Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 12/10/2019 at 10:08 ΜΜ, Al247 είπε:

Καλησπέρα και απο μένα. Παρακολουθώ την συζητησή σας. Ταλαιπωρημένος απο αζωοσπερμία, κανω και γω μεγάλη προσπάθεια. Μπήκα για να σας γράψω το εξής απο την εμπειρια μου χρόνια τωρα: Για αζωοσπερμία ΜΟΝΟ σε Ανδρολόγο Ουρολόγο! Ποτέ σε μαιευτήρα και προς θεού ποτε βιοψία απο μαιευτήρα! Θα σας πω το εξης που περασα εγω: η πρωτη βιοψία ηταν σε κέντρο των Αθηνών Μαρουσι (ΜΜ ο μαιευτηρας) με μηδεν αποτέλεσμα. Ήμουν σε θεραπεία με ενέσεις τεστοστερόνη και δεν ήξερε οτι αυτές μηδενιζουν το σπέρμα!!!

Εννοείται μόνο σε ουρολόγο. Η αλήθεια είναι εκεί που την έκανες όντως την κάνει ο γυναικολόγος. Όπως και σε πολλά άλλα. Υπάρχουν όμως κέντρα που έχουν δικούς τους ουρολόγους που την κανουν ή μπορούν να συνεργαστούν με τον δικό σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 12/10/2019 at 12:06 ΠΜ, J.S είπε:

 

Αξονική γιατί σας ζήτησαν να κάνετε? Είδαν κάτι που τους προβλημάτισε στον υπέρηχο ή είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνει? Σε ρωτάω γιατί κανένας δεν έχει μιλήσει σε εμάς για αξονική.. 

Ναι είχαν δει κάποιες μορφολογίες που δεν τους άρεσαν. Μην ανησυχείς, δεν είναι μέσα στις τυπικές εξετάσεις που δίνουν. Εμάς ήταν λίγο πιο περίπλοκη η κατάσταση απλώς.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φιλες-φίλοι ΜΟΝΟ ουρολογος ουτε εξωσωματικός ούτε ενδοκρινολόγος ούτε «κέντρα» γονιμοποιησης. Ο ουρολόγος μόνο γνωρίζει τι πρέπει να γινει με τους όρχεις και τις ορμόνες και τις εξετάσεις. Βέβαια, ειναι δύσκολο να βρεις ουρολόγο με εξειδικευση στην υπογονιμότητα. Όσο για την ερώτηση για το Nolvadex, δε το γνωρίζω. Οι ορμονικές μου ειναι υψηλές FSH LH.  Πέρα απο αυτές, υπάρχει και η ανασταλτίνη που ακόμα προσπαθούνε να αποδείξουνε αν «δείχνει την ικανότητα παραγωγης σπερματοζωαριων» και αν ειναι εξεταση που προβλέπει τι θα γίνει στη βιοψία. Εγω εχω κάνει δευτερη βιοψία, αυτη τη φορά σε άλλο γιατρό. Βρήκαμε δείγμα χωρίς εγκυμοσύνη ακομα.

Link to comment
Share on other sites

@Al247αν επιτρέπεται σε ποιον ουρολόγο πηγές τη δεύτερη φορά? Εμάς ο γιατρός μας είναι ο μακαρουνης που κάνει mtese. Κ η δική μας fsh υψηλή, 24, και shbg υψηλή τον Ιούνιο που το βρήκαμε και μετά τη διακοπή των συμπληρώματων γυμναστήριου, που από ότι φαίνεται μόνο αθώα δεν ήταν,(άσχετα με το τι έγραφαν στα συστατικά) έπεσε στο 21 πριν 2 εβδομάδες που κάναμε ξανά εξετάσεις και η shbg στα φυσιολογικά όρια. Tese κάνατε η micro tese? Εύχομαι ολόψυχα να πετύχετε και εγκυμοσύνη στην επόμενη προσπάθεια! Τον γάιδαρο τον φάγατε! Μένει μόνο η ουρά! 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σου πω, ότι σε εμάς ο ενδοκρινολογος είπε ότι η ιχνιμπινη (ανασταλτινη) είναι αντιστρόφως ανάλογη της fsh, όσο πιο ψηλή η fsh, τόσο πιο χαμηλή η ιχνιμπινη.. Η ΑΜΗ από ότι μας είπε ο ουρολόγο είναι ένας καλός προγνωστικός δείκτης για το αν υπάρχει λόγος να κάνει κανείς βιοψία η όχι.. Εκτός αν εννοείς την ανασταλτικη ορμόνη (βλ. ΑΜΗ) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@J.S καλησπερα!

Εγω ναι εννοουσα τους γυναικολογους που αναλαμβανουν την εξωσωματικη απο την πλευρα της γυναικας, γιατι πολλες φορές επεμβαίνουν και στον ανδρα και φυσικα δεν συμφωνω. Οσο για τα κεντρα εξωσωματικης, εχουν ανδρολογο-ουρολογο που συνεργαζονται και κανει και τη βιοψια εντος του κεντρου. Αυτο σιγουρα ειναι διαφορετικο και πιο safe.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα. Εμείς μετά από πολύ ψάξιμο και ποοοολλά χαμένα χρήματα επισκεφτήκαμε την Παρασκεύη ένα κέντρο που ασχολείται μόνο με το σπέρμα. Ο συζυγός μου έκανε σπερμοδιάγραμμα και περιμένουμε τα αποτελέσματα. Εδώ να σας πω ότι μου το σύστησε φίλη της οποίας ο σύζυγος είχε αζωοσπερμία αλλά εκεί όχι μόνο βρήκαν σπερματοζωάρια αλλά προχώρησαν αμέσως σε κρυοσυντήρηση. Γι'αυτό συμφωνώ ότι τέτοιου είδους εξετάσεις και σε τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει να γίνονται μόνο σε εξειδικεύμενα κέντρα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το λεπτομερές ιστορικό που μας πήρε η υπέυθυνη. Μας ρώτησε σχεδόν τα πάντα!! Ασχολήθηκε μαζί μας για πολύ ώρα και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις μας. Νιώσαμε για πρώτη φόρα ότι δεν μας ξεπετάνε σαν ένα ακόμα περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, victoria1989 είπε:

Καλημερα. Εμείς μετά από πολύ ψάξιμο και ποοοολλά χαμένα χρήματα επισκεφτήκαμε την Παρασκεύη ένα κέντρο που ασχολείται μόνο με το σπέρμα. Ο συζυγός μου έκανε σπερμοδιάγραμμα και περιμένουμε τα αποτελέσματα. Εδώ να σας πω ότι μου το σύστησε φίλη της οποίας ο σύζυγος είχε αζωοσπερμία αλλά εκεί όχι μόνο βρήκαν σπερματοζωάρια αλλά προχώρησαν αμέσως σε κρυοσυντήρηση. Γι'αυτό συμφωνώ ότι τέτοιου είδους εξετάσεις και σε τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει να γίνονται μόνο σε εξειδικεύμενα κέντρα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το λεπτομερές ιστορικό που μας πήρε η υπέυθυνη. Μας ρώτησε σχεδόν τα πάντα!! Ασχολήθηκε μαζί μας για πολύ ώρα και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις μας. Νιώσαμε για πρώτη φόρα ότι δεν μας ξεπετάνε σαν ένα ακόμα περιστατικό.

Καλησπέρα @victoria1989

Μιλάμε για αζωοσπερμια? Η δεν γνωρίζετε ακόμη? Ορμονικές έχετε κάνει? 

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2019 at 3:46 AM, J.S said:

Καλησπέρα @victoria1989

Μιλάμε για αζωοσπερμια? Η δεν γνωρίζετε ακόμη? Ορμονικές έχετε κάνει? 

Σε δύο διαγνωστικά που πήγαμε μας είπαν πως δεν βρέθηκαν σπερματοζωάρια. Δεν ήταν εξειδικευμένα στο σπέρμα όμως. Οι ορμόνες φυσιολογικές.

Πήραμε χθες το αποτέλεσμα και τελικά βρέθηκε ένας πολύ μικρός αριθμός σπερματοζωαρίων! Το κακό είναι ότι ο Ουρολόγος του συζύγου μου αρκέστηκε στα πρώτα αποτελέσματα και μας πρότεινε κατευθείαν δότη ούτε καν βιοψία. Εννοείται ότι θα αλλάξουμε Ουρολόγο........

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2019 at 1:18 ΜΜ, victoria1989 είπε:

Σε δύο διαγνωστικά που πήγαμε μας είπαν πως δεν βρέθηκαν σπερματοζωάρια. Δεν ήταν εξειδικευμένα στο σπέρμα όμως. Οι ορμόνες φυσιολογικές.

Πήραμε χθες το αποτέλεσμα και τελικά βρέθηκε ένας πολύ μικρός αριθμός σπερματοζωαρίων! Το κακό είναι ότι ο Ουρολόγος του συζύγου μου αρκέστηκε στα πρώτα αποτελέσματα και μας πρότεινε κατευθείαν δότη ούτε καν βιοψία. Εννοείται ότι θα αλλάξουμε Ουρολόγο......

@victoria1989νομίζω πως ξέρω ποιον ουρολόγο επισκέφθηκατε και σας το είπε αυτό.. Είναι πολύ θετικό που έχετε καλές ορμόνες. Εμάς η fsh είναι ηψηλη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
5 ώρες πρίν, Riame είπε:

Γεια σας.Ο αντρας μου αντιμετωπιζει αυτο το προβλημα.Υπαρχει καμια που ειναι στην ιδια φαση κ το χει ψαξει?

Καλησπέρα!

 

ειμαστε όλες/όλοι σε αυτή τη φάση και το έχουμε ψάξει πολύ... παρά πολύ! Έχετε καεί όλες τις εξετάσεις; Τι τύπου αζωοσπερμια είναι;

 

μην ανησυχείς. Όλα θα πάνε καλά! Η λύση θα βρεθεί!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, Είχα ξαναγράψει πριν χρόνια...λοιπόν ήρθε η στιγμή που πλέον με τον τότε σύντροφο-νυν σύζυγο είμαστε έτοιμοι για παιδάκι. Για να σας θυμίσω, όταν είμασταν φοιτητές ύστερα από συστροφή όρχη ανακαλύψαμε το θέμα της αγωοσπερμίας, δεν γνωρίζουμε εάν υπήρχε από πριν η όχι...Από που πρέπει να ξεκινήσουμε να το ψάχνουμε? Αξίζει ο κόπος να το ψάξουμε ή να πάμε κατευθείαν με δότη?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 20/2/2020 at 5:52 ΜΜ, xristina1993 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, Είχα ξαναγράψει πριν χρόνια...λοιπόν ήρθε η στιγμή που πλέον με τον τότε σύντροφο-νυν σύζυγο είμαστε έτοιμοι για παιδάκι. Για να σας θυμίσω, όταν είμασταν φοιτητές ύστερα από συστροφή όρχη ανακαλύψαμε το θέμα της αγωοσπερμίας, δεν γνωρίζουμε εάν υπήρχε από πριν η όχι...Από που πρέπει να ξεκινήσουμε να το ψάχνουμε? Αξίζει ο κόπος να το ψάξουμε ή να πάμε κατευθείαν με δότη?

 

Γεια σου @xristina1993! Δεν χρειάζεται να πάτε κατευθείαν σε δότη. Η γνώμη μου είναι να μιλήσετε με έναν καλό γυναικολόγο και έναν καλό ουρολόγο ειδικό στο θέμα. Εμείς δεν είχαμε ούτε ένα σπερματοζωάριο και βρήκαμε με παρακέντηση. Μπορεί να είναι αποφρακτικού τύπου που σημαίνει ότι υπάρχουν αλλά δεν μπορούν να βγουν αλλά ακόμη και αν είναι μη αποφρακτικύ τύπου και πάλι υπάρχουν λύσεις. Μόνο μεγάλη προσοχή σε ποιον γιατρό θα πας. Μην απελπίζεστε και όλα θα γίνουν! Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπερα στο φορουμ..πολυ χρησιμες πληροφοριες..

 

φρεσκοπαντρεμενη εχω χασει τη γη κατω απο τα ποδια μου...διαγνωστηκαμε με αποφρακτικη αζωοσπερμια..fsh χαμηλη..μας ειπε οτι υπαρχουν σπερματοζωαρια στους ορχις!!

πηραμε 1 μηνα αντιβιωση και τιποτα...

 

θελω τη βοηθεια σας!!

 

1) διαβαζω οτι γινονται εγχειρησεις.. εχει καποια παρομοια εμπειρια???που πρεπει να απευθυνθουμε?στειλτε μ ονοματα..

δουλευω πολυ και θα  ηθελα να αποφυγω την εξωσωματικη σε 1 φαση..

 

2) θα επισκεφτουμε ουρολογους στη Θεσσαλονικη..στειλτε μ ονοματα!

 

3) οτι συμβουλες εχετε για το θεμα..θα ηταν πολυ χρησιμες!!!

 

σας ευχαριστω και ευχομαι σε ολες καλοτυχια πραγματικα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

ανακαλύψαμε πρόσφατα πως ο αντρας μου πάσχει απο πλήρη αζωοσπερμια μη αποφρακτικη. ο ουρολογος μας  συνεστησε  micro tese στον κ. Σοφικήτη και εφοσον βρουν δειγμα κρυοσυντηρηση. Η FSH ειναι τριπλάσια του κανονικου 48. με ξεπερνα το γεγονος πως μπορουν να βρουν σπερματοζωαρια στον ιστο και να φτιαξουν εναν ολοκληρο ανθρωπο και δεν μπορουν να βρουν  μια θεραπεια για να επανελθει η παραγωγη των σπερματοζωαριων! εμεις μένουμε ροδο οποτε οι επιλογες μας εδω ειναι ανυπαρκτες ουτε καν περιορισμενες και ετσι θα πρεπει να ανεβουμε αθηνα. Διαβασα μεσα στο forum πως καποιοι με παρομοιο προβλημα καναν θεραπεια με βιταμινες και ειχαν καποια μικρα αποτελεσματα. δεν είμαι αντιθετη στην εξωσωματικη αλλά θα ήθελα να ξερω εαν έχουμε και κάποια άλλη επιλογή. η ερώτηση μου είναι λοιπόν η εξής έχετε να προτείνετε κάποιον εξειδικευμενο ουρολόγο ανδρολόγο στην αθηνα να μας καθοδηγήσει κάπως καλύτερα; 

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2020 at 6:49 ΜΜ, Ζωη83 είπε:

Καλησπέρα..και άνδρας μου είχε αυτό το θέμα...και λύσαμε με παρακέντηση.

..ναι...πόνεσε λίγο, αλλά αξίζε...τώρα έχουμε το μικρούλη μας..μην παρατάτε..

 

Ζωή καλημέρα! θα μπορούσες να μου στείλεις σε ΠΜ τα στοιχεία του ανδρολόγου που σας παρακολουθήσε? εξωσωματικη κανάτε σε δημοσιο ή ιδιωτικο νοσοκομειο?

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2020 at 4:40 AM, Cathe4love said:

 

1) διαβαζω οτι γινονται εγχειρησεις.. εχει καποια παρομοια εμπειρια???που πρεπει να απευθυνθουμε?στειλτε μ ονοματα..

δουλευω πολυ και θα  ηθελα να αποφυγω την εξωσωματικη σε 1 φαση..

 

Καλημέρα, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω εφόσον υπάρχει αζωοσπερμία η εξωσωματική είναι μονόδρομος, όμως σκέψου πως έτσι δεν θα χάσεις χρόνο, χρήμα και κυρίως κουράγια!!

Για αρχή πρέπει να σας δει ένας ουρολόγος και έπειτα να επισκεφθείτε ένα κέντρο εξωσωματικής.

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2020 at 12:34 ΜΜ, xristina1993 είπε:

Ζωή καλημέρα! θα μπορούσες να μου στείλεις σε ΠΜ τα στοιχεία του ανδρολόγου που σας παρακολουθήσε? εξωσωματικη κανάτε σε δημοσιο ή ιδιωτικο νοσοκομειο?

Καλησπέρα.. εξωσωματική κάναμε στην ιδιωτική κλινική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και σε όλους. Ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ την μέχρι ώρας ιστορία μας, πιο πολύ για να το πιστέψω ότι το ζω αυτό. Ξεκινήσαμε προσπάθειες το 2018. Δεν έμενα, το έψαξα και είχα πολλά ινωμυοματα. Έκανα χειρουργείο, τα αφαίρεσα, ξανά προσπαθείς, παλι τίποτα. Ο άντρας μου δεν πήγαινε για εξετάσεις, από φόβο μάλλον, γιατί είχε κρυψορχια μικρός. Όταν πήγε.... Αζωοσπερμία. Και στο 2ο σπερμοδιαγραμμα το ίδιο. Κάνουμε και περαιτέρω εξετάσεις, όπως μας είπαν.. ... Μικρό ελλείψεις Υ:όλα οκ. Κυστική ινωση:όλα οκ. Καρυοτυπος: σύνδρομο Klinefelter.... Σοκ! Εγώ ψιλό οκ είμαι, με μια σάλπιγγα κλειστή και ΑΜΗ:10.5, τα υπόλοιπφυσιολογικά για την ηλικία μου, 37. Από Σεπτέμβρη λέμε να πάμε για βιοψία στον Σοφικιτη, τον οποίο ούτε τηλέφωνο δεν έχουμε πάρει ακόμα. Μέσα μου παλεύω, παλεύω πολύ... Τι θα γίνει αν δε βρεθεί "κάτι" που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για γονιμοποίηση; Γιατί φοβάμαι πως η στατιστική είναι εναντίον μας. Δεν μπορεί κανείς μας να αποφασίσει αν η χρήση δότη σπέρματος είναι καν στις επιλογές μας, καθώς γεννιούνται πολλά θέματα (φυσικά όχι αν θα το αγαπάμε) :τι λέμε στους τριγύρω μας, τι λέμε στο ίδιο; Αν δε το πούμε πουθενά, πόσο βάρος θα είναι για μας; Αν το πούμε παντού, είναι δίκαιο για το παιδί; Είναι δίκαιο για τον άντρα μου; Αν δεν κάνουμε τίποτα, είναι δίκαιο για εμένα; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα lole. Οι συμβουλες που θα σου δοσω ειναι καθαρα εμπειρικα. Ειμαστε με το τοτε αγορι μου,νυν μελλοντα συζηγο καθως αυριο παντρευομαστε ανακαλυψαμε το συγκεκριμενο ζητημα οταν ειμασταν 1 χρονο μαζι και 20 χρονων, εντολως τυχαιο. Τωρα πλεον που κλεινουμε τα 7 χρονια μαζι και στα 27 μας πλεν που νιωθουμε ετοιμη για οικογενεια αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι χρειαζεσαι ενα μικρο διαλλειμα για να περασεις ουσιαστικο χρονο μονη σου αλλα και με τον συζηγο σου, να συνιδοτοποιησεται αυτο που συμβαινει και στη συνεχεια να το αποδεχτειτε! Εφοσον λοιπον το αποδεχτειται ολα τα υπολοιπα θα μπουν σε σειρα μονα τους, οχι η διαδικασια γτ αυτη με τρομαζει και μενα, αλλα συναισθηματικα θα πατατε πιο σταθερα! 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το κουράγιο! Γενικά δεν έχουμε τρελαθεί, το πάμε με πολυυυυ αργούς ρυθμους. Ελπίζουμε για το καλύτερο, προετοιμαζομαστε για το χειρότερο. Έτσι κ αλλιώς τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Από Σεπτέμβρη ελπίζω να βρούμε άκρη με Σοφικιτη. Άκουσα για 2000 ευρώ αν χρειαστεί να πάει στο Αλεξάνδρας για ωριμανση, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει... 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ! και μεις απο τον σεπτεμβρη λεμε να αρχισουμε να ψαχνομαστε με αργους και ηρεμους ρυθμους! οσον αφορα την διαδικασια δεν εχω ψαχτει ακομη αρα δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα οτι οτι χρειαστεις απο ψυχολογικη αποψη ειμαι εδω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...