Mianmar

Εγκυμοσύνη αλλά...

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.

Δανειζομαι αυτό το nickname για να γράψω τη δική μου ιστορία.

Δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά είναι κάτι που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.

Μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών με τον άντρα μου για μωράκι, και μετά από μία σειρά επιτυχών εξετάσεων, αποφάσισα να κάνω μία λαπαροσκόπηση. Είχα υποψίες για ενδομητρίωση λόγω πόνου και υπογονιμότητας.

Στις 7 του περασμένου Μάη, με καλεί ο γιατρός από το πανεπιστημιακό Ιωαννίνων, άρον άρον, τελευταία στιγμή στην κυριολεξία, να πάω για λαπαροσκόπηση. Δεν προλάβαινα να πάω την ίδια μέρα διότι έμενα σε νησί κάπου απέναντι, κι έτσι μου πρότεινε να πάω να βγάλω ακτινογραφία και να κάνω καρδιογράφημα εκεί ώστε να γλιτώσω πολύτιμο χρόνο.

Όλα έγιναν τόσο γρήγορα που στο ακτινολογικό δε μου κάνανε τεστ εγκυμοσύνης. Τελευταία περίοδος ήταν 14 Απρίλη, αλλά αυτό δε λέει κάτι, γιατί μερικές φορές ο κύκλος μου είναι πιο μεγάλος (γύρω στις 35-38 ημέρες) λόγω πολυκυστικών.

Εν τέλει, κάνω τη λαπαροσκόπηση στις 7 Μάη με διάγνωση "πιθανή αδενομύωση μήτρας και σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών"... Ο Ιδιώτης γιατρός που είδε τη διάγνωση, μου είπε ότι έχω ελάχιστες πιθανότητες εγκυμοσύνης και μάλιστα μόνο με τη μέθοδο εξωσωματικής.

Το λοιπόν, συνέχισα να κάνω μία θεραπεία με αντισταμινικά που είχα ξεκινήσει πριν τη λαπαροσκόπηση, ώστε, τουλάχιστον η αλλεργία, να μου φύγει, ακόμα κι αν δεν κάνω παιδί...:rolleyes::rolleyes:

Περίμενα να αδιαθετήσω, ώστε τη δεύτερη μέρα περιόδου να κάνω την ένεση arvekap για να διακόψω την περίοδο για 3 μήνες. Η περίοδος, όμως δεν ερχόταν. Σκέφτηκα να πάρω χάπια, ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε "τυπικά" να κάνω ένα τεστ.. Αρνούμενη κατηγορηματικά και σίγουρη ότι δεν υπάρχει εγκυμοσύνη, περίμενα..

Ο άντρας μου με έπεισε να κάνουμε τεστ. Αν και σίγουρη για το αποτέλεσμα, το τεστ βγαίνει θετικό στις 29 Μάη... Από τη μία χαρά, από την άλλη ένα ερωτηματικό... Πότε έγινε η σύλληψη; Πριν τη λαπαροσκόπηση ή μετά; Και τα αντισταμινικά πού πήρα;

Ξεσήκωσα Θεούς και δαίμονες.. πήρα τηλέφωνο το γιατρό στα Γιάννενα, και έψαξε ο άνθρωπος τα χαρτιά μου.. να βρει το τεστ που μου κάνανε εκεί και να μου πει ότι είναι αρνητικό.. οπότε, λέει, με καλύπτει αυτό...

Κάνω τη χοριακή την επόμενη, 30 Μάη και βγαίνει 2780!!!:!::!:

Ο γιατρός μου ο τωρινός, υποστηρίζει ότι η σύλληψη έγινε στις 12 Μάη, δηλαδή μετά τη λαπαροσκόπηση και την ακτινογραφία...

Μέχρι στιγμής, οι εξετάσεις είναι πάρα πολύ καλές, αύριο έχω και την αυχενική διαφάνεια.

Υπάρχει περίπτωση να είναι όλα καλά, παρά τα αντισταμινικά; Και, αν λάβουμε και την πιθανότητα λάθους (που δε μπορούμε να είμαστε σίγουρη για τη συλληψη) θα έχει επηρεαστεί το έμβρυο από την ακτινογραφία;

Πριν μία εβδομάδα είδα λίγο αίμα, πήγα στο νοσοκομείο και δεν ήταν τίποτα.. καμία αποκόλληση... απολύτως τίποτα.. το έμβρυο έμοιαζε καλύτερα από ποτέ..

Συγνώμη για το σεντόνι, προσπαθούσα να είμαι ξεκάθαρη. Περιμένω γνώμες.

dDdGp3.png?ziSwS6Mt

Διαφημίσεις

Καλησπέρα.

Πήρα Atarax για διάστημα από 9 του Μάη μέχρι τις 29 που έκανα το τεστ.

Ο γιατρός μου είπε ότι με 2.780 χοριακή (στις 30 Μάη), είμαι καλυμμένη. Ήταν πολύ μικρή η χοριακή και ευτυχώς τα σταμάτησα αμέσως.

dDdGp3.png?ziSwS6Mt

Καλησπέρα.

Ο γιατρός μου είπε ότι με 2.780 χοριακή (στις 30 Μάη), είμαι καλυμμένη. Ήταν πολύ μικρή η χοριακή και ευτυχώς τα σταμάτησα αμέσως.

Καλησπέρα. Και στις 3 εγκυμοσύνες μου λόγω έντονης αλλεργίας που έχω από μικρή το ΑΤΑΡΑΧ ήταν αυτό που μου πρότεινε ο αλλεργιολόγος να παίρνω για να αποφύγω όλες τις άλλες παρενέργειες της αλλεργίας. Σε βαριές περιπτώσεις μου επέτρεψε και το MEDROL. Δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου.

LlIEp3.pngOjjvp3.png

Καλησπέρα.

Καλημέρα!

Στις πρώτες βδομάδες της εγκυμοσύνης μου (ίσως ήταν και η πρώτη), και ενώ δεν είχα καμία υποψία ότι μπορεί να είμαι έγκυος, έπαθα σοβαρή αλλεργία από κάποια τροφή και πήρα πολλά αντισταμινικά για πάνω από 10 μέρες (atarax, xozal, zirtek + κορτιζόνη!).

Ο γιατρός μου όταν τον ενημέρωσα μου είπε να μην ανησυχώ και αυτό που λέει η robenula παρακάτω. Τον πρώτο καιρό τα προστατεύει η φύση! Όλα πήγαν καλά!

AGjDp3.png

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.

Ο γιατρός μου είπε ότι "δεν πειράζει" αλλά δεν τον είδα να το λέει με σιγουριά και γι' αυτό ήθελα να πάρω εμπειρίες από εδώ.

Ευχαριστώ!

Τελικά ο γιατρός πιο πολύ ανησύχησε που έβαλα μία σταγόνα otrivin παιδικό, παρ' όλο που μου είχε πει ο ίδιος ότι επιτρέπεται... :rolleyes:

Όπως και να 'χει, όλα καλά. Εχτές το νούμερο της αυχενικής διαφάνειας βγήκε 1,8 και τα αποτελέσματα θα τα πάρουμε την Παρασκευή!

Σας ευχαριστώ και πάλι!

dDdGp3.png?ziSwS6Mt

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα