Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ


angela_kgr

Recommended Posts

Γέννησα πριν 20 ημέρες και εννοείται πως έκανα επισκληρίδιο. Πότε δεν τέθηκε θέμα για το αν θα κάνω ή όχι και από το γιατρό μου και από εμένα. Το θεωρούσα κάτι το αυτονόητο. Άλλωστε από τη στιγμή που υπάρχει τρόπος να μην πονέσεις τόσο πολύ (γιατί κάποιους πόνους τους περνάς, δεν γίνεται αλλιώς) γιατί να το υποστείς όλο αυτό? Πάντως επειδή 50 λεπτά πριν γεννήσω με αφήσανε 15 λεπτά χωρίς ανανέωση επισκληρίδιου, έχω να πω πως θαυμάζω τις γυναίκες που έχουν αντέξει αυτόυς τους πόνους. Νόμιζα ότι μου κόβεται η ανάσα. Μπορεί να φταίει ότι το παιδί δεν είχε καλή θέση, δεν ξέρω, πάντως δεν αντέχονταν. Εγώ και πάλι ψηφίζω επισκληρίδιο και στο δεύτερο παιδί μου, αν αξιωθώ, σίγουρα θα την προτιμήσω.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέννησα πριν 20 ημέρες και εννοείται πως έκανα επισκληρίδιο. Πότε δεν τέθηκε θέμα για το αν θα κάνω ή όχι και από το γιατρό μου και από εμένα. Το θεωρούσα κάτι το αυτονόητο. Άλλωστε από τη στιγμή που υπάρχει τρόπος να μην πονέσεις τόσο πολύ (γιατί κάποιους πόνους τους περνάς, δεν γίνεται αλλιώς) γιατί να το υποστείς όλο αυτό? Πάντως επειδή 50 λεπτά πριν γεννήσω με αφήσανε 15 λεπτά χωρίς ανανέωση επισκληρίδιου, έχω να πω πως θαυμάζω τις γυναίκες που έχουν αντέξει αυτόυς τους πόνους. Νόμιζα ότι μου κόβεται η ανάσα. Μπορεί να φταίει ότι το παιδί δεν είχε καλή θέση, δεν ξέρω, πάντως δεν αντέχονταν. Εγώ και πάλι ψηφίζω επισκληρίδιο και στο δεύτερο παιδί μου, αν αξιωθώ, σίγουρα θα την προτιμήσω.

Και εγώ είχα ζητήσει απο τον γιατρό μου οποιαδήποτε μορφή αναισθησίας και όλα μαζί προκειμένου να μην πονάω αλλά επειδή όλα έγιναν παρα πολύ γρήγορα και ο βαθμός διαστολής εφτασε το 10 σε 40' μου είπε πως αν μου έκανε επισκληριδιο δεν θα μπορουσα να συνεργαστώ και θα γέναγα πολλες ώρες αργότερα γι'αυτό και δεν μου έκανε παρά μου έβαλε και τεχνητούς και δεν κατάλαβα πότε το έκανα. Στο πρώτο σπρώξιμο δεν έγινε τίποτα, στο δεύτερο βγηκε το κεφάλι και στο τριτο όλος ο μπομπιράς μου!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 20 ημέρες και εννοείται πως έκανα επισκληρίδιο. Πότε δεν τέθηκε θέμα για το αν θα κάνω ή όχι και από το γιατρό μου και από εμένα. Το θεωρούσα κάτι το αυτονόητο. Άλλωστε από τη στιγμή που υπάρχει τρόπος να μην πονέσεις τόσο πολύ (γιατί κάποιους πόνους τους περνάς, δεν γίνεται αλλιώς) γιατί να το υποστείς όλο αυτό? Πάντως επειδή 50 λεπτά πριν γεννήσω με αφήσανε 15 λεπτά χωρίς ανανέωση επισκληρίδιου, έχω να πω πως θαυμάζω τις γυναίκες που έχουν αντέξει αυτόυς τους πόνους. Νόμιζα ότι μου κόβεται η ανάσα. Μπορεί να φταίει ότι το παιδί δεν είχε καλή θέση, δεν ξέρω, πάντως δεν αντέχονταν. Εγώ και πάλι ψηφίζω επισκληρίδιο και στο δεύτερο παιδί μου, αν αξιωθώ, σίγουρα θα την προτιμήσω.

Και εγώ είχα ζητήσει απο τον γιατρό μου οποιαδήποτε μορφή αναισθησίας και όλα μαζί προκειμένου να μην πονάω αλλά επειδή όλα έγιναν παρα πολύ γρήγορα και ο βαθμός διαστολής εφτασε το 10 σε 40' μου είπε πως αν μου έκανε επισκληριδιο δεν θα μπορουσα να συνεργαστώ και θα γέναγα πολλες ώρες αργότερα γι'αυτό και δεν μου έκανε παρά μου έβαλε και τεχνητούς και δεν κατάλαβα πότε το έκανα. Στο πρώτο σπρώξιμο δεν έγινε τίποτα, στο δεύτερο βγηκε το κεφάλι και στο τριτο όλος ο μπομπιράς μου!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 20 ημέρες και εννοείται πως έκανα επισκληρίδιο. Πότε δεν τέθηκε θέμα για το αν θα κάνω ή όχι και από το γιατρό μου και από εμένα.

Και εγώ είχα ζητήσει απο τον γιατρό μου οποιαδήποτε μορφή αναισθησίας και όλα μαζί προκειμένου να μην πονάω αλλά επειδή όλα έγιναν παρα πολύ.....!

 

 

Είσαι πολλή τυχερούλα, εγώ έκανα 8 ώρες να γεννήσω και οι πόνοι ξεκινησαν από την προηγούμενη ημέρα. Φαίνεται ο μπέμπης μου δεν ήθελε και πολύ να μας κάνει τη χάρη αλλά τελικά τον καταφέραμε!! :wink:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολλή τυχερούλα, εγώ έκανα 8 ώρες να γεννήσω και οι πόνοι ξεκινησαν από την προηγούμενη ημέρα. Φαίνεται ο μπέμπης μου δεν ήθελε και πολύ να μας κάνει τη χάρη αλλά τελικά τον καταφέραμε!! :wink:

Αχ! Να σου ζήσει! Τώρα είδα πόσο μικρούλης είναι!Το πρώτο σου? Έχετε χαζέψει όλοι φαντάζομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ peny και εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Να..προσπαθουμε να μάθουμε τον μπεμπακο μας,να συγχρονιστούμε, εννοείται πως μας έχει πάρει τα μυαλά.. :lol:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΤΟΚΕΤΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΙΡΕΙΔΙΟ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ...ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΣ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΔΥΝΑΜΗ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΟΣΗ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΠΑΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ...ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΓΛΥΚΑ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ ....ΝΑ ΤΙΣ ΝΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ 24ΩΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΛΙΡΕΙΔΙΟ ΕΙΣΑΙ ΚΑΠΩΣ...ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ...ΕΞΑΛΛΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΟΔΥΝΕΣ ΠΟΝΑΝΕ ΛΙΓΟ Η ΓΕΝΝΑ ΟΧΙ...ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΦΙΛΩ... :D:P

Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι για σενα Beautiful που γεννησες τοσο ευκολα και χωρις πολλους πονους.Δον ειναι δυστηχως ομως ολες οι γεννες ετσι.Τις περισσοτερες φορες ειναι πολυ επωδινες.Εγω γεννησα πριν 2 μηνες φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο και οι πονοι που ενιωσα ηταν απεριγραπτοι.Εξαρταται βεβαια και απο τον οργανισμο.Ετσι επειδη πονουσα τοσο πολυ και κρατησας οι οδυνες 11 ολακληρες ωρες,ημουν τοσοσ εξαντλημενη που δεν χαρηκα το μωρο μολις το γεννησα.Ηθελα μονο να κοιμηθω και να ξεκουραστω.Πιστευω οτι αν εχεις τη δυνατοτητα να κανει καποιος επισκληριδιο να το κανει.Ζεις και χαιρεσαι τα παντα και εισαι και ξεκουραστη για να υποδεχτεις το μωρακι σου και να ζησεις πραγματικα τς πρωτες ομορφες στιγμες.Δεν ειναι καθολου επικυνδηνο και το λενε και οι γιατροι.Οι φιλες μου που γεννησαν με επισκληριδιο ολες λενε οτι δεν καταλαβαν τιποτα και ουτε καν ενιωσαν πονο ή κατι αλλο.Εγω ειμαι υπερ της επισκληριδιου και οταν με το καλο κανω και δευτερο παιδακι θα κανω σιγουρα επισκληριδιο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη μου γέννα δεν έκανα επισκληρίδιο και βέβαια θυμάμαι πολύ καλά τους πόνους! Θυμάμαι όμως επίσης οτι όταν άρχισα πια να σπρώχνω ένιωθα οτι οι πόνοι με βοηθούσαν γιατί ήξερα πότε να σπρώξω και επίσης κατα κάποιο τρόπο έσπρωχνα πιο πολύ γιατί αυτό με ανακούφιζε από τον πόνο...

Αυτό πιστεύω οτι βοήθησε πολύ στο να γεννήσω φυσιολογικά ένα μωρό που είχε και τρείς περιτυλίξεις του λώρου και ήθελε να βγάλει και το χεράκι του μαζί με το κεφάλι (και τα κατάφερε δηλαδή γιατί είχε κολλήσει έτσι και δεν υπήρχε άλλος τρόπος να βγει).

Τώρα είμαι πάλι έγκυος και πραγματικά είμαι σε δίλημμα... Φοβάμαι οτι αν κάνω επισκληρίδιο και δεν νιώθω τίποτα δεν θα ξέρω πως/πότε να σπρώξω. Θα μπορούσε κάποια μανούλα που έχει γεννήσει και με και χωρίς επισκληρίδιο να μου εξηγήσει πως ένιωσε;

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει και τις 2 μεθόδους.

 

Το 2005 που γέννησα την 1η μου κορούλα είχα πάει στο μαιευτήριο με ραντεβού, μου έκαναν τεχνητούς πόνους και έκανα επισκληρίδιο, όλα ήταν καταπληκτικά απλώς ο γιατρός ήταν πολύ χυδαίος την ώρα του τοκετού, και μου χάλασε όλη την χαρά που είχα για το μωράκι μου.

 

Τον Ιανουάριο του 2009, τώρα δηλαδή, γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο, είχα αλλάξει γιατρό και είχε την άποψη να περιμένουμε το μωρό να βγει στην ώρα του, δεν λέω οκ με αυτό, αν εξαιρέσεις την αγωνία του να μην ξέρεις πότε θα γεννήσεις, τέλος πάντων μην τα πολυλογώ, είχαμε συμφωνήσει να κάνουμε επισκληρίδιο, έλα όμως που με έπιασαν οι πόνοι, είχε κίνηση στην κατεχάκη και δεν μπορούσα να φτάσω στο ΛΗΤΩ, έχασα πολύτιμο χρόνο με αποτέλεσμα όταν έφτασα να είναι ήδη αργά για επισκληρίδιο (έφτασα 20 λεπτά πριν την γέννα, δεν πρόλαβαν καν να με ετοιμάσουν, οι πόνοι με έπιασαν στις 7 και 9 είχα γεννήσει).

 

Παρακαλούσα να μου κάνουν ένεση, αλλά είχα πάει με μεγάλη διαστολή και δεν προλάβαιναν, είχα οξύ τοκετό, έκανα λες και με έσφαζαν, τρομακτική εμπειρία, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΖΗΣΩ!

 

Επισκληρίδιο και πάλι επισκληρίδιο, μια χαρά καταλαβαίνεις πότε να σπρώξεις, είναι σαν να θες να πας στο μπάνιο, χωρίς ένεση νοιώθεις σαν να έχεις τρομερή δυσκοιλιότητα νομίζεις ότι θα πεθάνεις, και με ένεση πας απλώς στο μπάνιο.

 

Δεν κατάλαβα δηλαδή γιατί πρέπει να πονάς για να ευχαριστηθείς μια γέννα!

 

Είναι σαν να μου λέει κάποιος ότι εγώ θέλω να πονάω για να πάω στο μπάνιο, το βρίσκω κουτό!!!!!

 

Σαφέστατα υπάρχουν μαμάδες που γέννησαν με μεγάλη ευκολία δεν λέω, γιατί όμως να το ρισκάρεις και αν δεν είσαι από αυτές;

as1cvdSNw3-0010ODc1NTMxfDAwMDY3NDRkfEggRGVzcG9pbm91bGEgbW91IGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ξαναγράψει ότι δε μετάνιώνω λεπτό που έκανα επισκληρίδιο. Συμφωνώ με την Αντουανέττα, δεν υπάρχει λόγος να περάσεις τόσο φρικτούς πόνους από τη στιγμή που σου δίνεται η δυνατότητα να μη πονέσεις τόσο. Μια χαρά καταλα΄βαίνεις πότε πρέπει να σπρώξεις,΄΄αλλωστε σε βοηθάει ο γιατρός και η μαία, σου λένε πότε πρέπει να ωθήσεις, όπως όταν πηγαίνεις τουαλέτα. Για να πω την αλήθεια δεν καταλάβαινα ότι έσπρωχνα, απλά έπαιρνα βαθιά ανάσα και μετά σφιγγόμουν δεν ένιωθα σπρώξιμο όυτε φυσικά πόνο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το προτεινω ανεπιφυλακτα.... Πονεσα πολυ και πονεσα και στον τοκετο μεχρι να μου κανουν δευτερη δοση αλλά τελικα συνεργαστηκα πιο καλα με την επισκληριδιο! Και δεν ενιωσα ουτε μια στιγμη αδυναμη οπως λεει η BEAUTIFULL...ισα ισα που ημουν παρα πολυ φρεσκια και παρα πολυ ηρεμη και περπατησα πολυ γρηγορα!!! Εμενα μου εκαναν διπλη δοση στην αρχη....παρα πολυ φαρμακο!!! Δεν ξερω ακομα το γιατι αλλα τουλαχιστον καταλαβα οτι δεν ειναι τιποτα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια που μοιράζεστε τις εμπειρίες σας. Ευτυχώς έχω αρκετό χρόνο να αποφασίσω και εξάλλου ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί μια γέννα οπότε καμιά φορά κι οι αποφάσεις ανατρέπονται!

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έκανα επισκλ. και όλα πήγαν καλά. Η δόση ήταν τόση όση έπρεπε, έσπρωξα χωρίς να πονάω αλλά ταυτόχρονα καταλάβαινα πώς έπρεπε να σπρώξω. Δεν μπορώ να στο περιγράψω...απλά ξέρεις!!!

Μου έκανε εντύπωση που μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα πόδια μου μια χαρά. Για να καταλάβεις, πήγα να κάτσω μόνη μου στην πολυθρόνα για να με πάνε απο το δωμάτιο ωδυνών στο δωμάτιο τοκετού...περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΕΣΑΣ ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΣΚΛΗΡΕΣ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤ.. ΕΓΩ ΓΕΝΝ. ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΣΤΗΣ 2 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΣΤΗΣ 7 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 2 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ.. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΕΩΡΗΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΩ ΘΡΟΜΒΩΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΖΟΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΘΡΟΜΒΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ..ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΣ ΦΟΒΑΜΕ ΜΗΝ ΜΕΙΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΤΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΑΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΒΛΕΠΕΙΣ... ΤΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΕΓΩ ΘΑ ΒΑΖΑ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ...ΕΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΕΣΥ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΣΥΣΠΑΣΟΥΛΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ...ΚΑΝΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΙΠΑ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΚΟΥΝΟΥΣΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΗΣ 2 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΙΚΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΑΚΟΜΑ ΗΜΟΥΝ ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΤΩ... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ ΤΟΤΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΕΛΕΝΗ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΑΝΑΠΗΡΗ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΕΙ...

ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΗΓΑ με προοπτικη να κανω επισκληριδιο αλλα ειχα πεσει σε λαχειο γιατρο μην στεν μου λειει εαν θα χρειαστει θα την κανουμε ...ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ 40 ΠΥΡΕΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΓΕΝΝΑΩ ΟΧΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΓΕΝΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΦΤΑΣΑ ΟΥΤΕ 20 ΛΕΠΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΕΡΝΩ ΤΗΛ ΛΕΩ ΚΑΘΕ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΕΧΩ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΞΑΝΑ ΠΗΓΑ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΝΟΣ ΕΙΧΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΣ 11 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΥΡΛΙΑΖΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΑΛΛΑ ΠΟΝΟΥΣΑ ΥΠΕΡΒΟΛΗΚΑ ΚΑΘΕ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΦΩΝΑΖΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ 30 ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΤΕΝΤΩΣΑΝ ΟΙ ΦΛΕΒΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΙΓΑΝ ΕΙΧΑ 40 ΠΥΡΕΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ ΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ 3 ΝΥΚΤΕΣ ΑΦΥΔΑΤΩΜΕΝΗ ΑΦΟΥ Η ΜΑΙΑ ΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΙΚΕ ΑΝΤΕ ΚΟΠΕΛΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΗΡΘΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙΜΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 9 ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ ΠΑΝΔΙΝΑ 5-30 ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡ ΚΑΙ 6 ΠΑΡΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΕΝΝΗΣΑ... ΥΠΕΡ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites

γειά σας

Εγώ με τις διηγήσεις που άκουγα είχα πανικοβληθεί και είχα προετοιμαστεί ότι η γέννα είναι ένα μαρτύριο και ευχόμουν να αντέξω.

δεν έκανα επισκληρήδιο.

 

Στην πρώτη γέννα, αρχές 1999 ούτε το ήξερα. Ευτυχώς από τη στιγμή που έσπασαν τα νερά γέννησα σε 1,5 ώρες.

 

το Νοέμβριο του 2008 πήγα στο νοσοκομείο να γεννήσω με πρόκληση. Μέχρι να φτάσω είχα διαστολή 5 και ούτε καταλάβαινα πόνο. Μέχρι να με ετοιμάσουν ήρθε και ο γιατρός. Θυμάσαι πως γεννάνε μου λέει; όχι λέω γιατί γέννησα γρήγορα. Ευτυχώς που μου το είπες μου απαντάει και μου έσπασε τα νερά.

όταν ζήτησα να κάνω επισκληρήδιο μου είπε ότι δεν θα προλάβω και πραγματικά γέννησα σε 1 ώρα.

μάλλον ήμουν τυχερή.....

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου λέει και ο γυναικολόγος. δυστυχώς προβλήματα υγείας, αποβολή ,διαβήτης και άλλοι λόγοι δε μας το επέτρεψαν.

Ευχαριστώ όμως το Θεό που έχω δυο παιδάκια έστω με 9,5 χρόνια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει εσυ να εισαι καλα ΑΣΕ ΑΠΟ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟ ΧΑΠΑΚΙ ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ . ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΓΕΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ παιδακια μας και μας φτανουν αλλες προσπαθουν χρονια για ενα και εμεις που εχουμε δυο .ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!να ρωτήσω...εσείς που έχετε κανει επισκληρίδιο (είτε γεννήσατε φυσιολογικά ,είτε με καισαρική) όταν σας έκαναν την ένεση , πόνεσε?? πρέπει εκεινη τη στιγμή από όσο ξέρω,να μένεις ακίνητη...

και μόνο με το που θα με ακουμπούσε η βελόνα θα τιναζόμουν απτο φόβο μου....!

 

θα γεννήσω σε 2 εβδομάδες με καισαρική (πρέπει λόγω ιστορικού) και σκέφτομαι την επισκληριδιο...αλλά ΤΡΕΜΩ!!

 

και κάτι άλλο..η τοποθετηση του ουροκαθετήρα...πονάει??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!να ρωτήσω...εσείς που έχετε κανει επισκληρίδιο (είτε γεννήσατε φυσιολογικά ,είτε με καισαρική) όταν σας έκαναν την ένεση , πόνεσε?? πρέπει εκεινη τη στιγμή από όσο ξέρω,να μένεις ακίνητη...

και μόνο με το που θα με ακουμπούσε η βελόνα θα τιναζόμουν απτο φόβο μου....!

 

θα γεννήσω σε 2 εβδομάδες με καισαρική (πρέπει λόγω ιστορικού) και σκέφτομαι την επισκληριδιο...αλλά ΤΡΕΜΩ!!

 

και κάτι άλλο..η τοποθετηση του ουροκαθετήρα...πονάει??

 

Ntinti, To mono pou me ponese itan i topiki anesthisia. Me tin episkliridio eniotha mono ligi piesi kai tipot'allo. Ton ourokathetira logika tha sou ton valoun afou sou valoun tin episkliridio, opote den tha katalaveis tipota. Otan sto vgaloun tha na niothis ligi piesi kai ena tsouksimo :-)

 

Etsi, eniosa ego toulaxiston kai ap'oti xero exartate kai apo tin kathe ginaika kai tis antoxes kai fovous tis. Epidi eimai anthropos me fantasia skeftomoun sto mialo mou ti mou ekane i anaisthisiologos kai anxonomoun kai sfigomoun pou isos na min me voithise. Exartate kai apo ton/tin anaisthisiologo....i proti me ponese me tin topiki anaisthisia, h defteri itan toso kali pou den katalava tipota.

Kali sou epitixia kai me to kalo na genisis to moraki sou!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...