Χλοη

Συνταγές απο τα μέλη του Cafe au Lait !!

Recommended Posts

1) Η μαμά μου έχει το κακό ελάττωμα όταν μου δίνει συνταγή να μην είναι με γραμμάρια κλπ αλλά το γνωστό ρίχνεις αυτά και το κάνεις έτσι?

Αγαπητή μου, από εκει ξεκινάει το πρόβλημα! Μην ασχοληθείς ξανά με συνταγές που δεν είναι μετρημένες! Το 80% των υποτίθεται μετρημένων συνταγών δεν είναι καν εκτελέσιμες γιατί περιέχουν λάθη!

Αντί λοιπόν να γίνεται χάλια η αυτοπεποίθησή σου και να νομίζεις ότι φταίει η ζάχαρη ή οι ικανότητές σου, ασχολήσου με πολυδοκιμασμένες συνταγές που είναι με ακρίβεια μετρημένες και έχουν πλήρεις και σωστές οδηγίες.

2) Το ψήνω στην κάτω κάτω θέση του φούρνου

αυτό είναι σωστό για τις αντιστάσεις!:wink:

3) Τώρα για το υλικό της φόρμας με κόλλησες πολύ :oops: Εγώ ξέρω μόνο την φόρμα σιλικόνης και την άλλη που είναι μαύρη αντικολλητική αυτή έχω αλλά δεν ξέρω το υλικό

στις σκούρες φόρμες μειώνουμε τη θερμοκρασία κατά 10 βαθμούς.

Δηλαδή αντί 180, βάζουμε 170 και ο φούρνος να είναι καλά προθερμασμένος, δηλαδή να έχει σβήσει το φωτάκι μία φορά.

4) Επειδή βαρέθηκα να γίνομαι ρεζίλι θα αναζητήσω μία νέα συνταγη για ένα πιο υγιεινό (και όχι υγεινό :D:D )

Ο τίτλος του τόπικ εδώ είναι παραπλανητικός, κρύβουμε τις ανθυγιεινές μας συνήθειες! :lol: Οι περισσότερες συνταγές δεν είναι καθόλου υγιεινές αλλά είναι πολύ ωραίες! :wink:

που θα γράφει λεπτομερώς συστατικά και ποσότητες θα το φτιάξω και θα σας στείλω και φωτογραφία για να αποδείξω ότι δεν ευθύνομαι εγώ αλλά 1) η μαμά μου 2) αυτός που μου έφερε δώρο την φόρμα στο γάμο μου και δεν με ενημέρωσε τι υλικό είναι

:lol:

Για να μην κακοπέσεις θα κάνεις αυτή που σου αφιερώνω και να την πας δώρο στη μαμά σου! :lol:

Για μεζούρα χρησιμοποιείς το κουπάκι του γιαουρτιού αλλά σου συστήνω να πάρεις φλιτζάνι μεζούρα και ηλεκτρονική ζυγαριά!

Κέηκ γιαουρτιού

4 αυγά χτυπημένα για ομελέτα

1 κουπάκι γιαουρτιού (220 γρ)

2 κουπάκια ζάχαρη (γέμιζέ τα μέχρι εκεί που ήταν το γιαούρτι)

1/2 κουπάκι βούτυρο λιωμένο

3 κουπάκια αλεύρι που φουσκώνει ή απλό με ένα φακελάκι μπέικιν

1 μπέικιν πάουντερ

1 πρέζα αλάτι (όσο χωράει στα 3 δάχτυλα όταν το παίρνουμε από την αλατιέρα)

προαιρετικά άρωμα: μια κουταλιά της σούπας απόσταγμα βανίλιας 'ή ξύσμα από ένα πορτοκάλι ή ένα λεμόνι (προσοχή αν δεν είναι βιολογικά, ελέξτε με τι έχει ψεκαστεί φλούδα τους, συνήθως ψεκάζονται με επικίνδυνα μυκητοκτόνα αν και στην ελλάδα δεν το αναγράφουν εκτός από σπάνιες περιπτώσεις)

1. Ανάβετε το φούρνο στους 170 βαθμούς με αέρα και

Βουτυρώνετε τη φόρμα με ένα πινέλο, τη βάζετε για λίγο στο ψυγείο και μετά την πασπαλίζετε με αλεύρι ή καλύτερα με παξιμάδι τριμμένο (τρίμμα από το σούπερ μάρκετ)

2. Χτυπήστε τα αυγά σε ομελέτα

3. Βάλτε το αλεύρι σε ένα μπωλ και προσθέστε τα αυγά και όλα τα υπόλοιπα υλικά.

4. Ανακατέψτε καλά (το μίξερ δεν είναι απαραίτητο, αρκεί ένα πηρούνι ή ακομη και το χέρι) μέχρι να πάρετε ένα ομοιγενές μίγμα

Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το μίξερ είναι καλύτερα να χτυπήσετε τα αυγά μαζί με τη ζάχαρη, να προσθέσετε τα υπόλοιπα υλικά με το αλεύρι τελευταίο.

Αν έχετε κουζινομηχανή βάζετε στον κάδο πρώτα το αλεύρι, μετά τη χάχαρη και τελευταία τα υγρά. Χτυπάτε 2 λεπτά και είναι έτοιμο.

Ψήνετε για μία ώρα ή μέχρι να ξεκολλήσει ελαφρά από τα τοιχώματα της φόρμας.

Αν νιώθεις ανασφάλεια στο ψήσιμο κάντο σε ταψάκι να είναι πιο απλωτό και να είσαι σίγουρη ότι ψήθηκε καλά μέσα. :wink:

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι εγώ η άσχετη;;; :oops::oops::oops:

Διαβάζω πολλές φορές μέσα στο φόρουμ ότι θα μαγειρέψετε "εφάμιλλα". τι είναι αυτά;

Τα εφάμιλλα είναι κωδική ονομασία του πιο σοκολατένιου γλυκού, το κρατούμε μυστικό για να μην καταλαβαίνουν οι άλλοι τι τρώμε! :lol:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12172&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F3%EF%EA%EF%EB%E1%F4%DD%ED%E9%E1+%E1%F4%EF%EC%E9%EA%DC&start=45

Αν αφαιρέσεις το αλεύρι από τη συνταγή και χτυπήσεις λίγο περισσότερο τα αυγά (μαζί ασπράδια και κροκάδια αλλά χτυπημένα λίγο λιγότερο από ότο για σφιχτή μαρέγκα) στο μίξερ θα γίνουν ΑΝΩΤΕΡΑ!!!

Οπότε διαλέγεις ή τα εφάμιλλα του σεξ (όπως τα βάφτισε ο άντρας της Rosalitas που τα έφτιαξε) ή να ανώτερα που είναι ανώτερα και από τα εφάμιλλα και από το σεξ! :lol:

IBCLC

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Ο τίτλος του τόπικ εδώ είναι παραπλανητικός, κρύβουμε τις ανθυγιεινές μας συνήθειες! :lol: Οι περισσότερες συνταγές δεν είναι καθόλου υγιεινές αλλά είναι πολύ ωραίες! :wink:

Αυτό το πρόσεξα προ πολλού και γι' αυτό σπάνια μπαίνω στο θέμα αυτό, και όταν μπω κάτι ανθυγιεινό θα πιάσει το μάτι μου :D

Μόνο η Χλόη προσπαθεί όσο μπορεί, ντροπή στις υπόλοιπες!!! :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Αυτό το πρόσεξα προ πολλού και γι' αυτό σπάνια μπαίνω στο θέμα αυτό, και όταν μπω κάτι ανθυγιεινό θα πιάσει το μάτι μου :D

νομίζω ότι υπάρχει και μια μεγάλη παρεξήγηση, οι περισσότεροι θεωρούν υγιεινές συνταγές που δεν είναι καθόλου! οπότε είναι δύσκολο να μείνει το τόπικ εντός πλαισίων! :roll:

IBCLC

Είδες Rosie μου τι τραβάω? :cry: Η Αγλαΐα θα με κάνει να κόψω τις φασολάδες και ν'αρχίσω τα κέηκ με ρευστή σοκολάτα!!

Χλοη μου, εγω σε καταλαβαινω γιαυτο θα βαλω μια υγιεινη συνταγουλα για καροτοσταφιδομαφινακια, που ειναι κ νηστισιμη λογω των ημερων! Το καλο ειναι οτιδεν εχει λιπαρη ουσια, που χρειαζονται τα περισοτερα κεικ. Επισης δεν εχει πολυ ζαχαρη.

Χτες που τα εφτιαχνα, σκεφτομουν ακριβως αυτο που ειπε η rosie, οτι θα βαλω τη συνταγη μπας κ σωσω λιγο τον τιτλο του τοπικ (ασε που μπορει να μας το αλλαξει ο αντμιν, τωρα που πηρε φορα :wink:- αστειακι, έτσι?), που μονο η Χλοη πασχιζει να τον κρατησει.

Την γραφω οπως μου την εδωσαν, με κουπες κτλ, αλλα δυο φορες που τα εκανα μου βγηκαν πολυ νοστιμα, κ ας "έπαιξα" λιγο με τις ποσοτητες.

Ανακατευουμε σε ενα μπολ

2 κουπες φαριναπ

1 κ.γ. μπεικιν,

1 κ.γ. σοδα

1 κ.γ. κανελα

Σε ενα αλλο μεγαλυτερο μπολ, ανακατευουμε

2 και 1/4 κουπες καροτα τριμμενα στο μουλτι,

225 γρ ανανα delmonte μαζι με το χυμο του, πολτοποιημενα κ αυτα στο μουλτι (αγοραζεις την μικρη συσκευασια 250 γρ κ τρως 2-3 κομματακια απο τον ανανα, τα υπολοιπα, μαζι με τον χυμο τα βαζεις στο μουλτι να γινουν χυλος. Προσοχη να αγορασετε την συσκευασια που ο ανανας ειναι σε φυσικο χυμο).

Μιση κουπα καρυδια, τριμμενα στο μουλτι (προσωπικα δεν τα εκανα σκονη, αλλα μικρα μικρα κομματακια, που τα νιωθεις οταν μασας)

Μιση κουπα σταφιδα σουλτανινα

Μιση κουπα ζαχαρη (εδω χανουμε λιγο απο υγεια).

2 κ.σ. ελαιολαδο

Αναμιγνυουμε τα δυο μειγματα με ενα κουταλι κ τα βαζουμε στις μαφινοθηκες που εχουμε λαδωσει ελαφρως.

Ψηνουμε για 25 λεπτα στους 200, σε προθερμασμενο φουρνο. Μην σας παραπλανησει, αν ειναι "λασπωμενα" οταν ειναι ακομα ζεστα, δεν θελουν αλλο ψησιμο (αν κ περι ορεξεως...). Οταν κρυωσουν ειναι πολυ μαλακα κ οχι λασπωμενα.

GwASp3.png

Να ρωτήσω κάτι εγώ η άσχετη;;; :oops::oops::oops:

Διαβάζω πολλές φορές μέσα στο φόρουμ ότι θα μαγειρέψετε "εφάμιλλα". τι είναι αυτά;

Τα εφάμιλλα είναι κωδική ονομασία του πιο σοκολατένιου γλυκού, το κρατούμε μυστικό για να μην καταλαβαίνουν οι άλλοι τι τρώμε! :lol:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12172&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F3%EF%EA%EF%EB%E1%F4%DD%ED%E9%E1+%E1%F4%EF%EC%E9%EA%DC&start=45

Τα έφτιαξα και είναι πολύ ωραία!! Θα παραδεχτώ, όμως, ότι θα τα ήθελα λίγο πιο... πως να το πω... είμαι υπέρ της σοκολάτας γάλακτος. Αν βάλω την ποσότητα σοκολάτας που λέει η συνταγή, αλλά παίξω με το είδος της σοκολάτας πιστεύω να είναι το ίδιο πετυχημένη η συνταγή (άκουσα soft cookies και χάρηκα πολύ!!!)

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Και να ρωτήσω και κάτι ακόμη!!

Έχω πει επανηλημένα ότι ο γιος μου αρνείται το γάλα. Λέω για λίγο καιρό να μην του δώσω καθόλου (με ψίλιασε η Χλόη που είπε ότι μπορεί να τον ενοχλεί γι' αυτό να μην το θέλει). Είπα, λοιπόν, να το αντικαταστήσω ως επί το πλείστον με γιαούρτι.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας για το ποιο γιαούρτι να διαλέξω. Μέχρι σήμερα του έδινα το total 2% (τα μειωμένα λιπαρά κατόπιν υπόδειξης της παιδιάτρου, η οποία είναι τελείως κατά των παιδικών γιαουρτιών).

Ή, τι πρέπει να προσέξω στην ετικέτα;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Το τόπικ αυτό προέκυψε από τις συνταγές του Cafe au lait όταν αποδείχθηκε περιορισμένο το ενδιαφέρον για τις υγιεινές συνταγές.

Ως εκ τούτου ο τίτλος είναι λανθασμένος και παραπλανητικός. Το γράφω και παραπάνω αλλά προφανώς η διαχείρηση δεν διάβασε το τόπικ πριν το μεταφέρει.

Η διευκρίνιση γίνεται για να μην νομίζουν τα μέλη που διαβάζουν τις εδώ συνταγές ότι είναι υγιεινές. Πλην ελαχίστων, οι περισσότερες δεν είναι.

IBCLC

η διαχείριση είχε σκοπό την αλλαγή του τίτλου μεταγενέστερα από την στιγμή της μεταφοράς

ευχαριστούμε για την βοήθεια

Διαφημίσεις

Πάτησα και εγώ λοιπόν στην "ανασκόπηση των δημοσιεύσεών μου" και μου έβγαλε αυτό και σκέφτηκα "πότε έγραψα εγώ σε τέτοιο θέμα?" :D

λοιπόν συνταγούλα Ψητά γεμιστά μήλα (το διάβασα σε περιοδικό και μου άρεσε)

υλικά

8 μήλα

8 κ.γ. αμυγδαλόψιχα

8 κ.σ. σταφίδες

8 κ.γ. μαργαρίνη -μπορούμε να την παραλείψουμε ? κορίτσια τα φώτα σας-

8 κ.γ. μέλι

2 φλιτζ του τσαγιού κονιάκ

εκτέλεση

Με το ειδικό εργαλείο τρυπάμε το κοτσάνι και αφαιρούμε το μεσαίο κομμάτι σε κάθε μήλο μαζί με τους σπόρους του. Σε ένα μεγάλο μπολ ανακατεύουμε τα υλικά της γέμισης εκτός απο το κονιάκ. Γεμίζουμε τα μήλα.

Σε ένα ταψί αδειάζουμε το κονιάκ και στην συνέχεια τοποθετούμε μέσα τα μήλα. Τα ψήνουμε μέχρι να μαλακώσουν και να ροδίσουν.

Σερβίρουμε προαιρετικά με γιαούρτι ή παγωτό ή σαντιγί.

.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

απο περιοδικο..και ειναι σουπερ!!!

4. Κρέμα ανανά και γκρέιπ φρουτ

Τα εσπεριδοειδή στη χώρα μας βρίσκονται σε αφθονία και είναι ιδιαίτερα πλούσιες πηγές βιταμινών και ιχνοστοιχείων. Στην κρέμα αυτή απολαμβάνουμε το πλούσιο άρωμα του γκρέιπ φρουτ, ενώ συγχρόνως παίρνουμε άφθονη βιταμίνη C από το χυμό του.

Υλικά για 8 μερίδες (110 θερμίδες η κάθε μία)

1 λίτρο χυμό από φρέσκο ανανά και γκρέιπ φρουτ (250 ml + 750 ml αντίστοιχα)

50 γρ. καστανή ζάχαρη

70 γρ. κορνφλάουρ

λίγα φρούτα, για γαρνίρισμα

Εκτέλεση

Ρίχνετε σε μια κατσαρόλα τα 3/4 του χυμού μαζί με τη ζάχαρη και τη βάζετε στη φωτιά. Βάζετε στον υπόλοιπο χυμό κορνφλάουρ και ανακατεύετε καλά. Όταν ο χυμός ζεσταθεί καλά, χωρίς όμως να πάρει βράση, ρίχνετε τον υπόλοιπο χυμό με το κορνφλάουρ, ανακατεύοντας συνεχώς. Μόλις η κρέμα δέσει και αρχίσει να κοχλάζει, αποσύρετε από τη φωτιά. Αδειάζετε την κρέμα σε 8 μπολ ή ποτήρια της επιλογής σας και περιμένετε να κρυώσει. Γαρνίρετε με φρούτα της επιλογής σας και σερβίρετε.

Διατροφικά στοιχεία

Βιταμίνες Β, C, Φώσφορος, Μαγνήσιο, Κάλιο

mussanana.jpg καπωσ ετσι βγαινει.. μμμμ

MZw9p3.png

-ΓΛΥΚΟ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΣ-

2 πακέτα πτι-μπερ Παπαδοπούλου μπισκότα

1 κουβερτούρα

1 ζαχαρούχο γάλα βλάχας

3 κουταλιές κακάο 1/2 βιτάμ[1 ποτήρι αλεσμένα καρύδια αν θέλουμε]

1 MORFAT

1 κουτί κορν-φλάουρ.

Σε μια κατσαρόλα βάζουμε το βούτυρο να λιώσει,σπάμε την κουβερτούρα και την βάζουμε και αυτή,μετά το κακάο, το γάλα και βάζουμε νερό στο κουτί του γάλα το ρίχνουμε μέσα και τέλος τα σπασμενα στα δύο μπισκότα.Ανακατεύουμε σε σιγανή φωτιά για να μην κολήσουν και αφού ενωθούν τα υλικά βάζουμε το μίγμα σε ένα ταψάκι και το αφήνουμε να κρυώσει.

Με τον ακόλουθο τρόπο που γράφει το κουτί του κορν-φλάουρ κάνουμε την κρέμα και την βάζουμε πάνω από τα μπισκότα.Τέλος χτυπάμε την σαντιγυ όπως ξέρουμε και απλώνουμε την κρέμα πάνω από την άλλη , αφού κρυώσει η κορν-φλαουρ.Για γαρνίρισμα βάζουμε ψιλοκομμένα καρύδια και λίγη τρούφα.Μπορούμε να το σερβίρουμε και σε μπολάκια παγωτού βαθιά ή σε ψηλά ποτήρια επίσης βαθιά και τέλος το γαρνίρουμε με σιρόπι σοκολάτας.

[ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.]

[ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ]

- ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ -

a63700a23b.png 87032dd023.png

-ΔΡΟΣΕΡΟ ΓΛΥΚΟ ΜΕ ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ ΚΑΙ ΖΕΛΕ-

3φακελάκια κρέμα στιγμής βανίλια 2κουτια ζελέ φράουλα η κεράσι 1πακέτο φρυγανιές 1ποτήρι νερό 1 1/2ζάχαρη

σαντιγι και σιρόπι φράουλα ή κεράσι.

Σ΄ένα πυρέξ αραδιάζουμε τις φρυγανιές και τις περιχύνουμε με το σιρόπι που βράσαμε την ζάχαρη με το νερο.Μετά κάνουμε το ζελέ σύμφωνα με τις οδηγίες του κουτιου και μόλις αρχίζει να πήζει(όχι νερουλιαστό) το βάζουμε πάνω από τις φρυγανιες.Μετά χτυπάμε την κ.στιγμής οπως λένε οι οδηγίες και την βάζουμε πάνω από το ζελέ και τελος την σαντιγύ και περιχύνουμε με σιρόπι φράουλα ή κεράσι.{Μπορείς να το κανεις και αλλιώς για πιο εμφανισημο:φρυγανιές+κ.βανίλια.+ζελέμε κομματάκια φρούτων+σαντιγί με το κορνέ σε διάφορα σχήματα και τέλος αν θέλεις το σιρόπι της αρεσκείας σου κυματιστά........}Είναι πολύ ευκολη αν θες και άλλο πες ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.:D

a63700a23b.png 87032dd023.png

Αγαπητή μου, από εκει ξεκινάει το πρόβλημα! Μην ασχοληθείς ξανά με συνταγές που δεν είναι μετρημένες! Το 80% των υποτίθεται μετρημένων συνταγών δεν είναι καν εκτελέσιμες γιατί περιέχουν λάθη!

Αντί λοιπόν να γίνεται χάλια η αυτοπεποίθησή σου και να νομίζεις ότι φταίει η ζάχαρη ή οι ικανότητές σου, ασχολήσου με πολυδοκιμασμένες συνταγές που είναι με ακρίβεια μετρημένες και έχουν πλήρεις και σωστές οδηγίες.

αυτό είναι σωστό για τις αντιστάσεις!:wink:

στις σκούρες φόρμες μειώνουμε τη θερμοκρασία κατά 10 βαθμούς.

Δηλαδή αντί 180, βάζουμε 170 και ο φούρνος να είναι καλά προθερμασμένος, δηλαδή να έχει σβήσει το φωτάκι μία φορά.

Για να μην κακοπέσεις θα κάνεις αυτή που σου αφιερώνω και να την πας δώρο στη μαμά σου! :lol:

Για μεζούρα χρησιμοποιείς το κουπάκι του γιαουρτιού αλλά σου συστήνω να πάρεις φλιτζάνι μεζούρα και ηλεκτρονική ζυγαριά!

Κέηκ γιαουρτιού

4 αυγά χτυπημένα για ομελέτα

1 κουπάκι γιαουρτιού (220 γρ)

2 κουπάκια ζάχαρη (γέμιζέ τα μέχρι εκεί που ήταν το γιαούρτι)

1/2 κουπάκι βούτυρο λιωμένο

3 κουπάκια αλεύρι που φουσκώνει ή απλό με ένα φακελάκι μπέικιν

1 μπέικιν πάουντερ

1 πρέζα αλάτι (όσο χωράει στα 3 δάχτυλα όταν το παίρνουμε από την αλατιέρα)

προαιρετικά άρωμα: μια κουταλιά της σούπας απόσταγμα βανίλιας 'ή ξύσμα από ένα πορτοκάλι ή ένα λεμόνι (προσοχή αν δεν είναι βιολογικά, ελέξτε με τι έχει ψεκαστεί φλούδα τους, συνήθως ψεκάζονται με επικίνδυνα μυκητοκτόνα αν και στην ελλάδα δεν το αναγράφουν εκτός από σπάνιες περιπτώσεις)

1. Ανάβετε το φούρνο στους 170 βαθμούς με αέρα και

Βουτυρώνετε τη φόρμα με ένα πινέλο, τη βάζετε για λίγο στο ψυγείο και μετά την πασπαλίζετε με αλεύρι ή καλύτερα με παξιμάδι τριμμένο (τρίμμα από το σούπερ μάρκετ)

2. Χτυπήστε τα αυγά σε ομελέτα

3. Βάλτε το αλεύρι σε ένα μπωλ και προσθέστε τα αυγά και όλα τα υπόλοιπα υλικά.

4. Ανακατέψτε καλά (το μίξερ δεν είναι απαραίτητο, αρκεί ένα πηρούνι ή ακομη και το χέρι) μέχρι να πάρετε ένα ομοιγενές μίγμα

Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το μίξερ είναι καλύτερα να χτυπήσετε τα αυγά μαζί με τη ζάχαρη, να προσθέσετε τα υπόλοιπα υλικά με το αλεύρι τελευταίο.

Αν έχετε κουζινομηχανή βάζετε στον κάδο πρώτα το αλεύρι, μετά τη χάχαρη και τελευταία τα υγρά. Χτυπάτε 2 λεπτά και είναι έτοιμο.

Ψήνετε για μία ώρα ή μέχρι να ξεκολλήσει ελαφρά από τα τοιχώματα της φόρμας.

Αν νιώθεις ανασφάλεια στο ψήσιμο κάντο σε ταψάκι να είναι πιο απλωτό και να είσαι σίγουρη ότι ψήθηκε καλά μέσα. :wink:

Λοιπόν επανέρχομαι με ερώτηση υψίστης σημασίας το εν λόγω κέικ θα το φτιάξω και θα το πάω στον παιδικό του γιόκα μου την Δευτέρα που έχει τα γενέθλια του...

Αν λοιπόν αντικαταστήσω την ζάχαρη με σιρόπι αγάβης πρέπει να αλλάξω κάτι άλλο στην συνταγή μήπως ας πούμε να βάλω και άλλο αλεύρι επειδή θα προσθέσω υγρά. Ξέρουμε επίσης αν 1/2 κουπάκι σιρόπι αρκεί ή είναι πολύ γλυκό και θέλει λιγότερο ή είναι άγλυκο και θέλει περισσότερο

Κορίτσια καταλαβαίνετε είναι σημαντικό το ζήτημα γιατί θα το πάω στο σχολείο και πρέπει να είναι ευπαρουσίαστο και νόστιμο μην γίνω και ρεζίλι....

Η αλήθεια είναι ότι η Χλόη νομίζω είχε γράψει την αναλογία για την αγάβη αλλά είμαι τεμπέλα και δεν έψαξα θα ψάξω όμως

Τέλος αν κάποια πιο προκομμένη έχει άλλη ιδέα για υγιεινό γλυκό για τα παιδάκια είμαι όλη αυτιά..

Σας φιλώ

FXWyp3.png

Διαφημίσεις

Ζυμαρούλη σου απαντάω λίγο αργά, αλλά δε πολυμπαίνω πιά εδώ. Μάλλον είναι πιά αργά για το πάρτυ, αλλά για να ξέρεις για το μέλλον ;)

Η αγάβη είναι πιό γλυκιά απ'τη ζάχαρη, βάζεις το 1/3 απ'ότι λέει η συνταγή. Και όση αγάβη βάλεις τόσα υγρά αφαιρείς απ'το κέηκ.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα