Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρυοσυντήρηση (Κατάψυξη) Ωαρίων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας μανούλες,

 

Είμαι 33 ετών, στο πλάνο δεν είναι δυστυχώς να κάνω μωράκι ακόμα αλλά επειδή έχω ένα πρόβλημα υγείας σέφτομαι να καταψύξω ωάρια. Το βασικό μου άγχος έιναι ότι δεν θα βρώ τον κατάλληλο σύντροφο και τα χρόνια περνάνε.. Είμαι δηαλδή στο σημείο που το παίρνω πια απόφαση ότι δεν θα βρώ τον κατάλληλο... Μήπως γνωρίζεται αν ακολουθείτε η όλη διαδικασία της εξωσωματικής δηλαδή φάρμακα κτλ και πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει?

 

Εχει καμία εμπειρία σε αυτό?

 

 

edit admin:

 

δείτε κ αυτό το θέμα :

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσωπικη εμπειρία δεν εχω αλλα μια φιλη μου κατεψυξε την μια ωοθηκη της. Αυτη δεν επιτρεποταν να παρει φαρμακα και ο γιατρος προτεινε καταψυξη του ιστου. Διαφορετικα θα έπαιρνε φαρμακα και θα γινοταν ωοληψια. Μετα υπαρχουν τρεις πιθανοτητες α) να γονιμοποιησεις τα ωαρια με δοτη ώστε αν μεινεις μονη να τα χρησιμοποιησεις στο μελλον β) να καταψυξεις τα ωαρια χωρις να γονιμοποιηθουν γ( να κανεις εναν συνδυασμο του α+β

Γενικα δεν εισαι πολυ μεγαλη. Εχεις ακομη περιθωρια. Απο ορμονες πως εισαι? Σου ειπε κατι ο γυναικολογος σου που σε αγχωσε? Εγω στα 40 εγινα μαμα και χωρις ιδιατερη δυσκολια...μην αποκλειεις να βρεις συντομα εναν καταλληλο συντροφο..;)

Link to comment
Share on other sites

den nomizo pos iparxi logos na viastis na kanis kati tetio apo tora! mono an iparxi kapio provlima igias...alios ise mia xara mikri akoma gia na prolavis na vris ton katalilo ke na kanete to moraki sas!!!!! an den iparxi provlima igias ksanaleo, ego tha to afina sigoura gia merika xronia argotera!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Να είστε καλά!!! Απλά ο κύκλος μου παντρέυεται, κάνει παιδία, και αρχίζω και φοβάμαι ότι μπορεί όταν έρθει η ώρα να μήν μπορώ.. Κάπου διάβασα ότι τα καλύτερα ωάρια είναι ως τα 35 γιατί αυτό το σκέφτηκα....

Link to comment
Share on other sites

μη δινεις σημασια στο τι κανουν οι αλλοι. ολοι ειμαστε διαφορετικοι, αλιμονο αν παντρευομασταν ολοι ταυτοχρονα.

αν ομως το σκεφτεσαι σοβαρα για την ποιοτητα ωαριων (και δεν εχεις αδικο σ'αυτο), και ειδικα αφου εχεις καποιο θεμα υγειας, θα σου προτεινα να παρεις τηλεφωνο σε 2-3 μεγαλα κεντρα να μιλησεις με γιατρους η εμβρυολογους για το τι μπορει να γινει.

 

στην καταψυξη μη γονιμοποιημενων ωαριων δεν τα καταφερνουν ολα τα κεντρα, πρεπει να εχουν καλα εργαστηρια. διαλεξε τον μαστρομηνα, παντο.

θα πληρωσεις για ωοληψιες, και για την καταψυξη θα χρειαστει να πληρωνεις καποια χρηματα καθε χρονο. μετα απο 5 χρονια θα χρειαστει να κανεις "παραταση".

φαρμακα δεν χρειαζεται να παρεις οπωσδηποτε, μπορεις να καταψυχεις καθε μηνα 1 η 2 δικα σου (η παραπανω αν βγαζεις), εκτος και αν θελεις να παρεις πολλα ωαρια σε 1 - 2 μηνες και να ξεμπερδευεις.

 

τη βρισκω πολυ καλη ιδεα τη δικη σου, μακαρι να το εκανα και εγω στην ηλικια σου. γιατι τωρα ειναι αργα. αν εχεις τη δυνατοτητα, καν'το αμεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
μη δινεις σημασια στο τι κανουν οι αλλοι. ολοι ειμαστε διαφορετικοι, αλιμονο αν παντρευομασταν ολοι ταυτοχρονα.

αν ομως το σκεφτεσαι σοβαρα για την ποιοτητα ωαριων (και δεν εχεις αδικο σ'αυτο), και ειδικα αφου εχεις καποιο θεμα υγειας, θα σου προτεινα να παρεις τηλεφωνο σε 2-3 μεγαλα κεντρα να μιλησεις με γιατρους η εμβρυολογους για το τι μπορει να γινει.

 

στην καταψυξη μη γονιμοποιημενων ωαριων δεν τα καταφερνουν ολα τα κεντρα, πρεπει να εχουν καλα εργαστηρια. διαλεξε τον μαστρομηνα, παντο.

θα πληρωσεις για ωοληψιες, και για την καταψυξη θα χρειαστει να πληρωνεις καποια χρηματα καθε χρονο. μετα απο 5 χρονια θα χρειαστει να κανεις "παραταση".

φαρμακα δεν χρειαζεται να παρεις οπωσδηποτε, μπορεις να καταψυχεις καθε μηνα 1 η 2 δικα σου (η παραπανω αν βγαζεις), εκτος και αν θελεις να παρεις πολλα ωαρια σε 1 - 2 μηνες και να ξεμπερδευεις.

 

τη βρισκω πολυ καλη ιδεα τη δικη σου, μακαρι να το εκανα και εγω στην ηλικια σου. γιατι τωρα ειναι αργα. αν εχεις τη δυνατοτητα, καν'το αμεσα.

 

ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει αυτό συνολικά; αν γίνει η ωοληψία σε φυσικό κύκλο υπάρχει διαφορά; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει αυτό συνολικά; αν γίνει η ωοληψία σε φυσικό κύκλο υπάρχει διαφορά; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Βρε παιδι μου δεν σε πήραν κ τα χρονια. Μη πέφτεις στην λουμπα οτι ντε κ καλά θα έπρεπε να έχεις ήδη παιδι. Σκέψου κ πόσες στα 33 τους ειναι χωρισμένες με παιδι. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας εχεις χρονικά περιθώρια. Αλλες δυσκολεύονται στα 30 τους και αλλες μένουν εύκολα στα σαράντα τους. Η φύση ειναι αυτή. Χαλάρωσε

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα! ευχαριστώ για την απάντηση! 31 θα γίνω σε ενα μήνα και δεν έχω σχέση...απλά αγχώνομαι λίγο ότι μέχρι να βρω κάποιον και να φτιάξω και μία σχέση θα περάσουν χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα όλες τα έχουμε περάσει αυτά! Η αλήθεια είναι ότι βασανιζόμαστε εμείς οι γυναίκες μ'αυτό το θέμα.

Θα σου πρότεινα να επικεντρωθεί στο να διαλέξεις έναν καλό σύντροφο που να σε θέλει, να τον θέλεις και να είναι έτοιμος για οικογένεια και παιδιά, μη χάνεις χρόνο με άτομα που ξεκαθαρίζουν (ή που το δείχνουν ξεκάθρα) ότι δεν σκοπεύουν να δεσμευτούν! Βρες εκείνον που θέλει τα ίδια με σένα.

Εϊσαι πολύ μικρή γιαυτό μην αγχώνεσαι, απλά βάλε στόχο!

 

Όσο για τα ωάρια νομίζω 2χιλ ευρώ θα τα έδινες σίγουρα και μπορεί και παραπάνω.

Ακόμα κι αν έχεις τα χρήματα όμως, τα ωάρια δεν αντιδρούν πολύ καλά στην κατάψυξη-απόψυξη και μπορεί όταν θα θες να τα χρησιμοποιήσεις να διαπιστώσεις ότι δεν γονιμοποιούνται!

Ασύγκριτα περισσότερες πιθανότητες δίνει η κατάψυξη εμβρύων αλλά αυτή είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση με σοβαρές ηθικές προεκτάσεις...σκέψου το.

 

 

καλησπέρα! ευχαριστώ για την απάντηση! 31 θα γίνω σε ενα μήνα και δεν έχω σχέση...απλά αγχώνομαι λίγο ότι μέχρι να βρω κάποιον και να φτιάξω και μία σχέση θα περάσουν χρόνια!

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες!

 

Είμαι καινούρια στο Forum αν και το παρακολουθώ αρκετά! Είμαι 29 ετών και ενώ θέλω πάρα πολύ να κάνω οικογένεια, δεν έχει βρεθεί ο κατάλληλος σύντροφος (ξέρετε φαντάζομαι πόσο δύσκολες έχουν γίνει οι σχέσεις στην εποχή μας...). Επειδή γνωρίζω γενικά ότι μετά τα 30 η γονιμότητα στη γυναίκα αρχίζει να φθίνει, ξεκίνησα να ψάχνω το θέμα της κρυοσυντήρησης / κατάψυξης ωαρίων και διαπίστωσα οτι αρκετά κορίτσια της ηλικίας μου προβληματίζονται.

 

Αφορμή στάθηκε μια συνέντευξη που είδα στην εκπομπή της Μενεγάκη, από το γυναικολόγο Βασίλη Αθανασίου (είναι στο Κέντρο Εξωσωματικής Αθηνών).

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το έχει κάνει καμιά από εσάς και επίσης εάν γνωρίζετε το συγκεκριμένο γυναικολόγο (εάν τον έχει επισκεφθεί κάποια ακόμα καλύτερα). Μου φάνηκε σοβαρός και με σφαιρική άποψη γύρω από το θέμα και σκέφτομαι να τον επισκεφθώ να το συζητήσω από κοντά μαζί του.

 

Τι λέτε κι εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες!

 

Είμαι καινούρια στο Forum αν και το παρακολουθώ αρκετά! Είμαι 29 ετών και ενώ θέλω πάρα πολύ να κάνω οικογένεια, δεν έχει βρεθεί ο κατάλληλος σύντροφος (ξέρετε φαντάζομαι πόσο δύσκολες έχουν γίνει οι σχέσεις στην εποχή μας...). Επειδή γνωρίζω γενικά ότι μετά τα 30 η γονιμότητα στη γυναίκα αρχίζει να φθίνει, ξεκίνησα να ψάχνω το θέμα της κρυοσυντήρησης / κατάψυξης ωαρίων και διαπίστωσα οτι αρκετά κορίτσια της ηλικίας μου προβληματίζονται.

 

Αφορμή στάθηκε μια συνέντευξη που είδα στην εκπομπή της Μενεγάκη, από το γυναικολόγο Βασίλη Αθανασίου (είναι στο Κέντρο Εξωσωματικής Αθηνών).

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το έχει κάνει καμιά από εσάς και επίσης εάν γνωρίζετε το συγκεκριμένο γυναικολόγο (εάν τον έχει επισκεφθεί κάποια ακόμα καλύτερα). Μου φάνηκε σοβαρός και με σφαιρική άποψη γύρω από το θέμα και σκέφτομαι να τον επισκεφθώ να το συζητήσω από κοντά μαζί του.

 

Τι λέτε κι εσείς?

 

κοριτσια,

για να καταψυξετε ωαρια, θα πρεπει να μπειτε στην διαδικασια προγραμματος εξωσωματικης γονιμοποιησης...πληρη ενεσιμο κυκλο...δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα, οπως επισης,δεν ειναι τοσο αθωα τα φαρμακα που περνουμε για να παραγουμε πολλα ωαρια...ειναι προγραμματα που μας χαριζουν την μητροτητα "εξ αναγκης"...αν δεν εχετε θεματα υγειας, γιατι να το κανετε αυτο??να βαλετε τον οργανισμο σας σε μια διαδικασια τετοια,ενω ακομα ειστε σε τοσο νεαρη ηλικια??MS1234 εισαι μονον 29 ετων!!...σεβαστο το γεγονος οτι σε απασχολει το θεμα οικογενεια, αλλα σε αυτην την ηλικια, χωρις θεματα υγειας,να υποβαλλεις τον οργανισμο σου σε μια τετοια περιπετεια (γιατι περι περιπετειας προκειτε),γιατι??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες!

 

Είμαι καινούρια στο Forum αν και το παρακολουθώ αρκετά! Είμαι 29 ετών και ενώ θέλω πάρα πολύ να κάνω οικογένεια, δεν έχει βρεθεί ο κατάλληλος σύντροφος (ξέρετε φαντάζομαι πόσο δύσκολες έχουν γίνει οι σχέσεις στην εποχή μας...). Επειδή γνωρίζω γενικά ότι μετά τα 30 η γονιμότητα στη γυναίκα αρχίζει να φθίνει, ξεκίνησα να ψάχνω το θέμα της κρυοσυντήρησης / κατάψυξης ωαρίων και διαπίστωσα οτι αρκετά κορίτσια της ηλικίας μου προβληματίζονται.

 

Αφορμή στάθηκε μια συνέντευξη που είδα στην εκπομπή της Μενεγάκη, από το γυναικολόγο Βασίλη Αθανασίου (είναι στο Κέντρο Εξωσωματικής Αθηνών).

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το έχει κάνει καμιά από εσάς και επίσης εάν γνωρίζετε το συγκεκριμένο γυναικολόγο (εάν τον έχει επισκεφθεί κάποια ακόμα καλύτερα). Μου φάνηκε σοβαρός και με σφαιρική άποψη γύρω από το θέμα και σκέφτομαι να τον επισκεφθώ να το συζητήσω από κοντά μαζί του.

 

Τι λέτε κι εσείς?

 

Καλησπερα! Μακάρι να υπήρχε τέτοια ενημέρωση οταν εγω ημουν στην ηλικία σου!!! Ειχα πολυ σοβαρό προβλημα ενδομητριωσης αλλα ο τότε γυναικολογος μου ουτε καν με ειχε ενημερώσει ότι μπορούσα να καταψυξω ωάρια. Λοιπον, ο Βασίλης Αθανασίου ειναι ο γιατρος με τον οποίο κάνω εξωσωματική κ πρώτα ο Θεός οδεύουμε προς εμβρυομετσφορα! Είναι εξαιρετικός επιστήμονας με ήθος, πολύ προσεκτικός στη δουλειά του, και παρα πολύ καλός άνθρωπος! Μέσα στην ατυχία μου ημουν πράγματι πολυ τυχερή που βρέθηκα εκει. Σε πρωτη φαση γίνονται ορμονικές εξετασεις να ελεγχθεί το απόθεμα ωαρίων σου και φυσικα υπέρηχος για την εικόνα των ωοθηκών σου. Έπειτα όπως είπε και η προλαλήσασα θα κανεις καποιες ενεσεις για διεγερση ωοθηκων (συνηθως σε νεαρές γυναίκες χωρις προβλήματα υπογονιμότητας οι δόσεις ειναι συντηρητικές) κ μετα ωοληψια για να τα πάρουν και να τα βάλουν στη κρυοσυντηρηση. Εννοειται πως καθόλη τη διαδικασία θα παρακολουθείσαι στενά με υπερήχους και ορμονικές εξετασεις.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μακάρι να υπήρχε τέτοια ενημέρωση οταν εγω ημουν στην ηλικία σου!!! Ειχα πολυ σοβαρό προβλημα ενδομητριωσης αλλα ο τότε γυναικολογος μου ουτε καν με ειχε ενημερώσει ότι μπορούσα να καταψυξω ωάρια. Λοιπον, ο Βασίλης Αθανασίου ειναι ο γιατρος με τον οποίο κάνω εξωσωματική κ πρώτα ο Θεός οδεύουμε προς εμβρυομετσφορα! Είναι εξαιρετικός επιστήμονας με ήθος, πολύ προσεκτικός στη δουλειά του, και παρα πολύ καλός άνθρωπος! Μέσα στην ατυχία μου ημουν πράγματι πολυ τυχερή που βρέθηκα εκει. Σε πρωτη φαση γίνονται ορμονικές εξετασεις να ελεγχθεί το απόθεμα ωαρίων σου και φυσικα υπέρηχος για την εικόνα των ωοθηκών σου. Έπειτα όπως είπε και η προλαλήσασα θα κανεις καποιες ενεσεις για διεγερση ωοθηκων (συνηθως σε νεαρές γυναίκες χωρις προβλήματα υπογονιμότητας οι δόσεις ειναι συντηρητικές) κ μετα ωοληψια για να τα πάρουν και να τα βάλουν στη κρυοσυντηρηση. Εννοειται πως καθόλη τη διαδικασία θα παρακολουθείσαι στενά με υπερήχους και ορμονικές εξετασεις.

 

 

 

Charra σ' ευχαριστώ πολύ ! είναι πολύ σημαντικό που τον γνωρίζεις και έχεις πάει για εξωσωματική καθώς είναι διαφορετικό να έχω πληροφορίες από μια Insider!!! ;) Ωραία θα προσπαθήσω να τον επισκεφθώ μόλις το αποφασίσω 100% και θα με κατατοπίσει ο ίδιος φαντάζομαι ως προς τη διαδικασία.Σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα επιθυμείς με τη δική σου προσπάθεια!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,

για να καταψυξετε ωαρια, θα πρεπει να μπειτε στην διαδικασια προγραμματος εξωσωματικης γονιμοποιησης...πληρη ενεσιμο κυκλο...δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα, οπως επισης,δεν ειναι τοσο αθωα τα φαρμακα που περνουμε για να παραγουμε πολλα ωαρια...ειναι προγραμματα που μας χαριζουν την μητροτητα "εξ αναγκης"...αν δεν εχετε θεματα υγειας, γιατι να το κανετε αυτο??να βαλετε τον οργανισμο σας σε μια διαδικασια τετοια,ενω ακομα ειστε σε τοσο νεαρη ηλικια??MS1234 εισαι μονον 29 ετων!!...σεβαστο το γεγονος οτι σε απασχολει το θεμα οικογενεια, αλλα σε αυτην την ηλικια, χωρις θεματα υγειας,να υποβαλλεις τον οργανισμο σου σε μια τετοια περιπετεια (γιατι περι περιπετειας προκειτε),γιατι??

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την απάντηση! :) Δεν είναι κάτι που θα το κάνω άμεσα, απλά το έχω ως ενδεχόμενη σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού μου και γενικά μου αρέσει να είμαι ενημερωμένη εγκαίρως!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Πήγα πρόσφαα σε 1 γυναικολόγο (για αλλο λόγο), μου έκανε υπερηχογράφημα ωοθηκών και μήτρας και μου είπε ότι μάλλον (δεν είναι σίγουρο) δεν έχω και τις καλύτερες καταβολές στις ωοθήκες καιαν θέλω να κάνω παιδί π.χ στα 35 ίσως δεν είναι και τόσο εύκολο! με είδε που αγχώθηκα και μου είπε να κάνω ορμονολογικές εξετάσεις. Το πρόβλημα είναι ότι ε΄΄ιμαι 31 στα 32, έχω χωρίσει και προς το παρόν δεν είμαι καν σε φάση σχέσης... εσείς τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα πρόσφαα σε 1 γυναικολόγο (για αλλο λόγο), μου έκανε υπερηχογράφημα ωοθηκών και μήτρας και μου είπε ότι μάλλον (δεν είναι σίγουρο) δεν έχω και τις καλύτερες καταβολές στις ωοθήκες καιαν θέλω να κάνω παιδί π.χ στα 35 ίσως δεν είναι και τόσο εύκολο! με είδε που αγχώθηκα και μου είπε να κάνω ορμονολογικές εξετάσεις. Το πρόβλημα είναι ότι ε΄΄ιμαι 31 στα 32, έχω χωρίσει και προς το παρόν δεν είμαι καν σε φάση σχέσης... εσείς τι μου προτείνετε;

 

Κάνε τον απαραίτητο ορμονικό έλεγχο 2η με 3η μέρα περιόδου που θα σου πει ο γιατρός (fsh, LH, e2, prog) αλλά και την εξεταση ΑΜΗ. Μαζί με έναν υπέρηχο τη δεύτερη/τρίτη μέρα της περιόδου θα εχετε εικόνα για τα αποθέματά των ωοθηκών σου. ΑΝ τυχόν είναι πράγματι λιγοστά γιατί να μη καταψύξεις ωάρια και να εχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο; Προσωπικά, σου εύχομαι να είναι όλα σούπερ και να μη χρειαστεί τίποτα!!! :D

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Πήγα πρόσφαα σε 1 γυναικολόγο (για αλλο λόγο), μου έκανε υπερηχογράφημα ωοθηκών και μήτρας και μου είπε ότι μάλλον (δεν είναι σίγουρο) δεν έχω και τις καλύτερες καταβολές στις ωοθήκες καιαν θέλω να κάνω παιδί π.χ στα 35 ίσως δεν είναι και τόσο εύκολο! με είδε που αγχώθηκα και μου είπε να κάνω ορμονολογικές εξετάσεις. Το πρόβλημα είναι ότι ε΄΄ιμαι 31 στα 32, έχω χωρίσει και προς το παρόν δεν είμαι καν σε φάση σχέσης... εσείς τι μου προτείνετε;

Θα συμφωνήσω με τη Χαρά. Αχρείαστα να είναι, αλλά γιατί να μην καταψύξεις τώρα που είσαι ακόμα σε καλή ηλικία; Ακόμα κι αν σύντομα γνωρίσεις κάποιον, θα χρειαστεί κάποιο διάστημα πριν αποφασίσετε για παιδάκι και δεν μπορείς, πριν αρχίσετε τις προσπάθειες, να ξέρεις αν και από το άλλο στρατόπεδο είναι όλα καλά. Φυσικά κανείς δεν θα σε εμποδίζει να προσπαθήσετε με φυσικό τρόπο... αλλά έτσι ούτε άγχος θα έχεις και περισσότερες ευκαιρίες θα δώσεις για φυσιολογική σύλληψη, αφού θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι υπάρχουν κατεψυγμένα ωάρια προς χρήση.

Link to comment
Share on other sites

αχ ευχαριστώ για την απάντηση! είστε όλες τόσο καλές! :) τον υπέρηχο τον εκανα 8η ημέρα του κύκλου! είναι λέτε έγκυρη αυτή η εξέταση; δεν ξέρω καθόλου! και αυτός μου είπε ότι δεν είναι στάνταρ αυτό που μου λέει αλλά ότι θα μπορούσε να είναι και καλύτερες οι καταβολές (νομίζω), κ γι αυτό αν θέλω να κανω παιδί στα 36 π.χ ίσως δεν είναι και τόσο εύκολο, δε μου είπε λιγοστά ακριβώς, ξέρω γω...και να μην ανησυχω γτ τωρα είμαι πολύ νέα! καλά θα κάνω τις εξετάσεις και θα δω! την αμη την κάνεις οποιαδήποτε ημέρα του κύκλου;τι ατυχία είναι αυτή! και να φανταστείτε οι συγγενείς μου είχαν περίοδο μέχρι τα 55! ούτε τσιγάρο εχω βάλει στο στομα μου, ούτε τίποτα (από άγχος βέβαια είμαι πλούσια)!!

 

 

όσον αφορά την κατάψυξη, θα το έκανα βρε παιδιά αλλά από όσο ξέρω δεν έχει και πολλά ποσοστά επιτυχίας, μη μπερδευτώ πιο πολύ, ξερω γω...

Link to comment
Share on other sites

αχ ευχαριστώ για την απάντηση! είστε όλες τόσο καλές! :) τον υπέρηχο τον εκανα 8η ημέρα του κύκλου! είναι λέτε έγκυρη αυτή η εξέταση; δεν ξέρω καθόλου! και αυτός μου είπε ότι δεν είναι στάνταρ αυτό που μου λέει αλλά ότι θα μπορούσε να είναι και καλύτερες οι καταβολές (νομίζω), κ γι αυτό αν θέλω να κανω παιδί στα 36 π.χ ίσως δεν είναι και τόσο εύκολο, δε μου είπε λιγοστά ακριβώς, ξέρω γω...και να μην ανησυχω γτ τωρα είμαι πολύ νέα! καλά θα κάνω τις εξετάσεις και θα δω! την αμη την κάνεις οποιαδήποτε ημέρα του κύκλου;τι ατυχία είναι αυτή! και να φανταστείτε οι συγγενείς μου είχαν περίοδο μέχρι τα 55! ούτε τσιγάρο εχω βάλει στο στομα μου, ούτε τίποτα (από άγχος βέβαια είμαι πλούσια)!!

 

 

όσον αφορά την κατάψυξη, θα το έκανα βρε παιδιά αλλά από όσο ξέρω δεν έχει και πολλά ποσοστά επιτυχίας, μη μπερδευτώ πιο πολύ, ξερω γω...

 

Εννοείται πως δεν ειναι στάνταρ αυτό που σου είπε! Άσε που μπορεί να έτυχες σε εναν φτωχό κύκλο και άδικα να προβληματίζεσαι. Συνηθως τις καταβολές τις μετράνε τις πρώτες μερες 2η-3η (εκεί παίζεται ολο το παιχνίδι όπως κατάλαβες). Τι σημαινει καταβολές: αν πχ σου μετρήσουν 15 καταβολές κι εσύ κανεις ενεσιμη διεγερση σε αυτό το κυκλο θα παράξεις μάξιμουμ 15 ωοθυλάκια αν μεγαλώσουν ολα. Αν πχ σου μετρήσει 4 θα παράξεις το πολυ 4 ωοθυλάκια.

 

Η ΑΜΗ γινεται οποιαδήποτε μερα του κύκλου. Δεν εχεις τίποτα να χάσεις αν κάνεις τις εξετάσεις! Ίσα-ίσα, είτε θα καθησυχαστείς είτε θα διαφυλάξεις τη γονιμότητα σου! Όσον αφορά τη κρυοσυντηρηση, έχουν αλλάξει κατά πολύ τα δεδομένα κι έχουν αυξηθεί θεαματικά τα ποσοστά επιτυχίας από τότε που χρησιμοποιείται η μέθοδος ταχείας ψύξης (vetrification λέγεται) και ειναι ιδανική για τα μη γονιμοποιημενα ωάρια αλλά και τις βλαστοκύστες. Κι εγώ να σκεφτείς 2 κατεψυγμένες βλαστοκύστες έβαλα στην εμβρυομετσφορά και το αποτέλεσμα: Twins!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να ήσουν τυχερή εσύ, δεν ξερω! εχω ακούσει οτι ειναι 50-50 να πετυχει,οπότε σίγουρο δεν είναι για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο, αλλα δεν το εχω ψάξει και καλά!εκτος αν γινεται να βαλω περισσοτερα! ούτε να το σκέφτομαι δε θελω να παρω φαρμακα κ τετοια αλλα τι να κανεις; δεν μπορώ να σκεφτώ να μηνκανω παιδι αλλα απο την αλλη θελω να διαλέξω και προσεκτικα σ΄ύντροφο, δεν μπορω με όποιον να ναι...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!μου έβγαλε τα εξής:

 

ε2= 34

fsh= 8.8

lh=8.9

amh=17,3 pmol/l (μέθοδος eclia, νέες τιμές αναφοράς)

 

 

 

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει! ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η amh τι όρια σου δίνει?

Εμένα φυσιολογικές μου φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!!!!!!! τα όρια είναι3.6-66.7 pmol/l! 2η ημέρα της περιόδου τα έκανα όλα!αλλά και πάλι πιο κοντά δεν είναι στο κατώτερο όριο; όπως και fsh δεν είναι πιο κοντά στο ανώτερο; επίσης αυτά π.χ σε 5 χρόνια θαείναι σίγουρα χειρότερα; σορρυ σας ζάλισα!:idea::idea::idea:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...