Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

πρωτοι μηνες προσπαθειας για πατροτητα

Recommended Posts

καλησπερα, ειμαι ανδρας 31 χρονων και προσπαθω με τη γυναικα μου 5 μηνες να πιασουμε. Γνωριζω οτι αρχιζεις να ανησυχεις μετα τον 1ο χρονο, αλλα εκανα καποιες εξετασεις στο σπερμα μου:

Ογκος: 2,7ml

pH:8,3

αριθμος σπερματοζωαριων/ml: 77,9 εκατομ./ml

ταχεια προσθεια κινηση τυπου Α: 27,8%

ανωμαλιες κεφαλης: 98%

δεν εχουμε εντοπισει ακομα κατι συγκεκριμενο ουτε σε εμενα ουτε στη γυναικα μ. αν εχετε καποια συμβουλη ή παραπανω tip, ευχαριστω .

Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Δεν ξερω αν οι εξετασεις ειναι καλες γιατι πρωτη φορα βλεπω αλλα αυτο σίγουρα θα στο ειπε η γιατρος στο μικροβιολογικο...

Σίγουρα οι 5 μηνες δεν ειναι μεγαλο διάστημα!

Θα σου πω κάποια πραγματα ελπιζω να σας βοηθήσουν και σύντομα να εχετε ευχάριστα νεα!!!

Μην απελπίζεσαι ομως!

ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ :wink:

Λοιπόν ενδιάμεσα απο τις περιόδους είχαμε επαφές καθε 2 μερες και τις πιο "επικίνδυνες" μερα παρα μερα!

Και φυσικα την μερα της υποτιθέμενης ωορηξιας!

Μετα την ολοκλήρωση καθόμουν ξαπλα με ενα μαξιλάρι κατω απο την λεκανη και τα ποδια στον τοίχο για 30 λεπτα σίγουρα!

Γιατι αν σηκωνομουν έβγαιναν ολα εξω! :-/

Επισης έτρωγα υγιεινά εκείνη την περιοδο!!! Και αυτο βοηθάει !!!

Μπορει η γυναικα σου να παρει filicine που ειναι σαν βιταμίνη που το παιρνουν οι πιο πολλες τους πρώτους 3 μηνες αλλα λενε πως βοηθάει και στην συλληψη!

Επισης δεν πίναμε αλκοόλ εκείνη την περιοδο αλλα φυσικα ουτε κάπνισμα!

σε ευχαριστω Χριστινα, κ εγω διαβαζω κ ενημερωνομαι και δοκιμαζουμε διαφορες θεσεις κατα τη διαρκεια κ τα ορθια πόδια μετα την εκσπερματιση μ. η προσπαθεια συνεχιζει, βεβαια. να σαι καλα

Καλησπερα! Σιγουρα οι 4 μηνες ειναι μικρο διαστημα και μην αγχωνεστε!

Ομως Billy Καλο ειναι να επισκεφτεις ουρολογο να δειξεις το σπερμοδιαγραμμα αφου ηδη το εκανες , να στο εκτιμησει.

Το 98% ανωμαλες μορφες ειναι υψηλο (δεν λεω οτι ειναι προβλημα ) αλλα ισως πρεπει να κανεις και καλλιεργεια σπερματος και να παρεις και βιταμινες με στοχο την ενισχυση σπερματος.

Και η συζυγος το φιλισιν.

Καλη τυχη!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα, θα συμφωνήσω κ εγώ με τα κορίτσια ότι το διάστημα που προσπαθείτε είναι μικρό για να βγάλετε κάποια συμπεράσματα. Ωστόσο για εμένα καλά έκανες το σπερμοδιαγραμμα, ελπίζω ομως να το έκανες σε εξειδικευμένο κέντρο κ οχι σε ένα απλό μικροβιολογικό. Από προςωπικη εμπερία σου λέω οτι οι διαφορές ειθιςται να ειναι μεγάλες. Κλείσε ένα ρβ με έναν ανδρολόγο ο οποίος θα αξιολογήσει την κατάσταση κ θα σε κατευθύνει για τον αν χρειάζεται ή οχι να κανεις κατι παραπάνω. Καλή συνέχεια!

jTRQp2.png KPxIp3.png

Συμφωνώ κι εγω με τα κορίτσια.

Δεν είμαι γιατρός αλλα το οτι ειναι εκατομμύρια ειναι καλό.Ομως θα πρέπει να το δει κάποιος γιατρός.μπορει να το κοιτάξει και ο γυναικολόγος της γυναίκας σου.

Αυτο που ήθελα να πω εγω ειναι οτι πρέπει να δεις ποτε έχεις 0% ποσοστά δηλαδη ποτε πεθαίνουν τα σπερματοζωάρια.αυτο γιατί αν παράδειγμα πεθαίνουν στις 24 ώρες τότε η μέθοδος μέρα παρά μέρες όπως καταλαβαίνεις δε πιάνει.αλλα θέλει κάθε μέρα.

Επίσης θα βοηθούσε και να κάνει τεστ ωορρηξιας η γυναίκα σου.

Το filicine που είπαν και τα κορίτσια σωςτο και επίσης υπάρχουν και βιταμινουλες που ενισχύουν το σπερμα αλλα θα πρέπει πρώτα να δει ο γιατρός το σπερμοδιαγραμμα.

Επίσης πολύ σημαντικό διώξτε το άγχος!το νο ένα αίτιο της υπογονιμότητας!