Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θυσία για τα παιδιά μου...;


Recommended Posts

Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ.

Ανακάλυψα αυτό το φόρουμ εξαιτίας της αναζήτησης που εκανα στο διαδυκτιο για το πρόβλημα που με απασχολεί.

Ναι ξέρω, γκουγκλαρα ενα πρόβλημα ζωής, όμως...

Λοιπόν...

Ειμαι σε διάσταση με την σύζυγο εδώ και τρια χρόνια.

Τα τελευταία δυο χρόνια συζω με μια γυναίκα διαζευγμένη με δυο ανήλικα παιδιά 11 και 9 ετων.

Έχω κι εγώ δυο παιδιά 7 ετών.

Το θέμα που έχει προκύψει εδώ και πολύ καιρό;... Μου λειπουντα παιδιά μου...και τους λειπω κι εγώ.

Τα βλέπω τακτικά όμωςμου λείπουν...

Μου λείπει όλη αυτή η καθημερινότητα μαζίτους.

Το μεγαλωμα τους. ΟΌσοι είσαστε γονείς καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Απο τηναλλη, αγαπώ την γυναικα που έχω σύντροφο.

Την αγαπώ πολύ και το ίδιο κι εκείνη.

Προσπαθώ όμως να την αφήσω....

Για τα παιδιά μου θα κάνω προσπάθεια να ξαναφτιαξω την οικογένεια μου.

Δύσκολα γράφω αυτές τις λέξεις.

Αδύνατον να τις προφέρω.

 

Μου είναι τρομερά δύσκολο να πω στα παιδιά μου οτι τώρα θα μένω με δυο αλλα παιδάκια.

Όταν θα τα επιστρέφω στη μαμά τους εκείνα θα ξέρουν οτι μετα θα γυρίσω σε δυο αλλα παιδάκια.

Η φράση "ο μπαμπάς μας άφησε εμάς για να πάει σε αλλα παιδιά" μου ξεσκίζει την ψυχή.

 

Με βρεγμένα ματια δεν μπορω να γράψω περισσότερα.

Αν έχεικκάποιος η κάποια παρόμοια εμπειρία ας κανει μια κίνηση να μου γράψει δυο λέξεις

 

Συγνώμη αν είναι μεγαλο το ποστ και αν το έβαλα σε λάθος ενοτητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ.

Ανακάλυψα αυτό το φόρουμ εξαιτίας της αναζήτησης που εκανα στο διαδυκτιο για το πρόβλημα που με απασχολεί.

Ναι ξέρω, γκουγκλαρα ενα πρόβλημα ζωής, όμως...

Λοιπόν...

Ειμαι σε διάσταση με την σύζυγο εδώ και τρια χρόνια.

Τα τελευταία δυο χρόνια συζω με μια γυναίκα διαζευγμένη με δυο ανήλικα παιδιά 11 και 9 ετων.

Έχω κι εγώ δυο παιδιά 7 ετών.

Το θέμα που έχει προκύψει εδώ και πολύ καιρό;... Μου λειπουντα παιδιά μου...και τους λειπω κι εγώ.

Τα βλέπω τακτικά όμωςμου λείπουν...

Μου λείπει όλη αυτή η καθημερινότητα μαζίτους.

Το μεγαλωμα τους. ΟΌσοι είσαστε γονείς καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Απο τηναλλη, αγαπώ την γυναικα που έχω σύντροφο.

Την αγαπώ πολύ και το ίδιο κι εκείνη.

Προσπαθώ όμως να την αφήσω....

Για τα παιδιά μου θα κάνω προσπάθεια να ξαναφτιαξω την οικογένεια μου.

Δύσκολα γράφω αυτές τις λέξεις.

Αδύνατον να τις προφέρω.

 

Μου είναι τρομερά δύσκολο να πω στα παιδιά μου οτι τώρα θα μένω με δυο αλλα παιδάκια.

Όταν θα τα επιστρέφω στη μαμά τους εκείνα θα ξέρουν οτι μετα θα γυρίσω σε δυο αλλα παιδάκια.

Η φράση "ο μπαμπάς μας άφησε εμάς για να πάει σε αλλα παιδιά" μου ξεσκίζει την ψυχή.

 

Με βρεγμένα ματια δεν μπορω να γράψω περισσότερα.

Αν έχεικκάποιος η κάποια παρόμοια εμπειρία ας κανει μια κίνηση να μου γράψει δυο λέξεις

 

Συγνώμη αν είναι μεγαλο το ποστ και αν το έβαλα σε λάθος ενοτητα

 

Καλησπέρα...αν δε γίνομαι αδιάκριτη, για τη σύζυγο πως νιώθεις; Ποια είναι η σχέση μεταξύ σας όλο αυτό το διάστημα που είσαστε σε διάσταση; Εκείνη έχει προχωρήσει στη ζωή της; Κ αν όχι, υπάρχει περίπτωση να τα "ξαναβρείτε" οχι ομως μονο για χάρη των παιδιών αλλα κ για να δώσετε μια 2η ευκαιρια στο γάμο σας;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλε τι να σου πω....εσυ ξερεις καλυτερα.

Η καθημερινοτητα με τα παιδια λες σου λειπει οκ...η καθημερινοτητα με τη μαμα τους όμως?Πως αισθάνεσαι γι αυτή?Πως είναι οι σχεσεις σας?Γιατι να πας να ξαναμεινεις μαζι τους δινοντας παλι ελπιδες στα παιδια και να αρχισετε να τρωγόσαστε και να τσακωνόσαστε με τη μαμα τους δε θα είναι και ότι καλυτερο.Εκεινη τι λεει?Το δεχεται ολο αυτό?

 

Δε σου κρυβω ότι θεωρω επιπλαιο εκ μερους σου να εισαι μολις ένα χρονο σε διασταση με την πρωην σου και να πηγαίνεις να συζεις με μια άλλη γυναικα με παιδια.Γιατι συνεβη αυτό?Θα μπορουσες να εισαι σε σχεση με τη συντροφο σου και να βλεπόσαστε χωρις να πας να συζησεις μαζι της και με τα παιδια της.Ουτε διαζυγιο δεν εχετε παρει αν καταλαβα καλα κι εσυ μετα από ένα χρονο εκανες σπιτικο μαζι της σωστα?Αυτο δλδ λιγο τα μπλεκει τα πραγματα.Και τωρα που τα παιδακια της συντροφου σου εχουν μαθει εδώ και 2 χρονο να εισαι στην ουσια ο πατριος τους αποφασίζεις να τα αφησεις αυτά για να ξαναγυρίσεις στην προηγουμενη οικογενεια σου.Και για εκεινα ολο αυτό δεν είναι ότι καλυτερο δεδομενου ότι και αυτά εχουν ζησει ηδη το διαζυγιο των γονιων τους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη Niki81, εδω και δυο χρονια συζεις με αυτη τη γυναικα και καθε φορα που βλεπεις τα παιδια σου φανταζομαι ξερουν οτι γυρνας σε ενα σπιτι με μια αλλη γυναικα και δυο αλλα παιδια. Οποτε τωρα το θυμηθηκες? Τι αλλαξε?

Αν δεν εχεις συναισθηματα για την πρωην γυναικα σου τοτε δεν εχει νοημα να το παιζετε χαρουμενη οικογενεια ντε και καλα.

Μπορεις να προσπαθησεις να εχεις οσο καλυτερες σχεσεις με τα παιδακια σου και να τα κανεις να νιωθουν το νεο σου σπιτι σαν το δευτερο σπιτι τους και οχι σαν το σπιτι του μπαμπα με μια αλλη και αλλα παιδακια. Μπορουν τα παιδια να γνωριστουν και να γινουν φιλοι, ισως εχουν ηδη γινει. Μιλα πολυ με τα παιδια σου, τονιζε τους ποσο τα αγαπας και ποσο αναντικαταστατα ειναι στην καρδια σου. Βαλε τα στη ζωη σου και μπες στη δικη τους, μην ειστε δυο στρατοπεδα και δυο οικογενειες. Ειναι τα παιδια σου αλλα και η συντροφος σου ειναι μερος της ζωης σου, δεν πρεπει να την βαζεις απεναντι απο τα παιδια σου.

Παρε το αλλιως, νομιζω με κουβεντα και καλη διαθεση απο ολους σας μπορειτε να ειστε ολοι ευτυχισμενοι, χωρις να προσποιειστε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να σας κουρασω λίγο παραπανω ώστε να σχηματίσεται καλύτερη εικόνα.

Όταν έφυγα απο το σπίτι μου τον Οκτωβριο του 2012 έμεινα στους γονείς μου για μικρο διαστημα και στη συνέχεια νοίκιασα μια γκαρσονιέρα.

Λίγους μηνες αργότερα συνάντησα τυχαια την κοπέλα για την οποία μιλάμε και την οποία γνώριζα απο παλιά όμως χαθηκαμε κάπου το 1999.

Χωρισμένη εκείνη, σε διάσταση εγώ,.. κολλησαμε.

Σχεδόν αμέσως άρχισα να πηγαίνω σπίτι της, γνώρισα τα παιδιά της και λίγο αργότερα πήγα εκεί και μερικα ρούχα μου.

Συνέχεισα να νοικιαζω την γκαρσονιέρα και ο λογος ηταν οτι δεν ήθελα να νομίζουν τα παιδιά μου οτι...τα αντάλλαξα.Οτι τα άφησα και εφτιαξα αλλη οικογένεια.

Δεν ήθελα να μάθουν ακόμη για την σύντροφο μου γιατί πίστευα και πιστεύω ακόμη οτι θα πληγωθουν πολύ. Κάθε φορά που ειμαι μαζί τους μου ζητάνε να γυρίσω σπίτι.

"Μπαμπά πότε θα ξαναπαντρευτείς την μαμά" μου λένε "πότε θα γίνουμε κανονική οικογένεια;" ρωτάνε.

Η σύντροφός μου πληγώνονταν πολύ επειδή δεν την εφερνα σε επαφή με τα παιδιά.

Κι εγώ στεναχωριομουν αλλα έπρεπενα κκάνω υπομονή.

Το ειχαμε συζητήσει πολλές φορές.

Πείτε με όπως θέλετε και ίσως να έχετε και δίκιο όμως δεν ήμουν έτοιμος να πάω τα παιδιά στο σπίτι της συντρόφου μου και ειμαι σιγουρος πως ουτε κι εκείνα ήταν.

 

Η σύζυγός μου θέλει καιρό τώρα να ξαναπροσπαθησουμε.

Να τα ξαναφτιαξουμε.

Με θέλει πίσω.

Η καρδια μου ομως ανηκει στην τωρινή μου σύντροφο.

Αρχισε όμως να με πιέζει και να μου δίνει τελεσίγραφα ότι, η θα μείνουμε κανονικά μαζί, να φτιάξουμε δηλαδή τη ζωή μας η να χωρίσουμε.

Έχει χίλια δικια!

Δεν ξέρω όμως τι να κάνω.

Αν πληγωσω τα παιδιά μου φοβάμαι οτι θα είναι καταστροφικό για την σχέση μας.

Φοβάμαι οτι θα κακιωσω υστερα στα δικά της παιδιά.

Έχουμε διακόψει τώρα εδώ και λιγες μέρες.

Ξενοικιασα την γκαρσονιέρα,αποθηκευσα τα πραγματα μου και τώρα ειμαι παλι στους γονεις μου.

 

Πρεπει να παρω μια απόφαση και σύντομα.

Το"θέλω " εναντίον του"πρέπει "

Θέλω να ζήσω ευτυχισμένα με την σύντροφό μου όμως δεν θελω να πληγωσω κανέναν.

Αν γυρίσω στο σπίτι των παιδιών,πολύ πιθανών να μην κρατήσει πολύ και να ξαναφύγω σύντομα.

 

Δε ξέρω, ίσως να μην είναι τόσο τραγικά όσο τα βλέπω.

Ίσως όμως να γίνουν και πιο τραγικά απο όσο φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα...αν δε γίνομαι αδιάκριτη, για τη σύζυγο πως νιώθεις; Ποια είναι η σχέση μεταξύ σας όλο αυτό το διάστημα που είσαστε σε διάσταση; Εκείνη έχει προχωρήσει στη ζωή της; Κ αν όχι, υπάρχει περίπτωση να τα "ξαναβρείτε" οχι ομως μονο για χάρη των παιδιών αλλα κ για να δώσετε μια 2η ευκαιρια στο γάμο σας;

 

Την αγαπάω σαν μητέρα των παιδιών μου. Φροντίζω για πολλά πράγματα στο σπίτι και γενικά έχουμε καλες σχέσης πράγμα όμως που κανει την συντροφο μου να ανατινάζεται.

Όμως δεν γίνετε να τους παρατησω.

Για την δεύτερη ευκαιρία που λες... Θα ήθελα παρα πολύ να θέλω.

Φοβάμαι οτι η θα είναι καταστροφή η θα πρεπει να αρχίσω τα χάπια.

Δεν αξίζει όμως η προσπάθεια ρε σύ;... ε;

Τα παιδιά σκέφτομαι όμως ειμαι και ερωτευμένος άνθρωπος.

Πόσο μπορεί να φταιω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Την αγαπάω σαν μητέρα των παιδιών μου. Φροντίζω για πολλά πράγματα στο σπίτι και γενικά έχουμε καλες σχέσης πράγμα όμως που κανει την συντροφο μου να ανατινάζεται.

Όμως δεν γίνετε να τους παρατησω.

Για την δεύτερη ευκαιρία που λες... Θα ήθελα παρα πολύ να θέλω.

Φοβάμαι οτι η θα είναι καταστροφή η θα πρεπει να αρχίσω τα χάπια.

Δεν αξίζει όμως η προσπάθεια ρε σύ;... ε;

Τα παιδιά σκέφτομαι όμως ειμαι και ερωτευμένος άνθρωπος.

Πόσο μπορεί να φταιω;;;;

 

Σίγουρα εχεις ευθύνες.

Κατα την άποψη μου τα παιδιά όταν μεγαλώσουν και μπορέσεις να τους εξηγήσεις

την κατάσταση σου θα καταλάβουν.

Εγω δεν καταλαβαίνω πως θα μπορείς να κοιμάσαι με μια γυναίκα που δεν την γουστάρεις?

Μήπως θα έπρεπε να συμβουλευτεις κάποιον ψυχοθεραπευτή να δεις πως οι επιλογές σου σε οδήγησαν σε τέτοιο αδιέξοδο. Δεν θα σου δώσει την λύση απλα νομίζω οτι μπορέσεις να ζυγίζεις καλύτερα κάποια πράγματα.

Το θέμα εδώ ειναι οτι πληγώνεις διαρκώς ανθρώπους πρώην, Νυν, 4 παιδιά και επειδη δεν είσαι αναίσθητος και θέλεις να κανεις το σωστό κανεις χειρότερα τα πράγματα.

Γιατι χωρίσατε με την πρώην?

Γιατι άφησες την γκαρσονιέρα που για μενα αυτήν την στιγμή ειναι η μόνη διέξοδος να ξεκαθαρίςεις και να οριοθετήσεις τις καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πραγματικα εμένα προσωπικά με συγκινεί που θα έκανες τα παντα για τα παιδια σου.

Ομως θα πρεπει να σκεφτείς τι πραγματικα θελεις και που νιωθεις άνετα και ομορφα!!!

Γιατι σε λίγα χρονια τα παιδακια σου θα θελουν να σε βλεπουν ευτυχισμένο ετςι πιστεύω τουλαχιστον!

Δεν θα τους αρεσει μια λαθος επιλογη ειδικα αν εχει να κανει με την μαμα τους που την αγαπάνε προφανως!

Ομως θα πρεπει να ενώσεις κατι για να εισαι και εσυ χαρουμενος εννοω δηλαδη πως δεν νομιζω πως θα σου κανει καλο να εχεις ξεχωριστά την νέα σου σύντροφο με τα παιδακια σου!

Οποτε πρεπει να επιλέξεις και αν κατι γινει λαθος δεν πειραζει άνθρωποι ειμαςτε τα λάθη ειναι μεσα στην ζωη... Η αλήθεια ομως και η ειλικρίνεια θα μείνει!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ειμαι χωρισμενη αντιλαμβανομαι και καταννοω τους φοβους σου σχετικα με τα παιδια σου ομως απο αυτα που λες καταλαβαινω οτι απλα δεν ξερεις πως να τους δωσεις απαντησεις που να τα καθησυχασουν. Σε παροτρυνω να πας σε εναν καλο παιδοψυχολογο και να το συζητησεις, να σε βοηθησει να δωσεις απαντησεις στα παιδια σου και να βαλεις την κατασταση σε μια σειρα.

Τα παιδια παντα θελουν διαφορα απο εμας, δεν μπορουμε να τους δινουμε οτι θελουν και εμεις να υποφερουμε. Να σκεφτεσαι τι μηνυμα θες να τους περασεις,πχ. οτι διεκδικουμε και κυνηγαμε την ευτυχια μας και δεν συμβιβαζομαστε σε καταστασεις που δεν λειτουργουν.

Υπαρχουν πολλες και διαφορετικες οικογενειες, μπορειτε να ειστε μια ευτυχισμενη οικογενεια, ειναι καλυτερο απο το να ειστε απλα μια ''κανονικη''. Και πρεπει να ξεκαθαρισετε στα παιδια οτι εχετε χωρισει και δεν θα ξαναμεινετε ολοι μαζι γιατι τοτε δεν θα ειστε εσυ και η μαμα τους ευτυχισμενοι, θα τσακωνεστε και δεν θα περνατε το ιδιο καλα και οτι τις αγαπατε παρα πολυ για να τους το κανετε αυτο. Γενικα ο παιδοψυχολογος θα σε κατευθυνει σε ολα αυτα, σκεψου μακροπροθεσμα. Αν ειναι να γυρισεις και σε 2 χρονια να ξαναφυγεις νομιζω θα ειναι πολυ χειροτερο για τις κορες σου να βιωσουν μια δευτερη εγκαταλειψη. Τωρα το εχουν ψιλοσυνηθισει, οι ερωτησεις που κανουν ειναι γιατι θελουν να ξεκαθαρισουν μια θολη κατασταση.

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Την αγαπάω σαν μητέρα των παιδιών μου. Φροντίζω για πολλά πράγματα στο σπίτι και γενικά έχουμε καλες σχέσης πράγμα όμως που κανει την συντροφο μου να ανατινάζεται.

Όμως δεν γίνετε να τους παρατησω.

Για την δεύτερη ευκαιρία που λες... Θα ήθελα παρα πολύ να θέλω.

Φοβάμαι οτι η θα είναι καταστροφή η θα πρεπει να αρχίσω τα χάπια.

Δεν αξίζει όμως η προσπάθεια ρε σύ;... ε;

Τα παιδιά σκέφτομαι όμως ειμαι και ερωτευμένος άνθρωπος.

Πόσο μπορεί να φταιω;;;;

 

Τότε τα πράγματα για εμένα είναι ξεκάθαρα:

 

1) Παίρνεις πίσω τη γκαρσονιέρα κ μένεις μόνος σου εκεί. Έτσι κ τα παιδιά σου θα μπορούν να σε επισκέπτονται πχ. τα Σαβ/κα εκεί κ εςύ θα περνάς περισσότερο χρόνο μαζί τους!

2) Βγάζεις συναινετικό διαζύγιο με τη γυναίκα σου, με τους καλύτερους δυνατούς όρους για τη σχέση σου με τα παιδιά σου.

3) Εξακολουθείς να έχεις σχέση με τη γυναίκα που λες ότι αγαπάς . Όσο αφορά εκείνη, εκτιμώ πως θα εκτιμήσει το γεγονός ότι πήρες διαζύγιο, ε κ αν όντως σε αγαπάει πολύ όπως λες, τότε θα πρέπει να σου δώσει λίγο χώρο κ χρόνο έτσι ώστε να μπορέσεις κ πάλι να βρεις τις ισορροπίες σου!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Δεν ξέχασα τις απαντήσεις που μου δώσατε...

Έβαλα το κεφάλι κάτω..

Εσφιξα δυνατά καρδιά και δόντια

Γυρισα στο σπίτι των παιδιών μου....

Παλευω πολύ....

Παλευω για να μην σκέφτομαι.

Τα παιδιά μου είναι πολύ χαρούμενα που ειμαι και παλι κοντά τους.

 

Σήμερα το πρωί αγορασα ενα τζιν παντελόνι δυο νούμερα μικρότερο.

Τα παλιά μου είναι μεγάλα.

 

Είμαι μπαμπάς.

 

Μέσα απο την καρδιά μου,σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν ξέχασα τις απαντήσεις που μου δώσατε...

Έβαλα το κεφάλι κάτω..

Εσφιξα δυνατά καρδιά και δόντια

Γυρισα στο σπίτι των παιδιών μου....

Παλευω πολύ....

Παλευω για να μην σκέφτομαι.

Τα παιδιά μου είναι πολύ χαρούμενα που ειμαι και παλι κοντά τους.

 

Σήμερα το πρωί αγορασα ενα τζιν παντελόνι δυο νούμερα μικρότερο.

Τα παλιά μου είναι μεγάλα.

 

Είμαι μπαμπάς.

 

Μέσα απο την καρδιά μου,σας ευχαριστώ.

 

 

........μα δεν θα αντεξω για πολύ...

Link to comment
Share on other sites

........μα δεν θα αντεξω για πολύ...

Τοτε κακως γυρισες.. γιατι θα ξαναφυγεις.. και αυτο θα ειναι μεγαλυτερο χτυπημα για τα παιδια. Τα παιδια χρειαζονται σταθεροτητα, ειτε οι γονεις ειναι μαζι ειτε χωρια.

Σε εναν χωρισμο παντα τα παιδια εχουν την ελπιδα οτι οι γονεις θα ειναι ξανα μαζι. Η παιδοψυχολογος μου ειχε πει οτι θα πρεπει να ειναι ξεκαθαρο, το τι θελουν να κανουν οι γονεις, τα σπιτια των γονιων , κτλ. αλλιως τα παιδια μπερδευονται.

Γενικα ο χωρισμος ειναι μια πολυ δυσκολη κατασταση για ολους και οι οποιες αποφασεις πρεπει να παιρνονται μετα απο μεγαλη σκεψη.

Ευχομαι να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την ιστορία σου και πραγματικά με συγκίνησε η αγάπη σου για τα παιδιά σου!

Μια γνωστή μου ψυχίατρος/ψυχολόγος θυμάμαι έλεγε ότι μετά από πολύ μελέτη είχε καταλήξει ότι είναι πιο τραυματικό για τα παιδιά ένα διαζύγιο από το να είναι μαζί και να μαλώνουν (εννοούσε βέβαια όχι ακραίες καταστάσεις και βία) …

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ μου μην ξεχνάς ποτέ ότι τα παιδιά αντιλαμβάνονται τα πάντα.

Για μένα ήταν τεράστιο λάθος που γύρισες. Αντί να τους προσφέρεις μια ψεύτικη ευτυχισμένη οικογενειακή ζωή, έπρεπε να συμβουλευτείς έναν παιδοψυχολόγο ώστε να σε βοηθήσει να διαχειριστείς την κατάσταση με τα παιδιά σου.

Τα παιδιά μαθαίνουν ότι τους διδάσκουμε. Εσύ αυτή τη στιγμή άθελα σου, τους διδάσκεις το ψέμα και την υποκρισία.Νομίζεις ότι δεν θα το καταλάβουν;

Και όταν το καταλάβουν έχεις την εντύπωση ότι θα σου πουν ευχαριστώ που θυσιάστηκες για το καλό τους; Όχι μόνο δεν θα στο πουν αλλά θα σε κατηγορήσουν κιόλας που τα ανάγκασες να ζουν στην υποκρισία.

Πρόσεξε δεν σε κατηγορώ, δεν έχω το δικαίωμα απλά πιστεύω ότι έκανες λάθος το οποίο θα έχει αντίκτυπο σε όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια μπαίνω στο φορουμ μ εχουν συγκινήσει πολλά θεματα αλλα αυτο πραγματικα με συγκίνησε πραγματικά ..... ένας Αντρας, ένας Μπαμπάς.............. δεν ξέρω τι να πω ... πραγματικά .........δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Διαβάζω την ιστορια του μπαμπα κ αφενος με συγκινει το πόσο πολυ αγαπά τα παιδια του κ αποφασισε να θυσιασει τη ζωή κ τη σχέση του αλλά αφετερου θελω να του πω πως ακομη κ αν προσπαθουμε μόνο απο αγαπη στα παιδια να κρατησουμε μια σχεση πρωτα κ μετα μια οικογενεια ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ,ΔΕ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ.Και δεν το λεω τυχαια.Ειμαι παιδι μιας τετοιας οικογενειας που κρατηθηκε "για τα παιδια"Η αποσταση που χωριζε κ χωριζει τους γονεις μου εμφανεστατη,τοσο στην παιδικη μας ηλικια όσο και τωρα (που ειναι ηδη μαζι 40χρονια)μια άθλια κατασταση που οσο κ να προσπαθουσαν να την κρυψουν δεν μπορουσαν απο τα παιδια τους κ σήμερα πλεον που έφυγα απο το σπιτι ακομη με απασχολουν με τους καβγαδες τους.Θα ήθελα πραγματικα να χωριζαν κ να κρατουσαν μια υγιη σχέση ,δε μας προσεφερε κάτι το οτι εμειναν μαζι.Δε θέλω να προβω σε λεπτομεριες αλλά πριν λιγο καιρο που βρεθηκα σε ένα γάμο.Τι ωραια οικογενεια,το ωραιοι γονεις ,τι ομορφη ατμοσφαιρα,τι οικογενειακο κλιμα!Τον συνεκρινα με το δικο μου(που ελιπε καθε οικογενειακοστοιχειο) κ με πιασαν τα κλαματα εκει στο γαμο.Στους φιλους που με ρωτησαν γιατι κλαιω ειπα οτι με συγκινουν οι γαμοι τι να πω;Γι΄αυτο σου λεω μπαμπα,αν κ α πο οτι καταλαβα το διαπιστωσες ηδη.Τζαμπα η θυσια!χειροτερο κακο θα τους κανεις.

Ευχομαι να κανω λαθος....

Link to comment
Share on other sites

Οι γαμοι που παλια δεν εσπαγαν (δεν υπηρχε ουτε καν νομοθεσια) δεν εφτιαξαν χειροτερες οικογενειες απο τις σημερινες.Παντα αξιζει μια προσπαθεια.

 

Κατα την γνωμη μου ειναι χρησιμο το ζευγαρι να βλεπει εναν ειδικο,οχι τοσο γιατι ειναι ο φοβερος επιστημονας,αλλα γιατι ειναι χρησιμο να ακους εναν τριτο εντελως εκτος καθε οικογενειας.Χρειαζεται παντως προσπαθεια και απο τους 2,αν ο ενας εχει αποφασισει οτι το γυαλι ραγισε και δεν ασχολειται,δεν θα παει μακρια ή υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εκανες καλα η όχι που γυρισες...από τη στιγμη όμως που το εκανες γιατι να μην κανεις και μια προσπαθεια να τα βρειτε πραγματικα με την πρωην συζυγο.Δωστε μια ευκαιρια στην οικογενεια σας και πηγαίντε σε έναν συμβουλο γαμο.Καντε μια προσπαθεια και που ξερεις μπορει και να σας βοηθησει.Ειναι αρχη και πονας προφανως για τον ανθρωπο που αφησες.Ευχομαι όμως να το παλεψεις με τη μαμα των παιδιων σου και να καταφέρετε να θυμηθείτε γιατι αγαπηθήκατε εξαρχής ώστε να ειστε ολοι ευτυχισμένοι.

Link to comment
Share on other sites

 

Σήμερα το πρωί αγορασα ενα τζιν παντελόνι δυο νούμερα μικρότερο.

Τα παλιά μου είναι μεγάλα.

 

Είμαι μπαμπάς.

 

 

Από την πολη έρχομαι και στην κορφή κανέλλα!

Τρομερή ανωριμότητα. Παιδοψυχολόγος θα χρειαστεί αν δεν πάτε οι γονείς σε ψυχολόγο. Ναι, κατανοώ ότι σου κοστίζει που δεν μένεις με τα παιδιά σου και δεν μπορείς να είσαι ο "λειτουργικός" πατεράς που είσαι στο ίδιο σπίτι με αυτά. Δεν υποτιμώ το δικό σου θλιβερό κομμάτι στην ιστορία. Στη θέση σου, ανεξαρτήτως της όποιας προσωπικής μου ζωής με άλλη γυναίκα, θα φρόντιζα να ξεκαθαρίσω τη σχέση μου με τη μαμά των παιδιών και να έχω όσο το δυνατόν καλύτερση σχέση μαζί της (ως προς το δεύτερο σκέλος πάντως, αν κατάλαβα είστε ΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ολους για τις συμβουλές και για το ενδιαφέρων.

Κάθε μέρα διαβάζω όσα μου έχετε γράψει.

 

Κάθε μέρα.

 

Και να ξέρετε πως οτι μου λέτε,το διαβάζω πολύ προσεκτικά.

 

Ξανά και ξανά και ξανά...

 

Συγνώμη αν κουρασα κάποιον η κάποια απο εσάς όμως είσαστε οι μοναδικοί που έχω.

 

Μακάρι κάποια στιγμή να καθαρίσει λίγο το μυαλό μου και να μπορέσω να προσφέρω κι εγώ σε καποιον αλλο οτι προσφερατε εσείς σε μένα.

 

Και πάλι ευχαριστώ για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να θυμασαι παντα ότι ένα παιδι για να μεγαλωσει ευτυχισμενο είναι απαραιτητη προϋπόθεση να μεγαλωνει διπλα σε ένα γονιο ευτυχισμενο.

 

Εκανες την επιλογή σου...σωστη η λαθος...ο χρονος θα δειξει.Μη μενεις εκει.Παλεψε το και προσπαθησε να γινεις ευτυχισμεος..να γινετε ολοι ευτυχισμένοι.Μπορειτε...

 

Και δε σου μιλαω εκ του ασφαλους.Κι εμεις με τον αντρα μου αντιμετωπίζουμε κατά καιρους πολλα προβλήματα και πολλες φορες συζητήσαμε και για διαζυγιο και πολλες φορες σκεφτηκα να φυγω και όλα αυτά τα ωραια.Μενουμε και παλευουμε μερα με τη μερα και οι δυο να κρατησουμε την οικογενεια μας ενωμενη και τα παιδια μας να μεγαλωσου σε μια οικογενεια αγαπημενη.Και με πολύ προσπαθεια...βλεπω σιγα σιγα ότι καταφέρουμε να βρίσκουμε τις ισορροπιες μας.Να μιλατε με τη συζυγο σου....να μιλατε συνεχως και να περνατε χρονο ολοι μαζι ως οικογενειες.Γιατι η ευτυχια τελικα είναι στιγμες...στιγμες ομορφες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ολους για τις συμβουλές και για το ενδιαφέρων.

Κάθε μέρα διαβάζω όσα μου έχετε γράψει.

 

Κάθε μέρα.

 

Και να ξέρετε πως οτι μου λέτε,το διαβάζω πολύ προσεκτικά.

 

Ξανά και ξανά και ξανά...

 

Συγνώμη αν κουρασα κάποιον η κάποια απο εσάς όμως είσαστε οι μοναδικοί που έχω.

 

Μακάρι κάποια στιγμή να καθαρίσει λίγο το μυαλό μου και να μπορέσω να προσφέρω κι εγώ σε καποιον αλλο οτι προσφερατε εσείς σε μένα.

 

Και πάλι ευχαριστώ για όλα.

 

Φιλε μπαμπα εγω σου έγραψα την αποψη μου αλλα ηδη με προλαβεις ειχες γυρισει ηδη στο σπίτι.Όπως σου έγραψαν κ οι αλλες φιλες αφου πηρες αυτη την αποφαση στηριξε την ,μην εισαι προκατειλημμενος.Τη γυναικα σου καποτε την αγαπησες,ζησατε ομορφες στιγμες,κανατε δυο παιδια.Αξιζει να προσπαθησεις.Μιληστε,δειξε της οτι θελεις πραγματικα να προσπαθησεις κ παρτο δηλ κ εσυ αποφαση.Καντε ό,τι μπορειτε:πατε σε ειδικο ή πανε κ μονος σου σε καποιον ψυχολογο(πολλοι δημοι παρεχουν δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη),Δημιουργησε ομορφο κλιμα στο σπιτι σου,οχι τσακωμους κ μουτρε.Πηρες μονος σου μια αποφαση κ θελεις να λεγεσαι ωριμος άνδρας πρεπει να προσπαθησεις να πετυχει .Διαφορετικα με την αποφαση σου θα καταστρέψεις πολλους ανθρώπους.Στην αρχη θα ειναι προφανως δύσκολο αλλά αν το πολεμησεις μπορει να τα καταφέρεις.Τι νομιζεις όπως σου έγραψε κ η Νικι όλοι ζούμε τριςευτυχισμένοι;όλοι εχουμε τα θεματα μας(πολλοι απο εμας πιο σωστά)κ το παλευουμε καθημερινα κ απο πολλους σιγουρα θα εχει περάσει η ιδεα του διαζυγιου.Εσυ παντως έκανες ενα comeback κ οφειλεις να προσπαθησεις .Αν πεισεις τον εαυτο σου γι΄αυτο θα γινει.Πολλες οικογενειες επανενωνονται αν υπαρχει θέληση....Αν ομως γυρισες με μουτρα κ θυμουμενος ο,τι αφησες λυπαμαι αλλα ξερεις τι σε περιμενει.Ευχομαι καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...