Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

SOS: Συνδιδασκαλία Νηπίου / Προνηπίου

Recommended Posts

Η κόρη μου πάει στο νήπιο του ιδιωτικού παιδικού σταθμού που φοιτούσε.

Εχτές είχαμε συνάντηση γονέων. Πληροφορήθηκα από τη νηπιαγωγό (απάντησε σε ερώτημα γονέα) ότι μαζί κάνουν μάθημα τα παιδιά του νηπίου και προνηπίου.

Τα παιδιά του νηπίου είναι περίπου 11 του προνηπίου 7-8.

Μέχρι πέρυσι, το προνήπιο είχε άλλη δασκάλα. Φέτος θεωρητικά το ανέλαβε η μία εκ των ιδιοκτητών. Αλλά εχτές διαπίστωσα ότι αντί αυτής (και μάλλον πλαγίως)το ανέλαβε η νηπιαγωγός.

Γνωρίζετε εάν αυτό είναι εντάξη; δεν είναι ανορθόδοξο; βέβαια ξέρω οτι η συνδιδασκαλία συνηθίζεται σε κάποιες τάξεις του δημοτικού, απλά φοβάμαι μην το παιδί μου πέσει θύμα οικονομικών περικοπών του σχολείου. Και βέβαια ουδέποτε ενημερωθήκαμε για τη νέα τακτική που θα εφάρμοζε η διεύθυνση, δεν μας τέθηκε καν η επιλογή.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Διαφημίσεις

Ρεα αυτό γινεται και στα δημοσια νηπιαγωγεία...αν περισσευουν θεσεις συμπληρωνουν με προνηπια.Θεωρω ότι αυτό που γινεται είναι η νηπιαγωγος να προχωραει με βαση τα νηπια .Τα προνηπια όμως δεν ξερω κατά ποσο μπορουν να ακολουθησουν.Αρα στην ουσια ριγμένα είναι τα μικρα.

Τουλάχιστον αυτό μου ειχαν πει και στο δημοσιο νηπειο που παει ο γιος μου όταν ρωτησα τι κανουν με τα προνηπια που παιρνουν.

Ωστόσο εσυ μιλας για ιδιωτικο.Εννοειται θα επρεπε να εχετε ενημερωθεί ότι θα συμβει κατι τετοιο.

Αδιανόητο για ιδιωτικό σχολείο η κοινή φοίτηση νηπίων-προνηπίων. Στα δημόσια συμβαίνει, είναι δεδομένο δηλαδή, όχι απλά συμβαίνει. Και δε νομίζω πως έχει 1-2 αλλά παραπάνω αν αναλογιστούμε ότι κάθε τμήμα έχει τουλάχιστον 20 παιδάκια.

Η κόρη μου στο ιδιωτικό νηπιαγωγείο που πήγε, ήταν σε κανονικότατο τμήμα προνηπίων και την επομένη χρονιά στο τμήμα νηπιαγωγείου.

Δεν θα το άφηνα έτσι, θα έκανα πολύ συγκεκριμένη κουβέντα με την ιδιοκτήτρια. Όφειλε να ενημερώσει κατά την εγγραφή ότι δεν θα γίνει ξεχωριστό τμήμα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Διαφημίσεις

Όπως τα λέει η ravT. Στο δημόσιο, οι κενές θέσεις καλύπτονται από προνήπια. Σε εμάς, υπάρχουν καμιά 20αριά νήπια και 5 προνήπια, περίπου.

Το κατά πόσον είναι "απαράδεκτο" αυτό, βέβαια, χωράει μεγάλη κουβέντα, που καλό είναι να γίνει με συμμετοχή παιδαγωγών. Mirikiiii...!!!! :D

Εμάς η διευθύντρια μάς είπε ότι η συναναστροφή μεγαλύτερων με μικρότερα κάνει πολύ καλό και στα μεν και στα δε.

Συναναστροφή γίνεται όλες τις υπόλοιπες ώρες. Στις 2 ώρες διδιασκαλίας καλό θα ήταν τα παιδιά να μαθαίνουν με τον ρυθμό της ηλικίας τους.

Απαράδεκτο για ιδιωτικό γιατί πληρώνεις το κάτι παραπάνω και φυσικά περιμένεις ενημέρωση για κάτι τέτοιο! Αν είχε ενημέρωση θα επέλεγε το αν θέλει κάτι τέτοιο για το παιδί της.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Για την ενημέρωση, συμφωνώ.

Για τη διδασκαλία: έχω καταλάβει ότι τα παιδιά μαθαίνουν βιωματικά. Κάποια στιγμή, μετά τα Χριστούγεννα, προβλέπεται μία πρώτη επαφή με την αλφάβητο, αν θυμάμαι καλά. Αλλά 2 ώρες διδασκαλίας την ημέρα, με τη στενή έννοια του σχολείου, δε νομίζω να υφίσταται. Όμως, δεν είμαι ειδικός, οπότε καλό είναι να μας που οι εκπαιδευτικοί της παρέας!

Επίσης, φαντάζομαι ότι παίζουν ρόλο και οι ηλικίες των προνηπίων. Τα παιδάκια τα γεννημένα το Δεκέμβριο του '11, για παράδειγμα, είναι πολύ μικρά, όντως. Αντιθέτως, εκείνα που είναι στο πρώτο τρίμηνο του '11. μια χαρά θα ανταποκριθούν, αν σκεφτεί κανείς ότι, στην εποχή τη δική μας, οι σχολικές χρονιές άλλαζαν τον Απρίλιο!

Δεν είναι ένταξη δεν είναι απαράδεκτο αδιανόητο κλπ. Προεδρικό διάταγμα 200. Άρθρο 7 παρ. 3. Ότιδηποτε άλλο είναι απαράδεκτο Κ αδιανόητο. Για τα ωφέλη της συνύπαρξης νηπίων προνηπίων ανατρέξτε στον οδηγό γονέα για το νηπιαγωγείο. Καλό είναι να ενημερωνόμαστε πριν γράψουμε κάτι και να μην έχουμε άποψη για επιστημονικά θέματα που δεν γνωρίζουμε.

Αναστασία να μας συγχωρείς που είμαστε άσχετες αλλά ΔΕΝ μιλάμε ως επιστήμονες ΟΥΤΕ ως εκπαιδευτικοί. Μιλάμε ως ΓΟΝΕΙΣ που σκάμε κάποια χρήματα (μας περισσεύουν -δε μας περισσεύουν) και απαιτούμε εντιμότητα και ενημέρωση.

Ως γονέας, λοιπόν, ναι θεωρώ απαράδεκτο να πληρώνω ιδιωτικό σχολείο και να μην ενημερώνομαι ΠΡΙΝ την έναρξη της σχολικής χρονιάς για το αν το προνήπιό μου θα είναι στο ίδιο τμήμα με το νήπιο και τούμπαλιν.

Εδώ λοιπόν, μιας και δεν γράφουμε με την ιδιότητά μας, γράφουμε και χωρίς να κάνουμε έρευνα (έλεος δηλαδή). Γράφουμε τις απόψεις μας και αυτές δεν απαιτούν κανενός είδους έρευνα.

Μιας όμως και η θεματοθέτρια σίγουρα ενδιαφέρεται και για αυτές τις διαστάσεις, σε καλώ εγώ να μας τις παραθέσεις ως ειδικός που είσαι για να αποκτήσουμε και εμείς σφαιρικές ΕΙΔΙΚΕΣ επιστημονικές γνώσεις. Και δεν ειρωνεύομαι καθόλου, πραγματικά το επιθυμώ!

Η ιδιοκτήτρια έκανε φάουλ.-

Το προνήπιο θα κάνει 2 χρονιές τα ίδια. Το ανέχεσαι στο δημόσιο σχολείο, είναι όμως επιλογή σου το εάν θα το αποδεχτείς από ένα ιδιωτικό σχολείο.-

Τα παιδιά συναναστρέφονται και στα διαλείμματα ή στις κοινές ώρες διασκέδασης και εκπαιδευτικού παιχνιδιού. Το είδα στο προνήπιο και το νηπιαγωγείο το βλέπω και τώρα στο δημοτικό.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Διαφημίσεις

Σιγα το επιστημονικο θεμα Αναστασια...που για να πουμε την αποψη μας πρεπει να διαθέτουμε εξειδικευμένες γνωσεις...χαλαρωσε.

Το ότι υπρχει προεδρικο διάταγμα που οριζει κατι τετοιο προσωπικα δε μου λεει και πολλα.Υποθετω σκοπος του διατάγματος είναι ακρβως να βολευτουν τα προνηπια στα δημοσια νηπιαγωγεία.Πρακτικοι λογοι καθαρα.

Καλησπέρα , ανέφερα για τα ωφέλη της συνύπαρξης οτι μπορεί καθένας να ανατρέξει στον επίσημο οδηγό γονέα, που βρίσκεται στο διαδίκτυο. Και φυσικά ειναι επιστημονικά τεκμηριωμένο οτι ωφελούνται και τα νήπια και τα προνήπια απο την συνύπαρξη τους, η miriki και η emmaki τα έχουν πει πολλές φορές. Και οι νηπιαγωγοί ειναι επιστήμονες, έχουν τελειώσει το λιγότερο το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, δεν ειναι baby sitter, τόσο απλά. Όπου λειτουργεί στην Ελλάδα ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ τα νήπια και τα προνήπια ειναι στην ιδια τάξη,& οχι για λόγους βολέματος.τελος δεν βρίσκω κανένα λόγο ως γονείς να "σκάτε χρήματα" γιατί το νηπιαγωγειο εντάσσεται στη δημόσια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.

Επιμένεις σε κάτι που δεν ενδιαφέρει τον γονέα που ΕΠΙΛΕΓΕΙ για τους λόγους που ο ίδιος ξέρει (ωράριο, κτηριακή εγκατάσταση, τοποθεσία σε σχέση με το σπίτι ή τη δουλειά του κ.α.)το ιδιωτικό σχολείο. Νομίζω όλοι γνωρίζουν ότι στο δημόσιο νηπιαγωγείο προνήπια και νήπια είναι στο ίδιο τμήμα. Όπως επίσης ότι οταν δεν υπάρχουν θέσεις για τα προνήπια στο νήπιο αυτά πηγαίνουν στον παιδικό σταθμό. Δεν καταλαβαίνω γιατί εξακολουθούμε να συζητάμε αυτό τη στιγμή που η θεματοθέτρια κάνει λόγο καθαρά για ΙΔΙΩΤΙΚΟ σχολείο...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Το ιδιωτικό σχολειο εφαρμόζει τη νομοθεσία κ το εκπαιδευτικό πλαίσιο που ισχύει κ για το δημόσιο σχολειο, καθώς μιλάμε για εκπαίδευση. Τελος πάντων δεν θέλω να επιμένω γενικά οποτε θα απαντήσω στη θεματοθετρια

Μέχρι πέρυσι, το προνήπιο είχε άλλη δασκάλα. Φέτος θεωρητικά το ανέλαβε η μία εκ των ιδιοκτητών. Αλλά εχτές διαπίστωσα ότι αντί αυτής (και μάλλον πλαγίως)το ανέλαβε η νηπιαγωγός. ---εάν η ιδιοκτήτρια δεν ειναι νηπιαγωγός θα ήταν παράνομο να διδάσκει σε τάξη νηπιαγωγείου.

Γνωρίζετε εάν αυτό είναι εντάξη; ---ναι ειναι εντάξει. δεν είναι ανορθόδοξο; -----οχι δεν ειναι ανορθόδοξο. Τα ωφέλη συνύπαρξης νηπίων και προνηπίων έχουν μελετηθεί και αναλυθεί. Και οι δυο πλευρές κερδίζουν. Καλο απόγευμα!!:-D

Διαφημίσεις

Αν είναι να πληρώνω ιδιωτικό για να έχω τις παροχές του δημοσίου, τότε αστο καλύτερα... Αλλά, από εκπαιδευτικής πλευράς, πως ακριβώς ωφελείται ένα νήπιο από τη συνύπαρξη με ένα προνήπια; Και πόσο καλό κάνει στην αυτοπεποίθηση ενός προνηπιου να βλέπει ότι δεν μπορεί να καταφέρει τα ίδια με ένα νήπιο;

Το κατά πόσον είναι "απαράδεκτο" αυτό' date=' βέβαια, χωράει μεγάλη κουβέντα, που καλό είναι να γίνει με συμμετοχή παιδαγωγών. Mirikiiii...!!!! :D

Εμάς η διευθύντρια μάς είπε ότι η συναναστροφή μεγαλύτερων με μικρότερα κάνει πολύ καλό και στα μεν και στα δε.[/quote']

Αυτό είναι αλήθεια, μόνο καλό μπορεί να κάνει και στα νήπια και στο προνήπια.

Καλησπέρα , ανέφερα για τα ωφέλη της συνύπαρξης οτι μπορεί καθένας να ανατρέξει στον επίσημο οδηγό γονέα, που βρίσκεται στο διαδίκτυο. Και φυσικά ειναι επιστημονικά τεκμηριωμένο οτι ωφελούνται και τα νήπια και τα προνήπια απο την συνύπαρξη τους, η miriki και η emmaki τα έχουν πει πολλές φορές. Και οι νηπιαγωγοί ειναι επιστήμονες, έχουν τελειώσει το λιγότερο το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, δεν ειναι baby sitter, τόσο απλά. Όπου λειτουργεί στην Ελλάδα ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ τα νήπια και τα προνήπια ειναι στην ιδια τάξη,& οχι για λόγους βολέματος.τελος δεν βρίσκω κανένα λόγο ως γονείς να "σκάτε χρήματα" γιατί το νηπιαγωγειο εντάσσεται στη δημόσια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.

Συμφωνώ μαζί σου, ποτέ δε κατάλαβα το ιδιωτικό νηπιαγωγείο (και νομίζω ότι το μπορείς να μπεις και μέσω έσπα και να μη πληρώνεις ή κάνώ λάθος; μου φαίνεται κάπως αν όντως ισχύει)

Αν είναι να πληρώνω ιδιωτικό για να έχω τις παροχές του δημοσίου, τότε αστο καλύτερα... Αλλά, από εκπαιδευτικής πλευράς, πως ακριβώς ωφελείται ένα νήπιο από τη συνύπαρξη με ένα προνήπια; Και πόσο καλό κάνει στην αυτοπεποίθηση ενός προνηπιου να βλέπει ότι δεν μπορεί να καταφέρει τα ίδια με ένα νήπιο;

Φυσικά κι μπορεί να τα καταφέρει το προνήπιο σε μία τάξη με νήπια. Τι πρέπει να καταφέρει δηλαδή; Να μαθει να διαβάζει και να γράφει,να κάνει πράξεις πολ/σμου; Τι; Οι νηπιαγωγοί έχουν άλλες απαιτήσεις από τα νήπια και άλλες από τα προνήπια, δε σημαίνει ότι το μάθημα μένει πίσω επειδή είναι διαφορετικές ηλικίες. Εξάλλου το όποιο μάθημα γίνεται με τη μορφή παιχνιδιού οπότε ο ένας χρόνος τι διαφορά κάνει;

Η κόρη μου ήταν η μικρότερη στη τάξη του προνηπίου (γεννημένη τέλος Νοεμβρίου) και οι φίλοι της ήταν σχεδόν 2 χρόνια μεγαλύτεροι της, ακόμα και τώρα κάνουμε παρέα με αυτά τα παιδιά. Η νηπιαγωγός μας μας έλεγε τότε ότι τα προνήπια δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα νήπια και ότι δε φαίνεται η διαφορά τους.

Τα μεγάλα γίνονται πιο υπεύθυνα βοηθώντας τα ''μικρά'' να ανοίξουν το καπάκι από το φαγητό, να στρώσουν το κρεβατάκι τους και άλλα πολλά.

Δε καταλαβαίνω πραγματικά γιατί σας αγχώνει αυτό...είναι μια ομαλή και όμορφη συνύπαρξη.

(γιατί μιλάτε με τέτοια απαξίωση στο δημόσιο σχολείο; δεν είναι όλα τα δημόσια σχολεία χάλια και ειδικά τα νηπιαγωγεία κάνουν φοβερή δουλειά)

Παρούσα!

Είναι απαράδεκτο το ιδιωτικό σχολείο να πρέχει άλλα από αυτά που συμφωνήσατε να πληρώνετε. Βέβαια αυτό το κάνουν ούτως ή άλλως, γιατί ως επιχειρήσεις καθαρά κερδοσκοπικού χαρακτήρα συχνά αυξάνουν, π.χ., τον αριθμό των παιδιών ανά τμήμα στα μισά τη χρονιάς, χωρίς να ενημερώνουν (τα 22 γίνονται 27 για πλάκα αν υπάρξουν οι αντίστοιχες αιτήσεις και το μαθαίνετε στο... παρτυ).

Κατά τα λοιπά η συνδιδασκαλία νηπίων προνηπίων είναι ό,τι καλύτερο πραγματικά. Η διδασκαλία στο νηπιαγωγείο είναι διαφοροποιημένη και όχι τυποποιημένη και ετσι όλα τα παιδιά μπορούν να βροουν τρόπο να επιτύχουν. Αλλά ακόμη κι αν κάνουν ακριβώς τα ίδια φέτος και του χρόνου (κάποια θέματα επαναλαμβάνονται π.χ.) ακόμη και την ίδια δραστηριότητα, ποτέ δεν είναι το ίδιο ακριβώς. Είναι άλλη η αντίληψη του παιδιού, είναι άλλη η δυναμική της ομάδας και είναι άλλη και η εμπειρία, η γνώση και η διάθεση της νηπιαγωγού. Τα στοιχεία αυτά είναι δυνατό να αλλάξουν τόσο πολύ την κατάσταση που ούτε και η νηπιαγωγός να μην αναγνωρίζει τη διδασκαλίας της.

Μαρίτα σ' ευχαριστώ πολύ για το τελευταίο σχόλιό σου.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Αυτό είναι αλήθεια, μόνο καλό μπορεί να κάνει και στα νήπια και στο προνήπια.

Συμφωνώ μαζί σου, ποτέ δε κατάλαβα το ιδιωτικό νηπιαγωγείο (και νομίζω ότι το μπορείς να μπεις και μέσω έσπα και να μη πληρώνεις ή κάνώ λάθος; μου φαίνεται κάπως αν όντως ισχύει)

Το ΕΣΠΑ ισχύει για τους παιδικούς σταθμούς- για παιδιά ,μέχρι να ξεκινήσουν την υποχρεωτική εκπαίδευση που είναι το νηπιαγωγείο. Αρα, ο παιδικός σταθμός έχει μέχρι κ προνήπια , όπως πάει φέτος ο γιος μου.

3W24p3.png

Μαρίτα, όπως εσυ δεν καταλαβαίνεις την επιλογή του ιδιωτικού νηπιαγωγείου δεν μπορώ και εγώ να καταλάβω τον αφορισμό της ιδιωτικής εκπαίδευσης... Αν είναι έτσι, θυμήστε μου λίγο, γιατί πηγαίνουμε σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών ή μέσης εκπαίδευσης τα παιδιά μας;

Δεν γίνεται σε όλα τα δημόσια νηπιαγωγεία εξαιρετική δουλειά (και αν δεν έχεις ιδίαν άποψη από ένα καλό δημόσιο νηπιαγωγείο και ένα καλό ιδιωτικό νηπιαγωγείο, η συζήτηση είναι φαύλος κύκλος) όπως και εννοείται πως δεν είναι όλα τα ιδιωτικά σχολεία καλά.

Η θεματοθέτρια νομίζω καλύφθηκε. Ναι συμβαίνει στο δημόσιο νηπιαγωγείο, όχι δεν συνηθίζεται στο ιδιωτικό. Ναι, έπρεπε να το γνωρίζετε ώστε να είναι επιλογή σας, όχι δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα το παιδί σου.

Η πλειοψηφία των προνηπίων -δυστυχώς- δεν "χωράνε" στα δημόσια νηπιαγωγεία και κάνουν ακόμα έναν χρόνο στον παιδικό. Αυτό γιατί να είναι κακό εάν απαρτίζουν το τμήμα των "μεγάλων" ενός σταθμού;

Ρέα, εν κατακλείδι, εγώ θα ζητούσα εξηγήσεις για ποιόν λόγο έγινε αυτή η αλλαγή και μάλιστα χωρίς προειδοποίηση (ξέρουμε γιατί, για να μη χάσουν πελάτες. Έλα όμως που ο πελάτης στην ιδιωτική εκπαίδευση χάνεται και μεσούσης της χρονιάς!) και έπειτα εάν επιλέξεις να συνεχίσεις, ίσως για να καλυφθούν οι απορίες σου, να ζητήσεις μια ενημέρωση για το πως κυλάει το εκπαιδευτικό μέρος του τμήματος.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Η συνδιδασκαλια νηπιων και προνηπιων γινεται σιγουρα στα δημοσια νηπιαγωγεια. Για τα ιδιωτικα δεν γνωριζω.

Ομως απο την εμπειρεια μου με το παιδί μου στις 2 σχολικες χρονιες ως προνηπιο την πρωτη και ως νηπιακι την δευτερη, μπορω να πω οτι ειναι καλο για τα μικρα γιατι παιρνουν δυο χρονιες τα ερεθισματα προετοιμασιας για το δημοτικο.

Ενα σημειο που λιγο δυσκολευει τα παιδακια ειναι ο αποχωρισμος οταν παραμενουν τα προνηπια στο νηπιαγωγειο και τα νηπιακα φευγουν για δημοτικο...εκει τοτε γινεται ενας μικρος χωρισμος και τα παιδακια μπερδευονται αλλα φυσικα το ξεπερνουν!

Δεν ειναι κακο να συνυπαρχουν τα 4 με τα 5χρονα...

Δεν είπαμε ότι δεν πρέπει να συνυπάρχουν 4χρονα να 5χρονα. Είπαμε ότι σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο που έχει και παιδικό σταθμό έπρεπε οι γονείς να το ξέρουν από πριν και να συναινέσουν.

Ρεα, απαράδεκτη η συμπεριφορά του σχολείου να μη σας ενημερώσουν για την αλλαγή.

Δεν είπαμε ότι δεν πρέπει να συνυπάρχουν 4χρονα να 5χρονα. Είπαμε ότι σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο που έχει και παιδικό σταθμό έπρεπε οι γονείς να το ξέρουν από πριν και να συναινέσουν.

Ρεα, απαράδεκτη η συμπεριφορά του σχολείου να μη σας ενημερώσουν για την αλλαγή.

Δεν μενω στο γεγονος ιδιωτικου ή οχι σταθμου. Αν υπηρξε παραπληροφορηση ή οχι....Αλλωστε ποσες μαμαδες ξερουν ακριβως το εκπαιδευτικο συστημα;

Εγω απλα αναφερω οτι η συνυπαρξη δεν προκαλει προβλημα.

Η θεματοθέτρια νομίζω καλύφθηκε. Ναι συμβαίνει στο δημόσιο νηπιαγωγείο, όχι δεν συνηθίζεται στο ιδιωτικό. Ναι, έπρεπε να το γνωρίζετε ώστε να είναι επιλογή σας, όχι δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα το παιδί σου.

Αυτό. Ακριβώς.

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

Πέρα από το θέμα μου κάποιους απασχόλησε το θέμα επιλογής μου να προσφέρω ιδιωτική εκπαίδευση στο παιδί μου.

Όταν ο πρωθυπουργός μου δεν εμπιστεύεται τη δημόσια εκπαίδευση εγώ γιατί να το κάνω; Όταν α αρχηγός της κυβέρνησης που διαχειρίζεται τη δημόσια παιδεία στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικό σχολείο, ποιά επιχειρήματα θα με καλύψουν ηθικά για να μην το κάνω και για τα δικά μου παιδιά;

ΤΕΣΠΑ ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Και αφορά μόνο τον ίδιο η κάθε απόφαση.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ όλες από την καρδιά μου που μπήκατε στο κόπο να με βοηθήσετε και μου παρουσιάσατε τα πράγματα στη ρεαλιστική τους βάση.

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...