Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προδομένη απο φίλους


HOPE77

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα.Σας γράφω γιατι με προβληματισε πολυ το θέμα της κολλητης μου που βγηκαμε σημερα για καφε κ μου ελεγε τον πονο της.Αδιοριστη εκπαιδευτικος κ αυτη ψάχνει απεγωσμένα για ιδιαίτερα μαθήματα κ καθως δεν εχει κ κυκλο μεγαλο ανέμενε απο φιλους-συγγενεις να κανει τα παιδια τους οταν θα χρειαστουν καθηγητη.Έτσι λοιπον φετος το παιδι των κολλητων τους πηγε γυμνασιο κ τον υπολογιζε για σιγουρο λογω της κολλητης τους παρέας(κ ολοι μας δηλαδη).Ελα ομως που αυτοι ειχαν δασκαλο που του εκανε μαθηματα σε όλο το δημοτικο κ τώρα συνεχιζουν με τον ίδιο κ δεν την χρειαζονται.Η δικια μου ειναι απαρηγορητη γιατι πιστευε πως θα την βοηθουσαν οι φιλοι της τωρα που ειναι άνεργη,θα την σύστηναν κ σε άλλους .Όταν τους ρωτησε στα ισια αν χρειαζονται βοηθεια για τον μικρο της ειπαν οτι ο μικρος διαβάζει μονος του ,δεν χρειαζονται κατι(ψεματα δηλαδή)Τώρα ειναι αφενος πληγωμενη κ αφετερου θυμωμενη μου λεει "δε θελω να τους ξαναδώ.Δε μπορω να τους βαζω στο σπιτι μου κ να μου φερονται έτσι".Της ειπα αρχικα να ηρεμισει κ να μην κανει κατι βιαστικο.Αυτη πιστευει οτι εσπασε το γυαλι .Τουλαχιστον να της εξηγουνταν στα ισα.Δεν ξερω τι να τη συμβουλεψω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η φιλη σου να υποθεσω δεν εχει παιδια σωστα?

 

Να της εξηγήσεις λοιπον ότι είναι αυτή λαθος που παιρνει προσωπικα ετσι το θεμα.Οταν πρεπει να επιλεξεις δασκαλο για το παιδι σου είναι πολλοι οι παραγοντες που πρεπει να συνυπολογίσεις.Το ποσο καλος δάσκαλος είναι ο άλλος,την ικανοτητα του να προσεγγισει το παιδι,την αμοιβή του ακομα και το τι θελει το παιδι.Αν πχ το παιδι αισθάνεται ανετα και θελει να συνεχισει με τον δασκαλο που εχει τοσα χρονια τι πρεπει να κανει η μαμα?Να σεβαστει το τι θελει το παιδι της η να κανει χαρη στη φιλη της?

 

Επισης υπαρχουν πολλοι...αναμεσα τους κι εγω...που λενε ότι στις δουλειες μη βαζεις συγγενείς και φιλους...καλυτερα καποιον αλλον ώστε ακομα κι αν κατι παει στραβα να μπορεις να του μιλησεις ευθεως χωρις να μπαινει στη μεση η οποιαδήποτε φιλια,συγγενεια.Καταλαβαινεις τι εννοω?

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μέσα στο μυαλό μου είσαι...αυτά ακριβώς ήθελα να της γράψω κι εγώ. Αν το παιδί έχει μάθει με αυτόν τον δάσκαλο και τα πάει καλά, δεν είναι δυνατόν να τον αλλάξουν στα καλά καθούμενα, για να υποστηρίξουν τη φίλη σας, όσο κολλητή σχέση κι αν έχουν. Η φιλία φιλία και η δουλειά δουλειά...και καλύτερα να μη μπλέκονται αυτά τα δύο, να μην είσαι σε τέτοιες συναλλαγές με τους φίλους σου. Αν δλδ δεν έμεναν, για τους χψ λόγους, εξίσου ευχαριστημένοι με τη δουλειά της φίλης σου, με τι μούτρα να της το πουν; Και θα μπορούσε να τους ξαναπάρει ο παλιός; Τα σκέφτονται οι γονείς όλα αυτά, αναγκαστικά.

 

Βέβαια ήταν λάθος των γονιών που είπανε ψέματα και με το δίκιο της η κοπέλα να πειράχτηκε γι' αυτό. Ωστόσο, να σου πω την αλήθεια, εγώ στη θέση της, δε θα είχα ρωτήσει εξαρχής. Φίλοι είναι, δεν το ξέρουν οι άλλοι ότι η κοπέλα χρειάζεται μαθήματα; Αν ήταν, θα της το είχαν προτείνει και μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Niki η φιλη μου εχει εναν 2χρονο μικρο αλλα μαλλον εννοεις οτι δεν εχει παιδια του σχολειου .Κοιτα εχεις δικιο σε όσα λες.Της τα ειπα κ εγω αλλά αυτη μου τονισε οτι:1ο δεν εχουν οικονομικο προβλημα κ δεν τους απασχολουν καθολου τα χρήματα.

2ο Το μαθημα που κανει η φιλη μου δεν τους ενδιαφερει ιδιαιτερα γιατι απο τώρα ξερουν οτι θα παρουν αλλη κατευθυνση.Κανουν απλα για να ευκολυνεται στο σχολειο.Ασε που η φιλη μου ειναι απο τις καλυτερες στην πολη κ οι ιδιοι την εχουν συστησει σε αλλους που εμειναν πολυ ευχαριστημενοι.

3.Μου ειπε οτι της πετουσαν συνεχεια υπονοουμενα του στυλ"αντε του χρονου θα κανεις κ μας κοιτα να εχεις ωρες"γι΄αυτο κ η ιδια το ειχε κατι παραπανω απο σιγουρο.Προφανως δεν ηξεραν οτι ο δασκαλος(που δεν ειναι κ ειδικοτητα του)μπορουσε να τους συνεχισει.Εγω της ειπα οτι το χειροτερο για μενα ειναι πως δεν εξηγηθηκαν στα ισια του στυλ"κοιταξε φιλη εμεις θα συνεχισουμε με τον κυριο ταδε για την ωρα ,αργοτερα αν χρειαστουμε κατι θα σου πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μέσα στο μυαλό μου είσαι...αυτά ακριβώς ήθελα να της γράψω κι εγώ. Αν το παιδί έχει μάθει με αυτόν τον δάσκαλο και τα πάει καλά, δεν είναι δυνατόν να τον αλλάξουν στα καλά καθούμενα, για να υποστηρίξουν τη φίλη σας, όσο κολλητή σχέση κι αν έχουν. Η φιλία φιλία και η δουλειά δουλειά...και καλύτερα να μη μπλέκονται αυτά τα δύο, να μην είσαι σε τέτοιες συναλλαγές με τους φίλους σου. Αν δλδ δεν έμεναν, για τους χψ λόγους, εξίσου ευχαριστημένοι με τη δουλειά της φίλης σου, με τι μούτρα να της το πουν; Και θα μπορούσε να τους ξαναπάρει ο παλιός; Τα σκέφτονται οι γονείς όλα αυτά, αναγκαστικά.

 

Βέβαια ήταν λάθος των γονιών που είπανε ψέματα και με το δίκιο της η κοπέλα να πειράχτηκε γι' αυτό. Ωστόσο, να σου πω την αλήθεια, εγώ στη θέση της, δε θα είχα ρωτήσει εξαρχής. Φίλοι είναι, δεν το ξέρουν οι άλλοι ότι η κοπέλα χρειάζεται μαθήματα; Αν ήταν, θα της το είχαν προτείνει και μόνοι τους.

Αυτο βέβαια το τελευταιο δεν δικαιολογει το ψεμα τους.Η φιλη μου ηθελε να δει πως θα το χειριστουν.Όφειλαν να ειναι ενταξει μαζι της.Κ δεν ειπε να αλλαξουν το δασκαλο στα καλα καθουμενα.Το παιδι πηγε Γυμνασιο.Οι δασκαλοι ειναι για το δημοτικο,διαφορετικα να κανουμε ο καθενας επαγγελματικα ο,τι μας αρεσει κ ειμαστε καλοι σε αυτο.Το θέμα ειναι οτι το παιδι θελει απλα βοηθεια για το σχολειο κ η ιδια εχοντας τοση πειρα φυσικα κ θα ηταν καλη σε αυτο.Για τα άλλα μαθηματα που τους ενδιαφερουν κ για μετα πηραν αντιστοιχο καθηγητη,τα μαθηματα της φιλης μου κανει ο δασκαλος.Άρα λεει αυτη( κ εγω συμφωνω) θα μπορουσαν να πουνε στο δασκαλο ευχαριστουμε πολυ τωρα στο Γυμνασιο θα παρουμε καθηγητες κ όλα καλα.

Τι να πω εγω που ειμαι του κλαδου την καταλαβαινω.Αν δεν σε βοηθησουν οι φιλοι ποιος θα σε βοηθήσει;Και κυριος οταν το μαθημα ειναι ανωδυνο για αυτους ,δε τους πολυενδιαφέρει.Το θεμα ειναι οτι το πηρε βαρεως ,δεν ξερει πώς ναφερθει κ το φτυσιμο κ το ψεμα της εκατσαν βαρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ισχύουν όλα αυτά, τότε πώς εξηγείται η συμπεριφορά των φίλων σας; Πώς την ερμηνεύετε εσείς που τους γνωρίζετε; Οι ενέργειές τους ακούγονται πολύ αντιφατικές και παράλογες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λοιπον εχω δυο παιδακια και εχω επιλεξει έναν παιδιατρο.Μας παρακολουθεί 5 χρονια τωρα,ξερει τα παιδια,τον ξερουμε,τον εχουμε τσεκαρει,μας εχει σταθει στα δυσκολα,τον εμπιστευόμαστε.Εστω ότι η κολλητη μου τελειωνε τωρα παιδιατρικη και ανοιγε δικο της ιατρειο.Θα επρεπε σωνει και ντε να παρω τα παιδια από το γιατρο που ξερουν και να τα πηγαινω στην κολλητη μου για να τη βοηθησω να στρωσει δουλεια?

Ε καπως ετσι είναι και ο εκπαιδευτικο για μενα.Και ξαναλεω το παιδι είναι 13 ετων...πολύ πιθανο το ιδιο να μη θελει να αλλαξει.Οι γονεις για να πηραν αυτή την αποφαση καποιο λογο εχουν...δε νομιζω ότι το εκαναν με απωτερο σκοπο τους να κανουν κακο στη φιλη σου...την οποια όπως λες εχουν ηδη βοηθησει συστήνοντας τη σε αλλους γονεις.Μπορει να ειχαν ολη τη διαθεση να την παρουν αλλα αν το παιδι αρνειται τι πρεπει να κανουν?

 

Τα επιχειρηματα της φιλης σου μου φαινονται παιδιάστικα.Ως εκπαιδευτικος και ως μαμα και φιλη του ζευγαριού θα επρεπε να λεει ότι...ναι μεν περιμενα να με παρουν αλλα αυτοι ξερουν τι είναι καλυτερο για το παιδι τους...τοσο απλα...όχι να σκέφτεται να μη τους ξαναμιλησει.Προφανως και οι γονεις φοβηθηκαν την αντιδραση της και γι αυτό προτιμησαν να της πουν ψεμματα για να μη τη στεναχωρησουν.

 

Τι να πω...μονο εγω τη βλεπω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είναι μεγάλη χοντράδα να την αδειάζουν, αν της είχαν υπαινιχθεί πως το παιδί θα κάνει μαθήματα μαζί της και το χειρότερο είναι το ψέμα.

 

Πάντως είναι λάθος, σαν θεωρία, το ότι θα σε πάρει ο φίλος/συγγενής σώνει και καλά για ιδιαίτερο κι αν όχι, είναι κακός και άδικος. Κι εμείς ελεύθεροι επαγγελματίες είμαστε με τον άντρα μου και δε μπορώ να πω πως έχουμε αναλάβει εργολαβία όλες τις υποθέσεις του αντικειμένου μας από κάθε συγγενή και φίλο. Δεν παρεξηγηθήκαμε, ούτε κρατήσαμε σε κανέναν μούτρα, που πήγε σε άλλον συνάδελφο. Βασικά, καλύτερα, για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν οταν εισαι γονιος κ θελεις οπως λες το καλύτερο για το παιδι σου δε λες ψεματα αλλά στηριζεις την επιλογή σου κ εξηγεισαι κ στον φιλο (με τον οποιο τρως,πινεις κ εισαι ολη μερα μαζι)ντομπρα.Έκανα αυτο για αυτον τον λογο.Έτσι δειχνεις ότι τον υπολογιζεις κ οτι ναι μεν "οφειλες¨στο ονομα της φιλιας αλλα επελεξες κατι αλλο κ δινεις εξηγησεις.

Η επιλογη εξηγησα ηταν ανωδυνη για αυτους γιατι δεν τους ενδιαφερει το μαθημα(ειναι σαν να λεμε οτι παει να μαθει χορο)κ οχι σοβαρη οπως λες εσυ με γιατρο.Και τωρα που ανεφερες γιατρο ,φιλης ο ανδρας ειναι γιατρος,οταν μας εδωσε καρτουλες για διαφημιση εγω της ειπα οτι παω στον ξαδερφο του ανδρα μου χρονια αλλά αν χρειαστει ποτε θα τον προτιμησω.

Δεν θεωρω καθολου παιδιαστικα τα επιχειρηματα της ειιδικα οταν την ειχαν ψιλοετοιμασει.Τι δηλαδη για τους αλλους που την σύστησαν ηταν καλη κ για το δικο τους το παιδι δεν ηταν;

Εγω πιστεύω κ της το ειπα οτι νομιζαν οτι ο δασκαλος δεν μπορουσε να συνεχισει ,οταν τους ειπε οτι μπορει προφανως δέχτηκαν χωρις να σκεφτουν κατι αλλο.Ήταν ευχαριστημενοι μαζι του κ δεν τους ενοιξε η αντιδρασή της.Όταν ηρθε ομως η ωρα να απαντησουν επρεπε να πουν την αληθεια κ κυριως η μανα του παιδιου που κ εγω την ξερω κ την εχω κ για τσαμπουκαλου .Τσαμπουκαλου με ψεματα δεν γινεται.Ισως τους αιφνιδιασε. που την ρωτησε στα ισια η δικια μου.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει-δε θελει να συνεχισει την κολλητη παρεα μαζι τους γιατι το βρισκει γελοιο μεγαλοι ανθρωποι να κοροιδευονται κ μαλιστα φιλοι

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είναι μεγάλη χοντράδα να την αδειάζουν, αν της είχαν υπαινιχθεί πως το παιδί θα κάνει μαθήματα μαζί της και το χειρότερο είναι το ψέμα.

 

Πάντως είναι λάθος, σαν θεωρία, το ότι θα σε πάρει ο φίλος/συγγενής σώνει και καλά για ιδιαίτερο κι αν όχι, είναι κακός και άδικος. Κι εμείς ελεύθεροι επαγγελματίες είμαστε με τον άντρα μου και δε μπορώ να πω πως έχουμε αναλάβει εργολαβία όλες τις υποθέσεις του αντικειμένου μας από κάθε συγγενή και φίλο. Δεν παρεξηγηθήκαμε, ούτε κρατήσαμε σε κανέναν μούτρα, που πήγε σε άλλον συνάδελφο. Βασικά, καλύτερα, για μένα.

Κοιτα δεν ξερω με τι ασχολειστε .μπορει να εχει να κανει κ με το χρημα κ την ποιοτητα κ το ειδος.Επειδη ειμαι στην ιδια ειδικοτητα με την κολλητη μου,το μαθημα στο γυμνασιο θεωρειται ευκολη υποθεση κ το κανουν μεχρι κ φοιτητες κ αρχαριοι καθηγητες.Δεν ειναι κατευθυνση β΄γ΄λυκειου που λες λεφτα εχω θα παρω τον καλυτερο.Εκει συμφωνω δεν θα κοιταξεις φιλιες ,μονο το καλυτερο .Και αυτο ειναι που μας την εσπασε πιο πολυ.Οτι ξερουν οτι η φιλη μου ειναι 15χρ καθηγητρια ,εχει εμπειρια ,δουλευε στα καλυτερα φροντιστηρια. κ λογω κρισης εφυγε."μου λεει αν ητνα για λυκειο πάσο εκει θα ελεγα μπορει να θελουν την κορυφη της πολης με 30χρ εμπειρια αλλά για τι γυμνασιο ημαρτον...εσεις δηλαδη για μια τετοια επιλογη που περιγράφω δε θα προτιμουσατε τον κολλητο σας;Αλλο τωρα αν δεν τα πηγαιναν καλα,αν δεν υπηρχε χημεια κλπ θα τον αλλαζα αλλα η πρωτη επιλογη θα ηταν αυτος....προσωπικα πιστευω οτι δεν τους απασχαλεισαι καν γιατι κ απο αλλα που μου εχει πει τους εχω κοψει τομαριστες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα εγώ το βλέπω διαφορετικά...αν είναι κολλητές όπως λες, θα περίμενα από τη φίλη σου να προθυμοποιηθεί να κάνει μαθήματα στο παιδί αλλά δωρεάν, να το βοηθήσει δηλαδή και φυσικά την ίδια θα την σύστηνα όπου μπορούσα. Δε θα περίμενα δηλαδή μεταξύ κολλητών να υπάρχει θέμα χρημάτων.

 

Ο ανιψιός μου από τη α γυμνασίου που είχε κάποιες ελλείψεις, τον βοηθούσαν το σκ μια γειτόνισσα στα μαθηματικά (φίλη και κουμπάρα χρόνια) και μία ξαδέρφη μας στα αρχαία, καμία δε πληρωνόταν φυσικά, το κάνανε σαν βοήθεια στον μικρό που το ξέρουνε χρόνια τα Σαβ/κα τους.

Και εγώ όταν ήθελα να δώσω για ένα πτυχίο στα αγγλικά πριν 10 χρόνια μου έκανε μία κολλητή εννοείται δωρεάν, και όταν τελείωσαμε από μόνη μου της πήρα ένα καλό δώρο.

 

Αλλά σκέψου να ξεκινούσανε μάθημα μαζί της και για κάποιο λόγο να μη τους έκανε (και να πληρωνόταν όπως λες) πώς θα της το λέγανε; Εχω την εντύπωση ότι η φίλη σου με το χαρακτήρα που έχει θα τα έπαιρνε άσχημα. (εδώ τα πήρε τώρα που για μένα δεν έχει καμία λογική)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στο θέμα των χρημάτων, διαφωνώ. Δεν έχω την απαίτηση κανείς να κάνει δωρεάν μαθήματα στο παιδί μου κι ούτε κι εγώ θέλω να προσφέρω δωρεάν τη δουλειά μου, εκτός από το άμεσο σόι. Η κουμπάρα μου κάνει αγγλικά στο γιο μου και την πληρώνω κανονικά. Θα περίμενα μια τέτοια κίνηση από το περιβάλλον μου, μόνο αν είχαμε πια τόσο φοβερή οικονομική δυσκολία, που δε θα μπορούσα να πληρώσω καθόλου για τα μαθήματα και το παιδί θα έμενε χωρίς αγγλικά.

 

Από εκεί και πέρα, δεν έχω καταλάβει, HOPE77, εσύ τους γνωρίζεις τους ανθρώπους, έχεις σχέση μαζί τους ή επαφίεσαι στα όσα σου λέει η φίλη σου; Γιατί, αν συμβαίνει το δεύτερο, θα σου έλεγα να μην ταυτίζεσαι τόσο απόλυτα με τη δική της άποψη, εφόσον δεν έχεις δυνατότητα να διαμορφώσεις δική σου. Ίσως να υπερβάλλει κάπου, ίσως να μην είναι ακριβώς όπως τα λέει. Νομίζω πως αντιλαμβάνεσαι και μόνη σου, πως αυτή η εικόνα που παρουσιάζει, κάπου δεν "κολλάει". Ήταν χρόνια κολλητοί και τώρα ξαφνικά της φέρονται με αυτόν τον τρόπο κι ανακαλύπτει πως είναι αναίσθητοι και φιλοτομαριστές; Εμένα, τουλάχιστον, που το ακούω σαν τρίτη, δε με πείθει το όλο σκηνικό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στο θέμα των χρημάτων, διαφωνώ. Δεν έχω την απαίτηση κανείς να κάνει δωρεάν μαθήματα στο παιδί μου κι ούτε κι εγώ θέλω να προσφέρω δωρεάν τη δουλειά μου, εκτός από το άμεσο σόι. Η κουμπάρα μου κάνει αγγλικά στο γιο μου και την πληρώνω κανονικά. Θα περίμενα μια τέτοια κίνηση από το περιβάλλον μου, μόνο αν είχαμε πια τόσο φοβερή οικονομική δυσκολία, που δε θα μπορούσα να πληρώσω καθόλου για τα μαθήματα και το παιδί θα έμενε χωρίς αγγλικά.

 

 

Κοίτα ούτε και εγώ θα το ζήταγα ποτε από κανέναν, αν όμως είμουν δασκάλα, στο παιδί της κολλητής μου θα το έκανα δωρεάν. Αν ήμουν εγώ η μαμά δε θα το ζήταγα αλλά είμαι σίγουρη ότι και οι δικές μου οι δύο κολλητές αν ήταν δασκάλες θα βοηθούσαν το παιδί μου δωρεάν.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι καλύτερα να μη μπλέκεις τα οικονομικά στις πολύ στενές σχέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ανακατεύεις δουλειά και γνωστούς! Θα βγεις χαμένος αργά ή γρήγορα...

 

Και εφόσον εκείνη δεν το "έπιασε" και ρώτησε, δύο πράγματα θα συνέβαιναν...

ή έπρεπε να της πουν στα ίσα πως δεν τη γουστάρουν γιατί ακριβώς είναι γνωστοί ή ακόμα χειρότερα, να βρεθούν στη θέση εκείνη να επιμένει πως αυτό δε θα επηρεάσει ... κι εκείνοι να μπλοκάρουν στο πώς να εξηγήσουν πως για χ- ή ψ- λόγους δεν την προτιμούν,

ή θα γλύτωναν με κάποια υπεκφυγή.

 

Το δεύτερο φαίνεται πιο ανώδυνο για όλους και θέτει σε μικρότερο κίνδυνο τη μεταξύ τους σχέση.

 

 

Κι εγώ δεν προτμώ τους γνωστούς ή συγγενείς.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι συγγενείς, γίνονταν γιατροί σιγά σιγά. Προσωπικά όσο καλή σχέση κι αν έχω μαζί τους, ΔΕΝ πάω. Αισθάνομαι πως η φιλική/συγγενική σχέση που ανοίγομαι όσο θέλω, όταν θέλω και όπως θέλω... πάει περίπατο. Ουσιαστικά είναι σα να "σπάει" το ιατρικό απόρρητο. Δηλαδή, το όποιο θέμα, βρίσκεται αυτόματα στα αυτιά του συγγενικού κύκλου. Δε νιώθω άνετα.

 

 

Αντίστοιχα, αν ήταν θέμα με δάσκαλο... θα προβληματιζόμουν πολύ.

Πώς θα με βλέπει μέσα από τα μάτια του δασκάλου;

Θα μου λέει τη γνώμη της ή θα καλύπτει τα πράγματα λόγω της φιλίας;

Μήπως θα είχε μεγαλύτερο θάρρος απ' όσο θέλω και θα έμπαινε -άθελά της- περισσότερο στα οικογενειακά;

Πιστεύω πως τα παραπάνω είναι κάποια από τα θέματα που απασχόλησαν τους γονείς που δεν την επέλεξαν.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια δεν ανεφερα πως η φιλη μου ηταν διατεθημενη αν του εκανε μαθημα μια φορα την βδομαδα ή μια στις τόσες να μην τους παιρνει χρήματα.Ήθελε πιο πολυ να την τιμησουν κ να τη διαφημισουν μεσω αυτου στον κυκλο τους.μου λεει "ειχα υποψιν να πω στη φιλη μου να με συστησει κ σε κανα δυο συμμαθητες του γιου της που πινουμε κανα καφε.Τωρα τι να της πω,δε με πηρατε εσεις πες σε αυτους να με πάρουν;"

Υποψιν οτι ο ανδρας της οικογενειας ειναι ελευθερος επαγγελματιας κ οι ιδιοι τον προτιμουν ανεπιφυλακτα κ μας τον συστησαν κ σε μας.

Αγγελινα η φιλη μου ειναι πολύ σοβαρη κ αξιοπιστη στην κριση της,δεν ειναι καμια"όλα κ όλοι μας φταινε"γι΄αυτο κ το συζητω αν ηταν διαφορετικα δεν θα έδινα σημασια.Και για αυτους μου έχει πει ότι ειναι τυπικοί κ large μαζι τους,δωρα στο παιδι της ,κεράσματα,διακοπές στο εξοχικό τους έχουν κ πολύ χρήμα.Η ιδια μπηκε στην παρεα αφου παντρευτηκε,οι αλλοι ηταν κολλητοι απο φοιτητες.Δεν μπορει να εξηγησει τη σταση τους.Εγω ως εξωτερικος παρατηρητης της ειπα οτι όσες φορες βρεθηκαμε με τη φιλη της για καφε όλο για τον εαυτο της μιλουσε ουτε που ρωτουσε τιποτα για μας.Με αποκορυφωμα την τελευταια φορα που μας ελεγε για τις διακοπες τους κ δεν μας ρωτησε καν που θα παμε εμεις,γι αυτο ειπα τομαριστες,δικη μου κριση ηταν.Προφανως οι άνθρωποι ειναι ευγενικοι,δοτικοι κ τυπικοι όσο το θέμα δεν τους αφορα.Όταν ειχαν να κανουν με θεμα που τους αφορουσε αποφασισαν αυτο που ηθελαν χωρις να σκεφτουν ουτε φιλιες ,ουτε οτι θα την στεναχωρουσαν.'Οπως κ να έχει μια εξηγηση της όφειλαν.

Link to comment
Share on other sites

HOPE77 Καλημέρα κι από μένα! Διάβασα όλη την ιστορία και τα σχόλια που έκαναν τα κορίτσια. Τυχαίνει να έχω πολύ καλή εικόνα αυτού που περιγράφεις. Θεωρώ ότι τα λάθη της οικογένειας που συνεχίζει μαθήματα με τον δάσκαλο είναι 2: 1) κακώς της έλεγαν από την προηγούμενη χρονιά ότι θα αναλάβει το παιδί τους από φέτος, εφόσον προφανώς δεν είχαν αποφασίσει κάτι τέτοιο 2) κακώς δεν επέλεξαν να της πουν ξεκάθαρα ότι θα συνεχίσει μαθήματα με τον ήδη δάσκαλό του.

Τα λάθη τους όμως τελειώνουν εκεί. Από εκεί και πέρα και η φίλη σου δεν εκτίμησε σψστά την κατάσταση (στα λέω με απόλυτη σιγουριά, γιατί ξέρω αυτή τη δουλειά όπως ξέρω το όνομά μου). 1) ποτέ μα ποτέ δεν υπολογίζεις μαθήματα αν δεν φτάσει Σεπτέμβρης και δεν σου τηλεφωνήσουν για να κλεισουν ώρες και μέρες 2) εχεις πάντα μια επιφύλαξη για τα παιδια των φιλων σου γιατί ξέρεις ότι θα νιώθετε κάπως άβολα με το θέμα της πληρωμης, γιατί θα δυσκολευτούν να σου αλλάζουν ώρες, να ακυρώνουν μαθήματα, να διακόψουν τελικά το μάθημα γιατί δεν τους κάνεις 3) δεν έχει πάντα επιτυχία ένα τετοιο μάθημα, γιατί το παιδί σε γνωρίζει (ανέφερες επισκέψεις και δώρα) και μπορεί να...σου πάρει τον αέρα και να μη μπορει να σε δει ως καθηγητη 4) κανένα μάθημα δεν είναι λιγότερο σοβαρό από τα άλλα. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο, αλλά εφόσον οι γονείς πληρώνουν καθηγητή για να το ενισχύσουν, γίνεται αυτομάτως σοβαρό. Αν δε τους ενδιέφερε, θα αφηναν το παιδί μόνο με τη δουλειά του σχολείου. 5) Πολλοί έχουν τη νοοτροπία ότι ο δάσκαλος ....ξέρει από όλα! Μπορεί να κάνει και λίγο μαθηματικά και λίγο γλώσσα και λίγο απ'όλα! Αν λοιπόν έρχεται ο καθηγητής για φυσική π.χ., μπορούν να του ζητήσουν να δει και λίγο τις ασκήσεις της λογοτεχνίας. Έτσι νιώθουν ότι έχουν με ενα σπάρο δυο και τρια τριγώνια.

Όλα αυτά όμως έγιναν και δεν αλλάζουν.Γνλωμη μου είναι ότι αφού είναι φίλοι και η σχέση τους ήταν τόσο στενή, ώστε να περιμένει να καταλάβουν τις δυσκολίες της και να τη στηρίξουν, μπορεί εκείνη να ανοίξει θέμα συζήτησης. Εξάλλου μπορεί να της πουν κάτι που δεν περναει από το μυαλό της και να λυθεί η παρεξήγηση άμεσα. Μπορεί λοιπόν να πει στη μαμα του παιδιού: Πώς πάει ο Γιωργάκης (παραδειγμα φέρνω) στο σχολείο φέτος; Ξεκίνησαν τα μαθήματα κανονικά; Αν θέλει βοήθεια, ευχαρίστως να έρθω να τον βοηθήσω....Έτσι κι αλλιώς δεν έχω πολλά μαθήματα φέτος... Και θα δει αντιδράσεις. Αν η φιλία είναι ουσιαστική, δεν αξίζει τον κόπο για ένα τέτοιο ζήτημα να χαλάσουν οι σχέσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ hope77 είμαι μαζί σου. Και με τη φίλη σου δηλαδή. Πρίν δέκα χρόνια που ήταν παχιές οι αγελάδες μπορεί να τα έβλεπα διαφορετικά τα πράγματα αλλά σήμερα λέω πως ναι, αλίμονο αν δε στηρίζονται μεταξύ τους οι φίλοι εάν οι συνθήκες το επιτρέπουν. Όπως στο παράδειγμά σου, που μιλάμε για μια καθηγήτρια να πάρει τα χοντρα στη φυσικοχημεία πχ, συγνώμη για την έκφραση, γυμνάσιο και άντε α' λυκείου, σε ένα παιδί που απο τώρα ξέρει πως θα πάει θεωρητική (για να ακολουθήσει νομικη κλπ).

Μήπως είναι υποχρεωμένοι (οι γονείς) και στο δάσκαλο? Σε κάθε περίπτωση εχει κάθε δικαίωμα να έιναι στεναχωρημένη η φίλη σου, και μιας και της το έιχαν τάξει δυό φορές παραπάνω. Τώρα για το τι να κάνει τι να σου πώ. Ούτε είναι λόγος και να τσακωθείς αυτός. Αδιαφορία. (φέρνω και ξαναφέρνω το παράδειγμα στο μυαλό μου και, προσωπικά, οτι θα ψυχραινόμουνα, θα ψυχραινόμουνα).

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Μαρακι Συναδερφο σε κοβω κ σένα.Σε ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σου.Κοιτα να δεις μηπως εγω δεν το έθεσα καλα,δεν της ειπαν ¨θα κανεις με το παιδι μου του χρονου¨αλλα το έλεγαν εμμεσα "έρχεται κ η σειρα μας να μας κανεις κ τετοια"δεν της έταξαν κατι κ αλλαξαν μετα.Η ιδια λογω της φιλιας περιμενε της ειχαν ριψει κ τις μπηχτες κ το σιγουρεψε.Και τελικα εγω συνεχιζω να πιστεύω όπως λεει κ η Lucia οτι σε αυτες τις δυσκολες μερες αν δε σε βοηθησει ο φιλος ποιος θα σε βοηθησει ο ξένος;ειδικα οταν δεν καιγονται για το μαθημα αλλά κ να καιγοταν ειναι ακομη Γυμνασιο δεν θα έπερναν τον top απο τώρα,αυτοι κανουν μονο β΄-γ΄λυκειου.Κανουν ιδιαιτερα μαρακι για να μη ζοριζεται το παιδι τους κ οι ιδιοι.Όσο για τη συζητηση που λες την έκανε.Αρχικα μου ειπε τους πηρε τηλ.για καλη χρονια κ οταν ειπε στη μαμα να της πουν αν χρειαστουν βοηθεια η μαμα ειπε ναι,ναι.Μετα απο μερες πήγε κ στο σπίτι τους κ καλα περνουσα απο κατω κ τους τα ξαναειπε να κοψει αντιδραση .Η μαμα φαινοταν οτι ειναι παγωμενη κ ει[ε μονον "διαβαζει μονος του,θα τον αφησω να τα κανει μονος του"

Η πλακα ξερετε ποια ειναι;Οτι η μαμα εχει κ αδερφή που εχει παιδι στην ιδια ηλικια κ κανουν παρέα όλοι μαζι.Επισης μαθητης του ιδιου δασκάλου.Μου λεει να πω κ σε εκεινην τα ιδια δηλ να τους βοηθησω ή να το το παιξω αδιαφορη να δω τι θα μου πουνε κ αυτοι;

Link to comment
Share on other sites

Να της εξηγήσεις λοιπον ότι είναι αυτή λαθος που παιρνει προσωπικα ετσι το θεμα.Οταν πρεπει να επιλεξεις δασκαλο για το παιδι σου είναι πολλοι οι παραγοντες που πρεπει να συνυπολογίσεις.Το ποσο καλος δάσκαλος είναι ο άλλος,την ικανοτητα του να προσεγγισει το παιδι,την αμοιβή του ακομα και το τι θελει το παιδι.Αν πχ το παιδι αισθάνεται ανετα και θελει να συνεχισει με τον δασκαλο που εχει τοσα χρονια τι πρεπει να κανει η μαμα?Να σεβαστει το τι θελει το παιδι της η να κανει χαρη στη φιλη της?

 

Επισης υπαρχουν πολλοι...αναμεσα τους κι εγω...που λενε ότι στις δουλειες μη βαζεις συγγενείς και φιλους...καλυτερα καποιον αλλον ώστε ακομα κι αν κατι παει στραβα να μπορεις να του μιλησεις ευθεως χωρις να μπαινει στη μεση η οποιαδήποτε φιλια,συγγενεια.Καταλαβαινεις τι εννοω?

 

Ακριβώς! Συμφωνώ απόλυτα!!

Επίσης αν κάνουν τόση κολλητή παρέα, το παιδί δεν θα τη βλέπει σαν δασκάλα, αλλά σαν την κολλητή της μαμάς του...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ το βλέπω διαφορετικά...αν είναι κολλητές όπως λες, θα περίμενα από τη φίλη σου να προθυμοποιηθεί να κάνει μαθήματα στο παιδί αλλά δωρεάν, να το βοηθήσει δηλαδή και φυσικά την ίδια θα την σύστηνα όπου μπορούσα. Δε θα περίμενα δηλαδή μεταξύ κολλητών να υπάρχει θέμα χρημάτων.

 

Αλλά σκέψου να ξεκινούσανε μάθημα μαζί της και για κάποιο λόγο να μη τους έκανε (και να πληρωνόταν όπως λες) πώς θα της το λέγανε; Εχω την εντύπωση ότι η φίλη σου με το χαρακτήρα που έχει θα τα έπαιρνε άσχημα. (εδώ τα πήρε τώρα που για μένα δεν έχει καμία λογική)

 

Συμφωνώ.

 

Hope θεωρώ ότι είναι λάθος της φίλης σου να περιμένει να στρώσει δουλειά από φίλους και συγγενείς. Και να τους κόβει και την καλημέρα όταν τελικά αρνηθούν τις υπηρεσίες της για τον οποιοδήποτε λόγο...

Link to comment
Share on other sites

.Και τελικα εγω συνεχιζω να πιστεύω όπως λεει κ η Lucia οτι σε αυτες τις δυσκολες μερες αν δε σε βοηθησει ο φιλος ποιος θα σε βοηθησει ο ξένος;ειδικα οταν δεν καιγονται για το μαθημα αλλά κ να καιγοταν ειναι ακομη Γυμνασιο δεν θα έπερναν τον top απο τώρα,αυτοι κανουν μονο β΄-γ΄λυκειου.Κανουν ιδιαιτερα μαρακι για να μη ζοριζεται το παιδι τους κ οι ιδιοι.Όσο για τη συζητηση που λες την έκανε.Αρχικα μου ειπε τους πηρε τηλ.για καλη χρονια κ οταν ειπε στη μαμα να της πουν αν χρειαστουν βοηθεια η μαμα ειπε ναι,ναι.Μετα απο μερες πήγε κ στο σπίτι τους κ καλα περνουσα απο κατω κ τους τα ξαναειπε να κοψει αντιδραση .Η μαμα φαινοταν οτι ειναι παγωμενη κ ει[ε μονον "διαβαζει μονος του,θα τον αφησω να τα κανει μονος του"

Η πλακα ξερετε ποια ειναι;Οτι η μαμα εχει κ αδερφή που εχει παιδι στην ιδια ηλικια κ κανουν παρέα όλοι μαζι.Επισης μαθητης του ιδιου δασκάλου.Μου λεει να πω κ σε εκεινην τα ιδια δηλ να τους βοηθησω ή να το το παιξω αδιαφορη να δω τι θα μου πουνε κ αυτοι;

 

Hope βλέπω ότι η φίλη σου πιέζει τους πάντες και ίσως τους έχει πρήξει. Κατανοητό ότι χρειάζεται δουλειά, αλλά χρειάζεται και λίγη διπλωματία.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κανει και καταπιεστικο να υποχρεώνομαι σωνει και ντε να επιλεγω παντα να βαζω σε δουλειες φιλους μου...ειδικα σε θεματα που αφορουν τα παιδια μου...γιατι αλλιως ο εκάστοτε φιλος θα μου κοβει την καλημέρα.

 

Επισης λοιπαμαι αν εσενα το επαγγελμα του γιατρου σου φαινεται σημαντικο ενώ του εκπαιδευτικου όχι...και εισαι κι εκπαιδευτικος όπως λες.Μπορει σε εσενα τα μαθηματα του γυμνασιου να φαινονται ευκολα αλλα για τα παιδια δεν είναι.Ενα παιδι που χρειαζεται δασκαλο και ιδιαιτερα στο δημοτικο προφανως δυσκολευεται με το σχολειο.Αν λοιπον το παιδι μου δυσκολευεται αλλα εχω βρει ένα δασκαλο με τον οποιο το παιδι είναι ευχαριστημενο,περναει καλα μαζι του και προοδευει γιατι να ρισκάρω να τον αλλαξω.Το παιδι αλλαζει σχολειο.μπαινει στο γυμνασιο...γιατι να αλλαξει σωνει και ντε και δασκαλο.

 

Τελος ο χαρακτηρισμος τομαριστες μου δειχνει ότι εχεις ηδη σχηματισει γνωμη για τους ανθρώπους...καθολου καλη μαλιστα...και δυσκολευεσαι να δεις το θεμα αντικειμενικα.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον το ψέμα που της είπαν οι γονείς, ίσως ήρθε κατόπιν πίεσης από την πλευρά της...

΄Το ψεμα γενικα σε αυτην την ηλικια (δεν ειμαστε παιδακια)κ απεναντι σε φιλους δεν το δικαιολογω με τιποτα.Ούτε πιεση ειδα εγω ,πηγε κ τους τα ειπε στα ισια κοιτωντας τους στα ματια.Κ αυτη ,η μαμα αν ηθελε να ειναι οκ με τη φιλη της 'επρεπε να της πει"ναι ξερεις συνεχιζουμε με το δασκαλο γιατι....(ας εδινε μια γελοια δικαιολογια μονο να της το έλεγε).Τη γελοια δικαιολογια θα την καταλαβαινα γιατι κατι επρεπε ν ΠΕΙ ,το ψεμα όμως;

Εσεις δηλ αν εισασταν στη θεση της μαμας το ιδιο θα κανατε;Δεν θα εξηγουσασταν;Εγω νομιζω κ της το ειπα οτι πιο πολυ θα με πειραζε αυτο,οτι δεν εξηγηθηκε.Δεν ξερω τι μπορει να σημαινει δειλια ,αδιαφορια γιατη φιλη μου;

Daenerys τι εννοεις τους εχει πρήξει;Κ τι εννοεις διπλωματια;Να κανει το κοροιδο(εγω βεβαια της ειπα στην αδερφη μαμας να μη πει τιποτα αφου καταλαβε τι παιζει)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...