Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαμμένος τοίχος και αυτοκόλλητα??


Recommended Posts

Μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα??

Επειδή πρόσφατα έβαψα το δωμάτιο του παιδιού και βλέποντας πόσο μεγάλη ζημιά είχε γίνει στους τοίχους από τα αυτοκόλλητα που συγκρατούσαν αφίσες, λαστιχένια μίκυ μαους κλπ., ψάχνω τρόπο να μπορέσω να ξανακολλήσω κάποια πράγματα, αλλά χωρίς να γίνει πάλι ζημιά. Υπάρχει μήπως κάτι ειδικό που πιθανόν εγώ αγνοώ, που να συγκρατεί όλα αυτά στους τοίχους, χωρίς να βγάζει και το χρώμα μαζί μετά???

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχει κόλλα σα πλαστελίνη. Εκεί που θα βρεις τις άλλου τύπου κόλλες, θα βρεις και αυτές. Πρωτοήρθαν ως blue tac, τώρα έχουν όλες οι εταιρίες. Εγώ εποχιακά (πχ χριστούγεννα) κολλάω και σε έπιπλα με αυτή αλλά δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα κάνει ζημιά. Στους τοίχους πάντως δεν κάνει ζημιά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόλλα σα πλαστελίνη. Εκεί που θα βρεις τις άλλου τύπου κόλλες, θα βρεις και αυτές. Πρωτοήρθαν ως blue tac, τώρα έχουν όλες οι εταιρίες. Εγώ εποχιακά (πχ χριστούγεννα) κολλάω και σε έπιπλα με αυτή αλλά δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα κάνει ζημιά. Στους τοίχους πάντως δεν κάνει ζημιά.

 

Eυχαριστώ πολύ. Την έχω δει που την πουλάνε, αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Κολλάει όμως αφίσες ή κάτι πιο βαρύ όπως αυτά τα λαστιχένια ζωάκια.... ή θα αρχίσουν να πέφτουν κάτω σε λίγο???

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τα αφρωδη διακοσμητικα τοιχου, οχι λογω υλικου δεν τα κραταει. Δοκίμασε ταινία διπλής οψης σε αυτα κ ασε τον τοιχο 20 μερες να στεγνωσει πριν κολλησεις οτιδηποτε

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τα αφρωδη διακοσμητικα τοιχου, οχι λογω υλικου δεν τα κραταει. Δοκίμασε ταινία διπλής οψης σε αυτα κ ασε τον τοιχο 20 μερες να στεγνωσει πριν κολλησεις οτιδηποτε

 

Η ταινία διπλής όψης..... βγήκε αφαιρώντας ταυτόχρονα και το σοβά! Μισή μερα στοκάραμε το δωμάτιό του πριν βάψουμε.

Γιαυτό και απέφευγα να τα βγάλω τόσα χρόνια... Σίγουρα σκέφτομαι σοβαρά τι και πώς και αν... θα ξανακολλήσω.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι θέμα. Επειδή κι εμείς προ ημερών βάψαμε το δωμάτιο της μεγάλης μετά από 5 ετη χρήση και είχαμε μπορντούρες, αφίσες με blue tac, καρφιά και αυτοκόλλητα, προσωπικά θα κολλήσω μόνο αυτοκόλλητα τοίχου. Μόνο αυτά δεν κάνουν καμία ζημιά και αφαιρούνται εύκολα.

Τέτοια πήρα και στα 2 παιδιά τώρα και περιμένω να περάσουν οι 20 μέρες που λένε οι οδηγίες.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα. Επειδή κι εμείς προ ημερών βάψαμε το δωμάτιο της μεγάλης μετά από 5 ετη χρήση και είχαμε μπορντούρες, αφίσες με blue tac, καρφιά και αυτοκόλλητα, προσωπικά θα κολλήσω μόνο αυτοκόλλητα τοίχου. Μόνο αυτά δεν κάνουν καμία ζημιά και αφαιρούνται εύκολα.

Τέτοια πήρα και στα 2 παιδιά τώρα και περιμένω να περάσουν οι 20 μέρες που λένε οι οδηγίες.

 

Ποια εννοείς "αυτοκόλλητα τοίχου" ??? Δηλ. τι θα έχουν από πίσω?

Τα blu tac??

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα, το blue tac ετσι κι αλλιως δεν κανει ζημια. Αυτοκολλητα τοιχου εννοω αυτοκολλητα αποκλειστικα για τοιχο σαν αυτά

 

http://www.ediva.gr/aytokollita-tixou-diakosmisi-paidikou-domatiou/

 

Διαφήμιση κάνω αλλά δεν είχα άλλο τρόπο να σου εξηγήσω.

 

Οτιδηποτε αλλο (μονωτική, σελοτέιπ, αυτοκόλλητα που δεν είναι για τοίχο, καρφιά) κανει ζημια.

 

Καλή τύχη στην επιλογή!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...