Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές απο τα μέλη του Cafe au Lait !!


Χλοη

Recommended Posts

μονο μιση ωρα ψησιμο και στους 160? δεν μενει αψητο?

Πανω στην ωρα παντως. Μου εφεραν ενα τσουβαλι πορτοκαλια

 

είναι πολύ λεπτό, έχει ύψος 2-2,5 εκατοστά, οπότε ψήνεται εύκολα, δεν είναι χοντρό σαν κέηκ αλλά απλωτό σαν τάρτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαια...αυτο μετα τα μαφινακια ηταν το τελειωτικο χτυπημα...Κι εγω που ελεγα να ποσταρω την ωμη πιτσα του Παπαγιαννοπουλου σπεσιαλ αφιερωση για ωμοφαγους...μπαινω και βλεπω το πορτοκαλογλυκο...θελωωωω να το φτιαξω αυριοοοοοο!!!

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

Η ζύμη αυτή είναι το γνωστό γαλλικό κεηκ με το όνομα 4/4 (τέσσερα τέταρτα) γιατί ζυγίζουμε τα αυγά και προσθέτουμε ίδιο βάρος από κάθε ένα από τα υπόλοιπα βασικά υλικά (ζάχαρη, βούτυρο, αλεύρι).

 

Τα ζυγίζεις με τα τσόφλια ή χωρίς;

 

Χωρίς τα τσόφλια! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Α! χρησιμοποιείς κάποιο συγκεκριμένο ταχίνι; π.χ. βιολογικό;
Βιολογικό ολικής, αλλά μπορείς να βάλεςι ό,τι θέλεις.

 

 

plese, γράψε ποιο ακριβώς χρησιμοποιείς...

 

Εγώ χρησιμοποιώ "Το Περιβόλι"Βιολογικό από αναποφλοίωτο σουσ'αμι, χωρίς προσθήκη αλατιού. ΠΑΡΑ πολύ νόστιμο

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας αντιγράφω τη συνταγή

 

Μηλόπιτα ή Αχλαδόπιτα με μέλι

 

από το βιβλίο "Κρητική παραδοσιακή κουζίνα" της Μαρίας και του Νίκου Ψιλάκη.

 

1 ποτήρι βούτυρο

1/2 ποτήρι μέλι

3 αβγά

1 κ.γ. μπέικιν

1 ρακοπότηρο κονιάκ

1 ποτήρι αμυγδαλόψιχα κοπανισμένη

3 ποτήρια αλεύρι

 

Για τη γέμιση

1 κιλό μήλα ή αχλάδια

1/2 ποτήρι ζάχαρη (εγω βάζω λιγότερη και καστανή.. :D )

1 κ.σ. κανέλα

 

Χτυπάμε το βούτυρο με το μέλι, προσθέτουμε τους κρόκους, το μπέικιν διαλυμένο στο κονιάκ, την αμυγδαλόψιχα, το αλεύρι και τέλος τα ασπράδια χτυπημένα μαρέγκα.

Σε βουτυρωμένο ταψί στρώνουμε το μισό μίγμα. Στη μέση βάζουμε τα μήλα ή τα αχλάδια κομμένα σε φέτες και πασπαλισμένα με κανέλα (για τη ζαχαρη δε λεει, εγω και αυτην πασπαλιστα τη βάζω)

Από πάνω στρώνουμε το υπόλοιπο μίγμα και ψήνουμε σε μέτριο φούρνο για 1 ώρα.

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιας που ξεφύγαμε απο το "υγιεινές" μήπως ξέρετε καμια καλή συνταγή για προφιτερόλ ???

 

Ο Αλεξούδας σε λίγο θα ανοίξει και άλλο κατάστημα χάρη σε μένα :P

 

(Αγλαϊα είμαι σίγουρη ότι εσύ θα με σώσεις :wink: )

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας που ξεφύγαμε απο το "υγιεινές" μήπως ξέρετε καμια καλή συνταγή για προφιτερόλ ???

 

Ο Αλεξούδας σε λίγο θα ανοίξει και άλλο κατάστημα χάρη σε μένα :P

 

(Αγλαϊα είμαι σίγουρη ότι εσύ θα με σώσεις :wink: )

 

Δεν μπορώ να πείσω και τον σύζυγο να μου την δώσει :lol::lol: :lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bizou για δες εδω αν σε καλύπτει :D

 

Υλικά :

Για τα σου :

1 φλιτζάνι νερό

60 γρμ βούτυρο

1 φλιτζάνι αλεύρι

2 αυγά

 

Για την γέμιση :

500 γρμ γάλα

4 κουταλιές κορν φλάουρ

2 κουταλιές ζάχαρη (ή περισσότερο)

100 γρμ λευκή σοκολάτα

1 σφηνάκι Bourbon Whisky ή μερικές σταγόνες άρωμα βανίλιας ή βανίλια φυσική ή σκονη

 

Για την σοκολατένια κρέμα :

700 γρμ γάλα

6-7 κουταλιές κακάο (ανάλογα πόσο "δυνατό" είναι)

5 κουταλιές κορν φλάουρ

5-6 κουταλιές ζάχαρη (ή περισσότερο)

100 γρμ σοκολάτα κουβερτούρα

1 σφηνάκι Bourbon Whisky ή κονιάκ (προαιρετικά )

 

Εκτέλεση :

Ξεκινάμε με την παρασκευή των σου . Σε μια κατσαρολίτσα ρίχνουμε το νερό και το βούτυρο και τα αφήνουμε να ζεσταθούν πολύ καλά ως ότου το βούτυρο λιώσει . Κλείνουμε το μάτι και ρίχνουμε όλο το αλεύρι ανακατεύοντας συνέχεια . Αποσύρουμε από την φωτιά και μετά απο 2-3 λεπτά αφου έχει πάρει μια ανάσα η ζύμη προσθέτουμε ένα -ένα τα αυγά ανακατεύοντας συνέχεια κατα προτίμηση με το μίξερ και τους γάντζους για ζύμες . Εγώ δεν έχω μίξερ και ανακατεύω με ένα ξύλινο κουτάλι . Στρώνουμε σ΄ενα ταψί λαδόκολλα και με τα χέρια ή κορνέ ή κουταλάκια φτιάχνουμε μπαλάκια λίγο μικρότερα από ένα καρύδι . Εγώ τα έπλασα με τα χέρια αφού πριν τα λάδωσα ελαφρά . Με αυτή την ποσότητα θα πρέπει να φτιάξουμε 22-24 σουδάκια . Τοποθετούμε το ταψί μας σε πολυ καλά προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς και ψήνουμε για 15 λεπτά σε αυτή την θερμοκρασία . Μετά απο 15 λεπτά και αφού τα σουδάκια μας έχουν φουσκώσει και έχουν πάρει ενα όμορφο χρυσοκαφέ χρώμα , χαμηλώνουμε την θερμοκρασία στους 160 και ψήνουμε για 7-10 λεπτά ακόμα . (εξαρτάται πάντα και από τον φούρνο) .

 

Για την κρέμα :

Βάζουμε το γάλα με την ζάχαρη στη φωτιά να ζεσταθούν αφού πριν έχουμε κρατήσει μισή κούπα απο το γάλα . Εκεί διαλύουμε το κορν φλάουρ και το προσθέτουμε στο γάλα ανακατεύοντας συνέχεια . Μόλις το μείγμα μας αρχίζει να πήζει προσθέτουμε την λευκή σοκολάτα σε κομματάκια . Ανακατεύουμε συνέχεια να αναμιχθούν και αποσύρουμε απο την φωτιά . Προσθέτουμε το ουίσκι ή ότι άλλο θέλουμε , σκεπάζουμε την κρέμα με μεμβράνη για να μην κάνει κρούστα και την αφήνουμε να κρυώσει καλά .

 

Για την σοκολατένια κρέμα :

Ακολουθούμε την διαδικασία όπως και στην κρέμα της γέμισης . Το γάλα , τη ζάχαρη και το κακάο (κοσκινισμένο) τα βάζουμε όλα μαζί και ανακατεύουμε να ενσωματωθούν . Προσθέτουμε το διαλυμένο κορν φλαουρ μετά την κουβερτούρα και τέλος το αλκοόλ .

Συναρμολόγηση : (άντε και τελειώσαμε!)

Χαράζουμε τα κρύα πλέον σουδάκια στην μέση . Με κορνέ ή μια σακουλίτσα που έχουμε κάνει στην άκρη μια τρύπα τα γεμίζουμε με την λευκή κρέμα . Τα τοποθετούμε σε ατομικά μπολάκια ή σε μεγάλο μπολ σερβιρίσματος . Τέλος προσθέτουμε την κρέμα σοκολάτας και αν θέλουμε διακοσμούμε με τριμμένο αμύγδαλο , σαντιγί , μαυροκέρασο ή κερασάκια .

 

Tips : Για να γίνουν φουσκωτά και αφράτα τα σουδάκια πρέπει ο φούρνος μας να είναι πολύ ζεστός και με το που τα βάλουμε μετά απο λίγο να φουσκώσουν και να ροδοκοκκινήσουν .

Επειδή η μέτρηση με κουταλιές είναι λίγο μπακαλίστικη ( εγώ όμως είμαι μια απλή νοικοκυρά :) ), τα κουτάλια διαφορετικά και αλλιώς εννοώ εγώ το γεμάτο και αλλιώς ο άλλος , δεν πρέπει να "φοβηθούμε" τις κρέμες . Μας έσφιξε λίγο παραπάνω ? Αραιώνουμε με λίγο γάλα . Έγινε ρευστή ? Προσθέτουμε λίγο κορν φλαουρ . Ειναι πικρή για τα γούστα μας? Προσθέτουμε λίγη ζάχαρη ακόμα . Γενικά δεν "φοβόμαστε" αυτό που φτιάχνουμε αλλά του επιβαλόμαστε και το φέρνουμε στα νερά μας :) Η λευκή κρέμα πρέπει μόλις κρυώσει να στέκεται ενώ την σοκολατένια την θέλουμε πιο ρευστή .

 

http://hungryforhungry.blogspot.com/2008/01/blog-post_4132.html

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η μέτρηση με κουταλιές είναι λίγο μπακαλίστικη ( εγώ όμως είμαι μια απλή νοικοκυρά :) ), τα κουτάλια διαφορετικά και αλλιώς εννοώ εγώ το γεμάτο και αλλιώς ο άλλος , δεν πρέπει να "φοβηθούμε" τις κρέμες .

 

Η μέθοδος με κουταλιές δεν είναι καθόλου μπακαλίστικη!

Είναι ακριβέστατη και οι συνταγές αναφέρονται στα κουτάλια μεζούρες:

 

50418.zoom.1.jpg

 

εδώ το φλυτζάνι μεζούρα:

 

7176-2measuring_cups.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου εγω δεν εχω ουτε μεζουρες κουταλια , ουτε ειχα τοτε (φετος πηρα) μεζουρα κουπα . Οταν γραφω κουταλιες εννοω της σουπας αυτο που εχω εγω σπιτι μου και που ειναι μικροτερο απο αυτα που ειχα οταν εμενα Ελλαδα :lol:

 

Η συνταγή ειναι "δικη μου" . Δεν ειναι αντιγραφή απο καπου . Διαβασα , δοκιμασα και εφτιαξα ενα προφιτερολ συμφωνα με τα γουστα μας :D Το καλο ειναι οτι μου πέτυχε αυτο που ειχα στο μυαλο μου με την πρώτη και εχει γινει το αγαπημένο μας γλυκο !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου εγω δεν εχω ουτε μεζουρες κουταλια , ουτε ειχα τοτε (φετος πηρα) μεζουρα κουπα . Οταν γραφω κουταλιες εννοω της σουπας αυτο που εχω εγω σπιτι μου και που ειναι μικροτερο απο αυτα που ειχα οταν εμενα Ελλαδα :lol:

 

το κατάλαβα...

 

Η συνταγή ειναι "δικη μου" . Δεν ειναι αντιγραφή απο καπου .

και αυτό το κατάλαβα και για να μην μας παιδεύεις να πάρεις τα κουτάλια μεζούρες και να μας δίνεις ακριβείς συνταγές!

 

γι αυτο σου έβαλα τις φωτό, μπας και φιλοτιμηθείς να μας βοηθήσεις κι εμάς που δεν έχουμε το μάτι σου στη μαγειρική! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή thanks :D:D:D

Μου έδωσες δουλειά για το σαββατοκύριακο :wink:

 

Sam τι σχέση έχει ο σύζυγος με τον Αλεξούδα ?

Για πες για πες ....

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είπα να γράψω και εγώ μια υγιεινή συνταγή ... δύο φορές ξύπνησε το μωρό ...

 

Λοιπόν μου το κέρασε το πρωι μια φίλη και μου άρεσε, η συνταγή είναι απο την συσκευασία φρουκτόζης του Χαϊτογλου

 

ΚΕΙΚ ΜΠΑΝΑΝΑΣ

 

Υλικά

3 ώριμες μπανανες λιωμένες

1/2 κούπα τσαγιού φρουκτόζη

1 μεγάλο αυγό ελαφρά χτυπημένο

1 1/4 κούπα τσαγιού (250 γρ) αλεύρι ολικής

2 κουταλάκια γλυκού βούτυρο λιωμένο

2 κουταλάκια γλυκού μπέκιν

1 βανίλια

 

Εκτέλεση

Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 170ο

Βουτυρώνουμε μια μακρόστενη φόρμα του μισού κιλού

Ανακατεύουμε σε ενα μπολ τις λιωμένες μπανάνες, την βανίλια το αυγό και την φρουκτόζη.

Σε ενα άλλο σκεύος ανακατεύουμε καλά το αλεύρι με το μπεκιν και τα προσθέτουμε μαζί με το λιωμένο βούτυρο στο μπολ με τα υπόλοιπα υλικά.

Ανακατεύουμε ελαφρα ώστε να επιτύχουμε μια απαλή ζύμη.

Τα βάζουμε στην φόρμα και ψήνουμε στους 170ο για μια ώρα και 10 λεπτα.

Ξεφορμάρουμε το κεικ και το βάζουμε σε μια σχάρα να κρυώσει.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Α και σημερα με ρωτουσε η Μαρια για μπανανοψωμο :D Ωραια συνταγή φαινεται , το αυγο μπορει να παρεληφθει τελειως για οσους δεν το θελουν !

 

Μπιζου καλη επιτυχια! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

αμαρτωλἀ soft cookies

 

Κάτι σαν τα king soft αλλά πιο στα μέτρα μου!

 

Προθερμαίνετε το φούρνο στους 150ο C με αέρα

 

Σε ένα μεγάλο ταψί στρώνετε ένα φύλλο paper bake

 

Στην κουζινομηχανή βάζετε με τη σειρά:

 

100γρ σοκολάτα κουβερτούρα τουλάχιστον 70% συστατικά κακάο την τρίβετε καλά και προσθέτετε

160 γρ. ζάχαρη καστανή και ανακατεύετε για 1 λεπτό (στην κουζινομηχανή)

150 γρ. αλεύρι που φουσκώνει ολικής αλέσεως (ας το κάνουμε λίγο υγιεινό)

50 γρ κακάο

3 πρέζες αλάτι

125 γρ. βούτυρο λιωμένο

3 αυγά και ανακατεύετε 1 λεπτό.

 

Μοιράζετε μεγάλες κουταλιές από το μίγμα στο ταψί (γίνονται περίπου 16).

 

Αν δεν έχετε κουζινομηχανή (κακό του κεφαλιού σας !) μπορείτε να λιώσετε τη σοκολάτα μαζί με το βούτυρο, να χτυπήσετε τα αυγά με τη ζάχαρη και να προσθέσετε το μίγμα σοκολάτας. Στη συνέχεια προσθέτετε το αλεύρι και το κακάο κοσκινισμένα....

 

Ψήνετε για 8-10 λεπτά (όχι παραπάνω!).

 

Aν τα προτιμάτε king size, θα σας βγούνε 12 και θέλουν 12 λεπτά ψήσιμο

 

Η συνταγή είναι αποτέλεσμα πιλοτικού προγράμματος που στόχο είχε την παραγωγή ενός soft cookie σε σύντομο χρόνο (πριν μας πιάσει σοβαρή υπογλυκαιμία!!!!) χωρίς να λερώνουμε πολλά σκεύη! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sam τι σχέση έχει ο σύζυγος με τον Αλεξούδα ?

Για πες για πες ....

 

Καμία σχέση bizoudaki απλώς ο σύζυγος είναι ζαχαροπλάστης :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Sam σε ζηλεύω !!!

 

Μαριλίνα κουζινομηχανή μάλλον εννοούμε το πολυμηχάνημα μπλέντερ-αποχυμωτής-κόβει κιμά κτλ

 

Ασχετο: γιατί όταν βάζω στις συνταγές αλεύρι ολικής δεν μου φουσκώνει ντιπ ? :?

Το περιμένω ότι θα έχει λιγότερο αέρα η ζύμη και θα είναι λίγο "πατημένη" αλλά κάθε φορά χάλια μου βγαίνει

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Αγλαΐα

όταν λες "κουζινομηχανή" τι εννοείς;

 

να το μεταφράσω, να το βάλεις στο γούγλη

 

food processor

 

http://www.google.gr/search?hl=en&q=food+processor&aq=0&oq=food+pro

 

:wink:

 

είναι ειδικό μηχάνημα για τεμπέλες

 

 

χτυπάει σαντιγύ και μαρέγκα

 

κάνει κέηκ και άλλες ζύμες

πχ για να κάνεις κέηκ, βάζεις όλα τα υλικά μαζί (χωρίς κοσκίνισμα) τα χτυπάς 2-4 λεπτά ανάλογα με την ποσότητα και είνα έτοιμο! :wink:

 

τρίβει καρότο, παντζάρι (που είναι και σκληρό και στο χέρι είναι δύσκολο)

κόβει λάχανο, φετάκια από αγγούρι, κολοκυθάκι, μελιτζάνα....

 

παίρνει και τίποτα στραβά αλλά κάνουμε τα στραβά μάτια! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...