Recommended Posts

Ποια ειναι η διαδικασια αν θελει να γεννησει καποια σε δημοσιο μαιευτηριο αλλα να διατηρει τον ιδιωτη γυναικολογο της μεχρι την καλη ωρα? Δεν ειμαστε σε φαση να δινουμε τριχιλιαρα για 2η φορα και εχοντας ακουσει καλα λογια για το Ελενα θα προτιμουσαμε την επιλογη να δωσουμε λιγα χρηματα. Εχει καμμια αντιστοιχη εμπειρια που την επεβλεπε ο στανταρ γυναικολογος αλλα γεννησε με καποιον αλλο? Συνηθως ειναι οποιος εχει εφημερια?

Διαφημίσεις

καλημερα σας!

θα ηθελα να επικοινωνισω με τον κυριο γιαλελη και τον κυριο παπαδη στο ελενα. ειμαι ηδη στις 11 εβδομαδες και με τα ραντεβου του νοσοκομειου καθυστερω πολυ και φοβαμαι πως δεν θα με αναλαβουν. υπαρχουν τα τηλεφωνα τους ή καποιος πιο συντομος τροπος επικοινωνιας?

Ποια ειναι η διαδικασια αν θελει να γεννησει καποια σε δημοσιο μαιευτηριο αλλα να διατηρει τον ιδιωτη γυναικολογο της μεχρι την καλη ωρα? Δεν ειμαστε σε φαση να δινουμε τριχιλιαρα για 2η φορα και εχοντας ακουσει καλα λογια για το Ελενα θα προτιμουσαμε την επιλογη να δωσουμε λιγα χρηματα. Εχει καμμια αντιστοιχη εμπειρια που την επεβλεπε ο στανταρ γυναικολογος αλλα γεννησε με καποιον αλλο? Συνηθως ειναι οποιος εχει εφημερια?

Εγώ το έκανα αλλά πριν από 3 χρόνια περίπου, δεν ξέρω πως είναι τώρα. Με παρακολουθούσε ιδιώτης μέχρι περίπου τον 6ο - 7ο αλλά μετά τον σταμάτησα και πήγα στο Έλενα στα εξωτερικά πρωινά ιατρεία. Εκεί σου βγάζουν καρτέλα και σε παρακολουθούν στην αρχή μία φορά το μήνα και μετά όλο και πιο συχνά. Δυστυχώς στο τέλος που μπαίνεις στο μήνα σου και από ώρα σε ώρα πρέπει να γεννήσεις, σταματάνε να σε παρακολουθούν στα εξωτερικά και πρέπει να πηγαίνεις κάθε 2η – 3η μέρα στα Επείγοντα να σε βλέπουν. Εννοείται ότι μπορείς να πας απλά να γεννήσεις όταν θα έρθει η ώρα αλλά δεν το συνιστώ. Κυρίως γιατί δεν θα έχουν το ιστορικό σου. Καλό θα ήταν να έχεις κάποια επαφή με το νοσοκομείο από πριν, να ξέρουν τι εξετάσεις έχεις κάνει, τυχόν ασθένειες και ιδιαιτερότητες κτλ. Άλλωστε εγώ διαπίστωσα ότι ήταν πολύ πιο ψείρες σε όλα από ότι ο ιδιώτης και τα ελέγχουν όλα διεξοδικά. Γενικά με τα εξωτερικά πρωινά ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Με τα επείγοντα καθόλου γιατί δεν ήξερα τις διαδικασίες και που να πάω, είχα φυσικά αγχωθεί, και κάποιοι (όχι το ιατρικό προσωπικό) ήταν αγενείς και ψυχροί. Όταν όμως τελικά κάνεις εισαγωγή για να γεννήσεις το προσωπικό, μαίες, νοσοκόμες, γιατροί είναι εξαιρετικοί! Σε αναλαμβάνει φυσικά ο Επιμελητής ιατρός με τη βοήθεια των ειδικευόμενων. Όλοι φέρθηκαν άψογα και επαγγελματικά. Κάνανε αστεία για να με χαλαρώσουν, μέχρι και με χάιδευαν (οι κοπέλες) για να νιώσω καλά. Άνθρωποι που δεν τους είχα ξαναδεί ποτέ μου!!!

Φυσικά δεν πληρώνεις τίποτα. Εγώ πλήρωσα μόνο μια συμμετοχή για το δωμάτιο επειδή διάλεξα μονόκλινο.

Ξεκίνησα να διαβάζω το παρόν νήμα, και χάρηκα που βρήκα καλά λόγια για μια γυναίκα γυναικολόγο στις πρώτες σελίδες, την Γεωργιάδου. Αμέσως την πήρα τηλέφωνο χωρίς να προσέξω ότι τα γραφόμενα ήταν του 2008. Η Γεωργιάδου δεν είναι πια στο "Έλενα" αλλά σε ιδιωτικό μαιευτήριο (ξέχασα ποιο είπε, την έκλεισα γρήγορα).

Παρακαλώ προτείνετε μου κάποιον ηθικό γυναικολόγο στο Έλενα (ή αλλού), για την σύζυγό μου, η οποία είναι ήδη στον 8ο μήνα. Θα προτιμούσε γυναίκα γυναικολόγο, αλλά αυτό δεν είναι τόσο κρίσιμο. Το σημαντικό είναι να είναι καλός άνθρωπος, να προτιμά φυσιολογική γέννα, και να μη μας βλέπει ως πορτοφόλι.

Γειά σας, δείτε την λίστα των γιατρών εδώ και τα τηλέφωνα επικοινωνίας, 

μπορείτε να καλέσετε να κλείσετε ραντεβού με την γυναικολόγο της επιλογής σας και να κρίνετε μόνοι σας. Κάθε μέλος έχει δικά του κριτήρια τα οποία διαφέρουν πολύ, ενώ στην πραγματικότητα, δεν υπάρχει στατιστική δημοσιευμένη (όπως συνηθίζεται στο εξωτερικό) που να αποδεικνύει ότι κάποιος συγκεκριμένος γιατρός έχει υψηλά ποσοστά επιτυχίας συγκεκριμένων πρακτικών (πχ ΦΤ,  Vbac). Οι πληροφορίες δηλαδή που ενδεχομένως πάρετε από μέλη είναι εντελώς σχετικές και μπορεί να είναι και κατευθυνόμενες, καθώς δεν υπάρχει τρόπος ταυτοποίησης των μελών που γράφουν μέσω του διαδικτύου. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να προσποιηθεί τον οποιοδήποτε και να σας συστήσει κάποιον για λόγους που δεν είναι πάντα αληθινοί.  

Παράλληλα, οι μαρτυρίες περι χρηματισμού δεν επιτρέπεται να δημοσιεύονται, άρα, όσο η ιατρική κοινότητα δεν επιθυμεί να φαίνονται οι στατιστικές της, δεν διευκολύνεται και η ανάδειξη όσων και τηρούν καλές πρακτικές και είναι νόμιμοι (δεν ζητούν φακελάκι). 

• Μου αρέσει 1

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Καλημέρα,

Σας παρακαλώ πολύ μπορείτε να μου δώσετε το κινητό τηλέφωνο κάποιου γυναικολόγου στο Έλενα;

Έχω ακούσει καλά λόγια για τον Λάσκαρη και τον Παπαδά, αν τα έχετε ή όποιον άλλο....

Το πρώτο γέννησα στο ΙΑΣΩ, άλλες εποχές, και χτες ανακάλυψα ότι περιμένω το δεύτερο και ούτε λόγος για ιδιωτικό, σας παρακαλώ πολύ κάποια;;;;;

Κορίτσια καλησπέρα,

σας θερμοπαρακαλώ όποια γνωρίζει ας μου στείλει τηλεφωνα επικοινωνίας του μαιευτήρα στο Αλεξάνδρα Μιχαήλ Σίνδου. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

πρίν από 54 λεπτά , Locura είπε:

Καλησπέρα σε όλους, 

Βρίσκομαι στην 13 βδομάδα της εγκυμοσύνης μου έχω γιατρό ο οποίος ειναι στο Έλενα και στο  ιδιωτικό του ιατρειο αλλά...  Δεν έμεινα ΚΑΘΟΛΟΥ ευχαριστημένη απο κάποιες απαντήσεις του και συμπεριφορές οπότε θέλω να τον αλλάξω και χρειάζομαι πληροφορίες για 3ης γιατρους που βρισκοντε στο Αλεξάνδρα.  ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ,  ΠΡΩΤΟΠΑΠΑΣ και ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ.  Θελω να μάθω 1.τι χρήματα ζητάνε για την γέννα και στα ιατρεία τους ιδωτικά για τις επισκέψεις.  2. Αν σε πάνε ευκολα για καισαρική. 3.Αν είναι συζητήσιμοι και ευχάριστοι άνθρωποι.  Ευχαριστώ πολύ  περιμένω τις πολύτιμες εμπειρίες σας!!!!!!!

Επισης  εχει καποια εμπειρια με τον Στέφανο Παπά?  Ειναι στο Ελενα κιαυτος

Καλημέρα σας,

γνωρίζει κάποια / κάποιος τον γυναικολόγο Ξενογιάννη Σταύρο στο Έλενα?

Είμαι έγκυος και μου τον σύστησαν.

Γεια σας,το 2016 γέννησα το πρώτο μου παιδάκι στο Έλενα Βενιζέλου και απο το νοσοκομείο και ολο το προσωπικό έμεινα κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένη.Το θέμα του γιατρού όμως με ταλαιπωρησε παρα πολυ καθώς με ειχε αναλάβει ο κ.Λάσκαρης ο οποίος στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και ενω δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με την εγκυμοσύνη μου ,μου "πέταξε" για καισαρική...οταν του είπα οτι δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχτω αφού δεν υπάρχει λόγος,μου είπε οτι δεν μπορεί να με αναλάβει γιατι την περίοδο που θα γεννουσα πιθανόν να έλειπε και μονο προγραμματισμένα ισως κατι να γινοτα....κοινώς με παράτησε!Ψάχνοντας λοιπόν για αλλο γιατρό ,πήρα κανα δύο οι οποίοι μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν προχωρημένη εγκυμοσύνη και ο μονος που το δέχτηκε επειδή μεσολάβησε μία κοινη μας γνωστή ήταν ο κ.Κανακακης....Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν πάντα ευγενέστατος και δεν μου ζητησε ποτε δραχμή...αλλα παντα με υποδεχόταν στο "ποδι" ,ποτε δεν απανταγε στα τηλεφωνηματα μου πλην της τελευταίας εβδομάδας και ποτε δεν ειχε χρόνο για τις ερωτήσεις μου...και το χειρότερο οταν μπήκα στην 36η εβδομάδα άρχισε να με τρομοκρατεί για να κανω καισαρική...Την 40η πλέον εβδομάδα και αφού μου βρήκαν στον υπέρηχο διπλη περιδεση,μου ανακοινωσε πανηγυρικα οτι δεν δέχεται αλλες αντιρρήσεις απο έμενα και με έβαλε κακην κακως για καισαρική :'( :'( ...Το ερώτημα μου είναι...επειδή είμαστε στις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι και δεν εχω την ψυχολογία για να περασω τα ίδια θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τον κ.Φαρμακιδη και το κ.Σουλο που διάβασα καλα λογια απο παλαιότερα σχολια...καθώς και οποιον αλλο εσείς κρίνετε...Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το "σεντόνι" :-)

Διαφημίσεις

On ‎14‎/‎2‎/‎2018 at 2:04 ΜΜ, L1geor είπε:

Γεια σας,το 2016 γέννησα το πρώτο μου παιδάκι στο Έλενα Βενιζέλου και απο το νοσοκομείο και ολο το προσωπικό έμεινα κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένη.Το θέμα του γιατρού όμως με ταλαιπωρησε παρα πολυ καθώς με ειχε αναλάβει ο κ.Λάσκαρης ο οποίος στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και ενω δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με την εγκυμοσύνη μου ,μου "πέταξε" για καισαρική...οταν του είπα οτι δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχτω αφού δεν υπάρχει λόγος,μου είπε οτι δεν μπορεί να με αναλάβει γιατι την περίοδο που θα γεννουσα πιθανόν να έλειπε και μονο προγραμματισμένα ισως κατι να γινοτα....κοινώς με παράτησε!Ψάχνοντας λοιπόν για αλλο γιατρό ,πήρα κανα δύο οι οποίοι μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν προχωρημένη εγκυμοσύνη και ο μονος που το δέχτηκε επειδή μεσολάβησε μία κοινη μας γνωστή ήταν ο κ.Κανακακης....Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν πάντα ευγενέστατος και δεν μου ζητησε ποτε δραχμή...αλλα παντα με υποδεχόταν στο "ποδι" ,ποτε δεν απανταγε στα τηλεφωνηματα μου πλην της τελευταίας εβδομάδας και ποτε δεν ειχε χρόνο για τις ερωτήσεις μου...και το χειρότερο οταν μπήκα στην 36η εβδομάδα άρχισε να με τρομοκρατεί για να κανω καισαρική...Την 40η πλέον εβδομάδα και αφού μου βρήκαν στον υπέρηχο διπλη περιδεση,μου ανακοινωσε πανηγυρικα οτι δεν δέχεται αλλες αντιρρήσεις απο έμενα και με έβαλε κακην κακως για καισαρική :'( :'( ...Το ερώτημα μου είναι...επειδή είμαστε στις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι και δεν εχω την ψυχολογία για να περασω τα ίδια θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τον κ.Φαρμακιδη και το κ.Σουλο που διάβασα καλα λογια απο παλαιότερα σχολια...καθώς και οποιον αλλο εσείς κρίνετε...Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το "σεντόνι" :-)

Μάλλον είναι αργα γιατι προφανως θα εχεις ηδη κατασταλλαξει σε γιατρο, αλλά εγω θα παραθεσω την εμπειρια μου μπας και βοηθησω εσενα ή κάποια άλλη κοπέλα...

Γιατρός μου είναι ο Σούλος.... Αν έχεις μια φυσιολογική, απροβλημάτιστη και "μεσα στους μέσους όρους" εγκυμοσύνη, ο Σούλος είναι εξαιρετικός γιατρός....

Αν , όμως, για τον οποιοδήποτε λόγο προβληματίζεσαι λίγο παραπάνω, προκύψει κάποια επιπλοκή ή ότι άλλο, δεν κάνει ούτε για να τον φτύσεις... Προσωπικά τον έχω ήδη αλλάξει (πολύ πρόσφατα), μιας και μόλις παρουσιάστηκε επιπλοκή στην εγκυμοσύνη μου ήταν όχι απλά αδιάφορος... ούτε να τον χαρακτηρίσω δε θέλω...

Γνώσεις έχει, αλλά για γιατρός "όχι εύκολων καταστάσεων" δεν κάνει....

Ελπίζω να έχεις βρει έναν καλό γυναικολόγο που να σε υποστηρίζει και να σε καλύπτει!!! 

On 11/11/2010 at 10:31 ΠΜ, vivianli είπε:

ggb2009 χαίρομαι που απάντησες, είναι καλό ν' ακούγονται όλες οι εμειρίες και οι απόψεις. Δεν έχω καταλάβει όμως όμως, γιατί αφού σε βοήθησε τόσο λες:

"Κι εγώ όμως το σκέφτομαι να ξαναπάω σε επόμενη εγκυμοσύνη, σίγουρα δεν την βλέπω τώρα γυναικολογικά"

Πιο ακριβός ο Κονδυλιός ε? Κρίμα. Τώρα θα μου πείτε κολάς σε μερικά ευρωπουλάκια παραπάνω. Δυστυχώς όπως δυσκολεύουν τα πραγματα (κι ακομα δεν είδαμε τίποτα) όλα τα υπολογήζουμε και προσπαθήσουμε να πετύχουμε τον καλύτερο δυνατό συνδιασμό, και καλο και οκονομικό γιατρό.

Καλησπερα..απ οτι βλεπω πανε πολλα χρονια που λεγατε ολα αυτα...εγω τωρα εχω τον κονδυλιο κανω ολες τις εξετασεις μαζι του,αλλα δε μου εχει πει τιποτα για το οικονομικο μερος..τι να υποθεσω;;;;

Αν θέλετε να σας παρακολουθεί ιδιώτης παράλληλα, μην πάτε τελευταία στιγμή να ζητήσετε να σας αναλάβουν αλλά πηγαίντε από την αρχή παράλληλα και στους 2, ίσως να μη δεχτουν να σας αναλαβουν λόγω φόρτου αν πάτε τελευταια στιγμή. Επίσης επειδή κάθε επαγελματίας μπορεί να προσβληθεί αν τον αμφισβητήσουν καλό είναι να μην σχολιάζετε απόψεις ή να συγκρίνετε μπροστά τους.

Επίσης ρωτήστε επαγγαλματίες που ήδη δουλεύουν με τους γιατρούς. Για Σούλο θα επιβεβαιώσω τις πολύ καλές συστάσεις. Δεν είναι γιατρός που θα σας καλοπιάσει είναι αρκετά ευθύς, όμως πολύ καλός και λεπτομερής σαν επαγγελματίας, νέος σε ηλικία σχετικά αλλά με αναγνώριση ήδη σε συναδέλφους με πολύ δουλειά . Τιμήστε όλους όσους ΔΕΝ σας ζητάνε χρήματα! Είναι τίμιοι συνεπώς δώστε τους εσείς δώρο όσο θέλετε και μπορείτε βάση των οικονομικών σας για επιβράβευση . Αυτοί το αξίζουν, δείτε τι θα δίνατε ιδιωτκά έξω και αποφασίστε .

Just now, Ttbdad είπε:

Αν θέλετε να σας παρακολουθεί ιδιώτης παράλληλα, μην πάτε τελευταία στιγμή να ζητήσετε να σας αναλάβουν αλλά πηγαίντε από την αρχή παράλληλα και στους 2, ίσως να μη δεχτουν να σας αναλαβουν λόγω φόρτου αν πάτε τελευταια στιγμή. Επίσης επειδή κάθε επαγελματίας μπορεί να προσβληθεί αν τον αμφισβητήσουν καλό είναι να μην σχολιάζετε απόψεις ή να συγκρίνετε μπροστά τους.

Επίσης ρωτήστε επαγγαλματίες που ήδη δουλεύουν με τους γιατρούς. Για Σούλο θα επιβεβαιώσω τις πολύ καλές συστάσεις. Δεν είναι γιατρός που θα σας καλοπιάσει είναι αρκετά ευθύς, όμως πολύ καλός και λεπτομερής σαν επαγγελματίας, νέος σε ηλικία σχετικά αλλά με αναγνώριση ήδη σε συναδέλφους με πολύ δουλειά . Τιμήστε όλους όσους ΔΕΝ σας ζητάνε χρήματα! Είναι τίμιοι συνεπώς δώστε τους εσείς δώρο όσο θέλετε και μπορείτε βάση των οικονομικών σας για επιβράβευση . Αυτοί το αξίζουν, δείτε τι θα δίνατε ιδιωτκά έξω και αποφασίστε .

Υπάρχει γιατρός που θα δεχτεί να παρακολουθεί παράλληλα και δεύτερος, που να μην είναι συνεργάτης του; Δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς γίνεται κάτι τέτοιο.

Από εκεί και πέρα, το "δώρο" αν είναι χρηματικό, καλώς ή κακώς είναι παράνομο και φακελάκι είναι είτε το ζήτησε ο γιατρος είτε όχι (που ένας γιατρός που δε χρηματίζεται, δε θα το δεχτεί κιόλας). Εκτός αν μιλάμε για ένα πραγματικό δώρο, ως συμβολική κίνηση, είτε ένα διακοσμητικό, είτε ένα καλάθι με κρασιά, είτε απλά ένα γλυκό, πράγματα δηλαδή που όντως έχουν σαν σκοπό να εκφράσουν τις ευχαριστίες μας, και τίποτα παραπάνω.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Είμαι έγκυος για δεύτερη φορά, την πρώτη γέννησα με τον κ. Καπελάκη στο Έλενα κ πήγαν όλα καλά.

Επειδή ο Καπελάκης έχει πάρει σύνταξη από το Έλενα, απ'οτι μου είπαν, ψάχνω για γυναικολόγο. Μου πρότειναν τον κ. Σαλβανο Γεώργιο. Έχει καμία εμπειρία από τον συγκεκριμένο;;; Σας ευχαριστώ.

Καλησπέρα σας είμαι έγκυος στο δεύτερο μου παιδάκι και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει για τον κύριο Ξενογιαννη στο Έλενα Βενιζέλου μου τον συνέστησαν με καλές κριτικές και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας

Καλημέρα κορίτσια. Ψάχνω πληροφορίες για τον Κ. Παυλάκη Εμμανουήλ στο Έλενα. Έχω κοιτάξει στο φόρουμ για τους δημοφιλείς γιατρούς εκεί (Παπαδής, Σούλος, Γαβαρη, Γιαλελής κλπ) αλλά διαβάζω αμφίβολα πράγματα και δεν είμαι σίγουρη αν θελω να τους επισκεφτώ. Έχει κάποια πρόσφατη εμπειρία να μοιραστεί μαζί μου? Ευχαριστώ

4 ώρες πρίν, peggy22 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ψάχνω πληροφορίες για τον Κ. Παυλάκη Εμμανουήλ στο Έλενα. Έχω κοιτάξει στο φόρουμ για τους δημοφιλείς γιατρούς εκεί (Παπαδής, Σούλος, Γαβαρη, Γιαλελής κλπ) αλλά διαβάζω αμφίβολα πράγματα και δεν είμαι σίγουρη αν θελω να τους επισκεφτώ. Έχει κάποια πρόσφατη εμπειρία να μοιραστεί μαζί μου? Ευχαριστώ

Καλημέρα!!Για ολους θα ακούσεις θετικα και αρνητικά άποψή μου να πας σε οποιον θεωρεις καλυτερο και να κρίνεις μονη σου γιατι μπορει για μενα να είναι ο καλυτερος για σενα ο χειροτερος 

[sIGPIC][/sIGPIC]

On 11/2/2019 at 9:11 ΠΜ, peggy22 είπε:

Θα συμφωνήσω με την Μαρκελλα... Προσωπικα εχω πολυ κακη εμπειρία από 1 απο οσους προανεφερες, το ίδιο και η αδερφη μου, αλλά υπάρχουν κοπελες εδώ μέσα, που πίνουν νερό στο όνομα του!!! Καλύτερα να κρίνεις μονη σου 

Καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο forum. Είμαι έγκυος στην 10η εβδομάδα και προσπαθώ να βρω γιατρό στο Ελενα. Ο κ Σούλος δε με αναλαμβάνει λόγω διακοπών όταν μπω στο μήνα μου και ο κ Κολλιοπουλος δεν με αναλαμβάνει λόγω  φόρτου εργασίας. Έκλεισα ραντεβού με τον κ Σπυριουνη την επόμενη εβδομάδα,αλλα δεν έχω καμία πληροφορία για τον συγκεκριμένο γιατρό. Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι για τον Σπυριουνη  θα με βοηθούσε. Σας ευχαριστώ 

On 2/11/2019 at 9:11 AM, peggy22 said:

Και μεις με αυτόν κάναμε το πρώτο ραντεβού σήμερα. Ανάμεικτα συναισθήματα & εντυπώσεις. Θέλουμε να κάνουμε κι άλλο ένα ραντεβού μαζί του για να σχηματίσουμε ολοκληρωμένη άποψη. Είμαστε όμως λίγο ιδιάζουσα περίπτωση..

Καταλήξαμε στον Παυλάκη μόνο και μόνο γιατί είναι ο μοναδικός (ή τουλάχιστον από τους λίγους) που θα δουλεύει τον Αύγουστο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Josephine,
        Καλησπέρα, κορίτσια! Χαίρομαι που γράφω κι εγώ πρώτη φορά στο φόρουμ για να ζητήσω τις συμβουλές σας και τις εμπειρίες σας!

Μετά από μια εκτεταμένη έρευνα για γυναικολόγο στο Έλενα, έχω κάποια ονόματα υπόψη μου, αλλά θα ήθελα τα φώτα σας για γυναικολόγο που να πληροί τα παρακάτω κριτήρια, πάνω-κάτω φυσικά!

- υπέρ του φ.τ. κατά κανόνα
        - ψείρας στις εξετάσεις (δηλ. να μη δίνει μόνο τις βασικές)
        - να απαντά στα τηλ.
        - να δέχεται και πρωινά (στην αρχή θα πάω απογευματινά για να τον γνωρίσω)

Θέλουμε να καταλήξουμε σε έναν γιατρό να με γνωρίσει και να με παρακολουθεί, δεν είμαι έγκυος, αλλά θέλω να το ψάξω λίγο και να κάνω και τις εξετάσεις που απαιτούνται πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες.

Επίσης, να ρωτήσω κάτι ακόμα: για καλλιέργεια τραχηλικού υγρού, πώς ακριβώς γίνεται στο Έλενα; Πας στο ραντεβού με τον γιατρό, σου τη γράφει και μετά πας και την κάνεις ή στο Έλενα ή και έξω; Ή γίνεται επί τόπου στο ραντεβού;

Συγνώμη, για το τόσο μεγάλο ποστ, κάθε συμβουλή δεκτή!
      • Από Ιόλη 31,
        Γεια σας κοριτσάκια!!!
        Πριν 1 βδομάδα μάθαμε οτι θα γίνουμε γονείς και πετάμε απο τη χαρά μας. Φυσικά η χαρά συνοδεύεται απο ζαλάδες/ ιλίγγους και ναυτία αλλά δε πειράζει... κάνω υπομονή. Μόλις φύγει αυτή η ζέστη ελπίζω να νιώσω καλύτερα. 
        Αυτό που με απασχολεί είναι η επιλογή του γυναικολόγου. Εγώ έχω τον δικό μου, που έκανα τα απλά pap αλλά για μαιευτήρα δε γνωρίζω τπτ. 
        Εχω ανάγκη όμως κάποιον που να μου εξηγεί, είμαι αγχώδης είναι η αλήθεια. Να αφιερώνει χρόνο και να είναι ψείρας αλλά οχι να με πανικοβάλει κιόλας.
        Σκέφτομαι το ΕΛΕΝΑ για μαιευτήριο γιατί είναι οικονομικό απο οτι διάβασα σε πολλά blogs. Ο δικός μου γιατρός είναι στο ΡΕΑ, εξαιρετικός αλλά πολύ μακριά και το ΡΕΑ πιστεύω θα είναι αλμυρότατο...
        Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό και άνθρωπο μαιευτήρα; Έχω βρει κριτικές για τους κυρίους: Σούλο Παναγιώτη, Γιαλέλη Ιωάννη και Αγγελή Παπασταύρου αλλά είναι απο το 2010- 2011 έχετε κάποια πρόσφατη πληροφορία να μου πείτε;;

κρέμομαι απο τα χείλη σας!!! <3
      • Από drop_00,
        Καλημερα κοριτσια.
        Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζεται τι κοστος εχει μια γεννα στο Ελενα.Περα απο τα χρηματα που μπορει να θελει ή οχι ο γιατρος το νοσοκομειο ξερετε τι ζηταει (αν ζηταει)για φυσιολογικο τοκετο ή καισαρικη και ποιες οι τιμες τον μονοκλινων ή δικλινων??
        ευχαριστω!
      • Από sylvienn78,
        Επειδη ειχα γραψει και αλλου για το Αττικον αλλα κανεις δεν απαντησε σκεφτηκα να ανοιξω καινουργιο θεμα μηπως το αλλο post μου δεν το ειδε κανεις.
        Αυριο λοιπον μπαινω στον μηνα μου και ειμαι στην φαση που ετοιμαζω τις τσαντες για το μαιευτηριο. Εβαλα αρκετα πραγματα μεσα γιατι δεν εχω ιδεα τι θα χρειαστω και τι οχι. Αν καποια κοπελα εχει γεννησει εκει θα ηθελα να μαθω τι και πως να ειμαι προετοιμασμενη.

Επισης αν υπαρχουν κοπελες που θα ηθελαν να μοιραστουν τις εμπειριες τους, πως ηταν η γεννα, το προσωπικο, ποτε κι αν παιρνουν τα μωρα να τα πλυνουν και να τα αλλαξουν, τι δινουν στο νοσοκομειο και τι πρεπει να εχω μαζι μου κ.λ.π...
      • Από maira77,
        Γεια σας κοριτσιά έχω ήδη ένα κοριτσάκι κ μια παλλιδρομη κύηση , επειδή για λόγους ψυχολογικούς και οχι μόνο δεν θέλω να ξαναγεννήσω στην επόμενη (πρώτα οΘεός ) εγκυμοσύνη μου στο ίδιο νοσοκομείο (επαρχία ) και επειδή τα έχω παίξει με τα άπειρα μηνύματα (ελάχιστα για το Αττικό περισσότερα για το Έλενα) , θα ήθελα οι κοπέλες που έχετε άποψη γι΄αυτά τα 2 μαιευτήρια να μου παραθέσετε τα + και τα - των δύο, έχω θέσει το ερώτημα και σε άλλο θέμα αλλά εδώ μάλλον σκέφτηκα οτι θα το διαβάσετε περισσότερες.
        Απο γιατρούς απ΄οτι έχω καταλάβει έχουν και τα δύο πολύ καλούς , τι γίνεται όμως με την υποστίριξη του θυλασμού , τις μαίες,τους υπερηχους, την αίθουσα οδυνών ,τα δωμάτια , τους αναισθησιολόγους ,την εντατική νεογνών, τους παιδίατρους , το φαγητό και οτι άλλο γνωρίζετε μεταξύ των δύο ,για να μην μακρυγορώ.
        'Οτι σύγκριση μου παραθέσετε θα μου φανεί ιδιαιτέρως χρήσιμη σας ευχαριστώ εκ των προτέρω!!!!ΝΑ είστε όλες καλά
      • Από bluepoppy,
        Γειά σας,
        Έχω φτάσει στην 40η εβδομάδα και πάω προς 41η. Ως τώρα είχα αρνηθεί 2 φορές από τον γιατρό που με παρακολουθούσε στο Έλενα να πάμε για καισαρική. Την πρώτη φορά μου το πρότεινε ενώ ήμουν στην 38η εβδομάδα, και την δεύτερη φορά στην 39η. Δεν υπήρχε σοβαρός ιατρικός λόγος, πέρα του ότι το μωρό δεν είχε πάρει θέση με το κεφάλι κάτω, και την 2η φορά μας είπε οτι υπήρχε μονή περιτύλιξη ομφάλιου λώρου. Εγώ τότε του είπα οτι προτιμώ να περιμένω να συμπληρώσει και τις 39 εβδομάδες και μετά βλέπουμε. Μετά όμως έφυγε διακοπές και για ένα διάστημα πήγαινα μόνη μου στα εξωτερικά και έκανα υπέρηχο και nst. Σήμερα, 2 εβδομάδες μετά την τελευταία μας συνάντηση, του τηλεφώνησα καθώς πίστευα οτι επέστρεφε ώστε να με δει και να συζητήσουμε πώς προχωράμε. Ήμουν έτοιμη να δεχτώ αυτή τη φορά το ενδεχόμενο της καισαρικής ή της πρόκλησης τοκετού σε κανονισμένο ραντεβού, ειδικά αν το μωρό είναι σε ισχιακή προβολή και δεδομένου οτι μπαίνω στην 41η εβδομάδα. Αλλά μου απάντησε οτι θα απουσιάζει για άλλες δύο εβδομάδες, κι εφόσον θέλω φυσιολογικό τοκετό να συνεχισω να το παρακολουθώ στα εξωτερικά και μου εύχεται το καλύτερο!
        Οπότε η κατάστασή μου είναι η εξής: μπαίνω στις 41 εβδομάδες, πιθανως με ισχιακό μωρό (όπως έδειχναν κάποιοι τελευταίοι υπέρηχοι) και δεν έχω γιατρό!
        Ξέρω οτι δύσκολο να με δεχτεί κάποιος τώρα, αλλά θα μπορούσε κάποια να με μου στείλει σε προσωπικό μήνυμα τηλέφωνο και κάποιες πληροφορίες για γιατρούς στο Έλενα, που να είναι υπέρ του φυσιολογικού, φτάνοντας βεβαίως στην καισαρική όταν κριθεί απαραίτητο και να μην ζητούν παράλογα ποσά.
        Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Περιμένω απαντήσεις!!!
      • Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Τακτικά Εξωτερικά Ιατρεία (Δευτέρα-Παρασκευή)-Πρωινά Ραντεβού (δωρεάν)
        Εργάσιμες ημέρες 08:30 - 13:30
        τηλέφωνα: 2132051599 , 2106424068

Απογευματινά Ραντεβού (με κόστος)
        Δευτέρα εώς Πέμπτη : 15.30 - 20.30
        τηλέφωνα: 2132051397 , 2106436714

Ειδικές Μαιευτικές Γυναικολογικές Μονάδες

Ιατρείο-Κέντρο Ελέγχου Αποβολών http://www.hospital-elena.gr/klinikes/keapovolon.html

Λειτουργεί κάθε Δευτέρα (11-13μμ) με ραντεβού και σε αυτό γίνεται κλινικοεργαστηριακή διερεύνηση και θεραπευτική αντιμετώπιση ζευγαριών με προβλήματα επαναλαμβανόμενων αυτόματων αποβολών.

Το ιατρείο είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που λειτουργεί στον Ελλαδικό χώρο με συμμετοχή πλήρους ομάδας επιστημόνων (Γυναικολόγοι, Ανοσολόγοι, Ενδοκρινολόγοι, Αιματολόγοι, Μικροβιολόγοι, Παθολογοανατόμοι, με εξειδίκευση στην περιγεννητική παθολογοανατομία, γενετιστής και Ψυχολόγος) και έχει να καλύψει ένα μεγάλο κενό που υπήρχε στο δημόσιο τομέα Υγείας.

Ραντεβού στην γραμματεία εξωτερικών ιατρείων 2132051599 , 2106424068
        Πληροφορίες : 2132051266

Μονάδα Εξωσωματικής Γονιμοποίησης http://www.hospital-elena.gr/klinikes/tegonimo.html

ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

1. Διάγνωση της υπογονιμότητας στη γυναίκα και στον άνδρα.
        2. Δοκιμασία διαχωρισμού σπερματοζωαρίων in vitro
        3. Παρακολούθηση κύκλου και πρόκληση ωορρηξίας
        4. Ενδομήτριος σπερματέγχυση (IUI)
        5. Εξωσωματική γονιμοποίηση (IVF)
        6. Μικρογονιμοποίηση (ICSI)
        7. Υποβοηθούμενη εκκόλαψη εμβρύων
        8. Παρατεταμένη καλλιέργεια εμβρύων (βλαστοκύστεις)
        9. Κατάψυξη και κρυοσυντήρηση σπέρματος
        10. Κατάψυξη και κρυοσυντήρηση εμβρύων.

Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 2132051361

Μονάδα Κολποσκόπησης-Παθολογίας Τραχήλου

Μονάδα Υστεροσκόπησης http://www.hospital-elena.gr/klinikes/typeroskopo.html
        Διενεργούνται , προγραμματισμένα , διαγνωστικές υστεροσκοπήσεις (με ή χωρίς νάρκωση ή και με τοπική αναισθησία ). Επίσης διενεργούνται όπου υπάρχουν ενδείξεις υστεροσκοπικές επεμβάσεις (χειρουργικά ή με διαθερμία). Τα ραντεβού κλίνονται στη γραμματεία εξωτερικών ιατρείων.

Μονάδα Ουροδυναμικού Ελέγχου http://www.hospital-elena.gr/klinikes/moelegxou.html

Πλήρης εργαστηριακός ουροδυναμικός έλεγχος της ακράτειας ούρων και κατά κύριο λόγο της ακράτειας ούρων εκ προσπαθείας στη γυναίκα (stress incontinence ).
        Αξιολόγηση κλινικών εργαστηριακών ευρημάτων και υπόδειξη τρόπου αντιμετώπισης.
        Ημέρες ιατρείου : 9.00-12.00 μ . με ραντεβού
        Τηλέφωνο 2132051369

Μονάδα Οικογενειακού Προγραμματισμού http://www.hospital-elena.gr/klinikes/koikprog.html
        Συμβουλευτική για αντισύλληψη (αντισυλληπτικά χάπια , ενδομήτρια spiral, προφυλακτικά)
        Πρόληψη σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων
        Προγραμματισμός διακοπών κυήσεως
        Συμβουλευτική για έφηβες (διαταραχές εμμήνου ρήσεως, δυσμηνόρροια, σεξουαλικές δυσλειτουργίες)

Ημέρες και Ώρες Λειτουργίας: Τρίτη-Πέμπτη 08:00-14:00
        Ισόγειο Κτιρίου Γ - Τηλέφωνο ραντεβού :2132051398

Μονάδα Προγεννητικού Ελέγχου-Μαιευτικοί Υπέρηχοι

Μονάδα Γυναικολογικών Υπερήχων
        Μονάδα Στειρότητος-Γονιμότητος
        Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής

Κύηση υψηλού κινδύνου http://www.hospital-elena.gr/klinikes/kukindinou.html
        Στο Νοσοκομείο δημιουργήθηκε ειδικό Τμήμα για κυήσεις υψηλού κινδύνου.
        Στις Κυήσεις υψηλού κινδύνου περιλαμβάνονται οι εγκυμοσύνες στις οποίες η μητέρα έχει παθολογικά προβλήματα (υπέρταση, διαβήτη, καρδιοπάθειες, νόσοι του αναπνευστικού, του νευρικού συστήματος, νόσοι κολλαγόνου, αιματολογικές νόσοι, χειρουργικές επεμβάσεις, γαστρεντερολογικές και αρθρώσεων). Όλα τα νοσήματα μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα αναπτύξεως στο έμβρυο , πρόωρο τοκετό και προβλήματα Υγείας στην μητέρα.
        Στις κυήσεις υψηλού κινδύνου συμπεριλαμβάνονται και οι εγκυμοσύνες πρόωρου τοκετού από διάφορες αιτιολογίες, μειωμένης αναπτύξεως του εμβρύου, εμβρυϊκές δυσχέρειες, προβλήματα κατά την διάρκεια του τοκετού, δίδυμος και πολύδυμος κύηση, κολπικός τοκετός μετά από Καισαρική Τομή.
        Καλή παρακολούθηση από γνώστες της Παθολογίας της εγκυμοσύνης θα μπορούν να μειώσουν τις δυσάρεστες επιπτώσεις στο νεογνό και την μητέρα.

Η μονάδα Περιγεννητικής Ιατρικής του Νοσοκομείου μας παρέχει τις υπηρεσίες της, για πληροφορίες στο τηλ.2132051363

Αιματολογικών νόσων και Συμπαγών Όγκων
        Ιατρείο κυήσεων Υψ.Κινδύνου-Υπέρταση κυήσεως
        Ιατρείο αιματολογικών νόσων κυήσεως

Μαιευτικά Γυναικολογικά Τμήματα

<li type="circle">Α' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα <li type="circle">Β' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα <li type="circle">Γ' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα <li type="circle">Δ' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα <li type="circle">Ε' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα <li type="circle">ΣΤ' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα