Miss sunshine

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!Αποφάσισα να ανοίξω καινούργιο θέμα σχετικά με την εξωσωματική σε φυσικό κύκλο καθώς τελικά αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε μέσω της φυσικής οδού την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή!Οποια κοπέλα κάνει αυτή τη στιγμή ή έχει κάνει πρόσφατα ή ακόμα ενδιαφέρεται είναι καλοδεχούμενη να συμμετέχει!Θα ήθελα πολύ να ανταλλάξουμε εμπειρίες και πληροφορίες καθώς είμαστε λίγο σε άγνωστα νερά!:):cool:

Διαφημίσεις

Καλημέρα,

εμείς κάναμε τον μήνα που πέρασε προσπάθεια σε φυσικό κύκλο, αλλά....τζίφος. Ισως παίζει ρόλο και η ηλικία. Πάντως λένε ότι γενικά τα ποσοστά είναι μικρά. Ενώ ολα ήταν πολύ καλά (ωάριο σωστά διαιρεμένο, καλό σπερματοζωάριο) δεν προέκυψε μετά, δηλ. ουσιαστικά δεν μπόρεσε να ενσωματωθεί όταν άλλαξε περιβάλλον και μπήκε στη μήτρα.

Εχω αρχίσει να πιστεύω ότι η μήτρα μου έχει τοξικές ουσίες..... Αυτό το συμπέρασμα το έχω βγάλει από το ότι έχω κάνει πολλές σπερματεγχύσεις και όλες ήταν προδιαγεγραμμένο να πετύχουν..... αλλά καμία δεν πέτυχε. Συν το ότι πονάω πολύ στην περίοδο, δηλ. εκκρίνονται πολλές προσταγλαδίνες.

Ολα αυτά με κάνουν να πιστεύω ότι μάλλον κάποιες ουσίες εκκρίνονται που σκοτώνουν ό,τι έχει μέσα της.....

Δεν ξέρω αν θα κανω άλλη προσπάθεια..... θα το σκεφτώ σοβαρά.:rolleyes:

Mumin, νομίζω ότι αυτό που λες για τη μήτρα σου είναι αποτέλεσμα της απογοήτευσης που νιώθεις. Υπάρχει βέβαια κάποια επιστημονική βάση σε αυτό αν έχεις ενδομητρίωση η οποία όμως μπορεί να προσβάλλει γειτονικά όργανα (ωοθήκες, κύστη, περιτόναιο κλπ) και όχι την ίδια τη μήτρα.

Συζήτησε με τον γυναικολόγο σου τα πιθανά αίτια των αποτυχίων και μην σπεύδεις να ενοχοποιήσεις τον εαυτό σου και το σώμα σου χωρίς να ξέρεις πραγματικά τι συμβαίνει. Πολλοί γιατροί λένε ότι σε έναν βαθμό τα πράγματα καθορίζονται και από την τύχη και πλέον το πιστεύω κι εγώ.

Miss sunshine, ο φυσικός κύκλος είναι μία εξαιρετική λύση για να μην φορτώνεις τον οργανισμό σου με ορμόνες. Βρείτε όμως ένα κέντρο που να ειδικεύεται στους φυσικούς κύκλους γιατί δεν είναι όλοι καλοί σε αυτό. Απ' ότι έχω διαβάσει η δυσκολία έγκειται στο να προλάβουν την ωορρηξία ώστε να πάρουν το ωοθηλάκιο πριν αυτό "σπάσει". Ξέρω ότι το κέντρο του Μαστρομηνά στο οποίο πηγαίνω εγώ έχει καλή φήμη στους φυσικούς κύκλους και έχω συναντήσει αρκετές κοπέλες εκεί που κάνουν. Εμάς, επειδή χρειαζόμαστε πολλά έμβρυα γιατί κάνουμε προεμφυτετική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία, δυστυχώς δεν μας συμφέρει ο φυσικός κύκλος.

Καλή επιτυχία σύντομα!

Καλημέρα σε όλους!Αποφάσισα να ανοίξω καινούργιο θέμα σχετικά με την εξωσωματική σε φυσικό κύκλο καθώς τελικά αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε μέσω της φυσικής οδού την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή!Οποια κοπέλα κάνει αυτή τη στιγμή ή έχει κάνει πρόσφατα ή ακόμα ενδιαφέρεται είναι καλοδεχούμενη να συμμετέχει!Θα ήθελα πολύ να ανταλλάξουμε εμπειρίες και πληροφορίες καθώς είμαστε λίγο σε άγνωστα νερά!:):cool:

Miss sunshine πολυ χαιρομαι που σε ξαναβλεπω στις επαλξεις!! Ευχομαι να ειναι η τελευταια και πετυχημενη σου προσπαθεια. Νομιζω οτι στο φυσικο μπορεις να μαζεψεις ωαρια απο 2-3-4 κυκλους,να γονιμοποιηθουν και να βαλεις ισως πανω απο 2 εμβρυακια. Κι εγω παλι στον αγωνα, την Παρασκευη παω για ωοληψια!

Miss sunshine πολυ χαιρομαι που σε ξαναβλεπω στις επαλξεις!! Ευχομαι να ειναι η τελευταια και πετυχημενη σου προσπαθεια. Νομιζω οτι στο φυσικο μπορεις να μαζεψεις ωαρια απο 2-3-4 κυκλους,να γονιμοποιηθουν και να βαλεις ισως πανω απο 2 εμβρυακια. Κι εγω παλι στον αγωνα, την Παρασκευη παω για ωοληψια!

Γειά σου Ελίνα!Όλα καλά να πάνε και σε λίγες μέρες να περιμένεις το δευτερο παιδάκι σου σου εύχομαι!

3 χρόνια παντρεμένη είναι αυτά κι άλλο ένα πριν 4 χρόνια συνολικά ελευθερων επαφών χωρίς να προκύψει εγκυμοσύνη!Όλα αυτά τα χρόνια βέβαια περάσαμε πολλά και η ψυχολογία μας ήταν στα τάρταρα αλλά τον τελευταίο καιρό ειμαστε καλύτερα και λέμε πλεον να προχωρήσουμε πιο δυναμικά.

Τόσα χρόνια ούτε χρήμα υπήρχε(όχι ότι τώρα το διαθέτουμε αλλά τουλάχιστον ο αντρας μου βρήκε δουλειά) και διάθεση επίσης στο μηδέν.Κάναμε βεβαια 3 σπερματεγχυσεις αλλά τζίφος.Ο αντρας μου δε θέλει επουδενί να πάρω φάρμακα οπότε λέμε αν το κόστος δεν είναι απαγορευτικό να πάμε με φυσικούς κύκλους.Πρόβλημα δε μας έχουν βρει.

Γειά σου Ελίνα!Όλα καλά να πάνε και σε λίγες μέρες να περιμένεις το δευτερο παιδάκι σου σου εύχομαι!

3 χρόνια παντρεμένη είναι αυτά κι άλλο ένα πριν 4 χρόνια συνολικά ελευθερων επαφών χωρίς να προκύψει εγκυμοσύνη!Όλα αυτά τα χρόνια βέβαια περάσαμε πολλά και η ψυχολογία μας ήταν στα τάρταρα αλλά τον τελευταίο καιρό ειμαστε καλύτερα και λέμε πλεον να προχωρήσουμε πιο δυναμικά.

Τόσα χρόνια ούτε χρήμα υπήρχε(όχι ότι τώρα το διαθέτουμε αλλά τουλάχιστον ο αντρας μου βρήκε δουλειά) και διάθεση επίσης στο μηδέν.Κάναμε βεβαια 3 σπερματεγχυσεις αλλά τζίφος.Ο αντρας μου δε θέλει επουδενί να πάρω φάρμακα οπότε λέμε αν το κόστος δεν είναι απαγορευτικό να πάμε με φυσικούς κύκλους.Πρόβλημα δε μας έχουν βρει.

Καλα κανετε και το προχωρατε σε φυσικο. Νομιζω το κοστος ειναι ποοολυ μικροτερο και σιγουρα γλιτωνεις φαρμακα. Αφου ουσιαστικα δεν υπαρχει καποιο θεμα τοτε οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου. Ρωτα αυτο που σου ειπα για τους κυκλους μην πας μονο με 1 ωαριο. Σου ευχομαι καθε επιτυχια κι ευτυχια!

Mumin, νομίζω ότι αυτό που λες για τη μήτρα σου είναι αποτέλεσμα της απογοήτευσης που νιώθεις. Υπάρχει βέβαια κάποια επιστημονική βάση σε αυτό αν έχεις ενδομητρίωση η οποία όμως μπορεί να προσβάλλει γειτονικά όργανα (ωοθήκες, κύστη, περιτόναιο κλπ) και όχι την ίδια τη μήτρα.

Συζήτησε με τον γυναικολόγο σου τα πιθανά αίτια των αποτυχίων και μην σπεύδεις να ενοχοποιήσεις τον εαυτό σου και το σώμα σου χωρίς να ξέρεις πραγματικά τι συμβαίνει. Πολλοί γιατροί λένε ότι σε έναν βαθμό τα πράγματα καθορίζονται και από την τύχη και πλέον το πιστεύω κι εγώ.

Miss sunshine, ο φυσικός κύκλος είναι μία εξαιρετική λύση για να μην φορτώνεις τον οργανισμό σου με ορμόνες. Βρείτε όμως ένα κέντρο που να ειδικεύεται στους φυσικούς κύκλους γιατί δεν είναι όλοι καλοί σε αυτό. Απ' ότι έχω διαβάσει η δυσκολία έγκειται στο να προλάβουν την ωορρηξία ώστε να πάρουν το ωοθηλάκιο πριν αυτό "σπάσει". Ξέρω ότι το κέντρο του Μαστρομηνά στο οποίο πηγαίνω εγώ έχει καλή φήμη στους φυσικούς κύκλους και έχω συναντήσει αρκετές κοπέλες εκεί που κάνουν. Εμάς, επειδή χρειαζόμαστε πολλά έμβρυα γιατί κάνουμε προεμφυτετική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία, δυστυχώς δεν μας συμφέρει ο φυσικός κύκλος.

Καλή επιτυχία σύντομα!

Σ ευχαριστώ πολύ κι ανταποδίδω!

Λοιπόν,για το Μαστρομηνά δεν ήξερα ότι είναι ζεστός στους φυσικούς κύκλους.Οι περισσότεροι εξωσωματικοί τους συνιστουν ως υστατη λύση σε ηλικίες ανω των 40 όταν η διεγερση δεν είχε αποτέλεσμα διότι σα διαδικασία είναι πιο ''μπελαλίδικη'' και μακροχρόνια.Οσο για το κόστος,θέλω να επιβεβαιώσω αν υπάρχουν ''πακέτα'' ωοληψιών-κάτι τέτοιο άκουσα για το Γέννεσις διότι εαν για ένα και μοναδικό ωάριο η τιμή είναι η μισή μιας κανονικής εξωσωματικής όπου τα ωάρια είναι πολλαπλάσια τότε είναι ασυμφορο.

Η Βιοδημιουργία επίσης έχω διαβάσει ότι ως κέντρο έχει μεγαλύτερο ποσοστό φυσικών κύκλων από ότι εξωσωματικής με φάρμακα.

Εγώ μάζευα σχεδόν ένα χρόνο απο φυσικούς κύκλους ωάρια. Μάζεψα πέντε έγιναν βλαστό κύστες τα βάλαμε έπιασε ένα αλλα παλινδρομισε γρήγορα. Γενετικές ανωμαλίες στα σαράντα μου είπαν. Είχα ξαναδοκιμασει με φυσικο κύκλο πριν απο ενάμισι χρόνο αλλα τίποτα. Πολυ λίγες οι πιθανότητες. Ίσως κάτω απο 35 να έχει καλυτερα αποτελέσματα μετα το dna αρχίζει να εκφυλίζεται. Το γενεσις πάντως είχε καλές τιμές κ μας βοηθησανε οικονομικά.

t39rp2.png

Εγώ μάζευα σχεδόν ένα χρόνο απο φυσικούς κύκλους ωάρια. Μάζεψα πέντε έγιναν βλαστό κύστες τα βάλαμε έπιασε ένα αλλα παλινδρομισε γρήγορα. Γενετικές ανωμαλίες στα σαράντα μου είπαν. Είχα ξαναδοκιμασει με φυσικο κύκλο πριν απο ενάμισι χρόνο αλλα τίποτα. Πολυ λίγες οι πιθανότητες. Ίσως κάτω απο 35 να έχει καλυτερα αποτελέσματα μετα το dna αρχίζει να εκφυλίζεται. Το γενεσις πάντως είχε καλές τιμές κ μας βοηθησανε οικονομικά.

Mα οι γιατροί συστήνουν φυσικούς κύκλους σε ηλικίες άνω των 40 και διαβαζοντας εδω και δυο χρόνια το φόρουμ πολλές κοπέλες πέτυχαν με φυσικό ή τροποποιημένο φυσικό!

Και στό γεννεσις πιστευω να ξερουν τί κανουν!Από τιμές αλήθεια τί ισχύει?Εχουν πακέτο ωοληψιων?

Λυπάμαι tired.Αν επιτρέπεται έχεις κάνει κι εξωσωματική με φάρμακα?Τί σκέπτεσαι να κάνεις τώρα?

Καλησπερα και απο εμενα κοριτσια!!!!!!Καλο μηνα!!!!!!:D

Καινουργια σχετικα στο φορουμ και εντελως νεα στο θεματακι σας.

Ευχομαι με το καλο ολες μας!!!!!!:D

Εμεις πριν λιγες μερες καταψυξαμε 2 δυνατα εμβρυακια μετα απο εξωσωματικη,τα παγωτακια μας!:D

Εχουμε στα πλανα μας αλλη μια εξωσωματικη αλλα αποφασισαμε να ξεκουρασω το οργανισμο μου αυτο το μηνα και απο τον αλλο μηνα η επομενη εξωσωματικη με το καλο.

Για να μη μεινει "κενος" αυτος ο μηνας σκεφτηκαμε χαλαρα να παμε με φυσικο αλλα σε συνδυασμο με κλομιφαινη.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι να μην λεπτυνει το ενδομητριο(γιατι παμε σε εμβρυομεταφορα με 10αρι) και απο το θεμα του φυσικου το ρισκο οτι δεν ελεγχεται το ωαριο και μπορει ανα πασα στιγμη να "σπασει".

Τις εμπειριες σας κοριιιιιιτσια!!!!!!!!

Ευχαριστω και καλη μας επιτυχια!!!!!:D

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο εμενα κοριτσια!!!!!!Καλο μηνα!!!!!!:D

Καινουργια σχετικα στο φορουμ και εντελως νεα στο θεματακι σας.

Ευχομαι με το καλο ολες μας!!!!!!:D

Εμεις πριν λιγες μερες καταψυξαμε 2 δυνατα εμβρυακια μετα απο εξωσωματικη,τα παγωτακια μας!:D

Εχουμε στα πλανα μας αλλη μια εξωσωματικη αλλα αποφασισαμε να ξεκουρασω το οργανισμο μου αυτο το μηνα και απο τον αλλο μηνα η επομενη εξωσωματικη με το καλο.

Για να μη μεινει "κενος" αυτος ο μηνας σκεφτηκαμε χαλαρα να παμε με φυσικο αλλα σε συνδυασμο με κλομιφαινη.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι να μην λεπτυνει το ενδομητριο(γιατι παμε σε εμβρυομεταφορα με 10αρι) και απο το θεμα του φυσικου το ρισκο οτι δεν ελεγχεται το ωαριο και μπορει ανα πασα στιγμη να "σπασει".

Τις εμπειριες σας κοριιιιιιτσια!!!!!!!!

Ευχαριστω και καλη μας επιτυχια!!!!!:D

Καλώς ήρθες Αννούλα!

Καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου εύχομαι

Πολύ καλά κάνετε και δοκιμάζετε και με φυσικό.

Όσο για την κλομιφαίνη δε νομίζω για μια μόνο φορά να δημιουργήσει πρόβλημα.

Το ωάριο θα το παρακολουθείτε με συχνούς υπερήχους και αιματολογικές.

Να σε ρωτήσω,πόσο θα πληρώσετε για το φυσικό?Που κάνετε τις προσπάθειές σας?

Εχει κάνει κάποια κοπέλα πρόσφατα φυσικό κύκλο στο Μπομπότη να δώσει πληροφορίες?

Αληθεύει ότι προτιμά να κάνει τους φυσικούς με 1 φρέσκο αντί να μαζεύει κατεψυγμένα?

Για ενα μηνα δηλαδή,με ενα εμβρυο πληρωνεις τα μισά μιας κανονικής εξωσωματικής?

Εχει κάνει κάποια κοπέλα πρόσφατα φυσικό κύκλο στο Μπομπότη να δώσει πληροφορίες?

Αληθεύει ότι προτιμά να κάνει τους φυσικούς με 1 φρέσκο αντί να μαζεύει κατεψυγμένα?

Για ενα μηνα δηλαδή,με ενα εμβρυο πληρωνεις τα μισά μιας κανονικής εξωσωματικής?

Προχωρα με αυτόν. Πολλές επιτυχιες στους φυσικους. Από τιμες γυρω στα 1100-1200 για ένα έμβρυο. Με τη μεταφορά 1-1 ξεμπερδεύεις μια κ εξω χωρις πολυμηνες διαδικασιες ωοληψιας.

Ο φυσικος κυκλος απο οτι ακουω ειναι πολυ χρονοβορος χωρις αποτελεσμα.

Δεν μπορω να καταλαβω κοπελες μεταξυ 35-42 , που τα ορια στενευουν να χανουν πολυτιμο χρονο με ΦΚ., οταν οι ωοθηκες ακομα παραγουν πολλα ωαρια. Αλλο εαν δεν ανταποκρινονται στα φαρμακα.

Περιπτωση μικρης κοπελας 30-αρας που δεν μπορουσε να μεινει εγκυος χωρις καποια αιτια και απευθυνθηκε στον κεντρο του Μπομποτη

για ΦΚ, .

2 συνεχομενες αποτυχημενες προσπαθειες , δεν θυμαμαι το λογο, εαν προχωρουσε σε εξωσωματικη η εαν την σταματουσε απο πριν.

3η προσπαθεια με φαρμακα και εμεινε εγκυος σε διδυμα με την πρωτη.

Κοριτσια η 30-αρα μικρη κοπελιτσα και δεν μπορουσε να πετυχει με ΦΚ.

Η γνωμη μου ειναι μην χανετε πολυτιμο χρονο με ΦΚ, εφοσον ανταποκρινονται ακομα οι ωοθηκες με φαρμακα.

Και δεν εννοω να κανετε πολλαπλες εξωσωματικες.

Mumin,

Την πρωτη φορα που πηγα στον γιατρο μου-εξειδικευμενο σε υπογονιμοτητα γιατι δεν μπορουσα να μεινω εγκυος, το πρωτο -πρωτο ερωτημα ηταν εαν ποναω στην περιοδο.

Μου εκανε πολυ εντυπωση η ερωτηση γιατι εγω το θεωρουσα φυσιολογικο.

Ηταν μια ενδειξη ενδομητριωσης σε συνδυασμο με το γεγονος οτι δεν μπορουσα να μεινω εγκυος.

Οχι αποδειξη, γιατι μονο με λαπαροσκοπηση φαινεται.

Ψαξτο αυτο, ειδικα εσυ που πονας πολυ.

Μετα την γεννα δεν ποναω καθολου, ισως και εγω να ειχα τελικα καποιες εστιες ενδομητριωσης που λενε οτι με την εγκυμοσυνη θεραπευονται.

Οι φυσικοι κύκλοι είναι για περιπτώσεις χαμηλής ή καθόλου ανταποκρισης στα φαρμακα διέγερσης καθώς και για περιπτώσεις που για καποιους ιατρικους λογους δεν πρεπει να παρουμε φαρμακα διέγερσης.

Εννοείται ότι αν δεν ανήκουμε στις παραπανω 2 περιπτώσεις δεν πρεπει να καταφευγουμε σε φυσικους.

Διαφημίσεις

Το ότι τα ποσοστά επιτυχίας εξωσωματικής με φάρμακα είναι μεγαλύτερα είναι γνωστο.

Για τη δική μου ηλικιά και ιστορικό εξωσωματικός μου είπε ότι φτάνουν στο 50%.

Μεχρι πριν λίγα χρόνια φυσικός κύκλος δεν υπήρχε καν ή γινόταν σε ελάχιστες περιπτώσεις όταν όλες οι άλλες επιλογές είχαν εξαντληθεί.

Τώρα,απ ότι ακούω και διαβάζω είναι αυτό που ζητούν τα περισσότερα ζευγάρια στα κέντρα εξωσωματικής,παρότι είναι περισσότερος χρονοβόρος και οι περισσότεροι γιατροί δεν αναλαμβάνουν παρά μόνο ως τελευταία λύση.

Για μένα η εξήγηση είναι προφανής.

Γιατί λοιπόν να φορτωθείς επικινδυνα κατά τη γνώμη μου φάρμακα όταν μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου για ένα διάστημα χωρίς απολύτως κανενα φάρμακο από τη στιγμή μάλιστα που οι φυσικοί συνιστώνται και σε πολλές περιπτώσεις πετυχαίνουν- κυρίως σε ηλικίες άνω των 40 οπότε τα χρονικά περιθώρια στενεύουν?

Αυτό είναι το δικό μου σκεπτικό.Θα δοκιμάσω κάποιους μήνες με φυσικό και δεν πετύχει τότε μόνο θα καταλήξω στα φάρμακα στα 38 μου.

Προχωρα με αυτόν. Πολλές επιτυχιες στους φυσικους. Από τιμες γυρω στα 1100-1200 για ένα έμβρυο. Με τη μεταφορά 1-1 ξεμπερδεύεις μια κ εξω χωρις πολυμηνες διαδικασιες ωοληψιας.

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Sunty.Ετοιμάζομαι να κλείσω ραντεβού και να ξεκινήσω.Σε αυτό που δεν έχω καταλήξει ακόμα είναι εαν είναι πιο αποτελεσματικό να μαζεύεις και να βάλεις ένα φρέσκο και και ένα κατεψυγμένο ή να πηγαίνεις με ενα φρέσκο.

Δεν αυξάνονται οι πιθανότητες με 2?

Δοκίμασες εσύ εκεί φυσικό κύκλο?

Ξεκινάς φυσικο κύκλο γιατι δε θες φαρμακα κ που το ξέρεις οτι θα γονιμοποιηθεί. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μη γονιμοποιηθεί κ να χαθεί ο κύκλος. Επίσης αν πληρώνεις 1200 για μια ωοληψια ειναι πολλα λεφτά γιατι αν δεν προχωρήσεις τον επόμενο πρέπει να ξανά πληρώσεις.. Οι απόψεις διιστανται. Η απόφαση ειναι του καθενός στο τέλος με συζήτηση με το γιατρό. Τι θα πει έχω χρόνο μέχρι τα 38. Το ίδιο ειναι μια προσπάθεια στα 35 με τα 38. Η γονιμότητα πέφτει κατακόρυφα. Εδώ απο κύκλο σε κύκλο αλλάζει η ανταπόκριση. Γιατι να αφήσεις τον χρόνο να περάσει. Κ ειναι κ το σπερμα που φθίνει . Ο χρόνος στην γυναίκα ειναι πολύτιμος. Δυστυχώς.

t39rp2.png

Ξεκινάς φυσικο κύκλο γιατι δε θες φαρμακα κ που το ξέρεις οτι θα γονιμοποιηθεί. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μη γονιμοποιηθεί κ να χαθεί ο κύκλος. Επίσης αν πληρώνεις 1200 για μια ωοληψια ειναι πολλα λεφτά γιατι αν δεν προχωρήσεις τον επόμενο πρέπει να ξανά πληρώσεις.. Οι απόψεις διιστανται. Η απόφαση ειναι του καθενός στο τέλος με συζήτηση με το γιατρό. Τι θα πει έχω χρόνο μέχρι τα 38. Το ίδιο ειναι μια προσπάθεια στα 35 με τα 38. Η γονιμότητα πέφτει κατακόρυφα. Εδώ απο κύκλο σε κύκλο αλλάζει η ανταπόκριση. Γιατι να αφήσεις τον χρόνο να περάσει. Κ ειναι κ το σπερμα που φθίνει . Ο χρόνος στην γυναίκα ειναι πολύτιμος. Δυστυχώς.

1200 πληρωνεις για ωοληψια και εμβρυομεταφορά.

Και φυσικά δεν ξέρεις ότι το ωαριο θα γονιμοποιηθεί.Αν όχι πληρωνεις μονο ωοληψια και πας για τον αλλο μηνα.

Οι εξετάσεις και οι δικές μου και του άντρα μου ειναι καλές.Και το θέμα δεν είναι η ηλικία αλλά η αναπαραγωγική ικανότητα.Ξέρω κοπέλες που συνελαβαν πανευκολα πρωτη φορά στα 40 και άλλες στα 25 που παιδευτηκανε πολύ.

Εμείς μετά από 3 χρόνια παντρεμενοι τώρα είμαστε έτοιμοι να παμε στο επόμενο βήμα της υποβοηθουμενης αναπαραγωγής σε ηλικίες 37 και 41 και από τη στιγμή που για διαφορους λόγους δεν ειμασταν έτοιμοι δεν εχουμε καμμία δευτερη σκεψη κι ουτε θεωρουμε οτι μας πηραν τα χρόνια!

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Sunty.Ετοιμάζομαι να κλείσω ραντεβού και να ξεκινήσω.Σε αυτό που δεν έχω καταλήξει ακόμα είναι εαν είναι πιο αποτελεσματικό να μαζεύεις και να βάλεις ένα φρέσκο και και ένα κατεψυγμένο ή να πηγαίνεις με ενα φρέσκο.

Δεν αυξάνονται οι πιθανότητες με 2?

Δοκίμασες εσύ εκεί φυσικό κύκλο?

Και οι δυο μεθοδοι -και το μαζεμα και η μεταφορά 1-1- είναι αποτελεσματικές αναλογα την περιπτωση. Απλά στο μαζεμα είναι μια πολυμηνη διαδικασια που για καποιες είναι ψυχοφθόρο κατι τετοιο. Ιδιαιτερα αν εχεις στο τελος αρνητικό αποτέλεσμα. Με τη μεταφορά 1-1 ξεμπερδεύεις στο μηνα και αν δεν πετυχει παμε για άλλα.

Εχω φιλη κολλητη που πετυχε εκει με φυσικο κυκλο με τη πρωτη αφου ειχε εξαντλήσει αλλου τους φαρμακευτικούς.

Και οι δυο μεθοδοι -και το μαζεμα και η μεταφορά 1-1- είναι αποτελεσματικές αναλογα την περιπτωση. Απλά στο μαζεμα είναι μια πολυμηνη διαδικασια που για καποιες είναι ψυχοφθόρο κατι τετοιο. Ιδιαιτερα αν εχεις στο τελος αρνητικό αποτέλεσμα. Με τη μεταφορά 1-1 ξεμπερδεύεις στο μηνα και αν δεν πετυχει παμε για άλλα.

Εχω φιλη κολλητη που πετυχε εκει με φυσικο κυκλο με τη πρωτη αφου ειχε εξαντλήσει αλλου τους φαρμακευτικούς.

Συμφωνω με την Sunty.Και οι δυο μεθοδοι εχουν αποτελεσμα αναλογα με την περιπτωση καθε ζευγαριου.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το αρνητικο ειναι αρνητικο ειτε ειναι μετα απο πολυμηνη διαδικασια ειτε απο μεταφορα 1-1.Προσδοκιες υπαρχουν και στις δυο περιπτωσεις και ποναει το ιδιο το αρνητικο.

Σαφως και ειναι αλλο μαζευω για ενα διαστημα και παιρνω αρνητικο και αλλο 1-1 παιρνω αρνητικο και συνεχιζω τον επομενο κιολας μηνα.Νομιζω ειναι θεμα τυχης,γιατρου και συνθηκων ζευγαριου(ιστορικο,ψυχολογια ,κλπ κλπ)

Ειναι θεμα ,να το πω λαικα,ποτε θα μας κατσει.

Εμεις ως τωρα οτι βγαζαμε βαζαμε.

Εγκυος εμεινα με εμβρυακι 2ης ημερας(με εξωσωματικη)αλλο αν παλλινδρομησε στην πορεια.

Τωρα θελουμε να δοκιμασουμε και τα παγωτινια.Οτι βγαζουμε καταψυχουμε και μαζευουμε βλαστοκυστες.

Στον προηγουμενο κυκλο απο εξωσωματικη εχουμε 2 παγωτινια,αυτο τον κυκλο σκεφτομαστε με φυσικο και υον αλλο μηνα μια ακομαεξωσωματικη.

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Εγω πηγα σε κεντρο εκανα μια εβδομαδα βραχυ με arvekap και merional και απο την 6η μερα δεν ειχα ουτε ενα ωαριο και οιστραδιολη 42 την 8η μερα ενα ωαριο χωρις τιποτα και οιστραδιολη 25...με

Εγω πηγα σε κεντρο εκανα μια εβδομαδα βραχυ με arvekap και merional και απο την 6η μερα δεν ειχα ουτε ενα ωαριο και οιστραδιολη 42 την 8η μερα ενα ωαριο χωρις τιποτα και οιστραδιολη 25...με σταματησαν γιατι δεν ανταποκριθηκα στις ενεσεις μου προτειναν να παμε σε φυσικο κυκλο αλλα φοβαμαι οτι ειναι χρονοβορο και δεν θα εχω ωαρια ειμαι 45 εχω ενα παιδι απο φυσικη κυηση 11 ετων απλα αργησα για 2ο... σκεφτομαι να παω Μαστρομηνα ή πάντο γιαμια τελευταια γνωμη κι αν μου πουν τα ιδια η δανεικα που δεν θελω να σταματησω ...εσεις θα πηγαινατε;;;;

Εγω πηγα σε κεντρο εκανα μια εβδομαδα βραχυ με arvekap και merional και απο την 6η μερα δεν ειχα ουτε ενα ωαριο και οιστραδιολη 42 την 8η μερα ενα ωαριο χωρις τιποτα και οιστραδιολη 25...με σταματησαν γιατι δεν ανταποκριθηκα στις ενεσεις μου προτειναν να παμε σε φυσικο κυκλο αλλα φοβαμαι οτι ειναι χρονοβορο και δεν θα εχω ωαρια ειμαι 45 εχω ενα παιδι απο φυσικη κυηση 11 ετων απλα αργησα για 2ο... σκεφτομαι να παω Μαστρομηνα ή πάντο γιαμια τελευταια γνωμη κι αν μου πουν τα ιδια η δανεικα που δεν θελω να σταματησω ...εσεις θα πηγαινατε;;;;

Καλημέρα,

κι εγώ Μαστρομηνά πήγα (είμαι κι εγώ κοντά στη δική σου ηλικία) με φυσικό κύκλο όμως. Εχω κι εγώ ένα παιδί 11,5 ετών (από φυσική κύηση) και φοβάμαι ότι είναι πάρα πολύ αργά πλέον.....

Εχεις πάρει φάρμακα εξωσωματικής??? Δεν φοβάσαι μήπως σου δημιουργήσουν κάτι? Το λέω με την έννοια ότι έχεις ήδη ένα παιδί, είναι και η ηλικία δύσκολη.... και δεν ξέρω αν πρέπει να το διακινδυνεύσεις..... Εγώ φοβάμαι να προχωρήσω με φάρμακα, γιαυτό πήγα με φυσικό κύκλο. Αλλά λόγω ηλικίας.... τζίφος.

Ναι πηρα ενεσεις 8 μερες αλλα τιποτα...δηλαδη αν παρω (οχι τωρα) σε επομενο κυκλο θα χω προβλημα με τα φαρμακα;;;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα