Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

2 χρόνια και ακόμα με επιπλεον κιλα

Recommended Posts

καλησπέρα,

δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια κοπέλα ομοιοπαθούσα εδώ, αλλά η υπόθεση είναι η εξής:

Ο μικρός μου έχει φτάσει 2 ετών και εγώ είμαι μια χοντρη μαμά. Ξεκίνησα έγκυος στα 75 κιλα (ήδη 15 πάνω από το κανονικό μου) στην εγκυμοσύνη 'εφτασα 83 και τώρα 2 χρόνια μετά 86. Προφανώς είμαι παχύσαρκη. Προφανώς όλα αυτά συνεπάγονται λιγότερες αντοχές κτλ. Είχα ξεκινήσει 2 φορές δίαιτα με διαιτολόγο και αφού έχανα 2 κιλα ο μεταβολισμός "έκλεινε" λες και έλεγε "δε θα χάσεις άλλο". Και απογοητευόμουν. Ένιωθα και συνέχεια κουρασμένη συν τα ξενύχτια μέχρι να γίνει ο μικρός 20 μηνών. Πήγα ενδοκρινολόγο γιατί από την κούραση ένιωθα κομμάτια. ΜΟυ είπε οτι δεν έχω θυρεοειδή αλλά έχω τρομερή έλλειψη ασβεστίου και βιταμίνης Β12 και μου έδωσε και μαγνήσιο. Και επίσης η φυλοσυνδετική σφαιρίνη σε χαμηλά όρια. Και μου μίλησε και για ινσουλινοαντίσταση. Και ακολουθώ τη θεραπεία 3 μήνες σχεδόν (μερικές φορές ξεχν'ω να τα πάρω τα χάπια αλλά δε σταματώ τελείως). Η κούραση πάντως εξαφανίστηκε. Τα κιλά παραμένουν. Μακάρι να μπορούσα να πάω γυμναστήριο αλλά σε λίγες μέρες θα βλέπω μόνο το βράδυ το παιδί μου γιατί θα λείπω όλη μέρα (δουλειά, μεταπτυχιακό κτλ). Είμαι 35 ετών και είμαι ψυχολογικά κουρασμένη και ειδικά όταν βλέπω μαμάδες να είναι κομψές σχεδόν άμεσως μετά τη γέννα. Επίσης θηλάζω ακόμα και σιγά σιγά το κόβω από δική μου επιλογή. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Διαφημίσεις

Ξεκινα περπάτημα. Αν δεν μπορεις να πας γυμναστηριο βαλε με αλλο τροπο την κινηση στην ζωη σου. Ανεβα τις σκαλς αντι να μπεις στο ασανσερ. Παρε το καροτσι και βγες βολτες με το παιδι , κανε καποια σετ κοιλιακων το βραδυ πριν κοιμηθεις, κοψε μαχαιρι τα γλυκα και πιες πολυ νερό.

Εγω πριν την εγκυμοσυνη είχα βαλει 10 κιλα...στην εγκυμοσυνη εβαλα 12..της εγκυμοσυνης τα εχασα αλλα τα αρχικα δεκα τα χανω σχετικα αργα..τωρα εχω περιπου 7 να χασω,,το παλευω...ειμαι 70 κιλα ενω στοχος ειναι τα 62- 63...

Και εγω θηλαζω ακομη και πιστευω ότι γενικα εμενα ο θηλασμος δεν με βοηθησε στην απωλεια βαρους...διαβαζω για περιπτωσεις που ετρωγαν πλουσιοπάροχα και λογω θηλασμου εχαναν βαρος και απορω...εχω την αισθηση ότι εχω μια γενικευμενη κατακρατηση υγρων...προς το παρον δεν σκεφτομαι να διακοψω τον θηλασμο (17 μηνων ειναι η μικρη) αλλα όταν φτασουμε στα 2 ετη φανταζομαι ότι θα τα καταφερουμε να αποθηλασουμε!!

Βασικα αφου γυμνασικη δε μπορεις να κανεις..πρεπει να κανεις οπωσδηποτε διαιτα.Παρτο πεισματικα και φτιαξε τη διατροφη σου.Φαε 5 γευματα σε συγκεκριμενες ωρες...πολλαφρουτα και σαλατες.Μειωσε τιςς ποσοτητες που τρως, προτιμησε ψητα και βραστα και πινε πολυ νερο.Σε καθε διαιτα χανεις τα πρώτο 2-3 κιλα και μετα η ζυγαρια κολαει για καποιες μερες.Μετα ομως αρχιζουν και φευγουν παλι με πιο γρηγορο ρυθμο τα κιλα.Χρειαζεται υπομονη και πεισμα.Μπορεις πχ την Κυριακη να εισαι πιο χαλαρη, να φας και κατι που σου αρεσει...αλλα τις αλλες μερες εγκρατεια.Και προσπαθησε αν ειναι δυνατον να περπατας πιο πολυ.Εγω πηρα 20 στην πρωτη εγκυμοσυνη,25 στη δευτερη.Τα εχασα χωρις συγκεκριμενη διαιταα και τις 2 φορες αλλα εννοειται μου πηρε χρονο.Τους τελευταιους μηνες εχω παρει 6 κιλα...τα εχασα με διαιτα την ανοιξη...τα ξαναπηρα το καλοκαιρι.Τωρα εχω ξαναξεκινησει προσπαθεια να τα χασω παλι.

Μπορεις να τα καταφερεις κουκλα και μετα θα εισαι τοσο περηφανη για τον εαυτο σου.Μην απογοητευεσαι και μη κανεις βλακειες διαιτες εξαντλητικες.Σωστη διατροφη.

Αχ αυτα τα κιλα με τις γυναικες!!!

Ποσο ωραιο να εισαι αδυνατη και γυμνασμενη ε κοριτσια;

Καθε φορα παιρνουμε-χάνουμε...

Χαμός!!!

Εγω πάντως συμφωνώ με τις συμβουλες των κοριτσιών αλλα οχι στα πολλα φρουτα, εχουν ζαχαρη μεσα και δεν κανει πολλα!

2-3 την εβδομαδα ειναι καλα!!!

Επισης μην κανεις δίαιτα και τα κοψεις ολα γιατι το αποτέλεσμα θα ειναι αρνητικο!

Ξεκινά να τρως 4 γεύματα ΜΙΚΡΕΣ ποσότητες!

Πχ.

Πρωι τοστ-γαλα ή χυμο

Πρόγευμα γιαουρτι ή γαλοπουλα σκέτη με τυρι cottage (αν σου αρεσει)

Μεσημερι καθημερινό σπιτικό φαγητο

Βραδινό Γιαούρτακι ή γαλα με βρωμη

Αν δεις πως το γαλα σε φουσκώνει ή δεν χάνεις κιλα να το πίνεις πιο σπανια

Φτιάξε σπιτι μπάρες δημητριακών ειναι πολυ εύκολες!

Σε γενικές γραμμες θελω να σου πω να τρως λιγο, τροφες που εχουν κατι να σπυ προσφέρουν και καθε γεύμα σου να ειναι μικρο σε ποσότητα!

Εάν δεν χόρτασεις φάε σε 2 ωρες κατι παλι!

Μην ξεχιλωνει το σταμαχι

Στόχος ειναι να μικρύνει!!!! :wink:

Θα το καταλάβεις οταν θα γινει αυτο!

Εάν παλι τρως καλα αλλα τα κιλα παραμένουν, άλλαξε αυτα που τρως μπορει να κατι απο αυτα να σε "παχαίνει"

Τωρα όσον αφορά την γυμναστικη, θα πρεπει να βρεις τροπο να κανεις....

Κανε στο γραφειο πχ...

Εγω καποια περιοδο ανεβοκατέβαινα τα σκαλιά της πολυκατοικίας :-) χο χο !!!

Κανε κοιλιακούς στο κρεβατι πριν κοιμηθεις

Καποια βαθυά καθίσματα οσο μαγειρεύεις

Οταν εισαι ξαπλα και παίζεις με το παιδακι σου κανε τα ποδια πανω κατω στο πλαι...

Παρε ενα εμφιαλωμένο νερο και κανε βαράκια!

....

Εάν βρεις καποιο κεντρο γυμναστικής( γυμναστήριο, χορό, πιλατες, κτλ ) κοντα στο σπιτι βρες ευκαιρία να πηγαίνεις μια ωρα!

Καλημέρα και καλώς σας βρίσκω.

Διαφωνώ με το τοστ για πρωινό και για δίαιτα γενικότερα.Έχει πολλές θερμίδες.

Πρωί:γάλα 1,5% με 3κ.σ. βρώμη

Δεκατιανό:ένα μέτριο φρούτο

Μεσημεριανό:εξαρτάται τί αρέσει στον καθένα.Οπωσδήποτε άπαχο κρέας , 2-3κ.σ. ελαιόλαδο και ζύγισμα για ακριβή μερίδα.Επίσης , σωστοί συνδυασμοί.

Απόγευμα:1 μέτριο φρούτο

Βράδυ:σαλάτα με τόνο ή αυγό / γιαούρτι 2% με μέλι και φρούτα.

Διαφημίσεις

Καλημέρα γλυκιά μανούλα!

Συμφωνώ και γω με την σειρά μου,με τα όσα ειπώθηκαν!Όσο είναι εφικτό,πρέπει να βάλεις κίνηση στην καθημερινότητα σου!

Να ακολουθείς μια ισορροπημένη διατροφή,να αποφεύγεις γλυκά/συντηριτικά,

να πίνεις πολύ νερό και να μην αγχώνεσαι!Να θυμάσαι πως το άγχος ''μπλοκάρει'' τον οργανισμό!Να τρως καθημερινά φρούτα,με μέτρο φυσικά!

Ένα τόστ το πρωί,δε νομίζω πως επιβαρύνει!

Πρόσεξε όμως,μιας και έχεις έλλειψη ασβεστίου,τι θα τρως και τι θα αποφεύγεις!

Γι αυτό και μόνο,μην ακολουθείς διατροφές που θα σου πούμε εμείς,αλλά τι θα σου πει κάποιος ειδικός!

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!

Είμαστε μαζί σου!Όποτε θα χάνεις κιλό,να μας το λες!Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καλά θα σε κάνει να νιώθεις!

0QVLp2.pngkdBmp3.png

Γλυκιά μου καλησπέρα! Καταρχήν πρέπει να σου πω οτι η κομψή μαμα δεν ειναι η αδύνατη μαμα! Η περιποιημένη ειναι, αυτη που σέβεται το εαυτο της και δε ξεχνάει να τον προσέχει μεσα σε ολα αυτα που κανει, εστω για ενα τέταρτο . Εγω ξεκίνησα 70 και τελευταια φορα που ειδα τη ζυγαριά ηταν στο 125. Τωρα μετα απο δυο χρονια διατροφής και οχι γυμναστικής ειμαι στα 77. Ενταξει ειναι φορες που και εγω θελω να κλαψω και με περιορίζει ολο αυτο, αλλα ξερεις κατι; Με τη στεναχώρια χρονο χάνουμε η λύση ειναι το θεμα. Τα κοριτσια λένε πολυ σωστα πραγματα! Και το θεμα ειναι να τα κανεις τροπο ζωής, οχι παροδική καθημερινότητα

Manoula.com ενα παράδειγμα έδωσα ως προς τις ποσότητες...

Και καθολου ψωμί μεσα στην μερα...

Οι δυο φετούλες του τοστ θα δώσουν ενέργεια στο ξεκίνημα της μέρας...

Δεν ξερω αν θελει να παρει απο διαιτολόγο διατροφη...

Συνήθως δίνουν πολυ φαι κατα την γνώμη μου...

Εγω ήθελα να χασω, μου έδωσε μια γνωστή διατροφη και αν έτρωγα ολα αυτα που μου έλεγε θα έπαιρνα 100 κιλα :wink:

Γι αυτο καλυτερα να φτιάξει μονη της μια διατροφη αν πιστεύει πως μπορει...

Οι σαλάτες να ενταχθούν φυσικα, πιο πολυ απο φρουτα!!!

Manoula.com ενα παράδειγμα έδωσα ως προς τις ποσότητες...

Και καθολου ψωμί μεσα στην μερα...

Οι δυο φετούλες του τοστ θα δώσουν ενέργεια στο ξεκίνημα της μέρας...

Δεν ξερω αν θελει να παρει απο διαιτολόγο διατροφη...

Συνήθως δίνουν πολυ φαι κατα την γνώμη μου...

Εγω ήθελα να χασω, μου έδωσε μια γνωστή διατροφη και αν έτρωγα ολα αυτα που μου έλεγε θα έπαιρνα 100 κιλα :wink:

Γι αυτο καλυτερα να φτιάξει μονη της μια διατροφη αν πιστεύει πως μπορει...

Οι σαλάτες να ενταχθούν φυσικα, πιο πολυ απο φρουτα!!!

Εννοείται οτι πρέπει να συμβουλευτεί διαιτολόγο!Μόνη της δε θα καταφέρει να χάσει λίπος ,αλλά υγρά και μυική μάζα.Επίσης , είναι κρίμα να υποσιτιστεί.

Υ.Γ. Το ψωμί δεν το ανέφερα γιατί εξαρτάται απο το κυρίως γεύμα ,αν επιτρέπεται ή όχι.Π.χ. Αν έχεις μακαρόνια με κιμά ,δεν τρως και ψωμί.

Το τοστ έχει θερμίδες και δεν σε "κρατάει" ενώ η βρώμη δημιουργεί αίσθηση κορεσμού.

ΑΧ όλες πάνω κάτω αντιμετωπίζουμε τέτοια προβλήματα. Και εγώ υπέρβαρη προς το 1ο στάδιο παχυσαρκίας. Στη 2η εγκυμοσύνη ξεκίνησα υπερβαρη και έβαλα 20 κιλά (1.76 έφτασα 108κιλα!!!). έχασα τα 10 και τα υπόλοιπα τα καμάρωνα σε διάφορα σημεία του σωματός μου.

Τελικά με αφορμή το πρόβλημα του συζυγου και πηγαίνοντας σε έναν καλό ενδοκρινολόγο ο οποίος τον βοήθησε πολύ σχετικά με τον θηρεοειδή και όχι μόνο ακολουθήσαμε τη διατροφή που δίνει ο συγκεκριμένος.

Χάρη σε αυτή τη διατροφή έχασα άλλα 5.5 κιλά και μετά από ένα διάλλειμα ξεκινάω πάλι σημερα για τα υπόλοιπα 5 και βλέπουμε!!! Είναι πολύ εύκολο να πω ότι θα στη στείλω γιατί αυτή θεωρώ πως τη δίνει σε όλους, όμως νομίζω πως θα ήταν καλό αφού κλειδώνει έτσι ο μεταβολισμός σου να πήγαινες να τον δεις γιατί πραγματικά είναι εξαιρετικός και σχολαστικός πολύ. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω τα στοιχεία του σε πμ.

Και φυσικά όπωσ είπαν πολλές κοπέλες που διάβασα στα γρήγορα πρέπει να βρεις χρόνο για περπατημα 2 φορές έστω τη βδομάδα. Θα βοηθήσει...

sJbgp3.png W9hQp3.png

Διαφημίσεις

Η μονη λυση ειναι η διαιτα.

Η γυμναστικη ειναι απαραιτητη για την υγεια μας και δευτερευοντως για την διατηρηση του -οποιου- χαμενου βαρους.

Χρειαζεται λοιπον ενας διαιτολογος με διαθεση να μας ακουσει και να μας φτιαξει ενα προγραμμα που να μας ταιριαζει.

Στην διαιτα μπορει να υπαρξει πχ μια εβδομαδα που δεν θα χαθει ουτε γραμμαριο,αυτο δεν πρεπει να μας αποθαρρυνει και να τα παραταμε.

Επισης ουσιαστικα αλλαζουμε τον τροπο που διατρεφομαστε για παντα, πχ εγω ειχα το delivery σχεδον σε καθημερινη βαση,και καργα στα ΠΣΚ,αυτα κομμενα γιατι το ιδιο φαγητο εξω εχει περισσοτερο θερμιδες και χαμηλοτερης ποιοτητας υλικα απο το σπιτικο.

Λοιπόόόόόόν....

Ύψος 1,68 (το μόνο σταθερό).

Κιλά προ 1ης εγκυμοσύνης: 50

Κιλά μετά εγκυμοσύνης: 68

Κιλά 1,5 χρόνο μετά την πρώτη εγκυμοσύνη: 57

Κιλά προ 2ης εγκυμοσύνης: 66 (ναι, ναι, το έριξα στο φαί πριν μείνω έγκυος).

Κιλά μετά 2ης εγκυμοσύνης: 68

Κιλά μετά από 5 μήνες (και το καλοκαίρι): 71!!!!!!!!!!

Κιλά μετά από 1,5 μήνα (δηλ. σήμερα): 67 (μετά κόπων και βασάνων) και συνεχίζουμε...........

Διαφημίσεις