Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινά και γρήγορα σνακ για το σχολείο


Δέσποινα79

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Τα δυο μου αγοράκια από φέτος θα πρέπει να τρώνε στο σχολείο τους: 1) πρόγευμα κι απογευματινό ο μεγάλος (6 χρονών, 1η Δημοτικού) και 2) απογευματινό ο μικρός (4,5 χρονών Προνήπιο). Καμιά ιδέα, εκτός από τοστ και γιαούρτι, εύκολο στην παρασκευή του, νόστιμο και υγιεινό;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α Δεσποινα στο μυαλο μου εισαι...αυτο σκεφτομαι κι εγω σημερα ολη μερα.Εμενα παει νηπιαγωγειο.Περσι στο προνηπιο του εβαζα κανονικα φαγητο και ετρωγε εκει το μεσημεριανο του.Φετος πρεπει να του βαζω κατι για δεκατιανο.

 

Αυτο το τοστ ελεος...εμενα και σπιτι με τα χιλια ζορια θα το φαει.Και το γιαουρτακι ετσι σκετο χλωμο να το φαμε.Συνηθως βαζει και μελι.Μετα παμε σε κεικ η μικρα τσουρεκακια που μπορεις να εχεις στην καταψυξη και να τα ξεπαγωνεις καθε πρωι.Οχι πως θεωρω υγιεινο το κεικαλλα τεσπα.Τυροπιτα χωρις φυλο που τρωγεται και κρυα και γενικως τυροπιτακια η καποια πιττα αν τρωει το παιδι.Εγω τους φτιαχνω και pancakes και τα τρωνε ετσι χωρις να βαζουν κατι πανω.Επξσης σαντουιτσακι με ταχινι.Κυκλοφορει ταχινι με σοκολατα...ο δικος μου το τρωει.

 

Εμενα του αρεσει πολυ να τρωει ωμα λαχανικα, θα επιχειρησω κι αυτο μιας και το ζηταει και θα δουμε.

 

Επισης ειδα σε καποιο φυλλαδιο που μας μοιρασαν προτιναν και φρουτακια σε κομματακια...αλλα μεχρι να τα φανε δε μαυριζουν, χαλανε? Καλα η μπανανα..αλλα αν πχ βαλω μηλο, αχλαδι σε κομματακια θα τρωγονται.Εσεις πως τα βαζετε τα φρουτα? Ολοκληρα η σε κομματακια.

Link to comment
Share on other sites

Α Δεσποινα στο μυαλο μου εισαι...αυτο σκεφτομαι κι εγω σημερα ολη μερα.Εμενα παει νηπιαγωγειο.Περσι στο προνηπιο του εβαζα κανονικα φαγητο και ετρωγε εκει το μεσημεριανο του.Φετος πρεπει να του βαζω κατι για δεκατιανο.

 

Αυτο το τοστ ελεος...εμενα και σπιτι με τα χιλια ζορια θα το φαει.Και το γιαουρτακι ετσι σκετο χλωμο να το φαμε.Συνηθως βαζει και μελι.Μετα παμε σε κεικ η μικρα τσουρεκακια που μπορεις να εχεις στην καταψυξη και να τα ξεπαγωνεις καθε πρωι.Οχι πως θεωρω υγιεινο το κεικαλλα τεσπα.Τυροπιτα χωρις φυλο που τρωγεται και κρυα και γενικως τυροπιτακια η καποια πιττα αν τρωει το παιδι.Εγω τους φτιαχνω και pancakes και τα τρωνε ετσι χωρις να βαζουν κατι πανω.Επξσης σαντουιτσακι με ταχινι.Κυκλοφορει ταχινι με σοκολατα...ο δικος μου το τρωει.

 

Εμενα του αρεσει πολυ να τρωει ωμα λαχανικα, θα επιχειρησω κι αυτο μιας και το ζηταει και θα δουμε.

 

Επισης ειδα σε καποιο φυλλαδιο που μας μοιρασαν προτιναν και φρουτακια σε κομματακια...αλλα μεχρι να τα φανε δε μαυριζουν, χαλανε? Καλα η μπανανα..αλλα αν πχ βαλω μηλο, αχλαδι σε κομματακια θα τρωγονται.Εσεις πως τα βαζετε τα φρουτα? Ολοκληρα η σε κομματακια.

 

Για το μήλο φίλη διατροφολόγος μου έχει πει ότι μπορώ να το καθαρίζω τελευταία στιγμή πριν φύγει το παιδί από το σπίτι, να το κόβω σε κομμάτια και να τα ξανατοποθετώ έτσι ώστε να ξανασχηματίζεται το μήλο, να το βάζω σε σακουλάκι από το οποίο να αφαιρώ όσο πιο πολύ μπορώ τον αέρα και να το κλείνω με αυτά τα ειδικά μανταλάκια (έχει σε σούπερ μάρκετ και στο ικεα) που είναι για αυτήν ακριβώς τη δουλειά. Σε αυτή την κατάσταση μπορεί να το φάει μέσα στις 2-2.30 επόμενες ώρες χωρίς να έχει πάθει τίποτα ούτε εμφανισιακά ούτε από άποψη θρεπτικών ουσιών.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εποχή μπορείς να βάζεις ροδάκινα ή νεκταρίνια που κρατάνε άνετα 2-3 ώρες, ειδικά αν υπάρχει ψυγείο. Επίσης καρότο ή όποιο άλλο λαχανικό τρώει, σπιτικά κουλουράκια, μάφιν, κεκάκια, τυροπιτάκια, τυράκια Babybell, ψωμάκι, ομελέττα, δημητριακά, ρυζογκοφρέτες, μπανάνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν παίρνεις 1 ώριμη μπανάνα και τη χτυπάς με 2 αβγά. Ψήνεις στους 180 αέρα είτε με τη μορφή κρέπας είτε πολλαπλασιάζεις της συνταγή και απλώνεις στις λαμαρίνες. Κόβεις σε κομμάτια και τα αποθηκεύεις στην κατάψυξη. Ξεπαγώνει για πλάκα, οπότε μέσα απλώνεις το άλειμμα της αρεσκείας σους, τυλίγεις συσκευάζεις και έτοιμο.... Πήρα δύο κιλά μπανάνες .....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Miriki θα το φτιάξω το βραδυ και θα σου πω! Βάζεις στο ταψί βούτυρο ; Εγω παντως εχω βολευτεί με το φύλλο κουρου! Φτιαχνω οταν εχω χρονο και τα κόβω σε τετράγωνα! Οταν χρειάστω τους βαζω ζαμπόν τυρί η Μήλο κανέλα η μερεντα η φέτα με αυγό. Βασικα παιρνει ο αντρας μου στη δουλειά και ο μικρός με ενα φρούτο! Μπορεις να βάλεις τα παντα μεσα. Εχει και έτοιμα φύλλα βεβαια απλα μειώνεται το κόστος. Και ο αντρας μου φτιάχνει κουλούρια Θεσσαλονίκης με αλεύρι ζεας. Και αυτο πολυ πολυ καλο!

Link to comment
Share on other sites

Miriki θα το φτιάξω το βραδυ και θα σου πω! Βάζεις στο ταψί βούτυρο ; Εγω παντως εχω βολευτεί με το φύλλο κουρου! Φτιαχνω οταν εχω χρονο και τα κόβω σε τετράγωνα! Οταν χρειάστω τους βαζω ζαμπόν τυρί η Μήλο κανέλα η μερεντα η φέτα με αυγό. Βασικα παιρνει ο αντρας μου στη δουλειά και ο μικρός με ενα φρούτο! Μπορεις να βάλεις τα παντα μεσα. Εχει και έτοιμα φύλλα βεβαια απλα μειώνεται το κόστος. Και ο αντρας μου φτιάχνει κουλούρια Θεσσαλονίκης με αλεύρι ζεας. Και αυτο πολυ πολυ καλο!

 

Καλημέρα!

Το κουλούρι Θεσσαλονίκης πώς το κάνετε;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πίττες δεν τρώνε! Οπότε μάλλον πρέπει να ψάξω για συνταγές στο Ίντερνετ για διάφορα κέικ... Βρε κορίτσια είμαι και λίγο άσχετη με αυτά. Καμιά εύκολη και γρήγορη συνταγή;Σήμερα του έβαλα για πρόγευμα τοστάκι (κλασικό) και σταφύλια και για απογευματινό τσουρεκάκι και κρουασανάκι μικρό έτοιμα (λύση ανάγκης). Προτιμώ όμως να αρχίσω να του κάνω εγώ διάφορα.

Τα φρούτα άμα τα καθαρίσουμε το πρωί και τα βάλουμε σε ταπεράκι διατηρούνται;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στο σχολείο μας είπαν να αποφύγουμε σταφύλια και κεράσια (λόγω σχήματος φαντάζομαι). Επίσης κέικ μπορείς να κάνεις και αλμυρά. Εγώ φτιάχνω ένα πολύ εύκολο με φέτα, γίνεται σαν τυρόψωμο, και μπορείς να το ψήσεις στη φόρμα του κέικ και να το κόβεις φέτες. Αν θέλεις, να σου βρω τη συνταγή.

 

Σήμερα του έβαλα σπιτικά κουλουράκια, ένα τυράκι Babybel και κομμένο καρότο. Σε λίγο θα δούμε τι έφαγε και τι άφησε :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω σημερα του εβαλα σαντουιτσακι και σταφυλια...εφαγε μονο τα σταφυλια...δυστυχως τοστακια,σαντουιτσακια δεν τα τρωει.Ειχε φαει όμως και το πρωι πριν παει στο σχολειο οποτε οκ.

 

Για αυριο εχω φτιαξει τυποπιτουλα χωρις φυλο...θα του βαλω και κανενα καροτακι η μπανανα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πίττες δεν τρώνε! Οπότε μάλλον πρέπει να ψάξω για συνταγές στο Ίντερνετ για διάφορα κέικ... Βρε κορίτσια είμαι και λίγο άσχετη με αυτά. Καμιά εύκολη και γρήγορη συνταγή;

 

Για κέικ είναι εγγύηση η συνταγή που έχει πάνω η κόκκινη φαρίνα του Γιώτη. Πανεύκολη και νοστιμότατη!!!

 

Τα φρούτα άμα τα καθαρίσουμε το πρωί και τα βάλουμε σε ταπεράκι διατηρούνται;

 

Τα σταφύλια διατηρούνται και το ροδάκινο επίσης. Ακόμα καλύτερα αν το ταπεράκι μπει σε ισοθερμικό τσαντάκι (by the way πωλούνται κάποια καταπληκτικά στα περίπτερα της unicef αυτή την εποχή).

 

Ωραίο σνακ που το έκλεψα από μια μαμά στην παραλία το καλοκαίρι είναι επίσης τοστ με ταχίνι, όπου αντί για ψωμί βάζεις ρυζογκοφρέτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φτιάχνω ένα πολύ εύκολο με φέτα, γίνεται σαν τυρόψωμο, και μπορείς να το ψήσεις στη φόρμα του κέικ και να το κόβεις φέτες. Αν θέλεις, να σου βρω τη συνταγή.

 

Για βάλε την βρε κορίτσι να την δούμε κι εμείς!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια το πρωι που ξυπνάνε τα παιδακια σας στο σπιτι τρωνε πριν φυγουν για το σχολειο?Γιατι εμεις βλεπω πως ένα γαλα προλαβαίνουμε να πιουμε.Δεν ξερω και τι ωρα τρωνε αυτό το δεκατιανο.Εσας τι ωρα τρωνε γνωρίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα στα γεννεθλια του μικρου μου ειχα φτιαξει κατι cupcakes φοβερα...τα πιτσιρικια μου τα τσακισαν και η συνταγή ηταν πανευκολη και δεν ηθελα ουτε καν μιξερ.Θα τη βρω το μεσημερι και θα την ανεβασω.Νομιζω η συνταγή ειχε τιτλο "Cupcakes, η original συνταγή" .

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε την βρε κορίτσι να την δούμε κι εμείς!!!:D:D:D

Αυτή είναι η συνταγή που φτιάχνω, πάρα πολύ εύκολη και γευστική!

 

https://www.sintagespareas.gr/sintages/tiropita-eikoli.html

 

Προτείνω λιγότερο λάδι απ' ό,τι λέει η συνταγή - όχι παραπάνω από 3/4 κούπας. Μπαίνει και σε μακρόστενη φόρμα αν θέλετε να κόβεται σε φέτες.

 

Εναλλακτικά, μπορείτε να φτιάξετε μερεντόψωμο!! http://gynaikestiskomotinis.gr/index.php/syntages/item/690-to-dekatiano-tou-sxoleiou

 

Επίσης μπορείτε να βάλετε κορν φέικς (χωρίς γάλα) να τα φάει σκέτα, σαν τσιπς, και να προσθέσετε και σταφίδες.

 

Άλλη ιδέα: σπιτικό ποπ κορν χωρίς ζάχαρη και αλάτι.

 

Τέλος, για τη Νίκη που είπε ότι το παιδί της δεν τρώει σαντουιτσάκια, μήπως φάει κάτι τέτοιο;

 

p_R149439.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η συνταγή που φτιάχνω, πάρα πολύ εύκολη αλλά γευστική!

 

https://www.sintagespareas.gr/sintages/tiropita-eikoli.html

 

Προτείνω λιγότερο λάδι απ' ό,τι λέει η συνταγή - όχι παραπάνω από 3/4 κούπας.

 

Επίσης για τη Νίκη που είπε ότι το παιδί της δεν τρώει σαντουιτσάκια, μήπως φάει κάτι τέτοιο;

 

p_R149439.jpg

 

 

 

Ουαου...εγω φιλη μου θα τα ετρωγα παντως...θα τα δοκιμασω σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η συνταγή που φτιάχνω, πάρα πολύ εύκολη και γευστική!

 

https://www.sintagespareas.gr/sintages/tiropita-eikoli.html

 

Προτείνω λιγότερο λάδι απ' ό,τι λέει η συνταγή - όχι παραπάνω από 3/4 κούπας. Μπαίνει και σε μακρόστενη φόρμα αν θέλετε να κόβεται σε φέτες.

 

 

Την κάνω και εγώ. Προτείνω γιαούρτι, αντί για γάλα, που το γράφει και στα σχόλια κάτω από τη συνταγή.

 

Επίσης, μία άλλη ιδέα είναι τα πιτσάκια. Έχει συνταγή πάνω η κόκκινη φαρίνα Γιώτης, που είπε και η Ντίνα. Φτιάχνετε μικρά πιτσάκια από το βράδυ. Εγώ κάνω παραλλαγή: αντί για αλμυρό γαρνίρισμα, βάζω κανέλα και λίγη κουβερτούρα γάλακτος (σε σταγόνες).

Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια δοκιμασα αυτή την τυροπιτουλα και μας αρεσε πολύ..και πλεον τους φτιαχνω αυτή

 

https://www.sintagespareas.gr/sintages/i-mistiki-sintagi-tiropitas-tis-theias.html

 

είναι πολύ νοστιμη και κρυα και δεν είναι σαν ψωμι οποτε δεν εχουμε και ψίχουλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον θεμα.

 

Εγω κοριτσια φτιαχνω συνηθως σαντουιτς καθε πρωι, παραδοσιακο η κλασικο, με μπακετα φρεσκια γιατι εχω και τον φουρνο κατω απο το σπιτι μου.

Και του αρεσει πολυ.

Το προτιμω απα τα γλυκα σνακ για δεκατιανο.

 

Aυτες τις δυο παραλλαγες κανω.

1ο Σαντουιτς Παραδοσιακο και πολυ υγιεινο

Με ελαιολαδο αρκετο , τυρι φετα, ντοματα και ριγανη.

Και για σως τριμενη ντοματα στην μπακετα.

Αυτο αρεσει πολυ και σε εμας.

 

2. Σαντουιτς Κλασικο

Γαλοπουλα, τυρι κιτρινο , μαρουλι, και βιταμ αντι μαγιονεζα.

Θελω να το δοκιμασω και με ταχινι η φυστικοβουτυρο (που ειναι πεντανοστιμο).

Δεν ξερω εαν ταιριαζει στη γευση.

 

Και η σκετη μπανανα ειναι πολυ καλο δεκατιανο και εχει θερμιδες.

Τα αλλα φρουτακια μου φαινονται δυσκολα.

 

 

Μια αλλη ιδεα ειναι οι αυγοφετες με μελι -καρυδι- κανελα η αλμυρες με τυρι κιτρινο και γαλοπουλα.

Δεν τις εχω δοκιμασει για το σχολειο. Εχουν και λιγο φασαρια το πρωι.

 

Σχετικα με το πρωινο, η παιδιατρος μας ειπε οπωσδηποτε κανονικο πρωινο.

Οχι μονο γαλα. Και το προσπαθουμε, γιατι θελω να πινει και τον φυσικο χυμο πορτακαλιου και να τρωει ενα αυγο οπωσδηποτε για να θωρακισει τον οργανισμο απο τις ιωσεις.

Διαιτολογος μου ειχε πει οτι ειναι τελειος συνδυασμος φ.χυμος πορτοκαλι με αυγο. Ο χυμος βοηθαει να απορροφησει ο οργανισμος ολα τα συστατικα του αυγου, που ειναι πληρης τροφη.

 

 

 

miriki αυτο με την μπανανα και το αυγο μου φαινεται πολυ καλο.

Νικη θα τη δοκιμασω την τυροπιτα.

 

Καροτακια και μηλα ειναι λιγο επικινδυνα γιατι βιαζονται τα μικρα .

Link to comment
Share on other sites

Νικη την εκανα την τυροπιτα.

Ωραια ειναι αλλα μου αρπαξε λιγο πανω κατω, παρολο που δεν την αφησα παραπανω. Και το καλο ειναι οτι δεν μοιαζει με τυροψωμο γιατι δεν εχει πολυ αλευρι.

 

Την εκανα με ελαιολαδο αντι βουτυρο για πιο υγιεινη

Εχεις δοκιμασει με ελαιολαδο? Ειναι πιο αφρατη με το βουτυρο ??

Link to comment
Share on other sites

Νικη την εκανα την τυροπιτα.

Ωραια ειναι αλλα μου αρπαξε λιγο πανω κατω, παρολο που δεν την αφησα παραπανω. Και το καλο ειναι οτι δεν μοιαζει με τυροψωμο γιατι δεν εχει πολυ αλευρι.

 

Την εκανα με ελαιολαδο αντι βουτυρο για πιο υγιεινη

Εχεις δοκιμασει με ελαιολαδο? Ειναι πιο αφρατη με το βουτυρο ??

 

Το ψησικο εξαρταται απο το φουρνο...ο δικος μου δεν ειναι πολυ δυνατος οποτε μη σου πω την αφηνω και λιγο παραπαω.Δε μοιαζει με τυροψωμο γι αυτο μου αρεσει κι εμενα.Με λαδι δεν την εχω κανει...εχω δοκιμασει μια παρομοια ομως που ειναι με λαδι και μια χαρα βγαινει.Εσενα πως σου βγηκε αυτη με λαδι? Εγω συνηθως βαζω μισο βουτυρο μισο βιταμ.Μου αρεσει γιατι δεν ειναι σα ψωμι και γιατι ειναι πολυ καλη κρυα...ακομα κι απο το ψυγειο.

 

Μεγαλη ευκολια να εχεις φουρνο κοντα..ακομα και ενα κουλουρακξ μπορεις να παρεις φρεσκο.Εγω κουλουρακια θεσσαλονικης φτιαχνω δικα μου αλλα μεχρι το αλλο πρωι που θα το παρει το παιδι στο σχολειο δεν ειναι φρεσκα και δε μογ τα πολυτρωει...ενω φρεσκα τα τσακιζει

 

Κι εγω προτιμω τα αλμυρα...δοκιμασα κεικ και τσουρεκακι, τα εφαγε εννοειται...αλλα δε κου αρεσει να τρωει τετοια.Δεψτα θεωρω και υγιεινα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...