Recommended Posts

ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για το ενδιαφερον!οντος ειναι κριμα αλλα οταν τον ακους να λεει εγω δεν εχω εγγονο μια εγγονη εχω μονο!σκευτεσε κ λες να παω το παιδι μου καπου που ειναι ανεπιθιμιτο?εγω θα εριχνα τα μουτρα μου αλλα γνωριζοντας ποσα περασε αυτο το παιδι πιστευω οτι δεν του αξιζει αυτη η συμπεριφορα!

Παντως μου κανει πολυ εντυπωση που απο τη μια ο πατερας σου λεει ''εγω δεν εχω εγγονο, μονο εγγονη'' και απο την αλλη απαιτει να πας τον εγγονο να τον δει! Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου, τι να πω! :-(

Γιατι ομως αυτη η διακριση αναμεσα στα παιδια? Γιατι στο αλλο εγγονι δειχνει αγαπη ενω σε σενα συμπεριφερεται ετσι? Εισαι σιγουρη οτι δεν εχει γινει και κατι αλλο, πχ παλιοτερα να παρεξηγηθηκατε για καποιο λογο και να το κραταει απωθημενο?

Διαφημίσεις

Και στους γονείς του άλλου εγγονιού έτσι μιλάει? έτσι φέρεται? (Δηλαδή στον αδερφό/ή σου?). Αν όχι, μήπως έχει γίνει και κάτι άλλο μεταξύ σας που απλώς έχεις παραλείψει να μας πεις? Γνωρίζω από γονείς πεισματάρηδες, εγωιστές που ο συνδυασμός αυτών των δυο βγαίνει σε κακία-κακοψυχία, και δεν μιλάω για τους δικούς μου! Αν μιλάει έτσι γενικά οι άλλοι απλώς είναι πιο ανοχικοί από εσένα?

Κοίτα, εγώ διαφωνώ με τα κορίτσια που σου είπαν ζήτα ένα συγνώμη και ας μην το εννοείς, πήγαινε να δει το εγγόνι του παππούς του είναι, να πράξεις έτσι όπως αισθάνεσαι, είσαι πικραμένη, στενοχωρημένη, αδικημένη και άλλα πολλά κάποια στιγμή μπορεί να το θελήσεις μόνη σου και να τον προσεγγίσεις μόνη σου, να το αισθανθείς εσύ βρε παιδί μου, τότε νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο.

Δεν είμαι της άποψης, μπαμπάς σου είναι, μεγαλύτερος σου είναι, το αιμά νερό δεν γίνεται! Διαφωνώ με όλα, ανθρώπους που σε δηλητηριάζουν, που σε πονάνε, που σε πικραίνουν, που σε μαραζώνουν, που σε δηλητηριάζουν (ακόμα και είναι γονείς, αδέρφια, συγγενείς, γείτονες, φίλοι) απλώς τα διώχνεις, τα βγάζεις από την ζωή σου, κάνεις αλλαγή κατεύθυνσης και κάποια στιγμή, που ξέρεις, οι απόψεις μέχρι και οι συμπεριφορές αλλάζουν, και τότε θα είναι η κατάλληλη στιγμή της "ένωσης".

Και τι έχει να προσφέρει ένας παππούς - γιαγιά στο παιδί που φέρονται έτσι στην ΜΗΤΕΡΑ του. Τι? θα δει το παιδί/εγγόνι και θα λιώσει? Δεν νομίζω.

Αυτή είναι η καθαρά προσωπική και η δική μου ταπεινή άποψη, λίγο σκληρή μεν αλλά ρεαλιστική δε.

. με τον αδελφο μου ειναι ολα οκ!η δικαιολογια ειναι οτι μενουν κοντα!κατα καποιο τροπο το πρωτο βημα εγω το εκανα περνουσαμε με το μωρο απο την γειτονια τους ο μικρος εκλεγε πινουσε κ λεω στον συζηγο σταματα για λιγο σταματησε την πηρα τηλ της λεω κατεβητε να δειτε το μωρο γιατι θα φυγουμε το μωρο πειναει κατεβηκε μονη της ο μπαμπα σου μου λεει κοιμοταν κ θα φωναζε αν τον ξυπνουσ!

Παντως μου κανει πολυ εντυπωση που απο τη μια ο πατερας σου λεει ''εγω δεν εχω εγγονο, μονο εγγονη'' και απο την αλλη απαιτει να πας τον εγγονο να τον δει! Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου, τι να πω! :-(

Γιατι ομως αυτη η διακριση αναμεσα στα παιδια? Γιατι στο αλλο εγγονι δειχνει αγαπη ενω σε σενα συμπεριφερεται ετσι? Εισαι σιγουρη οτι δεν εχει γινει και κατι αλλο, πχ παλιοτερα να παρεξηγηθηκατε για καποιο λογο και να το κραταει απωθημενο?

ναι λεει οτι δεν εχει εγγονο πισματικα γιατι δεν τον παω!τωρα για το αν εχει καποι αποθημενω αν ανατρεξω τα παλια ναι μπορει και να εχει καποτε ειμουν με καποιον(πρωτος ερωτας)περιπου 10 χρονια για καποιους μηνες το επισιμοπιησαμε κ οταν στην πορεια εβγαλε ενα σηχαμερο χαρακτηρα τον χωρισα!πολλες φορες αναφερετε σε αυτο εγω στα ελεγα κ τετοια τωρα αν του εμεινε αυτο αποθιμενο τι να πω

Ο λογος που της ειπαμε να κανει ένα βημα πισω και να παει είναι γιατι προφανως το ολο θεμα τη στεναχωρει.Αλλιως θα τους ειχε ριξει μια μουτζα και θα συνεχιζε την πορεια της.

Κουκλα τους γονεις σου εσυ τους ξερεις...ναι οσα περιγραφεις ακουγονται πλυ ασχημα.Και εννοείται ότι υπαρχουν πολλοι γονεις που δεν ειναι σωστοι απενατι στα παιδια τους και στην οικογενεια τους.Προσωπικα δε θα εδινα ποτε συμβουλη του τυπου ξεχνα τους,γραφτους κλπ.Θα επιμείνω λοιπον να κανεις εσυ ένα βημα τελευταιο...ετσι για τη δικη σου καθαρη συνειδηση ,για να μπορεις να λες εσυ μεσα σου ότι εκανες ότι μπορουσες από τη μερια σου.Ενα βημα.Παρε μια μερα την οικογενεια σου...και το συζηγο...μη πας μονη σου και κανε μια επισκεψη.Δε θα πας ουτε απολογητικα ουτε τπτ τετοιο.Θα πας να δεις τη μανα σου.Αν σου κανει κουβεντα ο μπαμπας σου το συζητάς....αλλιως αστο.Προσωπικα δεν θα ελεγα και πολλα πολλα.Εγω θα του ελεγα πως θα ηθελα το παιδι μου να μεγαλωσει εχοντας τον παππου και τη γιαγια στην καθημερινοτητα του.Αν όμως αυτοι δεν το θελουν αυτό η δεν τους ενδιαφερει...δεν πειραζει...καλη καρδια.Αν μετα από αυτό συνεχισει η σταση τους να είναι ιδια...σταματα κι εσυ να στεναχωριεσαι.

. εχεις δικιο αλλα πηγα καποια στιγμη περνουσαμε απο εκει τους ειπα να κατεβουν να δουν το μωρο επιδη εκλεγε πινουσε κατεβηκε μονο η μανα μου κ μου ειπε ομπαμπας σου κοιμοταν θα φωναζε αν τον ξυπνουσα!

εχθες εγινα 35!προσπαθο να μην επιρεαζομαι!απλα μερικες φορες σε πνιγει το αδικο κ λες μακαρι να ειχα κ εγω μια στηριξη!ειμαι περηφανη που μεγαλωνω το μωρο μου χωρις βοηθεια αλλα ειναι στιγμες που εχεις αναγκη τους ανθρωπους σου!

Κορίτσι δεν υπαρχει λέξη να περιγράψει τον πατερα σου.. Οχι για το οτι σε έβρισε απλα, ουτε και για το οτι δεν είδε το εγγόνι του, αλλα κυρίως που δεν σε στήριξε στον εφιάλτη σου.. Αηδία, τιποτα άλλο!

Συγχώρεσε τον μεσα σου για ειναι κρίμα να εχεις άσχημες σκέψεις, εισαι μανούλα και δεν χωράνε αυτά στην ψυχή μιας μάνας.... Αλλα μείνει μακριά! Δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωςη στο δις αυτοί οι άνθρωποι να μην σε τρελλανουνε και ειναι κρίμα ως προς την οικογένεια σου!

Αν μπορεις μίλησε και σε ενα ιερέα που εμπιστεύεσαι πολυ για το πως νοιωθεις!

Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα,συγνώμη...διάβασα λίγο στην αρχη και ήταν αρκετά...

Τι είπε ο κύριος...?οτι αν δεν πας θα πει σε όλους οτι δεν έχει κόρη???ε λοιπόν να του ανακοινώσεις εσύ πρώτη οτι δεν έχεις πατέρα!!!Και χαίρεσαι γι'αυτό!!!

Σα δε ντρέπεται....(και άλλα που δε θέλω να πω),αυτός δεν είναι πατέρα .-,

δε θέλω να πω τι είναι γιατί θα πληγωθείς και δεν το θέλω.......μια ώρα δρόμος!!!μια ώρα δρόμος!!!ΝΤΡΟΠΗ!!!ΝΤΡΟΠΗ!!!ΝΤΡΟΠΗ!!!

Εστιάσου στην οικογενειά σου και μην αφήνεις τέτοια ατομα να σε επειρεάζουν...

Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα,συγνώμη...διάβασα λίγο στην αρχη και ήταν αρκετά...

Τι είπε ο κύριος...?οτι αν δεν πας θα πει σε όλους οτι δεν έχει κόρη???ε λοιπόν να του ανακοινώσεις εσύ πρώτη οτι δεν έχεις πατέρα!!!Και χαίρεσαι γι'αυτό!!!

Σα δε ντρέπεται....(και άλλα που δε θέλω να πω),αυτός δεν είναι πατέρα .-,

δε θέλω να πω τι είναι γιατί θα πληγωθείς και δεν το θέλω.......μια ώρα δρόμος!!!μια ώρα δρόμος!!!ΝΤΡΟΠΗ!!!ΝΤΡΟΠΗ!!!ΝΤΡΟΠΗ!!!

Εστιάσου στην οικογενειά σου και μην αφήνεις τέτοια ατομα να σε επειρεάζουν...

του το εχω ιδη πει κοριτσι μου!για μενα δεν με νιαζει το μωρο μου ομως..δεν αξιζει.. ο ηρωας μου τετοια συμπεριφορα!

Τι να πω κι εγώ ρε κορίτσι? ακούς κατι τέτοιο για τον γείτονα ή τον άγνωστο και στεναχωριέσαι και συμπάσχεις και ρωτάς πως μπορείς να βοηθήσεις?

Απανθρωπος μονο αυτο μου έρχετε στο μυαλό.

Δεν ξέρω τι να υποθέσω μήπως σας έχουν ζητήσει χρηματα γιατι όπως είπες ο άνδρας σου δουλεύει και τα αρνηθήκατε και το εξέλαβαν σαν άρνηση να τους βοηθήσετε?

Κατι πρεπει να υπαρχει

4vrkp2.png cEvWp2.png

Τι να πω κι εγώ ρε κορίτσι? ακούς κατι τέτοιο για τον γείτονα ή τον άγνωστο και στεναχωριέσαι και συμπάσχεις και ρωτάς πως μπορείς να βοηθήσεις?

Δεν ξέρω τι να υποθέσω μήπως σας έχουν ζητήσει χρηματα γιατι όπως είπες ο άνδρας σου δουλεύει και τα αρνηθήκατε και το εξέλαβαν σαν άρνηση να τους βοηθήσετε?

Κατι πρεπει να υπαρχει

και αν δεν τους βοηθησα!τωρα δεν δουλευω κ δεν βοηθαω!κ που βοηθησα ακουσα κ το ευχαριστω!:confused:

Διαφημίσεις

τι τους θες τετοιους ανθρωπους κοντα στο παιδι σου βρε κοριτσι μου?

είναι το άδικο πού με πνίγει.γιατι να βγάζουν τόσο ζήλια έχω μία τέλεια Ζωή με έναν άντρα τέλειο κ συνέχεια βγάζουν κακία

Κατι πρεπει να υπαρχει

Υπαρχουν φορες που πραγματικα στρναχωριεμε γιαυτους!γιατι αυτην την στιγμη οικονομικους πορους δεν εχουν απο πουθενα!αυτο βεβαια δεν δικαιολογη την συμπεριφορα τους!πιθανον αυτο να τους εχει αλλαξη τοσο!τι να πω?

Υπαρχουν φορες που πραγματικα στρναχωριεμε γιαυτους!γιατι αυτην την στιγμη οικονομικους πορους δεν εχουν απο πουθενα!αυτο βεβαια δεν δικαιολογη την συμπεριφορα τους!πιθανον αυτο να τους εχει αλλαξη τοσο!τι να πω?

Καλα δηλαδή πως ζούνε;

Εσύ αν περνάς καλα δεν μπορεις να βοηθήσεις;

Καλα δηλαδή πως ζούνε;

Εγω τωρα με το μωρο δεν δουλευω ,δουλευει ο αντρας μου μονο!δεν εχουμε καμια οικονομικη βοηθεια απο γονεις!κ οπως καταλαβενεις καθε μηνα ειμαστε οριακα.οταν δουλευα τους βοηθουσα παροτι εγινε φυσικα!το πως ζουνε αστα!προνοια,εκκλησια!ο μπαμπας μου θελει αλλα 5 χρονια για συνταξη!

Διαφημίσεις

Καλα δηλαδή πως ζούνε;

Πιστευω πως χριζουν βοηθειας αλλα δεν μπορω να κανω κατι εγω!στην ιδια κατασταση ειναι κ ο αδελφος μου!στεναχωριεμε κ γιαυτον αλλα τι να κανω? Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου κοριτσια? Ισως σκεφτομαι η οικονομικη κατασταση τους εκανε τοσο επιθετικους!εχω φτασει στο σημειο να μην λεω τι μαγειρευω γιατι ακομα κ αυτο θα σχολιαστη!

να πω την αληθεια αν οι γονεις μου δεν ειχαν να φανε ουτε εμενα θα μου περνουσε μπουκια κατω(δεν το λεω ομως σαν δικαιολογια για τη συμπεριφορα τους)

7Ggjp2.png

να πω την αληθεια αν οι γονεις μου δεν ειχαν να φανε ουτε εμενα θα μου περνουσε μπουκια κατω(δεν το λεω ομως σαν δικαιολογια για τη συμπεριφορα τους)

Να αυτο εννοουσα!

Τίγρη εννοείται οτι εχεις δικιο , please μην το παρεις προσωπικά αυτο που λέω, αλλα έτσι όπως ειναι τα πράγματα αυτη τη στιγμή ειδικα και αν οι γονείς σου έχουν προβλημα δεν θα σκεφτούν το μωρο αγαπη μου, θα σκεφτούν αν θα έχουν να φάνε.. Και ναι εννοείται μην τους λες τι θα μαγειρέψεις... Δεν καταλαβαίνεις τι εντάσεις δημιουργούνται οταν υπάρχουν τέτοια προβλήματα (και ειδικα άμα ηταν το κλίμα στραβό....)

Αν μπορεις να βοηθήσεις καλώς (θα βοηθήσει στο να ηρεμήσουν τα πράγματα) αν οχι παλι καλώς

Αλλα εννοείται οτι οι γονείς έχουν προτεραιότητα απο αδερφό, οποτε δεν σημαίνει οτι θα βοηθήσεις όλο τον κόσμο :-)

Αλλα τουλαχιςτον μαλλον προσπάθησε να καταλάβεις οτι υπαρχει λογος για αυτη τη συμπεριφορά και αστο να παει...

αν,λεω εγω τωρα,τους εστελνες αν μπορουσες φυσικα κανενα τροφιμο?

Κειτα εχεις δικαιο!αλλα επειδη πριν το παιδι τους ειχαμε βοηθιση πολυυ!απο την στιγμη που εγιναν τα σκινικα αν διαβασες κ ο αντρας μου ηταν μπροστα!πισμοσε γιατι σου λεει εγω σαν γαμπρος δεν ειδα τιποτα οκ τους βοηθησα κ με το παραπανω κ το ευχαριστω τους ειναι να βριζουν την γυναικα μου κ να αγνοουν το παιδι μου?φυσικα μονο εκεινος δουλευει κ εμεις ειμαστε οριακα καθε μηνα!κ να ηθελα να βοηθησω με τροφιμα δεν μπορω γιατι δεν εχω μεταφορικο ειμαστε μια ωρα αποσταση,κ ο αντρας μου δεν υπαρχει περιπτωση να παει!δεν ξερω τι να κανω!πραγματικα!

κ να ηθελα να βοηθησω με τροφιμα δεν μπορω γιατι δεν εχω μεταφορικο ειμαστε μια ωρα αποσταση,κ ο αντρας μου δεν υπαρχει περιπτωση να παει!δεν ξερω τι να κανω!πραγματικα!

Τίγρη εδώ θα τα χαλάσουμε λίγο! Τα γράφουμε ωραία τόση ώρα και λέμε το ότι δεν υπάρχει μεταφορικό μέσο και είναι τα σπίτια μας σε μια ώρα απόσταση δεν είναι δικαιολογία. Όπως μου φαίνεται αδιανόητο να το λέει ο πατέρας σου άλλο τόσο μου φαίνεται αδιανόητο να το λες εσύ. Μπορώ να δεχτώ το "Δεν θέλω - δεν με ενδιαφέρει - όπως μου φέρονται θα τους φέρομαι- δεν έχω και άλλα πολλά πολλά. Το ότι δεν έχω αυτοκίνητο και ο άντρας μου δεν πάει και καλά κάνει για τους δικούς του λόγους, μου φαίνεται τρομερά κακό και ίσως λίγο εκδικητικό.

Πρέπει να σκεφτείς και λίγο την δική τους οπτική γωνία, έχουν πρόβλημα επιβίωσης και διαβίωσης δεν μπορούν αυτή την στιγμή να δούνε τίποτα άλλο εκτός από αυτό. Φυσικά για αυτούς σ' αυτή τη φάση δεν γυρνάει όλος ο κόσμος γύρω από εσένα και το μωρό σου. (Θέλει μεγαλείο ψυχής και καρδιάς για μια διαφορετική αντίδραση/αντιμετώπιση) Και φυσικά δεν θα τους λες τι μαγειρεύεις. Για φαντάσου τον άντρας σου και εσένα να ήσασταν στην θέση τους? Δηλ. εσείς να μην είχατε να φάτε και σε έπαιρνε η μητέρα σου/πατέρα σου και σου έλεγε "σε κλείνω γιατί μου άρπαξε το παστίτσιο! Σε σχέση με το προηγούμενο ποστ μου πρέπει να σου πω ότι πρέπει να ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου και να δείξεις εσύ μεγαλείο ψυχής κορίτσι μου:wink:

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Ναι και εγω συμφωνω! Οταν ο άλλος δεν εχει να φαει ειναι διαφορετικά τα πράγματα.. Αν θες πες τους οτι εχεις τρόφιμα να τους δώσεις και ρωτα τους αν θέλουν να έρθουν

Και εγω εχω περάσει τα πάνδεινα με τους γονείς μου, αλλα αν ηταν σε τέτοια κατάσταση θα έδινα απο το φαγητό μου, και ας φάω λιγότερο ... Και ας έχουν κανει οτι έχουν κανει.. Εχει ο Θεός..

Τίγρη εδώ θα τα χαλάσουμε λίγο! Τα γράφουμε ωραία τόση ώρα και λέμε το ότι δεν υπάρχει μεταφορικό μέσο και είναι τα σπίτια μας σε μια ώρα απόσταση δεν είναι δικαιολογία. Όπως μου φαίνεται αδιανόητο να το λέει ο πατέρας σου άλλο τόσο μου φαίνεται αδιανόητο να το λες εσύ. Μπορώ να δεχτώ το "Δεν θέλω - δεν με ενδιαφέρει - όπως μου φέρονται θα τους φέρομαι- δεν έχω και άλλα πολλά πολλά. Το ότι δεν έχω αυτοκίνητο και ο άντρας μου δεν πάει και καλά κάνει για τους δικούς του λόγους, μου φαίνεται τρομερά κακό και ίσως λίγο εκδικητικό.

Πρέπει να σκεφτείς και λίγο την δική τους οπτική γωνία, έχουν πρόβλημα επιβίωσης και διαβίωσης δεν μπορούν αυτή την στιγμή να δούνε τίποτα άλλο εκτός από αυτό. Φυσικά για αυτούς σ' αυτή τη φάση δεν γυρνάει όλος ο κόσμος γύρω από εσένα και το μωρό σου. (Θέλει μεγαλείο ψυχής και καρδιάς για μια διαφορετική αντίδραση/αντιμετώπιση) Και φυσικά δεν θα τους λες τι μαγειρεύεις. Για φαντάσου τον άντρας σου και εσένα να ήσασταν στην θέση τους? Δηλ. εσείς να μην είχατε να φάτε και σε έπαιρνε η μητέρα σου/πατέρα σου και σου έλεγε "σε κλείνω γιατί μου άρπαξε το παστίτσιο! Σε σχέση με το προηγούμενο ποστ μου πρέπει να σου πω ότι πρέπει να ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου και να δείξεις εσύ μεγαλείο ψυχής κορίτσι μου:wink:

κειτα ολη μερα ειμαι στο σπιτι με το μωρο μονη μου!δεν εχω βοηθεια απο κανεναν!οποτε ειναι δυσκολο οπως καταλαβενεις να παρω το μωρο 2 λεοφωρεια κ να παω!πραγματικα μου εχουν κανει πολλααα!ποτε ομως δεν σκεφτηκα εκδικιτικα!νερο στο κρασι μου εχω ριξει απιρες φορες πιστεψεμε!θελω να τους βοηθησω ομως αυτην την στιγμη οικονομικα κ εγω κ το παιδι εξαρτομαστε απο τον αντρα μου!ο ιδιος δεν ειναι παιδι τους κ τα βλεπει απο την δικη του πλευρα!τους εχει βοηθηση πολλες φορες αλλα οταν βλεπει μονο αδιαφορια κ βρισιες..ακομα κ οταν δουλευαν δεν πηραν 1 εισητηριο να ερθουν να δουν το εγγονι τους!ειχαν λευτα κ στο παιδι μας ενα δωρο δεν πηραν ολα πηγεναν στο αλο εγγονη!

Ναι και εγω συμφωνω! Οταν ο άλλος δεν εχει να φαει ειναι διαφορετικά τα πράγματα.. Αν θες πες τους οτι εχεις τρόφιμα να τους δώσεις και ρωτα τους αν θέλουν να έρθουν

Και εγω εχω περάσει τα πάνδεινα με τους γονείς μου, αλλα αν ηταν σε τέτοια κατάσταση θα έδινα απο το φαγητό μου, και ας φάω λιγότερο ... Και ας έχουν κανει οτι έχουν κανει.. Εχει ο Θεός..

οταν δουλευα συνεχεια με τις σακουλες πηγενα!αυτη την στιγμη ενας ανθροπως δουλευει οοποιος καθε μηνα με χιλια ζορια τα βγαζει περα!ενα μωρο καλα να ειναι ξερεις τι εξοδα εχει!κ εμεις απο πουθενα δεν εχουμε οικονομικη βοηθεια!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα