Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε ξεκινάμε τα αγγλικά;


Recommended Posts

Αγγελίνα' date=' να πω την αλήθεια, δε μου φάνηκε η απάντηση της Little Monkey σαν κακοπροαίρετη κριτική. Σορρυ για την παρέμβαση, δηλαδή, δεν κάνω το δικηγόρο της Little Monkey, με την οποία, άλλωστε, ερχόμαστε πολύ συχνά σε αντιπαράθεση![/quote']

Εσύ είσαι τυχερή που σταμάτησα να ασχολούμαι με το θηλασμό αλλιώς θα είχαμε πει κι άλλα :P;)

 

ΥΓ: 500 ευρώ το χρόνο είναι πολλά. Εμείς (για pre-junior' date=' βέβαια, και για 2ώρες την εβδομάδα ) δίναμε 20 ευρώ το μήνα![/quote']

500 ευρώ το χρόνο είναι μια πολύ λογική τιμή εφόσον θέλεις ποιότητα (διδασκαλίας, υλικού, χώρου). Άλλο που κανένας δεν θέλει να την πληρώσει κι έτσι τα φροντιστήρια ξεπουλάνε για να μην χάσουν τους πελάτες. Οι pre junior χρησιμοποιείται ως καρότο για προσέλκυση πελατών, γι' αυτό την δίνουν κάτω του κόστους. Δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι μικρότερο επίπεδο. Αν οι τιμές στα φροντιστήρια ήταν ανάλογες των απαιτήσεων της τάξης, τότε οι πιο ακριβές τάξεις θα ήταν τα πτυχία, μετά οι pre junior / junior και τελευταίες (πιο φτηνές) οι μεσαίες "κανονικές".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 226
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι όντως και εγώ δεν κατάλαβα την πηγή του εκνευρισμού... Τέλος πάντων...

 

Little monkey αν και δεν έχω εμπειρία πάνω σε αυτό που θα πω, δεν είναι πάντα έτσι με τα δικά μας φροντιστήρια. Απ αυτά που έχω διαβάσει σε αυτό εδώ το θέμα αυτό το διάστημα, κατάλαβα πως το φροντιστήριο που πήγα εγώ ως παιδί ακόμα και 15-20 χρόνια μετά φαντάζει κελεπούρι. Native speaker, επιμονή στην επικοινωνία στα αγγλικά, γραμματέας για να έχει και το νου της στα παιδιά μεταξύ των αρμοδιοτήτων της, ολιγομελή τμήματα, φωτεινές αίθουσες, ερεθίσματα κ.α.

Δυστυχώς βέβαια δε ζω πια στην Αθήνα ώστε να πάω και το παιδί μου εκεί για να κρίνω.

Να ρωτήσω κάτι άλλο μιας και αναφέρθηκαν οι τιμές... Είδα αρκετά φυλλάδια των γύρω μου φροντιστηρίων και κανα -δυο έγραφαν "pre-junior (ή και junior ακόμα)δωρεάν". Ποιος είναι ο λάκος στη φάβα άραγε;

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να διαφωνήσουμε όμορφα κι ωραία, όταν απαντάμε όμορφα κι ωραία. Όταν μου γράφεις

 

(...) Όχι να φορτώσουμε το παιδί με αποτυχίες από το πουθενά.(...)

 

 

(...)Ό,τι πληρώσεις παίρνεις... :P(...)

 

(...) αλλά το να κάνεις ιδιαίτερο για να γλιτώσεις τις μετακινήσεις ή για να αποφύγεις την επαφή με άλλα παιδιά, το θεωρώ λάθος. (...)

 

(δεν ξέρω να χειρίζομαι καλά το multiquote, sorry)

 

εγώ καταλαβαίνω πως μου λες ότι φόρτωσα στο παιδί μου την αποτυχία του πειράματος, τσιγκουνεύομαι να πληρώσω για να του προσφέρω το καλύτερο και δεν ενδιαφέρομαι αρκετά για την κοινωνικοποίησή του. Δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Έγραψα το πρώτο μου ποστ αργά το βράδυ κι ενδεχομένως να μην ήμουν όσο αναλυτική/περιγραφική χρειαζόταν, αλλά όχι κι έτσι. Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ, μπορείς να με ρωτήσεις - αν σε ενδιαφέρει, φυσικά. Δεν ήθελα να χαλάσω το θέμα, αλλά δε μπορούσα και να το αφήσω ασχολίαστο.

 

Δεν αμφέβαλα πως δεν πρόκειται να έρθεις να βγάλεις το παιδί μου από το σπίτι με το ζόρι, να είσαι σίγουρη γι' αυτό. :rolleyes:

 

Πάμε παρακάτω.

 

Μου έκαναν επίδειξη του διαδραστικού πίνακα σε ημίφως, η αλήθεια είναι, πάντως ήταν αρκετά σκοτεινά. Υπήρχε μια θολούρα στην οθόνη, έπρεπε να μισοκλείνω τα μάτια μου για να καταλαβαίνω τι έδειχνε. Καμία σχεση με το βίντεο που έβαλες παραπάνω! Το θεώρησα επιβαρυντικό για την όραση του παιδιού και θα το απέρριπτα ούτως ή αλλως για αυτό τον λόγο, όχι να το πληρώσω και 200 ευρώ παραπάνω! Επαναλαμβάνω πως, σε όλα τα άλλα, το ένα φροντιστήριο δεν είχε τίποτα περισσότερο ή λιγότερο από το άλλο. Μάλιστα στεγάζονται στο ίδιο κτίριο, βρίσκονται το ένα ακριβώς πάνω από το άλλο.

 

Όσο για την πολύ οικονομική ή και δωρεάν pre junior, ισχύει αυτό ακριβώς, ψάρεμα πελατών κι όχι κάτι ύποπτο. Μόνο έχετε στο νου σας ότι μπορεί να σας ζητήσουν τα ρέστα αν επιλέξετε να συνεχίσετε αλλού. Σκηνικό προπερσινό με τη βαφτισιμιά μου, που είχε κάνει δωρεάν pre junior στη δευτέρα δημοτικού: τον επόμενο Σεπτέμβριο, περνάει μαζί με τη μαμά της από το φροντιστήριο, για να ρωτήσουν για ώρες, καθηγήτρια και κόστος της Junior A. Η μαμά δεν τη γράφει επί τόπου αλλά λέει ότι θα το σκεφτεί. Ακολουθεί μια απίστευτη επίθεση εκ μέρους της διευθύντριας/ιδιοκτήτριας του φροντιστηρίου (που μετά ακολουθήθηκε και από τηλεφώνημα στο σπίτι), με εκφράσεις όπως "μας περάσατε για κορόιδα", "εμείς σας δεχτήκαμε τσάμπα πέρυσι" και άλλα όμορφα. :shock: Στη σκηνή ήμουν παρούσα και εγώ με τα δύο παιδιά μου κι αναγκάστηκα να βγάλω όλα τα παιδιά έξω άρον άρον και να απομακρυνθούμε, ώσπου να ξεμπλέξει η μαμά με την ωρυόμενη διευθύντρια.

 

Φυσικά, αυτό που περιγράφω, είναι οπωσδήποτε η εξαίρεση, αλλά να που συμβαίνουν και τέτοια πράγματα και καλό είναι να είμαστε υποψιασμένες.

Link to comment
Share on other sites

Little monkey αν και δεν έχω εμπειρία πάνω σε αυτό που θα πω, δεν είναι πάντα έτσι με τα δικά μας φροντιστήρια. Απ αυτά που έχω διαβάσει σε αυτό εδώ το θέμα αυτό το διάστημα, κατάλαβα πως το φροντιστήριο που πήγα εγώ ως παιδί ακόμα και 15-20 χρόνια μετά φαντάζει κελεπούρι. Native speaker, επιμονή στην επικοινωνία στα αγγλικά, γραμματέας για να έχει και το νου της στα παιδιά μεταξύ των αρμοδιοτήτων της, ολιγομελή τμήματα, φωτεινές αίθουσες, ερεθίσματα κ.α.

Σαφώς όχι. Ούτε όλα τα φροντιστήρια είναι ίδια, ούτε όλα τα παλιά φροντιστήρια είναι οπισθοδρομικά, ούτε όλα τα ιδιαίτερα δεύτερης διαλογής. Όμως υπάρχουν κάποια μοτίβα που τα συναντάς ξανά και ξανά. Εννοείται ότι υπάρχουν εξαιρέσεις, όπως σε όλους τους κανόνες.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο μιας και αναφέρθηκαν οι τιμές... Είδα αρκετά φυλλάδια των γύρω μου φροντιστηρίων και κανα -δυο έγραφαν "pre-junior (ή και junior ακόμα)δωρεάν". Ποιος είναι ο λάκος στη φάβα άραγε;

Αν ένα κομμωτήριο διαφήμιζε ένα χρόνο δωρεάν κούρεμα, ποιος θα ήταν ο λάκος; Κατά τη γνώμη μου προσπαθούν απεγνωσμένα να προσελκύσουν πελάτες. Ο κίνδυνος είναι ή ότι θα μαζευτούν πολλοί πελάτες και θα γίνεται χαύρα ή ότι δεν θα λάβεις την απαραίτητη προσοχή. Σκέψου ας πούμε ότι είσαι στο κομμωτήριο για δωρεάν βαφή. Και δίπλα είναι μια άλλη κυρία που πληρώνει για να κάνει χτένισμα. Με ποιον θα ασχοληθεί περισσότερο η κομμώτρια; Με σένα που δεν πληρώνεις και της κοστίζεις τα βαφτικά ή με την διπλανή που πληρώνει και δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να διαφωνήσουμε όμορφα κι ωραία, όταν απαντάμε όμορφα κι ωραία. Όταν μου γράφεις [...] εγώ καταλαβαίνω πως μου λες ότι φόρτωσα στο παιδί μου την αποτυχία του πειράματος

Αυτό ακριβώς λέω γιατί αυτό ακριβώς κατάλαβα από την επιλογή των λέξεων και των φράσεών σου.

 

Αποτύχαμε παταγωδώς κι αναγκαστήκαμε να διακόψουμε μετά τα Χριστούγεννα. [...] Αποτέλεσμα της τραυματικής αυτής εμπειρίας, ήταν να ξαναξεκινήσουμε αγγλικά φέτος, στην τετάρτη και μάλιστα ιδιαίτερο. :shock: Είναι αυτό που λένε, ό,τι κοροϊδεύεις, το λούζεσαι.

 

Από τον τρόπο που εκφράζεσαι, δεν μου φάνηκε να το έχεις (έχετε) πάρει πολύ χαλαρά. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος. Όπως είπα, δεν διαβάζω τη σκέψη. Ούτε υποστηρίζω ότι έχω το αλάθητο, γενικώς.

 

τσιγκουνεύομαι να πληρώσω για να του προσφέρω το καλύτερο και δεν ενδιαφέρομαι αρκετά για την κοινωνικοποίησή του. Δεν ισχύει τίποτα από αυτά.

Αυτά είναι δικές σου ερμηνείες. Το να κρίνεις με βάση την τιμή δεν σε κάνει απαραίτητα τσιγγούνη (ούτε είπα εγώ τέτοια κουβέντα) και το να περιορίζεις τις μετακινήσεις δεν σημαίνει πως δεν ενδιαφέρεσαι για την κοινωνικοποίηση του παιδιού. Αν ξαναδιαβάσεις αυτό που έγραψα θα δεις ότι είπα πως οι μετακινήσεις δεν είναι χαμένος χρόνος επειδή προσφέρουν ευκαιρίες κοινωνικοποίησης, παρατήρησης της φύσης, κατανόησης του ευρύτερου περιβάλλοντος και ενίσχυση των σχέσεων με τον ενήλικα συνοδό. Εσύ από όλα αυτά απομόνωσες την κοινωνικοποίηση και μου το χτυπάς και το ξαναχτυπάς. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ τι κάνεις ή τι δεν κάνεις για την κοινωνικοποίηση του παιδιού σου και ούτε με απασχολεί.

 

Ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα που κάνουμε με το γιο μου κάθε πρωί στο δρόμο για το σχολείο είναι ότι παρατηρούμε τη νερατζιά έξω από την εκκλησία: αν έκανε νεράτζια, αν μεγάλωσαν, τι χρώμα είναι κλπ. Επίσης χαιρετάμε όλες τις μαμάδες που επιστρέφουν έχοντας πάει τα παιδιά τους στο σχολείο (εμείς συνήθως πάμε τελευταίοι). Για μας αυτά τα πράγματα είναι πολύτιμα. Για σας ίσως να μην είναι. Ο καθένας κρίνει ανάλογα με τα δεδομένα του.

 

Επιπλέον αν είχα σκοπό να κατακρίνω τον τρόπο κοινωνικοποίησης του παιδιού σου, θα επικεντρωνόμουν στην απόφαση να κάνει μάθημα μόνο του και με γνωστό του άτομο, και όχι στο αν περπατάει για να πάει στο φροντιστήριο και τι διαδρομή ακολουθεί. Όμως δεν σχολίασα καν τις επιλογές σου γιατί το σκεπτικό σου μου φάνηκε καλό.

 

Λάβε επίσης υπόψιν σου ότι εγώ μιλάω με δεδομένα μεγαλούπολης που τα παιδιά είναι πολύ πιο περιορισμένα, μετακινούμενα από το ένα μέρος στο άλλο με αυτοκίνητο ή σχολικό και γενικά δεν έχουν τις ευκαιρίες που έχουν τα παιδιά της επαρχίας να περπατήσουν και να αλληλεπιδράσουν με το περιβάλλον γύρω τους. Αν τα δικά σας δεδομένα είναι διαφορετικά, προφανώς δεν χρειάζεται να ασχοληθείς και σίγουρα δεν χρειάζεται να ενοχληθείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως δικές σου ερμηνείες είναι κι αυτά που σχολίασες εσύ. Ας την αφήσουμε καλύτερα αυτήν την κουβέντα, γιατί με τα σου 'πα μου 'πες άκρη δε θα βγει κι ούτε και ωφελεί το thread πουθενά. Γράψαμε και οι δύο την άποψή μας, θεωρώ πως αρκεί. Απλά ήθελα να σου επισημάνω να είσαι λίγο πιο προσεκτική στην επιλογή των εκφράσεών σου, γιατί είναι πολύ πιθανό να μην έχεις καταλάβει ή να μη σου έχει δώσει ο συνομιλητής σου να καταλάβεις αυτό που θέλει να πει, με ένα και μόνο μήνυμα.

 

Την καλημέρα μου σε όλους. :)

 

Έντιτ όχι, δεν το έχω πάρει καθόλου χαλαρά το ότι ζόρισα το παιδί μου και το υπέβαλα σε μια διαδικασία για την οποία δεν ήταν έτοιμο, χαλώντας του ενδεχομένως τη σχέση με τη μάθηση σε φροντιστήριο και καίγοντας δυο ολόκληρες χρονιές, αλλά, όπως ξαναείπα, μόνο το ίδιο το παιδί δε χρεώνω σε καμία περίπτωση για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ήθελα να σου επισημάνω να είσαι λίγο πιο προσεκτική στην επιλογή των εκφράσεών σου, γιατί είναι πολύ πιθανό να μην έχεις καταλάβει ή να μη σου έχει δώσει ο συνομιλητής σου να καταλάβεις αυτό που θέλει να πει, με ένα και μόνο μήνυμα.

Δεν θεωρώ ότι οι εκφράσεις μου ήταν απρόσεκτες. Αντιθέτως νιώθω ότι με έχεις στήσει στα 5 μέτρα χωρίς λόγο. Νομίζω ότι είναι κατανοητό ότι δεν γνωρίζω τα προσωπικά του κάθε συνομιλητή συνεπώς μπορεί ανά πάσα στιγμή να πω κάτι που δεν ισχύει ή είναι λανθασμένο για τα δεδομένα τα οποιουδήποτε. Μπορεί επίσης απλά να κάνω λάθος.

 

Δημόσια συζήτηση είναι, ας αφήνουμε και τίποτα να πέσει κάτω.... :rolleyes:

 

Έντιτ όχι, δεν το έχω πάρει καθόλου χαλαρά το ότι ζόρισα το παιδί μου και το υπέβαλα σε μια διαδικασία για την οποία δεν ήταν έτοιμο, χαλώντας του ενδεχομένως τη σχέση με τη μάθηση σε φροντιστήριο και καίγοντας δυο ολόκληρες χρονιές, αλλά, όπως ξαναείπα, μόνο το ίδιο το παιδί δε χρεώνω σε καμία περίπτωση για αυτό.

Ωραία, στην περίπτωση αυτή, ΑΝ θέλεις τη συμβουλή μου (τονίζω το ΑΝ), καλύτερα να μην χρησιμοποιείς πληθυντικό αριθμό (αποτύχαμε, αναγκαστήκαμε κλπ). Επίσης μην το παίρνεις τόσο βαριά. Δοκίμασες κάτι και απέτυχε, το διόρθωσες και όλα καλά.

 

Καλημέρα και καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

...θεώρησα καλό να του ξεκινήσω αγγλικά (Junior A) στη Β δημοτικού στο ίδιο φροντιστήριο που πήγαινε εγώ και γνώριζα τους ιδιοκτήτες και το σύστημά τους πολύ καλά. Αποτύχαμε παταγωδώς κι αναγκαστήκαμε να διακόψουμε μετά τα Χριστούγεννα. Το παιδί κουραζόταν υπερβολικά κι αδυνατούσε να ανταποκριθεί. Περνούσε καλά στο φροντιστήριο, αλλά το διάβασμα στο σπίτι ήταν μαρτύριο. Προφανώς κι εγώ είχα λανθασμένη εικόνα για τις απαιτήσεις της συγκεκριμένης τάξης, τη θυμόμουν από τα χρόνια μου πιο χαλαρή, γιατί διαφορετικά θα περίμενα περισσότερο.

 

 

Εμείς ξεκινήσαμε φέτος αγγλικά (Γ΄δημοτικού) στην a junior. Μας έχουν πει ότι το διάβασμα στο σπίτι θα είναι λιγοστό. Προς το παρόν δεν τους έχουν βάλει τίποτα για το σπίτι.

Στο σχολείο πάλι και ενώ στην ουσία δεν έχουν μάθει ακόμα τα γράμματα του λατινικού αλφάβητου, τους έβαλε ορθογραφία από την πρώτη μέρα!

Δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό... Και οι δυο τακτικές μου φαίνονται κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο πάλι και ενώ στην ουσία δεν έχουν μάθει ακόμα τα γράμματα του λατινικού αλφάβητου, τους έβαλε ορθογραφία από την πρώτη μέρα!

Δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό... Και οι δυο τακτικές μου φαίνονται κάπως...

Το να μην έχουν καθόλου διάβασμα για το σπίτι δεν είναι σωστό, αλλά ίσως είναι επειδή είναι ακόμα αρχή, δεν έχουν ξεκινήσει όλα τα παιδάκια κλπ.

 

Όταν λες ότι στην ουσία δεν έχουν μάθει τα γράμματα του λατινικού αλφαβήτου, τι ακριβώς εννοείς; Δεν ξέρουν το όνομα του κάθε γράμματος, δεν τα έχουν διδαχθεί όλα ή δεν έχουν μάθει ούτε τα γράμματα της λέξης που έχουν ορθογραφία;

 

Κανονικά πρέπει τα παιδιά να έχουν μάθει το σχηματισμό και τον ήχο των γραμμάτων πριν γράψουν ορθογραφία, αλλιώς δεν κάνουν γραφή αλλά ζωγραφική. Φυσικά δεν χρειάζεται να ξέρουν όλα τα γράμματα πριν ξεκινήσουν. Ας πούμε αν ξέρουν μόνο το c, το α και το t, μια χαρά μπορούν να μάθουν το cαt.

Link to comment
Share on other sites

Γραφή δεν έχουν κάνει σε κανένα γράμμα. Αφού τώρα προσπαθούσα να τη μάθω πως να σχηματίσει το e και το r... Τα είχε όμως ορθογραφία (μέσα σε λέξη).

Αλλά κάθε χρόνο έχουν διαφορετική δασκάλα στο σχολείο... Πως ξαφνικά τους βάζει ορθογραφία; ή μήπως για να δει σε τι επίπεδο βρίσκονται; Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γραφή δεν έχουν κάνει σε κανένα γράμμα. Αφού τώρα προσπαθούσα να τη μάθω πως να σχηματίσει το e και το r... Τα είχε όμως ορθογραφία (μέσα σε λέξη).

Αλλά κάθε χρόνο έχουν διαφορετική δασκάλα στο σχολείο... Πως ξαφνικά τους βάζει ορθογραφία; ή μήπως για να δει σε τι επίπεδο βρίσκονται; Δεν ξέρω...

Από την ορθογραφία θα δει σε τι επίπεδο βρίσκονται; Δε νομίζω.

 

Το να κάνουν ορθογραφία ενώ δεν ξέρουν τα γράμματα δεν έχει καμία λογική. Παρόλα αυτά υπάρχουν καθηγήτριες στα δημόσια σχολεία που το κάνουν, το έχουν ξαναπεί μαμάδες εδώ στο φόρουμ. Γιατί δεν την ρωτάς να μάθουμε κι εμείς το σκεπτικό της;

Link to comment
Share on other sites

Από την ορθογραφία θα δει σε τι επίπεδο βρίσκονται; Δε νομίζω.

 

Το να κάνουν ορθογραφία ενώ δεν ξέρουν τα γράμματα δεν έχει καμία λογική. Παρόλα αυτά υπάρχουν καθηγήτριες στα δημόσια σχολεία που το κάνουν, το έχουν ξαναπεί μαμάδες εδώ στο φόρουμ. Γιατί δεν την ρωτάς να μάθουμε κι εμείς το σκεπτικό της;

 

Καλό θα ήταν να τη ρωτήσω... αν καταφέρω να την εντοπίσω...:mrgreen: Εκτός και αν νόμιζε ότι τα παιδιά έχουν διδαχθεί τα γράμματα... Δεν έχουν όμως. Η προηγούμενη κυρίως τους έδινε (για το σπίτι) ποιηματάκια να τα μάθουν παπαγαλία αφού πρωτα τους τα είχε γράψει με ελληνικούς χαρακτήρες...:confused: Εκεί δεν ξέρω τι έκαναν. Πάντως ξέρω ότι δεν έγραφαν στα αγγλικά...

 

Περιμένω να δω και αυτή την εβδομάδα τι ασκήσεις θα τους βάλει...

Link to comment
Share on other sites

Στην Α και Β Δημοτικού το πρόγραμμα των αγγλικών δεν περιλαμβάνει γραφή. Οπότε η δασκάλα δεν έχει λόγο να πιστεύει πως τα παιδιά έχουν ήδη διδαχθεί τα γράμματα. Τα παιδάκια της Α και Β δημοτικού υποτίθεται πως έρχονται σε επαφή με τη γλώσσα μέσα από ποιηματάκια, τραγουδάκια, παιχνίδια, ιστορίες, εικόνες (flashcards), κατασκευές κλπ. Κάνουν δηλαδή το πρόγραμμα pre junior των φροντιστηρίων.

 

Αν τελικά πας να δεις τη δασκάλα, ρίξε πρώτα μια ματιά εδώ για να ξέρεις τι λένε οι επίσημες οδηγίες για την εκμάθηση των αγγλικών στις πρώτες τάξεις του δημοτικού: http://rcel.enl.uoa.gr/peap/

Link to comment
Share on other sites

Στην Α και Β Δημοτικού το πρόγραμμα των αγγλικών δεν περιλαμβάνει γραφή. Οπότε η δασκάλα δεν έχει λόγο να πιστεύει πως τα παιδιά έχουν ήδη διδαχθεί τα γράμματα. Τα παιδάκια της Α και Β δημοτικού υποτίθεται πως έρχονται σε επαφή με τη γλώσσα μέσα από ποιηματάκια, τραγουδάκια, παιχνίδια, ιστορίες, εικόνες (flashcards), κατασκευές κλπ. Κάνουν δηλαδή το πρόγραμμα pre junior των φροντιστηρίων.

 

Αν τελικά πας να δεις τη δασκάλα, ρίξε πρώτα μια ματιά εδώ για να ξέρεις τι λένε οι επίσημες οδηγίες για την εκμάθηση των αγγλικών στις πρώτες τάξεις του δημοτικού: http://rcel.enl.uoa.gr/peap/

 

Άρα είναι λάθος η φετινή δασκάλα...

Τι να πω... Να δω αν θα τους ξαναβάλει. Μου έκανε φοβερή εντύπωση. Δεν θα έπρεπε πρώτα να μάθουν πχ να γράφουν το κάθε γράμμα ξεχωριστά πριν προχωρήσουμε σε εξέταση ορθογραφίας;

όπως στα ελληνικά θυμάμαι τα έβαζαν να γράφουν 1-2 σειρές το κάθε γράμμα.

Ευχαριστώ για το λινκ. Θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ξερετε κανενα καλο cd η video με παιχνιδακια στα Αγγλικα, για να ακουμε η να παιζουμε οποτε εχουμε διαθεση στο σπιτι, μιας και στο σχολειο ξεκινησαν Αγγλικα απο την πρωτη??

Η κανενα site που μπορω να κατεβασω??

 

 

Κατα τα αλλα συμφωνω με την Αγγελινα, οτι για το καθε παιδι μπορει να ταιριαζει διαφορετικο συστημα εκμαθησης, αναλογα με τις αναγκες, τις δυνατοτητες, τον χαρακτηρα, τις προτεραιοτητες, και τον διαθεσιμο χρονο.

 

ΠΧ. Ενα παιδι που πηγαινει ολοημερο εως στις 4,00 δεν ειναι δυνατον να τον βολταρουμε για να μαθει Αγγλικα. Η υπολοιπη ημερα ειναι πολυτιμη για το διαβασμα του για την ξεκουραση του και την διασκεδαση του και εμεις πρεπει να κατανειμουμε τον ελευθερο χρονο του παιδιου με τον μεγιστο καλυτερο τροπο .

Γιατι πρωτα απο ολα θελουμε να εχουμε ισορροπημενα παιδια.

 

ΥΓ. little monkey δειχνεις μια εμμονη με τα φροντιστηρια.

Επιτιθεσαι σε οποια εχει αντιθετη αποψη η απλα εκφερει τους προβληματισμους της.

Σχετικα με την διαδρομη μεσα στο αυτοκινητο, που την εχεις τοσο περι πολλου , δεν ειναι οτι το καλυτερο. Και ειδικα σε μεγαλουπολη.

Ειναι πολυ ανθυγιεινο για τα παιδια κλεισμενα μεσα στο αυτοκινητο και αυτου του ειδους η βολτα δεν τους προσφερει ιδιαιτερα ερεθισματα.

Ποσες φορες θα δει την νερατζια στην εκκλησια??:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα έπρεπε πρώτα να μάθουν πχ να γράφουν το κάθε γράμμα ξεχωριστά πριν προχωρήσουμε σε εξέταση ορθογραφίας;

Ναι, έτσι θα έπρεπε. Δεν έχει νόημα να κάνεις το αντίθετο. Τώρα πώς το σκέφτεται η δασκάλα και πού το βασίζει... τι να σου πω!

 

ΥΓ. little monkey δειχνεις μια εμμονη με τα φροντιστηρια.

Ναι, έχω. Φαίνεται? :P

 

Έχω εμμονή με τη μάθηση σε τάξη, και την κοινωνική μάθηση γενικότερα - πιστεύω ότι είναι πολύτιμο αγαθό και δεν πρέπει να το αγνοούμε ή να το υποβαθμίζουμε. Έγω δουλέψει στην πράξη όλες σχεδόν τις άλλες μεθόδους μάθησης - με παιδιά και ενήλικες - και έχω καταλήξει ότι το καλύτερο αποτέλεσμα το έχει η μάθηση σε τάξη. Δεν απολογούμαι γι' αυτό γιατί δεν είναι καπρίτσιο, είναι η επαγγελματική μου γνώμη. Όποιος θέλει τη λαμβάνει υπόψιν του και όποιος δεν θέλει, σταματάει να διαβάζει το συγκεκριμένο θέμα. Απλά πράγματα.

 

Σχετικα με την διαδρομη μεσα στο αυτοκινητο, που την εχεις τοσο περι πολλου , δεν ειναι οτι το καλυτερο.

Πότε εκθείασα εγώ την διαδρομή μέσα στο αυτοκίνητο? Ίσα ίσα που είπα ακριβώς το αντίθετο - ότι τα παιδιά των μεγαλουπόλεων δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίες που έχουν τα παιδιά στην επαρχία να αλληλεπιδράσουν και να γνωρίσουν το περιβάλλον τους. Οπότε όσο περισσότερο χρόνο περνάνε έξω τόσο το καλύτερο.

 

Έλεος, αν θέλεις να τσακωθείς για κάτι, τουλάχιστον διαφώνησε με κάτι που είπα, όχι με το αντίθετό του. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

 

Ποσες φορες θα δει την νερατζια στην εκκλησια??

Κάθε μέρα τη βλέπει, εσύ τι ζόρι τραβάς δεν καταλαβαίνω! Και βλέπει και τη ροδιά και την ελιά και όλα τα άλλα δέντρα που βρίσκουμε στο δρόμο για το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Επειδή ειναι κρίμα να κάψουμε ενα τόσο ενδιαφέρον κατά τα αλλα θέμα θελω ως εκπαιδευτικός να κάνω κάποιες παρεμβάσεις.

Ολα αρχίζουν απο τον στόχο!!! Εννοώ πως εξαρτάται πώς ορίζει κανεις τη μάθηση. Οι 3 βασικοί ορισμοί αυτής απο 3 διαφορετικές "σχολές" παρουσιάζονται στο παρακάτω λινκ: http://www.netschoolbook.gr/epimorfosi/theories.html. Δεν ειναι σωστό ή λάθος να υποστηρίζει κανεις τον 1ο, 2ο ή 3ο ορς. Ειναι λάθος όμως η εμμονή σε γενικό επίπεδο αν δεν γνωρίζουμε τις ειδικές συνθήκες της κάθε περιπτωσης. Εχω περάσει απο φροντιστήρια και ιδιαίτερα, σχολεία και ειδικά σχολεία και εκπαίδευση κατ οίκον. Υπήρχαν μαθητές που τους ταίριαζε ο ένας ή ο άλλος τρόπος ανάλογα με τα χαρακτηριστικά τους. Ο αφορισμός δεν ταιριάζει στην εκπαιδευτική διαδικασία καθώς όσοι έχουμε δουλέψει με μεράκι και γουστάρουμε ξέρουμε οτι μπορούμε να κάνουμε "παπάδες" σε κάθε περίπτωση (και το εννοώ).

Σαφώς υποστηρίζω την τάξη με εργαλείο (τονίζω εργαλείο!) τις νέες μεθόδους διδασκαλίας (ΤΠΕ) αλλα δυστυχως ακόμη λίγοι εκπαιδευτικοί μπορούν αυτο να το υποστηρίξουν με επιτυχία (κι επισης το εννοω). Γίνονται προσπάθειες αλλα και πολλοί πειραματισμοί απο μη καταρτισμένους συναδέλφους.

Επισης μην ξεχνάμε οτι στο συγκεκριμένο θέμα μιλαμε για φροντιστήρια που δεν ανήκουν στην "βασική" εκπαίδευση του μαθητή, η οποία ειναι το σχολείο του. Δυστυχως όλες αυτές οι απογευματινές δραστηριότητες μονο στην Ελλάδα γίνονται. Εννοειται πως αν κουβεντιάζαμε για το πώς έπρεπε να ειναι ενα ολοκληρωμένο σχολείο φανατικά κι εγω θα υποστήριζα ολα τα περί κοινωνικοποίησης αλληλεπίδρασης κτλ που προσφέρει η τάξη. Αλλα δυστυχως εδω μιλαμε για κάλυψη όσων δεν παρέχει το σχολείο, οποτε τα δεδομένα αλλάζουν και αναγκαστικά προσαρμόζονται σε ενα εξαντλητικό πλέον προγραμμα που η εκάστοτε οικογένεια πρέπει να "πιάσει" τον τροπο που ταιριάζει καλυτερα στα παιδια της.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα αρχίζουν απο τον στόχο!!! Εννοώ πως εξαρτάται πώς ορίζει κανεις τη μάθηση. Οι 3 βασικοί ορισμοί αυτής απο 3 διαφορετικές "σχολές" παρουσιάζονται στο παρακάτω λινκ: http://www.netschoolbook.gr/epimorfosi/theories.html. Δεν ειναι σωστό ή λάθος να υποστηρίζει κανεις τον 1ο, 2ο ή 3ο ορς.

Ενδιαφέρον αυτό που λες, όμως πώς βλέπεις αυτές τις "σχολές" να σχετίζονται με τον τρόπο εκμάθησης ξένων γλωσσών? Ποια αντιστοιχία υπάρχει κατά τη γνώμη σου μεταξύ των διαφόρων τρόπων επίτευξης της διγλωσσίας? Ποια σχολή υποστηρίζω όταν λέω πως είναι καλύτερα το παιδί να έρθει σε επαφή με την ξένη γλώσσα βιωματικά από μικρή ηλικία αντί π.χ. να ξεκινήσει αγγλικά στην ηλικία των 10 χρονών και να προσπαθεί με ιδιαίτερα μαθήματα να πιάσει το επίπεδο Β2 σε 4 χρόνια?

 

Ακολουθεί off topic

 

Επισης μην ξεχνάμε οτι στο συγκεκριμένο θέμα μιλαμε για φροντιστήρια που δεν ανήκουν στην "βασική" εκπαίδευση του μαθητή, η οποία ειναι το σχολείο του. Δυστυχως όλες αυτές οι απογευματινές δραστηριότητες μονο στην Ελλάδα γίνονται.

Όντως, τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών (όπως και τα ωδεία, οι αθλητικοί σύλλογοι, οι σχολές χορού κλπ) δρουν ανεξάρτητα από αυτό που παρέχει το σχολείο, και όχι απαραίτητα συμπληρωματικά. Πιστεύεις πως δεν πρέπει να είναι έτσι; Αυτό το "δυστυχώς" εκεί με παραπέμπει.

 

Πάντως αυτή η πεποίθηση ότι σε άλλες χώρες τα παιδιά δεν έχουν απογευματινές δραστηριότητες ή ότι δεν υπάρχουν φροντιστήρια και ότι "μόνο στην Ελλάδα" γίνονται αυτά απλά δεν ισχύει! Σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο γονείς που μπορούν να προσφέρουν κάτι παραπάνω στο παιδί τους από αυτό που του δίνει το (δημόσιο) σχολείο, είτε ως επιπλέον γνώση, είτε ως υποστήριξη, το κάνουν χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Κατά τη γνώμη μου αν στην Ελλάδα γίνεται περισσότερο αυτό σε σύγκριση με άλλες χώρες, ο λόγος είναι ότι το δικό μας εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι ιδιαίτερα βαρυφορτωμένο και απαιτητικό, ενώ παράλληλα υπάρχει η προσδοκία από το σύνολο σχεδόν των γονέων και των μαθητών για κάτι καλύτερο (σπουδές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, πιστοποιημένες γνώσεις), πράγμα που δεν το συναντάς τόσο έντονα σε άλλες χώρες για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Θερμή παράκληση να μην ξεκινήσουμε μια ευρύτερη συζήτηση περί δημόσιας παιδείας, αφού δεν έχει σχέση με το θέμα του πότε ξεκινάμε τα αγγλικά και πώς μαθαίνουμε καλύτερα ξένες γλώσσες. Εξ' άλλου υπάρχουν ήδη αρκετές συζητήσεις που ασχολούνται με το ρόλο του σχολείου, το φροντιστήριο και τη μεταξύ τους σχέση :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ξερετε κανενα καλο cd η video με παιχνιδακια στα Αγγλικα, για να ακουμε η να παιζουμε οποτε εχουμε διαθεση στο σπιτι, μιας και στο σχολειο ξεκινησαν Αγγλικα απο την πρωτη??

Η κανενα site που μπορω να κατεβασω??

 

 

Κατα τα αλλα συμφωνω με την Αγγελινα, οτι για το καθε παιδι μπορει να ταιριαζει διαφορετικο συστημα εκμαθησης, αναλογα με τις αναγκες, τις δυνατοτητες, τον χαρακτηρα, τις προτεραιοτητες, και τον διαθεσιμο χρονο.

 

ΠΧ. Ενα παιδι που πηγαινει ολοημερο εως στις 4,00 δεν ειναι δυνατον να τον βολταρουμε για να μαθει Αγγλικα. Η υπολοιπη ημερα ειναι πολυτιμη για το διαβασμα του για την ξεκουραση του και την διασκεδαση του και εμεις πρεπει να κατανειμουμε τον ελευθερο χρονο του παιδιου με τον μεγιστο καλυτερο τροπο .

Γιατι πρωτα απο ολα θελουμε να εχουμε ισορροπημενα παιδια.

 

ΥΓ. little monkey δειχνεις μια εμμονη με τα φροντιστηρια.

Επιτιθεσαι σε οποια εχει αντιθετη αποψη η απλα εκφερει τους προβληματισμους της.

Σχετικα με την διαδρομη μεσα στο αυτοκινητο, που την εχεις τοσο περι πολλου , δεν ειναι οτι το καλυτερο. Και ειδικα σε μεγαλουπολη.

Ειναι πολυ ανθυγιεινο για τα παιδια κλεισμενα μεσα στο αυτοκινητο και αυτου του ειδους η βολτα δεν τους προσφερει ιδιαιτερα ερεθισματα.

Ποσες φορες θα δει την νερατζια στην εκκλησια??:rolleyes:

 

Yπάρχουν πολλές ιστοριούλες σαν αυτή που κάνουν τα παιδιά να αποτυπώνουν την προφορά και τις λεξούλες

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε πάρα πολύ το υλικό που παίρνετε από το ίντερνετ γιατί στην πλειοψηφία του προέρχεται από χώρες που μιλάνε "περίεργα" αγγλικά και συχνά υπάρχουν λάθη προφοράς καθώς και γραμματικά ή συντακτικά. Ας πούμε αυτό το βιντεάκι είναι από κάποια κινεζοχώρα και θα δείτε ότι παραλείπουν το τελικό -s. Μεγάλος αριθμός κλιπ είναι από Ινδία, που τα αγγλικά τους είναι τσάτρα πάτρα και η προφορά τους πολύ χαρακτηριστική. Εύκολα ένα παιδί θα αντιγράψει τις προφορές και θα αρχίσει να ακούγεται σαν Ινδάκι.

Link to comment
Share on other sites

maria, marcopolo σας ευχαριστω.

 

little monkey

 

Eσυ μπορεις να μας προτεινεις κατι σχετικο απο το internet η καποιο dvd η cd καλο που κυκλοφορει στην αγορα σαν ειδικη?

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey οι ορισμοί της μάθησης ειναι απο τους ελάχιστους ορς που εχουν απήχηση σε ολα τα γνωστικά αντικείμενα και βασίζονται κυριως σε βιωματικές μεθόδους. Θα ειχε ενδιαφέρον εσύ να μας πεις τι και πως ταιριάζει στην επίτευξη των διδακτικών στόχων μιας ξένης γλώσσας συν της διγλωσσίας. Ευχαρίστως βέβαια αν ενδιαφέρεσαι να το αναλύσουμε περαιτέρω.

Δεν εχω καμια πρόθεση να ειμαι οφ τοπικ αλλα εφόσον παραθέτεις ωραίες ιδέες και απόψεις μιας ολοκληρωμένης εκπαίδευσης (οι οποιες κατα τη γνώμη μου θα είχαν καλύτερο αποτέλεσμα σε σχολείο παρα σε φροντιστήριο) οφείλουμε να εξετάσουμε αν και πως μπορούν να επιτευχθούν στο συγκεκριμένο μέρος που αναγκαστικά έχουμε κανει τα παιδιά λάστιχα απο το πρωι ως το βραδυ. Και ναι σε αναπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες το σχολείο παρέχει 1-2 ξένες γλώσσες εξ ολοκλήρου χωρίς το ολο σύστημα να επιβάλλει επιπλέον επιβάρυνση κάθε είδους σε μαθητές και γονείς. Βέβαια τωρα θα μου πεις αυτο έχουμε με αυτο πορευόμαστε.. Αναρωτιέμαι όμως μηπως στις απογευματινές δραστηριότητες αλλάζουν οι προτεραιότητες και οι στόχοι που θα έπρεπε να ειχε σίγουρα ο "πρωινός" δάσκαλος.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

little monkey

 

Eσυ μπορεις να μας προτεινεις κατι σχετικο απο το internet η καποιο dvd η cd καλο που κυκλοφορει στην αγορα σαν ειδικη?

Αυτά που σου είπε η maria23 θα έλεγα κι εγώ. Τα Super Simple Songs είναι εγγύηση, επίσης η σελίδα του British Council έχει πολύ υλικό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Δεν έχω υπόψιν μου κάποιο DVD που να κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά, υπάρχουν όμως πακέτα βιβλίων για τα επίπεδα starter / pre-primary / pre-junior που περιλαμβάνουν CD και Multi-Rom. Τα καλύτερα κατά τη γνώμη μου είναι από τις εκδόσεις CUP, OUP και Express Publishing. Τα περισσότερα έχουν σχολικό προσανατολισμό αλλά κάποια δουλεύονται και στο σπίτι. Αν μένεις στην Αθήνα, μπορείς να πας σε ένα μεγάλο ξενόγλωσσο βιβλιοπωλείο και να ρίξεις μια ματιά, να δεις τι είναι διαθέσιμο και κατά πόσο σε καλύπτει. Ωραία βιβλία που μπορείς να χρησιμοποιήσεις επίσης είναι αυτά των εκδόσεων Usborne.

 

Little Monkey οι ορισμοί της μάθησης ειναι απο τους ελάχιστους ορς που εχουν απήχηση σε ολα τα γνωστικά αντικείμενα και βασίζονται κυριως σε βιωματικές μεθόδους. Θα ειχε ενδιαφέρον εσύ να μας πεις τι και πως ταιριάζει στην επίτευξη των διδακτικών στόχων μιας ξένης γλώσσας συν της διγλωσσίας.

Ως εκπαιδευτικός που είσαι θα πρέπει να καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχει μία απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Όλα εξαρτούνται από τον στόχο που θέτεις αλλά και από τις συνθήκες. Αλλιώς θα μάθει το παιδί που μεγαλώνει σε δίγλωσσο περιβάλλον, αλλιώς θα μάθει το παιδί που μαθαίνει μια δεύτερη γλώσσα στο σχολείο και αλλιώς ο ενήλικας. Αλλιώς θα διδαχθεί ο μαθητής που θέλει να μάθει τη γλώσσα συνολικά και αλλιώς αυτός που επιδιώκει απλά μια πιστοποίηση. Διαφορετικό πρόγραμμα θα ακολουθήσεις όταν δεν σε πιέζει ο χρόνος και αλλιώς θα διδάξεις όταν στόχος είναι να "τελειώσεις" την ξένη γλώσσα σε Χ χρόνια ή να αποκτήσεις μια συγκεκριμένη πιστοποίηση όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

 

Π.χ. Αν θέλεις να μάθεις τη γλώσσα σε λίγα χρόνια και χωρίς να εμβαθύνεις, είσαι η χαρά του συμπεριφορισμού - ενώ αν έχεις χρόνο να δουλέψεις βιωματικά είναι καλύτερα να στραφείς σε κάποιο κοινωνικοπολιτισμικό μοντέλο όπως αυτό του Brunner (Instructional scaffolding) που μιμείται τον τρόπο με τον οποίο μαθαίνουμε την μητρική μας γλώσσα. Όμως αυτό το μοντέλο είναι πιο κατάλληλο για παιδιά και όχι για ενήλικες, οι οποίοι γενικά αποδίδουν καλύτερα όταν διδάσκονται με κάποιο από τα οικοδομιστικά μοντέλα (connectionism).

 

Στην πραγματικότητα, οι μαθητές πιθανότατα έρχονται σε επαφή και με τις τρεις μεθόδους. Ας πούμε ότι διδάσκεις γραμματική. Μπορείς να εισάγεις το θέμα χρησιμοποιώντας τη μέθοδο της ανακαλυπτικής μάθησης, να το παρουσιάσεις ακολουθώντας τις κατευθυντήριες γραμμές του συμπεριφορισμού και να χρησιμοποιήσεις οικοδομιστικές τεχνικές για να ενισχύσεις την εμπέδωσή του. Αναλόγως πάντα με το χρόνο που έχεις στη διάθεσή σου. Προφανώς αν τα χρονικά περιθώρια είναι στενά, η ανακαλυπτική μάθηση πάει περίπατο...

 

Δεν εχω καμια πρόθεση να ειμαι οφ τοπικ αλλα εφόσον παραθέτεις ωραίες ιδέες και απόψεις μιας ολοκληρωμένης εκπαίδευσης (οι οποιες κατα τη γνώμη μου θα είχαν καλύτερο αποτέλεσμα σε σχολείο παρα σε φροντιστήριο) οφείλουμε να εξετάσουμε αν και πως μπορούν να επιτευχθούν στο συγκεκριμένο μέρος που αναγκαστικά έχουμε κανει τα παιδιά λάστιχα απο το πρωι ως το βραδυ. Και ναι σε αναπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες το σχολείο παρέχει 1-2 ξένες γλώσσες εξ ολοκλήρου χωρίς το ολο σύστημα να επιβάλλει επιπλέον επιβάρυνση κάθε είδους σε μαθητές και γονείς. Βέβαια τωρα θα μου πεις αυτο έχουμε με αυτο πορευόμαστε.. Αναρωτιέμαι όμως μηπως στις απογευματινές δραστηριότητες αλλάζουν οι προτεραιότητες και οι στόχοι που θα έπρεπε να ειχε σίγουρα ο "πρωινός" δάσκαλος.

Ο λόγος που δεν θέλω να το συζητήσω είναι για να μην χαθεί το αρχικό θέμα στην ατέρμονη συζήτηση για το πώς "πρέπει" να είναι η δημόσια παιδεία. Υπάρχουν άλλωστε αρκετές άλλες συζητήσεις στο φόρουμ και έχω στο παρελθόν συνεισφέρει σε αυτές με μεγάλη αυταπάρνηση (γκουχ γκουχ) :P Σε γενικές γραμμές η άποψή μου συνοψίζεται ως εξής: όσο το σχολείο δεν δίνει επιλογές στους μαθητές αλλά τους υποχρεώνει να ακολουθήσουν ένα κοινό και άκαμπτο πρόγραμμα σπουδών, και όσο η εκμάθηση ξένων γλωσσών αντιμετωπίζεται ως καταναγκαστικό έργο που πρέπει να περατωθεί μέσα στο χωροχρονικά όρια της υποχρεωτικής εκπαίδευσης, δεν πρόκειται να δούμε κανένα θετικό αποτέλεσμα στην εκμάθηση ξένων γλωσσών στην Ελλάδα. Αν υπήρχε έστω και ως ιδέα στον ορίζοντα η προοπτική της διάκρισης των μαθημάτων σε μαθήματα κορμού και μαθήματα επιλογής, θα είχε νόημα η συζήτηση. Όσο δεν υπάρχει αυτή η βασική προϋπόθεση, δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου να χαλάμε φαιά ουσία. Το παιχνίδι είναι από χέρι χαμένο.

 

Υ.Γ. Αυτό για τις προηγμένες χώρες που διδάσκουν επιτυχώς 2 ξένες γλώσσες στο σχολείο είναι λίγο μύθος....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...