Miss sunshine

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο

Recommended Posts

600 μονάδες δεν υπάρχουν. 450 ειναι το ανώτερο. Κ γω τόσες έκανα με χαμηλή ανταπόκριση. Ποιος σου τις έδωσε; Ήμαρτον. Πάντως έχω ακούσει οτι οι πολλές μονάδες να κουράζουν τις ωοθήκες

Αστα να πανε. 600 μου ειχε πει τις 2 τελευταιες μερες,εκανα 2 ενεσεις 450 και 150. Και μονο 3 ωαρια, ηταν απαραδεκτος!

Στη δευτεη προσπαθεια σε αλλο κεντρο με 300 μοναδες, 12 ωαρια

βεβαια τη σημασια εχει ενα κ καλο θελουμε!!

Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!! Την Τρίτη κάνω χοριακή. Ούτε κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες μέχρι τώρα

Μακάρι όλες μας να τελειώνουμε σύντομα αυτόν τον αγώνα

Miss Sunshine εμένα η ΑΜΗ μου μπορεί να είναι κ η χειρότερη που έχετε ακούσει!!! 0,2 παρακαλώ. Όλα τα υπόλοιπα μια χαρά

Ο γιατρός μου έδωσε να κάνω την εξέταση αφού κάναμε ενέσεις κανα δυο φορές κ δεν πήγαν όπως θα έπρεπε για την ηλικία μου. Είσαι 29 μου έλεγε κ η ανταπόκριση είναι για 39+

Λιζάκι, 600 μονάδες είναι πάρα πολλές. Το μέγιστο είναι 450. Ο γιατρός μου έχει πει πως έρευνες έδειξαν πως από 450 και πάνω δεν κερδίζεις τίποτα

Μα τί γιατροί υπέρχουν τέλοσπάντων; Κ εγώ στην αρχή της προσπάθειας έπεσα σε .... άστα να μην τα θυμάμαι καλύτερα

Και σε όλα τα κορίτσια, μην το βάζετε κάτω. Αν μπορούμε να το ονειρευόμαστε μπορούμε κ να το κάνουμε !!!!

Sunshine η ΑΜΗ ειναι μεν ένας δεικτης αλλά το πιο σημαντικο ειναι ο λόγος fsh/lh. Φυσιολογικά πρεπει να ισούται με 1. Οταν ειναι μικρότερος του 1 υπάρχει υποψία πολυκυστικών και οταν ειναι μεγαλύτερος του 1 χαμηλό απόθεμα ωαρίων κ αναμενόμενα χαμηλη ανταποκριση και στα φαρμακα. Μηπως το είχαν τσεκάρει από εκεί οι γιατροι; Πάντως ο φυσικός κυκλος κορίτσια θελει γερά νεύρα. Κι εγω αυτή τη φορά κυστικό εχω οπότε πάει αυτός ο κύκλος.

Liana καλή επιτυχία μέσα από τη καρδιά μου!!!!!!

Εμένα η fsh είναι 7,5 περιπου και η LH 5 kai κανενας εξωσωματικος δε μου ζητησε ΑΜΗ η Λιάνα όμως εγραψε ότι ολες οι ορμονες καλες αλλά η ΑΜΗ χαμηλή και γι αυτό δεν είχε ανταποκριση στα φαρμακα.

Τί ισχύει τελικά ρε κορίτσια με αυτή την ΑΜΗ????:confused:

Liana περιμένουμε τη χωριακή σου!!!!!!

Καλή επιτυχίααααα!!!!!!!!!!:-):lol:

Charra ευχομαι αυτός ο κύκλος να είναι ο τυχερός!!!

Νομιζω οτι δεν δινουν και τοση σημασια πια στην ΑΜΗ. H FSH και lh , οπως και η υπερηχογραφικη εικονα την 2-3 ημερα ειναι τα βασικα κριτηρια τους.

Οσο μου πειτρεπουν οι ιατρικες μου γνωσεις:rolleyes:.

Eπισης οταν προκειται για εξωσωματικη με φαρμακα τοτε το καλυτερο ειναι να δοκιμασουν με διεγερση για να δουν την ανταποκριση. Γιατι ο καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα . Αυτα απο το διαβασμα που εχω κανει απο διαφορα αρθρα.

Μην αγχωνεσαι με αυτο . Εμπιστευσου ενα γιατρο και ακολουθησε τις οδηγιες του.

Η γνωμη μου:rolleyes: εαν μπορουμε να εχουμε και γνωμη σε τοσο σοβαρα θεματα ειναι εφοσον εισαι πριν τα 40 μην βασανιζεσαι με ΦΚ.

Δοκιμασε με φαρμακα.

Κοριτσια εμένα ο κυκλος μου εχει γινει μαντάρα! Αδιαθέτησα χθες τη 16η μερα του κυκλου. Η αληθεια είναι πως δεν ημουν και στα καλύτερά μου ψυχολογικά και δε ξερω μηπως αυτο επηρέασε τη περιοδο μου. Θα δουμε και αυτο το μηνα μηπως τυχον βρούμε επιτέλους κανενα ωαριο της προκοπής (αν και δεν εχω μεγάλες προσδοκίες) κ έπειτα ανυπομονώ να δοκιμάσουμε νεα μίνι διεγερση στο μέλλον με νέο σχήμα μηπως σταθώ τυχερή και κανω τιποτα εκει!

I 'm a happy twin mom

Κοριτσια εμένα ο κυκλος μου εχει γινει μαντάρα! Αδιαθέτησα χθες τη 16η μερα του κυκλου. Η αληθεια είναι πως δεν ημουν και στα καλύτερά μου ψυχολογικά και δε ξερω μηπως αυτο επηρέασε τη περιοδο μου. Θα δουμε και αυτο το μηνα μηπως τυχον βρούμε επιτέλους κανενα ωαριο της προκοπής (αν και δεν εχω μεγάλες προσδοκίες) κ έπειτα ανυπομονώ να δοκιμάσουμε νεα μίνι διεγερση στο μέλλον με νέο σχήμα μηπως σταθώ τυχερή και κανω τιποτα εκει!

Yπομονή και κουράγιο Charra!!

Eμένα 3 χρόνια τωρα που προσπαθούμε το άγχος είναι στα ύψη!Εκανα επί μήνες παρακολούθηση κύκλου,6 μήνες πήρα κλομιφαίνη,εκανα και 3 σπερματεγχύσεις και κάθε φορά το άγχος στα ύψη!!

Δεν τα πήγαινα που δεν τα πήγαινα καλά με τους γιατρούς κι ήρθε κι έδεσε πλέον.Εχω δει 4 γυναικολογους-εξωσωματικούς τα τρια αυτά χρόνια!!

Λεμονιά,σ ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά η αλήθεια είναι ότι

1.Τρέμω τα φάρμακα.Εχω ένα πρόβλημα με μη κυκλικη μαστοδυνία στο στήθος,με τρόμαξε και η ενδοκρινολόγος όταν μου είχε πει να μην πάω σε εξωσωματική κι ας κάνω να πιάσω παιδί και χρόνια,''γιατί εκεί οφείλονται οι περισσότεροι καρκίνοι ωοθηκών'' και δε βρίσκω τη δύναμη να το αποφασίσω ακόμα!!!!!

2.Δεν μπορώ ακόμα να το χωνέψω ότι χωρίς να είχα ποτέ κανένα απολύτως γυναικολογικό πρόβλημα κι ενώ όλα μου τα βρίσκουν καλά και εμένα και του άνδρα μου,παρότι 4 χρόνια έχουμε τώρα ελεύθερες επαφές(πολύ χαλαρές όμως) να μη μπορούμε να πετύχουμε εγκυμοσύνη!!

Για να μην πω ότι όσο κι αν θέλουμε ένα μωρό,με τον άντρα μου έχουμε συνηθισει να ζούμε οι δυό μας και είναι καλή και ήρεμη η καθημερινότητα μας,ενώ κάθε προσπάθεια μας γέμιζε με φοβερό άγχος και στεναχώρια....:(

Charra καλησπέρα...

Και εγώ σε μία παρόμοια κατάσταση είμαι..αυτό το μήνα έκανα παρακολούθηση σε φυσικό κύκλο..την 8η ημέρα του υπερήχου βρίσκει ο γιατρός ένα ωοθηλάκιο 10 χλσ στην αριστερή ωοθήκη...παρακολούθηση ορμονών lh& E2 μέρα παρά μέρα με την οιστραδιόλη μου όχι ιδιαιτέρως υψηλή..!!!

Εχθές, 12η ημέρα του κύκλου, ο γιατρός βρίσκει και δεύτερο ωοθηλάκιο στα 12χλσ ενώ το αρχικό έφτασε στα 15,5χλσ. Η Ε2 στα 64 (χαμηλή).

Πάω σήμερα πάλι για υπέρηχο..το πρώτο στα 16χλσ και το δεύτερο στα 13χλσ..μου λέει ο γιατρός μου θα περιμένουμε τα αποτελέσματα της Ε2 και ή την Παρασκευή ή το Σαββάτο μπαίνω για ωοληψία..

Το αποτέλεσμα της οιστραδιόλης;;; 40!!!! Με πήρε ο γιατρός και μου είπε ότι από την στιγμή που έπεσε η τιμή σημαίνει ότι δεν ήταν καλής ποιότητας το ωάριο συνεπώς δεν θα προχωρήσουμε και στην ωοληψία...όμως μου ζήτησε να πάω την Δευτέρα για να δει την εξέλιξη του δεύτερου ωοθηλακίου..

Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με αυτό;;;

Η τιμή της Ε2 δεν δείχνει το σύνολο όσων ωοθηλακίων έχεις κάθε φορά;;

Να έχω ελπίδες ή να προσδοκώ στον επόμενο κύκλο;;

Υπάρχει παρόμοια περίπτωση ή ανάλογη εμπερία;;

Ψιλοαπογοητεύτηκα σήμερα..:(

Charra καλησπέρα...

Και εγώ σε μία παρόμοια κατάσταση είμαι..αυτό το μήνα έκανα παρακολούθηση σε φυσικό κύκλο..την 8η ημέρα του υπερήχου βρίσκει ο γιατρός ένα ωοθηλάκιο 10 χλσ στην αριστερή ωοθήκη...παρακολούθηση ορμονών lh& E2 μέρα παρά μέρα με την οιστραδιόλη μου όχι ιδιαιτέρως υψηλή..!!!

Εχθές, 12η ημέρα του κύκλου, ο γιατρός βρίσκει και δεύτερο ωοθηλάκιο στα 12χλσ ενώ το αρχικό έφτασε στα 15,5χλσ. Η Ε2 στα 64 (χαμηλή).

Πάω σήμερα πάλι για υπέρηχο..το πρώτο στα 16χλσ και το δεύτερο στα 13χλσ..μου λέει ο γιατρός μου θα περιμένουμε τα αποτελέσματα της Ε2 και ή την Παρασκευή ή το Σαββάτο μπαίνω για ωοληψία..

Το αποτέλεσμα της οιστραδιόλης;;; 40!!!! Με πήρε ο γιατρός και μου είπε ότι από την στιγμή που έπεσε η τιμή σημαίνει ότι δεν ήταν καλής ποιότητας το ωάριο συνεπώς δεν θα προχωρήσουμε και στην ωοληψία...όμως μου ζήτησε να πάω την Δευτέρα για να δει την εξέλιξη του δεύτερου ωοθηλακίου..

Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με αυτό;;;

Η τιμή της Ε2 δεν δείχνει το σύνολο όσων ωοθηλακίων έχεις κάθε φορά;;

Να έχω ελπίδες ή να προσδοκώ στον επόμενο κύκλο;;

Υπάρχει παρόμοια περίπτωση ή ανάλογη εμπερία;;

Ψιλοαπογοητεύτηκα σήμερα..:(

Αγγελική μου κι εγω ειχα ενα δευτερο αλλά από τις ορμονικές ο γιατρός μου εκτίμησε πως δεν θα μεγαλώσει και πραγματι όταν ξανα εκανα υπέρηχο δεν ειχε μεγαλωσει καθολου. Δε ξερω πως ακριβώς πανε αυτά αλλά το σωστο ειναι να το παρακολουθήσετε όπως σου προτεινε ο γιατρός σου γιατί ποτέ δε ξέρεις! Θυμάμαι οτι εχετε ηδη ενα κατεψυγμένο έμβρυο και αυτό ειναι πολυ θετικό!

I 'm a happy twin mom

Miss Sunshine τη λέξη υπομονή θα τη κανουμε τατουάζ στο τέλος.... :) Ευχομαι ολόψυχα να μας πανε όλα καλά! Απολ τα ωαρια αυτά που είχατε βρει εχετε κρατήσει καποιο σε κρυοσυντηρηση;

I 'm a happy twin mom

Διαφημίσεις

Αγγελική μου κι εγω ειχα ενα δευτερο αλλά από τις ορμονικές ο γιατρός μου εκτίμησε πως δεν θα μεγαλώσει και πραγματι όταν ξανα εκανα υπέρηχο δεν ειχε μεγαλωσει καθολου. Δε ξερω πως ακριβώς πανε αυτά αλλά το σωστο ειναι να το παρακολουθήσετε όπως σου προτεινε ο γιατρός σου γιατί ποτέ δε ξέρεις! Θυμάμαι οτι εχετε ηδη ενα κατεψυγμένο έμβρυο και αυτό ειναι πολυ θετικό!

Charra μου σκοπεύω να πάω την Δευτέρα μόνο και μόνο για να μου φύγει η αγωνία...όντως έχουμε ένα κατεψυγμένο εμβρυάκι αλλά δυστυχώς δεν αρκεί για να γίνει εμβρυομεταφορά (σύμφωνα με τον γιατρό μου)...νεότερα λοιπόν σε λίγες ημέρες..

Εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά στον αγώνα που κάνουμε για να γίνουμε μανούλες!!!

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!! Την Τρίτη κάνω χοριακή. Ούτε κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες μέχρι τώρα

Μακάρι όλες μας να τελειώνουμε σύντομα αυτόν τον αγώνα

Miss Sunshine εμένα η ΑΜΗ μου μπορεί να είναι κ η χειρότερη που έχετε ακούσει!!! 0,2 παρακαλώ. Όλα τα υπόλοιπα μια χαρά

Ο γιατρός μου έδωσε να κάνω την εξέταση αφού κάναμε ενέσεις κανα δυο φορές κ δεν πήγαν όπως θα έπρεπε για την ηλικία μου. Είσαι 29 μου έλεγε κ η ανταπόκριση είναι για 39+

Λιζάκι, 600 μονάδες είναι πάρα πολλές. Το μέγιστο είναι 450. Ο γιατρός μου έχει πει πως έρευνες έδειξαν πως από 450 και πάνω δεν κερδίζεις τίποτα

Μα τί γιατροί υπέρχουν τέλοσπάντων; Κ εγώ στην αρχή της προσπάθειας έπεσα σε .... άστα να μην τα θυμάμαι καλύτερα

Και σε όλα τα κορίτσια, μην το βάζετε κάτω. Αν μπορούμε να το ονειρευόμαστε μπορούμε κ να το κάνουμε !!!!

Καλημέρα Iliana* ! Παρακολουθουσα τη συζήτησή σας...ξεκινώ κι εγώ τις επόμενες μέρες τον πρώτο μου κύκλο για εξωσωματική κι έχω πολλές απορίες καθώς κι αγωνία! Καταρχήν να σου πω πως η ΑΜΗ σου δεν ειναι η πιο χαλια...βλέπε τη δική μου 0,19!!!! Υπάρχουν και χειρότερες... Αλλά δεν πτοούμαστε, σωστά? Εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε σένα και σε όλα τα κορίτσια και γρήγορα με το πολυπόθητο αποτέλεσμα!!

Ρία καλή επιτυχία!!! Ξέρεις ποιό πρωτόκολλο και ποιό φαρμακο θα κάνεις;

Ευχαριστώ πολύ Charra! Εύχομαι και σε σένα καλή επιτυχία ! :) Δεν ξέρω ακόμα, τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και θα με ενημερώσει! Είπε όμως μήπως προλάβουμε μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου! Άρα φαντάζομαι το βραχύ πρωτόκολλο θα σκέφτεται- αν το λέω σωστά ... Μακάρι να πανε όλα καλά!

Ria καλή επιτυχία!

Να υπενθυμίσω κορίτσια όμως ότι εδώ μιλάμε για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο!

Για να μην ξεφυγουμε εκτός θέματος...;):)

Διαφημίσεις

Ria καλή επιτυχία!

Να υπενθυμίσω κορίτσια όμως ότι εδώ μιλάμε για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο!

Για να μην ξεφυγουμε εκτός θέματος...;):)

Ευχαριστώ Miss sunshine ! Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα!!! :) Δίκιο έχεις! Θα ψάξω κάποιο άλλο θέμα!

Miss Sunshine εγω αυτο το μηνα θα δοκιμάσω τροποποιημένο φυσικό κυκλο... Άντε να δουμε μηπως γινει τιποτα... Καλημερα σε ολα τα κοριτσια!

I 'm a happy twin mom

Καλησπέρα κορίτσια!!!

εγώ δυστυχώς είχα αρνητική χοριακή οπότε περιμένω να αδιαθετήσω και πάμε πάλι από την αρχή...........

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που ξεκινάνε!!!

Ρία μου τί να πω... η ΑΜΗ μας είναι για κλάματα αλλά δεν πτοούμαστε!!!!

Καλησπέρα κορίτσια!!!

εγώ δυστυχώς είχα αρνητική χοριακή οπότε περιμένω να αδιαθετήσω και πάμε πάλι από την αρχή...........

Λιάνα μου λυπάμαι... Σκέψου όμως ότι καταφέρατε να φτιάξετε ένα καλό έμβρυο σε σύντομο χρονικό διάςτημα και σίγουρα θα το πετύχετε πάλι και μάλιστα με την πολυπόθητη κατάληξη!

I 'm a happy twin mom

Λιάνα μου λυπάμαι... Σκέψου όμως ότι καταφέρατε να φτιάξετε ένα καλό έμβρυο σε σύντομο χρονικό διάςτημα και σίγουρα θα το πετύχετε πάλι και μάλιστα με την πολυπόθητη κατάληξη!

Σ'ευχαριστώ Charra ! τουλάχιστον κάναμε μία προσπάθεια που την περιμέναμε τόσον καιρό ολοκληρωμένη! ελπίζω να κάνουμε σύντομα κ τη 2η

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Iliana* κάθε αρχη νέα αρχή που λένε! Δε σκεφτόμαστε τα προηγούμενα απλά εστιάζουμε αισιόδοξα στο στόχο μας. Εύχομαι ειλικρινά στην επόμενή σου προσπάθεια να πανε όλα κατ'ευχήν! :D όσο για την AMH μας ας ειναι όσο θέλει, αρκεί να μας δίνει τη δυνατότητα να προσπαθούμε!;)

Miss Sunshine εγω αυτο το μηνα θα δοκιμάσω τροποποιημένο φυσικό κυκλο... Άντε να δουμε μηπως γινει τιποτα... Καλημερα σε ολα τα κοριτσια!

Καλή επιτυχία Charra! Μακάρι να μας ανακοινώσεις ευχάριστα! :D

Τι τροποποιημένο φυσικό κύκλο εννοείς; Διέγερση ωοθηκών;

Ρία θα πάρω λίγα χάπια femara & clomiphene μηπως πετάξω κανα δυο ωάρια. :) Σε ευχαριστω. Χαίρομαι που θα δοκιμάσουμε κατι νέο αλλα ειμαι συγκρατημένη γιατι γενικώς τα ωαρια μου εχουν θέμα...

I 'm a happy twin mom

Ρία θα πάρω λίγα χάπια femara & clomiphene μηπως πετάξω κανα δυο ωάρια. :) Σε ευχαριστω. Χαίρομαι που θα δοκιμάσουμε κατι νέο αλλα ειμαι συγκρατημένη γιατι γενικώς τα ωαρια μου εχουν θέμα...

Έτσι νιώθω κι εγώ αλλά υπομονή...θα δούμε... Εγώ αύριο θα μάθω... Μέχρι τώρα μόνο serpafar έχω δοκιμάσει - κλομιφαινη δηλαδή! Ωστόσο στις δυο απο τις τρεις σπερματεγχυσεις που έχω κάνει ως τώρα ήταν σε εντελώς φυσικό κύκλο.

Εγώ έχω χαμηλή FSH αλλά αυτό με την ανταπόκριση στα φάρμακα διέγερσης με προβληματίζει.

ΑΜΗ δεν έχω κάνει,δε μου ζητήσανε αλλά έχω χαμηλή προγεστερόνη.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα