Recommended Posts

Koρίτσια καλημέρα.Ο μικρος μου γεννηθηκε την 29εβδ κ ενω σε όλα ειμαστε μια χαρά ,στο ύψος μου φαινεται λιγο κοντος:32μην(διορ)91εκ(όρθιος) και 13 κιλά.Η γιατρος μου λεει οτι ειμαστε στα κατώτερα φυσιολογικά,στην 25η καμπύλη κ ύψος κ βάρος.Επισης μου λεει πως τα προωρα παιδακια ριχνουν ύψος αργότερα.Εμενα δεν με πειράζει κ να ειναι λιγι κοντος κ εμεις μετριοι ειμαστε,τιποτα παθολογικο φοβάμαι(έλλειψη αυξητικης ορμόνης κτπ).Αυτα μου λεει η γιατρος τα βλεπουμε αν σταματαει να παιρνει ύψος.Παρολα αυτα ειμαστε οι κοντοτεροι απο τους συνομιληκους μας αλλα δεν μπορω να κρινω γιατι δεν ειναι προωροι.Εχει καμια εμπειρια απο υψος στα

προωρα;

Διαφημίσεις

Καλημέρα hope μου.

Κι εμείς 32 εβδ όχι διορθωνένη.

13 κιλά και 12.500.

Απο υψος 98 πόντους.

Κι εμείς 29 εβδ.

Και δεν περπατούμε ακόμα δυστυχώς αλλά άσχετο.

Όσο για το ύψος, ούτε εμείς είμαστε και δίμετροι. 1.72 εγώ κ 1.75 ο πατέρας τους. Αλλά τα παιδιά πέρνουν από 7 γενιές.

Συνομίληκα μας και όχι πρόωρα τα περνάμε μισό κεφάλι.

Μια χαρά είναι ο μπομπιράκος να μην αγχώνεσαι καθόλου.

Ένα από το χωριό μου κοριτσάκι, 3 ετών τώρα, το έβλεπα στην φυσιοθεραπεία, 2 κεφάλια το περνούσαμε...λέω τι συμβαίνει....μετά μαθαίνω πως διαγνώσθηκε ως νάνος....και η μάνα της κ ο πατέρας της είναι πάνω από 1.80.

Koρίτσια καλημέρα.Ο μικρος μου γεννηθηκε την 29εβδ κ ενω σε όλα ειμαστε μια χαρά ,στο ύψος μου φαινεται λιγο κοντος:32μην(διορ)91εκ(όρθιος) και 13 κιλά.Η γιατρος μου λεει οτι ειμαστε στα κατώτερα φυσιολογικά,στην 25η καμπύλη κ ύψος κ βάρος.Επισης μου λεει πως τα προωρα παιδακια ριχνουν ύψος αργότερα.Εμενα δεν με πειράζει κ να ειναι λιγι κοντος κ εμεις μετριοι ειμαστε,τιποτα παθολογικο φοβάμαι(έλλειψη αυξητικης ορμόνης κτπ).Αυτα μου λεει η γιατρος τα βλεπουμε αν σταματαει να παιρνει ύψος.Παρολα αυτα ειμαστε οι κοντοτεροι απο τους συνομιληκους μας αλλα δεν μπορω να κρινω γιατι δεν ειναι προωροι.Εχει καμια εμπειρια απο υψος στα

προωρα;

Έμεις δεν είμαστε πρόωροι αλλά ο μεγάλος ένα θέμα με το ύψος το έχει. Η πτώση του δικού μου σε ύψος έγινε από τον 1ο χρόνο και μετά, εννοώ ότι εκεί που στο 1ο έτος είμασταν στην 95η καμπύλη σταδιακά χρόνο με τον χρόνο έχουμε φτάσει και εμείς στην 25η καμπύλη.Και εμείς στον 3 χρόνο της ηλικίας του είμασταν κάπου εκεί. Μετά τα 3 άρχισαν και εμένα να με ζώνουν τα φίδια όχι μήπως το παιδί μου γίνει κοντό αλλά ήθελα να είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει κάτι παθολογικό και ας γίνει όσο θέλει. Πίεζα τον γιατρό μου από τότε να μου γράψει εξετάσεις που σχετίζονται με την χαμηλή - στάσιμη ανάπτυξη του παιδιού και πάντα η απάντησή του ήταν και εσύ δεν είσαι 2 μέτρα (1.65 είμαι, σίγουρα όχι ψηλή) και με έπειθε. Το πάσχα που μας πέρασε λοιπόν πήγα στον γιατρό πιο αποφασιστική, του είπα θέλω εξετάσεις και τις θέλω τώρα κάτι μου λέει ότι δεν πάει καλά (το ένστικτο της μάνας). Χωρίς κουβέντα μου έγραψε εξετάσεις για σωματομεδίνη (έτσι νομίζω ότι λέγεται) και για θυροειδή. Τα αποτελέσματα ήταν ο πιτσιρίκος να έχει υποθυροειδισμό εξ ού και η χαμηλή ανάπτυξή του, έτσι τουλάχιστον μας είπε ο ενδροκρινολόγος του. Συστήνουν τέτοιου είδους εξετάσεις μετά τα 2.5 χρόνια και συμφωνώ μαζί σου να φύγει από το μυαλό σου η σκέψη της παθογένειας είτε είναι προωράκι είτε όχι.

LAAFp2.png

JRM4p2.png

demi κ εγώ τη ρώτησα πολλές φορες τη γιατρο μας αλλά επειδή ειναι κ αναπτυξιολογος μου λεει οτι αν χρειαστει κατι θα μου πει να ειμαι ήσυχη.Μου λεει επισης σκεψου πόσο γεννηθηκε(38εκ)κ οτι το κακο ειναι ναμην παίρνει ύψος απο εξετασει σε εξέταση.Εμένα την προηγουμενη φορά σε 3μηνες πήρε 5εκ.Εσύ γιατι ανησυχησες;Για την καμπύλη ή επειδή δεν επαιρνε ύψος;Για τον υποθυροειδισμό κανετε θεραπεια;Η σωματομεδινη που ειπες ειναι για έλλειψη αυξητικής ορμόνης;Σε ζαλισα σορρυ αλλά ο καημενος μου επειδη ειναι προωρος τον έχω βάλει στο μικροσκόπιο .Η γιατρος μου λεει να ηρεμίσω αλλά εγώ το εχω στο μυαλό μου.

demi κ εγώ τη ρώτησα πολλές φορες τη γιατρο μας αλλά επειδή ειναι κ αναπτυξιολογος μου λεει οτι αν χρειαστει κατι θα μου πει να ειμαι ήσυχη.Μου λεει επισης σκεψου πόσο γεννηθηκε(38εκ)κ οτι το κακο ειναι ναμην παίρνει ύψος απο εξετασει σε εξέταση.Εμένα την προηγουμενη φορά σε 3μηνες πήρε 5εκ.Εσύ γιατι ανησυχησες;Για την καμπύλη ή επειδή δεν επαιρνε ύψος;Για τον υποθυροειδισμό κανετε θεραπεια;Η σωματομεδινη που ειπες ειναι για έλλειψη αυξητικής ορμόνης;Σε ζαλισα σορρυ αλλά ο καημενος μου επειδη ειναι προωρος τον έχω βάλει στο μικροσκόπιο .Η γιατρος μου λεει να ηρεμίσω αλλά εγώ το εχω στο μυαλό μου.

Κοίτα, είμαι της άποψης ότι η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία. Και εμένα ο άντρας μου και ο γιατρός μου και βασικά όλοι μου λέγανε να ηρεμήσω, ότι είμαι υπερβολική ότι τρώγομαι με τα ρούχα μου και και και.... Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει ο γιος μου να γίνει 1.70 με ενδιαφέρει να μην σκεφτώ ότι δεν το έψαξα αρκετά και άφησα χρόνο να περάσει. Χωρίς να είμαι σίγουρη η δευτερη ειδικότητα που έχει η γιατρός σου (αναπτυξιολόγος) δεν έχει να κάνει με την σωματική ανάπτυξη του παιδιού αλλά με την νοητική, κινητική κτλ (ελπίζω να μην λέω μπούρδες:oops:)

Εμένα με ζώσαν τα φίδια γιατι ο πιτσιρίκος έβλεπα ότι κάθε 8 μήνες έπεφτε και μια καμπύλη δεν παρέμενε δηλαδή στάσιμο στην ίδια καμπύλη αλλά έπεφτε. Δηλαδή στο 12μηνο ήταν 80, 24 ήταν 86 (-2 εώς 4 πόντους το προσδοκόμενο) στους 36 μήνες 94 πόντους στους 48 μήνες 98 και αισίως φτάνουμε να κλείνουμε τα 5 και είναι 1.04 (δεν είμαι σίγουρη για την τελευταία μέτρηση).

Για τον υποθυροειδισμό ακολουθούμε φαρμακευτική αγώγη, σίγουρα για τα 3 επόμενα χρόνια και μετά βλέπουμε. Η σωματομεδίνη είναι πράγματικη η αυξητική ορμόνη αλλά ήμουν σίγουρη και να είσαι σίγουρη και για σένα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να δείξει κάτι γιατί το ύψος θα ήταν πολύ διαφορετικό:wink:

Σου καταθέτω την δική μου εμπειρία και πως ενεργώ εγώ, για τα προωράκια πραγματικά δεν ξέρω.

LAAFp2.png

JRM4p2.png

demi η αναπτυξιολογος ειναι για όλα περι αναπτυξης όπως μου έχει πει.Όταν λες δεν ειναι προβλημα σωματομεδινης με τέτοιες μετρήσεις τι εννοεις;΄Επρεπε να ειναι χαμηλοτερες;Το προβλημα με το θυροειδη ειναι πιο εύκολη περίπτωση;Στις μετρησεις που δίνεις για το γιο σου οπως ειδα έβαζε 5-6 εκ καθε χρονο αυτό μου ειπε η γιατρος ότι θέλουμε.Τώρα εμενα με καθησυχάζει επειδή ειναι πρόωρος αλλά αυτο δε σημαινει κ τίποτα.Εσεις άλλα τι συμπτώματα έχετε μόνο ότι έπεφτε καμπύλες;

demi η αναπτυξιολογος ειναι για όλα περι αναπτυξης όπως μου έχει πει.Όταν λες δεν ειναι προβλημα σωματομεδινης με τέτοιες μετρήσεις τι εννοεις;΄Επρεπε να ειναι χαμηλοτερες;Το προβλημα με το θυροειδη ειναι πιο εύκολη περίπτωση;Στις μετρησεις που δίνεις για το γιο σου οπως ειδα έβαζε 5-6 εκ καθε χρονο αυτό μου ειπε η γιατρος ότι θέλουμε.Τώρα εμενα με καθησυχάζει επειδή ειναι πρόωρος αλλά αυτο δε σημαινει κ τίποτα.Εσεις άλλα τι συμπτώματα έχετε μόνο ότι έπεφτε καμπύλες;

Αν παρακολουθείς καμπύλες οι 5 πόντοι το χρόνο (φυσικά μετά τον 3ο χρόνο, γιατί αν θυμάμαι καλά από τον 1ο στον 2ο χρόνο το αναμενόμενο είναι κοντά 8-10 πόντους) έχει σαν αποτέλεσμα χρόνο με τον χρόνο να πέφτει καμπύλες. Πχ εμάς ξεκινήσαμε τον πρώτο χρόνο στην 97η καμπύλη στο δεύτερο έτος πέσαμε στην 50η (στομέσο όρο δηλαδή) στον τρίτο χρόνο πέσαμε στην 25η τον τέταρτο χρόνο πέσαμε στη λίγο πιο κάτω από την 10η και στον πέμπτο χρόνο ανεβήκαμε λίγο πιο πάνω από την 10 (ελπίζω, γιατί σου είπα δεν ήταν πολύ έγκυρη μέτρηση). Οπότε σύμφωνα με την γιατρό σου αν το παιδί παίρνει το λίγοτερο οριακό ύψος (5 πόντους) έχει σαν αποτέλεσμα να πέφτει σε καμπύλες και όχι να μένει στάσιμος στην ίδια καμπύλη ή τουλάχιστον να παίζει λίγο πάνω λίγο κάτω. Επιμένω βέβαια ότι για τα προωράκια ίσως να είναι λίγο διαφορέτικα τα πράγματα. Υποθέτω βέβαια ότι από κάποια ηλικία και μετά αρχίζουν και συμβαδίζουν με τα τελειόμηνα. Σε ότι αφορά την σωματομεδίνη (σε περίπτωση έλλειψης αυξητικής ορμόνης) καταλαβαίνεις ότι δεν θα μιλάγαμε για 5 πόντους το χρόνο αλλά για 1-2- 3 στο τσακιρ κέφι;)

Άλλα συμπτώματα δεν είχαμε αλλά η διαίσθησή μου ήταν πολύ έντονη ή τέλοσπάντων ήθελα να είμαι σίγουρη ότι έψαξα όσο έπρεπε ή αραιολογίες θα τα πάρει αργότερα όλα ή και εσύ κοντή είσαι ή και ο Tom Cruise είναι κοντός άλλα όλες από πίσω τον παίρνουνε (ναι το άκουσα και αυτό) εμένα δεν μου κάνανε:shock:

Κοίτα μπορείς να τον παρακολουθήσεις και εσύ 6-12 μήνες και όταν περάσει τον τρίτο χρόνο μαζί με τις απαιτούμενες εξετάσεις αίματος μπορείς να πεις στην γιατρό σου να κάνατε και κάποιες παραπάνω εξέτασεις για να σου φύγει η ιδέα, μιας που το παιδάκι σου θα τρυπηθεί έτσι κι αλλιώς. Εξετάσεις αίματος έχετε κάνει? (Σε περίπτωση πχ υποθυροειδισμού το σύνηθες είναι να έχουν λίγο τσιμπημένη χοληστερίνη).

Έσενα είναι στάσιμος στις καμπύλες ή χρόνο με τον χρόνο πέφτει?

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Καλησπέρα.Αργησα να απαντησω γιατι σήμερα επεσε απο την τσουληθρα μπρουμητα ,χτυπησε κεφαλι,πηγαμε νοσ/μειο ,ευτυχως όλα καλά αλλά τον εχω υπο παρακολουθηση.Όσο κ να τα ξερω αυτα τα πεσιματα καθε φορά αρρωσταινω

Εμεις που λες εχουμε φτασει κ 75η καμπυλη οταν ειμασταν 1-1,5 χρ,λιγο αργοτερα 50η κ τωρα 25η.Συνηθως 50η κ ανεβοκατεβαινουμε τωρα δηλ ειμαστε 25η.Η μεγάλη αλλαγη στις μετρησεις μας εγινε όταν αρχισε να μετραει το υψος δηλ όρθιος κ οχι το μηκος ξαπλωτος,στα 2χρ.Εκει που ηταν 89εκ μου λεει 85εκ,λεω τι εγινε κοντυνε;κ μου λεει ότι έχει διαφορα το μηκος απο το ύψος.Εχουμε να παμε 2,5 μηνες κ στην τελευταια μετρηση ειχε βαλει σε 3μηνες 4εκ κ μου λεει όλα αυτα ειναι καθησυχαστικά.Εξετάσεις καναμε οταν έγινε 1,5 αλλά νομιζω οχι χοληστερινη ,τωρα στα3 θα κανουμε κ αλλες

Καλησπέρα.Αργησα να απαντησω γιατι σήμερα επεσε απο την τσουληθρα μπρουμητα ,χτυπησε κεφαλι,πηγαμε νοσ/μειο ,ευτυχως όλα καλά αλλά τον εχω υπο παρακολουθηση.Όσο κ να τα ξερω αυτα τα πεσιματα καθε φορά αρρωσταινω

Εμεις που λες εχουμε φτασει κ 75η καμπυλη οταν ειμασταν 1-1,5 χρ,λιγο αργοτερα 50η κ τωρα 25η.Συνηθως 50η κ ανεβοκατεβαινουμε τωρα δηλ ειμαστε 25η.Η μεγάλη αλλαγη στις μετρησεις μας εγινε όταν αρχισε να μετραει το υψος δηλ όρθιος κ οχι το μηκος ξαπλωτος,στα 2χρ.Εκει που ηταν 89εκ μου λεει 85εκ,λεω τι εγινε κοντυνε;κ μου λεει ότι έχει διαφορα το μηκος απο το ύψος.Εχουμε να παμε 2,5 μηνες κ στην τελευταια μετρηση ειχε βαλει σε 3μηνες 4εκ κ μου λεει όλα αυτα ειναι καθησυχαστικά.Εξετάσεις καναμε οταν έγινε 1,5 αλλά νομιζω οχι χοληστερινη ,τωρα στα3 θα κανουμε κ αλλες

25η και 50η, να παίζεται δηλαδή ανάμεσα στις δύο καμπύλες είναι πολύ καλά. Μετά τα 2 συνήθως δεν τον μετράς κάθε μήνα (μην μπεις σ' αυτή την διαδικασία) αλλά 2 φορές τον χρόνο. Έχει διαφορά 2-3 πόντους από ξαπλωτός σε όρθιος και εγώ είχα πει στον γιατρό μου ότι "τι έγινε? μπήκε στο πλύσιμο:lol:"

1ον το παιδάκι σου μου φαίνεται ότι είναι μια χαρά στο ύψος κ'

2ον εφόσον το παιδάκι έπιασε την 75η καμπύλη από τον πρώτο 1.5 χρόνο νομίζω ότι δεν θα έπρεπε ούτε η γιατρός σου ούτε εσύ να λες για την "πρωορότητα". Για να μην παρεξηγηθώ εννοώ ότι τελειόμηνα παιδάκια μπορεί να μην πιάσουν αυτές τις καμπύλες τον πρώτο χρόνο της ζωής τους. Οπότε αν το παιδάκι (χτύπα ξύλα) πιάσει χαμηλότερες καμπύλες δεν θα υπάρχει η δικαιολογία "είναι πρόωρος".

Από πεσίματα και άγχος άλλο τίποτα, περαστικό να είναι.

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Διαφημίσεις

Kαλησπέρα.Κοιτα εγώ με τις καμπύλες δεν αγχώνομαι τοσο όσο με τη συγκριση με συνομιληκους κ κυριως με μικροτερα παιδιά.Εχω κανα δυο υποψιν απο 6-12μηνες μικροτερα που μας περνουν στο ύψος αισθητα.Εγω τον συνέκρινα με συνομιληκους μας κ τον έβρισκα καλο χωρις βέβαια να υπολογίσω ότι κ τα δυο παιδάκια-συνομιληκα μας που τον συνέκρινα εχουν εξαιρετικα κοντους γονεις.

Θα της πω να κανουμε κ εξετάσεις για θυροειδή να δουμε.Την αλλη την εξεταση για σωματομεδινη δεν την κανατε καθόλου;Την απορριψατε εκ προοιμίου;

Για το πεσιμο που λες πηγαμε νοσ/μειο,ακτινογραφια δεν καναμε το παιδι μια χαρα όλη μερα το βράδυ που παει να κοιμηθει δέκατα κ μου λεει ποναει το κεφάλι μου.Ωχ,λεω τι ειναι αυτο τώρα;Η γιατρος μου λεει μαλλον ποναει το κεφαλι επειδη αναβάζει δεκατα ίσως απο καμια ίωση,μαλλον ασχετο με πεσιμο.Σημερα καλα....για να δουμε

Kαλησπέρα.Κοιτα εγώ με τις καμπύλες δεν αγχώνομαι τοσο όσο με τη συγκριση με συνομιληκους κ κυριως με μικροτερα παιδιά.Εχω κανα δυο υποψιν απο 6-12μηνες μικροτερα που μας περνουν στο ύψος αισθητα.Εγω τον συνέκρινα με συνομιληκους μας κ τον έβρισκα καλο χωρις βέβαια να υπολογίσω ότι κ τα δυο παιδάκια-συνομιληκα μας που τον συνέκρινα εχουν εξαιρετικα κοντους γονεις.

Θα της πω να κανουμε κ εξετάσεις για θυροειδή να δουμε.Την αλλη την εξεταση για σωματομεδινη δεν την κανατε καθόλου;Την απορριψατε εκ προοιμίου;

Για το πεσιμο που λες πηγαμε νοσ/μειο,ακτινογραφια δεν καναμε το παιδι μια χαρα όλη μερα το βράδυ που παει να κοιμηθει δέκατα κ μου λεει ποναει το κεφάλι μου.Ωχ,λεω τι ειναι αυτο τώρα;Η γιατρος μου λεει μαλλον ποναει το κεφαλι επειδη αναβάζει δεκατα ίσως απο καμια ίωση,μαλλον ασχετο με πεσιμο.Σημερα καλα....για να δουμε

Sorry σήμερα μπήκα στο forum. Μην συγκρίνεις με συνομήλικα. Υπάρχουν παιδάκια που έχουν υπερβολικά έντονη ανάπτυξη τα πρώτα χρόνια της ζωής τους που μετά σταθεροποιούνται ή μένουν στάσιμα. Υπάρχουν και παιδιά που είναι πιο σταθερά στην ανάπτυξή τους και κάνουνε ένα μπαμ στα 14-15 και ποιος τους πιάνει. Εννοείται ότι συμφωνώ να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις έτσι ώστε να εξαλείψεις την πιθανότητα της παθογένειας (είμαι σίγουρη ότι θα είναι τέλειες οι εξετάσεις του μικρού). Για την σωματομεδίνη, ναι την έκανα την εξετάση, σιγά μην έχανα την ευκαιρία:lol:

Περαστικά του, ελπίζω να είναι καλύτερα ο μικρούλης.

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Ελα κορίτσι κ εγω ελειπα κ τώρα μπηκα.Ο μικρος ειναι μια χαρα απο το χτυπημα αλλά εγώ κατααγχώθηκα.Για το ύψος που λες μιλουσα κ με παιδοβρεφοκομο που ξερει απο αυτες τις ηλικιες μου λεει "φαινεται περιπου 2,5χρ(για την ακριβεια ειναι 2,8χρ)οπως κ πολλά παιδακια κ το δικο μου" .Αυτα βέβαια ειναι για να τα λεμε εγω αποφασισα να της πω να κανουμε εξετάσεις κ οτι αλλο χρειαζεται για να βγω απο την ανησυχια.

Α,επισης παρατηρησα οτι φοραει κ μικρο νουμερο παπουτσι 23 δεν ξερω αλλα νομιζω οτι καυτο ειναι αναλογο του ύψους

Ελα κορίτσι κ εγω ελειπα κ τώρα μπηκα.Ο μικρος ειναι μια χαρα απο το χτυπημα αλλά εγώ κατααγχώθηκα.Για το ύψος που λες μιλουσα κ με παιδοβρεφοκομο που ξερει απο αυτες τις ηλικιες μου λεει "φαινεται περιπου 2,5χρ(για την ακριβεια ειναι 2,8χρ)οπως κ πολλά παιδακια κ το δικο μου" .Αυτα βέβαια ειναι για να τα λεμε εγω αποφασισα να της πω να κανουμε εξετάσεις κ οτι αλλο χρειαζεται για να βγω απο την ανησυχια.

Α,επισης παρατηρησα οτι φοραει κ μικρο νουμερο παπουτσι 23 δεν ξερω αλλα νομιζω οτι καυτο ειναι αναλογο του ύψους

Αχ βρε Hope, χαχα, μου θυμίζεις έμενα! Όλοι οι γονείς μου λέγανε "δεν μπορώ άλλο, αλλάζουμε παπούτσια κάθε τρεις μήνες" και εγώ τους έλεγα εμένα ο δικός μου, μου κάνει οικονομία. Σ' αυτό το 23 είχαμε κολλήσει πολλούς μήνες:oops: Ο δικός μου κοντά πέντε χρονών με τα χίλια ζόρια φτάσαμε στο 28. Ο νονός του από το πάσχα του έχει φέρει παπούτσια νούμερο 31, σε πόσα χρόνια θα του τα φορέσω παναγία μου!!!??? Δεν πειράζει μπορεί να είναι ο δικός μικροκαμωμένος αλλά είναι κούουουουουκλος:P

Τις εξετάσεις να τις κάνεις μόνο και μόνο για να σου φύγει εσένα η ιδέα...

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Κορίτσια καλησπέρα. 

Δεν ήξερα που αλλού να γράψω αλλά και σε ποιον να μιλήσω.

Θέμα: ύψος παιδιού.

Από την αρχή όμως.

Ο μικρός μου 33 μηνών ύψος 87 εκατοστά. Κάτω απο την φυσιολογική καμπύλη.

Σήμερα η γιατρός μου έχω από το καλοκαίρι άλλαξα γιατί είμαι σε άλλη πόλη.

Μου είπε σήμερα ( το είδα κ στο βλέμμα της) ότι είμαστε αρκετά χαμηλά στην καμπύλη.

Τον Ιούνιο ήταν 85 εκατοστά.

Για το διάστημα αυτό είμαστε καλά με τους πόντους που πήρε.

Εγώ όμως ανησυχώ.

Εδώ διάβασα κ για κάτι εξετάσεις που μπορεί να δείξει εάν ευθύνεται κάτι παθολογικο.

Διαφημίσεις

Η γιατρός σε παρεπεμψε να κανετε εξετασεις;Η να δειτε καποια αλλη ειδικοτητα;Ισως χρειαζεται εξεταση αιματος για να δειτε τις ορμόνες αναπτυξης;

Όχι η γιατρός δεν μου είπε να κάνουμε εξετάσεις.

Βέβαια τώρα είναι να του κάνω εξετάσεις αίματος. Του είχα κάνει κ πέρσυ. Προληπτικές.

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν εξετάσεις που μπορούν να δείξουν εάν υπάρχει πρόβλημα κ δεν ψηλώνει το παιδί.

Αλλιώς κατευθείαν θα την έλεγα να κάνουμε!

Η γιατρός όταν είδε ότι στην καμπύλη ήταν πολύ χαμηλά, μαγκοθηκε κάπως... Δεν μου είπε ότι πρέπει να ανησυχούμε. Όταν είδε ότι πήρε 2 πόντους από την προηγούμενη φορά είπε ότι είναι καλό!

Τώρα επειδή κάναμε εμβόλιο μου είπε να περιμένω καμιά 15-20 μέρες πριν κάνουμε εξετάσεις αίματος.

Ξέρεις καθόλου το κόστος από την συγκεκριμένη εξέταση;;

Εάν μπορώ να την γράψω;

7 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. 

Δεν ήξερα που αλλού να γράψω αλλά και σε ποιον να μιλήσω.

Θέμα: ύψος παιδιού.

Από την αρχή όμως.

Ο μικρός μου 33 μηνών ύψος 87 εκατοστά. Κάτω απο την φυσιολογική καμπύλη.

Σήμερα η γιατρός μου έχω από το καλοκαίρι άλλαξα γιατί είμαι σε άλλη πόλη.

Μου είπε σήμερα ( το είδα κ στο βλέμμα της) ότι είμαστε αρκετά χαμηλά στην καμπύλη.

Τον Ιούνιο ήταν 85 εκατοστά.

Για το διάστημα αυτό είμαστε καλά με τους πόντους που πήρε.

Εγώ όμως ανησυχώ.

Εδώ διάβασα κ για κάτι εξετάσεις που μπορεί να δείξει εάν ευθύνεται κάτι παθολογικο.

Όταν λες ότι είναι κάτω απ' τη φυσιολογική καμπύλη εννοείς κάτω από την 50η ή την 3η? Δεν έχω μπροστά το βιβλιάριο κ δεν ξέρω. Κ γενικά έχει πέσει καμπύλη από παλιά η ακολουθεί σταθερά την ίδια? Κ εμένα η δικιά μου κόρη πρόωρα γεννήθηκε κ είναι γενικά μικροκαμωμένη κ ύψος κ βάρος αλλά στο ύψος της ακολουθεί σταθερά την 10η προς το παρόν. Αν στο μέλλον αλλάξει κάτι η είναι συνεχόμενα εκεί θα το ψάξω παραπανω. Πάντως ναι υπάρχει εξέταση που μετράνε την οστική ηλικία του παιδιού. Αν πχ η οστική ηλικία βγει 2,5 χρόνων κ εσείς είστε 3 σημαίνει ότι έχει περιθώρια να ψηλώσει. Αν βγει ίδια ηλικία με αυτή που είστε δεν έχει περιθώρια κ ίσως κανουν κάποιες ενέσεις για κάποια χρόνια. Αλλά ξέρω ότι είναι αρκετά ακριβές κ για να σου τις χορηγήσουν δωρεάν θα πρέπει σε καμπύλη να είναι γθσ χρόνια στην 3η εκατοστιαία. Αν είναι πχ το παιδί στην 25η εννοείται ότι δεν τις κάνουν

Just now, λιλουμ είπε:

Όχι η γιατρός δεν μου είπε να κάνουμε εξετάσεις.

Βέβαια τώρα είναι να του κάνω εξετάσεις αίματος. Του είχα κάνει κ πέρσυ. Προληπτικές.

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν εξετάσεις που μπορούν να δείξουν εάν υπάρχει πρόβλημα κ δεν ψηλώνει το παιδί.

Αλλιώς κατευθείαν θα την έλεγα να κάνουμε!

Η γιατρός όταν είδε ότι στην καμπύλη ήταν πολύ χαμηλά, μαγκοθηκε κάπως... Δεν μου είπε ότι πρέπει να ανησυχούμε. Όταν είδε ότι πήρε 2 πόντους από την προηγούμενη φορά είπε ότι είναι καλό!

Τώρα επειδή κάναμε εμβόλιο μου είπε να περιμένω καμιά 15-20 μέρες πριν κάνουμε εξετάσεις αίματος.

Ξέρεις καθόλου το κόστος από την συγκεκριμένη εξέταση;;

Εάν μπορώ να την γράψω;

παιδοενδοκρινολογο πρεπει να ρωτησεις δεν ειναι μια εξεταση ειναι διαφορες. γραφονται παντως

Τι μου είπε η γιατρός για να σας δώσω τα καταλάβετε.

Ο μικρός δεν είναι ούτε 2 ετών ούτε 3 λίγο πάνω από 2,5 ρτων.

Οπότε κοιτάξαμε στην καμπύλη ανάμεσα στο 2 ετών κ στο 3 ετών. Που πρέπει να είναι 85 εκατοστά.

Οπότε είμαστε εντάξει γιατί ο μικρός είναι 87

Στον πίνακα όμως είναι κάτω κάτω στο 3

Όταν ο μικρός θα είναι 3 ετών τον Ιανουάριο δηλαδή θα πρέπει να είναι 90 εκατοστά που πάλι θα είναι στο κατώτερο! 

Just now, λιλουμ είπε:

Τι μου είπε η γιατρός για να σας δώσω τα καταλάβετε.

Ο μικρός δεν είναι ούτε 2 ετών ούτε 3 λίγο πάνω από 2,5 ρτων.

Οπότε κοιτάξαμε στην καμπύλη ανάμεσα στο 2 ετών κ στο 3 ετών. Που πρέπει να είναι 85 εκατοστά.

Οπότε είμαστε εντάξει γιατί ο μικρός είναι 87

Στον πίνακα όμως είναι κάτω κάτω στο 3

Όταν ο μικρός θα είναι 3 ετών τον Ιανουάριο δηλαδή θα πρέπει να είναι 90 εκατοστά που πάλι θα είναι στο κατώτερο! 

γενικα τα ορια οταν ειναι μεσα στο φυσιολογικο δεν συντρεχει λογος ανχους ακομα κ χαμηλα να ειναι αλλα βεβαια πρεπει να δειτε κ αλλους παραγοντες πχ αν γεννηθηκε προωρα ή αν ειστε εσεις ψηλοι ή κοντοι κτλ θα το δικαιολογουσαν

Γεννήθηκε μόλις έκλεισα την 37η εβδομάδα. Όταν μπήκα στην 38η γεννήθηκε. 50 εκατοστά.

Εγώ ναι είμαι κοντή. 1,52 ο άντρας μου όμως είναι 1.85

Κ έχει πάρει τα πάντα ο μικρός από τον μπαμπά του. Δεν μου μοιάζει πουθενά. Ακόμα κ χαρακτήρας του είναι ο μπαμπάς του.

Κ εκεί είναι που λέω ένα παιδί που είναι ίδιος ο μπαμπάς του πήρε το ύψος της μαμάς; Κ είναι κ αγόρι.

Σίγουρα παίζει ρόλο που εγώ είμαι κοντή. Αλλά να είναι στο κατώτερο; Με μπαμπά 1,85;;; 

Just now, λιλουμ είπε:

Γεννήθηκε μόλις έκλεισα την 37η εβδομάδα. Όταν μπήκα στην 38η γεννήθηκε. 50 εκατοστά.

Κ έχει πάρει τα πάντα ο μικρός από τον μπαμπά του. Δεν μου μοιάζει πουθενά. Ακόμα κ χαρακτήρας του είναι ο μπαμπάς του.

Κ εκεί είναι που λέω ένα παιδί που είναι ίδιος ο μπαμπάς του πήρε το ύψος της μαμάς; Κ είναι κ αγόρι.

Σίγουρα παίζει ρόλο που εγώ είμαι κοντή. Αλλά να είναι στο κατώτερο; Με μπαμπά 1,85;;; 

ελπιζω οτι δεν θα ειναι τοσο ατυχο επειδη συνηθως αυτα τα θεματα ειναι ενδοκρινολογικης φυσης βρες εναν ενδοκρινολογο να σου γραψει εξετασεις να τις κανει ολες μαζι το μωρο για να μην ξανατρεχετε παλι για εξετασεις να τα κανετε ολα μαζι. 

Just now, λιλουμ είπε:

Καλημέρα,μπορεί το ύψος να το πήρε από εσένα,βέβαια δεν ξέρω αν Φαίνεται από τόσο μικρός καλό θα ήταν  να το ψάξεις αφού ανησυχείς.να σου πω και δυο παραδείγματα ξάδερφος μου με πατέρα 1.85 και μάνα 1.55 έχει ύψος 1.60 και φίλη μου με πατέρα 1.80 και μάνα 1.80 έχει ύψος 1.55

Και δικος μου την 37η εβδομαδα γεννηθηκε 51 ποντους αλλα τωρα 25μηνων κοντευει το 1 μετρο.Και δεν ειμαι ιδιαιτερα  ψηλή 1.64.Αλλα βεβαια μην ξεχνας οτι τα αγορια ψηλωνουν αρκετα στην εφηβεια.Αλλα αν εχεις αγχος πηγαινε σε παιδοενδροκρινολογο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα