Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δεν αντεχω αλλο.. δεν ξερω τι να κανω.

Recommended Posts

Εχω γραψει και παλιοτερα για προβληματα με το συζυγο αλλα η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο.. Νιωθω οτι κανω συνεχως υποχωρησεις. Αλλα να τα παρω απο την αρχη. Ειμαι παντρεμενη δυο χρονια. Εχω ενα παιδακι 21 μηνων. Δουλευουμε με τον αντρα μου εκ περιτροπης και τωρα θα ξεκινησει η μικρη παιδικο. Ως τωρα στην αρχη οταν ειχαμε κ οι δυο δουλεια κρατουσε το παιδι η μανα μου. Τον τελευταιο μηνα επειδη ειχε ξεφυγει και επενεβαινε στο σπιτι μας αποφασισαμε να την κραταμε αποκλειστικα εμεις.

Στην αρχη ξινισε η μανα μου γκρινιαξε μ κανε τον κλασσικο ψυχολογικο πολεμο αλλα εμεις βραχοι..

Ολα καλα μεχρι εδω; Το θεμα ειναι οτι ενω εγιναν αυτα π ειπαμε ρξακολουθω να δεχομαι: 1. Μουτρα 2. Γκρινια 3. Αδιαφορια 4. Νευρα. Για οποιο λογο. Του ζητησα να βοηθαει στις δουλειες και δεν κανει τιποτα κ τα σωβρακα τ εγω τα μαζευω.

Τι να κανω δν αντρχω αλλο..

Διαφημίσεις

Καλησπέρα!! Και εγω εχω γραψει παρόμοιο θεμα!! Χαχα!! Βασικα θα σου πρότεινα να μην αποκόψεις τη βοήθεια! Αν δε συντρέχει λόγος σοβαρός! Τυπου κινδυνεύει το παιδι. Αν απλα ανακατεύεται μπορεις να της το πεις στην αρχη με ωραιο μετα και με άσχημο τροπο!ποσο μαλλον αν ειναι η μαμα σου! Απλα με το να την αποκόψεις, δε θα μπορεις ουτε να βγείτε οι δυο σας γιατι θα εχει δημιουργηθεί χάσμα. Τη βοήθεια για μενα , απο παππουδες, δε τη κόβουμε γιατι και το παιδι βοηθαει η παρουσία τους στη ζωη του και εσας. Απλα περιορισε τις ωρες. Ο παιδικός ειναι καλη λύση γιατι μετα ειναι και κουρασμένα και θα κοιμαται μεχρι να σχολασει καποιος απο τους γονείς. Όσον αφορά το σύζυγο κατι αλλο φταιει , οπως έφταιγε και σε μενα!

Εχω γραψει και παλιοτερα για προβληματα με το συζυγο αλλα η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο.. Νιωθω οτι κανω συνεχως υποχωρησεις. Αλλα να τα παρω απο την αρχη. Ειμαι παντρεμενη δυο χρονια. Εχω ενα παιδακι 21 μηνων. Δουλευουμε με τον αντρα μου εκ περιτροπης και τωρα θα ξεκινησει η μικρη παιδικο. Ως τωρα στην αρχη οταν ειχαμε κ οι δυο δουλεια κρατουσε το παιδι η μανα μου. Τον τελευταιο μηνα επειδη ειχε ξεφυγει και επενεβαινε στο σπιτι μας αποφασισαμε να την κραταμε αποκλειστικα εμεις.

Στην αρχη ξινισε η μανα μου γκρινιαξε μ κανε τον κλασσικο ψυχολογικο πολεμο αλλα εμεις βραχοι..

Ολα καλα μεχρι εδω; Το θεμα ειναι οτι ενω εγιναν αυτα π ειπαμε ρξακολουθω να δεχομαι: 1. Μουτρα 2. Γκρινια 3. Αδιαφορια 4. Νευρα. Για οποιο λογο. Του ζητησα να βοηθαει στις δουλειες και δεν κανει τιποτα κ τα σωβρακα τ εγω τα μαζευω.

Δεν εισαι μονη. Ο δικος μου πιστευει οτι αφου δουλευει περισσοτερες ωρες απο μενα και αφου φερνει τα περισσοτερα χρηματα σπιτι,δεν πρεπει να κανει τιποτα αλλο. ΟΛΑ μονη μου,σπιτι ,δουλεια,παιδια, και χωρις ΚΑΜΙΑ βοηθεια. Και το αποκορυφωμα; με λεει αυτος και η μανα του γκρινιαρα...

Τη βοηθεια εκεινος θελει να την κοψουμε τελειως αγαπητη φιλη. Δεν ξερω τι φταιει παντως δε φταιω εγω που τα λουζομαι ολα. Καποιες φορες θυμωνω, αλλες με πιανει το παραπονο, αλλες ο εγωισμος και αλλες η απαθεια..

Εσυ να του δωσεις ενα συγκεκριμενο προγραμμα δουλειων...να του αναθεσεις υπευθυνοτητες:rolleyes:...αν δεν ανταποκριθει τοτε φωναξε την μανα σου για βοηθεια:wink:...μονο προσπαθησε να της εξηγησεις να ειναι διακριτική...:oops:

Διαφημίσεις

Bouba συζούσατε πριν παντρευτείτε;

Μάλλον όχι , γιατί αυτά είναι παράπονα φρέσκου κοινού βίου ,που ή λύνονται με αμοιβαίες υποχωρήσεις ,ή απλά ο ένας απο τους δύο (στην προκειμένη - εσύ) συνηθίζει να τα καταπίνει!

Κι εγώ τα ίδια περνάω και ώρες ώρες φτάνω στο αμήν , συζητάμε , λέει ναι , συμφωνούμε σήμερα και αύριο φτου και απ την αρχή!

Μια μέρα που έβρεχε ,του ζήτησα να μαζέψει τα ρούχα απ έξω γιατί θήλαζα τη μικρή ,που ήταν 8 μηνών μωρό τότε , και μου λέει "έλα ρε αγάπη μου , να βγω τώρα να μαζεύω τα ρούχα;;"

:shock:

Καλά,δε σε είπαμε και καμπούρη....:rolleyes:

Τη βοηθεια εκεινος θελει να την κοψουμε τελειως αγαπητη φιλη. Δεν ξερω τι φταιει παντως δε φταιω εγω που τα λουζομαι ολα. Καποιες φορες θυμωνω, αλλες με πιανει το παραπονο, αλλες ο εγωισμος και αλλες η απαθεια..

γεια σου bouba μου....μηπως θελει και την πιτα γεματη και τον σκυλο χορτατο ο συζυξ?ακου να δεις....ο δικος μου ο αντρας δουλευει και πολλες ωρες μαλιστα.αλλα και να μην δουλευε παλι τιποτα δεν θα εκανε:D:D:D:D...τον ξερω 12 χρονια και με αυτον αποφασισα να ανοιξω σπιτι και μεχρι τωρα τα παμε παρα πολυ καλα.εγω δεν δουλευω αλλα δεν εχει καμια απολυτως σημασια.και να δουλευα παλι ιδια θα ηταν η απαντηση μου προς εσενα....σημασια δεν εχει αν ο αντρας θα πιασει την σκουπα και το φαρασι ή θα βαλει πλυντηριο κτλ.....σημασια εχει οτι απο την στιγμη που τα κανεις εσυ ολα πρεπει να ΣΕΒΕΤΑΙ το γεγονος οτι προσπαθεις να εχεις ενα σπιτι καθαρο ενα παιδι ταισμενο ξεσκατισμενο κοκ...οποτε στην προκειμενη περιπτωση του τριζεις τα δοντακια λιγο του στυλ μην ξαναδω σωβρακα πεταμενα απο δω και απο κει βαλτα στο καλαθι αφου ξερεις να τα πετας τουλαχιστον πεταξε τα εκει που πρεπει...οταν εγω εχω κανει ολο το σπιτι λαμπικο πχ παει ο συζυξ στην κουζινα να κανει ενα αυγο πχ τον κοιταω με βλεμμα του στυλ σκοτωνω τωρα ομως και μαζευει μεχρι και τα ψιχουλα ή τις λαδιες απο το αυγο που εχουν πεταχτει....κοινως του δειχνω να καταλβει οτι μολις τελειωσα και ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ το σπιτι οσο μπορεις καθαρο..επισης κανει ενα πραγμα που με τρελενει (ιδρωνει πολυ και δεν πλενει τα ποδια του)και μου αραδιαζετε στον καναπε κουρασμενος ναι μεν αλλα με τα ποδια απλυτα μεχρι να παει να κανει μπανιο....εεεεε εκει τον εχω προσβαλει κιολας.:evil: αλλες φορες το καταλαβαινει και παει κατευθειαν για μπανιο αλλες φορες μου λεει ασε μας.ενταξει δεν γουσταρω να ειμαι και συνεχεια με το μην και με το οχι γιατι μετα κατανταει κουραστικο για την σχεση να κανεις συνεχεια παρατηρησεις ειτε στον αντρα ειτε στην γυναικα...μην χασουμε και το συντροφικο και το ερωτικο κομματι;)....παρε λιγο τον ελεγχο μπηξτου λιγο τις φωνες (οχι συνεχεια μην γινεσε κατινα)παιξτον λιγο βρε παιδι μου δεν τον ξερεις καθολου πως αντιδραει τι τον ενοχλει τι τον βαζει λιγο στην θεση του?αν ειναι μονο φωνες μουτρα και εντολες τοτε σκεψου εσυ αν αντεχεις...και αν εισαι οντως ευτυχισμενη.τελεια ζευγαρια δεν υπαρχουνε και οποιος το λεει ειναι ψεματα.παντα θα υπαρχει κατι που ασυναισθητα και υποκωφα θα μας ενοχλει στον αλλον.αν ειναι ενα δυο τοτε οκ αν ειναι ολα ομως εκει υπαρχει θεμα....μην υποχωρεις και μην τα καταπινεις ολα.νευριασε και λιγο φωναξε και λιγο πες του αν σε ξαναδω μουτρωμενο για τον χ ψ λογο που μονο εσυ ξερεις(και καλα) να μην ερθεις στο σπιτι μεχρι να ξεμουτρωσεις....εγω θελω χαρουμενους ανθρωπους γυρω μου και οχι δημιους και αποφασιζουμε και διαταζουμε....αν και παλι μενει απαθης και αδιαφορος αποφασισε μονη σου για την ζωη σου οπως σου ειπα παραπανω γιατι καμια μας δεν μπορει να σου πει τι θα κανεις:D:D:D

φιλικα παντα:-D

Συζουσαμε για ενα χρονο πριν παντρευτουμε. Και προγραμμα που βαλαμε εκανε δυο δουλειες κ μετα τα ιδια. Ειχε πει θα μαγειρευει κ δεν εφτιαχνε τιποτα μονο του παιδιου οταν τον πιεζα. Κ πριν βιαστειτε να πειτε κατι εκεινος επελεξε το μαγειρεμα. Ειλικρινα εχω φτασει στα ορια μου..

Καλησπέρα κι από μένα!

Εγώ είμαι πιο σκληροπυρηνική, αλλά θα σου πω τι έχω κάνει και έχει πιάσει.

Πρώτα από όλα, όσον αφορά τη μαμά σου, άπαξ και δεν είναι διακριτική και χώνεται "μακριά και αγαπημένοι".

Όσον αφορά τον καλό σου, επειδή αν φουσκώσεις από τα παράπονα, μόνο σε κακό θα βγει, άκου τι είχα κάνει εγώ σε ακριβώς αντίστοιχη περίπτωση:

Τα άφησα όλα έτσι όπως ήταν για 5 ημέρες. Ρούχα πεταμένα, πιάτα σκορπισμένα, ποτήρια και κούπες βρώμικα κλπ κλπ με την πρόφαση ότι δεν προλαβαίνω καθόλου λόγω δουλειάς ( φρόντιζα να αργώ και λίγο παραπάνω από το συνηθισμένο ) . Την έκτη ημέρα που ήθελε καφέ και δεν είχε κούπα, τσουπ έβαλε ένα πλυντήριο πιάτων ;) Του είπα "μπράβο αγάπη μου" και "θα τακτοποιήσω τα υπόλοιπα μετά κλπ κλπ " και σε μία ώρα είπα ότι είχα φοβερή ημικρανία και τον παρακάλεσα να βοηθήσει.

Τα μάζεψε σαν καλό παιδί. Και το βράδυ που βγήκαμε για ποτό του εξήγησα ότι αν δεν βοηθάει, απλά μπορούμε να είμαστε "μοντέρνοι" και να μένουμε χωριστά, ώστε να μην μας φάει η ρουτίνα και η τριβή.

Κατατρόμαξε με την ιδέα γιατί ξέρει ότι αυτά δεν τα λέω απλά, τα κάνω κιόλας και έστρωσε μια και καλή :) Ούτε η μάνα του δεν το πιστεύει ! :mrgreen:

Τη βοηθεια εκεινος θελει να την κοψουμε τελειως .

αφου ηθελε εκεινος να κοψετε τη βοηθεια, ας σε βοηθουσε αυτος.

και τωρα δεν ειναι αργα να τον "εκβιασεις" - πες του αν δεν αρχισει να σε βοηθαει, θα αναγκαστεις να ζητησεις ξανα βοηθεια απο τη μαμα σου. να του θεσεις αρμοδιοτητες και να κανετε συμφωνιες (που να τις τηρειτε).

ολοι οι αντρες ειναι βολεψακιδες. και οσο περνανε τα χρονια, γινονται χειροτεροι.

και συμφωνω με το lelaki, τριξ'του τα δοντια λιγο. μην εισαι θυμα. και πιστεψε το, θα σε εκτιμαει και περισσοτερο.

Διαφημίσεις