Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με μητριά - δεύτερη γυναίκα παππού.


Macgyver

Recommended Posts

mkcm όχι, αυτό δε το δέχομαι. Η άλλη μπορεί να την πέφτει σε όλους απροκάλυπτα και χωρίς ενδοιασμούς. Είναι ανήθικη, αδίστακτη, ασεβή, πες την ό,τι θέλεις και φυσικά και δεν θα έκανα παρέα με ένα τέτοιο άτομο, δεν έχω να κερδίσω τίποτα.

Αν όμως δεν μπορείς να συγκρατήσεις το π***ι σου επειδή χθες μάλωσες με τη γυναίκα σου, και απιστήσεις με το σκεπτικό μια φορά έγινε και ποιος θα το μάθει, τότε είσαι αφελής και δεν σέβεσαι την οικογένεια σου. Γιατί στη ζυγαριά ο εαυτούλης μου/η οικογένειά μου, βάζεις εύκολα πρώτα την πάρτη σου. Και αυτό είναι και το πρόβλημα στον γάμο σου εν γένει, όχι η άλλη γυναίκα.

Γενικά με το να υποστηρίζουμε "άντρας είναι και γι'αυτό αν κάποια του κουνηθεί πολύ τι να κάνει και αυτός, θα με απατήσει, φταίω και εγώ που τον είχα στη πίεση τελευταία" υποτιμούμε τον ρόλο μας στη σχέση και συντηρούμε πατριαρχικά πρότυπα. Αλλά αυτό όντως είναι μια άλλη κουβέντα, με κοινωνικές προεκτάσεις και σίγουρα πολύ εκτός θέματος :mrgreen:

 

zaxaroulini επειδή έκανες παράθεση το σχόλιο μου και γράφεις "Εάν δεν υπάρχουν παιδιά σε ένα γάμο, ας κάνει ότι θέλει το ζευγάρι, ας μείνει μαζί ας χωρίσει, ας κάνει όπως νιώθει.

Όταν όμως υπάρχουν παιδιά, συγνώμη τότε πρώτη μας προτεραιότητα είναι τα παιδιά" Είδες κάπου να υποστηρίζω το αντίθετο; Ίσα ίσα αυτό λέω, σε ένα χωρισμό προτεραιότητα έχουν τα παιδιά και μετά τα συναισθήματα των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mkcm όχι, αυτό δε το δέχομαι. Η άλλη μπορεί να την πέφτει σε όλους απροκάλυπτα και χωρίς ενδοιασμούς. Είναι ανήθικη, αδίστακτη, ασεβή, πες την ό,τι θέλεις και φυσικά και δεν θα έκανα παρέα με ένα τέτοιο άτομο, δεν έχω να κερδίσω τίποτα.

Αν όμως δεν μπορείς να συγκρατήσεις το π***ι σου επειδή χθες μάλωσες με τη γυναίκα σου, και απιστήσεις με το σκεπτικό μια φορά έγινε και ποιος θα το μάθει, τότε είσαι αφελής και δεν σέβεσαι την οικογένεια σου. Γιατί στη ζυγαριά ο εαυτούλης μου/η οικογένειά μου, βάζεις εύκολα πρώτα την πάρτη σου. Και αυτό είναι και το πρόβλημα στον γάμο σου εν γένει, όχι η άλλη γυναίκα.

Γενικά με το να υποστηρίζουμε "άντρας είναι και γι'αυτό αν κάποια του κουνηθεί πολύ τι να κάνει και αυτός, θα με απατήσει, φταίω και εγώ που τον είχα στη πίεση τελευταία" υποτιμούμε τον ρόλο μας στη σχέση και συντηρούμε πατριαρχικά πρότυπα. Αλλά αυτό όντως είναι μια άλλη κουβέντα, με κοινωνικές προεκτάσεις και σίγουρα πολύ εκτός θέματος :mrgreen:

 

zaxaroulini επειδή έκανες παράθεση το σχόλιο μου και γράφεις "Εάν δεν υπάρχουν παιδιά σε ένα γάμο, ας κάνει ότι θέλει το ζευγάρι, ας μείνει μαζί ας χωρίσει, ας κάνει όπως νιώθει.

Όταν όμως υπάρχουν παιδιά, συγνώμη τότε πρώτη μας προτεραιότητα είναι τα παιδιά" Είδες κάπου να υποστηρίζω το αντίθετο; Ίσα ίσα αυτό λέω, σε ένα χωρισμό προτεραιότητα έχουν τα παιδιά και μετά τα συναισθήματα των υπολοίπων.

 

Συγνώμη βρε κοπέλα μου αλλά πραγματικό το πιστεύεις ότι όταν διαλύεται ένα σπίτι μία οικογένεια με παιδιά το τρίτο πρόσωπο δεν έχει καμία ευθύνη? Εκτός εάν έχω καταλάβει λάθος.

Για εμένα δεν λέω ότι έχει την κύρια ευθύνη το τρίτο άτομο, σαφώς την κύρια ευθύνη την έχει το άτομο που επιλέγει να χαλάσει την οικογένειά του, αλλά και το τρίτο πρόσωπο φέρει για εμένα ευθύνη (άλλες φορές μεγαλύτερη άλλες μικρότερη).

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

mkcm όχι, αυτό δε το δέχομαι. Η άλλη μπορεί να την πέφτει σε όλους απροκάλυπτα και χωρίς ενδοιασμούς. Είναι ανήθικη, αδίστακτη, ασεβή, πες την ό,τι θέλεις και φυσικά και δεν θα έκανα παρέα με ένα τέτοιο άτομο, δεν έχω να κερδίσω τίποτα.

Αν όμως δεν μπορείς να συγκρατήσεις το π***ι σου επειδή χθες μάλωσες με τη γυναίκα σου, και απιστήσεις με το σκεπτικό μια φορά έγινε και ποιος θα το μάθει, τότε είσαι αφελής και δεν σέβεσαι την οικογένεια σου. Γιατί στη ζυγαριά ο εαυτούλης μου/η οικογένειά μου, βάζεις εύκολα πρώτα την πάρτη σου. Και αυτό είναι και το πρόβλημα στον γάμο σου εν γένει, όχι η άλλη γυναίκα.

Γενικά με το να υποστηρίζουμε "άντρας είναι και γι'αυτό αν κάποια του κουνηθεί πολύ τι να κάνει και αυτός, θα με απατήσει, φταίω και εγώ που τον είχα στη πίεση τελευταία" υποτιμούμε τον ρόλο μας στη σχέση και συντηρούμε πατριαρχικά πρότυπα. Αλλά αυτό όντως είναι μια άλλη κουβέντα, με κοινωνικές προεκτάσεις και σίγουρα πολύ εκτός θέματος :mrgreen:

 

 

Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση της γυναίκας. Αν δηλαδή είχαμε στην εταιρεία έναν που την έπεφτε σε όλες και με επιμονή, κλπ. το ίδιο θα έλεγα. Ότι δηλαδή μπορεί κι η γυναίκα να υποκύψει σε μια δύσκολη στιγμή.

Φυσικά δεν είναι άμοιρος ευθυνών και ο σύζυγος ή η σύζυγος που απατά. Έχει και μάλιστα μεγάλη ευθύνη. Απλά θεωρώ ότι ΚΑΙ το τρίτο πρόσωπο έχει ευθύνη όταν πάει και την πέφτει στον παντρεμένο ή την παντρεμένη. Και στην περίπτωση που κάποιος πάει και την πέφτει σε κάποιον, ενώ ξέρει ότι είναι παντρεμένος, ναι, θεωρώ ότι και αυτός ή αυτή είναι η αιτία για τη διάλυση ενός γάμου. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Macgyver μπράβο σας για την απόφασή σας σίγουρα ο σύζυγος γνωρίζει περισσότερα.

 

Αλλά να σε ρωτήσω κάτι? Αν η νυν ήταν πιο διακριτική, δεν ανακατευόταν γενικά, ήταν άνθρωπος όχι τόσο παραρεμβατικός και με τόσες απαιτήσεις γενικά άνθρωπος που θα μπορούσες να δεχτείς στην οικογένεια, θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα? Θα την καλούσατε κάτω από αυτές τις συνθήκες? Ακόμα και αν η γιαγιά δεν ήθελε?

 

Αν θέλεις απαντάς και πάλι μπράβο σας που θέτετε όρια από νωρίς:wink:

 

Να περάσετε τέλεια.

 

stelma έθεσες εκπληκτικά όλες τις παραμέτρους, μπράβο σου και για το ήθος για την ωριμότητά σου, με μια λογική ... τι να πω....RESPECT.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είχαμε μια στην εταιρεία παλιότερα που δεν άφηνε αρσενικό γάτο. Την έπεφτε εξώφθαλμα σε όλους - παντεμένους κι ανύπαντρους - σε σημείο να σερβίρει κανονικότα το πράμα της στον άλλον στο πιάτο και μιλάμε για πάρα πάρα πάρα πολύ στενό μαρκάρισμα και τρομερή επιμονή

Ε, μια - δυο - τρεις - πέντε, κι ο άγιος θα κολαστεί. Αν το μάθαινε με κάποιο τρόπο ή μέσω ενός καλοθελητή η σύζυγος και διέλυε το γάμο. Θα ήταν ή δε θα ήταν η αιτία; Γιατί όπως είπε το ζαχαρουλίνι, ο κάθε γάμος έχει τα πάνω και τα κάτω του και η κάθε σχέση - όχι μόνο η συζυγική - έχει διακυμάνσεις. Και όσες αντιστάσεις και να έχει ο άλλος μπορεί να βρεθεί σε μια περίεργη φάση κάποια στιγμή.

 

Το αυτό.

 

Και ναι, συνήθως υπάρχουν προβλήματα σε έναν γάμο για να επιτρέψει ένας από τους δύο σε ένα τρίτο πρόσωπο να μπει ανάμεσά τους. Αν όμως δεν έμπαινε, υπήρχε σοβαρή πιθανότητα, έστω και στο παρά 5 να προσπαθήσουν να δώσουν λύσεις στα προβλήματά τους, να θυμηθούν αυτά που κάποτε τους ένωσαν. Με μια σφήνα όμως κάθε τέτοια περίπτωση εξανεμίζεται.

 

vtgian Λυπάμαι αλλά έχει και παραέχει ευθύνη το τρίτο άτομο ακόμα κι αν εξαπατήθηκε στην αρχή. Κι αυτό γιατί κάποτε έμαθε την αλήθεια. Και εντούτοις παρέμεινε στη σχέση. Και ειλικρινά, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα έδενα την ζωή μου με έναν άνθρωπο που έχει εξαπατήσει τόσο αισχρά όχι μόνο την προηγούμενη συμβία του αλλά και εμένα την ίδια. Δηλαδή, πως να τον σεβαστώ αυτόν τον άνθρωπο? Αφού στα μάτια μου θα ήταν - το λιγότερο για να μην πω άλλα χειρότερα - ένας ελεεινός ψεύτης. Όμως είναι στην υποκειμενική κρίση του καθενός το πως θα ενεργήσει και το αν επιτρέπει σε έναν άνθρωπο να τον αντιμετωπίζει με αυτόν τον τρόπο. Παρόλα αυτά, επιμένω, από την στιγμή που γίνεται κάποιος γνώστης της πραγματικότητας, ότι δηλαδή ο σύντροφός του είναι παντρεμένος και τον έβαλε εν αγνοία του στην θέση του τρίτου προσώπου, οφείλει να πάρει αποφάσεις σύμφωνα με την συνείδησή του, τις αξίες του και την ηθική του κι όχι σύμφωνα με το γούστο του και την βόλεψή του. Επιλογή υπάρχει ακόμα κι αν μας πληγώνει. Υπάρχει όμως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαφώς και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και υπόλογος στη συνείδησή του.

livinath ευτυχώς να λες που δεν έχεις εμπειρία από τέτοιες σχέσεις. Έχει τύχει να γνωρίσω τέτοιες κοπέλες. Για εμένα είχαν ευθύνη της κατάστασής τους τόση όση μια γυναίκα που κακοποιείται σωματικά και παραμένει σε ένα γάμο. Δεν είναι όλες οι σχέσεις ισορροπημένες και βασισμένες στον σεβασμό. Πολλές φορές παίζουν θέματα εξουσίας, αυτοπεποίθησης, ψυχολογικών ισορροπιών. Ο μοίχος μπορεί να έχει και να παρουσιάζει πολλά διαφορετικά πρόσωπα. Μπορεί να παίζει με το μυαλό του εραστή του άσχημα παιχνίδια. Δεν είναι όλοι τόσο δυνατοί όσο εσύ και εγώ.

 

Αν mkcm η συνάδελφός σου αναρωτιόταν γιατί έχει τέτοιο άσχημο όνομα και την αντιμετωπίζουν ως εύκολη, εκεί ναι να της απαντήσει κανείς ότι η ευθύνη είναι δική της, αφού συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο.

Αν η ερωμένη ενός άντρα συμπεριφέρεται επιδεικτικά, ως σύζυγος στη θέση της συζύγου και ο κύκλος την περιθωριοποιεί, φυσικά και είναι αυτή που έχει την ευθύνη και έχει προκαλέσει αυτή την αντίδραση.

Όταν όμως κάποιος αποφασίζει να απιστήσει, αυτός και μόνο έχει την ευθύνη των επιπτώσεων που μπορεί να έχει η πράξη του. Το τρίτο άτομο πως μπορεί να έχει ευθύνη για την κακή απόφαση που πήρε κάποιος άλλος; Ότι συμβάλλει στην απόφαση, σαφώς και συμβάλλει, γι'αυτό και λέω η αφορμή αλλά όχι η αιτία. Μοίχος όμως με το ζόρι δε γίνεσαι. Δεν είναι η αιτία η γκόμενα που πέρασε, η αφορμή ήταν να ξεσπάσεις.

 

Για εμένα δεν είσαι σωστή υποστηρίζοντας ότι και στην περίπτωση της γυναίκας θα έλεγες το ίδιο, γιατί η ένστασή μου βρίσκεται στο ότι όταν αποφασίζεις ναι διαβείς το κατώφλι της απιστίας δε το κάνεις επειδή είχες μια κακή ημέρα και έτυχε να δεις κάτι ελκυστικό μπροστά σου. Ήδη κάτι έχει ραγίσει στον γάμο σου, κάτι που μπορεί να μη θέλεις να παραδεχτείς και η εμφάνιση του τρίτου ατόμου απλά έρχεται και το βγάζει στην επιφάνεια. Ε δε φταίει το τρίτο άτομο που εσύ είχες άλυτα θέματα και τα έβαζες κάτω από το χαλί γιατί φοβόσουν ή θα ξεβολευόσουν να τα αντιμετωπίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και υπόλογος στη συνείδησή του.

livinath ευτυχώς να λες που δεν έχεις εμπειρία από τέτοιες σχέσεις. Έχει τύχει να γνωρίσω τέτοιες κοπέλες. Για εμένα είχαν ευθύνη της κατάστασής τους τόση όση μια γυναίκα που κακοποιείται σωματικά και παραμένει σε ένα γάμο. Δεν είναι όλες οι σχέσεις ισορροπημένες και βασισμένες στον σεβασμό. Πολλές φορές παίζουν θέματα εξουσίας, αυτοπεποίθησης, ψυχολογικών ισορροπιών. Ο μοίχος μπορεί να έχει και να παρουσιάζει πολλά διαφορετικά πρόσωπα. Μπορεί να παίζει με το μυαλό του εραστή του άσχημα παιχνίδια. Δεν είναι όλοι τόσο δυνατοί όσο εσύ και εγώ.

 

Αν mkcm η συνάδελφός σου αναρωτιόταν γιατί έχει τέτοιο άσχημο όνομα και την αντιμετωπίζουν ως εύκολη, εκεί ναι να της απαντήσει κανείς ότι η ευθύνη είναι δική της, αφού συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο.

Αν η ερωμένη ενός άντρα συμπεριφέρεται επιδεικτικά, ως σύζυγος στη θέση της συζύγου και ο κύκλος την περιθωριοποιεί, φυσικά και είναι αυτή που έχει την ευθύνη και έχει προκαλέσει αυτή την αντίδραση.

Όταν όμως κάποιος αποφασίζει να απιστήσει, αυτός και μόνο έχει την ευθύνη των επιπτώσεων που μπορεί να έχει η πράξη του. Το τρίτο άτομο πως μπορεί να έχει ευθύνη για την κακή απόφαση που πήρε κάποιος άλλος; Ότι συμβάλλει στην απόφαση, σαφώς και συμβάλλει, γι'αυτό και λέω η αφορμή αλλά όχι η αιτία. Μοίχος όμως με το ζόρι δε γίνεσαι. Δεν είναι η αιτία η γκόμενα που πέρασε, η αφορμή ήταν να ξεσπάσεις.

 

Για εμένα δεν είσαι σωστή υποστηρίζοντας ότι και στην περίπτωση της γυναίκας θα έλεγες το ίδιο, γιατί η ένστασή μου βρίσκεται στο ότι όταν αποφασίζεις ναι διαβείς το κατώφλι της απιστίας δε το κάνεις επειδή είχες μια κακή ημέρα και έτυχε να δεις κάτι ελκυστικό μπροστά σου. Ήδη κάτι έχει ραγίσει στον γάμο σου, κάτι που μπορεί να μη θέλεις να παραδεχτείς και η εμφάνιση του τρίτου ατόμου απλά έρχεται και το βγάζει στην επιφάνεια. Ε δε φταίει το τρίτο άτομο που εσύ είχες άλυτα θέματα και τα έβαζες κάτω από το χαλί γιατί φοβόσουν ή θα ξεβολευόσουν να τα αντιμετωπίσεις.

 

Σαφώς και δεν φταίει το τρίτο άτομο για την απόφαση του άντρα ή της γυναίκας να απιστήσει. Φταίει όμως που "εκμεταλλεύτηκε" την κατάσταση προς όφελός του/της και ενώ μπορεί να υπήρχε και μία ελπίδα ένας γάμος να σωθεί έβαλε το χεράκι του/της ή ότι άλλο έβαλε τέλος πάντων να διαλυθεί σίγουρα. Αυτό για τις περιπτώσεις που το τρίτο πρόσωπο βγαίνει "κερδισμένο" γιατί πολλές φορές το τρίτο πρόσωπο πέφτει και αυτό θύμα της κοροιδίας και ο /η σύζυγος δεν χωρίζει ποτέ.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια, δύσκολες καταστάσεις. Και πως μπορώ να εμπιστευτώ έναν άντρα / γυναίκα που παράτησε γάμο και παιδιά για να είναι μαζί μου? γιατί αύριο μεθαύριο να μην παρατήσει εμένα για κάποια άλλη?

Νομίζω ότι τα άτομα που διαλύουν το σπίτι τους για κάποιον άλλον δεν είναι και πολύ εμπιστοσύνης.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Macgyver μπράβο σας για την απόφασή σας σίγουρα ο σύζυγος γνωρίζει περισσότερα.

 

Αλλά να σε ρωτήσω κάτι? Αν η νυν ήταν πιο διακριτική, δεν ανακατευόταν γενικά, ήταν άνθρωπος όχι τόσο παραρεμβατικός και με τόσες απαιτήσεις γενικά άνθρωπος που θα μπορούσες να δεχτείς στην οικογένεια, θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα? Θα την καλούσατε κάτω από αυτές τις συνθήκες? Ακόμα και αν η γιαγιά δεν ήθελε?

 

Αν θέλεις απαντάς και πάλι μπράβο σας που θέτετε όρια από νωρίς:wink:

 

Να περάσετε τέλεια.

 

stelma έθεσες εκπληκτικά όλες τις παραμέτρους, μπράβο σου και για το ήθος για την ωριμότητά σου, με μια λογική ... τι να πω....RESPECT.

 

Σαφώς και θα ήταν. Δεν θα εισέπραττε τέτοιον αρνητισμό . Διαφορετικά θα ήταν αν μιλάγαμε και για τους δικούς μου γονείς, δεδομένου ότι θα ήξερα περισσότερα για την κατάσταση που θα είχε δημιουργηθεί και δεν θα έβαζα αλάτι σε κακοφορμισμένες πληγές.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν φταίει το τρίτο άτομο για την απόφαση του άντρα ή της γυναίκας να απιστήσει. Φταίει όμως που "εκμεταλλεύτηκε" την κατάσταση προς όφελός του/της και ενώ μπορεί να υπήρχε και μία ελπίδα ένας γάμος να σωθεί έβαλε το χεράκι του/της ή ότι άλλο έβαλε τέλος πάντων να διαλυθεί σίγουρα. Αυτό για τις περιπτώσεις που το τρίτο πρόσωπο βγαίνει "κερδισμένο" γιατί πολλές φορές το τρίτο πρόσωπο πέφτει και αυτό θύμα της κοροιδίας και ο /η σύζυγος δεν χωρίζει ποτέ.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια, δύσκολες καταστάσεις. Και πως μπορώ να εμπιστευτώ έναν άντρα / γυναίκα που παράτησε γάμο και παιδιά για να είναι μαζί μου? γιατί αύριο μεθαύριο να μην παρατήσει εμένα για κάποια άλλη?

Νομίζω ότι τα άτομα που διαλύουν το σπίτι τους για κάποιον άλλον δεν είναι και πολύ εμπιστοσύνης.

 

Δεν μπορείς καλή μου. 9 στις 10 ο μοιχός το ξανακάνει. Είχα περίπτωση γνωστής μου η οποία τα είχε με έναν. Στην ευρύτερη παρέα μας, ήμουν ελεύθερη τότε. Κάποιο βράδυ είχαμε βγει όλοι μαζί σε ένα club. Κάποια στιγμή ο φίλος της μου την έπεσε κανονικότατα. Αδυνατούσα να τον πιστέψω, τον κοιτούσα αποσβολωμένη. Αρχικά μου πέρασε από το μυαλό ότι μου έκανε πλάκα και γέλασα. Όταν μου εξήγησε ότι δεν αστειευόταν καθόλου απλά τράπηκα σε φυγή. Τον απέφευγα όλο το βράδυ. Μετά από λίγες μέρες άρχισε να μου στέλνει sms! Που βρήκε το τηλέφωνό μου, πως είχε τόση αυτοπεποίθηση ότι δεν θα έλεγα τίποτα στην κοπέλα του, ότι δεν θα τον έβριζα, δεν κατάλαβα. Φυσικά και έδειξα τα μηνύματα στην κολλητή μου η οποία ήταν και ο συνδετικός κρίκος εκείνης της παρέας. Ξέρετε ποια ήταν η απάντησή της? Ότι έπρεπε να το περιμένει (η κοπέλα του) ότι κάπως έτσι θα χώριζαν αφού κι εκείνη όταν τον γνώρισε είχε ήδη σχέση την οποία της είχε κοινοποιήσει και την τράβαγε σχεδόν 8 μήνες με το "σήμερα-αύριο χωρίζω" κι αντί να του πει "χώρισε κι έλα να με βρεις μετά" καθόταν και χαριεντιζόταν. Αλλά τότε δεν την πείραζε... Αλληνής ήταν το κέρατο βλέπεις...!

 

livinath ευτυχώς να λες που δεν έχεις εμπειρία από τέτοιες σχέσεις. Έχει τύχει να γνωρίσω τέτοιες κοπέλες. Για εμένα είχαν ευθύνη της κατάστασής τους τόση όση μια γυναίκα που κακοποιείται σωματικά και παραμένει σε ένα γάμο. Δεν είναι όλες οι σχέσεις ισορροπημένες και βασισμένες στον σεβασμό. Πολλές φορές παίζουν θέματα εξουσίας, αυτοπεποίθησης, ψυχολογικών ισορροπιών. Ο μοίχος μπορεί να έχει και να παρουσιάζει πολλά διαφορετικά πρόσωπα. Μπορεί να παίζει με το μυαλό του εραστή του άσχημα παιχνίδια. Δεν είναι όλοι τόσο δυνατοί όσο εσύ και εγώ.

 

Μια γυναίκα που κακοποιείται σωματικά πρέπει να αντιμετωπίσει τον φόβο της και να καταφέρει να τον ξεπεράσει για να καταγγείλει τον θύτη.

 

Το τσ...λ@κι που ο γκόμενος της τάζει ότι θα χωρίσει για να είναι μαζί της τι πρέπει να ξεπεράσει? Τον αμίμητο εραστή ή τον έρωτα της ζωής της? Μην το ψάχνεις, δεν συγκρίνονται οι δύο καταστάσεις ούτε στο ελάχιστο. Αλλά είναι και λογικό... Αν σκεφτείς τι μυαλό πρέπει να κουβαλάει μια γυναίκα για να μην καταλαβαίνει ότι ο τύπος την δουλεύει ψιλό γαζί ή ακόμα χειρότερα τι ήθους είναι αν καταλαβαίνει ότι την δουλεύει αλλά επιλέγει να παραμείνει αντιλαμβάνεσαι και τι επίπεδο έχει...

 

Στο ότι έχει πιθανότατα θέματα αυτοπεποίθησης και σύμπλεγμα κατωτερότητας έχεις απόλυτο δίκιο! Ποιος ξέρει τι κενά της έχει αφήσει η πατρική της οικογένεια ή οι προηγούμενες σχέσεις της... Και πάλι όμως, ας βρει τρόπο να τα λύσει, γιατί πρέπει να την πληρώσουν άνθρωποι που δεν φταίνε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ livinath μην γενικεύεις, δεν είναι όλα ένα πράμα. Δεν υπάρχει μόνο "Το τσ...λ@κι που ο γκόμενος της τάζει ...". Ή τουλάχιστον εγώ δε μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις. Γι'αυτό σου λέω, άμα είσαι απέξω εύκολα γίνεσαι απόλυτος. Ξέρω περίπτωση που 10 χρόνια ο άλλος έκανε διπλή ζωή και δεν είχε πάρει καμία χαμπάρι. Σοκαρίστηκαν, χώρισε και με τις δύο και τελικά κατέληξε με τη 2η. Και δε μιλάω για κανά πέφτουλα. Ίσα ίσα, έδειχνε πολύ συγκρατημένος. Ακόμα πιο τραβηγμένο. Ο μπαμπάς συμμαθήτριας μου στο δημοτικό αυτοκτόνησε μπροστά τους, όταν έγινε γνωστό ότι είχε παράλληλη εξωσυζυγική σχέση. Δεν μπορούσε λέει να διαλέξει... :cry: Είναι περίπλοκες οι ανθρώπινες σχέσεις, δεν μπαίνουν σε κουβάδες.

 

... Αν σκεφτείς τι μυαλό πρέπει να κουβαλάει μια γυναίκα για να μην καταλαβαίνει ότι ο τύπος την δουλεύει ψιλό γαζί ή ακόμα χειρότερα τι ήθους είναι αν καταλαβαίνει ότι την δουλεύει αλλά επιλέγει να παραμείνει αντιλαμβάνεσαι και τι επίπεδο έχει...

 

Υποθέτω το ίδιο μυαλό και ηθική που έχει μια γυναίκα που κάθεται σε ένα γάμο ενώ γνωρίζει ότι ο άντρας της την κερατώνει, γιατί την έχει εξασφαλίσει οικονομικά ή κοινωνικά. Τι; δεν υπάρχουν και τέτοιες; :rolleyes:

 

Ή μήπως εκεί εξαντλούμαστε στο "μένει μαζί του για τα παιδιά της"; Ελπίζω όχι. Στερεότυπα παντού μωρέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ συμφωνώ με όσα είπε η λιβι. Ευθύνες υπάρχουν και στις δυο πλευρές. Όπως αποδοκιμάζω αυτόν που απιστει άλλο τόσο αποδοκιμάζω και τα τρίτα πρόσωπα. Δεν υπάρχει σε αυτό μικρότερο κακό.

 

Γιατί τώρα ρίχνουμε το μπαλάκι στην κερατωμένη δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή και κερατας και δαρμένος ένα πράγμα.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ livinath μην γενικεύεις, δεν είναι όλα ένα πράμα. Δεν υπάρχει μόνο "Το τσ...λ@κι που ο γκόμενος της τάζει ...". Ή τουλάχιστον εγώ δε μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις. Γι'αυτό σου λέω, άμα είσαι απέξω εύκολα γίνεσαι απόλυτος. Ξέρω περίπτωση που 10 χρόνια ο άλλος έκανε διπλή ζωή και δεν είχε πάρει καμία χαμπάρι. Σοκαρίστηκαν, χώρισε και με τις δύο και τελικά κατέληξε με τη 2η. Και δε μιλάω για κανά πέφτουλα. Ίσα ίσα, έδειχνε πολύ συγκρατημένος. Ακόμα πιο τραβηγμένο. Ο μπαμπάς συμμαθήτριας μου στο δημοτικό αυτοκτόνησε μπροστά τους, όταν έγινε γνωστό ότι είχε παράλληλη εξωσυζυγική σχέση. Δεν μπορούσε λέει να διαλέξει... :cry: Είναι περίπλοκες οι ανθρώπινες σχέσεις, δεν μπαίνουν σε κουβάδες.

Κατσε ρε vtgian ειναι φυσιολογικο να αυτοκτονησει ενας ανθρωπος και μαλιστα μπροστα στα παιδια του γιατι δεν μπορει να διαλεξει γκομενα??? Μην βαζουμε τον ψυχακια ισα με τον κατα συνειδηση μοιχο!

 

Υποθέτω το ίδιο μυαλό και ηθική που έχει μια γυναίκα που κάθεται σε ένα γάμο ενώ γνωρίζει ότι ο άντρας της την κερατώνει, γιατί την έχει εξασφαλίσει οικονομικά ή κοινωνικά. Τι; δεν υπάρχουν και τέτοιες; :rolleyes:

 

Ή μήπως εκεί εξαντλούμαστε στο "μένει μαζί του για τα παιδιά της"; Ελπίζω όχι. Στερεότυπα παντού μωρέ.

 

Και οι δυο το συμφερον τους κοιτανε φυσικα δεν νομιζω οτι αμφιβαλλει κανεις. Ομως η συζυγος που ανεχεται το κερατο για οικονομικους και κοινωνικους λογους οπως λες δειχνει τουλαχιστον λιγη εξυπναδα περισσοτερη απο αυτην που την κοροϊδευει ο μοιχος για μηνες ή για χρονια οτι ταχα μου χωριζει. Κοιταει τουλαχιστον να εξασφαλισει τα παιδια της και πολυ καλα κανει. Γιατι πρεπει να τον αφησει να του τα μασουλησει το καθε "τσουλ@κι" οπως πολυ σωστα ειπες? Απο την στιγμη μαλιστα που ο κυριος εχει ηδη υποχρεωσεις προς τα παιδια που απεκτησε με την πρωτη του συζυγο οφειλει πρωτα να τα εξασφαλισει και κατοπιν ας κανει τη ζωη του!

 

Νομιζω ομως οτι κανουμε ατοπες συγκρισεις... Η νομιμη συζυγος εχει καθε δικαιωμα να προστατευσει τα δικαιωματα των παιδιων της ειτε αυτο σημαινει να κανει θυσιες για να κρατησει τον πατερα τους στην οικογενειακη εστια (παρολο που εγω δεν θα το ανεχομουν, δεν μπορω να κρινω μια γυναικα που το κανει με γνωμονα την ευτυχια των παιδιων της) ειτε για να διατηρησει το οικονομικο στατους της οικογενειας προς οφελος των παιδιων της και παλι. Γνωριζω ζευγαρι που εχει παρει διαζυγιο και εχουν μια μικρη κορη. Ο συζυγος, μεγαλος ξεφτιλας, γιατρος του οποιου το ιατρειο ανακαινισαν και επανδρωσαν οι γονεις της γυναικας του. Το εισοδημα του πολυ καλο σημειωσε. Αφου εφυγε απο το σπιτι που νοικιαζαν σταματησε να πληρωνει τα παντα. Το παιδι σε ιδ. σχολειο. Η συζυγος υποαπασχολουνταν κι αυτο μετα απο δικη της επιμονη καθως εκεινος δεν ηθελε να εργαζεται. Η κοπελα με το ζορι εβγαζε τον μηνα της στην αρχη. Ο κυριος αξιωνε να μην πληρωνει ουτε καν το σχολειο του παιδιου και η απαντηση του ηταν "ας παει σε δημοσιο." Στην εκκληση της γυναικας του να πανε σε συμβουλο γαμου δε ηταν παντελως αρνητικος εξ'αρχης. Για να μην δινει μεγαλη διατροφη δε μας εκανε ολοκληρη διαλεξη σε καποια γενεθλια του παιδιου του που προσπαθουσε να μας πεισει οτι με 300? μπορει ανετα να ζησει μια οικογενεια σημερα. Τοσο γελοιος. Μετα απο 2+ χρονια και αφου εχει κανει τις απειρες μλκς με το παιδι του το οποιο δεν θελει να παιρνει σχεδον ποτε και δεν το παιρνει φυσικα και αφου και οι δυο εχουν φτιαξει ξανα την ζωη τους (αυτος την εχει φτιαξει πολυ νωριτερα, τον καμαρωσαμε μια εβδομαδα αφοτου εγκατελειψε την οικογενεια του) χρωσταει σχεδον 10.000? σε διατροφη που δεν πληρωνει, δεχεται να του πληρωνει ο πατριος της μικρης τα εξοδα του παιδιου του (που δεν μπορω να διανοηθω εναν αξιοπρεπη πατερα να δεχεται τετοιο πραγμα) και προσφατα η νεα του συμβια γεννησε διδυμα. Καλο, ε? Γι'αυτο φαινεται εχει γραψει στα παλια του τα παπουτσια το πρωτο του παιδι, δεν του βγαινουν τα εξοδα της νεας του οικογενειας! Και τωρα αυτη η γυναικα, η οποια ειναι αποδεδειγμενα και γνωστο τοις πασει το τριτο προσωπο ειναι υπερηφανη για την νεα της οικογενεια και για τον εαυτο της και κυριως για τον αντρα της που δεν γυρναει να ριξει δευτερη ματια στο παιδι του. Αν καποιος κρατησει απο ολη αυτην την ιστορια την οικονομικη διεκδικηση της πρωτης συζυγου θα βγαλει το ευκολο συμπερασμα οτι εκεινη κοιταει την παρτη της και οτι μονο το οικονομικο την νοιαζει κοκ. Ελα ομως που δεν ειναι καθολου ετσι... Αλλα δεν πειραζει... Ολα εδω πληρωνονται...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...