Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ


angela_kgr

Recommended Posts

κοριτσια, εχετε ακουσει κατι ή σας εχει συμβει κατι κακο, οσο αναφορα την επισκληριδιο? εννοω,οκ, ολα καλα, δε πονας, αλλα παρενεργειες υπαρχουν? μπορει να παει κατι στραβα?

 

προς το παρον, εγω εχω ακουσει μια περιπτωση που η κοπελα αργησε παρα πολυ να ξανααποκτησει ελεγχο του σωματος της (ομως δεν την ξερω προσωπικα τη κοπελα, μου το ειπαν, οποτε δε μπορω να ξερω αν αυτο ειναι υπερβολη η πραγματικοτητα), και δευτερον, εχω ακουσει περιπτωσεις σε γυναικες που εμφανιζεται υπερβολικη φαγουρα σε ολο το σωμα ως συνεπεια της επισκληριδιου, και αυτο κραταει αρκετες εβδομαδες (αν και δεν ειναι τιποτα σοβαρο, μου ακουγεται ομως πολυ ενοχλητικο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο πρωτο μου παιδακι με επιασε φαγουρα μεσα στο χειρουργειο(Φ.Τ.) και μου εβαλαν στον ορο Fenistil και μολις με πηγαν στο δωματιο ανανηψης κρυωνα πααααρα πολυ!

Κατα τα αλλα κανενα προβλημα!

4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν μάλλον απο τις τυχερές, δεν είχα καμία απολύτως παρενέργεια.

Μη νομίζετε δηλαδή οτι όλα όσα ακούτε θα σας συμβούν σίγουρα... να είστε θετικές.

Αυτή η ένεση φέρνει μια απίστευτη ανακούφιση την ώρα του τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!

 

ΩΣ ΤΩΡΑ ΑΚΟΥΓΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΦΗΜΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΚΙ ΕΛΕΓΑ... ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΜΩΡΕ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΜΥΓΙΑΓΓΙΧΤΕΣ... ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΚΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΕΙΡΑ, ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ ΚΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΑΚΕΣ! ΠΕΡΑΣΕ ΟΜΩΣ Η ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ, ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΓΙΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΟΣΗ ΚΙ ΟΛΟ ΤΟ ΙΑΣΩ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΡΙΕΜΑΙ ΤΗ ΜΑΙΑ ΜΟΥ... ΟΥΡΛΙΑΖΑ ΜΕ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΝΑΙ. (ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ.) ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ. ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ. ΕΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ. ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΝΗΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΜΟΣ ΜΟΥ ΑΜΕΣΩΣ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΡΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. Η ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΡΙΧΤΕΡ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΦΟΡ ΠΟΛΛΑ ΝΤΕΣΙΜΠΕΛ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ. ΣΑΝ 100 ΟΡΓΑΣΜΟΥΣ ΜΑΖΙ (ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΑΩ). ΚΙ ΙΣΩΣ ΛΕΩ ΙΣΩΣ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΠΟΝΕΣΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΩΡΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΠΟΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ.

 

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ, ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΛΙΓΟ ΘΑ ΕΡΕΘΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΘΗΛΕΣ, ΛΙΓΟ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ (ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ, ΕΝΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΡΚΕΙΤΑΙ ΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΕ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΙΤΙΜΕΣ ΚΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΟΥ). ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΝΥΠΟΜΩΝΩ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΪΣΩ. ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΩ. ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΕΔΩ, ΟΤΙ ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟΥΣ ΕΝΝΕΑ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ. ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΤΡΕΛΑΙΝΟΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΙΣΑ-ΙΣΑ ΤΑ ΒΑΡΙΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ!!!

 

ΑΥΤΑ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ, ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ. ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ, ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ. ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Είμαι καινούρια στην ομάδα, μόλις σήμερα γράφτηκα. Ως τώρα μου αρκούσε να διαβάζω όσα έχουν γράψει άλλοι και είναι αλήθεια πολύ κατατοπιστικά! Όσο όμως πλησιάζει ο καιρός (σε λιγότερο από δύο μήνες) έχω περισσότερες απορίες και θα ήθελα ορισμένες συμβουλές.

Θα ήθελα να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο, εάν φυσικά δεν προκύψει κάποιο πρόβλημα. Το έχω συζητήσει και με τον γιατρό μου, τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα. Αυτό που δυσκολεύομαι πολύ να βρω είναι μία μαία να με βοηθήσει στην προετοιμασία και με τις αναπνοές την ώρα εκείνη. Μία που βρήκα ήταν αρκετά συμπαθής, αλλά από κάποια πράγματα που συζητήσαμε σχετικά με τον φυσικό τοκετό , το θηλασμό κ.α., δεν μου φάνηκε της ίδιας φιλοσοφίας, χωρίς να είναι αρνητική. Μία άλλη που συνάντησα ήταν πολύ καλή, με εμπειρία στο εξωτερικό και υπέρμαχος του φυσιολογικού τοκετού (χωρίς να είναι από αυτές τις πολύ άγριες που μαλώνουν με τους γιατρούς!). Δυστυχώς εργάζεται σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν της επιτρέπεται να ιδιωτεύει! Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

Εγώ είχα αποφασίσει οτι θα έκανα επισκληρίδιο αν δεν άντεχα.Επειδή έχω μεγάααλο κύκλο και όχι ιδιαίτερα σταθερό,οι ημερομηνίες που έβγαιναν με βάση την περίοδο μου δεν ήταν και τόσο αξιόπιστες.Είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη(οδηγούσα μία εβδομάδα πριν γεννήσω)και όλα έδειχναν οτι το μωρό ερχόταν φυσιολογικά,χωρίς να έχει μπλεχτεί στο λώρο.Όμως είχα σχεδόν κλείσει 41 εβδομάδες και ο γιος μου ήταν ψηλά και οτράχηλός μου τελείως κλειστός.¨Ετσι μπήκα για πρόκληση τοκετού,έβαλα υπόθετο και μετά από τουλάχιστον 6 ώρες είχα διαστολή 1 και καθόλου συσπάσεις.Μου έσπασε η μαία τα νερά,τζίφος και πάλι.Πήρα oxitocin και άρχισαν οι συσπάσεις να είναι ανυπόφορες αλλά η διαστολή και πάλι 1.Αναγκάστηκα να κάνω επισκληρίδιο και μετά από λίγο δεν ακούγαμε το μωρό.Εκεί έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου.Αφού μου αλλαξαν καμια δεκαριά φορές θέση ακούσαμε και πάλι το μωρό.Τελικά γέννησα με καισαρική,αν και όταν βγήκε ο μικρός είχε ένα εξόγκωμα στο κεφαλάκι του,πιθανόν γιατί είχε αρχίσει να κατεβαίνει για να γεννηθεί φυσιολογικά.Αυτό το συμπέρανα και γιατί λίγο πριν πάρω τη δεύτερη δόση επισκληριδίου για την καισαρική είχα αρχίσει να νιώθω έντονο καύσο στον τράχηλο,αλλά εκείνη την ώρα δε μπορούσα να ξέρω τι γίνεται και ο γιατρός μου δεν είχε έρθει ακόμα στο χειρουργείο γιατί τελείωνε φυσιολογικό τοκετό με μία άλλη ασθενή.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν χτες σε μια συζήτηση με μια φίλη μου και τη μητέρα της ότι μια γιατρός που ξέρουν έκανε επισκληρίδιο και έμεινε παράλυτη!...τώρα ειναι σε καροτσάκι και έχει και μικρά παιδάκια :cry::cry:

 

Λες το κάνουν όλοι....σε μένα θα τύχει...αλλά ποτέ δεν ξέρεις....και δεν τα ακούς κιόλας αυτά στην τηλεόραση γιατί κουκουλώνονται....αχ πως θα αντέξωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!! και γω νεα στο forum!!

 

γεννησα με φυσιολογικο τοκετο με προκληση και γω! Εβαλα επισκληριδιο καποια στιγμη κατα την φαση της διαστολης (περιπου σε διαστολη 3 με 4), γιατι απο κει και περα δεν αντεχοταν η κατασταση και ηταν ολα μια χαρα! μην ακουτε αυτα περι παραλυσιας και τετοια! εμενα δεν μου εφερε κατι το πολυ τρανταχτο! απλα αμεσως μετα τον τοκετο, ειχα ενα τρεμουλο στο κορμι μου, οπως οταν κρυωνεις πολυ και χτυπουν τα δοντια σου!!!) και οι μαιες με καθησυχασαν οτι ισως να προερχεται απο το στρες του τοκετου ή και απο την επισκληριδιο!! περασε σε κανα δυωρο! ολα καλα απο κει και περα! ξεμουδιασαν τα ποδια μου σε ενα τριωρο με τετραωρο και μετα αρχιζει το θεμα του οτι πρεπει να πας τουαλετα για πιπι!! αυτο μαλιστα! το θεωρησα μανικι! αλλα ολα περνουν! ολα!!

Μολις χαιδεψεις το πλασματακι που σου φερνουν....

φιλια, με το καλο σε ολες σας!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

anastasia_v έχω να σου προτείνω την καταπληκτική μου μαία αλλά απ' ότι βλέπω εισαι Θεσσαλονικιά, έ; Οπότε, μάλλον άκυρο. Πές μου αν δεν κατάλαβα καλά.

 

Αν μπορείς στείλε μου τα στοιχεία της και καμιά πληροφορία για αυτήν σε εμένα εγώ γεννάω Αθήνα. Είμαι στο ψάξιμο για μαία.

Σε ευχαριστώ πολύ :)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είπαν χτες σε μια συζήτηση με μια φίλη μου και τη μητέρα της ότι μια γιατρός που ξέρουν έκανε επισκληρίδιο και έμεινε παράλυτη!...τώρα ειναι σε καροτσάκι και έχει και μικρά παιδάκια :cry::cry:

 

Λες το κάνουν όλοι....σε μένα θα τύχει...αλλά ποτέ δεν ξέρεις....και δεν τα ακούς κιόλας αυτά στην τηλεόραση γιατί κουκουλώνονται....αχ πως θα αντέξωωωωωωωωωωωωωωωωωω

 

αυτα ειναι χαζομαρες... ευλογημενο το ονομα του Χριστιανου, Μουσουλμανου, Βουδιστη -εκει θα κολλησουμε τωρα-, που ανακαλυψε την επισκληριδιο!!! οταν ερθει η ωρα κοπελια(με το καλο), και σου πουν για επισκληριδιο, μη περιμενεις να τ ακουσεις δευτερη φορα... αν και ειμαι σιγουρη πως δε χρειαζεται να στο πω εγω αυτο... θα φωναξεις "ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ" τοσο δυνατα που θα ακουστεις στη Κρητη (ας πουμε...) εκει δλδ, που κανουν βολτα οι τουριστες στη Κνωσσο, θα πουν ξαφνικα, "α χαααααααα, ειπε ναι η yogini στην επισκληριδιο"

 

εγω πηγα να το παιξω μαγκας πριν αρχισουν οι πονοι, και καλα, αντεχω στο πονο και τετοια... Μονο που δε βουτηξα την ενεση να τη χτυπησω μονη μου την επισκληριδιο!!! γελαγαν στην αιθουσα τοκετου, με το που μου ειπαν "κυρια ταδε, θελετε επισκληριδιο?", μονο που δε βουτηξα τον αναισθησιολογο απο τα πετα να τον αρχισω στις γρηγορες... "και το ρωτας ρε μπαμια?? κοπανα μια γρηγορααααααααααα"

Link to comment
Share on other sites

 

μονο που δε βουτηξα τον αναισθησιολογο απο τα πετα να τον αρχισω στις γρηγορες... "και το ρωτας ρε μπαμια?? κοπανα μια γρηγορααααααααααα"

 

 

Χαχαχαχα τέλειο!!! Πολύ περιγραφικό!!!! :lol:

Ακριβώς έτσι.......

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν χτες σε μια συζήτηση με μια φίλη μου και τη μητέρα της ότι μια γιατρός που ξέρουν έκανε επισκληρίδιο και έμεινε παράλυτη!...τώρα ειναι σε καροτσάκι και έχει και μικρά παιδάκια :cry::cry:

 

Λες το κάνουν όλοι....σε μένα θα τύχει...αλλά ποτέ δεν ξέρεις....και δεν τα ακούς κιόλας αυτά στην τηλεόραση γιατί κουκουλώνονται....αχ πως θα αντέξωωωωωωωωωωωωωωωωωω

 

καλα ειναι δυνατον ενας λογικος ανθρωπος να λεει σε εγκυο ιστορια για παραλυση απο την επισκληριδιο!ελεος πια κανεις δεν εχει χαρουμενες ιστοριες να πει!να μην ακους κανενα να ακους το γιατρο σου μονο.εμενα οταν ημουν 6 μηνων μια πατσαβουρα μου ελεγε οτι εχασε και τα 2 παιδια της σε αυτο το μηνα(τελικα δεν εκανε παιδι)και με ειχε φρικαρει δεν μπορουσα να ηρεμησω!η πεθερα μου (αγιος ανθρωπος)την εκραξε που με φοβισε και με αγχωσε στην κατασταση μου.παντος οσο αφορα την επισκληριδιο εγω θα κανω χωρις 2 σκεψη.η κουμπαρα μου(2 παιδια)η κουνιαδα μου(2 παιδια)και ενα καρο γνωστες που εκαναν μου ειπαν οτι ειναι η καλυτερη ανακαληψη οσον αφορα τον τοκετο.δεν λεω οτι οσες δεν εκαναν κατι εγινε αλλα γιατι να υποφερουμε αν υπαρχει λυση που ζουμε στο μεσαιωνα!η μανα μου εκανε σε ασχετο χειρουργειο επισκληριδιο και ολα οκ η ναρκωση αυτη ειναι πλεον ρουτινας την κανουν και στις καισαρικες για να συμετεχεις και να δεις το μωρο.anyway αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη δεν θελω να σε επιρεασω οτι νιωθεις κανεις.

 

αντε και οτι και να κανεις με ενα πονο που λενε!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν χτες σε μια συζήτηση με μια φίλη μου και τη μητέρα της ότι μια γιατρός που ξέρουν έκανε επισκληρίδιο και έμεινε παράλυτη!...τώρα ειναι σε καροτσάκι και έχει και μικρά παιδάκια :cry::cry:

 

Λες το κάνουν όλοι....σε μένα θα τύχει...αλλά ποτέ δεν ξέρεις....και δεν τα ακούς κιόλας αυτά στην τηλεόραση γιατί κουκουλώνονται....αχ πως θα αντέξωωωωωωωωωωωωωωωωωω

 

καλα ειναι δυνατον ενας λογικος ανθρωπος να λεει σε εγκυο ιστορια για παραλυση απο την επισκληριδιο!ελεος πια κανεις δεν εχει χαρουμενες ιστοριες να πει!να μην ακους κανενα να ακους το γιατρο σου μονο.εμενα οταν ημουν 6 μηνων μια πατσαβουρα μου ελεγε οτι εχασε και τα 2 παιδια της σε αυτο το μηνα(τελικα δεν εκανε παιδι)και με ειχε φρικαρει δεν μπορουσα να ηρεμησω!η πεθερα μου (αγιος ανθρωπος)την εκραξε που με φοβισε και με αγχωσε στην κατασταση μου.παντος οσο αφορα την επισκληριδιο εγω θα κανω χωρις 2 σκεψη.η κουμπαρα μου(2 παιδια)η κουνιαδα μου(2 παιδια)και ενα καρο γνωστες που εκαναν μου ειπαν οτι ειναι η καλυτερη ανακαληψη οσον αφορα τον τοκετο.δεν λεω οτι οσες δεν εκαναν κατι εγινε αλλα γιατι να υποφερουμε αν υπαρχει λυση που ζουμε στο μεσαιωνα!η μανα μου εκανε σε ασχετο χειρουργειο επισκληριδιο και ολα οκ η ναρκωση αυτη ειναι πλεον ρουτινας την κανουν και στις καισαρικες για να συμετεχεις και να δεις το μωρο.anyway αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη δεν θελω να σε επιρεασω οτι νιωθεις κανεις.

 

αντε και οτι και να κανεις με ενα πονο που λενε!!!! :D

 

 

Και η γιατρός μου ειναι κατά και στη μια φίλη μου που έκανε αναγκαστικά καισαρική της έκαναν ολική νάρκωση τελικα (στο ΕΛΕΝΑ) ειχε περιπτώσεις που ειχε επιπλοκές η επισκληρίδιος σε γυναίκες που ήξερε και μπορεί λέει και μετά απο καιρό να σου προκαλέσει διαφορα προβλήματα που δεν θα ξέρεις που οφείλονται....τώρα μεγάλα λόγια δεν λέεω θα δω και θα σας πω μετά. Πάντως αν που ελπίζω όχι φυσικά χρειαστώ καισαρική θα της πω με επισκληρίδιο γιατι θελω να δω το μωράκι μου αμέσως. Μήπως ειναι άχρηστοι οι αναισθησιολόγοι του ΕΛΕΝΑ :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogini εγω με τον γιατρο μου δεν προλαβα να τον ρωτησω αν κανει επισκληριδιο η οχι, προλαβε και μου το ειπε απο μονος του. Μου λεει δεν υπαρχει λογος να πονας, στο 90% των γυναικων εκει κανουν και δεν υπαρχει προβλημα. Γιατι στην αρχη φοβομουν κι εγω αλλα πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να του πω οτι δεν την θελω :D

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

yogini εγω με τον γιατρο μου δεν προλαβα να τον ρωτησω αν κανει επισκληριδιο η οχι, προλαβε και μου το ειπε απο μονος του. Μου λεει δεν υπαρχει λογος να πονας, στο 90% των γυναικων εκει κανουν και δεν υπαρχει προβλημα. Γιατι στην αρχη φοβομουν κι εγω αλλα πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να του πω οτι δεν την θελω :D

 

ωραία εχω την μοναδική γιατρο που δεν την κάνει ούτε στην καισαρική :lol::lol::lol::lol:

Εντάξει μωρέ απλά θα με ακούσουν και στο Σύνταγμα....ευτυχώς δεν εχω ακούσει για καμια που πέθανε απο τους πόνους της γέννας :)

Link to comment
Share on other sites

yogini, δε γινεται να επιμενεις για επισκληριδιο?? δεν ειναι αστειοι οι πονοι, και ειναι εντελως παραλογο να τους υπομεινεις!!! θα πηγαινες να βγαλεις δοντι χωρις αναισθησια???!!!

 

εγω ζοριστηκα ενα διωρο μονο, μετα ολα μια χαρα... θα ηταν πολυ δυσαρεστη εμπειρια ο τοκετος αν δεν εκανα επισκλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης να ξεκινήσει ο τοκετός και στη πορεία να τη ζητήσεις αν δεν αντέχεις..Εγώ δεν έκανα και δε μπορώ να πώ ότι τρελάθηκα και στο πόνο!!!Κάποια στιγμή τη ζήτησα μου είπε ο γιατρός μου τι να τη κάνεις?Σε μισή ώρα θα έχεις γεννήσει..Είναι και στον οργανισμό της γυναίκας το πόσο θα πονέσει και η αντοχή της στο πόνο..Εγώ ας πούμε όταν μου μιλούσαν για τους πόνους της γέννας είχα φρικάρει κι όμως εγώ το έζησα διαφορετικά..Προς θεού όχι ότι δε πονούσα αλλά όχι αυτά τα τραγικά που μου λέγανε..

Link to comment
Share on other sites

yogini μηπως η γιατρος σου δεν θελει την επισκληριδιο ειδικα για την δικια σου περιπτωση η ειναι γενικα κατα της μεθοδου?μου κανει λιγο εντυπωση γιατι δεν εχω ακουσει γυναικολογο να μην ειναι υπερ,εξαλου τα χρηματα τα περνει ο αναισθησιολογος αρα δεν εχει κανενας γυναικολογος οικονομικο οφελος.παντως γενικα ειμαι της αποψης καθε κοπελα να ακουει τον/την γιατρο της αφου κατι ξερουν παραπανο απο τους τριγυρω που απλα θα πουν την προσωπικη τους εμπειρια η τι νομιζουν οτι ειναι σωστο.ακομη οπως λες δεν πεθανε και καμια απο τους πονους της γεννας τωρα αν θα νιωθεις πιο ηρεμη να μην την κανεις μπες με αυτη την προοπτικη και στην πορεια της γεννας βλεπεις δεν θα τελιωσουν οι ενεσεις :D:D:!:

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΛΕΝΑ δεν προτιμουν την επισκληριδιο, οπότε δεν ειναι περιεργο που ο γιατρος της Yogini δεν τη συστηνει. Εγω πριν 2 χρονια ειχα ρωτησει μια γιατρο εκει αν κανουν επισκληριδιο και μου ειχε απαντησει οτι δεν εχουν αναισθησιολογους εμπειρους στη μεθοδο (αναμενομενο, αφου την κανουν σπανια, οπότε δεν εξασκουνται συχνα), γι'αυτο και διαλεξα το ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.

 

Αλλά μεχρι 5 η διαστολη που εκανα επισκληριδιο, οι πονοι μπορει να ειχαν γινει πλεον πολυ δυνατοι, αλλά και παλι αντεχονταν... και 45 λεπτα μετα γεννησα, οπότε τσαμπα την εκανα! (μου ειχαν πει βλεπεις οτι ηθελα 2-3 ωρες ακομα :roll: ) Εκεινη την ωρα, βεβαια, οι πονοι μοιαζουν αφορητοι, αλλά μολις δεις το μωρο ξεχνιουνται ολα. Τοσες μαμαδες που εχουν γεννησει χωρις επισκληριδιο, πώς το εκαναν? Εγω εχω ηδη αποφασισει οτι στο επομενο παιδι δε θα κανω (αν ο τοκετος βαινει καλως, οπως και στο πρωτο), αφου ξερω οτι οσο και να πονεσω στα τελευταια σταδια του τοκετου, μολις βγει το μωρο ο πονος θα εξαφανιστει! :wink:

Link to comment
Share on other sites

yogini μηπως η γιατρος σου δεν θελει την επισκληριδιο ειδικα για την δικια σου περιπτωση η ειναι γενικα κατα της μεθοδου?μου κανει λιγο εντυπωση γιατι δεν εχω ακουσει γυναικολογο να μην ειναι υπερ,εξαλου τα χρηματα τα περνει ο αναισθησιολογος αρα δεν εχει κανενας γυναικολογος οικονομικο οφελος.παντως γενικα ειμαι της αποψης καθε κοπελα να ακουει τον/την γιατρο της αφου κατι ξερουν παραπανο απο τους τριγυρω που απλα θα πουν την προσωπικη τους εμπειρια η τι νομιζουν οτι ειναι σωστο.ακομη οπως λες δεν πεθανε και καμια απο τους πονους της γεννας τωρα αν θα νιωθεις πιο ηρεμη να μην την κανεις μπες με αυτη την προοπτικη και στην πορεια της γεννας βλεπεις δεν θα τελιωσουν οι ενεσεις :D:D:!:

 

Ειναι πολύ κατά γενικώς η συγκεκριμένη γιατρός...λέει οτι εχει δει πολλά! ειδικά αφου κάνει και ολική νάρκωση στην καισαρική :(

 

τώρα τι να σας πω.....ελπίζω να γεννήσω φυσιολογικά και ας φάω και το αγγούρι...γιατρο πάντως δεν ξανα αλλάζω γιατί θα με βρίσει ο άντρας μου!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η γιατρός μου είναι στο Ελενα και όταν της είπα ότι θέλω επισκληρίδιο είπε οκ. Δεν ανέφερε κάτι για μη έμπειρους αναισθησιολόγους!! Μα καλά είναι δυνατόν το μεγαλύετρο μαιευστήριο της Ελλάδος να μην έχει έμπειρους στην επισκληρίδιο? Περίεργο μου φαίνεται...

 

κάπου εδώ μέσα πήρε το μάτι μου ότι αν έχεις σκολίωση απαγορελυτεαι...είναι αλήθεια? δηλαδή πρέπει να πάω και σε ορθοπεδικό να μου πει? (γιατί μια κυρτωσούκα την έχουμε... :roll: )

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

yogini μηπως η γιατρος σου δεν θελει την επισκληριδιο ειδικα για την δικια σου περιπτωση η ειναι γενικα κατα της μεθοδου?μου κανει λιγο εντυπωση γιατι δεν εχω ακουσει γυναικολογο να μην ειναι υπερ,εξαλου τα χρηματα τα περνει ο αναισθησιολογος αρα δεν εχει κανενας γυναικολογος οικονομικο οφελος.παντως γενικα ειμαι της αποψης καθε κοπελα να ακουει τον/την γιατρο της αφου κατι ξερουν παραπανο απο τους τριγυρω που απλα θα πουν την προσωπικη τους εμπειρια η τι νομιζουν οτι ειναι σωστο.ακομη οπως λες δεν πεθανε και καμια απο τους πονους της γεννας τωρα αν θα νιωθεις πιο ηρεμη να μην την κανεις μπες με αυτη την προοπτικη και στην πορεια της γεννας βλεπεις δεν θα τελιωσουν οι ενεσεις :D:D:!:

 

Ειναι πολύ κατά γενικώς η συγκεκριμένη γιατρός...λέει οτι εχει δει πολλά! ειδικά αφου κάνει και ολική νάρκωση στην καισαρική :(

 

τώρα τι να σας πω.....ελπίζω να γεννήσω φυσιολογικά και ας φάω και το αγγούρι...γιατρο πάντως δεν ξανα αλλάζω γιατί θα με βρίσει ο άντρας μου!

yogini γεια σου,

Έχω γεννησει δύο παιδιά φυσιολογικά και τα δύο χωρίς επισκληρίδιο,με διαφορά 8 1\2 χρόνια το ένα από το άλλο.Είχα ζητήσει επισκληρίδο από τον γιατρό μου πριν πάω να γεννήσω,γιατί είχα ακούσει για τους φοβερούς πόνους της γέννας και έλεγα γιατί να τους περάσω άν δεν υπάρχει λόγος.Ο γιατρός μου έλεγε θα δούμε πως θα εξελιχθεί η γέννα κι αναλόγως θα πράξουμε.Την πρώτη φόρα δεν προλάβαμε να κάνουμε γιατί γέννησα μέσα σε 3 ώρες,και την δεύτερη που γέννησα μέσα σε 1 ώρα πάλι δεν προλάβαμε.Οι πόνοι πάντως είναι ανυπόφοροι,ότι και να λένε,αλλά μόλις αντικρίζεις το μωράκι σου δεν θυμάσαι τι ένιωθες πριν 2 λεπτά.......

Link to comment
Share on other sites

yogini μηπως η γιατρος σου δεν θελει την επισκληριδιο ειδικα για την δικια σου περιπτωση η ειναι γενικα κατα της μεθοδου?μου κανει λιγο εντυπωση γιατι δεν εχω ακουσει γυναικολογο να μην ειναι υπερ,εξαλου τα χρηματα τα περνει ο αναισθησιολογος αρα δεν εχει κανενας γυναικολογος οικονομικο οφελος.παντως γενικα ειμαι της αποψης καθε κοπελα να ακουει τον/την γιατρο της αφου κατι ξερουν παραπανο απο τους τριγυρω που απλα θα πουν την προσωπικη τους εμπειρια η τι νομιζουν οτι ειναι σωστο.ακομη οπως λες δεν πεθανε και καμια απο τους πονους της γεννας τωρα αν θα νιωθεις πιο ηρεμη να μην την κανεις μπες με αυτη την προοπτικη και στην πορεια της γεννας βλεπεις δεν θα τελιωσουν οι ενεσεις :D:D:!:

 

Ειναι πολύ κατά γενικώς η συγκεκριμένη γιατρός...λέει οτι εχει δει πολλά! ειδικά αφου κάνει και ολική νάρκωση στην καισαρική :(

 

τώρα τι να σας πω.....ελπίζω να γεννήσω φυσιολογικά και ας φάω και το αγγούρι...γιατρο πάντως δεν ξανα αλλάζω γιατί θα με βρίσει ο άντρας μου!

 

 

καλα εννοειτε οτι δυσκολα αλλαζεις γιατρο ποσο μαλλον προς στο τελος της εγκυμοσυνης σου,μην αγχωνεσαι αλλο ολα καλα θα πανε,καθε τοκετος ειναι διαφορετικος σε καθε γυναικα αρα μονο οταν τον βιωσεις μπορεις να ξερεις πραγματικα τι γινεται και πως νιωθεις, εσυ μπορει να σε power και να μην παρεις χαμπαρι τιποτα ,εγω που πεθανα στον πονο(λιποθημησα για την ακριβεια)στην ληψη τροφοβλαστη φοβαμαι οτι δεν θα την βγαλω καθαρη με τον πονο για αυτο θα κανω επισκληριδιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...