Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές απο τα μέλη του Cafe au Lait !!


Χλοη

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΤΙΡΑΜΙΣΟΥ χωρίς αυγά

 

1 πακέτο σαβουαγιάρ (απο το πακέτο με τα τρια θα χρειαστούμε τα 2 )

200-250 μλ κρέμα γάλακτος

400 γρμ τυρί κρέμα (μασκαρπόνε η καλύτερη επιλογή )

2-3 κουταλιές άχνη ζάχαρη

1 κούπα καφέ εσπρέσσο ή φίλτρου

Λιγο amaretto

Κακαο

 

Η δοση ειναι για ένα μέτριο πυρέξ .

 

 

Εκτέλεση :

Κανουμε τον καφέ , προσθέτουμε το amaretto και τον αφήνουμε να κρυώσει . Χτυπάμε την κρέμα γάλακτος σε πηχτή σαντιγή και την ανακατευουμε με το τυρί κρέμα προσθέτοντας και την ζάχαρη .

Βουτάμε ελαφρά τα σαβουαγιάρ ενα ενα μέσα στον καφέ και τα στρώνουμε στο πυρέξ (δεν τα βρεχουμε πολυ γιατι θα λασπώσουν) . Στρώνουμε την μισή κρέμα και συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα σαβουαγιάρ . Καλύπτουμε με την υπόλοιπη κρέμα και αφήνουμε στο ψυγείο να κρυωσει για 2-3 ώρες . Πριν σερβιρουμε προσθέτουμε κοσκινιστά το κακάο .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Δεν βάζεις μπαχάρι (all spices);

 

το έχεις δοκιμάσει με μήλο αντί για μπανάνες;

 

μήπως θυμάσαι και από πού έχεις τη συνταγή;

 

Δεν το χω πάρει αυτο το μπαχάρι αν και το βλεπω συχνά πυνκνά . Αν το έχεις βαλε αυτο :D

 

Η συνταγή ειναι μιξη ! Στην αρχική που ειχα απο την φιλη μου την Αγγελική , ειχε αυγά και χωρις χυμο . Εγω την έκανα χωρις αυγά ειδα οτι θελει υγρο στοιχειο και έβαλα χυμό . Μου άρεσε και την επόμενη φορα ειπα να βαλω και μπανάνες για να δεσει λιγο καλύτερα . Εγινε ιδανικό !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σταφιδομαφινάκια

 

1 κουπα σταφίδες (σουλτανίνα ,μάυρες)

3/4 κούπας λιπαρή ουσία (καλαμποκελαιο , ελαιολαδο )

1 μπεικιν παουντερ (15 γρμ)

1/2 κούπα ζάχαρη

1/3 κούπας μέλι

λίγο αλάτι

Κανέλα , γαρύφαλλο, μοσχοκάρυδο, τζίντζερ

1 δόση κονιάκ ή κόκκινο γλυκό κρασί ή Μαυροδάφνη (προαιρετικά)

2- 2,5 κούπες αλεύρι

 

Εκτέλεση :

Βάζουμε τις σταφίδες σε ένα μπολάκι , ρίχνουμε 1-1,5 κούπα ζεστούτσικο νεράκι και τις αφήνουμε για κανα μισάωρο να μουλιάσουν. Αν χρησιμοποιησετε και μαύρες σταφίδες να τις αφήσετε για πολύ περισσότερο , εγώ δεν είχα και εβαλα μόνο σουλτανίνα. Μετράμε το νεράκι που έχει αρωματιστεί και χρωματιστεί απο την σταφίδα μια κούπα και το ρίχνουμε μαζί με όλα τα υλικά σε ένα μεγάλο μπολ . Ανακατεύουμε καλά και στο τέλος προσθέτουμε το αλέυρι , τόσο ώστε να έχουμε μια ζύμη σαν του κεικ αλλά σφιχτούτσικη . Λαδώνουμε και αλευρώνουμε τις θήκες των μάφφινς και σε προθερμασμένο φούρνο στους 170 , ψήνουμε για 20-30 λεπτάκια . Θα μοσχομυρίσει το σπίτι :)

Tips : Αφήστε να κρυώσουν καλά στις θήκες και μετά βγάλτε τα. Την επόμενη μέρα είναι πιο νόστιμα!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιγο amaretto

Αυτό δε γίνεται. Η αμαρέτο έρχεται σε ποσότητες :lol::lol:

 

πού να δεις τι έκανα στο καφέ ... να δούμε ποια θα σφουγγαρίσει σήμερα :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μαζέψουμε λίγο τα "υποκατάστατα"; Δηλαδή, όσες έχουν εμπειρία ή μανιουαλ, να γράψουν αναλογίες όταν αλλάζουν υλικά σε μια κλασική συνταγή:

 

Λιπαρά υποκατάστατα:

Σε τι αναλογία αντικαθιστούμε το βιτάμ με:

- ελαιόλαδο

- ταχίνι

- βούτυρο (μάλλον ίδιες ποσότητες)

- κάτι άλλο;

 

Από ό,τι κατάλαβα, βάζουμε ταχίνι περίπου όσο βιτάμ. Σε κάποιες συνταγές λιώνει το βιτάμ σε κατσαρολάκι μαζί με άλλα υλικά. Χρειάζεται να γίνει το ίδιο με το ταχίνι;

 

 

Υποκατάστατα ζάχαρης:

- μέλι

- καστανή ζάχαρη επεξεργασμένη

- καστανή ζάχαρη ακατέργαστη

- φρουκτόζη

- σιρόπι μελάσας

- σιρόπι αγάβης

- άλλα;

 

Υποκατάστατα αυγών:

 

(εδώ το εμπέδωσα)

- λιναρόσπορο: 1 κουταλιά σούπας κοπανισμένο λιναρόσπορο με δυο κουταλιές νερό, για κάθε αυγό

 

Υποκατάστατα γάλακτος:

- χυμός φρούτων (κανένας ιδιαίτερος συνδυασμός που αξίζει να σημειώσουμε ειδικά;)

 

Άλλα:

- αντί για κρέμα γάλακτος, γάλα εβαπορέ λάιτ ή κανονικό

- σε συνταγές που ζητούσε λιωμένα κίτρινα τυριά, έχω φτιάξει μπεσαμέλ με νερό αντί για γάλα και το αποτέλεσμα ήταν αρκετά γευστικό. Καμιά άλλη ιδέα;

- Χαρούπι αντί για κακάο (φαντάζομαι στην ίδια αναλογία)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι κατάλαβα, βάζουμε ταχίνι περίπου όσο βιτάμ. Σε κάποιες συνταγές λιώνει το βιτάμ σε κατσαρολάκι μαζί με άλλα υλικά. Χρειάζεται να γίνει το ίδιο με το ταχίνι;

 

Νομιζω πως οχι .

 

- σε συνταγές που ζητούσε λιωμένα κίτρινα τυριά, έχω φτιάξει μπεσαμέλ με νερό αντί για γάλα και το αποτέλεσμα ήταν αρκετά γευστικό. Καμιά άλλη ιδέα;

 

Γαλα αμυγδάλου :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το γάλα μπορείς να το αντικαταστήσεις με ρόφημα ρυζιού, αμυγδάλου, σόγιας, βρώμης, ή οποιουδήπτε φυτικού γάλακτος, στην ίδια αναλογία.

Υπάρχουν επίσης κρέμες γάλακτος από σόγια βρώμη, αμύγδαλο...

 

Το βούτυρο με ταχίνι στην ίδια αναλογία και δε χρειάζεται να το ζεστάνεις, αλλά το χτυπάς με τα άλλα ρευστά συστατικά.

Για λάδι δεν ξέρω...

 

Αν βάλεις αγάβη αντί για ζάχαρη, βάζεις το 1/3 της ποσότητας, και αφαιρείς τόσο απ'τα υγρά. Δλδ, αν βάλεις 1 ποτήρι αγάβη αφαιρείς ένα ποτήρι νερό, χυμό, οτιδήποτε χρησιμοποιείς.

 

χαρουπάλευρο, στην ίδια ποσότητα με κακάο. Τα άλλα δεν τα ξέρω, γιατί δεν τα χρησιμοποιώ, αλλά αν βρώ λίγο χρόνο θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρετε εκείνα τα κουλουράκια διαίτης, με το καρότο:

 

ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΚΑΡΟΤΟΥ:

 

Υλικά:

1 φλ. αραβοσιτέλαιο (εγώ βάζω 1/2 φλιτζάνι ελαιόλαδο και συμπληρώνω με νερό για να έχει το απαραίτητο υγρό)

1/4 φλιτζανιού νερό

καρότα (όσα θέλετε, βάζω 4 - 5 μικρά περίπου)

1/2 κ. αλάτι

1 κ. μπέικιν πάουντερ

αλεύρι όσο πάρει

 

Ανακατεύω όλα τα υλικά, τα πλάθω και τα ψήνω για 15 λεπτά περίπου στους 200 β.κ.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους αρεσει το χαρουπαλευρο γενικα... Δε ξερω πως να το ονομασω.... Σαν σταφιδοψωμο ειναι. Ειχα βρει στο ιντερνετ τη συνταγη και το εχω κανει πολλες φορες.

 

 

 

2 1/2 κούπες αλεύρι σταρένιο

 

1/4 της κούπας χαρουπάλευρο

 

3/4 της κούπας σταφίδα ξανθιά σουλτανίνα

 

3/4 από μια κοφτή κουταλιά ξηρή μαγιά για ζύμωμα

 

2 1/2 κοφτά κουταλάκια μπέικιν πάουντερ

 

1/3 από ένα κοφτό κουταλάκι αλάτι

 

1 κουταλάκι χαρουπόμελο

 

1 κουταλιά ελαιόλαδο

 

 

 

1. Ανακατεύουμε πολύ καλά τα δύο είδη αλευριού. Προσθέτουμε το μπέικιν, το αλάτι και ανακατεύουμε πάλι. Λαδώνουμε ελαφρώς ένα ταψάκι διαμέτρου 20 εκατοστών.

 

2. Μέσα σε βαθύ μπολ, ανακατεύουμε τη μαγιά με 1 1/4 κούπες χλιαρό νερό. Προσθέτουμε τις σταφίδες, το χαρουπόμελο, ανακατεύουμε πάλι και ρίχνουμε μονομιάς το αλεύρι. Ζυμώνουμε αργά και απαλά με το χέρι, μέχρι να ενσωματωθούν όλα τα υλικά. Κάνουμε στο κέντρο της ζύμης μια λακούβα και ρίχνουμε μέσα το λάδι. Παίρνουμε τη ζύμη γύρω - γύρω από το έξω μέρος και τη φέρνουμε προς το κέντρο μέχρι να απορροφηθεί όλο το λάδι.

 

3. Έπειτα τη μεταφέρουμε στη μέση του ταψιού χωρίς να την απλώσουμε. Τη βάζουμε στο φούρνο να φουσκώσει στους 500 για 50 λεπτά, τοποθετώντας το ταψάκι στην πρώτη σκάλα. Τέλος, ανεβάζουμε τη θερμοκρασία στους 1800 και ψήνουμε για 30 λεπτά περίπου, μέχρι να πάρει το ψωμάκι καλό χρώμα. Αφήνουμε λίγο να κρυώσει και το

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μία ερώτηση:

Αντί για μπέικιν πάουντερ τι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να φουσκώνουν τα ψωμιά/γλυκά;

καμία ιδέα;

 

Αντι για μπεικιν , σοδα και χυμο λεμονιου . Στα ψωμιά μπαινει μαγιά αλλα καλύτερα να φτιάξεις το δικό σου προζύμι . Εχει βάλει στις συνταγές την διαδικασια η Αγλαΐα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μους

 

Υλικά

1 αβοκάντο ώριμο

1-2 κουταλιές χαρουπάλευρο

1 χούφτα σταφίδες ή 5-6 χουρμάδες

 

Βάζουμε ένα αβοκάντο, 1-2 κουταλιές χαρουπάλευρο και μια χούφτα σταφίδες στο μούλτι, τα χτυπάμε και είναι έτοιμο. Καλο ειναι τους χουρμαδες ή τις σταφιδες να τους εχετε βαλει στο νερο απο πριν να μουλιασουν. Καποιοι βαζουν και μελι για πιο γλυκο ή καποιο σιροπι (σφενδαμου πχ ή και χαρουπομελο). Αναλογα ποσο γλυκα ειναι οι σταφιδες ή οι χουρμαδες.

 

Εμφανισιακα μοιαζει με μους σοκολατας, στη γευση δεν μοιαζει και ειναι κριμα να το πουμε ετσι γιατι αλλα περιμενει ο δοκιμαστης. Ειναι ενα νοστιμοτατο γλυκισμα παντως!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ με πρόλαβες Αφροντάιτ!!! Είχα σκοπό να βάλω εγώ το μους με αβοκάντο!!

Ωραίο φαίνεται το σταφιδόψωμο. Χωρίς μαγιά δε θα γίνεται ε? :(

Link to comment
Share on other sites

Αχ με πρόλαβες Αφροντάιτ!!! Είχα σκοπό να βάλω εγώ το μους με αβοκάντο!!

Ωραίο φαίνεται το σταφιδόψωμο. Χωρίς μαγιά δε θα γίνεται ε? :(

 

Δεν το δοκιμασα χωρις μαγια, αλλα σιγουρα θα γινεται με προζυμι. Ισως να θελει λιγη περισσοτερη ωρα να φουσκωσει μονο. Και μαλλον προζυμι κανονικου ψωμιου θα κανει, αλλα και απο το ιδιο αν κρατησεις για επομενες φορες (χωρις τις σταφιδες ομως, ε?)

Γιατι ομως λες να την αποφυγεις? Σου ξινιζει?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά η μαγιά δεν είναι απ'τα πιό υγιεινά συστατικά, κυρίως αν έχεις τάση για καντιντίαση! Που έχω ξανά, και δεν αντέχω άλλο να θηλάζω και να πονάωωω! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται το σταφιδόψωμο. Χωρίς μαγιά δε θα γίνεται ε? :(

 

Η μαγια ειναι πολυ λιγη μπορεις να την αφαιρέσεις και να προσθέσεις ελάχιστη σόδα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαρουπαλευρο

 

1 κουταλάκι χαρουπόμελο

 

 

3. Έπειτα τη μεταφέρουμε στη μέση του ταψιού χωρίς να την απλώσουμε. Τη βάζουμε στο φούρνο να φουσκώσει στους 500 για 50 λεπτά, τοποθετώντας το ταψάκι στην πρώτη σκάλα. Τέλος, ανεβάζουμε τη θερμοκρασία στους 1800 και ψήνουμε για 30 λεπτά περίπου, μέχρι να πάρει το ψωμάκι καλό χρώμα. Αφήνουμε λίγο να κρυώσει και το

 

Το σταφιδόψωμο φαίνεται τέλειο. Αλλά έχω κάποιες απορίες:

Το χαρουπάλευρο το βρίσκεις σε μαγαζί με βιολογικά;

Αντί για χαρουπόμελο μπορούμε να βάλουμε κανονικό μέλι;

Ε... πιστεύω ότι εννοείς 180 βαθμούς και όχι 1800, ε; ή είναι παραπάνω;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

χαρουπαλευρο

 

1 κουταλάκι χαρουπόμελο

 

 

3. Έπειτα τη μεταφέρουμε στη μέση του ταψιού χωρίς να την απλώσουμε. Τη βάζουμε στο φούρνο να φουσκώσει στους 500 για 50 λεπτά, τοποθετώντας το ταψάκι στην πρώτη σκάλα. Τέλος, ανεβάζουμε τη θερμοκρασία στους 1800 και ψήνουμε για 30 λεπτά περίπου, μέχρι να πάρει το ψωμάκι καλό χρώμα. Αφήνουμε λίγο να κρυώσει και το

 

Το σταφιδόψωμο φαίνεται τέλειο. Αλλά έχω κάποιες απορίες:

Το χαρουπάλευρο το βρίσκεις σε μαγαζί με βιολογικά;

Αντί για χαρουπόμελο μπορούμε να βάλουμε κανονικό μέλι;

Ε... πιστεύω ότι εννοείς 180 βαθμούς και όχι 1800, ε; ή είναι παραπάνω;

 

Μαρινακι, δεν το δοκιμασα με κανονικο μελι, το χαρουπομελο δεν ειναι τοσο γλυκο οσο το μελι και ειναι κ πολυ υγιεινο. Φανταζομαι ομως οτι θα κανει. Αξιζει να το παρεις (ειναι φτηνο σχετικα) και ταιριαζει παρα μα παρα πολυ και με το ταχινι πανω στο ψωμι, δινει την αισθηση της μερεντας! Και αυτο και το χαρουπαλευρο τα βρισκεις στα βιολογικα.

Οσο για την θερμοκρασια :oops::oops: ... Αρχικα το βαζεις στους 50 βαθμους κ μετα στους 180. Αν ηταν διαφερετικα δε θα θελαμε κουζινα, σε κλιβανο θα το ψηναμε. :lol::lol:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μια συνταγή κολασμένη, δεν θα έλεγα ότι είναι υγειινή αλλά είναι σίγουρα πιο υγειινή από κάποια πρωινά που κάνουν μερικές εδώ μέσα (bizoudaki, για σένα!)

 

 

Σοκολατένια ατομικά με πολλή ρευστή σοκολάτα!

 

Για 9 μέτρια ατομικά

 

300g σοκολάτα 70% τουλάχιστον συστατικά κακάο

6 αυγά σε θερμοκρασία χώρου

100g ζάχαρη

70g αλεύρι κοινό για όλες τις χρήσεις (όχι αυτό που φουσκώνει)

100g βούτυρο

 

Συνήθως κάνω 12, όσες και οι θήκες της φόρμας οπότε τα υλικά είναι:

400

8

133

95

133

αντίστοιχα

 

 

Βουτυρώνουμε και πασπαλίζουμε με λίγη ζάχαρη τις φορμίτσες

 

Ανάβουμε το φούρνο στους 240ο Κελσίου

 

Λιώνουμε σε μπαιν μαρί τη σοκολάτα με το βούτυρο

 

Μέσα σε μια σαλατιέρα χτυπάτε τα αυγά με τη ζάχαρη μέχρι να ασπρίσουν

 

Εν τω μεταξύ η σοκολάτα έχει λιώσει, ανακατεύουμε καλά και περιμένουμε να πέσει λίγο η θερμοκρασία (να είναι χλιαρή). Ενσωματώνουμε στο μίγμα των αυγών.

 

Προσθέτουμε το αλεύρι ανακατεύοντας απαλά (το κοσκινίζω στο στραγγιστήρι του τσαγιού).

 

Γεμίζουμε τα φορμάκια (έχω τη φόρμα με τα μικρά ατομικά) το μίγμα είναι για 9.

 

Ψήνουμε για 6 λεπτά και 30 δεύτερα ή μόλις πιάσει κρούστα. (Δεν χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία).

 

Γίνεται άψογο!!! Παχύρεστο όσο είναι ζεστό, δεν τρέχει αλλά είναι πολύ μαλακό όταν κρυώσει.Το δοκίμασα με σοκολάτα fin carre 74% από το Lidl

με Swiss 78% από το Βασιλόπουλο

και με ΙΟΝ 58%.

Στην τελευταία εκδοχή δεν έγινε καλό, η υφή όλου του μίγματος ήταν πιο νερουλή, δεν έπιασε καλή κρούστα, ενώ το έψησα λίγο παραπάνω και ήταν πιο στερεό τριγύρω το ρευστό μέσα ήταν πολύ ρευστό αλλά λίγο, επίσης ήταν λίγο παραπάνω γλυκερό από ότι έπρεπε.

H εκδοχή της Swiss μου άρεσε περισσότερο αν και είναι καταλληλότερη για τους λάτρεις της πολύ σοκολάτας! Πάντως με τις πολύ πικρές σοκολάτες η κρούστα είναι πιο λεπτή και το ρευστό περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Να ορίστε δεν κρατήθηκα και τη διάβασα τη συνταγή σου και ήδη μου τρέχουν τα σάλια! κατευθύνομαι στο κάτω ντουλάπι που έχω τα υλικά αλλά...STOP , πίσω στη σούπα! Σε΄5 μέρες θα τη δοκιμάσω όμως! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπα!!! Μια τα μελομακάρονα μια τα σοκολατογλυκά αυτά τα παραπανίσια κιλά δεν θα τα χάσουμε στο τέλος!!! Και ποιος θα φταίει?? Αλλά, όπως λέει κι η μαμά μου "εσύ δεν πειράζει που τρως...θηλάζεις!!!" Και τι έγινε βρε μαμά που θηλάζω? ρωτάω πάντα. "Ε, πώώώώώς΅!!! Παίζει ρόλο" . Τι ρόλο ποτέ δεν κατάλαβα!

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...