alcyon

"Τρύπα" στην ασφάλεια που αφορά τις Τραπεζικές κάρτες!!

Recommended Posts

Πήγα πριν λίγες μέρες να κάνω μια αγορά. Το ποσό ήταν τριψήφιο. Πλήρωσα με χρεωστική κάρτα μιας και λόγω εποχής και συνθηκών μπήκε στην καθημερινότητά μας. Ήμουν απόλυτα ήσυχη πως ακόμα κι αν η κάρτα χαθεί, δε θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με ένα τηλέφωνο -όταν αυτό γινόταν αντιληπτό- θα μπορούσα να την ακυρώσω. Αισθανόμουν απόλυτα ασφαλής. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!! :evil:

Στην εν λόγω αγορά, περίμενα πως θα ζήταγε pin. Όμως... δε ζήτησε!! Εκτέλεσε κανονικά τη συναλλαγή, με χρεωστική κάρτα η οποία έχει pin, αλλά δεν το ζήτησε!! :shock:

Ανησύχησα.

Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα και ρώτησα. Η απάντηση ήταν πραγματικά σοκαριστική!!

Υπάρχουν μηχανήματα στα καταστήματα, τα οποία δεν είναι ρυθμισμένα να ζητάνε πιν και εκτελούν τη συναλλαγή, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το ποσό αγοράς!!! :shock::evil::shock::evil::shock::evil:

Δηλαδή, ΑΝ κάποιος κακόβουλος, ΘΕΛΕΙ να κάνει "ζαβολιά", αν διαθέτει ένα τέτοιο μηχάνημα, μπορεί να "γδύσει" οποιαδήποτε κάρτα -έως το ημερίσιο όριο ανάληψης- χωρίς να σκάσει για να βρει το πιν !!!!!!!

Η τράπεζα δικαιολογήθηκε πως αυτά τα μηχανήματα είναι λίγα και πως είναι παλιά, ενώ τα νέα ζητάνε όλα πιν. Αυτό όμως εμένα ΔΕ με καθησυχάζει!!

Αυτό φυσικά δεν αφορά μόνο μία τράπεζα, αλλά ΟΛΕΣ!

Κι ενώ οι τράπεζες έχουν γίνει "υστερικές" με τα θέματα ασφαλείας ... αυτό γιατί το άφησαν; !!

Πραγματικά "στράβωσα" με το θέμα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

Α, μεγάλη κουβέντα άνοιξες.

Να σου πω το εξής: πριν από μερικά χρόνια έχασα την πιστωτική μου. Το ανακάλυψα 2-3 μέρες μετά. Αυτός που τη βρήκε μου την φέσωσε με 700 Eυρώ. Το έψαξα όσο πήγαινε, με τον τραπεζικό διαμεσολαβητή, με τα μαγαζιά που την χρέωσαν κτλ. Το αποτέλεσμα ήταν ότι:

1. Τα μαγαζιά δεν ήταν υποχρεωμένα από το νόμο να ζητήσουν ταυτότητα, δεν μπορούσα να τους κάνω τίποτα

2. Αν είχα αντιληφθεί την απώλεια εντός 24 ωρών, θα χρεωνόμουν μέχρι το ποσό των 150 Eυρώ. Μετά το 24ωρο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

3. Τα πλήρωσα τα 700 :?

Υπάρχει κενό ασφαλείας. Να δεις στη σύμβαση της κάρτας σου τι προβλέπεται σε περίπτωση απώλειας, τι υποτίθεται ότι αναλαμβάνει η τράπεζα σαν ευθύνη και τι πασάρουν σε εσένα.

"Υστερικές" είναι όταν είναι να μη χάσουν εκείνες...:evil:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Εγώ ρώτησα τι συμβαίνει σε περίπτωση που γίνει κάποια ανάληψη παρά τη θέλησή μου, γιατί γνωρίζω πως οι συναλλαγές δεν εκτελούνται αμέσως από την τράπεζα. Μου είπε πως επικοινωνείς με ένα κατάστημα της τράπεζας και ξεκινάς διαδικασία αμφισβήτησης συναλλαγής. Αλλά δε θυμάμαι αν έβαλε κάποιο χρονικό περιθώριο σε αυτό. Φαντάζομαι πως θα έχει, αλλά αν είναι 24ωρο μόνο... τότε τα πράγματα είναι σκούρα!

Η κλοπή χρεωστικής, θεωρούσα πως δε θα είχε μεγάλο αντίκτυπο, γιατί δεν έχει όριο υπερανάλυψης και πως ο άλλος μέχρι να βρει τρόπο να υποκλέψει το πιν, θα ζοριζόταν. Αλλά εδώ, μιλάμε πως έχει την κάρτα "στο πιάτο"...

Πολύ με τσάτισε όλο αυτό! Και είναι για ΟΛΕΣ τις τράπεζες.

Αλήθεια, το ΙΝΚΑ να έχει κάποια δικαιοδοσία σε όλο αυτό; Αν γινόταν παράπονο;

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

τωρα που το λες, το καλοκαιρι εκανα με πιστωτικη,μια σχεδον τετραψηφια αγορα...η καρτα δεν ζητησε pin,περαστηκε οχι σε μηχανημα μπροστα μου,αλλα δοθηκε ο αριθμος της στο λογιστηριο της εν λογω εταιρειας τηλεφωνικα,εκοψαν την αποδειξη και την εστειλαν με φαξ,ωστε να την υπογραψω,γιατι λεει, η τραπεζα λογω αυτου του τροπου χρεωσης,δεν θα πιστωνε το καταστημα χωρις υπογραφη στο αποδεικτικο χαρτακι απο τον πελατη (η παλια διαδικασια δηλαδη για τις πιστωτικες)...και δεν νομιζω οτι απο αμελεια δεν εχουν αλλξει το μηχανημα στην συγκεκριμενη εταιρεια,προφανως τους εξυπηρετει για να εκτελουν συνναλαγες κατα τον τροπο που περιεγραψα...αρα τι παλια μηχανηματα που εχουν μεινει λιγα σου ειπαν στην τραπεζα...μου ειχε κανει τοτε μεγαλη εντυπωση πως η καρτα δεχτηκε το ποσο χωρις το pin μου,αλλα δεν αναρωτηθηκα περαιτερω...μου σηκωσατε την τριχα με αυτα που λετε...αρα,δεν υπαρχει ασφαλεια και αντε να βγαλεις ακρη...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Οι πιστωτικές δεν ζητάνε πιν, μόνο οι χρεωστικές. Την πιστωτική, όποιος την κρατάει, τη χρεώνει!!!:confused:

Μπορεί η επιχείρηση να ζητήσει ταυτότητα, αλλά δεν είναι υποχρεωμένη από νόμο.

Υποθέτω ότι μαζί με τον αριθμό της πιστωτικής έδωσες τηλεφωνικά και τον τριψήφιο που είναι στο πίσω μέρος (χωρίς αυτόν δε χρεώνεται).

Όποιος γνωρίζει αυτά τα δυο νούμερα, μπορεί να σου τη χρεώσει. Μην τα ξαναδώσεις.:?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Η πιστωτική έχει άλλα τερτίπια. Αλλά είναι πολύ εύκολο αν κάποιος έχει την ίδια την κάρτα, να σε "γδύσει" κανονικά. Αφού αριθμός και κλειδί (τριψήφιο), βρίσκονται πάνω στην κάρτα και δε χρειάζεται ταυτότητα. Ειδικά η χρήση της σε ηλεκτρονικές συναλλαγές, είναι αρκετά επίφοβη.

Μα, και οι πιστωτικές ζητούν pin! Και νομίζω πως εχουν ολες πια, άλλωστε η ασφαλεια των συναλλαγών στις κάρτες με chip βασίζεται πια στο pin και οχι στην υπογραφή. Ακομα και στις κάρτες ανεπαφων συναλλαγών, υπαρχει όριο ποσού -νομίζω 25 ευρώ - μέχρι το οποιο μπορείς να κανεις συναλλαγή χωρις pin

Επίσης ένας τρόπος για να ελέγχουμε τις χρεώσεις στις πιστωτικές μας ειναι οι ειδοποιήσεις/alerts που έρχονται στο κινητο ή στο mail ειτε μετα απο κάθε κίνηση ειτε μετα απο κινήσεις που συνολικά ξεπερνούν ενα πόσο ανα μέρα.

Υπαρχει μια μικρή χρέωση, διαφορετική σε κάθε τράπεζα, αλλα αυτο σε συνδιαςμο με παρακολουθηση των κινήσεων απο web banking μπορεί να μας προστατεύσει και να μας χτυπήσει καμπανάκι αν κατι δεν παει καλα με την κάρτα...

Εχω πέσει απ'τα σύννεφα τώρα με όλα όσα λέτε :shock:

Στην ουσία δηλαδή, όσοι κάνουν τέτοιες "δουλειές" γνωρίζουν καλά τα σημεία που διαθέτουν αυτά τα "παλιά" μηχανήματα και πάνε και τις αδειάζουν εκεί. ε;

Τώρα έχουμε και τις "ανέπαφες συναλλαγές". Αυτές γίνονται ΧΩΡΙΣ PIN ως το ποσό των 25 ευρώ. Μπορεί ο επίδοξος ληστής δηλαδή να την αδειάσει με όσα 25άρια θέλει ώσπου να την ακυρώσεις. Και όχι μόνο, περνάς κοντά από μηχάνημα που επιτελεί συναλλαγή και στην "αδειάζει" χωρίς να το πάρεις και χαμπάρι εάν είναι τόσο χαμηλό ποσό.

Οσο για συνήγορο του πολίτη, ΙΝΚΑ κλπ, να γελάσω λίγο. Ακόμη εκκρεμεί καταγγελία που είχα κάνει, μου είχαν κάνει υπεξαίρεση, από κατάστημα της Α. Ο Τραπεζικός Διαμεσολαβητής παρεμβαίνει σε τραπεζικά ζητήματα προς όφελος υποτίθεται του πελάτη, αλλά τελικά τότε πρόλαβα και βρήκα το δίκιο μου 3,5 μήνες μετά από έναν διευθυντή υποκαταστήματος. Ποτέ δεν μου απάντησαν. Εχει περάσει 1,5 χρόνος.

Ολοι οι παραπάνω είχαν λάβει γνώση.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=135594&highlight=%EA%DC%F1%F4%E1

Οι πιστωτικές δεν ζητάνε πιν, μόνο οι χρεωστικές. Την πιστωτική, όποιος την κρατάει, τη χρεώνει!!!:confused:

Μπορεί η επιχείρηση να ζητήσει ταυτότητα, αλλά δεν είναι υποχρεωμένη από νόμο.

Υποθέτω ότι μαζί με τον αριθμό της πιστωτικής έδωσες τηλεφωνικά και τον τριψήφιο που είναι στο πίσω μέρος (χωρίς αυτόν δε χρεώνεται).

Όποιος γνωρίζει αυτά τα δυο νούμερα, μπορεί να σου τη χρεώσει. Μην τα ξαναδώσεις.:?

οι πιστωτικες καρτες εχουν πια ολες pin,δεν εκδιδονται καρτες που να μην ζητουν κωδικο για την συναλλαγη...

εξακολουθω να πιστευω παντως, οτι ο παλιος τροπος που η καρτες δεν ειχαν pin και επρεπε να υπογραψει ο πελατης την αποδειξη προκειμενου να καταστει εγκυρη, ηταν "ασφαλεστερος"...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα