Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές απο τα μέλη του Cafe au Lait !!


Χλοη

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα :)

 

Κορίτσια μήπως γνωρίζετε καμια (ανθυγιεινή) συνταγή με πολύ βούτυρο ???

 

έχω δυο πακετάκια φρέσκο βούτυρο που λήγουν εντός των ημερών και δεν ξέρω τι να τα κάνω :oops::roll:

 

Μπορείς να κάνεις πασχαλιάτικα τσουρέκια (χωρίς κόκκινο αυγό) και να τα φυλάξεις στην κατάψυξη.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είσαστε φοβερές !!! Πάλι με καλύψατε γαστρονομικά :wink:

 

(Λαμπρινή, Αγλαια έκανα και τις συνταγές με την κρέμα γάλακτος και τον σολωμό και μας άρεσαν πολύ)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τσουρεκακια πασχαλινα:

 

1/2 κιλο βουτυρο

1,5 ποτηρι ζαχαρη

1 ποτηρι γαλα

3 κροκους αυγων

αρωμα βανιλια

2 κουταλακια μπεικιν

1 κρασοποτηρο κονιακ

1/2 κουταλακι σοδα 1 κιλο αλευρι περιπου

 

Χτυπάμε το βούτυρο με τη ζάχαρη,προσθετουμε τους κρόκους καλά χτυπημένους,την μπεικιν διαλυμένη στο γάλα,τη βανίλια,τη σόδα διαλυμένη στο κονιάκ και τέλος τ'αλεύρι.Ζυμώνουμε μαλακη ζύμη και πλάθουμε τα τσουρεκάκια(αν σκαει η ζύμη,βρέχομε τα χέρια μας με νερό).

Αυγώνουμε τα τσουρεκάκια και τα ψήνουμε σε μέτριο φούρνο μέχρι να ροδισουν.

 

απο το βιβλιο "κρητικη παραδοσιακη κουζινα"

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τάρτα γλυκοπατάτας

 

 

Γέμιση

 

3 γλυκοπατάτες

3 Κ λάδι (ό,τι θέλετε)

1/4 ρόφημα βρώμης

1 αυγό

1/4 κούπα σιρόπι αγάβης

1/2 αλάτι

1/2 κ βανίλια

1/4 κ κανέλα

 

 

Τώρα για τη ζύμη χρησημοποίησα αυτή τη συνταγή, μόνο που έκανα διπλή δόση. :wink:

 

1 1/2 cups flour ( εγώ έβαλα μισό σικάλεως μισό σκληρού σίτου, αλλά μπορείτε να βάλετε και άσπρο ή ολικής)

1/2 teaspoon salt

2 tablespoons agave syrup

1/2 cup oil (minus 2 tablespoons)

2 tablespoons orange juice (or vegan soymilk ή ρόφημα βρώμης ή αμυγδάλου, ή γάλα...)

Directions

1 In a large bowl place all of the dry ingredients.

2 Add Orange Juice, mix with a fork

3 Pat into 9-inch pan with fingertips. If pre-baked crust is desired bake at 425 for 10 -12 minutes.

 

Οι 425 βαθμοί είναι Farenheit. Νομίζω κελσίου πρέπει να είναι 180. Θα το κοιτάξω, αλλά πρέπει πρώτα να βάλω τη μπουμπού για νάνι.

 

Είναι πολύ νόστιμη και υγιεινή η γλυκοπατατοταρτούλα!!!! :lol:

 

Υ.Γ. Εγώ την έβαλα σε μικρά ταψάκια, όχι αυτά για μάφιν, τα λίγο πιό μεγάλα, και στο τέλος πασπάλισα με ζάχαρη

 

Υ.Γ2 επειδή παράβρασα λίγο τις πατάτες και μου βγήκε η ζύμη λίγο νερουλή, έριξα και λίγο σιμιγδάλι μέσα, ίσα για να πήξει λίγο. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τσουρεκακια πασχαλινα:

 

1/2 κιλο βουτυρο

1,5 ποτηρι ζαχαρη

1 ποτηρι γαλα

3 κροκους αυγων

αρωμα βανιλια

2 κουταλακια μπεικιν

1 κρασοποτηρο κονιακ

1/2 κουταλακι σοδα 1 κιλο αλευρι περιπου

 

Χτυπάμε το βούτυρο με τη ζάχαρη,προσθετουμε τους κρόκους καλά χτυπημένους,την μπεικιν διαλυμένη στο γάλα,τη βανίλια,τη σόδα διαλυμένη στο κονιάκ και τέλος τ'αλεύρι.Ζυμώνουμε μαλακη ζύμη και πλάθουμε τα τσουρεκάκια(αν σκαει η ζύμη,βρέχομε τα χέρια μας με νερό).

Αυγώνουμε τα τσουρεκάκια και τα ψήνουμε σε μέτριο φούρνο μέχρι να ροδισουν.

 

απο το βιβλιο "κρητικη παραδοσιακη κουζινα"

 

Μια απορία τη ζυμη δεν την αφήνουμε να ξεκουραστει?

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Μια απορία τη ζυμη δεν την αφήνουμε να ξεκουραστει?

 

αυτή η ζύμη δεν έχει μαγιά έχει σόδα! δεν είναι τα κανονικά τσουρέκια που τα φουσκώνουμε, μάλλον είναι κουλούρια.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι αλλεργική στη σοκολάτα.

Όταν τρώει, βγάζει στο πίσω μέρος των ποδιών της κοκκινίλες.

Έχω βρει την παρακάτω συνταγή από το site της ωμοφαγίας της Φλώρας Παπαδοπούλου και τη φτιάχνω για να υπάρχει κάτι σοκολατοειδές όταν μου ζητήσει ή όταν πάμε κάπου που ξέρω ότι θα φάνε τα άλλα παιδάκια, για να μη νιώσει ότι στερείται.

Επειδή δεν βρίσκω πάντα λάδι καρύδας, το αντικαθιστώ με ταχίνι (λιγότερο βάζω, γιατί το ταχίνι δεν παγώνει όπως το λάδι καρύδας). Επίσης προσθέτω διάφορα κατά καιρούς, όπως ξερά φρούτα σε κομματάκια, ινδοκάρυδο και ό,τι μας αρέσει. Επίσης αντί για σιρόπι αγάβης μπορείτε να βάλετε και χαρουπόμελο.

 

ΣΟΚΟΛΑΤΑ

Υλικα:

Μουλτι η μπλεντερ

Λαδι καρυδας (σε βιολογικα ή ντελικατεσεν θα το βρειτε)

Σιροπι αγάβης

κακάο ωμό κατα προτίμηςη ή χαρουπάλευρο ωμό

Ξηροι καρποι (φιστίκια αιγίνης, αμυγδαλα μουλιασμένα, φουντουκια ωμά κτλ.)

 

Εκτέλεση:

Βαζετε 5 κουταλιές σούπας λαδι καρυδας σε μπεν μαρι να λιωσει (παγωνει μετα γρηγορα και χρησιμοποιειται για να δωσει φορμα και σταθεροτητα σχηματος)

ριχνετε στο μουλτι:

5 κουταλιες σουπας κακαο (ή χαρουπάλευρο) και

4 κουταλιες σιρόπι αγαυης

και το ξεπαγωμενο λαδι καρύδας

Κινείστε γρήγορα και τα ανακατευετε ολα γρηγορα στο μουλτι να μη παγωσει το λαδι.

Βγάζετε το μαχαίρι, ρίχνετε και τους ξηρους καρους και ανακατώνετε.

Αδειάζετε σε λαδόχαρτο, δίνετε ό,τι σχήμα θέλετε και τοποθετείτε στο ψυγείο. Σε μισή ώρα είναι έτοιμη.

Πλείντε με ζεστό νερο το μουλτι γρήγορα γιατι μετα το λαδι βγαινει δυσκολα.

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Μια απορία τη ζυμη δεν την αφήνουμε να ξεκουραστει?

 

αυτή η ζύμη δεν έχει μαγιά έχει σόδα! δεν είναι τα κανονικά τσουρέκια που τα φουσκώνουμε, μάλλον είναι κουλούρια.

 

ετσι ακριβως!!! :)

 

τα εκανα σημερα(μιση δοση) και ειναι τελεια!!!

 

DSC00153-1.jpg

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κατερινακι χρυσοχερα!!!

 

ανοιξα και εγω το βιβλιο.. με παρασυρες!

ειδα στην πισω σελιδα εχει κατι παρόμοια με γιαουρτι και λεμονι.. ψηνεσαι? :lol::lol:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι καλη μου φαινεται!! :wink:

μπεικιν δεν εχουν θα τα δοκιμασω μολις μου τελειωσουν αυτα δηλ.σε 2 μερες το πολυ :lol:

 

αυτο το βιβλιο ειναι η βιβλος της μαγειρικης!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι, ειναι!!! :lol:

οποτε το ξεφυλλιζω μου τρεχουν τα σαλια..

βρηκε ομως και ο Μανωλης ενα "εφαμιλλο" με καλογερικες συνταγες και εκει να δεις! :D

 

Λοιπον, θυμαστε τον αγωνα μου με τις φραουλες να τις προλαβω πριν χαλασουν? μετα το κεικ φραουλας εκανα σημερα και μαφινς φραουλας -συνταγη απο το allrecipes.com- εγιναν καταπληκτικα και σας τη γραφω (μου πήρε λιγοτερο απο 20 λεπτα να τα ετοιμασω, απο τα οποια τα 10 εκανα να καθαρισω, να πλυνω και να κόψω κομματακια τις φράουλες) :

 

Μαφινς Φράουλας

 

Υλικά

1/4 κούπας λιπαρή ουσία

1/2 κούπα γάλα

1 αβγό

1/2 κ.γ. αλάτι

2 κ.γ. μπέικιν πάουντερ

1 κ.γ. βανίλια

1/2 κούπα λευκή ζάχαρη

1 3/4 κούπας αλεύρι γ.ο.χ.

1 κούπα κομμένες φράουλες (εγω τα εκοψα μικρα μικρα, περιπου στο μισό εκατοστό και τελικα μου αρεσε πολυ ετσι!)

 

Προθερμάνετε το φούρνο στους 190ο C και βουτυρώστε τις μαφινοθήκες.

Σε μικρό μπολ χτυπήστε λίγο το αβγό και ανακατέψτε τη λιπαρή ουσία, τη βανίλια και το γάλα ελαφρά.

Σε μεγάλο μπολ ενώστε το αλεύρι, το αλάτι, το μπέικιν πάουντερ και τη ζάχαρη. Ρίξτε μέσα τις φράουλες και ανακατέψτε τις να καλυφθούν καλά με αλεύρι. Ρίξτε και το υγρό μίγμα και ανακατέψτε τα όλα μαζί, διπλώνοντας τη ζύμη 4-5 φορές. Μην ανακατέψετε υπερβολικά, το μίγμα πρέπει να έχει μικρούς σβώλους και να είναι αλευρώδες.

Γεμίστε τις μαφινοθήκες μέχρι τα 2/3 και ψήστε στους 190ο C για 25 λεπτά ή μέχρι η επιφάνειά τους να επιστρέφει όταν τα πατάμε. Αφήστε να κρυώσουν για 10 λεπτά και βγάλτε από τις θήκες.

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια εγώ έχω ένα θεματάκι με το μπείκιν πάουντερ ... :?

 

Έχω την αίσθηση ότι όταν το χρησιμοποιώ σε ζύμες κάνει μια γεύση λίγο πικρή-στυφή ...

Αυτό μου φταίει ή μπορεί να έιναι κάτι άλλο ???

 

Και αν φταίει αυτό με τι μπορώ να το αντικαταστήσω?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες τα μεσάνυχτα έκανα μάφινς! Η συνταγή ήταν του Παρλιάρου, μου την έδωσε η Λαμπρινή στο καφέ. Της έκανα μια μικρή παραλλαγή γιατί είχε κρέμα γάλακτος και δεν είχα, είχε ξύσμα πορτοκάλι αλλα είχα μόνο ένα βιολογικο (τα άλλα συνήθως δεν έχουν βρώσιμη φλούδα, να τα προσέχετε) οπότε έβαλα και ξύσμα από ένα λεμόνι.

 

Για 24 μάφινς

350 γρ. αλεύρι που φουσκώνει

350 γρ. ζάχαρη

200 γρ. βούτυρο

100 γρ. χυμό πορτοκάλι

30 γρ. ρούμι

6 αυγά

ξύσμα από ένα πορτοκάλι κι ένα λεμόνι

 

Ψήσιμο στους 170 με αέρα για 25 λεπτά

 

Η δεύτερη δόση έγινε λίγο σουρεαλιστική στην εμφάνιση, φούσκωσαν λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε και βγήκανε κάτι γλώσσες ζύμης μέσα από το μαφινάκι, που έμοιαζαν να μας κοροϊδεύουν. Ο Θαλής τα είδε σήμερα και γελούσε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και ηθελα να σε ρωτησω πως ήταν :D

 

Θαύμα! Τα δοκίμασα σήμερα το απόγευμα που τα κουβάλησα στης Φρύνης.

 

Η ιδέα τους βασίζεται στο γλυκο 4/4 που κάνουν οι γάλλοι (αυγά, ζάχαρη, βούτυρο, αλεύρι στο ίδιο βάρος, εδώ αντικαθιστά ένα μέρος από το λιωμένο βούτυρο με άλλο υγρό)

 

Είχα βάλει 300 γρ αλεύρι αλλά τα αυγά μου ήταν μεγάλα και βγήκε το μίγμα νερουλό, γι αυτό πρόσθεσα μετά και αλεύρι και λίγη ζάχαρη.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ρωτησες χτες σου λεγα τα χαζα μου γιατι ειχα στο μυαλο μου οτι πιθανον θ εκανες το γαλλικο κεκάκι που χεις βαλει και δω οποτε θες ιδεες γλασσου :lol:

 

Εγω στα μαφινς βαζω το πολυ 2 αυγά . Ο Παρλιάρος γενικα βαζει πολλα αυγα στις συνταγές του .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...