Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΘΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ!!!!


btou

Recommended Posts

Σε καμία 20 αριά μέρες γεννάω το 1ο μου παιδάκι!! Ανυπομονώ πως και πώς να έρθει το αγγελούδι μου στον κόσμο!! Ν α σας πω ότι έχουμε ένα σπίτι με 2 υπνοδωμάτια και το ένα είναι δικό μας και άλλο έχει γίνει του μωρού!! Μένουμε σε αυτό το σπίτι 3 χρόνια (και τα πεθερικά μου δεν έχουν έρθει ποτέ, ούτε καν είχαν έρθει στην μετακόμιση)

Τα πεθερικά μου , μένουν σε άλλη πόλη όχι ιδιαίτερα μακρυά , και οι γονείς μου στην ίδια!! Πριν λίγες μέρες μου ανακοίνωσε η πεθερά μου (αυταρχικά) ότι θα έρθει 15 μέρες πριν την γέννα —ααααααααα τα μαλλιά μου έγιναν καρφάκια εκείνη την στιγμή!! Και της λέω θα δούμε, αν δεν γεννήσω και ποιο μπροστά!!

Την πεθερά μου δεν την έχω καθόλου σε εκτίμηση γιατι είναι μια γυναίκα που τα ξέρει όλα –γνώμη για όλα –ανακατεύεται σε όλα και κουτσομπολεύει τα πάντα- εκμεταλλεύτρια μέχρι εκεί που δεν πάει και όλο παράπονα και όλο δεν είναι καλά , και το ποιο άσχημο είναι ότι παινεύεται για τα πάντα, όλο τάζει πράγματα και ποτέ δεν τα υλοποιεί !!!

7 χρόνια που είμαστε μαζί με τον άντρα μου εχει έρθει όλο και όλο 1 φορά στο παλιό μας το σπίτι 10 μέρες και μου είχε αλλάξει θέση μέχρι και στα μανταλάκια!!! Ποτέ δεν της έχω πει κουβέντα και όλο προσπαθώ να μην της απαντάω για να μην γίνουμε από 2 χωριά χωριάτες!! Με έχει προσβάλει άπειρες φορές και γενικότερα με τίποτα δεν είναι ευχαριστημένη!! Δεν την αντέχω!!! Τι να την κάνω εδώ 15 μέρες πριν?? Εδώ ουτε την μάνα μου δεν θέλω στο σπίτι κάποιες φορές που έρχεται η κακομοίρα μπας και θέλω καμιά βοήθεια, θέλω ηρεμία, τα νεύρα μου είναι ήδη τεταμένα, τι να κάνω την πεθερά μου εδώ σαν τον μπάστακα!!! Αφήστε που όλη νύχτα γυρνάω σαν το φάντασμα κρεβατοκαμαρα-τουαλετα-μπαλκόνι και ο υπνος μου είναι πολύ περιέργος, εάν ερθει εδώ ουτε τουαλέτα δεν θα μπορώ να πάω!!

Τόσο καιρό που ήμουν και στην δουλειά και δεν είχαμε φτιάξει και το άλλο δωμάτιο γιατι δεν φιλοτιμήθηκε να πει, μήπως βρε κοριτσι μου θέλεις κάποια βοήθεια να έρθω να σε βοηθήσω με το μαγειρεμα με το σπίτι…τοσο καιρό άφαντη..τι έγινε ξαφνικά?? Σε αυτά που φαινόμαστε πρώτη και καλύτερη μονο και μονο για να εχει να λεει μετά!!

Το πρώτο της εγγόνι έκανε να το δει 1 ολόκληρο χρόνο γιατι η άλλη νύφη της που μένουν μαζί -πήγε στην μάνα της (στην ίδια πόλη με την πεθερά μου) γιατί δεν την άντεχε ( γιατι άραγε???) είπα στον αντρα μου που ξέρει ότι δεν μπρώ την μανούλα του ότι εάν θέλει να έρθει εχει και ξενοδοχείο μπορεί να παέι εκει… και δεν έχω πρόβλημα να έρθει την μέρα που θα μπω στο μαιευτήριο αλλά την μέρα που θα γυρίσω δεν θα είναι εδώ!! Εάν θέλει μπορεί να έρθει λίγο αργότερα μόλις μεγαλώσει το μωρό για 3-4 μερες όχι παραπάνω!!

πειράζει που θέλω την ηρεμία μου??? Και στην τελική γιατι να έχω το αγχος της φιλοξενίας??? Θέλω λίγες μέρες ησυχίας να τις περάσω με ησυχία, γιατί εάν έρθει εδώ θα μαλώσουμε πολύ άσχημα!!!:twisted::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατ αρχήν κοιμισου τώρα που μπορείς! Βασικά σταματά να διαβάζει και κοιμησου! Μπορεί να κανείς μήνες να ξανακοιμηθεις!

Μετά θα σου πω. Πάρε όση βοήθεια μπορείς. Πεθερά πεθερά. Μάνα μάνα. Αν θηλαζεις θα είσαι 40 μέρες περίπου κολλημένη με το μωρό. Τι νοικοκυριό τι δουλειές τι φαγητό! Φερέ μάνα πεθερά τους πάντες! Ας είναι καλά ή πεθερουλα μου εμένα και κατάφεραν να εσραιωαω θηλασμο. Δε τη συ!παθεις? Δε πειράζει! Αν σε βοηθάει και δε κάνει τον ξερωλα θα την εκτιμήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν κοιμισου τώρα που μπορείς! Βασικά σταματά να διαβάζει και κοιμησου! Μπορεί να κανείς μήνες να ξανακοιμηθεις!

Μετά θα σου πω. Πάρε όση βοήθεια μπορείς. Πεθερά πεθερά. Μάνα μάνα. Αν θηλαζεις θα είσαι 40 μέρες περίπου κολλημένη με το μωρό. Τι νοικοκυριό τι δουλειές τι φαγητό! Φερέ μάνα πεθερά τους πάντες! Ας είναι καλά ή πεθερουλα μου εμένα και κατάφεραν να εσραιωαω θηλασμο. Δε τη συ!παθεις? Δε πειράζει! Αν σε βοηθάει και δε κάνει τον ξερωλα θα την εκτιμήσεις!

 

μα ποια ηρεμια σε 5 μέρες μας δήλωσε με το ετσι θέλω θα έρθει!!! μονο που το άκουσα φρίκαρα!!! και επίσης μπορεί να έρθει με τον πεθερό μου!!! γιατί στην γέννα το θεωρώ δεδομένο ότι θα είναι εδώ...πολύ φοβάμαι πως θα μου κατσικοθούν όλοι εδώ και μετά την γέννα!!! δεν την θέλω προτιμώ να είμαι άυπνη παρά να την έχω μέσα στα πόδια μου, εξάλλου και ο άντρας μου θα πάρει άδεια!! τι θα κάνουμε 500 ατομα σε 70τμ μαζί με τα μπαλκόνια :P ένα θα σου πω οταν κάναμε τον πολιτικό τον γάμο δεν ήρθαν με την πρόφαση οτι δεν τους βόλευε η ημερομηνία, και έπρεπε να την μεταφέρουμε ένα μήνα μετα γιατί είχε κάτι υποχρεώσεις , και ο πολίτικος γάμος μας έγινε Σαββατο!! κάλλιστα θα μπορύσαν να έθουν σαββατοκύριακο , δεν μένουμε και τόσο μακρυά !!!απλά η μανταμίτσα ήθελε να κάνει σπάσιμο, και ούτε καν μας ευχήθηκε ο πεθερός μου! τι να πώ τι να πω...είναι πάρα πολλά.....

Link to comment
Share on other sites

καλη σου μερα. Και για μενα ειναι πολυ σημαντικη η ηρεμια μου. Ειναι τι σου ταιριαζει σαν ανθρωπο, δηλ θες καποιον να σου κανει τις δουλειες και παρεα???? Εγω μονο τη μαμα μου ήθελα σε αυτό το ρολο και τον αντρα μου. Κανεναν αλλο και αυτό μονο λιγες μερες στην αρχη. Ακομα και καλες σχεσεις να εχεις μεσα στο ιδιο σπιτι τοσες μερες δεν λεει.

 

Λοιπον εγω θα προτεινα να της πει ο αντρα σου οτι τα νευρα σου ειναι τεντομενα πολυ, και ο γιατρος ειπε ηρεμια και ξεκουραση . Δεν ειναι κακο με ωραιο τροπο να της πεις και ΕΣΥ οτι δεν νιωθεις ανετα γιατι το βραδυ δεν κοιμασαι καλα, πας συνεχεια τουαλετα.....

 

Νομιζω οτι εμεις βαζουμε τα ορια στους αλλους. Εχω 3 παιδακια και θυμαμαι σε καθε γεννα διαφορα. Στο πρωτο τρυπωνε στη αιθουσα τοκετου. Ναι ναι. Δημοσιο νοσοκομειο επαρχιας ,εγω με τη διαφανη πρασινη ρομπα γυμνη......Ευτυχως οταν γυρισα σπιτι εφυγαν μετα απο μια μερα

Στη δευτερη γεννα (με καισαρικη) προτιμησα να μεινει η μαμα μου με το πρωτο στο νησι και την ειχα για βοηθεια εγω στο Πανεπιστημιακο νοσοκομειο. 3 μερες ...ονειρο. Εκανα αναπνοες ηρεμιας......

Στη 3η γεννα ειχα μαθει καλα το μαθημα μου. Εβαλα ακριβως εχω τους κανονες ποιος θα ειναι με τα παιδια, ποιος μαζι μου τη μερα, ποιος μαζι μου το βραδυ.

Το ασχημο ειναι οτι πλεον μενουμε στην ιδια πολη και εκει που εκανα τη χαζη για λιγες μερες , τωρα θελει αλλες μεθοδους που ακομα δεν τις εχω βρει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ήθελα κάποιον μέσα στο σπίτι αυτές τις μέρες θα 'ήταν η μάνα μου, η οποία είναι πολύ διακριτική σαν άνθρωπος κ που λέει ο λόγος να της πω κ μια κουβέντα παραπάνω δεν θα κατεβάσει τα μούτρα της!

ο άντρας μου μόλις μου είπε ότι το είπε στην μανούλα του, κ ότι θα έρθουν μόνο στην γέννα, δεν ξέρω πότε μιλήσανε ,αλλά δεν τον είδα πολύ θερμό για να μου πει λεπτομέρειες τι άλλο είπανε...αλλά φαντάζομαι η φαρμακογλωσσα είπε πολλά... αλλά δεν με νοιάζει!! αρκεί να έχω ΗΡΕΜΙΑ....αν κ φαντάζομαι τισ 3-4 μέρες που θα έρθει μπορεί με την ευκαιρία να φέρει κ την γιαγιά του αντρα μου κ ίσως κ την αδερφή της ( η οποία μου είχε πει όταν ακόμα ήμουν στον 3 μήνα της εγκυμοσύνης ότι θα ήθελε να έρθει, κ τις είχα πει ότι για 40 μέρες δεν θα δέχομαι κόσμο...κ η επόμενη ερώτηση της ήταν πως θα πουμε το μωρο :shock: )

Link to comment
Share on other sites

Να θεσεις τους ορους σου και να μη φοβασαι τιποτα!εσυ θα ορισεις το πως θα θες να εισαι με το μωρο και ποσο κοσμο ανεχεσαι και ποση βοηθεια χρειαζεσαι!γι αυτους που δε συμφωνουν...μη νοιαζεσαι απλα!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Με το καλό το μωράκι σου!

Θα συμφωνήσω ότι η ηρεμία είναι αυτό που χρειάζεσαι πέρα και πάνω από όλα. Επίσης είναι πολύ καλό που βάζεις τα όριά σου.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, σε καμία περίπτωση η γέννηση ενός μωρού δεν συνεπάγεται να γίνει το σπίτι σας κέντρο διερχομένων. Δλδ να έρθει και ο πεθερός και η αδερφή της πεθεράς σε ένα σπίτι μικρό και στη δεδομένη συγκυρία, είναι ακατανόητο.

 

Άντε σου λέω εγώ να έρθει η πεθερά ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ, να έρθει ΜΕΤΑ τη γέννα, και με διακριτικότητα να συνδράμει τις πρώτες μέρες. Βέβαια παίζουν ρόλο πολλά πράγματα, το αν κάποιος έχει έυκολη γέννα, αν είναι με ΦΤ ή καισαρική, αν θα θηλάσεις, το πόσο καλά είσαι προετοιμασμένη για τη μετά -γέννα εποχή (στις πρώτες μέρες αναφέρομαι).

 

Αν γύριζα το χρόνο πίσω και η πεθερά μου ήταν σε θέση να προσφέρει (είναι μεγάλη σε ηλικία), θα την είχα επιστρατεύσει, προκειμένου να έχω όλο το χρόνο με το μωράκι μου και να μην προβληματίζομαι για το μαγείρεμα, τα άπλυτα και ό,τι έχει να κάνει με το νοικοκυριό. Αν μπορείς να τη βάλεις σε καλούπι και να μην σε επηρεάζουν τα όσα κάνει, δέξου τη βοήθεια και μάλιστα όρισε αρμοδιότητες. Και μην ασχολείσαι με το πού βάζει το κάθε τι, είναι μηδαμινό μπροστά στον ερχομό της νέας ζωής!

 

Αν πάλι θεωρείς ότι με τπτ δεν αντέχεις, δέξου να έρθει τις μέρες που θα είσαι στο μαιευτήριο και λίγες μέρες μετά, ώστε να δει το νεογέννητο. Στην τελική, είναι και δικό της εγγόνι. Βέβαια αν είναι να έρθει και το υπόλοιπο σόι, υπάρχουν και τα ξενοδοχεία. Άλλωστε θα πρέπει να είσαι σχολαστική το πρώτο καιρό (ιώσεις, μικρόβια, κλπ).

 

Όλα καλά εύχομαι!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

δέχομαι να έρθει μόνο τις μέρες που θα είμαι στο νοσοκομείο, για μετά την γεννά δεν την θέλω μέσα στα πόδια μου, μετά από κάποιο διάστημα μπορεί να έρθει...

γιατί αν μείνει στο σπίτι είμαι 100% βέβαιη ότι μόνο δεν θα βοηθάει και θα μαλώσουμε, θα κάνει υποδείξεις κ συγκρίσεις και θα θυμηθεί ότι έκανε στον άντρα μου πριν 35 χρόνια!! φυσικά και είναι το εγγόνι της αλλά αν φερόταν καλύτερα σε μένα θα είχε ότι ήθελε από μένα!! αλλά ποτέ της δεν με χώνεψε, δεν πειραζει η πληρωμή της για όλα όσα μου έκανε είναι αυτή!!πριν από 3 χρόνια με αποκάλεσε στείρα, 26 χρονών :shock: , χωρίς να έχουμε πει οτι θέλουμε να κάνουμε ή ότι προσπαθούμε!!! θυμάμαι την δεύτερη φορά που πήγα στο σπίτι της πήγα γλυκά , και γύρισε και είπε...αααα δεν μαρεσει να μου φέρνουν γλυκά είναι σαν να μην ξέρουν τι να φέρουν...δηλαδή τι ήθελε να της πάω κανένα μπριγιάν??? κάποια αλλη στιγμή ενώ είχαμε πάει για να μείνουμε λίγες μέρες πήγα και πήρα παγωτό απο το ζαχαροπλαστείο εκει της γειτονιάς τους (που μου το είχε καταπαινέψει )..όταν βάλαμε να φάμε..λεει ΑΑΑΠΑΠΑΑ τι απαίσιο παγωτό είναι αυτό, απο που το πήρατε...και ήταν παγωτό βανιλια-σοκολάτα :shock: , πρωτού αρραβωνιαστούμε ενω ήξερε ότι είχα εναν αδερφο τον οποίο τον έχασα , μου λεει σε κάποια στιγμή άσχετη, δεν πιστεύω να κάνετε κανένα παιδί και να το βάλεις στα πεθαμένα:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:......και άλλα πάρα πολλά!! επειδή κατάγομαι απο βόρεια Ελλάδα με αποκάλεσε τουρκάλα:twisted::twisted: ,και μάλιστα αυτό τώρα στον 5 μήνα της εγκυμοσύνης μου!!! δεν έχω λόγια γιαυτην την γυναίκα, και δεν θα ανεχτώ να πειράξει ούτε καν τα κουτάλια μου...γιατί μετά θα παινεύεται και θα λεει έκανα εκανα δουλείες πολύ κουράστηκα...που στο δικό της το σπίτι ο πεθερός μου τα κάνει σχεδόν όλα...αυτή σταυρόλεξο τηλεόραση - τηλέφωνα και τώρα και λαπτοπ, έγινε χακερ!!! τι να θυμηθώ που αρραβωνιαστήκαμε και πήγαμε να μπούμε στο καινουργιο μας σπίτι, έπιπλα ηλεκτρικά εξοδα στο φουλ, και έβαλε τον αντρα μου να της πάρει ψυγειο-πληντηριο και τηλεοραση μετα απο ένα 6μηνο περιπου, επειδη και καλά της χάλασαν!!! που η κυρία ήθελε να παέι διακοπές και ζητούσε λεφτά απο τον αντρα μου , επείδη εκείνη δεν είχε ( αμα δεν έχεις δεν πας και δεν φορτώνεσε σε άλλον), και τώρα της πήραμε και λάπτοπ!!!.... δεν είναι οικονομικά ευκατάστατη - δυσκολεύονται (οπως όλοι μας )..αλλά αν δεν έχεις δεν απαιτείς, και δεν ονειρευεσαι διακοπές και κινητά και τάπλετ και και και κτλ... που να θυμηθώ όταν είχε έρθει δεν αγόρασε ούτε ένα μπουκάλι κοκα κολα, που μαγίρευα δεν έτρωγε και ζητούσε να παραγγείλουμε πιτόγυρα!!! εεε ΟΧΙ!!!

πήγα και πήρα αποστειρωτή για τα μπιμπερό, την ώρα που το αγοράζαμε πήρε τηλεφωνο και λεώ είμαστε για ψώνια..και λει τι καλό ψωνίζεται πάλι και της λέω αποστειρώτή..λεειι ΑΑΑ και πόσο έχει, της λέω 70 ΄΄΄και λεει αππαπα αν είναι δυνατόν, μια χαρά είναι και η κατσαρολίτσα , δεν είχες κάνενα να σου δανείζει και αγοράζετε περιττα πράγματα? και της λέψ πολύ απλά γιατί τα δικά σου λεφτά ξοδεύω...και στράβωσε :D εε κορίτσια είναι να πιεις έναν καφέ στο πόδι με την γυναίκα αυτή και μια φορά τον χρόνο...δεν την μπορώ καθόλου!! και στην τελική αν δω οτι δεν προλαβαίνω θα πάρω και γυναικα για ένα σίδερο και ένα σφουγγάρισμα , εξάλλου είναι και η μάνα μου, για το φαγητό δεν φοβαμαι!

Link to comment
Share on other sites

δέχομαι να έρθει μόνο τις μέρες που θα είμαι στο νοσοκομείο, για μετά την γεννά δεν την θέλω μέσα στα πόδια μου, μετά από κάποιο διάστημα μπορεί να έρθει...

 

Ωραία, γιατί δεν της το λες λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω παναγία μου, τι είναι τούτη καλέ! Για τις 3 ημέρες του μαιευτηρίου συμφωνώ και εγώ να έρθει, όταν θα γυρίσεις καλό θα είναι να υπάρχεις εσύ, ο μπαμπάς και το μωράκι σου για να μπορέσετε να το οργανώσετε όσο το δυνατόν καλύτερα αλλά για να προσαρμοστείτε κιόλας. Τώρα να μην είναι και αποστειρωμένο το σπίτι τον πρώτο καιρό δεν πειράζει. Επίσης η γνώμη μου είναι ότι είτε έρθει στο σπίτι μετά το μαιευτήριο είτε έρθει μετά από δυο εβδομάδες είναι το ίδιο και το αυτό, πάλι θα ανακατεύεται, πάλι θα προσπαθήσει να σε μειώσει, πάλι θα εκνευριστείς και θα τσακωθείτε. Οπότε η λύση του ξενοδοχείου δεν είναι κακή. Επίσης και εμένα η μαμά μου όταν ερχόταν στο σπίτι για να με βοηθήσει με το μωρό, ερχόταν για το μωρό. Θα μου φαινόταν τρομερά άσχημο να της πω (πόσο μάλλον της πεθεράς) μαμά πλείνε τα πιάτα, βάλε πλυντήριο, σκούπισε, σφουγγάρισε και μόνο εγώ θα έχω το παιδί. Η μαμά-πεθερά δεν έρχεται μόνο για την λάντζα αλλά για το μωρό. Οπότε οι εργασίες κατανέμονται ευγενικά:lol: και δίνουμε χώρο και στις μαμάδες μας με το μωρό

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω παναγία μου, τι είναι τούτη καλέ! Για τις 3 ημέρες του μαιευτηρίου συμφωνώ και εγώ να έρθει, όταν θα γυρίσεις καλό θα είναι να υπάρχεις εσύ, ο μπαμπάς και το μωράκι σου για να μπορέσετε να το οργανώσετε όσο το δυνατόν καλύτερα αλλά για να προσαρμοστείτε κιόλας.

συμφωνώ απόλυτα ....

 

Επίσης η γνώμη μου είναι ότι είτε έρθει στο σπίτι μετά το μαιευτήριο είτε έρθει μετά από δυο εβδομάδες είναι το ίδιο και το αυτό, πάλι θα ανακατεύεται, πάλι θα προσπαθήσει να σε μειώσει, πάλι θα εκνευριστείς και θα τσακωθείτε. Οπότε η λύση του ξενοδοχείου δεν είναι κακή.

για μένα ακόμα καλύτερα :-D , μα οτι θα μαλώσουμε είναι δεδομένο...ή εκτός αν μετά την γέννηση του μωρού ειμαι πέρα βρέχει και δεν δίνω σημασία ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις τσακωθεί για άλλα και άλλα (υποθέτω ότι εκτός από αυτά που είπες υπάρχουν άλλα τόσα και άλλα τόσα...) γιατί να τσακωθείς τώρα? Αν την κάνεις να μείνει σε ξενοδοχείο και να έρχεται να βλέπει να μωρό κάποιες ώρες (όχι από το πρωί εως το βράδυ) και να σε βοηθάει κάποιες ώρες τι χολοσκάς? Θα έχεις βάλει τα δικά σου όρια, αστην να λέει ότι θέλει.... θα έχει περάσει το δικό σου.:roll:

Πάντως σε καταλαβαίνω, και εμένα στο πρώτο μου παιδί όταν είχα γεννήσει (μετά από κανα 2μηνο βασικά) είχε έρθει ο πεθερός μου με την γυναικά του. Και εγώ δεν μπορούσα, ήθελα το χώρο μου, πήδαγα πάνω από βαλίτσες για να φτάσω στον προορισμό μου. Εμένα ήταν για 2-3 μέρες βέβαια, με βοηθούσαν κιόλας, εγώ δεν μπορούσα, είχα αποδιοργανωθεί.:roll:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με αυτα που περιγραφεις η πεθερα σου όχι απλως δεν θα σε βοηθήσει αλλα θα δημιουργησει και προβληματα...ασε μην εχει και την απαιτηση να την υπηρετεις!! Οποτε πες τον αντρουλη σου ΑΝ θέλει να ερθει η μανουλα του για οσο διαστημα θα εισαι στο νοσοκομειοή στην κλινικη..να τον περιποιηθει...να αφησει και κανενα φαγητο στον φουρνο, στο ψυγειο, στην καταψυξη...και αφου ΠΟΡΣΦΕΡΕΙ όπως διατεινεται ότι θέλει να κανει , την ημερα της αφιξεως σου στο σπιτι , να αποχωρησει ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ...Και να απολαυσετε το μωρακι σας όπως θα εχει απολαυσει και αυτη το δικο της (δηλ τον άντρα σου) όσο εσυ θα βρισκεσαι εκτος σπιτιου...καλός δεν ακουγεται????:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις τσακωθεί για άλλα και άλλα (υποθέτω ότι εκτός από αυτά που είπες υπάρχουν άλλα τόσα και άλλα τόσα...) γιατί να τσακωθείς τώρα? Αν την κάνεις να μείνει σε ξενοδοχείο και να έρχεται να βλέπει να μωρό κάποιες ώρες (όχι από το πρωί εως το βράδυ) και να σε βοηθάει κάποιες ώρες τι χολοσκάς? Θα έχεις βάλει τα δικά σου όρια, αστην να λέει ότι θέλει.... θα έχει περάσει το δικό σου.:roll:

:

 

για το ξενοδοχείο το είπα στον άντρα μου, πάνω στα νεύρα μου, και για να του δείξω το βαθμό της δυσχέρειας μου( σιγά μην της πληρώνουμε και ξενοδοχείο), ..εξαλου λύθηκε θα έρθει μόνο τις μέρες που θα είμαι στην κλινική...εκτός απρόοπτου:shock: καμιά έκπληξη της τελευταίας στιγμής....

Link to comment
Share on other sites

Sorry χάθηκα ανάμεσα στα περιστατικά που εξιστορείς.

Άρα ποιό το πρόβλημα?

 

οχι τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα για 2-3 μερούλες θα είναι εδώ και θα ειμαστε παλι μακρυα κ αγαπημένες φοσον θα την δω ελάχιστα :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

..να τον περιποιηθει...να αφησει και κανενα φαγητο στον φουρνο, στο ψυγειο, στην καταψυξη...και αφου ΠΟΡΣΦΕΡΕΙ όπως διατεινεται ότι θέλει να κανει , την ημερα της αφιξεως σου στο σπιτι , να αποχωρησει ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ...)

εννοείται οτι θα ήταν το ιδανικότερο αυτό, να μου αφήσει λίγο φαγάκι, πολύ καλή ιδέα θα το πώ στον σύζυγο να της το μεταφέρει....αλλά να δούμε αν η γλυκιά μου θα το υλοποιήσει, η θα μας βράσει τίποτα μακαρόνια φεύγοντας κ θα έχει να το λέει καμιά 10 χρόνια, οτι μας μαγείρεψε κιόλας, μια εκπληκτική μακαροναδα που τρωγαμε 2 μέρες :P

Link to comment
Share on other sites

εννοείται οτι θα ήταν το ιδανικότερο αυτό, να μου αφήσει λίγο φαγάκι, πολύ καλή ιδέα θα το πώ στον σύζυγο να της το μεταφέρει....αλλά να δούμε αν η γλυκιά μου θα το υλοποιήσει, η θα μας βράσει τίποτα μακαρόνια φεύγοντας κ θα έχει να το λέει καμιά 10 χρόνια, οτι μας μαγείρεψε κιόλας, μια εκπληκτική μακαροναδα που τρωγαμε 2 μέρες :P

 

συγνωμη βρε κοπέλα μου αφού την μισείς την γυναίκα πως θα την φιλοξενούσατε τόσες μέρες? (οπως αρχικά λες).... λες ότι της το είπε ο άντρας σου πιο πάνω... ε και? έγινε τίποτε? ή φοβάσαι μην σε παρεξηγήσουν? από ότι κατάλαβα ούτε ζωγραφιστή δεν θες να την δεις, γιατί δεν το λες ξεκάθαρα? συγνώμη είσαι και στις μέρες σου να γεννήσεις και δεν θέλω να σε φουντώσω αλλά δεν καταλαβαίνω πως, όταν σας είπαν να έρθουν να έλεγες πολύ απλά ότι δεν μπορούμε να σας φιλοξενήσουμε... τόσο απλά...γιατί πάντα να πρέπει να δυσκολεύουμε τα πράγματα αποφεύγοντας να πούμε την αλήθεια??? δεν θέλουμε να έρθετε τόσο απλά... που το πρόβλημα?

από την άλλη τώρα εάν καταδέχεσαι να σου μαγειρέψει κιόλας και το βλέπεις ως ιδανικό .. τι να πω? τα λόγια περιττεύουν.... κάποιον το θες με τα καλά και τα στραβά.... ή δεν τον θες και τον αφήνεις στην άκρη.... με το καλό το μωράκι σου....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την elenip. Αν όντως είναι τόσο παρεμβατική η πεθερά αρνείσαι τη βοήθειά της. Λες (και εσύ και ο άντρας σου), ευχαριστώ δεν χρειαζόμαστε τίποτα και δεν θα είμαστε σε θέση να φιλοξενήσουμε κανέναν.

 

Βέβαια μην τους αποκλείσετε κιόλας από το να δουν το μωρό. Αλλά βάλτε κάποια όρια.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη βρε κοπέλα μου αφού την μισείς την γυναίκα πως θα την φιλοξενούσατε τόσες μέρες? (οπως αρχικά λες).... λες ότι της το είπε ο άντρας σου πιο πάνω... ε και? έγινε τίποτε? ή φοβάσαι μην σε παρεξηγήσουν? από ότι κατάλαβα ούτε ζωγραφιστή δεν θες να την δεις, γιατί δεν το λες ξεκάθαρα? συγνώμη είσαι και στις μέρες σου να γεννήσεις και δεν θέλω να σε φουντώσω αλλά δεν καταλαβαίνω πως, όταν σας είπαν να έρθουν να έλεγες πολύ απλά ότι δεν μπορούμε να σας φιλοξενήσουμε... τόσο απλά...γιατί πάντα να πρέπει να δυσκολεύουμε τα πράγματα αποφεύγοντας να πούμε την αλήθεια??? δεν θέλουμε να έρθετε τόσο απλά... που το πρόβλημα?

γιατι πολύ απλα είναι μάνα του άντρα μου, και κάτι τόσο ευθέως θα δημιουργήσει μελλοντικά και άλλα προβλήματα

 

 

από την άλλη τώρα εάν καταδέχεσαι να σου μαγειρέψει κιόλας και το βλέπεις ως ιδανικό .. τι να πω? τα λόγια περιττεύουν.... .

δεν σε καταλαβαίνω κοπελιά, το δικό σου πρόβλημα ποιο είναι? φυσικά κ θα ήταν ιδανικό να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά δεν υπάρχει πιθανότητα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την elenip. Αν όντως είναι τόσο παρεμβατική η πεθερά αρνείσαι τη βοήθειά της. Λες (και εσύ και ο άντρας σου), ευχαριστώ δεν χρειαζόμαστε τίποτα και δεν θα είμαστε σε θέση να φιλοξενήσουμε κανέναν.

 

Βέβαια μην τους αποκλείσετε κιόλας από το να δουν το μωρό. Αλλά βάλτε κάποια όρια.

 

εεε ναι συμφωνείς με την elenip, να τους πω ΕΓΩ οχι δεν σας θέλω , αλλά απο την άλλη μην τους αποκλείσετε να δουν κ το μωρό!!! αυτά δεν συνδυάζονται δυστυχώς...γιαυτό το είπε ο άντρας μου κ τελείωσε η υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε κορίτσια? Άμα επρόκειτο για την δική της μητέρα και είχε εξίσου τα ίδια προβλήματα φυσικά και θα μπορούσε να το πάρει πάνω της και να της πει μου έχει κάνει τόσα, δεν σε θέλω. Εδώ επρόκειτο για την πεθερά της δηλαδή για την μητέρα του αντρός της, οι ισοροπίες είναι λεπτές, ο χειρισμός πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο ευγενικός και διακριτικός. Αν ο άντρας της αποφάσιζε να τους το πει τόσο χύμα, δηλαδή δεν σας θέλω στο σπίτι μετά, είναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο. Διαφωνώ κορίτσια.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε κορίτσια? Άμα επρόκειτο για την δική της μητέρα και είχε εξίσου τα ίδια προβλήματα φυσικά και θα μπορούσε να το πάρει πάνω της και να της πει μου έχει κάνει τόσα, δεν σε θέλω. Εδώ επρόκειτο για την πεθερά της δηλαδή για την μητέρα του αντρός της, οι ισοροπίες είναι λεπτές, ο χειρισμός πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο ευγενικός και διακριτικός. Αν ο άντρας της αποφάσιζε να τους το πει τόσο χύμα, δηλαδή δεν σας θέλω στο σπίτι μετά, είναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο. Διαφωνώ κορίτσια.

 

χαιρομαι demi1981 που αντιλαμβάνεσαι ακριβώς αυτό που εννοω κ εγώ , οτι οι θέσεις είναι λεπτες, απλά η elenip όπως παρατήρησα σε πολλά θέματα , πάντα βρίσκει να πει κατι διαφορετικό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...