Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δεν ξαναπαω σε αυτο το σχολειο...η δασκαλα ειναι φωνακλου...

Recommended Posts

Ταδε εφη ο γιος μου σημερα...πρωτη μερα στο νηπιαγωγειο.Μεγαλος φαν του σχολειου δεν είναι το ομολογω.Σαν παιδι είναι χαμηλων τονων,υπακουος και πολύ συνεργάσιμος.Περσι στο προνηπιο δλδ δεν είχαμε το παραμικρο πρόβλημα...ισα ισα που ειχε μεγαλη συμπαθεια στη δασκαλα και την υπακουγε με τροπο που ποτε δεν υπακουσε εμενα.

Επισης να πω πως σα μαμα κι εγω εχω παρει τις πληροφοριες μου για τη φετινη δασκαλα...οι οποιες πολύ καλες δεν είναι.Ομως στο παιδι εγω ειχα πει τα καλυτερα.Σημερα ενώ το πρωι πηγαμε μια χαρα...το μεσημερι που επεστρεψε ηταν μεσα στη γκρινια...πως η δασκαλα ολο φωναζει και δεν αντεχει τοση φασαρια και τι τον εστειλα εκει ...και πολλα.

Και τωρα κολλησα...εννοω δεν ξερω τι να του πω.Για την ωρα του ειπα οκ ας παμε και αυριο και θα δουμε.Τι λεμε στο παιδι...αν τυχει η δασκαλα να μην είναι καλη?

Διαφημίσεις

Μηπως να μιλουσες μα καμια αλλη μαμα εαν τους εχουν κανει κ τα δικα τους παιδακια παρομοια παραπονα;

Κάτσε βρε θα ξεκινήσει η κοπέλα σούσουρο με την πρώτη μέρα; είναι δυνατόν;

Όλοι κάνουν προσαρμογή αυτές τις μέρες και τα παιδιά και οι δασκάλες και όλοι. Πριν βγάλουμε συμπεράσματα για το πόσο καλός ή κακός είναι ο καθένας μήπως να δώσουμε ένα περιθώριο χρόνου;

FLcUp3.png0BQfp3.png

Περσι το παιδι ειχε μια πολύ υπομονετικη και γλυκομιλητη δασκαλα.Και παρατηρήσεις τους εκανε..και τιμωρια εβαζε αν χρειαζοταν απλα όλα γινονταν με ένα πολύ γλυκο τροπο.Η φετινη ισως να μην το εχει αυτό,με αποτέλεσμα οι παρατηρήσεις της να είναι πιο εντονες ώστε το παιδι να εκλαμβανει ότι τα μαλωνει.Το παραπονο του δεν ητραν προσωπικο ότι πχ η δασκαλα με μαλωσε...αλλα ότι φωναζε γενικα.Δεν μπορουσα να κανω τπτ με ηρεμια γιατι ολο φωναζε.Θελω να ελπιζω ότι πισω από ολο αυτό κρυβεται και μια δοση υπερβολης του παιδιου γιατι δε μπορω να πιστεψω πως πρωτη μερα η δασκαλα ειπε να ξεκινησει φωνάζοντας ολη μερα.

Παρεπιπτοντως κι εγω είμαι φωνακλου σα μαμα.Γενικα ως οικογενεια μιλαμε δυνατα,συζηταμε δυνατα,παιζουμε δυνατα...όλα με μια ενταση.Δεν είναι δλδ ότι το παιδι εχει μεγαλωσει και σε ένα περιβάλλον ηρεμιας που δε εχει μαθει σε εντονες συζητήσεις παρατηρήσεις.ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Όπως πολύ σωστα λεει και η miriki...μολις αρχισε το σχολειο.Το θεμα μου δεν είναι να δω τι ακριβως συμβαινει και τι κανει η τι δεν κανει η δασκαλα...αυτά θα φανουν εν καιρω.Το θεμα μου είναι ποια πρεπει να είναι η δικη μου αντιδραση ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ όταν αυτό εκφραζει καποια παραπονα για τη δασκαλα.Τη δικαιολογω καπως?Να του πω πχ εσυ να εισαι καλο παιδι και αν η δασκαλα φωναζει δεν πειραζει?Τι να του πω?

Διαφημίσεις

Και εγω θα εδινα παραπανω χρονο για να τσεκαρω..τωρα πρωτη μερα σχολειο λιγο το καινουργιο περιβαλλον λιγο το ενα λιγο το αλλο ας περιμενεις λιγο καιρο....η δικια μου σημερα πηγε νηπιαγωγειο και ειναι η πρωτη φορα που παει σχολειο και οταν σχολασε ναι μεν ηταν πολυ χαρουμενη που ειναι σχολειο αλλα δεν μου μιλησε καθολου πχ για την πρωτη της μερα.ουτε για δασκαλα ουτε για φιλους ουτε για τιποτα....αλλα μαλλον ειναι γιατι εχει συνηθισει να ξυπναει αργα τοσο καιρο και ηταν κουρασμενη και το 7 το πρωι της παραφαινετε....τωρα ας πουμε κοιμαται...μην ξεχνας ειναι η πρωτη μερα....ασε λιγο να προσαρμοστει το παιδακι και αν συνεχιζει να σου κανει εντονα παραπονα εκει μπορει να πας να μιλησεις με την ιδια την δασκαλα και καλα αν ολα ειναι ενταξει με το παιδι στο φιλικο θα την πιασεις οχι οτι μου ειπε το παιδι μου το και το......και εγω εχω τα αγχη μου με την δικια μου πχ γιατι εχει συνηθισει αλλιως και μπορει πχ να της κακοφανει πολυ που μπορει καποια στιγμη η δασκαλα της να της κανει μια παρατηρηση.....φοβαμαι μην αντιμηλισει(ετσι κανει στο σπιτι δεν δεχετε την παρατηρηση) κοινως δεν ακουει και δεν καταλαβαινει ουτε απο τιμωριες ουτε τιποτα....αφου στον αγιασμο ειπα στην δασκαλα της οτι ειναι η πρωτη της φορα και οτι ειναι λιγο ανυπακουη και εγωιστρια(δεν ξερω αν εκανα καλα που της το ειπα)και γυρναει και μου λεει εγω μια χαρα ετοιμη την βλεπω ουτως ή αλλως εδω μαθαινουμε και πειθαρχια:shock: τωρα τι ακριβως σημαινει αυτο θα σε γελασω....ο καιρος θα δειξει;)

Καλησπέρα και απο μενα! Εγω θα προσπαθούσα , η τουλαχιστον ετσι κανω με το δικό μου, να του εξηγήσω και να τον καταλάβω. Δε θα τη δικαιολογούσα σε καμία περιπτωση , ουτε θα την κατηγορουσα. Θα του ελεγα απλα οτι καταλαβαίνω απολυτα οτι σε ζαλιζει αλλα δυστυχώς ετσι ειναι τα πραγματα, αυτη μας όρισαν για φέτος θα πρεπει να μάθεις να συνυπάρχεις. Επισης θα του ελεγα οτι αν θεωρει οτι φωνάζει αδίκως η δασκάλα, μπορει ευγενικά να της ζητήσει να μη το κανει γιατι πολυ απλα τον εκνευρίζει. Να κανει ο ίδιος την παρατήρηση και να μην εμπλακείς εσυ. Καημενο οντως μπορει να τον ζαλιζει παντως! Οπως και εμάς οι συνάδελφοι! Ας μαθει απο τωρα να τους περιορίζει ευγενικά και να τα λύνει μονος του. Εννοειται οτι λύση δεν ειναι να αλλάξει σχολείο πχ !

εγω θα την δικαιολογουσα λιγο την δασκαλα στο παιδι μου(για αρχη για να δεις τι ακριβως παιζει μετα εσυ με τον δικο σου τροπο...θα μαθεις αυτα που πρεπει να μαθεισ) στο οτι και καλα πρωτη της μερα ειναι και η δικια της και επειδη εχει πολλα παιδακια προσπαθει να κανει και αυτη οτι καλυτερο.εσυ θα κοιταξεις να εισαι σωστος και οτι ολοι οι ανθρωποι μπορει να μιλανε λιγο πιο φωναχτα δεν σημαινει ομως οτι ειναι κακοι...απλα ειναι ο τροπος που μιλανε....

Αν ο γιος σου είναι στην ίδια τάξη με τον δικό μου, να χαίρεσαι που η δασκάλα είναι μόνο φωνακλού και δεν άρχισε να πετάει τα παιδάκια από το παράθυρο (όχι όλα τα παιδάκια, το δικό μου και άλλο ένα που έχουν υπερβολικά πολλή πρωτοβουλία και υπερβολικά λίγη συνεργασιμότητα) :P

Το θέλω να πω? Μπορεί να υπάρχουν πολλοί λόγοι που η δασκάλα χαρακτηρίστηκε φωνακλού από το παιδί: μπορεί να είναι φωνακλού, μπορεί να φάνηκε στο παιδί σου φωνακλού (σε σύγκριση με την παλιά που ήταν χαμηλών τόνων) ή μπορεί να αναγκάστηκε να γίνει φωνακλού λόγω ότι είχε να αντιμετωπίσει μικρούς ταραξίες.

Τι μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή: δεν κατηγορείς τη δασκάλα, δεν ξεκινάς αναλυτική συζήτηση πώς και γιατί, προσέχεις να μην δώσεις την εντύπωση ότι υπάρχει η δυνατότητα να μην πάει σχολείο. Του λες πόσο περήφανη είσαι που ήταν καλός στην τάξη, πόσο τον αγαπάς και πόσο σίγουρη είσαι πως αύριο τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Η δική σου στάση θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό τη δική του. Αν νιώσει πως εσύ έχεις αμφιβολίες για τη δασκάλα ή πιστεύεις πως το να είσαι φωνακλάς είναι πρόβλημα, την ίδια άποψη θα υιοθετήσει και ο μικρός.

Είναι περίοδος προσαρμογής για όλους, και για το παιδί και για τη δασκάλα και για εμάς τους γονείς. Θέλει προσεκτικές και μετρημένες κινήσεις. Ίσως και βαθειές ανάσες. Όλα θα πάνε καλά :)

Συμφωνω απολυτα ότι θελει μετρημένες και προσεχτικες κινησεις...γιατι είναι αρχη και γιατι είναι και νηπιαγωγειο.Γι αυτό ακριβως ηθελα να ακουσω και άλλες αποψεις για να δω πως να αντιδράσω.

Για να μου λεει ψεμματα αποκλείεται...ηταν πολύ εντονη η αντιδραση του για να ηταν ψευτικη.μαλιστα τα εριξε πανω μου...ότι και καλα γιατι με εστειλες εκει,για να με μαλωνουν?Και μου ειπε πολύ συγκεκριμένα περιστατικα.Να είναι υπερβολικος μπορει.Μαλιστα γενικα μου ειπε ότι ηταν και πολλα παιδια που φωναζαν...γκρινιαζαν και ηθελαν τη μαμα τους.Ισως και κατι τετοιο να δυσκολεψε τη δασκαλα.

Του δικαιολογησα εν μερει τη δασκαλα...φτιαξαμε και μαζι κατι που μας ζητησε για αυριο και του ειπα πως είμαι σιγουρη πως αυριο θα περασει τελεια.Επισης του ειπα να συνεχισει ετσι να είναι καλο παιδι,να μιλαει ομορφα και να παιζει καλα με τα αλλα παιδακια.Γιατι συνεχως μου ελεγε πως αυτος ηταν καλο παιδι και δεν εκανε φασαρια ουτε εκανε κατι κακο για να τον μαλωνει η δασκαλα.

Αυτά ...και ειδομεν.

Διαφημίσεις

Κάτσε βρε θα ξεκινήσει η κοπέλα σούσουρο με την πρώτη μέρα; είναι δυνατόν;

Όλοι κάνουν προσαρμογή αυτές τις μέρες και τα παιδιά και οι δασκάλες και όλοι. Πριν βγάλουμε συμπεράσματα για το πόσο καλός ή κακός είναι ο καθένας μήπως να δώσουμε ένα περιθώριο χρόνου;

Μωρε,ενταξει δικιο εχεις...Δεν εννοω με την μια να παει να δημιουργησει σουσουρο ελεγα μηπως απ΄εξω απ΄εξω επιανε καμια κουβεντα...Αλλα οπως και να εχει δεν ειναι καλη ιδεα γιατι οντως χρειαζεται ενα περιθωριο χρονου σε ολες τις πλευρες και θα φανει ασχημο,sorry...Ισως η καλυτερη λυση ειναι αυτο που προτεινει η little monkey.Να τον ενθαρρυνεις και με την σταση σου να του δειξεις οτι το σχολειο δεν ειναι προαιρετικο αλλα και να μην το παρει και στραβα κιολας...Εν ολιγοις ετσι οπως το χειρηστηκες νομιζω οτι ηταν η καλυτερη λυση... Καλη συνεχεια...

Κι εμάς η δικιά μας νηπιαγωγός ήταν φωνακλού....πολύ.

Πέρναγες απ έξω κι έλεγες αμαν παναγίτσα μου, πάνε τα παιδάκια.

Κάθισα μια μέρα έξω από το σχολείο και την άκουγα.......φωνάρα η τύπισσα, για την σκάλα του Μιλάνου όχι αστεία.

Αλλά ήταν ΜΟΝΟ φωνακλού και τίποτε άλλο.

Εάν δεν έχει συνηθίσει το παιδάκι σου σε υψηλούς τόνους φωνής (εχμμμ δεν έχει εμένα για μάνα:P), τότε προσπάθησε να του εξηγήσεις ότι δεν μιλάνε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο.

Απλά έχε την στο νού σου να δεις αν είναι μόνο φωνακλού και τίποτε άλλο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Θα δικαιολογήσεις λίγο τη δασκάλα στο παιδί (για αρχή), αλλά θα έχεις το νου σου.

Έχει τύχει να περνάω έξω από νηπιαγωγείο και να ακούω τη δασκάλα μέσα από την τάξη να ουρλιάζει... Αυτό δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση, όσους ταραξίες και να έχει μέσα στην τάξη. Αν ήταν το δικό μου παιδί μέσα, θα έμπαινα επιτόπου να την κανονίσω.

Κι εμάς η δικιά μας νηπιαγωγός ήταν φωνακλού....πολύ.

Πέρναγες απ έξω κι έλεγες αμαν παναγίτσα μου, πάνε τα παιδάκια.

Κάθισα μια μέρα έξω από το σχολείο και την άκουγα.......φωνάρα η τύπισσα, για την σκάλα του Μιλάνου όχι αστεία.

Αλλά ήταν ΜΟΝΟ φωνακλού και τίποτε άλλο.

Εάν δεν έχει συνηθίσει το παιδάκι σου σε υψηλούς τόνους φωνής (εχμμμ δεν έχει εμένα για μάνα:P), τότε προσπάθησε να του εξηγήσεις ότι δεν μιλάνε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο.

Απλά έχε την στο νού σου να δεις αν είναι μόνο φωνακλού και τίποτε άλλο.

Δυστυχως...και ντρεπομαι που το λεω...είμαι κι εγω φωνακλου.Το παλευω να το αλλαξω...αλλα δυσκολο πολύ.Γι αυτό κιολας όπως προειπα μου εκανε και εντυπωση που ειπε ατι τετοιο το παιδι...μιας και εχει μαθει στις φωνες:oops:.Σκεψου ότι ειπα στο παιδι...και η μαμα είναι φωνακλου αλλα αυτό δε σημαινει ότι είναι κακια...για να δικαιολογησω τη δασκαλα:oops:.Προφανως η συγκριση που γινεται στο μυαλο του είναι με την προηγουμενη δασκαλα και όχι μαζι μου.

Τωρα θα μου πεις αντι να ασχοληθώ με το αν είναι φωνακλου η δασκαλα καλυτερα να ασχοληθώ με το να μην είμαι εγω φωνακλου...και δικιο θα εχεις δλδ.

Παντως χθες το χαρηκε πολύ που κατσαμε οι δυο μας και καναμε την εργασιουλα που τους ειχε βαλει για σημερα κι εκει λιγο ηρεμησε.Σημερα πηγε κανονικα χωρις γκρινια.Τωρα περιμενω να γυρισει να δω αντιδράσεις.

Εγώ νομίζω πως με μια μόνο μέρα είναι πολύ νωρίς για σχόλια...και τι μέρα ε;;η πρώτη του νηπιαγωγείου. Ας περάσουν λίγες μέρες και μετά θα φανεί το πράμα, τώρα εννοείται ότι δκαιολογείς τη δασκάλα δε τίθεται ερώτημα καν νομίζω.

Διαφημίσεις

Δυστυχως...και ντρεπομαι που το λεω...είμαι κι εγω φωνακλου.Το παλευω να το αλλαξω...αλλα δυσκολο πολύ.Γι αυτό κιολας όπως προειπα μου εκανε και εντυπωση που ειπε ατι τετοιο το παιδι...μιας και εχει μαθει στις φωνες:oops:.Σκεψου ότι ειπα στο παιδι...και η μαμα είναι φωνακλου αλλα αυτό δε σημαινει ότι είναι κακια...για να δικαιολογησω τη δασκαλα:oops:.Προφανως η συγκριση που γινεται στο μυαλο του είναι με την προηγουμενη δασκαλα και όχι μαζι μου.

Αν είσαι και εσύ φωνακλού και παρόλαυτά ενοχλήθηκε με τις φωνές της δασκάλας, μήπως το παράκανε και η άλλη; Δεν ξέρω...

Από την άλλη όντως είναι η πρώτη μέρα, μπορεί να του λείπει η παλιά του δασκάλα, μπορεί οτιδήποτε. Απλώς έχε το νου σου για αρχή. Μην κάνεις κάτι.

(επίσης άλλο το να έχει βροντερη φωνή η δασκάλα για να επιβληθεί και άλλο να ουρλιάζει σαν υστερικιά σαν αυτή που σας έλεγα...)

Καλησπέρα και απο μενα! Εγω θα προσπαθούσα , η τουλαχιστον ετσι κανω με το δικό μου, να του εξηγήσω και να τον καταλάβω. Δε θα τη δικαιολογούσα σε καμία περιπτωση , ουτε θα την κατηγορουσα. Θα του ελεγα απλα οτι καταλαβαίνω απολυτα οτι σε ζαλιζει αλλα δυστυχώς ετσι ειναι τα πραγματα, αυτη μας όρισαν για φέτος θα πρεπει να μάθεις να συνυπάρχεις. Επισης θα του ελεγα οτι αν θεωρει οτι φωνάζει αδίκως η δασκάλα, μπορει ευγενικά να της ζητήσει να μη το κανει γιατι πολυ απλα τον εκνευρίζει. Να κανει ο ίδιος την παρατήρηση και να μην εμπλακείς εσυ. Καημενο οντως μπορει να τον ζαλιζει παντως! Οπως και εμάς οι συνάδελφοι! Ας μαθει απο τωρα να τους περιορίζει ευγενικά και να τα λύνει μονος του. Εννοειται οτι λύση δεν ειναι να αλλάξει σχολείο πχ !

Συγγνώμη, αλλα να κανει το 5 χρόνο παρατήρηση στη δασκάλα;

Λοιπον,σημερα τα πηγαμε πολύ καλα.Γυρισε πολύ ευχαριστημένος.Η δασκαλα μου ειπε σημερα δε φωναζε όπως χθες.Γενικα καμια σχεση με χθες ευτυχως.

Niki81 ειλικρινά με έπιασαν τα γέλια.:P:p:p

Είμαι δασκάλα και δυστυχώς είμαι κι εγώ απίστευτα φωνακλού. Μάλλον όπως λέμε στην Κρήτη είμαι βροντόφωνη. Ειλικρινά δεν το κάνω επίτηδες κι ευτυχώς οι μαθητές μου με ξέρουν. Όταν όμως μπαίνω σε καινούργια τάξη τα παιδιά στην αρχή ,τα βλέπουν όλα. Αφού τους λέω να μου το λένε όταν ξεχνιέμαι και μιλάω δυνατά.

Να φανταστείς μιλάω στο τηλέφωνο και με ακούνε όλοι.

Μην στεναχωριέσαι! Όλα θα πάνε καλάμε το μικρό σου!

Είμαι δασκάλα και δυστυχώς είμαι κι εγώ απίστευτα φωνακλού. Μάλλον όπως λέμε στην Κρήτη είμαι βροντόφωνη. Ειλικρινά δεν το κάνω επίτηδες κι ευτυχώς οι μαθητές μου με ξέρουν. Όταν όμως μπαίνω σε καινούργια τάξη τα παιδιά στην αρχή ,τα βλέπουν όλα. Αφού τους λέω να μου το λένε όταν ξεχνιέμαι και μιλάω δυνατά.

Αγαπητη μου...τα αποτρελαίνουμε που τα αποτρελαίνουμε εμεις οι μαμαδες στο σπιτι...μη συνεισφερετε κι εσεις ;)!Με το μαλακο...

Μωρε μακαρι το πρόβλημα να είναι ότι η δασκαλα μιλαει δυνατα...μακαρι να είναι τοσο απλο.

Μωρε μακαρι το πρόβλημα να είναι ότι η δασκαλα μιλαει δυνατα...μακαρι να είναι τοσο απλο.

Έχεις λόγο να πιστεύεις πως είναι κάτι άλλο; Έχεις παρατηρήσει κάτι που δεν σου αρέσει ή που σε ανησυχεί;

Έχεις λόγο να πιστεύεις πως είναι κάτι άλλο; Έχεις παρατηρήσει κάτι που δεν σου αρέσει ή που σε ανησυχεί;

Εγω προσωπικα όχι δεν εχω παρατηρησει τπτ...για την ωρα είμαι ευχαριστημενη.Δυστυχως εχω ακουσει όμως πολλα.

Παντως σε εμας για την ωρα η δασκαλα φερεται μια χαρα...παραπονο δεν εχω.Τη δυσαρεσκια του μικρου την πρωτη μερα τη θεωρω πεασμενα ξεχασμένα μιας κι αυτος βλεπω ερχεται ευχαριστημένος πλεον και παει με ορεξη.

Άλλο η φωνακλού βροντόφωνη και άλλο η φωνακλού που υστεριάζει... Νομίζω τα παιδιά και τις μαμάδες τους ενοχλεί το δεύτερο...