πρόσφατα μία κουβέντα με μία φίλη σχετικά με τα βιβλία δραστηριοτήτων. Μου ανέφερε πως υπάρχουν και για παιδιά προ προνηπιαγωγιου και πώς θα ήταν καλή ιδέα να ξεκίνησω κατι τετοιο στο μικρό (είναι 31 μηνών και του χρόνου το σεπτεμβη θα πάει προνηπια). 

   Δεν μιλάω για πράξεις ή αντιγραφή λέξεων αλλά για δραστηριοτητες με παιχνίδια, αντιστοιχίες έτσι το χω στο μυαλό μου. Πιστευετε πως έχει κάποιο νόημα στην ηλικία μας?  Να πω πως ο μικρός ενθουσιάζεται όταν κρατά στυλο και του αρέσει να τραβά γραμμές αλλά μήπως δεν είναι για την ηλικία του? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια έπεσα ξανά πάνω στο θέμα και είπα να ρωτησω: είχα πρόσφατα μία κουβέντα με μία φίλη σχετικά με τα βιβλία δραστηριοτήτων. Μου ανέφερε πως υπάρχουν και για παιδιά προ προνηπιαγωγιου και πώς θα ήταν καλή ιδέα να ξεκίνησω κατι τετοιο στο μικρό (είναι 31 μηνών και του χρόνου το σεπτεμβη θα πάει προνηπια). 

   Δεν μιλάω για πράξεις ή αντιγραφή λέξεων αλλά για δραστηριοτητες με παιχνίδια, αντιστοιχίες έτσι το χω στο μυαλό μου. Πιστευετε πως έχει κάποιο νόημα στην ηλικία μας?  Να πω πως ο μικρός ενθουσιάζεται όταν κρατά στυλο και του αρέσει να τραβά γραμμές αλλά μήπως δεν είναι για την ηλικία του? 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι "βιβλία" για να βεβαιωθείς ότι το παιδί ποτέ δε θα αγαπήσει τα βιβλία. Ανεξαρτητως ηλικίας. Χίλιες φορες ενα πάκο Α4 και μπογιές, ή βιβλία με χειροτεχνίες να κάνετε μαζί ή βιβλία με αυτοκόλλητα κλπ, όπου δεν υπάρχει "ασκηση", και "σωστός" τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια έπεσα ξανά πάνω στο θέμα και είπα να ρωτησω: είχα πρόσφατα μία κουβέντα με μία φίλη σχετικά με τα βιβλία δραστηριοτήτων. Μου ανέφερε πως υπάρχουν και για παιδιά προ προνηπιαγωγιου και πώς θα ήταν καλή ιδέα να ξεκίνησω κατι τετοιο στο μικρό (είναι 31 μηνών και του χρόνου το σεπτεμβη θα πάει προνηπια). 

   Δεν μιλάω για πράξεις ή αντιγραφή λέξεων αλλά για δραστηριοτητες με παιχνίδια, αντιστοιχίες έτσι το χω στο μυαλό μου. Πιστευετε πως έχει κάποιο νόημα στην ηλικία μας?  Να πω πως ο μικρός ενθουσιάζεται όταν κρατά στυλο και του αρέσει να τραβά γραμμές αλλά μήπως δεν είναι για την ηλικία του? 

Εγω πηρα στην μεγαλη οταν ηταν 3,κ εδειχνε ενδιαφερον. Φυσικα δ μππρουσε να τα κανει ολα

Ο μικρος καθολου θα ελεγα, ακομη δ μπορει να κανει καλους κυκλους πχ

Link to comment
Share on other sites

Στη μεγάλη μας κόρη έκαναν δώρο στα 2α γενέθλια της, μεταξύ άλλων, βιβλία δραστηριοτήτων, επιτραπέζια με λέξεις και με αριθμούς, παζλ, παιχνίδι με κάρτες τύπου UNO σε παιδική έκδοση. Όλα ήταν για μεγαλύτερες ηλικίες. Δε δίστασα να τα εισάγω σταδιακά στο καθημερινό μας παιχνίδι. Εννοείται ότι αρκετά βιβλία κατέληξαν μουτζουρωμένα. Κάποιες φορές διακόψαμε επειδή βαρέθηκε-την κούρασε-δεν ήταν έτοιμη γνωστικά για το παιχνίδι με τις λέξεις ή το πάζλ ή το επιτραπέζιο. Σε γενικές γραμμές όμως έβλεπα ότι το παιδί ανταποκρίνεται και ευχαριστιέται τις δραστηριότητες αυτές. Στα 2μισι παίζαμε κανονικά. Τώρα στα 3μισι έχει μεγάλη εξέλιξη. @Mama_Anesti_ Θέλω να πω ότι, η άποψη μου είναι, η ηλικία του παιδιού είναι πολύ καλή για τέτοιου είδους ενασχόληση εφόσον βέβαια συγκεντρώνεται σε κάτι τέτοιο για κάποια ώρα και κυρίως εφόσον τον ευχαριστεί.

Υπάρχουν διαφόρων ειδών βιβλία δραστηριοτήτων. Με αυτοκόλλητα, παιχνίδια, χρωμάτισμα εικόνων. Με παιχνίδια-ασκήσεις προγραφής. Με παιχνίδια-ασκήσεις μαθηματικών (κατηγοριοποίησεις, ταξινομήσεις, σειροθετήσεις, αντίληψη σχημάτων, κλπ). Και λοιπά.
Θα μπορούσες να επιλέξεις κάποια που θεωρείς κατάλληλα για το παιδί και να ξεκινήσετε μαζί με τα πιο απλά που μπορεί να είναι πχ κολλάμε τα αυτοκόλλητα στις σωστές σελίδες. Αργότερα θα μπορούσε να διαλέξει από τους μαρκαδόρους του, τα χρώματα που υποδεικνύει η δραστηριότητα και να χρωματίσει (μουτζουρώνοντας στην αρχή εννοείται, κανένα πρόβλημα!). Πιο μετά να αντιστοιχίσετε τα ζώα με το προιόν που παράγουν. Κλπ. Και όσο περνά ο καιρός μπορείτε να δοκιμάζετε και κάτι που να απαιτεί μεγαλύτερη δεξιότητα. Και βλέπεις. Τι ευχαριστεί το παιδί, τι δεν του αρέσει-τι το δυσκολεύει, τι θεωρείς χρήσιμο να ξέρει, κλπ. Και αναλόγως προτείνεις δραστηριότητες, κάποιες αφήνεις να δοκιμάσετε αργότερα, κάποιες τις δουλευέτε ξανά, φτιάχνεις δικές σου παραλλαγές δραστηριοτήτων εξατομικευμένες κλπ. Επίσης εάν έχετε δυνατότητα να εκτυπώσετε οικονομικά, μπορείς να ψάξεις για φύλλα δραστηριοτήτων στο διαδίκτυο και να τυπώσεις μειώνοντας έτσι το κόστος.
Και σταδιακά θα βλέπεις εξέλιξη. Εκεί που μουτζουρώνει θα δεις αργότερα να προσπαθεί να μείνει μέσα στα περιγράμματα και να ζωγραφίζει σχήματα και μορφές. Εκεί που θα του εξηγείς εσύ την δραστηριότητα, αργότερα θα ξέρει αμέσως τι του ζητά να κάνει. Μπορεί να πλάθει ολόκληρη ιστορία και να την εξιστορεί (υπάρχουν βιβλία με πειρατές, ιππότες, αυτοκίνητα, ζώα της ζούγκλας κλπ).
Επίσης θα έλεγα να μην διστάσεις μπροστά σε ασκήσεις γραφής και μαθηματικών προσχολικής ηλικίας. Εννοείται πως έχει καιρό μπροστά του ΑΛΛΑ δεν είναι λάθος να προτείνεις. Μπορεί να αποδειχθεί οτι του αρέσουν και δεις μεγάλη εξέλιξη. Όφελος θα είναι στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια είδα κάποια φύλλα εργασιών στο διαδίκτυο κ μου άρεσαν παρά πολύ. Είχαν απλά πράγματα. Για να μην τα εκτύπωσω τσαμπα του έβαλα εγώ κάποιες "ασκήσεις" και τα κατάφερε μια χαρά. Πχ να ενώσουμε δύο μπάλες, οι δυο τρίγωνα, να κάνουμε κύκλο, να αναγνωρίσει σχήματα. Ασχοληθηκαμε δύο λεπτά μόνο αλλά μου φαίνονται αρκετά για αρχη! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι για μεγαλύτερα παιδάκια από τον δικό μου αλλά κοντεύουμε τα δύο έτσι κι αλλιώς και μιας και είναι ενεργή η συζήτηση ας κάνω μια παρέμβαση.

 

Ο μικρός μου θα  μένει τα πρωινά με μια κοπέλα, τώρα που γυρίζω στη δουλειά. 20 μηνών θα είναι όταν ξεκινήσουν. Επειδή δεν ξέρω τι θα κάνουμε με το θέμα της βόλτας, πόσο συνεργάσιμος θα είναι ο ίδιος και γενικά πόση ελευθερία κινήσεων θα αφήσουμε, θέλω να έχω αρκετές εναλλακτικές για απασχόληση στο σπίτι. Του μικρού του αρέσει να παίζει με παιχνίδια κ παίζιε και μόνος του αλλά θα ήθελα να τους προτείνω καθοδηγούμενες δραστηριότητες. Μ¨εχρι τώρα ασχολείται πολύ με σχήματα που μπαίνουν σε τρύπες και τουβλάκια, μπαλίτσες, βιβλία. Γενικά δεν έχουμε πολλά παιχνίδια, είμαστε της λογικής λίγα και καλά, ασχολείται όμως πολύ και με οικιακά αντικείμενα, να παρατηρεί, τακτοποιεί, ανοιγοκλείσιμο ντουλαπιών και συρταριών και τέτοια. Μήπως όμως σιγά σιγά θα πρέεπι να αφήσει πίσω αυτό το "παιχνίδι" για κάτι πιο προχωρημένο; Ή είναι νωρίς; Εγώ το αξιοποιώ αυτό για να του ονοματίζω αντικείμνα, να εξηγώ έννοιες όπως μέσα-έξω ή πάνω-κάτω, να πιάνει υλικά και υφές κλπ, ή να μαθαίνει δεξιότητες όπως να ανοιγοκλείνει καπάκια, να βιδώνει-ξεβιδώνει. Το κάνω δηλαδή εκπαιδευτικό αλλά τον αφήνω και μόνο του να ασχολείται αφού του κεντρίζουν ακόμα το ενδιαφέρον τα πράγματα. Αλλά μήπως γενικά είναι για πιο μικρά παιδιά αυτό; 

 

Σ αυτην την ηλικία τι δραστηριότητες θα μπορούσα να προτείνω; Ζωγραφική ή πλαστελίνες; Ή είναι νωρίς; Κάτι άλλο; κατά προτίμηση όχι κάτι που να χρειάζεται να γεμίσουμε παιχνίδια. Θα πάρουμε κάποια παιδικά παζλ ή ενσφηνώματα και τουβλάκια για πιο μεγάλα παιδιά, ίσως και λίγα βιβλία, αλλά δεν θα τα παρουμε όλα μαζί και γενικά δεν θελω να μαζεύονται πράγματα, ούτε χώρος υπάρχει για αποθήκευση ούτε θέλω βομβαρδισμό αντικειμένων. 

 

Επίσης, σχετικά με το συμβολικό παιχνίδι. Έχω διαβάσει ότι αρχίζει σ αυτήν την ηλικία, αλλά δεν έχω δει τον μικρό να κάνει κάτι σχετικό. Πήγα 1-2 φορές να του δείξω να παίξουμε ότι ταΪζουμε κουκλάκια, αλλά δεν τον συγκίνησε. Εσάς πότε ξεκίνησαν συμβολικό παιχνίδι; το έκαναν μόνα τους ή τους δέιξατε; 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα παιδιά μου σε αυτές τις ηλικίες (και σε μεγαλύτερες) έπαιζαν πολύ με LEGO DUPLO. Για ώρες να φτιάχνουν και να γκρεμίζουν σπιτάκια και πύργους. Από τις λίγες περιπτώσεις που έχω πει χαλάλι τα λεφτά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

Εμένα τα παιδιά μου σε αυτές τις ηλικίες (και σε μεγαλύτερες) έπαιζαν πολύ με LEGO DUPLO. Για ώρες να φτιάχνουν και να γκρεμίζουν σπιτάκια και πύργους. Από τις λίγες περιπτώσεις που έχω πει χαλάλι τα λεφτά. 

Είναι η πρώτη αγορά που θα καμουμε σιγουρα. τώρα έχει κάτι μεγάλα κ μαλακά για πιο μωράκια και τα λατρεύει όποτε τα τουβλάκια είναι σίγουρη απασχόληση. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...