Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα με το παιδί μου!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Ο Γιος μου είναι 15 χρόνο (γεννημένος τον νοεβρίου του 1999) Και έχουμε ένα μεγάλο θέμα με εισαγγελείς και κοινωνικές υπηρεσίες,Είχα 5 παιδιά και τώρα έμεινα με τον γιο μου και μου λένε ότι θα τον πάνε στην βουλιαγμένη! (πλαίσιο) (Ο Εισαγγελέας μου το είπε όταν πήγα σήμερα!) Τα αλλα 2 παιδιά μου βρίσκονται στο παίδων για να πάνε σε ένα ειδικό πλαίσιο αλλα τον μεγάλο μου δεν τον ζητήσανε και μας τον κράτησαν σπίτι! δεν ρώταγε κανεις μονο τι κάνει το παιδί σας καλά και διαφορα τέτοια. Μπορούνε να μου πάρουνε και το μοναδικό μου παιδί? που μου έμεινε? είναι 15 χρόνο σε ηλικία και δεν τον είχανε πάρει στο παίδων πριν 3 βδομάδες που είχανε έρθει για τα αλλα παιδιά! μπορούν να μου τον πάρουν και να τον πάνε σε ξενώνα/ίδρυμα? Σας παρακαλώ κάποιος που να γνωρίζει να μου απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας,έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Ο Γιος μου είναι 15 χρόνο (γεννημένος τον νοεβρίου του 1999) Και έχουμε ένα μεγάλο θέμα με εισαγγελείς και κοινωνικές υπηρεσίες,Είχα 5 παιδιά και τώρα έμεινα με τον γιο μου και μου λένε ότι θα τον πάνε στην βουλιαγμένη! (πλαίσιο) (Ο Εισαγγελέας μου το είπε όταν πήγα σήμερα!) Τα αλλα 2 παιδιά μου βρίσκονται στο παίδων για να πάνε σε ένα ειδικό πλαίσιο αλλα τον μεγάλο μου δεν τον ζητήσανε και μας τον κράτησαν σπίτι! δεν ρώταγε κανεις μονο τι κάνει το παιδί σας καλά και διαφορα τέτοια. Μπορούνε να μου πάρουνε και το μοναδικό μου παιδί? που μου έμεινε? είναι 15 χρόνο σε ηλικία και δεν τον είχανε πάρει στο παίδων πριν 3 βδομάδες που είχανε έρθει για τα αλλα παιδιά! μπορούν να μου τον πάρουν και να τον πάνε σε ξενώνα/ίδρυμα? Σας παρακαλώ κάποιος που να γνωρίζει να μου απάντηση.

Καλημερα!αρχικα να ρωτησω για ποιο λογο σου πηραν τα 4 παιδια???κ σε τι ηλικιες ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Νομιζω δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε αν δεν μας πεις τον λογο που πήραν τα υπόλοιπα παιδακια σου!

Τα αλλα 2 που ειναι;

Εισαι μονη και άνεργη;

ή ειναι αλλος σοβαρός λόγος;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για της απάντησης! τα παιδιά τα έχουν πάρει για ακαταστασία στο σπίτι! επίσης η 2 κυριες από την κοινωνική υπηρεσία πήγανε στους γείτονες και είπανε ψέματα! ότι έχουμε κάμερες στο σπίτι και ότι ο άντρας μου παίρνει ναρκωτικά!! κάτι το οποιο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ! υπάρχει δουλειά φαγητό τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για της απάντησης! τα παιδιά τα έχουν πάρει για ακαταστασία στο σπίτι! επίσης η 2 κυριες από την κοινωνική υπηρεσία πήγανε στους γείτονες και είπανε ψέματα! ότι έχουμε κάμερες στο σπίτι και ότι ο άντρας μου παίρνει ναρκωτικά!! κάτι το οποιο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ! υπάρχει δουλειά φαγητό τα πάντα!

 

Εγω θα προτεινα να μας πεις τους πραγματικους λογους που σου πηρανε τα παιδια!εδω λεμε μονο αληθειες!!!κ ετσι μπορουμε κ βοηθαμε η μια την αλλη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για της απάντησης! τα παιδιά τα έχουν πάρει για ακαταστασία στο σπίτι! επίσης η 2 κυριες από την κοινωνική υπηρεσία πήγανε στους γείτονες και είπανε ψέματα! ότι έχουμε κάμερες στο σπίτι και ότι ο άντρας μου παίρ]νει ναρκωτικά!! κάτι το οποιο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ! υπάρχει δουλειά φαγητό τα πάντα!

 

Sorry mperdeutika...Emena pio pithano tha mou emoiaze na poun oi geitones psemata stous koinwnikous leitourgous (leme twra) para oi koinwnikoi leitourgoi stous geitones. Poio to noima?

Kai oi cameres? Den katalavainw.. kai ti eidous akatastasia?

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Ο Γιος μου είναι 15 χρόνο (γεννημένος τον νοεβρίου του 1999) Και έχουμε ένα μεγάλο θέμα με εισαγγελείς και κοινωνικές υπηρεσίες,Είχα 5 παιδιά και τώρα έμεινα με τον γιο μου και μου λένε ότι θα τον πάνε στην βουλιαγμένη! (πλαίσιο) (Ο Εισαγγελέας μου το είπε όταν πήγα σήμερα!) Τα αλλα 2 παιδιά μου βρίσκονται στο παίδων για να πάνε σε ένα ειδικό πλαίσιο αλλα τον μεγάλο μου δεν τον ζητήσανε και μας τον κράτησαν σπίτι! δεν ρώταγε κανεις μονο τι κάνει το παιδί σας καλά και διαφορα τέτοια. Μπορούνε να μου πάρουνε και το μοναδικό μου παιδί? που μου έμεινε? είναι 15 χρόνο σε ηλικία και δεν τον είχανε πάρει στο παίδων πριν 3 βδομάδες που είχανε έρθει για τα αλλα παιδιά! μπορούν να μου τον πάρουν και να τον πάνε σε ξενώνα/ίδρυμα? Σας παρακαλώ κάποιος που να γνωρίζει να μου απάντηση.

 

Επειδη είμαι του επαγγελματος, κανω αυτό ακριβώς που έκαναν οι κυρίες που ήρθαν σπίτι σου, να σου πω ότι μας λες τα μισά μόνο. Προφανως έγινε καταγγελία για αμέλεια, σας επισκεφτηκαν οι κοιν.λειτουργοι και με εκθεση τους προς την εισαγγελεία, εκριναν ότι τα παιδια θα πρέπει να απομακρυνθουν απο το σπίτι. Δεν κατάλαβα μόνο γιατί δεν τα πήραν όλα και άφησαν κάποιο, μηπως δεν βρηκαν θεση σε ιδρυματα για όλα, πήραν πρώτα τα μικρότερα και τωρα μετα απο 3 εβδομάδες που ανοιξε σε καποιο ίδρυμα θεση θα πάρουν και το 5ο παιδι? Μαλλον κάπως έτσι θα έγινε. Γιατι όταν στην εκθεση μας προτεινουμε την απομακρυνση των παιδιών είμαστε υποχρεωμένοι να προτείνουμε και το ιδρυμα η την οικογένεια που θα πάει, αφου πρωτα επικοινωνήσουμε με το ιδρυμα και μαθουμε ότι τα δέχονται.

Η ακαταστασια δεν εχει σχεση με το αν δουλεύετε ή αν υπάρχει φαγητό ή όχι, και δεν παιρνουν παιδια λόγω ακαταστασιας, απομακρύνονται παιδια λογω πααβατικότητας και αμελειας απο τους γονείς.

Προτεινω να μας πεις απο την αρχή τί έγινε (αν δεν είναι όλα στη φαντασία σου)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Ο Γιος μου είναι 15 χρόνο (γεννημένος τον νοεβρίου του 1999) Και έχουμε ένα μεγάλο θέμα με εισαγγελείς και κοινωνικές υπηρεσίες,Είχα 5 παιδιά και τώρα έμεινα με τον γιο μου και μου λένε ότι θα τον πάνε στην βουλιαγμένη! (πλαίσιο) (Ο Εισαγγελέας μου το είπε όταν πήγα σήμερα!) Τα αλλα 2 παιδιά μου βρίσκονται στο παίδων για να πάνε σε ένα ειδικό πλαίσιο αλλα τον μεγάλο μου δεν τον ζητήσανε και μας τον κράτησαν σπίτι! δεν ρώταγε κανεις μονο τι κάνει το παιδί σας καλά και διαφορα τέτοια. Μπορούνε να μου πάρουνε και το μοναδικό μου παιδί? που μου έμεινε? είναι 15 χρόνο σε ηλικία και δεν τον είχανε πάρει στο παίδων πριν 3 βδομάδες που είχανε έρθει για τα αλλα παιδιά! μπορούν να μου τον πάρουν και να τον πάνε σε ξενώνα/ίδρυμα? Σας παρακαλώ κάποιος που να γνωρίζει να μου απάντηση.

 

Συγγνωμη...λεει εχει 5 παιδια..εδω μας αναφερει 3..τα αλλα 2??ο λογος που μας λεει πως της τα πηραν τα παιδια για μενα ειναι λιγο περιεργος...ρωταει αν μπορουν να της παρουν και το τελευταιο παιδι...αλλα δεν ρωταει τροπους για να τα εχει ολα κοντα της(δεν ξερω αν αυτο ειναι εφικτο αμεσα..αλλα εμενα αυτο θα με εκαιγε)...πολυ μπερδεμα η ιστορια...!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη...λεει εχει 5 παιδια..εδω μας αναφερει 3..τα αλλα 2??ο λογος που μας λεει πως της τα πηραν τα παιδια για μενα ειναι λιγο περιεργος...ρωταει αν μπορουν να της παρουν και το τελευταιο παιδι...αλλα δεν ρωταει τροπους για να τα εχει ολα κοντα της(δεν ξερω αν αυτο ειναι εφικτο αμεσα..αλλα εμενα αυτο θα με εκαιγε)...πολυ μπερδεμα η ιστορια...!

 

Είναι αδύνατον όσο τα παιδια έινάι ανηλικα να τα πάρει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Evil, καλησπέρα. Να υποθεσω οτι γινεται έλεγχος και υπαρχει σοβαρός λόγος για να απομακρύνουν τα παιδια απο τη μαμα τους, ε; Εγω ειμαι δικηγόρος και εχω παρατηρήσει , χωρις ομως να ξερω , οτι οι λόγοι ειναι σοβαρότατοι και τεκμηριωμενοι. Συγνωμη αν φευγω εκτος θέματος αλλα θα με ενδιέφερε. Δηλαδη δεν ειναι η εύκολη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα stella, φυσικά γίνεται έλεγχος, δεν μένουμε μόνο στην καταγγελία που γίνεται. Ξεκινάμε από την ίδια την οικογένεια και αν δεν καλυφτουμε προχωράμε στην γειτονιά. Αλλά συνήθως είναι πράγματι αυτό που γράφει ή καταγγελία και πολύ χειρότερα και οι λόγοι είναι σοβαροί. Αν δεν είναι δίνουμε χρονικά όρια στην οικογένεια και τους παρακολουθούμε (τουλάχιστ ον έτσι δουλευουμε εμείς). Να φανταστείς ότι ή τελευταία μας περίπτωση τα ειχε όλα πιο σοβαρά δεν θα μπορούσε να είναι. Καθόλου εύκολη δεν είναι ή λύση αλλά σχεδόν πάντα είναι ή μοναδική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...