Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές απο τα μέλη του Cafe au Lait !!


Χλοη

Recommended Posts

Και ηθελα να σε ρωτησω πως ήταν :D

 

 

Μπιζουδάκι σε ποιες ζύμες το παρατηρεις αυτο ? Κοσκινιζεις το αλευρι μαζί με το μπεικιν ?

 

δεν θυμάμαι ποιές έκανα :oops:

 

οι δύο τελευταίες που θυμάμαι είναι μια οι σοκολατένιοι κουραμπιέδες του παρλιαρου (τι κουραμπιέδες- κουκις κανονικότατα είναι ..) και ένα ρολό με μαρμελάδα στην μέση

 

το αλεύρι δεν το κοσκινίζω

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω παρατηρήσει (το κανε η φιλη μου εδω γιαυτο ) οτι αν ριξεις το μπεικιν στο τελος πανω απο το κακαο , τοτε ναι καπως πικριζει . Ειδικά αν ριξεις και περισσοτερο απο οτι πρέπει .

Στις συνταγες ειναι καλυτερα να ειναι κοσκινισμενο το αλευρι . Αν βαριεσαι τουλάχιστον πρεπει τα στερεα (μπεικιν , αλευρι, κακάο κλπ) να τα ανακατεύεις ολα μαζι .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι, ειναι!!! :lol:

οποτε το ξεφυλλιζω μου τρεχουν τα σαλια..

βρηκε ομως και ο Μανωλης ενα "εφαμιλλο" με καλογερικες συνταγες και εκει να δεις! :D

 

Λοιπον, θυμαστε τον αγωνα μου με τις φραουλες να τις προλαβω πριν χαλασουν? μετα το κεικ φραουλας εκανα σημερα και μαφινς φραουλας -συνταγη απο το allrecipes.com- εγιναν καταπληκτικα και σας τη γραφω (μου πήρε λιγοτερο απο 20 λεπτα να τα ετοιμασω, απο τα οποια τα 10 εκανα να καθαρισω, να πλυνω και να κόψω κομματακια τις φράουλες) :

 

Μαφινς Φράουλας

 

Υλικά

1/4 κούπας λιπαρή ουσία

1/2 κούπα γάλα

1 αβγό

1/2 κ.γ. αλάτι

2 κ.γ. μπέικιν πάουντερ

1 κ.γ. βανίλια

1/2 κούπα λευκή ζάχαρη

1 3/4 κούπας αλεύρι γ.ο.χ.

1 κούπα κομμένες φράουλες (εγω τα εκοψα μικρα μικρα, περιπου στο μισό εκατοστό και τελικα μου αρεσε πολυ ετσι!)

 

Προθερμάνετε το φούρνο στους 190ο C και βουτυρώστε τις μαφινοθήκες.

Σε μικρό μπολ χτυπήστε λίγο το αβγό και ανακατέψτε τη λιπαρή ουσία, τη βανίλια και το γάλα ελαφρά.

Σε μεγάλο μπολ ενώστε το αλεύρι, το αλάτι, το μπέικιν πάουντερ και τη ζάχαρη. Ρίξτε μέσα τις φράουλες και ανακατέψτε τις να καλυφθούν καλά με αλεύρι. Ρίξτε και το υγρό μίγμα και ανακατέψτε τα όλα μαζί, διπλώνοντας τη ζύμη 4-5 φορές. Μην ανακατέψετε υπερβολικά, το μίγμα πρέπει να έχει μικρούς σβώλους και να είναι αλευρώδες.

Γεμίστε τις μαφινοθήκες μέχρι τα 2/3 και ψήστε στους 190ο C για 25 λεπτά ή μέχρι η επιφάνειά τους να επιστρέφει όταν τα πατάμε. Αφήστε να κρυώσουν για 10 λεπτά και βγάλτε από τις θήκες.

 

Έκανα τα μάφινς και βγήκαν υπέροχα!! Η μάνα μου που δεν είναι φαν των γλυκών έφαγε δύο!!

Ήθελα να σε ρωτήσω: το κέικ το κάνεις με τις ίδιες αναλογίες; Αν είναι άλλη συνταγή ποια είναι;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριλινα χαρηκα που σου αρεσε! και εγω τυχαια βρηκα τη συνταγη, δεν την ειχα ξανακανει, αλλα πετυχε πολυ! και ειπα να τη μοιραστουμε.. :lol::lol::lol:

 

λοιπον, για το κεικ δεν εκανα τιποτα ιδιαιτερο.. απλα στο κλασικο του πορτοκαλιου αντι για ξυσμα εβαλα βανιλια και αντι για χυμο πορτοκαλι εκανα πολτο τις φραουλες στο μουλτι και εβαλα αυτο.

να σου πω εγω κανω ενα της Λαμπρινης με αυτες τις αναλογιες:

 

2 κουπες φαρινα

3/4 κούπας λιπαρη ουσια (βουτυρο, μαργαρινη, λαδι, οτι θελεις :D )

3/4 κούπας ζαχαρη

1/2 κουπα πολτο απο φραουλες (νομιζω μου επεσε λιγο παραπανω αλλα ΟΚ βγηκε)

1/2 κουταλακι σοδα (θα τη διαλυσεις στον πολτο)

2 αβγά μεγάλα (ή 3 μικροτερα)

βανιλια

 

και κλασικα το κανεις οπως ολα τα κεικ..

εγινε πολυ ωραιο και αφρατο! :D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαρία

ευχαριστώ πολύ!! Τις προσεχείς ημέρες θα το δοκιμάσω!!

 

Επίσης, κορίτσια, να ρωτήσω:

Υπάρχει καμία συνταγή για κρέμα για τον μικρό πιο υγιεινή;

Διαβάζω αυτά που λέει πίσω από τα άνθος αραβοσίτου και αρχίζουν και δεν μου αρέσουν...

Καμία ιδέα;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλίνα, απ' ότι βλέπω στο τικεράκι σου, ο μικρός σου είναι δύο ετών. Στην ηλικία αυτή μπορεί να φάει ένα σωρό άλλες τροφές, δεν υπάρχει λόγος να του δίνεις κρέμα (ουτε και σε μικρότερη ηλικία υπάρχει λόγος). Η πιο υγιεινή εναλλακτική είναι φρούτα (μπορεί να τρώει φρούτα και το πρωί και το απόγευμα, μπορεί να τρώει ένα είδος φρούτου την κάθε φορά για να μην το βαριέται!) Επίσης, μπορεί να τρώει λίγο από το ίδιο φαγητό που έφαγε το μεσημέρι, άλλες εναλλακτικές είναι τραχανάς, γιαούρτι, ψωμί με ταχίνι και μέλι και πολλά άλλα. Πολλές ιδέες θα βρεις εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9819

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ανθος αραβοσίτου ειναι κορν φλαουρ με μυρωδιά βανίλιας ! Βεβαια σιγουρα εχει καμια κατοσταρια Ε !

 

Σε 500 μλ γάλα θα ριξεις 2-3 κουταλιές κορν φλάουρ , ανάλογη με τα γουστα σας ζάχαρη και ξυσμα απο πορτοκάλι ή λεμονι ή βανιλια φυσική .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή ευχαριστώ.

Εννοείς ότι τη βράζω την κρέμα, ε; Και φαντάζομαι ότι μπορώ να προσθέσω μετά και αλεσμένα φρούτα (θυμήθηκα τις γεύσεις του άνθος αραβοσίτου).

 

Sofuka

Ο μικρός δεν πίνει με τίποτα γάλα, τρώει μόνο το γάλα με κορν φλέηκς σοκολάτας. Ψάχνω μία ιδέα για κρέμα για να τρώει το γάλα που χρειάζεται χωρίς πολύ ζάχαρη και, φυσικά, χωρίς πολλά συντηρητικά.

Για αυτό ρωτάω για κρέμες με γάλα!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

να ΄μαι παλι! :lol::lol::lol:

 

θα σας γραψω ενα κεικ που δοκιμασα εχθες και ξετρελλαθηκαν ολοι.. εχει λιγο τολμηρα υλικα και τη συνταγη τη βρηκα στη συσκευασια μιας φορμας που ειχα αγορασει.. (Νικη78 της γνωστης, που σου αρεσε..)

λοιπόν..

 

Κέικ με Λεμόνι, Τζίντζερ και Πιπέρι

 

2-3 κ.σ. ψίχουλα από ξερό ψωμάκι

2 κ.σ. ξύσμα λεμονιού

2 κ.σ. χυμό από τα λεμόνια (τον υπόλοιπο χυμό τον φυλάμε για το γλάσο)

1-2 κ.γ. φρέσκο ψιλοκομμένο τζίντζερ (1 εβαλα -και σκονη δεν ειχα φρεσκο, συντηρητικα δηλαδη για πρωτη φορα..)

3 κούπες αλεύρι γ.ο.χ.

3/4 κ.γ. σόδα

3/4 κ.γ. μπέικιν πάουντερ

1-2 κ.γ. τριμμένο λευκό πιπέρι (επισης εβαλα 1)

1 κούπα βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου

1 3/4 κούπας ζάχαρη

3 αβγά

1 κούπα buttermilk (δε βρηκα τετοιο πραγμα, αλλα εβαλα 1 γιαουρτακι κατω απο τις οδηγιες της Λαμπρινης :lol: )

 

Γλάσο

1/2 κούπα ζάχαρη

1/3 κούπας χυμό λεμονιού

 

Προθερμαίνετε το φούρνο στους 160ο , βουτυρώνετε τη φόρμα και πασπαλίζετε με τα ψιχουλάκια.

Σε μικρό μπολάκι ενώνετε το ξύσμα, το χυμό λεμονιού, το τζίντζερ και το πιπέρι και το αφήνετε στην άκρη.

Σε μεγάλο μπολ χτυπάτε καλά το βούτυρο και τη ζάχαρη να αφρατέψουν. Προσθέτετε ένα-ένα τα αβγά και φροντίζετε να ενσωματωθεί καλά το καθένα πριν ρίξετε το επόμενο.

Με χαμηλή ταχύτητα στο μίξερ προσθέτετε το αλεύρι [εχουμε ανακατεψει σε αυτο μπεικιν και σοδα] (1/3 της ποσότητας τη φορά) εναλλάξ με το buttermilk (εδω γιαουρτι), τελειώνοντας με αλεύρι. Ρίχνετε και το μίγμα λεμονιού και τζίντζερ.

Αδειάζετε στη φόρμα, ψήνετε για 75-80 λεπτά ή μέχρι ένα μαχαιράκι να βγαίνει καθαρό όταν το βυθίζετε.

Αφήνετε για 10 λεπτά να κρυώσει, ξεφορμάρετε και αφήνετε να κρυώσει σε σχάρα (με χαρτάκι από κάτω).

 

Για το γλάσο, σε ένα μικρό μπολ ανακατέψτε ζάχαρη και χυμό λεμονιού και αφήστε το να σταθεί μέχρι να διαλυθεί η ζάχαρη (το εκανα μολις εβαλα το κεικ στο φουρνο και ανακατευα κατα διαστηματα). Ανακατέψτε πάλι. Με πινέλο απλώστε το γλάσο στο ζεστό κέικ και αφήστε να κρυώσει τελείως στη σχάρα.

 

Καλη Επιτυχια! ελπιζω να το απολαυσετε!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Α πολυ ιδιαιτερο κεικακι !!! Μαράκι τι ελεγε η γευση ? Τι ξεχωρίζες ? :D

 

Μαριλίνα βαζεις το γαλα να ζεσταθεί , κρατας λιγο να διαλυσεις το κορν φλαουρ και μετα το ριχνεις μεσα με την ζαχαρη κλπ . Οπως κανεις την αλλη κρεμα δηλ . Οταν κρυωσει μπορεις να βαλεις και φρουτα

Δεν θα στο συνιστούσα να τρωει το παιδι τετοιο πραγμα .... Αντε μια στο τοσο σαν γλυκο αλλα και παλι ....

 

Αν δεν θελει να πιει γαλα μην του δινεις δεν χαλασε ο κοσμος . Να του δινεις τυράκι , γιαουρτι , ξηρους καρπους , σκουροπράσινα λαχανικά , ταχίνι , σουσάμι κλπ .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηταν πολυ αφρατο καταρχην και αυτο ηταν πολυ πολυ ωραιο!

 

το λεμονι ξεχωριζε και αφηνε μια πικαντικη γευση.. :D:D:D

 

και επιτελους εκανα και το γλασο σωστα! (με τις οδηγιες σου... :D )

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, η σκόνη τζίντζερ δεν έχει συντηρητικά, είναι ξερό τζίντζερ τριμμένο.

 

Όμως το φρέσκο έχει άλλο άρωμα!

 

Αν βρεις μπορείς να πάρεις και να το έχεις στην κατάψυξη. Όταν το χρειάζεσαι βγάζεις και το τρίβεις όπως είναι παγωμένο και το κομμάτι που μένει το ξαναβάζεις μέσα.

 

(είχα τζίντζερ σε κομματάκια στην κατάψυξη και η μαμά μου τα μπέρδεψε με τη σελινόριζα και τα έβαλε στη φασολάδα!!!! :lol: χάλια έγινε αλλά τη φάγαμε! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

οχι Αγλαια μου το συντηρητικα (αχ ατιμο πισι :lol: ) το εγραψα για το οτι εβαλα 1 και οχι 2 κουταλακια! "συντηρητικα", δεν επεσα δηλαδη στα βαθεια με τα μπαχαρια για πρωτη φορα που το εφτιαξα..!

 

αλλα τωρα που μου ειπες για την καταψυξη θα το κανω..πως δεν το σκεφτηκα..! συντηρω πολλα μυρωδικα ετσι! :D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Χλόη βοήθειαααα!!!!!! Έκανα τα μπισκότα με το ταχίνι και ακόμα γελάμε με τον άντρα μου....

Έβαλα τις αναλογίες όπως λες αλλά ίσως να μου έπεσε λίγο παραπάνω μέλι. Επίσης δεν είχα ξηρούς καρπούς και έβαλα βερύκοκα αποξηραμένα. Τεσπα μετά δεν ένιωθα το ουφο τι σχήμα να τους δώσω και έκανα το κλασσικό στρογγυλό. Η ζύμη ήταν πολύ μαλακή και γλίστραγε. Ήρθαν λοιπόν και ενοποιήθηκαν στο ταψί και έγιναν σαν πίτσα ένα ενιαίο πράγμα. Βέβαια γιος μου τα τσάκισε αυτά που θύμιζαν μπισκότα. Τα περισσότερα πάντως ήταν νιανια. Λες το μέλι να φταίει ή η ακαματοσύνη μου???? :D:D

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι Αγλαια μου το συντηρητικα (αχ ατιμο πισι :lol: ) το εγραψα για το οτι εβαλα 1 και οχι 2 κουταλακια! "συντηρητικα", δεν επεσα δηλαδη στα βαθεια με τα μπαχαρια για πρωτη φορα που το εφτιαξα..!

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χλόη βοήθειαααα!!!!!! Έκανα τα μπισκότα με το ταχίνι και ακόμα γελάμε με τον άντρα μου....

Έβαλα τις αναλογίες όπως λες αλλά ίσως να μου έπεσε λίγο παραπάνω μέλι. Επίσης δεν είχα ξηρούς καρπούς και έβαλα βερύκοκα αποξηραμένα. Τεσπα μετά δεν ένιωθα το ουφο τι σχήμα να τους δώσω και έκανα το κλασσικό στρογγυλό. Η ζύμη ήταν πολύ μαλακή και γλίστραγε. Ήρθαν λοιπόν και ενοποιήθηκαν στο ταψί και έγιναν σαν πίτσα ένα ενιαίο πράγμα. Βέβαια γιος μου τα τσάκισε αυτά που θύμιζαν μπισκότα. Τα περισσότερα πάντως ήταν νιανια. Λες το μέλι να φταίει ή η ακαματοσύνη μου???? :D:D

 

Βάφτισέ το μπράουνις και είσαι μια χαρά! Κόψε το σε μικρά κομμάτια! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια,,,

Που είναι η συνταγή για την μερέντα με το χαρουπάλευρο δεν την βρίσκω..

Επίσης έχω ερώτηση στο κέικ που φτιάχνω βάζω ζάχαρη καστανή μονίμως λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα δεν φουσκώνει και μέσα είναι σαν ζυμάρι δεν αφρατεύει...

:shock: Δεν θέλω σχόλια έτσι :D

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια,,,

Που είναι η συνταγή για την μερέντα με το χαρουπάλευρο δεν την βρίσκω..

Επίσης έχω ερώτηση στο κέικ που φτιάχνω βάζω ζάχαρη καστανή μονίμως λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα δεν φουσκώνει και μέσα είναι σαν ζυμάρι δεν αφρατεύει...

:shock: Δεν θέλω σχόλια έτσι :D

 

Αν δεν το σχολιάσουμε πώς θα βοηθήσουμε;

 

Στα τυφλά όμως δεν γίνεται τίποτα!

 

Η ζάχαρη σίγουρα δεν φταίει γιατί δεν αλλάζει τίποτα στο κέηκ.

 

Γράψε όλη τη συνταγή λεπτομερώς και τη θερμοκρασία ψησίμαστος, με αέρα ή χωρίς, τη θέση τη φόρμας στο φούρνο, το είδος της φόρμας και τα λέμε πάλι!

Link to comment
Share on other sites

 

Η ζάχαρη σίγουρα δεν φταίει γιατί δεν αλλάζει τίποτα στο κέηκ.

 

!

 

Νομίζω οτι αν είναι καστανή demerara, μπορεί και να φταίει λιγάκι, γιατί είναι πολύ πιό υγρή απ'την κανονική.

 

Όσο για τα μπισκότα, δεν ξέρω τι να πω, μάλλον κάτι θα σου έπεσε παραπάνω. Ίσως όντως φταίει το μέλι, γιατί αυτά τα μπισκότα δεν άπλώνουν. Στην αρχή όταν τα βγάζεις είναι μαλακά, αλλά μετά από λίγα λεπτά σκληραίνουν. Η ζύμη πρέπει να είναι σφιχτή, και να μην κολλάει ιδιαίτερα. Πάντως αφού τα έφαγε ο μικρός, όλα καλά!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια,,,

Που είναι η συνταγή για την μερέντα με το χαρουπάλευρο δεν την βρίσκω..

 

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/blog-post_4020.html

 

300γρ. ταχίνι (εναλλακτικά ένα από τα λεγόμενα nut butter (φουντούκι, αμύγδαλο, πήκαν) είναι όπως και το ταχίνι, μόνο που είναι πάστα ξηροκάρπιου αντί σουσαμιού).

80γρ. συμπυκνωμένο χυμό μήλου (όπως είναι η συμπυκνωμένη πορτοκαλάδα αλλά χωρίς ζάχαρη, ή αλλιώς μέλι ή σιρόπι αγάβης (low GI, δες σχόλια)

80γρ. χαρουπάλευρο (εδώ θα γέλαγε η μαμά, μάδερ, είναι όπως το κακάο αλλά χωρίς την καφεΐνη, με πρωτεϊνη, βιταμίνες και ασβέστιο και χαμηλότερα λιπαρά, ), ή αλλιώς κακάο (μια χαρά είναι και το κακάο μάδερ, πλούσιο σε αντιοξειδωτικά)

βανίλια, μία ιδέα καγιέν (είπαμε, προαιρετικό)

νερό όσο πάρει (έχω δοκιμάσει να βάλω ρόφημα βρώμης αντί για νερό, κι ήταν πολύ ωραίο, αν πίνετε γάλα μπορείς να βάλεις και γάλα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάνω την κλασική συνταγή που μου είπε η μαμά μου...

Χτυπάω ζάχαρη με βούτυρο, ρίχνω το αλεύρι όσο πάρει ρίχνω αυγά βανίλια μπέικιν αυτά. Σημείωση όταν χτυπάω βούτυρο με ζάχαρη δεν ενοποιούνται αλλά φαίνονται τα σβολάκια της ζάχαρης. Είμαι στην δουλειά οπότε ίσως να κάνω κάποιο λάθος αλλά αν θυμάμαι καλά έτσι νομίζω έτσι το κάνω. Βουτυρώνω την φόρμα όχι η σιλικόνης η άλλη και το ψήνω στις αντιστάσεις στους 200 βαθμούς

 

Αυτά τα ολίγα

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάνω την κλασική συνταγή που μου είπε η μαμά μου...

Χτυπάω ζάχαρη με βούτυρο, ρίχνω το αλεύρι όσο πάρει ρίχνω αυγά βανίλια μπέικιν αυτά. Σημείωση όταν χτυπάω βούτυρο με ζάχαρη δεν ενοποιούνται αλλά φαίνονται τα σβολάκια της ζάχαρης. Είμαι στην δουλειά οπότε ίσως να κάνω κάποιο λάθος αλλά αν θυμάμαι καλά έτσι νομίζω έτσι το κάνω. Βουτυρώνω την φόρμα όχι η σιλικόνης η άλλη και το ψήνω στις αντιστάσεις στους 200 βαθμούς

 

Αυτά τα ολίγα

 

Τα προβλήματα είναι πολλά:

 

α) δεν γνωρίζουμε τη συνταγή της μαμάς σου! ούτε τη μαμά σου :lol:

 

όταν με το καλό τη δεις γραμμένη γράψε μας την ποσότητα του κάθε υλικού. Υπάρχουν κέηκ που είναι πολύ νερουλά, πολύ σφιχτά, μέτρια, με διαφορετικές αναλογίες αυγών, υγρών κλπ.

 

β) η θερμοκρασία είναι προβληματική, τα κέηκ ψήνονται στους 160 - 180 βαθμούς στις αντιστάσεις

 

γ) σε ποια θέση έχεις τη σχάρα του φούρνου; δεν το έγραψες... ( πώς να μαντέψουμε; ) :lol:

 

δ) η όχι-σιλικόνης-φόρμα, η άλλη μπορεί να είναι αντικολλητική, σαν ανοξείδωτη (γράφω σαν γιατί είναι άλλο κράμα αλλά δεν θέλω να σε μπερδέψω με λεπτομέρειες), πυρέξ, κεραμική

καταλαβαίνεις ότι οι άλλες είναι περισσότερες από όσες φαντάζεσαι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία,

 

1) Η μαμά μου έχει το κακό ελάττωμα όταν μου δίνει συνταγή να μην είναι με γραμμάρια κλπ αλλά το γνωστό ρίχνεις αυτά και το κάνεις έτσι?

2) Το ψήνω στην κάτω κάτω θέση του φούρνου

3) Τώρα για το υλικό της φόρμας με κόλλησες πολύ :oops: Εγώ ξέρω μόνο την φόρμα σιλικόνης και την άλλη που είναι μαύρη αντικολλητική αυτή έχω αλλά δεν ξέρω το υλικό

4) Επειδή βαρέθηκα να γίνομαι ρεζίλι θα αναζητήσω μία νέα συνταγη για ένα πιο υγιεινό (και όχι υγεινό :D:D ) που θα γράφει λεπτομερώς συστατικά και ποσότητες θα το φτιάξω και θα σας στείλω και φωτογραφία για να αποδείξω ότι δεν ευθύνομαι εγώ αλλά 1) η μαμά μου 2) αυτός που μου έφερε δώρο την φόρμα στο γάμο μου και δεν με ενημέρωσε τι υλικό είναι

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εγώ η άσχετη;;; :oops::oops::oops:

Διαβάζω πολλές φορές μέσα στο φόρουμ ότι θα μαγειρέψετε "εφάμιλλα". τι είναι αυτά;

 

:lol::lol::lol::lol:

Ετσι βαφτισανε στο καφε τα σοκομαφινακια που εφτιαξε ο αντρας της Ροαλιτα απο το "Εφαμιλα του σεξ...." :lol:

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...