Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικός σταθμός και τύψεις


HOPE77

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.Εχω εναν 3χρονο μικρο και πριν μια βδομαδα αρχισαμε για πρωτη φορά παιδικο σταθμο.Εγω δε δουλευω τα πρωινα κ θα μπορουσα να τον κρατησω σπίτι αλλά θεωρω πως στον παιδικο κ θα μαθουνε κ θα απασχοληθουν πιο σωστά απ΄οτι θα τον απασχολησω εγώ κ θα μπει λιγο σε ταξη γιατι ειναι πολυ ζωηρος(οπως ειπα κ σε αλλο σημειο του forum).Και στην τελικη θα ξεκουραστω κ εγώ γιατι δεν εχω καθολου βοηθεια ,αυτος ειναι πολυ ζωηρος κ εχω αρχισει να τα παιζω.Τα ακουσα βεβαια απο μαμα/αδερφο του στυλ "αφου δε δουλευεις τι το πας το παιδι να κολλαει ιωσεις κ να ειναι μονιμως αρρωστος;"Βέβαια εγω το αποφασισα κ τον έστειλα εν γνωσει μου οτι θα αρρωσταινει συχνα τον πρωτο χρονο.Τώρα όμως δεν πηγαμε καλα καλα 3-4 μερες κ μου συναχωθηκε.Δεν ξερω βεβαια αν ειναι απο εκει γιατι πηγαινουμε κ αλλου αλλα ετσι όπως τον βλεπω μπουκωμενο απο τωρα ,δεν μπορει να καλοκοιμηθει αρχισα να εχω τυψεις...λιγο ηθελα μηπως επρεπε να τον κρατησω κανα χρονο ακομη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω το δικο μου τον κρατησα και φετος...θα τον στειλω προνηπιο με τη μια.Περσι που πηγε ο μεγαλος μου πρωτη φορα προνηπιο...νομιζω οτι από τον Οκτωβριο μεχρι και το Φεβρουαριο ηταν καποιον μονίμως αρρωστος μεσα στο σπιτι.Κολλαγε ο μεγαλος..στην εβδομαδα που συνερχοταν....κολλαγε ο μικρος...την επομενη εβδομαδα κολλαγα εγω.Καθε ιωση κρατουσε τρεις εβδομάδες...ελεος.Μας τσακισε...ηταν και δυσκολος ο χειμωνας από αποψη ιωσεων.Απο τη στιγμη που το αποφασισες δεν υπαρχει λογος να νιώθεις τυψεις...απλα προετοιμασου για ένα δυσκολο χειμωνα....χεχεχε.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ξαναγράψει σε διάφορα τοπικ. Ο δικός μου ξεκίνησε 29 μηνών.Ολη την χρονιά έκανε 2 φορές πυρετό κ μια γαστρεντερίτιδα που την έφερα εγώ.Αλλά είναι παιδί που δεν αρρωσταίνει...ούτε πριν πάει παιδικό , ούτε μετά.Οπότε δεν είναι στάνταρ.

 

Παρόλο που ήταν κ είναι ένα ήσυχο παιδί , ο παιδικός του έκανε πολύ καλό. Αμέσως εκεί μπήκαν οι κανόνες, έκανε ακόμη περισσότερους φίλους . έγινε πιο ανεξάρτητος. Εγω πιστεύω όση διάθεση να εχει η μαμά στο σπίτι με τίποτα δεν μπορεί να κάνει αυτά που κάνουν στον παιδικό. Θεματικές εργασίες, χειροτεχνίες, ομαδικά παιχνίδια , γιορτές.....και άλλα πολλά . Στο σπίτι θα ήταν ένα παιδάκι μόνο του που κάποια στιγμή θα βαρεθεί ....παρόλο που κ πριν βγαίναμε κάθε μέρα. Ολες οι μαμάδες που ξέρω από την στιγμή που πήγαν τα παιδιά στον παιδικό , είδαν διαφορές προς το καλύτερο

 

Δεν έχει νόημα να γράψω λεπτομέρειες το τι ακριβώς μαθαίνουν κλπ ....μόνο όταν ξεκινήσει το παιδί κ προσαρμοστεί , θα καταλάβει κ η μαμά

 

*Και τις μέρες της προσαρμογής , έλεγα ''γιατί του το κάνω αυτό?''

 

Καλή σχολική χρονιά !!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 χρονών είναι καλή ηλικία για να αρχίσει παιδικό. Μια που τον ξεκίνησες, μην τον σταματάς. Κάποτε ήμουν πολύ αντίθετη με τους παιδικούς, τώρα έχω ρίξει νερό στο κρασί μου, όταν μιλάμε για παιδάκια στην ηλικία του δικού σου. Κι εγώ που τα έστειλα και τα 2 κατευθείαν προνήπια, τον πρώτο χρόνο όλο αρρώστια ήμασταν. Ο μικρός έλειψε καναδυο μήνες σύνολο και από τα νήπια. Οπότε και να το αφήσεις για φέτος, του χρόνου πάλι τα ίδια θα έχεις. Φρόντισε μόνο να τρέφεται καλά το παιδί και μετά από αρρώστια με πυρετό, να κάθεται καμια βδομάδα σπίτι, γιατί αλλιώς θα ξανακυλήσει αμέσως. Επίσης, εγώ με το που έβλεπα μπούκωμα, καταρροή κλπ, ξεκινούσα αμέσως φυσιολογικό ορό και ξοζάλ, γιατί αλλιώς κινδυνεύαμε με ωτίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια διαφέρουν το ένα απο το άλλο. Εμένα τα δικά μου δεν άφησαν ίωση για ίωση που να μην την κολλήσουν. Μιας φίλης μου που έστειλε την κόρη της απο μωρό, δεν κόλλησε σχεδόν τίποτα ποτέ. Θέλω να πω ότι τα πάντα είναι σχετικά. Επειδή καταλαβαίνω το μπούχτισμα που νιώθεις και την ανάγκη σου να ξεκουραστείς λίγο, θα σου πρότεινα να μην σταματήσεις να τον στέλνεις. Όπως και να' χει μια κουρασμένη μαμά το μόνο που θα καταφέρει είναι να έχει ενα νευρικό παιδί σπίτι που θα τα κάνει όλα άνω κάτω απο την βαρεμάρα του. Απλά να τον ταίζεις πολύ καλά, έχοντας υπόψη ότι σοτυς παιδικούς δεν τρέφονται σωστά και επαρκώς, πολλές βιταμίνες, φυσιολογικό ορό όταν βλέπεις την παραμικρή καταρρόη και να τον κρατάς σπίτι για να αναρρώνει καλά - είναι πολύ σημαντικό αυτό. Άλλωστε νομίζω ότι και φέτος να μην τον στείλεις θα τα τραβήξεις αυτά του χρόνου, αν είναι παιδάκι που αρρωσταίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!! και εμεις πρωτη χρονια φετος σε παιδικο...ειμαστε σχεδον 3 και ειναι η ογδοη μερα στην ουσια.....εχει περιπου 4 μερες που παει και δεν κλαιει ,παρα το μονο που μου λεει ειναι μαμα να ερθεις να με παρεις ναι?? και του το λεω και τον καθησυχαζω...βεβαια με το που ξεκινησε ο καημενος ολο κλαματα ηταν δεν με αφηνε να τον αφησω και κολησε πανω σε μια δασκαλα που του θυμιζε αυτη που του ειχαμε περυσι στο σπιτι γιατι του καναμε αγγλικα,εχουμε ακομη κατι ξυπνηματα και κλαματα το βραδυ αλλα θεωρω οτι θα του περασει.Οποτε hope θεωρω οτι καλα καναμε και τα στειλαμε στο σχολειο φετος.η μεγαλη μου πηγε 4,5 χρονων και ουτε μας εψαξε ποτε στο σχολειο ,ουτε εκλαψε ποτε βεβαια μαρτυσισαμε 3 χρονια με αρρωστιες...αλλα το κακο ηταν οτι αρωσταινε και στην πρωτη δημοτικου.Τα παιδακια οσο ποιο νωρις πανε σχολειο τοσο καλυτερα και γρηγοροτερα θα περασουν οτι ιωση ειναι να κολησουν .Και φυσικα δεν το συζητω οτι εκει μαθαινουν περισσοτερα απο το σπιτι...με τις δραστηριοτητες που κανουν.Εσεις hope που μενετε???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Εχω εναν 3χρονο μικρο και πριν μια βδομαδα αρχισαμε για πρωτη φορά παιδικο σταθμο.Εγω δε δουλευω τα πρωινα κ θα μπορουσα να τον κρατησω σπίτι αλλά θεωρω πως στον παιδικο κ θα μαθουνε κ θα απασχοληθουν πιο σωστά απ΄οτι θα τον απασχολησω εγώ κ θα μπει λιγο σε ταξη γιατι ειναι πολυ ζωηρος(οπως ειπα κ σε αλλο σημειο του forum).Και στην τελικη θα ξεκουραστω κ εγώ γιατι δεν εχω καθολου βοηθεια ,αυτος ειναι πολυ ζωηρος κ εχω αρχισει να τα παιζω.Τα ακουσα βεβαια απο μαμα/αδερφο του στυλ "αφου δε δουλευεις τι το πας το παιδι να κολλαει ιωσεις κ να ειναι μονιμως αρρωστος;"Βέβαια εγω το αποφασισα κ τον έστειλα εν γνωσει μου οτι θα αρρωσταινει συχνα τον πρωτο χρονο.Τώρα όμως δεν πηγαμε καλα καλα 3-4 μερες κ μου συναχωθηκε.Δεν ξερω βεβαια αν ειναι απο εκει γιατι πηγαινουμε κ αλλου αλλα ετσι όπως τον βλεπω μπουκωμενο απο τωρα ,δεν μπορει να καλοκοιμηθει αρχισα να εχω τυψεις...λιγο ηθελα μηπως επρεπε να τον κρατησω κανα χρονο ακομη.

 

Εγώ είμαι υπέρ του να πηγαίνουν τα παιδιά από μικρά στο σχολείο (στην εποχή μας).

Εφόσον δεν δουλεύεις, αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να μην τον αφήνεις εκεί μέχρι τις 4, αλλά να τον παίρνεις νωρίτερα ώστε να τρώει στο σπίτι του.

Για τις ιώσεις νομίζω αυτά που λέγονται είναι υπερβολικά. Δεν μπορείς να κρατήσεις το παιδί μέσα σε μια γυάλα μην τυχόν και αρρωστήσει. Αν δεν κολλήσει κάτι από το σχολείο, θα κολλήσει από κάπου αλλού, εκτός και αν δεν τον φέρνεις σε επαφή με αλλα παιδιά...:rolleyes: Οπότε δεν βρίσκω το λόγο να κρατήσεις το παιδάκι σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! και εμεις πρωτη χρονια φετος σε παιδικο...ειμαστε σχεδον 3 και ειναι η ογδοη μερα στην ουσια.....εχει περιπου 4 μερες που παει και δεν κλαιει ,παρα το μονο που μου λεει ειναι μαμα να ερθεις να με παρεις ναι?? και του το λεω και τον καθησυχαζω...βεβαια με το που ξεκινησε ο καημενος ολο κλαματα ηταν δεν με αφηνε να τον αφησω και κολησε πανω σε μια δασκαλα που του θυμιζε αυτη που του ειχαμε περυσι στο σπιτι γιατι του καναμε αγγλικα,εχουμε ακομη κατι ξυπνηματα και κλαματα το βραδυ αλλα θεωρω οτι θα του περασει.Οποτε hope θεωρω οτι καλα καναμε και τα στειλαμε στο σχολειο φετος.η μεγαλη μου πηγε 4,5 χρονων και ουτε μας εψαξε ποτε στο σχολειο ,ουτε εκλαψε ποτε βεβαια μαρτυσισαμε 3 χρονια με αρρωστιες...αλλα το κακο ηταν οτι αρωσταινε και στην πρωτη δημοτικου.Τα παιδακια οσο ποιο νωρις πανε σχολειο τοσο καλυτερα και γρηγοροτερα θα περασουν οτι ιωση ειναι να κολησουν .Και φυσικα δεν το συζητω οτι εκει μαθαινουν περισσοτερα απο το σπιτι...με τις δραστηριοτητες που κανουν.Εσεις hope που μενετε???

 

 

Γιατι υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος ιωσεων που πρόκειται να περασει ένα παιδι?Αυτο που λες είναι ακυρο.Οσο πιο μικρο είναι ένα παιδι τοσο λιγοτερα αντισώματα εχει και τοσο πιο ανωριμος είναι ο οργανισμος του για να αντιμετωπισει καποια πιθανη ασθενεια.Αυτος ακριβως είναι και ο λογος που τα μωράκια θελουν μεγαλυτερη προστασια.

 

Κατά τ αλλα συγκρισεις δε μπορουν να γινουν ...κάθε οργανισμος είναι διαφορετικος.Εμενα όπως ειπα περσι και στο σπιτι που τον ειχα το μικρο ολο το χειμωνα αρρωστος ηταν μιας και κολλαγε από το μεγαλο που πηγαινε σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του να πηγαίνουν τα παιδιά από μικρά στο σχολείο (στην εποχή μας).

Εφόσον δεν δουλεύεις, αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να μην τον αφήνεις εκεί μέχρι τις 4, αλλά να τον παίρνεις νωρίτερα ώστε να τρώει στο σπίτι του.

Για τις ιώσεις νομίζω αυτά που λέγονται είναι υπερβολικά. Δεν μπορείς να κρατήσεις το παιδί μέσα σε μια γυάλα μην τυχόν και αρρωστήσει. Αν δεν κολλήσει κάτι από το σχολείο, θα κολλήσει από κάπου αλλού, εκτός και αν δεν τον φέρνεις σε επαφή με αλλα παιδιά...:rolleyes: Οπότε δεν βρίσκω το λόγο να κρατήσεις το παιδάκι σπίτι.

 

Δεν είναι θεμα υπερβολης είναι καθαρα θεμα στατιστικης.Στατιστικα για ένα παιδι η χειροτερη χρονια από αποψη ιωσεων είναι η πρωτη χρονια στο σχολειο.Αλλο είναι το παιδι να παει στις κουνιες,σε ανοιχτούς χωρους και άλλο είναι να είναι κάθε μερα σε μια αιθουσα με αλλα 10-15 πιτσιρικια.Εκτος σχολειου αν θελεις την κατασταση την ελεγχεις.Τωρα αν είναι να πηγαίνεις το παιδι ολη την ωρα σε κλειστους παιδότοπους...τοτε ναι δεν εχει διαφορα.Καλυτερα στο σχολειο.

 

Για μενα το τραγικο είναι που πολλοι γονεις στελνουν τα παιδια τους σχολειο αρρωστα.Το θεωρω αδικαιολογητο.Καταλαβαινω ότι εργαζονται και δεν εχουν τροπο να τα κρατησουν σπιτι αλλα τα υπολοιπα παιδια δε φταινε σε τπτ.Και λυπάμαι που υπαρχουν σταθμοι που δειχνουν ανοχη σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Για μενα το τραγικο είναι που πολλοι γονεις στελνουν τα παιδια τους σχολειο αρρωστα.Το θεωρω αδικαιολογητο.Καταλαβαινω ότι εργαζονται και δεν εχουν τροπο να τα κρατησουν σπιτι αλλα τα υπολοιπα παιδια δε φταινε σε τπτ.Και λυπάμαι που υπαρχουν σταθμοι που δειχνουν ανοχη σε αυτό.

 

Λίγο off topic το σχόλιο που θα κάνω, αλλά ο μοναδικός υπεύθυνος για αυτή την κατάσταση είναι οι εργοδότες. Οι οποίοι δεν έχουν την παραμικρή κατανόηση για το γεγονός του ότι όταν αρρωσταίνει το παιδί κάποιος πρέπει να μείνει μαζί του. Το λέω γιατί το αντιμετώπισα επανειλημμένως. Όταν αρρώσταιναν τα παιδιά μου, επέλεγα να μένω σπίτι παίρνοντας άδειες αναρρωτικές. Αναγκαστικά, γιατί δεν είχα άλλη βοήθεια. Ξέρεις ότι πόσες φορές τα άκουγα από προισταμένους και διευθυντές γιαυτό? Πόσες φορές είπα "σήμερα θα μου ανακοινώσουν την απόλυσή μου?"....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.ο ΜΙΚΡΟς ΜΟΥ έκανε κ λίγο βήχα κ τον πήγα στη γιατρο η οποια ηταν πολυ καθησυχαστική λέγοντας μου πως αυτα θα συμβουν πρώτη χρονια στον παιδικό κ θα πρεπει να τα συνηθισω.Πολλά παιδια μου ειπε πως εχουν πυρετο κ καθε Σαββατ/κο οταν παν για πρωτη φορα σχολειο.Τη ρωτησα πως αν αυτα μου τα κανει συχνα μηπως πρεπει να τον σταματησω κ μου ειπε πως αυτο θα το δουμε αν κανει συχνα υψηλο πυρετο,συναχι κ βηχα μπορει να εχει όλο το χειμωνα.Αυτο το σταδιο λεει πρεπει να το περασει ετσι κ αλλιως για να αναπτυξει αντισωματα.Τωρα μερικοι που λενε οσο μεγαλυτερο το παιδι τοσο καλυτερα μου λεει πως αυτο ειναι μονο για πρακτικους λογους:πινει ευκολοτερα σιροπι,φυσαει τη μυτη του κλπ.

Τι να πω;Ο Θεος να τα φυλαει.Τωρα αν φτασουμε να ειμαστε κ συνεχεια αρρωστοι θα το ξαναδω.Μεχρι τοτε καλη χρονια σε όλους μας.(Μας εδωσε η γιατρος κ ενα σιροπακι με βιταμινες να πινουμε,ειπε πολυ καλο ειναι το μελι στα ροφηματα κ πολυυυυυυυ νερο.)

Link to comment
Share on other sites

Για να αποκτήσουμε αντισώματα πρέπει να έρθουμε σε επαφή με τον έξω κόσμο... Κατά τη γνώμη μου καλά έκανες και τον έστειλες. Άλλωστε ακόμα και αν αρρωστήσει μπορείς να τον κρατάς σπίτι μέχρι να αναρρώσει πλήρως. Χειρότερα δεν είναι να γίνει κάτι τέτοιο στο νήπιο;

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το τραγικο είναι που πολλοι γονεις στελνουν τα παιδια τους σχολειο αρρωστα.Το θεωρω αδικαιολογητο.Καταλαβαινω ότι εργαζονται και δεν εχουν τροπο να τα κρατησουν σπιτι αλλα τα υπολοιπα παιδια δε φταινε σε τπτ.Και λυπάμαι που υπαρχουν σταθμοι που δειχνουν ανοχη σε αυτό.

 

Τραγικό είναι όταν έχουν εναλλακτική και το κάνουν αυτό...

 

Αν δεν έχεις όμως κάποιον να σου κρατήσει το παιδί είναι πρόβλημα αυτό και σίγουρα δεν μπορείς να το κρατάς επί μέρες κάθε φορά στο σπίτι μέχρι να του περάσει ας πούμε τελείως ο βήχας.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι ο βήχας και άλλο ο πυρετος...γιατι επικρατει και η λογικη...ελα μωρε δεκατα εχει δεν πειραζει ας παει.Ο δικος μου για παράδειγμα εχει θεμα με απύρετους και πυρετικούς σπασμούς.Ενα 37 είναι ικανο να μας στειλει στο νοσοκομειο για 5 μερες.Περσι που πηγαινε ο δικος μου πρωτη φορα προνηπιο το μονο που εκαναν είναι να πιανουν το δικο μου παιδι και να του λενε...ξερεις μη κανεις παρεα σημερα με το ταδε παιδακι γιατι είναι αρρωστο και μπορει να σε κολλησει.Κατανοω τη δυσκολια μιας εργαζομενης μαμας...και το αδιεξοδο της ισως...αυτή το δικο μου πρόβλημα το σκέφτεται καθολου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια.Νικι μου συμφωνω.Δεν ξερεις καθε παιδακι πως μπορει να αντιμετωπισει μια ίωση.Ο δικος μου περυσι απο μια ιωσουλα ξεκινησε κ εξελιχτηκε σε πνευμονια.Και όλοι με λενε υπερβολικη.Δε λεω θα αρρωστησουν παιδια ειναι αλλα αν ειναι αρρωστα καλο ειναι να τα κραταμε σπιτι κ για τα ιδια κ για τα άλλα παιδακια.Εμενα επισης περυσι μεσα στον Ιουνιο στα καλα καθουμενα ιωση.Καλα λεω απο που;Ειχα δει ενα κοριτσακι στην δραστηριοτητα που πηγαιναμε να ρουφαει συνεχεια τη μυτη ,λεω αλλεργια θα εχει.Φετος μας λεει η μαμα της οτι αρχισαν παιδικο το Μαιο κ ηταν συνεχεια αρρωστη.Εγω εχω ακουσει κ την παροιμιώδη ατακα απο μαμα"ε, λιγο αρρωστος ειναι αλλα τι να κάνω ,να μην τον στειλω παιδικο;Και ο δικος μου απο τον παιδικό κόλλησε τι να κανουμε αν κολλησει κανα παιδακι,κολλησε".Εγω ρωτησα στον παιδικο πως το αντιμετωπιζουν αυτο.Μου ειπε η διευθυντρια οτι κανουν οτι μπορουν αλλα οι μαμαδες δινουν αντιπυρετικο στα παιδια τους κ αρχικα φαινονται καλα,μεχρι να τα καταλαβουν ειναι αργα.Τι να πω;Και αυτες μπορει να δουλευουν αλλα δεν πρεπει να υπαρχει εναλλακτικη οταν το παιδι αρρωσταινει,τι το κανεις το στελνεις χαλια στο σχολειο;Η΄αδιαφορεις για τα αλλα παιδια;

Link to comment
Share on other sites

...αυτή το δικο μου πρόβλημα το σκέφτεται καθολου?

Αυτη δεν μπορεί να το σκεφτεί το δικό σου το πρόβλημα, γιατί είναι ένα εντελώς προσωπικό σας θέμα, μια ιδιαίτερη ευαισθησία, που δεν ειναι κοινως γνωστη. Εσύ μόνο μπορείς να σκεφτείς αυτό σας το πρόβλημα και να πράξεις αναλόγως. Δηλ. να στείλεις ή όχι το παιδί σχολείο. Γιατί σε κάθε περίπτωση δεν μιλάμε για ένα αποστειρωμένο περιβάλλον, για να μην πούμε για τις περιπτώσεις που κάποια ίωση είναι σε φάση εκκόλαψης και η μαμά δεν έχει πάρει πρέφα ότι πρόκειται να εκδηλωθεί ή για τις περιπτώσεις που ένα παιδί ειναι φορέας του μικροβίου χωρίς να νοσεί αλλά το κολλάει σε άλλο παιδί (με αποτέλεσμα και στα δύο παραδείγματα να κολλήσει το δικό σου παιδί χωρίς να φταίει κανείς).

Τα δέκατα πράγματι μπορεί να είναι ιωση, αλλά μπορεί να είναι μια απλή 24ωρη αντίδραση του οργανισμού σε ταλαιπωρία, μπορεί να προκλήθηκε από εμβόλιο και γενικά να μην είναι κολλητικό άρα απειλητικό για τα υπόλοιπα παιδιά. Το ίδιο και η καταρροή, η οποία μπορεί μετα από κάποιες μερες να προκαλέσει βήχα. Δεν είναι απαγορευτικό για να συνεχισει το παιδί να πηγαίνει σχολειο, αλλιώς όλοι οι παιδικοί θα ήταν άδειοι. Αν ήταν στην πρωτη δημοτικού θα το κραταγες σπίτι μόνο λόγω καταρροής?

Το θεμα είναι ότι πηγαίνοντας σχολείο, σε οποιαδήποτε ηλικία, το παιδί εκτίθεται σε ένα περιβάλλον μικροβίων. Ακόμα και από τους ενήλικες. Για σκέψου, εσυ όταν ειχες δέκατα ή καταρροή και βήχα πηγαινες στη δουλειά σου ή όχι? Οι δασκάλες και το λοιπό προσωπικό του σχολείου τι πιστεύεις ότι κάνουν?

Επομένως, το πρόβλημα (πες το και δεδομένη πραγματικότητα) ειναι κατά πόσο είμαστε διατεθειμένοι να εκθέσουμε το παιδί μας σε ένα τετοιο περιβάλλον. Κρίνουμε και πράττουμε ανάλογα με την περίπτωσή μας και τις αντοχές μας.

(υ.γ. δεν εξεταζω τις περιπτώσεις όπου υπάρχει διαγνωσμένη μεταδοτική ίωση και παρ' όλ' αυτά το παιδί στέλνεται στο σχολείο)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να στειλω η όχι το παιδι στο σχολειο?Δλδ για να καταλαβω εσυ να στειλεις το δικος σου με πυρετο στο σχολειο κι εγω να κρατησω σπιτι το δικο μου που είναι υγιες για να μη κολλησει από το δικο σου που είναι αρρωστο?Προφανως αστειεύεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Ενα 37 είναι ικανο να μας στειλει στο νοσοκομειο για 5 μερες.Περσι που πηγαινε ο δικος μου πρωτη φορα προνηπιο το μονο που εκαναν είναι να πιανουν το δικο μου παιδι και να του λενε...ξερεις μη κανεις παρεα σημερα με το ταδε παιδακι γιατι είναι αρρωστο και μπορει να σε κολλησει.Κατανοω τη δυσκολια μιας εργαζομενης μαμας...και το αδιεξοδο της ισως...αυτή το δικο μου πρόβλημα το σκέφτεται καθολου?

 

Έχεις δίκιο από την πλευρά σου...

 

Αυτη δεν μπορεί να το σκεφτεί το δικό σου το πρόβλημα, γιατί είναι ένα εντελώς προσωπικό σας θέμα, μια ιδιαίτερη ευαισθησία, που δεν ειναι κοινως γνωστη. Εσύ μόνο μπορείς να σκεφτείς αυτό σας το πρόβλημα και να πράξεις αναλόγως. Δηλ. να στείλεις ή όχι το παιδί σχολείο. Γιατί σε κάθε περίπτωση δεν μιλάμε για ένα αποστειρωμένο περιβάλλον, για να μην πούμε για τις περιπτώσεις που κάποια ίωση είναι σε φάση εκκόλαψης και η μαμά δεν έχει πάρει πρέφα ότι πρόκειται να εκδηλωθεί ή για τις περιπτώσεις που ένα παιδί ειναι φορέας του μικροβίου χωρίς να νοσεί αλλά το κολλάει σε άλλο παιδί (με αποτέλεσμα και στα δύο παραδείγματα να κολλήσει το δικό σου παιδί χωρίς να φταίει κανείς).

Τα δέκατα πράγματι μπορεί να είναι ιωση, αλλά μπορεί να είναι μια απλή 24ωρη αντίδραση του οργανισμού σε ταλαιπωρία, μπορεί να προκλήθηκε από εμβόλιο και γενικά να μην είναι κολλητικό άρα απειλητικό για τα υπόλοιπα παιδιά. Το ίδιο και η καταρροή, η οποία μπορεί μετα από κάποιες μερες να προκαλέσει βήχα. Δεν είναι απαγορευτικό για να συνεχισει το παιδί να πηγαίνει σχολειο, αλλιώς όλοι οι παιδικοί θα ήταν άδειοι. Αν ήταν στην πρωτη δημοτικού θα το κραταγες σπίτι μόνο λόγω καταρροής?

 

Υπάρχει δίκιο όμως και από αυτή την πλευρά...

 

Αν υπάρχει μια διαγνωσμένη ίωση και στέλνει το παιδί σχολείο κάποια είναι απαράδεκτο γιατί εκτός των άλλων κάνει κακό και ταλαιπωρεί και το ίδιο της το παιδί... Και δεν μπορεί να κρυφτεί αυτή η ίωση με αντιπυρετικό...

 

Όμως, αν ένα παιδί έχει δέκατα, μπορεί να μην το πάρει και καθόλου είδηση η μαμά... και μπορεί να οφείλονται σε πολλούς και διαφόρους λόγους. Δεν μπορεί να κλείσεις το παιδί μέσα προληπτικά...

 

Σήμερα πχ η κόρη μου μου είπε το πρωί ότι την ενοχλεί ο λαιμός της. Δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα, δεν έχει ούτε καν δέκατα, είναι ευδιάθετη. Δεν θα τη στείλω σχολείο; και μάλιστα στο δημοτικό; Αν εκδηλωθεί κάποια ίωση, τότε ναι. Θα βρω τρόπο αν και εργάζομαι να μείνει σπίτι πρώτα από όλα για το καλό της ίδιας. Μπορεί όμως απλά να ήπιε κάτι κρύο (που το συνηθίζει) και να ερέθισε το λαιμό της... Να κρύωσε το βράδυ γιατί ήταν ανοικτή η μπαλκονόπορτα... Δεν σημαίνει ότι είναι ίωση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Νίκη να ξέρεις ότι πολλές φορές έρχονται και οι ίδιες οι δασκάλες άρρωστες, γιατί δεν μπορούν εύκολα να λείψουν ή να τις αντικαταστήσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Ελα τωρα...νομιζω είναι μια κατασταση που ολοι τη γνωρίζουμε...μη τη δικαιολογούμε κιολας.Περσι υπηρξε μερα που παιδακι ενώ εκανε εμετους η μαμα επεμενε ότι δεν εχει τπτ και ότι δε μπορει να το κρατησει σπιτι.

 

Ένα παιδι με πυρετο για μενα πρεπει να μενει σπιτι...τοσο απλα.Τι παει να πει μπορει να είναι αντιδραση του οργανισμου?Κρατα το λοιπον σπιτι κι αν δεις ότι ηταν αντιδραση του οργανισμου στειλτο την άλλη μερα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Μα το είπαμε ότι με πυρετό πρέπει να μείνει στο σπίτι, πρώτα απ΄όλα για το ίδιο.

Το παιδάκι με τους εμετούς επίσης πρέπει να μείνει στο σπίτι. Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς δέκατα... Αν το παιδί μου δεν έχει 36,6, αλλά έχει 37,2 ούτε που θα το πάρω είδηση αν δεν έχει άλλα συμπτώματα. Αλλά ακόμα και να το πάρω είδηση δεν σημαίνει ότι πρόκειται για εμπύρετη ίωση. Εκεί τι προτείνεις. Να μείνει σπίτι προληπτικά; Μήπως ανέβει το 37,2 ;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Νίκη. Κορίτσια μη μαλώνετε για αυτές τις λεπτομέρειες, τη στιγμή που υπάρχει αποδεδειγμένα πλήθος γονιών που βλέπουν τα παιδιά τους να ξυπνάνε με 38 πυρετό ή με έντονη καταρροή και γαϊδουρόβηχα, τους δίνουν ένα ντεπόν/ξοζάλ και τα στέλνουν κανονικά. Το θεωρώ μέγα λάθος και μακάρι να το καταλάβαιναν κι οι ίδιοι πως, με αυτή τους την ενέργεια, ανακυκλώνεται συνεχώς το πρόβλημα και στρέφεται φυσικά και κατά του δικού τους παιδιού. Διότι, αν όλοι οι γονείς κρατούσαν τα παιδιά τους στο σπίτι μέχρι να αναρρώσουν πλήρως, θα ελαχιστοποιούνταν οι ιώσεις που θερίζουν, ιδίως μέσα στους παιδικούς σταθμούς κι έτσι και το δικό τους παιδί θα αρρώσταινε πολύ πιο σπάνια. Ενώ τώρα, είναι σα να τα στέλνεις σε προθάλαμο ιατρείου. Και δεν μπορώ να ακούω το επιχείρημα, δεν έχουν εναλλακτική, γιατί 4 μήνες του χρόνου, που είναι κλειστό το σχολείο, τι τα κάνουν, τα παίρνουν μαζί τους στη δουλειά; Προφανώς και υπάρχει εναλλακτική, αναγκαστικά, σε κάθε οικογένεια.

 

ΥΓ κι εμένα σήμερα ο μικρός ξύπνησε με μπούκωμα και 38 πυρετό και είμαι μαζί του σπίτι, να δω πώς θα εξελιχθεί, παρόλο που πάει Α δημοτικού και χάνει μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να στειλω η όχι το παιδι στο σχολειο?Δλδ για να καταλαβω εσυ να στειλεις το δικος σου με πυρετο στο σχολειο κι εγω να κρατησω σπιτι το δικο μου που είναι υγιες για να μη κολλησει από το δικο σου που είναι αρρωστο?Προφανως αστειεύεσαι...

Ηρέμησε Νίκη μου, ηρέμησε, που έβγαλες νύχια και δόντια, συζήτηση κάνουμε.

Δεν ειπα να στειλω εγω το παιδί μου που είναι αρρωστο και να το κρατησεις εσυ στο σπιτι που ειναι υγιές.

Ειπα ότι αν το παιδί σου εχει μια Α ευαισθησία σε κάτι και αρπάζει μικρόβιο με τη μία και καταληγει σε νοσοκομείο, εσυ θα επιλέξεις αν θα το στείλεις σε ενα περιβάλλον γεματο μικρόβια.

Και, όχι, προφανώς δεν αστειεύομαι. Εσύ?

Ένα παιδι με πυρετο για μενα πρεπει να μενει σπιτι...τοσο απλα.Τι παει να πει μπορει να είναι αντιδραση του οργανισμου?Κρατα το λοιπον σπιτι κι αν δεις ότι ηταν αντιδραση του οργανισμου στειλτο την άλλη μερα κανονικα.

Μάλιστα, για τις υπόλοιπες περιπτώσεις που σου έγραψα (ξαναδες παρακάτω), τι εχεις να πεις :

 

... περιπτώσεις που κάποια ίωση είναι σε φάση εκκόλαψης και η μαμά δεν έχει πάρει πρέφα ότι πρόκειται να εκδηλωθεί ή για τις περιπτώσεις που ένα παιδί ειναι φορέας του μικροβίου χωρίς να νοσεί αλλά το κολλάει σε άλλο παιδί (με αποτέλεσμα και στα δύο παραδείγματα να κολλήσει το δικό σου παιδί χωρίς να φταίει κανείς).

 

... Ακόμα και από τους ενήλικες. Για σκέψου, εσυ όταν ειχες δέκατα ή καταρροή και βήχα πηγαινες στη δουλειά σου ή όχι? Οι δασκάλες και το λοιπό προσωπικό του σχολείου τι πιστεύεις ότι κάνουν?

 

Το σχολικό περιβάλλον ειναι μικροβιακό περιβάλλον εξ ορισμού.

Προφανώς δεν θα διαφωνήσω μαζί σου αν λες ότι το παιδί κάνει εμετούς κι η μαμά το στέλνει σχολείο, αλλά είναι πολλές περιπτώσεις (οι περισσότερες) που τα μικρόβια κυκλοφορούν απλά, χωρίς να φταίει κανείς! Απλά υπάρχουν! Τι να κάνουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Νίκη. Κορίτσια μη μαλώνετε για αυτές τις λεπτομέρειες, τη στιγμή που υπάρχει αποδεδειγμένα πλήθος γονιών που βλέπουν τα παιδιά τους να ξυπνάνε με 38 πυρετό ή με έντονη καταρροή και γαϊδουρόβηχα, τους δίνουν ένα ντεπόν/ξοζάλ και τα στέλνουν κανονικά. Το θεωρώ μέγα λάθος και μακάρι να το καταλάβαιναν κι οι ίδιοι πως, με αυτή τους την ενέργεια, ανακυκλώνεται συνεχώς το πρόβλημα και στρέφεται φυσικά και κατά του δικού τους παιδιού. Διότι, αν όλοι οι γονείς κρατούσαν τα παιδιά τους στο σπίτι μέχρι να αναρρώσουν πλήρως, θα ελαχιστοποιούνταν οι ιώσεις που θερίζουν, ιδίως μέσα στους παιδικούς σταθμούς κι έτσι και το δικό τους παιδί θα αρρώσταινε πολύ πιο σπάνια. Ενώ τώρα, είναι σα να τα στέλνεις σε προθάλαμο ιατρείου. Και δεν μπορώ να ακούω το επιχείρημα, δεν έχουν εναλλακτική, γιατί 4 μήνες του χρόνου, που είναι κλειστό το σχολείο, τι τα κάνουν, τα παίρνουν μαζί τους στη δουλειά; Προφανώς και υπάρχει εναλλακτική, αναγκαστικά, σε κάθε οικογένεια.

 

ΥΓ κι εμένα σήμερα ο μικρός ξύπνησε με μπούκωμα και 38 πυρετό και είμαι μαζί του σπίτι, να δω πώς θα εξελιχθεί.

Βρε Αγγελίνα, τωρα κοροϊδευόμαστε?

Ποιος διαφωνησε με αυτό? Και μάλιστα μάλωσε κιολας? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...