Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε αυτη τη φορα... Η ζωή συνεχίζεται ομως και δεν τα βάζουμε κατω! Ειπαμε τα δυσκολα σε αυτη τη ζωή ειναι για τους δυνατούς! Αυτα για την ωρα εύχομαι κουράγιο κ δύναμη σε όλους !! Τα φιλιά μου

Georgina μου γλυκιά φυσικά και να μην το βάζεις κάτω να έχετε υγεία και θα ξαναπροσπαθήσετε είμαι σίγουρη πως την επόμενη φορά θα τα καταφέρετε και θα θυμάσαι την σημερινή ατυχία σαν ένα κακό όνειρο ..

Να είστε ενωμένοι και αγαπημένοι με τον άντρα σου και ολα να σας πάνε καλα απο δω και πέρα

Σου στέλνω πολλα πολλα φιλια και μια μεγάλη μακρινή αγκαλιά

Διαφημίσεις

kristinak κι εγώ δεν ξέρω τι να πιστέψω. Εμάς μας στέλνει να δώσουμε το δείγμα σε έναν εξωτερικό γιατρό εδώ στα Γιάννενα στον οποίο πληρώνουμε 100 ευρώ, τα αποτελέσματα μετά μας τα δίνει ο ίδιος πάντα χειρόγραφα (τα γράφει εκείνη την ώρα μπροστά μας αφού έχει συμβουλυτεί την καρτέλα μας υποτίθεται)... Στο ραντεβού, που γίνεται στο νοσοκομείο, δεν μας παίρνει άλλα χρήματα. Μια φορά πήγαμε σε αυτόν τον εξωτερικό ουρολόγο και ζητήσαμε αντίγραφα των εξετάσεων που έχουμε κάνει αλλά μας είπε ότι πρέπει να τα ζητήσουμε από τον ίδιο το γιατρό. Η απορία μου είναι αν τις σπερματίδες τις βρίσκει με κάποια ειδική εξέταση γιατί σε οποιοδήποτε άλλο κέντρο έχουμε κάνει εξέταση δεν αναφέρουν πουθενά σπερματίδες (και μετά από φυγοκέντρηση). Και σε μας σε κάθε ραντεβού οι σπερματίδες ως δια μαγείας αυξάνονται... τι να πώ μακάρι να είναι αλήθεια!! Για το profertil εμάς μας είχε πει να μην το πάρουμε από αλλού γιατι λέει κάποια έχουν διαφορετικά συστατικά και δεν είναι τα σωστά... Σε λίγο καιρό έχουμε πάλι ραντεβού μαζί του και τώρα πρέπει να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε την επέμβαση ή όχι. Εγώ φοβάμαι και λίγο τις επιπλοκές... έναν όρχι έχουμε ακόμα μην τον χάσουμε κι αυτόν... :?

Εμάς μας είχαν βρει τον ιδιο αριθμο σπερματιδων και σε αλλο κεντρο ανδρολογιας στο οποιο ειχαμε κανει σπερμοδιαγραμμα με διαφορα μονο λίγων ημερων.... Μονο αυτο μπορω να σου πω με σιγουριά ....

Καλησπέρα σας! Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε αυτη τη φορα... Η ζωή συνεχίζεται ομως και δεν τα βάζουμε κατω! Ειπαμε τα δυσκολα σε αυτη τη ζωή ειναι για τους δυνατούς! Αυτα για την ωρα εύχομαι κουράγιο κ δύναμη σε όλους !! Τα φιλιά μου

Κοριτσακι μου λυπαμαι παρα πολυ...... :-(

Καλησπέρα! Πώς περάσαμε το τριήμερο; Κάνατε κανένα μπανάκι;

Λοιπόν, εμείς έχουμε συνέχεια στο θρίλερ. Εν πρώτοις, βγήκαν τα αποτελέσματα των επαναληπτικών ορμονολογικών του συζύγου. Δεν θα σας κουράσω με αριθμούς, απλά να σας πω ότι η τεστοστερόνη του αυξήθηκε κι άλλο και τώρα είναι 1150+ (με όριο το 900 και φυσιολογικές τιμές 400-600). Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με το ότι η 17-υδρόξυ-προγεστερόνη είναι 2πλάσια του ανωτάτου ορίου καθώς και με κάποια άλλα συμπτώματα, έκανε τον ενδοκρινολόγο να συμπεράνει οτι το πρόβλημα έγκειται στα επινεφρίδια. Κατά την γνώμη του πρόκειται για ένα εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο που ονομάζεται "Late onset adrenal hyperplasia" (δηλ. όχι συγγενής υπερπλασία) που οδηγεί σε υπερέκκριση τεστοστερόνης. Η υπερβολική τεστοστερόνη στο αίμα με την σειρά της επιτρέπει, κατά την γνώμη του, στους όρχεις να αδρανούν και να μην παράγουν δικη τους τεστοστερόνη, η οποία είναι απαραίτητη για την σπερματογένεση. Θεωρεί, λοιπόν, ο ενδοκρινολόγος ότι με την λήψη κορτικοστεροειδών μπορεί να αντιμετωπιστεί η υπερπλασία και να περιοριστεί η έκκριση τεστοστερόνης στα φυσιολογικά επίπεδα, ούτως ώστε να ξαναπάρουν μπρος οι όρχεις.

Παρεμπιπτόντως ο εν λόγω ενδοκρινολόγος ονομάζεται Καμάλ Αλχαδέρ (είναι Ιορδανός) και έχει κάνει το διδακτορικό του στην Ανδρολογία, ειδικευόμενος στην αναπαραγωγική ενδοκρινολογία. Είναι εντυπωσιακά κατηρτισμένος, πανέξυπνος, παρατηρητικός και τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Ο Σοφικίτης δεν θέλει να σχολιάσει ακόμη, αλλά έστειλε τον σύζυγο για υπέρηχο επινεφριδίων καθώς και για καλλιέργεια ούρων, σπέρματος και αντιβιόγραμμα. Πάντως, εύχομαι το πρόβλημα να είναι αυτό που πιστεύει ο Αλχαδέρ, όσο τρομακτικό κι αν ακούγεται, γιατί είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.

Δεν ξέρω πότε θα τελειώσει όλο αυτό το δράμα. Και πώς. Το ηθικό του άντρα μου είναι αρκετά πεσμένο, γιατί συνεχώς τον στέλνουν από την μία εξέταση στην άλλη χωρίς να βγαίνει κάποια άκρη...

Στον υπερηχο τα επινεφριδια δεν φαινονται! Θελει μαγνητικη! Στο λεω γιατι μου ειχαν πει και εμενα να κανω υπερηχο αλλα οπως σου ειπα δεν φαίνονται.....

Βρε Μαγισσούλα. Τι να πω τώρα; Πολύ με στενοχώρησαν τα νέα σου, αλλά μην απογοητεύσαι καλό μου. Έχετε καταφέρει τόσα και τόσα. Το "φτου κι απ' την αρχή" που λες είναι μεγάλο μανίκι (να το θέσω κομψώς...). Δεν πήρατε κάποια εξήγηση; Ή έστω παραπομπή για περαιτέρω εξετάσεις;

Όχι.....καμία εξήγηση ..... Αλλα και τι εξήγηση να παρουμε;;;; Ολα παιζουν και ολα ειναι πιθανά..... Οπως ανέβηκαν ετσι και επεσαν..... Απλουστατο...... Σημερα εχω ραντεβου με τον εξωσωματικο! Για να δουμε τι θα δουμε...... Το θεμα της συζήτησης "προεμφυτευτικος"! Ξανα μπηκε στο παιχνίδι ....

Κοριτσια καλησπερα,

συγνωμη που μπαινω σφηνα στην παρεα σας,

ξερω περιπτωση που μετα απο βιοψια ορχεως στον σοφικιτη,

πηραν σπερματιδες κ γονιμοποιησαν τα 10 ωαρια κ επιβιωσε το ενα μετριας ποιοτητας 2 ημερων.εγινε η ετ κ το αποτελεσμα αρνητικο.

θελω να σας πω οτι μπορει ο σοφικιτης να υποστηριζει τις σπερματιδες,αλλα ρωτησε κ εναν εμβρυολογο αν γινετε καλη γονιμοποιηση κ αν προχωρουν τα εμβρυα με σπερματιδες.

ειναι κριμα να δινετε τοσα λεφτα,να κανει ολοκληρο χειρουργειο ο αντρας κ στο τελος να σε απογοητευει

βεβαια,αν δεν τολμησεις ,δεν θα μαθεις ποτε,αλλα ρωτηστε εμβρυολογους πρωτα,αυτη ειναι η γνωμη μου.

μια αζωοσπερμιτοχτυπημενη,

με 2 αποτυχημενες εξωσωμ.

Καλησπέρα κορίτσια!

Silkie σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Georgina84 να πάρεις μια βαθιά ανάσα, να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις το καλοκαιρι και να σκέφτεσαι θετικά τις επόμενες κινήσεις..είναι γνωστο, το σύμπαν πάντα συνωμοτεί για να γίνει τελικά αυτό που θέλουμε παρά πολύ! Θα γίνει λοιπόν, μπορει να μην ήταν αυτή η σωστή στιγμή..

Κι εμείς πήγαμε σε ουρολογο από αυτούς που προτείνονται κ εδώ κ συμπέρασμα δε βγάλαμε ρε παιδιά..μας είπε να κάνουμε εξέταση για κυστική και μικροελλειψεις στο Υ και κάτι άλλες για κάποια ιχνοστοιχεία κτλ. Το profertil λέει να μην το παρει ο σύζυγος γτ αν κάποια στοιχεία δεν είναι μειωμένα, με το φαρμακο ανεβαίνουν παραπάνω από ότι θέλουμε, οπότε να παρει κάτι πιο συγκεκριμένο, αφού κανει εξετάσεις. Εγώ λέω να τα παρει παρόλα αυτά, γιατί θεωρώ ότι όντως βοηθούν.

Toula3 καλώς ήρθες. Εμβρυολόγους πως να ρωτήσει κάποιος? Εγώ στην εξωσωματική που έκανα μόνο στο τηλεφωνο για λίγο μιλησα με μια κοπέλα.

Καλησπέρα κορίτσια!

Georgina84 να πάρεις μια βαθιά ανάσα, να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις το καλοκαιρι και να σκέφτεσαι θετικά τις επόμενες κινήσεις..είναι γνωστο, το σύμπαν πάντα συνωμοτεί για να γίνει τελικά αυτό που θέλουμε παρά πολύ! Θα γίνει λοιπόν, μπορει να μην ήταν αυτή η σωστή στιγμή..

Κι εμείς πήγαμε σε ουρολογο από αυτούς που προτείνονται κ εδώ κ συμπέρασμα δε βγάλαμε ρε παιδιά..μας είπε να κάνουμε εξέταση για κυστική και μικροελλειψεις στο Υ και κάτι άλλες για κάποια ιχνοστοιχεία κτλ. Το profertil λέει να μην το παρει ο σύζυγος γτ αν κάποια στοιχεία δεν είναι μειωμένα, με το φαρμακο ανεβαίνουν παραπάνω από ότι θέλουμε, οπότε να παρει κάτι πιο συγκεκριμένο, αφού κανει εξετάσεις. Εγώ λέω να τα παρει παρόλα αυτά, γιατί θεωρώ ότι όντως βοηθούν.

Toula3 καλώς ήρθες. Εμβρυολόγους πως να ρωτήσει κάποιος? Εγώ στην εξωσωματική που έκανα μόνο στο τηλεφωνο για λίγο μιλησα με μια κοπέλα.

Alena,στο εμπρυολαμπ μιλησα με εμβρυολογο- διευθυντρια στο πρωτο ραντεβου μας με το κεντρο,μας ανελυσε την αποψη της για την αζωοσπερμια,μιλησα μετα την οωληψια δηλαδη την ημερα και της βιοψιας για την ποιοτητα του σπερματος που πηρε,κ μιλησα την ημερα της ετ για την ποιοτητα των εμβρυων.εμεις εχουμε ουρολογο τον ζουμπο ιωαννη,αν μενεις θεσσαλονικη αξιζει να τον επισκεφτεις.με 15% πιθανοτητες να βρει υλικο,βρεικε με την πρωτη τομη.

Όχι.....καμία εξήγηση ..... Αλλα και τι εξήγηση να παρουμε;;;; Ολα παιζουν και ολα ειναι πιθανά..... Οπως ανέβηκαν ετσι και επεσαν..... Απλουστατο...... Σημερα εχω ραντεβου με τον εξωσωματικο! Για να δουμε τι θα δουμε...... Το θεμα της συζήτησης "προεμφυτευτικος"! I μπηκε στο παιχνίδι ....

Μάγισσα μου στείλε μου όποτε μπορέσεις κ θέλεις τι σας είπε για τον προεμφυτευτικο.

Σε φιλώ 😚😚

που θα πάει θα έρθει!

Κοριτσια καλησπερα,

συγνωμη που μπαινω σφηνα στην παρεα σας,

ξερω περιπτωση που μετα απο βιοψια ορχεως στον σοφικιτη,

πηραν σπερματιδες κ γονιμοποιησαν τα 10 ωαρια κ επιβιωσε το ενα μετριας ποιοτητας 2 ημερων.εγινε η ετ κ το αποτελεσμα αρνητικο.

θελω να σας πω οτι μπορει ο σοφικιτης να υποστηριζει τις σπερματιδες,αλλα ρωτησε κ εναν εμβρυολογο αν γινετε καλη γονιμοποιηση κ αν προχωρουν τα εμβρυα με σπερματιδες.

ειναι κριμα να δινετε τοσα λεφτα,να κανει ολοκληρο χειρουργειο ο αντρας κ στο τελος να σε απογοητευει

βεβαια,αν δεν τολμησεις ,δεν θα μαθεις ποτε,αλλα ρωτηστε εμβρυολογους πρωτα,αυτη ειναι η γνωμη μου.

μια αζωοσπερμιτοχτυπημενη,

με 2 αποτυχημενες εξωσωμ.

ine arketa mikra ta pososta me tis spermatides!!!! nomizo oti oli exoun enimerothi gia afto.......

ala.......ki an sou katsi?????? ksero ke ego?????

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

fisika ke boris na milisis me emvriologo! tous les oti thes na milisis mazi tis ke to kanonizoun...... emena mou exi lisi arketes apories!!!!!

Στον υπερηχο τα επινεφριδια δεν φαινονται! Θελει μαγνητικη! Στο λεω γιατι μου ειχαν πει και εμενα να κανω υπερηχο αλλα οπως σου ειπα δεν φαίνονται.....

Πράγματι, ο υπέρηχος δεν έδειξε τίποτε. Μας είχε πει κι ο Σοφικίτης ότι θα χρειαστεί μαγνητική :/ Εσείς κάνατε τελικά;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Μάγισσα, κανένα νεώτερο??

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Πράγματι, ο υπέρηχος δεν έδειξε τίποτε. Μας είχε πει κι ο Σοφικίτης ότι θα χρειαστεί μαγνητική :/ Εσείς κάνατε τελικά;

Καλησπερα !!!!

Βασικά δεν θελουμε να δουμε τα επινεφριδια στον υπερηχο διοτι αν τα δουμε θα εχουν διογκωθεί και αυτο δεν ειναι καλο! Αλλα αν θελουμε να δουμε λεπτομερώς την καταςταςη τους μονο η μαγνητικη μπορει να μας διαφωτίσει !!!!

Εγω δεν εκανα τελικα μαγνητικη, διοτι αφου δεν φάνηκαν σον υπερηχο θεώρησα οτι ειναι ολα καλα!!!!

Μάγισσα, κανένα νεώτερο??

Τα νεότερα είναι ότι οικονομικα δεν μας παιρνει με την καμια να κανουμε προεμφυτευτικο και επειδη εχω και τα φαρμακα που λήγουν σε λίγους μηνες, θα κανω με την επομενη περιοδο μια διεγερση να δουμε αν θα φτασει κανενα σε βλαστοκύστη και αν φτασει θα το/τα καταψυξουμε και θα κανω εμβρυομεταφορα απο Σεπτέμβριο χωρις προεμφυτευτικο ! Ως τοτε θα ευχομαι να μας ευνοήσει η τυχη αυτη την φορα και δεν θα χρειαστούν ολα τα υπολοιπα! Αυτα....

Διαφημίσεις

Βρε παιδιά εχω διαβάσει σχεδόν ολα τα μηνύματα στο θέμα αζωοσπερμια και μια εγκυμοσύνη δεν είδα .....κάποιός να με διαψεύσει :-(:-(:-(

Βρε παιδιά εχω διαβάσει σχεδόν ολα τα μηνύματα στο θέμα αζωοσπερμια και μια εγκυμοσύνη δεν είδα .....κάποιός να με διαψεύσει :-(:-(:-(

Στο παλιό θεμέλια πήγαινε! Οχι εδω στο δικό μας! Αυτο ειναι αρκετα πρόσφατο και θελει χρονο...... Στο παλιο θα βρεις δεκάδες!!!!

Στο παλιό θεμέλια πήγαινε! Οχι εδω στο δικό μας! Αυτο ειναι αρκετα πρόσφατο και θελει χρονο...... Στο παλιο θα βρεις δεκάδες!!!!

Pos legete to the thema?

Pos legete to the thema?

Αζωοσπερμια! Ειναι κλειδωμένο το θεμα! Το κλείδωσαν απο ην διαχείριση και μεταφέρθηκε μετα στο παρεντσκαφε με το ιδιο ονομα!

καλησπερα στην παρεα!

τζιορτζινα μου στεναχωρεθηκα με τα νεα σου, ευχομαι να περασεις ομορφα το καλοκαιρι σου, και να εισαι ετοιμη για την επομενη προσπαθεια που μακαρι να ειναι και η τυχερη

σιλκι εξετασεις εξετασεις σε ολους μας, για καλο θα τις κανει, και ισως να βρηκατε και ακρη στο θεμα αν εχει δικαιο ο ενδοκρινολογος, και εμεις εχουμε εξετασεις και περιμενουν λογω απεργιας των μικροβιολογικων και μειωμενων οικονομικων ειμαστε σε αναμονη

μαγισσουλα να ευχηθω καλη επιτυχια στο επομενο σας βημα

αλενα αυτο με το προφερτιλ πρωτη φορα το ακουσα, ο δικος μας ουρολογος μας ειπε να τα παρει, καλο κανουν κακο δεν κανουν

εμεις δεν εχουμε νεα, ειμαστε σε αναμονη για το χειρουργειο μου οποτε σε ολα μπηκε μια παυση, ελπιζω απο σεπτεμβρη να μπουμε δυναμικα στον αγωνα

Koritsia kalimera! 26/06 eida aima meta apo tin emvriometafora pou eipe ginei 14/6 . Perimeno periodo alla pouthena.. Perasan 35 meres Kai o kiklos Mou einai 28... Lete na einai apo ta xapia pou pira? Sas etixe?

Καλημερα loullou75Μηπως δε μας εγραψες σωστά τις ημερομηνίες; Ή εγω δεν κατάλαβα καλα;

Εγω με το που σταμάτησα τα χάπια μετα απο 5 μέρες μου ήρθε κανονικα! Τωρα τον επόμενο μήνα θα δουμε...

Ευχαριστω πολυ όλες σας για τη συμπαράσταση. Ειμαι καλύτερα το μόνο που ξερω για την ωρα ειναι οτι θα παρει και ο άντρας μου τα προφερτιλ και εγω κάποια στιγμη θα κανω υστεροσκοπηση. Αυτα! Καλη Κυριακή σε όλους!!

Καλημερα loullou75Μηπως δε μας εγραψες σωστά τις ημερομηνίες; Ή εγω δεν κατάλαβα καλα;

Εγω με το που σταμάτησα τα χάπια μετα απο 5 μέρες μου ήρθε κανονικα! Τωρα τον επόμενο μήνα θα δουμε...

Ευχαριστω πολυ όλες σας για τη συμπαράσταση. Ειμαι καλύτερα το μόνο που ξερω για την ωρα ειναι οτι θα παρει και ο άντρας μου τα προφερτιλ και εγω κάποια στιγμη θα κανω υστεροσκοπηση. Αυτα! Καλη Κυριακή σε όλους!!

Georgiana Mou emena mou irthe to aima prin kan stamatiso ta xapia... Epina xapia Kai eixa Aimoragia Gia 4 meres mexri pou ekana tin b xoriaki Katie Itan fisika arnitiki. Stamatisa ta xapia kai I aimoragia sinexise akoma 5 meres...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Maline,
        Γεια σας και καλως σας βρήκα. 

Είμαι 32 και ο σύζυγος σχεδόν 38. Είμαστε στη διαδικασία απόκτησης παιδιού και κάναμε όλες τις αναλύσεις που μας ζητήθηκαν. 

Η ΑΜΗ έδειξε χαμηλή γονιμότητα (1,97) και βγήκε λίγο υψηλή η προλακτίνη. Όλες οι άλλες ορμόνες (FSH, LH, TSH, T4, T3 και CA125) είναι εντός φυσιολογικών ορίων και η σαλπιγγογραφία ήταν επίσης καλή.

Ο σύζυγος έχει πρόβλημα με την μορφολογία του σπέρματος, μόλις 1% φυσιολογικά και ο κατακερματισμός έδειξε 19% (οριακά καλό). 

Δεν ξέρω αν πρέπει να βιαστούμε με την εξωσωματική και αν γενικότερα ενδείκνυται για την περίπτωσή μας. 

Αντιμετωπίσατε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι, πόσο εύκολα μείνατε έγκυες; 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

{Εξετάσεις 1,97 ΑΜΗ, σπέρμα 1% φυσιολογικό,19% κατακερματισμό. (;)}

• Από tink13,
        καλησπερα κοριτσια

εχω επισκεφτεί 5 γιατρους μέχρι τώρα,εχω δείξει ολο το ιστορικο και ολες μου τις εξετασεις .Και οι 5 γιατροι μου είπαν πως δεν έχουμε κατι και ολα ειναι φυσιολογικά. Ανήκετε στην κατηγορία "ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ".
        Πόσο σκληρο ακουγεται αυτο..Αν ειχαμε ενα προβλημα ,θα το ξεραμε και θα προσπαθουσαμε να το λυσουμε..Τωρα?Τι μπορω να κάνω? Πως να βοηθησω τον εαυτο μου και τον αντρα μου? Αλλοι μου ειπαν παρακολουθηση του κυκλου.Το εκανα.Αλλοι σπερματεχυση.Το εκανα. Τιποτα ολα!
        Τωρα μου λενε εξωσωματικη..
        Θα πετυχει ή και αυτο τιποτα?
        Υπαρχουν κοριτσια με αναλογα προβληματα? Βρηκατε λύση?
      • Από Blessed,
        Καλημέρα σε όλες και σε όλους! Σήμερα είμαι 32 ετών και έγκυος στον 8ο μήνα. Πριν 2 χρόνια ανακάλυψα καθαρά από τύχη ότι πάσχω από πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια. Τότε δεν ενδιαφερόμουν να κάνω ακόμα παιδί, αν και παντρεμένη. Οι προτεραιότητες σαφώς και άλλαξαν άμεσα. Οι πιθανότητες να "πιάσω" παιδί ήταν ελάχιστες και οι περισσότεροι γυναικολόγοι μου μίλαγαν εξαρχής για δανεικό ωάριο. Υπήρξαν όμως και 2 που μου μίλησαν για την DHEA. Στα 2 αυτά έτη ξαναέμεινα έγκυος (πάντα με χρήση της DHEA) αλλά η κύηση παλινδρόμησε. Αυτή τη φορά όλα δείχνουν καλά και πλησιάζουμε στον τοκετό. Το συμπέρασμα είναι ότι δεν χρειάζεται πανικός, αν έχετε ηψηλή FSH και σας διαγνώσουν ΠΩΑ εξετάστε-εξαντλήστε πρώτα όλα τα ενδεχόμενα φυσικής σύλληψης και αφήστε την επιλογή του δανεικού ωαρίου ή της υιοθεσίας σαν το τελικό σας καταφύγιο!!!
      • Από TakisS,
        Γειά σας σε όλα τα μέλη.

Θα κάνω τη μικρή διαφορά μιας και ειμαι ο σύζυγος του ζευγαριού μιας και η γυναικα μου έιναι ξένη.

Μπαίνουμε σε μεγάλη διαδικασία με τη γυναίκα μου μιας και ερχόμαστε Ελλάδα για μόνιμη εγκατάσταση, πρέπει να "στήσω" τη δουλειά μας και παράλληλα να προσπαθήσουμε για παιδί, δυστυχώς με εξωσωματικές κλπ.(επιβεβαιομένο και απο Ελληνες και ξένους γυναικολόγους...) Προσπαθώ να δέιχνω ψύχραιμός μέσα την ολη αβεβαιότητα με αυτή την αλλαγή στη ζωή μας όπως και να τη στηρίζω/χαλαρώνω. Ετσι, λογικά, έχω αναλάβει μεγάλο μέρος της μετάβασης και φυσικά τα (Ελληνικά) γραφειοκρατικά.

Θα πρέπει λοιπόν να ανοίξω μπλοκάκι (ΟΑΕΕ) ωστε να την ασφαλίσω και να πάρει άδεια παραμονής αλλά και φυσικά για να μπορέσουμε να καλύψουμε μέρος τον εξόδων (ελπίζω ο αφελής μετά από κάποια ποστ που διαβασα σε άλλα τοπικ εδώ).
        Βρήκα ονλαϊν τις οδηγίες στον ΟΑΕΕ αλλά ήταν πραγματικά απελπιστικά δύσκολο να καταλάβω τις διαδικασίες βήμα βήμα. Aλλού διάβασα οτι στις κλινικές (ιδιωτικές) δίνουν αναλυτικές οδηγίες για τα γραφειοκρατικά. Ωστόσο, αν κάποια από εσας έχει περάσει (και) τη γραφειοκρατκή διαδικασία, θα μπορούσε σε απλά να μου εξηγήσει τη διαδικασία ή να παρεθέσει κάποιο λινκ που ειναι πιο κατανοητό;
        Επίσης, θέλουμε να ξεκινήσουμε διαδικασίες για εξωσωματική αμέσως με το που έρθουμε. Αν ακόμα δεν έχω την ασφάλιση (παράλληλα φυσικά θα κάνω τα χαρτιά μου) θα δικαιολογίσει ο ΟΑΕΕ χρήματα ή η όλη διαδικασία θα πρέπει να ξεκινήσει αφού εχουμε ασφάλιση κλπ κλπ (γιατι διαβασα οτι η ασφαλισμένη πρωτα θα πρέπει να προσκομίσει εξετάσεις απο δημόσιο νοσοκομέιο που να διακαιολογούν εξωσωματικές κλπ).

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας
      • Από olivi2015,
        Καλημέρα θα καταθέσουμε τα απαραίτητα χαρτιά για την επιτροπή εξωσωματικής..
        Εγω είμαι ασφαλισμένη το ΙΚΑ και η ασφαλιστική μου ικανότητα βγαίνει με ημερ. λήξης 28/2/2017
        Ο σύζυγος που είναι δημόσιος υπάλληλος και είναι ασφαλισμένος στο πρώην ΟΠΑΔ εκτύπωσα την ασφαλιστική του ικανότητα και έχει ως ημερομηνία λήξης 31/12/9999
        Υπάρχει περίπτωση να μας απορρίψουν ?
        μίλησα με τμήμα ΙΚΑ που ασχολείται με ασφαλισμένους του πρώην ΟΠΑΔ και μου είπαν έτσι βγαίνει τώρα..
      • Από Μάρα!,
        Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μετά από ψάξιμο ωρών μέσα στο φόρουμ έχω ακόμα κάποιες απορίες σχετικά με όσα απαιτούνται από την επιτροπή.
        Όσοι περάσατε πρόσφατα βοηθήστε!!:grin:
        1. Διάβασα πως πολλές κοπέλες κόπηκαν επειδή πέρασαν από επιτροπή σε πόλη διαφορετική από έκεινη που αναφερόταν στο βιβλιάριο. Πώς θα καταλάβω σε ποια επιτροπή πρέπει να απευθυνθω; (Έχω βιβλιάριο δημοσίου)
        2.Έχω τα δύο σπερμοδιαγράμματα. Ποιος ορίζει και με βάση ποιον κανόνα αν είναι παθολογικά; Να πάρω τη γνωμάτευση απο ουρολόγο ή να το ρισκάρω όπως μου είπαν από το κέντρο που είναι ο γιατρός μου;
        3.Το υπερηχογράφημα εσω οργάνων το έκανα και ο γυναικολόγος του κέντρου επισύναψε και την άδεια από το κεσυ αλλά δεν αναφέρεται πουθενά αν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ. Χρειάζεται;
        4. Οι εξετάσεις αίματος έχουν σφραγίδα απο βιοπαθολόγο αλλά από την βιοιατρική που τις έκανα μου είπαν ότι δεν βάζουν σφραγίδα ότι είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει πρόβλημα;
        5. Βιβλιάριο υγείας έχουμε και ασφαλιστική ικανότητα έχουμε. Δεν έχουμε όμως τα προηγούμενα βιβλιάρια. Κάποιος μου είπε να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα έχουμε χάσει. Το έχει αντιμετωπίσει καμία σας;
        6. Θα περάσω επιτροπή την 19η μέρα του κύκλου. Λέτε να προλάβω να έχω τα φάρμακα μέχρι την 21η μέρα; Τα δίνουν σύντομα από το φαρμακείο;
        Ευχαριστώ πολύ!
      • Από arkoudakia,
        Γεια σας σε ολους...ήθελα να κανω μια ερωτηση....έχω 2 μέρες καθυστερηση ...εκανα τεστ εγκυμοσυνης την μερα που θα μου ερχοταν η περιοδος (πριν 2 μερες)και βγηκε αρνητικο και σκεφτηκα να κανω εξεταση για χοριακη...λετε να δειξει κατι? ή να περιμενω ακομη?

και κατι ακομη....αν κανω μια εξεταση θα ξερω αν ειμαι εγκυος ή όχι ή θα πρέπει να επαναλαβω την εξεταση μετα απο καποιες μερες?

πρεπει να παω πρωι να κανω την εξεταση ή οποιαδηποτε ωρα της ημέρας;
      • Από ELENI2015,
        Γεια σας
        Δυστυχώς για διαφόρους λόγους έχω οδηγηθεί σε δανεικά ωάρια. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες έγκυρες και ελεγμένες πληροφορίες που καλό θα ήταν να ξέρετε για μην ενημερωθείτε από κανέναν λανθασμένα.

1. Δότρια η οποία προφανώς είναι νέα και γόνιμη γυναίκα παράγει στην χείριστη των περιπτώσεων 15 ωάρια. Συνήθως παράγει πάνω από 20 ωάρια.
        2. Τα άριστα έμβρυα τα οποία μένουν στο τέλος και μετά την διαδικασία των βλαστοκύστεων είναι 4-6. Συνήθως μεταφέρονται τα 2 άρα 2-4 καταψύχονται. Αυτά τα νούμερα ισχύουν αν τα ωάρια αυτά δοθούν σε 2 γυναίκες. Αν την κάθε φορά αντιστοιχίζεται 1 δότρια σε μια γυναίκα (λήπτρια) τότε είναι 8-16 έμβρυα.
        3. Άρα λογικά μένουν καλά έμβρυα και για δεύτερη προσπάθεια.
        4. Ο Γιατρός μπορεί εύκολα να ξεχωρίσει με τις κατάλληλες εξετάσεις πότε μια γυναίκα είναι γόνιμη και πότε όχι και είναι δύσκολο να πέσει έξω.
        5. Τιμές (υποκειμενική γνώμη αλλά μετά από έρευνα αγοράς) για δανεικά 5000 και 6000 ευρώ είναι υπερβολικές.
        6. Ο Γιατρός οφείλει να επιλύει όλες τις απορίες, να δίνει όλες τις πληροφορίες και να μην χρεώνει επίσκεψη για να δώσει πληροφορίες για τα ποσοστά επιτυχίας του κέντρου του, ποια είναι η διαδικασία των δανεικών ωαρίων κτλπ. Και να απαιτείται τέτοιες πληροφορίες πριν την ιατρική επίσκεψη. Τους ξένους ασθενείς αρκετοί γιατροί τους ενημερώνουν και δίνουν και ιατρικές πληροφορίες χωρίς χρέωση .
        Καλό θα ήταν ότι πληροφορίες έχετε και εσείς να τις μοιραστείτε εδώ για να ενημερώνουμε η μια την άλλη.

Ευχαριστώ