Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ


angela_kgr

Recommended Posts

Έχω ξαναγράψει ότι δε μετάνιώνω λεπτό που έκανα επισκληρίδιο. Συμφωνώ με την Αντουανέττα, δεν υπάρχει λόγος να περάσεις τόσο φρικτούς πόνους από τη στιγμή που σου δίνεται η δυνατότητα να μη πονέσεις τόσο. Μια χαρά καταλα΄βαίνεις πότε πρέπει να σπρώξεις,΄΄αλλωστε σε βοηθάει ο γιατρός και η μαία, σου λένε πότε πρέπει να ωθήσεις, όπως όταν πηγαίνεις τουαλέτα. Για να πω την αλήθεια δεν καταλάβαινα ότι έσπρωχνα, απλά έπαιρνα βαθιά ανάσα και μετά σφιγγόμουν δεν ένιωθα σπρώξιμο όυτε φυσικά πόνο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

 

συμφωνω και επαυξάνω!!κι εγω φυσιολογικά γέννησα , εκανα επισκληρίδιο και εζησα την εμπειρία της γέννας στο έπακρο. Το οτι δεν πονάς δεν σημάίνει οτι δεν βιώνεις τον τοκετό. Ούτε παρενέργειες μετεπειτα είχα ουτε τίποτα. 2 ωρες αφότου γέννησα σηκώθηκα κανονικά, έκανα μονη μου μπανακι και ημουν μια χαρα. Η καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με όλα αυτά που διάβασα κατέληξα ότι το ιδανικό είναι να αφήσεις τον τοκετό να εξελιχθεί μέχρι όσο αντέχεις και αν δεις ότι δεν το παλεύεις το θέμα να κάνει επισκληρίδιο. Και αυτό γιατί μπορεί να είσαι τυχερή(η πιο σωστά ο οργανισμός σου να είναι τέτοιος)που να μην πονέσεις πιο πολύ από τον πονόδοντο όπως το έθεσε και μια άλλη μανούλα. Εγώ εχω όμως μια μεγάλη απορία. Θα γεννησω στο Έλενα με την κ.Γεωργιάδου. Δεν το έχουμε συζητήσει ακόμα είναι νωρίς, αλλά διάβασα ότι εκεί δεν εφαρμόζεται τόσο η επισκληρίδιος. Μια κοπέλα άλλαξε γι'αυτό το λόγο μαιευτήριο!!!! Και πείτε ότι εγώ έχω όλη την καλή διάθεση να το πάω μέχρι τελεία διαστολή, έλα όμως αν στην περίπτωσή μου δεν αντέχεται? Και δεν εννοώ να κάνω αναγκαστικά για κάποιο λόγο, απλά να νιώθω ότι ΘΕΛΩ να κάνω, τι γίνεται? 'Εχει κάποια παρόμοια εμπειρία από το νοσοκομείο ή τη γιατρό τη συγκεκριμένη?

 

ερώτηση 2:κάτι διάβασα για μια κοπέλα που ψάχνει μαία...Δεν στην δίνουν πακέτο εκεί? :)

Τι γνώμη υπάρχει για τις μαίες στο Έλενα?Ειδικά σχετικά με τη βοήθεια στο θηλασμό?Ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο, αλλά επειδή παρατήρησα ότι πολλές από εσάς έχετε εμπειρία στο Έλενα

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα κι εγώ το 2ο παιδάκι μου για άλλη μια φορά χωρίς επισκληρίδιο και μπορώ να πώ ότι αυτή τη φορά δε ταλαιπωρήθηκα καθόλου..Πάνω που ζήτησα να τη κάνω σε 10 λεπτά είχα γεννήσει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια, καλημέρα σας,

 

είμαι νέα στην παρέα σας παρόλα αυτά διαβάζω τις ιστορίες σας και τις προσπάθειες σας αρκετα συχνα.

 

Θα ήθελα μια ειλικρινέστατη απάντηση από τις πιο "φοβητσιάρες" για την διαδικασία του τοκέτου. Είμαι έγκυος στην 11 εβδομάδα (μετά από πολλές προσπάθεις εξωσωματικών κ.α) άλλα είμαι από τους ανθρώπους που πονάνε μόνο στο άκουσμα της λέξης πόνος!. Προσπαθώ να ενημερωθώ όσο γίνετε περισσότερο αλλά....,

Link to comment
Share on other sites

αποφασισα οτι θα κανω παιδια μετα απο τις εμπειριες των ξαδερφων μου στην αμερικη τρια παιδια η καθε μια με επισκληριδιο.γεννησα την κορη μου πριν 2,5 χρονια με επισκληριδιο και τον γιο μου πριν 4 μηνες χωρίς γιατι ο γιατρος μου δεν ειχε κανονισει με αναισθησιολογο (με επιασαν πονοι νυχτα ειχα γεννησει 7 το πρωι), αν παω για τριτο θα κλεισω πρωτα τον αναισθησιολογο! υποτιθεται οτι ηταν γρηγορος τοκετος αλλα εγω δεν αντεχω τον πονο ουτε τσιμπημα οποτε....δεν θελω να το θυμαμαι και ουτε τις ατακες απο διαφορες θειες και λοιπα δεν πειραζει το ενοιωσε το παιδι ειναι καλυτερα!! παντως οταν παιρνεις στην αγκαλια σου το μωρο όντως τα ξεχνας τους πονους κτλ

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι σίγουρο πως όταν κρατάς επιτέλους το μωράκι σου στην αγκαλία σβήνονται αρκετές "κακές" αναμνησεις! Παντα όμως όποιον κι αν ρωτήσω την ίδια παραπάνω απάντηση θα παρω....Δεκτη μεν... αλλά καμια φορά οι λεπτομέρειες είναι αυτες που κάνουν τη διαφορα.

 

Ισως θα ήταν σοφο να αναφέρω (για να υπάρχει μία καλυτερη εικόνα της αντίληψης μου για τον πόνο) ότι εχω κάνει 2 φορες ολική ναρκωση 3 ωρων για εξαγωγή δοντιών. :!: Αντιλαμβάνεσε λοιπόν τον καημό μου να μάθω όσες πιο πολλές λεπτομέρειες γίνετε και να καταλάβω τι θα βρω μπροστα μου και τι είμαι ικανη να αντέξω!:-(

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο πως όταν κρατάς επιτέλους το μωράκι σου στην αγκαλία σβήνονται αρκετές "κακές" αναμνησεις! Παντα όμως όποιον κι αν ρωτήσω την ίδια παραπάνω απάντηση θα παρω....Δεκτη μεν... αλλά καμια φορά οι λεπτομέρειες είναι αυτες που κάνουν τη διαφορα.

 

Ισως θα ήταν σοφο να αναφέρω (για να υπάρχει μία καλυτερη εικόνα της αντίληψης μου για τον πόνο) ότι εχω κάνει 2 φορες ολική ναρκωση 3 ωρων για εξαγωγή δοντιών. :!: Αντιλαμβάνεσε λοιπόν τον καημό μου να μάθω όσες πιο πολλές λεπτομέρειες γίνετε και να καταλάβω τι θα βρω μπροστα μου και τι είμαι ικανη να αντέξω!:-(

καλύτερα να μη ρωτάς να μάθεις τίποτα! Εγώ δεν αντέχω ούτε αίμα να μου πάρουν όχι να μου βγάλουν δόντια!΄Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική! Η φιλένάδα μου τρόμαξε να το κάνει και εγώ γέννησα σε 40' και χωρίς ίχνος αναισθησίας.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περπατάς πολύ! Αυτό πραγματικά βοηθάει!Μην αφήσεις τισ δραστηριότητες σου μέχρι την τελευτάια στιγμή και κάνε βόλτες συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

¨λοιπον....ΕΤΡΕΜΑ,,,,,ΜΟΥ ΚΟΒΟΤΑΝΕ Ο ΑΕΡΑΣ στην σκεψη οτι θα ΓΕΝΝΗΣΩ...Εννοειτε οτι επισκληριδιος ηταν Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ>.....

Μεσα στο δωματιακι που καθεσε και περιμενεις ...(δωαμτιο οδυνων_) η μαια ερχετε κ μου λεει να φωναξει αναισθησιολογο για να μου κανει την επισκληριδιο..ΟΧΙ ΟΧΙ ελεγα γιατι ακομα δεν ποναγα...(με προκληση γεννησα)...περιμενα κανεναν δυνατο για να μην χαραμησω τις δοσεις μου...περασε η ωρα..μου εσπασε ο γιατρος τα νερα και ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΣΟΟΥ...ο πονος εροτανε πιο συχνα και ηταν τοσο μα τοσο δυνατος που φωναζα (σαν τις ταινιες ενα πραμα)...ηθελα τον αναισθησιολογο και δεν τον βρισκανε.....καθε φορα που ερχοταν πονος παρακαλαγα να με παρει ο "θεος" πριν ερθει αλλος///ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ<<<<ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ....Τελικα δεν με πηρε ο "θεος" ηρθε η γιατρος να μου κανει την ενεση....3 φορες δοκιμασε...3 φορες με τρυπησε...και με πεθανε....και δεν καταφερε να μου την κανει η $#΅@@% ...φωναζουν αλλον..ο οποιος την εκανε σε δευτερολεπτα...αρισαν να ζεστενονται τα ποδια μου και μουδιασα...ΟΝΕΙΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!οταν μου ελεγε ο γιατρος να σπρωξω εσπρωχνα αλλα δεν ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ>>>>ΤΙΠΟΤΑ>>>ΤΙΠΟΤΑΑ!!!!!!το κεφαλι εβγαινε και εγω ΓΕΛΑΓΑ με τον αντρα μου....μια ελεγε κατι αστειο μια που τελειωσε ολη η εγκυμοσυνη και ξαλαφρωσα γελαγα...βλεπω ξαφνικα το μωρο μποστα μου και λεω "Τα καταφερα!!!!"....ο γιατρος μου ειπε οτι εστω για το καλο επρεπε να βγαλω μια υποτιθεμενη κραυγη...ακουγα αλλες που φωναζαν....απορω...!!!!πιο πολυ με πονεσε η 3$%$^& με την επισκληριδιο που δεν μπορουσε να την κανει παρα η γεννα..πιο πολυ πονεσα που εκανα αιμοροιδα μετα...ειλικρινα...εκει δεν αντεχα....παρα η γεννα με επισκλη.Χωρις ειναι δυνατοι οι πονοι...εγω δεν τους αντεχα,,,η καθεμια ειναι διαφορετικια ομως..αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια.... πραγματικά σε τι, και πως ακριβώς βοηθάει το περπάτημα!:?:

Νομίζω ότι κατεβαίνει το μωρό αλλά δεν είμαι σίγουρη.Πάντως τη μέρα που γέννησα ο γιατρός με έβαλε να κόβω βόλτες και γενίκα μου το έλεγαν όλοι κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ,

 

πραγματικά μου λύσατε κάποιες μου απορίες, βεβαια είναι ακόμα πολύ νωρίς αλλά εγώ εχω φτάσει (με το νου!) ήδη στο τέλος και προσπαθω να δώ τι και πως. Αν και πραγματικά δεν ξέρω κατα πόσο είμαι ικανή να τα βγαλω πέρα! Το θέλω τόσο πολύ το μωράκι μου, αλλά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, όλοι μου έλεγαν κάθε φορά που γινότανε κάτι....."Μα καλά τι θα κάνεις άμα γεννήσεις?". :confused: Δυστηχώς είμαι ακόμα με την απορία.....:-(.

Μία μικρή ερωτηση ακόμα το casperaki είπε ότι δε ζητησε από την αρχή επισκληρίδιο για να μη χαραμίσει τις δόσεις τις, δηλαδή? Είναι συγκεκριμένη η ποσότητα του φαρμάκου και αμα θες κιάλο δεν σου δίνουν και κάθε φορά σε ξανατρυπάνε?

 

Στην καισαρική απ' ότι ξέρω σου βάζουν καθετηράκι στο φυσιολογικό δεν είναι το ίδιο?:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες του φόρουμ.

Σας παρακολουθώ από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι κ' εγώ θα γίνω μανούλα, και ομολογώ οτι η βοήθεια και οι πληροφορίες που μου προσφέρατε μέσα από τις εμπειρίες και τις γνώσεις σας ήταν κάτι παραπάνω από πολύτιμη.

 

Πριν λίγες μέρες γέννησε μια γνωστή μου την ζουζούνα της στο Μητέρα με Φ.Τ. μετά από πρόκληση και 2 δόσεις επισκληριδίου. Το θέμα είναι οτι η επισκληρίδιος που μας είπε ότι της έκαναν ήταν ένα φάρμακο που της έριξαν ενδοφλέβια (στην πεταλούδα που της είχαν τοποθετήσει στον καρπό).

Μέχρι στιγμής είχα την ακράδαντη εντύπωση ότι η επισκληρίος είναι φάρμακο που χορηγείται με σύριγγα κάπου στην σπονδυλική στήλη, οπότε φαντάζεστε ότι έμεινα "παγωτό" όταν μας το διηγήθηκε.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην ήταν επισκληρίδιος αυτό που της έκαναν άλλά να ήταν κάποιο άλλου είδους αναλγητικό;

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες του φόρουμ.

Σας παρακολουθώ από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι κ' εγώ θα γίνω μανούλα, και ομολογώ οτι η βοήθεια και οι πληροφορίες που μου προσφέρατε μέσα από τις εμπειρίες και τις γνώσεις σας ήταν κάτι παραπάνω από πολύτιμη.

 

Πριν λίγες μέρες γέννησε μια γνωστή μου την ζουζούνα της στο Μητέρα με Φ.Τ. μετά από πρόκληση και 2 δόσεις επισκληριδίου. Το θέμα είναι οτι η επισκληρίδιος που μας είπε ότι της έκαναν ήταν ένα φάρμακο που της έριξαν ενδοφλέβια (στην πεταλούδα που της είχαν τοποθετήσει στον καρπό).

Μέχρι στιγμής είχα την ακράδαντη εντύπωση ότι η επισκληρίος είναι φάρμακο που χορηγείται με σύριγγα κάπου στην σπονδυλική στήλη, οπότε φαντάζεστε ότι έμεινα "παγωτό" όταν μας το διηγήθηκε.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην ήταν επισκληρίδιος αυτό που της έκαναν άλλά να ήταν κάποιο άλλου είδους αναλγητικό;

 

 

 

καλημέρα σε όλες!!!

μου κάνει εντύπωση η επισκληρίδιος στην πεταλούδα αλλά μπορεί και να έχουν αλλάξει τα πράγματα (γέννησα πριν 1,5 χρόνο). βέβαια η ξαδέλφη μου που γέννησε πριν 20 ημέρες της την έκαναν στην σπονδυλική στήλη.

παντως την προτείνω ανεπιφύλακτα!! γέννησα και δεν κατάλαβα ΤΙΠΟΤΑ!!!!! ούτε την αναισθητική ένεση πριν την επισκληρίδιο ούτε φυσικά και πόνους γέννας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μακαρι να ειναι ετσι γιατι και εγω φτ με επισκληριδιο παω προς το παρον ......βεβαια μου ειπε ο γιατρος οτι δεν την κανουνε απο την αρχη θα πρεπει λεει να εχω διαστολη 3 με 4 και να μου την κανουν

dev333pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι ετσι γιατι και εγω φτ με επισκληριδιο παω προς το παρον ......βεβαια μου ειπε ο γιατρος οτι δεν την κανουνε απο την αρχη θα πρεπει λεει να εχω διαστολη 3 με 4 και να μου την κανουν

 

ναι έτσι ειναι. εγω γέννησα φυσιλογικά στο ιασώ με επισκληρίδιο και δεν μου την έκαναν απο την αρχή. Πρώτα σου παίρνουν αίμα και σου κάνουν κατι εξετάσεις και πρέπει να έχεις διαστολή 3 με 4

line_m121_beg_40_time_1237608000_text_cf20c1c3c3c5cbcfd320cccfd520c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Κορίτσια Καλημέρα,

 

είχαμε μιλήσει και παλαιότερα αλλά τώρα έχω φτάσει στο τέλος και έχω αρχίσει να τα χάνω! Είμαι στην 36 εβδομάδα και είμαι τρομοκρατημένη. Στο σόι μας όλες οι κοπέλες της δικής μας γενιάς έχουν γεννήσει με καισαρική και καμία δε μπορεί να μου πέι λεπτομέρειες της διαδικασίας αλλά και γενικότερα της όλης εμπειρίας.

 

Ότι γνωρίζω, τα γνωρίζω από εσας , και πραγματικά η ψυχραιμία δεν είναι κάτι που με χαρακτηρίζει αυτές τις ημέρες. Πολλές από εσάς παρουσιάζουν την όλη διαδικασία με τη χρήση επισκληρίδιου σαν μία εμπειρία χωρίς πόνο, ανεκτή και με το αίσθημα μόνο της πίεσης, άλλες όμως όχι. Είναι καθαρά θέμα δόσης φαρμάκου ή αντοχής της κάθε κοπέλας στον πόνο. Οι αντοχές μου είναι μιδαμινές και σε συνδιασμό με το φόβο ανύπαρκτες. Αν είναι θέμα δόσης είναι κάτι που μπορώ να το κανονίσω από πριν? Πόση ώρα κάνει να ενεργήσει, καθώς πολλές λένε ότι δεν πρόλαβαν να φτάσουν στο νοσοκομείο εγκαίρως? Παθαίνω υστερία και μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να μην προλάβω... δε ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα.... λίγη help!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

NOYNOY καλησπερα,εγω γεννησα με καισαρικη γιατι παρουσιαστηκε προβλημα.κ φοβομουν παρα πολυ την επισκληριδιο,οτι θα πονεσω,οτι δεν θα με πιασει κ οτι δεν θα περιμενουν να δρασει,κ ολα αυτα απ τον φοβο μου,γιατι ειμαι πολυ φοβιτσιαρα κ με τον πονο δεν τα παω καλα,τελικα δεν καταλαβα σχεδον τιποτα την ωρα που μου εκανε την επισκληριδιο,ενα απλο τσιμπημα κ λιγη πιεση,αυτο μονο,μεχρι να τελειωσει η γεννα δεν καταλαβα τιποτα.το φαρμακο αν δεν κανω λαθος μπαινει σε δοσεις κ ειναι αναλογα τα κιλα,ετσι ακουσα,μην αγχωνεσαι θα πανε ολα καλα,με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΥΝΟΥ, η δική σου ανατομία μπορεί να επιτρέψει να γεννήσεις φυσιολογικά και όχι με καισαρική. Επειτα η επισκληρίδιος πιάνει πολύ γρήγορα και η μια δοση διαρκει για μια ώρα. Απλά δεν ξέρω αν γεννήσει σε νοσοκομειο φυσιολογικά, νομίζω πως δεν σου κάνουν επισκληρίδιο.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι αντοχές μου είναι μιδαμινές και σε συνδιασμό με το φόβο ανύπαρκτες.

 

Πίστεψε με, κι εγώ έτσι έλεγα...Αλλά εκείνη την ώρα, σου βγαίνει τόση δύναμη, που νομίζεις μπορείς να κουνήσεις βουνά!!!

 

Παρόλο που φοβόμουν, έλεγα θέλω να γεννήσω φυσιολογικά, να το ζήσω όλο αυτό. Έκανα επισκληρίδιο, με έπιασε σε 20 λεπτά, είχα ήδη πόνους 1 ώρα και 30 λεπτά μετά που έκανα την επισκληρίδιο, γέννησα. Έτρεμα για την ένεση, τελικά δεν κατάλαβα τίποτα, εκείνη την ώρα το μόνο που με ένοιαζε ήταν να γεννηθεί η μπουμπού μου καλά...Πάνω από όλα, ψυχραιμία, όσο μπορείς!Το ξέρω είναι δύσκολο στη φάση που είσαι, αλλά όλα θα πάνε καλά...

 

Όσες γυναίκες και να ρωτήσεις, θα σου πουν τη δική τους εμπειρία, που καμία δε θα μοιάζει με την άλλη...Για αυτό το μόνο που έχεις να κάνεις-πιστεύω-είναι να σκέφτεσαι θετικά, να χαίρεσαι τις τελευταίες μέρες ως εγκυούλα και να πειμένεις με λαχτάρα το μωρό σου!

 

Για όποια λεπτομέρεια, μπορείς να ρωτήσεις, αλλά πιστεύω όσα λιγότερα έχεις ακούσει, τόσο καλύτερα, για να μην περιμένεις κάτι, απλά να ζήσεις αυτή τη μοναδική εμπειρία με όλες σου τις αισθήσεις!Και αν -τέλος- μπορείς να αποφύγεις την καισαρική, μην την κάνεις απλά για λόγους φόβου ότι θα πονέσεις!Δεν αξίζει.Ζήσε τον τοκετό σου και απόλαυσε τον ερχομό του μωρού σου...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

....και μετά την επισκληρίδιο τι?....... τι νοιώθεις και πόσο?.... κοριτσια δεν υπάρχει περίπτωση θα γεννήσω πριν της ώρας μου από το φόβο μου και μόνο? Το μωρό προβλέπεται να είναι μεγάλο, μπορώ να ζητήσω μεγαλήτερη δόση ή όχι, και αν κρατάει μόνο μία ώρα όλες τις υπόλοιπες τι γίνετε?.....

Link to comment
Share on other sites

Με την επισκληρίδιο εγώ ένιωθα μόνο μια πίεση...Σα να ήθελα να πάω τουαλέτα (συγγνώμη κιόλας!). Τίποτα άλλο. Πριν είχα νιώσει τους πόνους και το πάλευα με αναπνοές. Μετά όμως είπα είναι χαζομάρα να μην το απολαύσω και αφού είδα πώς είναι ο πόνος, ΟΚ, έκανα την επισκληρίδιο για να είμαι ήρεμη και συνεργάσιμη...Εμένα μου κάναν μια δόση και είχαν έτοιμη και τη δεύτερη...Τελικά δε χρειάστηκε, γιατί πρόλαβα και γέννησα πολύ γρήγορα. Αν κάνεις τόοοοοοοοσες πολλές ώρες να γεννήσεις, είναι καλό να κάνεις ένα διάλειμα ανάμεσα στις δόσεις, έτσι ώστε ο οργανισμός να ξεκουράζεται, να νιώθεις και εσύ λίγο και να βοηθάς με την εξώθηση...Όμως εγώ ένιωθα ΠΟΤΕ ερχόταν η σύσπαση (με την επισκληρίδιο δεν το νιώθεις καλά) και συνεργαζόμουν με τη μαία και δεν κουράστηκα καθόλου..Πόσο μεγάλο το μωρό σου?Το δικό μου ήταν 3700. Πόσο προβλέπεται το δικό σου?Πιο μεγάλη δόση τι να την κάνεις?Η δόση που κάνει για τα κιλά σου είναι αρκετή για να μην νιώθεις πόνο... Μην πελαγώνεις.Τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι τα φαντάζεσαι..Θα ακούς τη μαία και το γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά..Τη μαία κυρίως, εγώ πάντα λέω πως η μαία με ξεγέννησε, όχι ο γιατρός μου.Για τις πρωτότοκες λένε πολλές ώρες, εγώ γέννησα μέσα σε 2,5 ώρες από τον πρώτο πόνο (όχι από την πρώτη διαστολή, γιατί όταν είχα μέχρι 2εκ. δεν πονούσα...).Οπότε μην ακούς τίποτα. Και ούτε έκανα πρόκληση, ωδινοποίηση, ούτε τίποτα.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!Σκέψου μόνο τη στιγμή που θα κρατάς στα χέρια το μωρό σου..Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, ρώτα με κι άλλα...Ότι μπορώ θα σου πω...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

γεννγσα με φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληριδιο οχι επειδη στην αρχη δεν ζητησσα αλλα επειδη οταν ζητησα ηταν παρα πολυ νωρις και μεταοταν πηγα στο χειρουργειο με ηταν μονο 2 λεπτα για να γεννησω και μετα αλλα 15 για να με ραψουν

 

τι εκανα ????βρηκα μια σταση που με βολεψε το βραδυ πουτ επιτελους με αφησαν για να κοιμηθουν και εκεινοι στα 4 και λαγοκοιμομουν απο εκει και περα δεν εβγαλα κιχ

μην τουςαφησεις να σου κανουν κολπικη εξεταση για δευτερη η τριτη φοιρα οπως εγω το ζωων

κανε μερικες αναπνοες αλλα βολεψου στο κρεβατακι σου οπως σου αρεσει και μεινε εκει να παρακολουθεις περιοδικα τηλεοραση και να παρεις ενα ψιλουπνακο

ο υπνος με ειχε βοηθησει αφανταστα ξεκουραστηκα και μετα ξυπνησ το πρωι για να γεννησω μονο σε δυο σπρωξιματα ειχα γεννησει δεν καταλαβα χριστο κατω ηταν μουδιασμενα τα παντα

ο γιατρος δεν ξερω καν πως με προλαβε να με ξεγεννησει

αφου δεν γεννησα στο διαδρομο καλα ηταν!!!!:D:D

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Babystar,

καποιες κοπέλες λένε ότι προς το τέλος για να μπορείς να σπρώξεις σου κόβουν λίγο λίγο το φάρμακο είναι αλήθεια και αν δεν μπορώ όμως έτσι να σπρώξω οι αντιδράσεις μου στον πόνο είναι λίγο .... ακραίες, αν δε θέλω...... λογικά το μωρό σαν το δικό σου θα είναι. Αν δεν προλάβω.... αφού το φάρμακο δρά σε 10 λεπτά γιατί πολλές κοπέλες δεν προλάβαν με διάστολή 6 ή 7 ? Εσύ πότε την έκανες?

Link to comment
Share on other sites

σας ζηλευω κοριτσια και εγω θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα να το ζησω ολο αυτο και να παρω το μπεμπακι μου αγκαλια αμεσως!!αχ τι να κανουμε!!δεν πειραζει σημασια εχει να μας πανε ολα καλα και οχι πως θα γεννησουμε!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...