Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

Είναι λάθος η λογική καλύτερα να περισσεύει για πολλού λόγους, ειδικά όταν για να περισσεύει θέλεις να πάρεις όλα αυτά τα συμπληρώματα μαζί. Έχεις ξεκινήσει να αντλείς με κάποιο θήλαστρο και δεν μπορείς να αντλήσεις ποσότητα? Μην μπαίνεις σε αυτή τη λογική προκαταβολικά. Το θέμα είναι με τις αντλήσεις να καλύπτεις τις ανάγκες του μωρού. Οι αντλήσεις που πρέπει να κάνεις (αν το μωρό δεν θηλάζει καθόλου) είναι 8 -10 (10-15 λεπτά) πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού/άντλησης σε κάθε μαστό (ελπίζω το θήλαστρο να είναι διπλής άντλησης και νοσοκομειακό..). Αν λοιπόν τηρώντας αυτό το πρόγραμμα δεν επαρκεί το γάλα σου μόνο τότε θα σκεφτείς να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα (και όχι όλα μαζί) αναλόγως λοιπόν την πορεία των πραγμάτων θα πούμε αν και τι πρέπει να πάρεις. ;)

κοίταξα κάποια προηγούμενα μηνύματα αλλά δεν κατάλαβα γιατί το μωρό δεν μπαίνει στο στήθος.......

 

 

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΡΙΣΤΙΝΑ,

ΝΑΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ AMEDA ME ΔΙΠΛΗ ΑΝΤΛΗΣΗ, ΔΙΟΤΙ ΛΕΙΠΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.

 

ΟΙ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ 8-9 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΤΑ. ΡΩΤΗΣΑ : ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

 

ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕΡΕΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ, ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.

 

ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΘΗΛΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΠΛΗΓΩΝΕ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ. ΜΕΤΑ ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΧΑΛΟΥΣΑΝ. ΚΑΙ ΓΩ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΤΑΝ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΛΟΓΩ ΠΛΗΓΩΝ ΚΑ ΑΙΜΑΤΟΣ. ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΡΙΣΤΙΝΑ,

ΝΑΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ AMEDA ME ΔΙΠΛΗ ΑΝΤΛΗΣΗ, ΔΙΟΤΙ ΛΕΙΠΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.

 

ΟΙ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ 8-9 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΤΑ. ΡΩΤΗΣΑ : ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

 

ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕΡΕΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ, ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.

 

ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΘΗΛΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΠΛΗΓΩΝΕ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ. ΜΕΤΑ ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΧΑΛΟΥΣΑΝ. ΚΑΙ ΓΩ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΤΑΝ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΛΟΓΩ ΠΛΗΓΩΝ ΚΑ ΑΙΜΑΤΟΣ. ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ...

 

 

Κοίτα η δοσολογία έχει ως εξής

μαγιά μπύρας (300mg) 7 χάπια Χ 3 φορές την ημέρα

ή fenugreek 3 χάπια Χ 3 φορές την ημέρα μπορείς να τα πάρεις μαζί με milk thistle 3 χάπια Χ 3 φορές την ημέρα για καλύτερα αποτελέσματα

ή

fenugreek (τριγωνέλλα) σε σπόρους (μπορείς να την βρείς σε καταστήματα με μπαχαρικά) 1 κουταλιά σπόρους για ένα φλιτζάνι τσαγιού (βράζεις για 5 λεπτά αφήνεις να κρυώσει και πίνεις) θέλεις 4-5 φλιτζάνια την ημέρα.

Εγώ θα διάλεγα το τελευταίο για αρχή. Απλά όλα τα φαρμακευτικά συμπληρώματα επιβαρύνουν τον οργανισμό οπότε τα συστήνουμε μόνο όταν έχουμε κάνει όλα τα άλλα.

Οι ποσότητες που βγάζεις τώρα σε καλύπτουν? Που θέλεις να φθάσεις (σε σχέση με την ποσότητα)? Σε ρωτάω γιατί αν δημιουργήσεις μια πολύ μεγάλη παραγωγή τώρα και ξαφνικά μετά δεν μπορείς να κάνεις αρκετές αντλήσεις μπορεί να έχεις θέμα με το στήθος σου(πετρώματα, μαστίτιδες) ?

Επίσης αν δεν κάνεις αρκετές αντλήσεις τα συμπληρώματα δεν θα λειτουργήσουν....(το λέω για μετά) .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η δοσολογία έχει ως εξής

μαγιά μπύρας (300mg) 7 χάπια Χ 3 φορές την ημέρα

ή fenugreek 3 χάπια Χ 3 φορές την ημέρα μπορείς να τα πάρεις μαζί με milk thistle 3 χάπια Χ 3 φορές την ημέρα για καλύτερα αποτελέσματα

ή

fenugreek (τριγωνέλλα) σε σπόρους (μπορείς να την βρείς σε καταστήματα με μπαχαρικά) 1 κουταλιά σπόρους για ένα φλιτζάνι τσαγιού (βράζεις για 5 λεπτά αφήνεις να κρυώσει και πίνεις) θέλεις 4-5 φλιτζάνια την ημέρα.

Εγώ θα διάλεγα το τελευταίο για αρχή. Απλά όλα τα φαρμακευτικά συμπληρώματα επιβαρύνουν τον οργανισμό οπότε τα συστήνουμε μόνο όταν έχουμε κάνει όλα τα άλλα.

Οι ποσότητες που βγάζεις τώρα σε καλύπτουν? Που θέλεις να φθάσεις (σε σχέση με την ποσότητα)? Σε ρωτάω γιατί αν δημιουργήσεις μια πολύ μεγάλη παραγωγή τώρα και ξαφνικά μετά δεν μπορείς να κάνεις αρκετές αντλήσεις μπορεί να έχεις θέμα με το στήθος σου(πετρώματα, μαστίτιδες) ?

Επίσης αν δεν κάνεις αρκετές αντλήσεις τα συμπληρώματα δεν θα λειτουργήσουν....(το λέω για μετά) .

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΟΙ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΤΛΩ ΤΩΡΑ ΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΙΣΕΟΥΝ 200-300ml ΩΣΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΛΥΠΤΩ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΛΕΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΥΤΟ Ε?? ΟΙ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ 8-10 ΤΟ 24ΩΡΟ ΜΕ 2 ΒΡΑΔΥΝΕΣ ΜΕΤΑΞΥ 12 ΚΑΙ 6.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΤΛΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ?$ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΩ.

ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΠΑΙΡΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3-4 ΜΕΡΕΣ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΥΣΗ ΓΙΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΠΑΥΣΗΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ fenugreek & milk thistle?? Ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ??

Link to comment
Share on other sites

mhpws kapoia mama thelei 1 kouti fenugreek, miso kouti milk thistle (ola ths Solgar) kai peripou 1 kilo trigonella se sporous pou mou exoun perissepsei? Emena me voithisan arketa otan ta xreiasthka kai ta phra gia 3 mhnes, otan to mwro akoma den epine apo to sththos giati htan sth MENN. Otan to efera sto spiti kai arxise to thilasmo, den yphrxe provlima me thn paragwgh.

An kapoia endiaferetai as mou steilei p.m

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΟΙ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΤΛΩ ΤΩΡΑ ΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΙΣΕΟΥΝ 200-300ml ΩΣΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΛΥΠΤΩ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΛΕΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΥΤΟ Ε?? ΟΙ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ 8-10 ΤΟ 24ΩΡΟ ΜΕ 2 ΒΡΑΔΥΝΕΣ ΜΕΤΑΞΥ 12 ΚΑΙ 6.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΤΛΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ?$ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΩ.

ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΠΑΙΡΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3-4 ΜΕΡΕΣ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΥΣΗ ΓΙΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΠΑΥΣΗΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ fenugreek & milk thistle?? Ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ??

 

 

Η μπυρομαγιά σε δυο εβδομάδες θα σου δείξει τι μπορεί να κάνει αν δεν έχεις φθάσει εκεί που θέλεις μην την ξαναπάρεις άσε λοιπόν να περάσει μια εβδομάδα χωρίς να πάρεις κάτι και μετά παίρνεις fenugreek. Πρόσεξε μόνο το μετά και το πως θα απογαλακτιστείς μη σταματήσεις απότομα τις αντλήσεις..... όσο για τον αριθμό αντλήσεων που κάνεις πιστεύω ότι είσαι οκ. Αν έχω καταλάβει καλά θέλεις να κάνεις αύξηση παραγωγής τώρα για να περισσέψει γάλα το οποίο θα δίνεις (2 γεύματα μητρικό τα υπόλοιπα ξένο) όταν θα έχεις σταματήσει τις αντλήσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mhpws kapoia mama thelei 1 kouti fenugreek, miso kouti milk thistle (ola ths Solgar) kai peripou 1 kilo trigonella se sporous pou mou exoun perissepsei? Emena me voithisan arketa otan ta xreiasthka kai ta phra gia 3 mhnes, otan to mwro akoma den epine apo to sththos giati htan sth MENN. Otan to efera sto spiti kai arxise to thilasmo, den yphrxe provlima me thn paragwgh.

An kapoia endiaferetai as mou steilei p.m

 

 

ΝΑΙ ΘΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΟΥΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ FENUGREEK KAI MILK THISTLE. ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ?? ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΜΕΝΕΙΣ?? ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ??

Link to comment
Share on other sites

Η μπυρομαγιά σε δυο εβδομάδες θα σου δείξει τι μπορεί να κάνει αν δεν έχεις φθάσει εκεί που θέλεις μην την ξαναπάρεις άσε λοιπόν να περάσει μια εβδομάδα χωρίς να πάρεις κάτι και μετά παίρνεις fenugreek. Πρόσεξε μόνο το μετά και το πως θα απογαλακτιστείς μη σταματήσεις απότομα τις αντλήσεις..... όσο για τον αριθμό αντλήσεων που κάνεις πιστεύω ότι είσαι οκ. Αν έχω καταλάβει καλά θέλεις να κάνεις αύξηση παραγωγής τώρα για να περισσέψει γάλα το οποίο θα δίνεις (2 γεύματα μητρικό τα υπόλοιπα ξένο) όταν θα έχεις σταματήσει τις αντλήσεις...

 

 

ΟΚ ΘΑ ΠΡΟΣΕΨΩ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΥ. ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΥΡΟΜΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ FENUGREEK ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΩΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΜΟΝΟ. ΤΟ ΞΕΝΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΡΕΝΑΡΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τον θηλασμό. Έχω δίδυμα κοριτσάκια 40 ημερών. Τα θηλάζω από την γέννησή τους δίνω όμως και συμπλήρωμα (κυρίως το βράδυ περίπου 90 ml στην κάθεμία) για να μπορώ να ξεκουράζομαι. Κατα την διάρκεια της ημέρας τα θηλάζω και αναλόγως μπορεί να δώσω και συμπλήρωμα (Frisolac). Στόχος μου είναι να μπορέσω να τα θηλάσω όσο περισσότερο καιρό γίνεται, όμως το να κάνω αποκλειστικό θηλασμό μου φαίνεται σαν άπιαστο όνειρο (ξέρω βέβαια ότι είναι εφικτό). Μπορεί τα συμπληρώματα να βοηθήσουν την παραγωγή μου και αν ναι, τι μου προτείνετε να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσουν και συγχαρητήρια!

Κάνεις σχεδόν αποκλειστικό θηλασμό και μπορείς να κάνεις αποκλειστικό χωρίς να πάρεις τίποτα. Το άπιαστο όνειρο το έχεις ήδη καταφέρει!

 

Το συμπλήρωμα που δίνεις είναι ελάχιστο και όπως λες το δίνεις για να ξεκουράζεσαι.

 

Αν νομίζεις ότι η γαλουχία χρειάζεται λίγη ενίσχυση, μπορείς να πάρεις τριγωνέλα σε σπόρους και να πίνεις κάποια φλιτζάνια την ημέρα ή να αγοράσεις το συμπλήρωμα διατροφής Fenugreek (είναι η τριγωνέλα) και να παίρνεις 9 κάψουλες την ημέρα (πρωί, μεσημέρι και βράδυ από 3 τη φορά.

 

Όπως γράφεις το συμπλήρωμα το χρειάζεσαι για να ξεκουράζεσαι. Είναι τόσο λίγο που δεν επηρεάζει τη γαλουχία και αν σε ξεκουράζει, σημαίνει ότι θα σε βοηθήσει να θηλάσεις για περισσότερο καιρό γιατί θα είσαι πιο ξεκουραστη και ευδιάθετη!

 

Αν τα μωρά μεγαλώνοντας γίνουν πιο βολικά, μπορείς να σταματήσεις το συμπλήρωμα.

 

Καλύπτεις πάνω από το 80% της διατροφής των παιδιών και αυτό σημαίνει ότι τους καλύπτεις στο θέμα των αντισωμάτων πλήρως.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Έχω ήδη γράψει σε δύο topic, μία φορά γιατί το μωρό 4,5 μηνών που θήλαζε αποκλειστικά μέχρι πριν μία βδομάδα σχεδόν (την προηγούμενη Δευτέρα γύρισα στην δουλειά) δεν ήθελε για μια μέρα καθόλου το στήθος μου, βέβαια ούτε το μπιμπερό ιδιαίτερα, αλλά αυτό ΕΥΤΥΧΩΣ αποκαταστάθηκε, και δεύτερη φορά γιατί δεν ήθελε καθόλου μα καθολου το μπιμπερό και ζητούσα συμβουλές γιατί θα πρέπει να το ταϊζει η πεθερά μου τουλάχιστον για ένα γεύμα στις 12 με 12.30 που εγώ λείπω στη δουλειά. Όλα τα άλλα γεύματα μπορεί να τα παίρνει από εμένα. Απ' ότι βλέπουμε με τον άντρα μου αρχίζει και το συνηθίζει. Ακόμη και χθες που ήμουνα παρούσα της δώσαμε δύο γεύματα μπιμπερό με δικό μου ένα και με ξένο το δεύτερο για να το συνηθίσει και πάει καλύτερα. Τώρα γιατί θέλουμε ντε και καλά μπιμπερό; Ο άντρας μου επιμένει. Εγώ του είπα θα δοκιμάσουμε το ποτηράκι, το κουταλάκι. Είναι ανένδοτος. Μου είπε να κόψω μαχαίρι τον θηλασμό. Σε δύο με τρεις εβδομάδες ξεκινάμε στερεές τροφές και δεν θα έχουμε ανάγκη το μπιμπερό για γάλα, αλλά αυτός λέει ότι θα χρειαστεί για να πίνει νερό ή τσάι μετά το φαγητό, πώς θα το πίνει λέει; Εγώ του λέω με ποτηράκι, δεν ακούει τίποτα. Εγώ βέβαια δεν τον ακούω και δεν κόβω τίποτα. Απλά κάνω υπομονή μέχρι να μπει η κρεμούλα. Απλά αυτό που θα ήθελα από σας είναι να μου πείτε τι να κάνω για να μην μειωθεί η παραγωγή του γάλακτός μου αυτές τις 2-3 εβδομάδες και μετά θα την ξαναθηλάσω αποκλειστικά. Κάνω μία άντληση με το χέρι (δεν έχω καλό θήλαστρο, ένα χειροκίνητο της NUK) για να της βγάλω το ένα γεύμα της επόμενης μέρας. Κάποιες μέρες βγάζω 120-150 ml και κάποιες μόνο 60 ανάλογα πόσο έχει φάει από μένα. Στην δουλειά είναι πολύ δύσκολο, ως τελείως αδύνατο να βγάλω. Απλά για να μην μένει στο στήθος πάω και βγάζω λίγη ποσότητα πάλι με το χέρι, όχι για μπουκάλι, το πετάω. Παρακαλώ βοηθήστε με, δεν θα ήθελα να σταματήσω να την θηλάζω γι' αυτές τις βλακείες δηλαδή μόνο και μόνο για να πίνει νερό με το μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνω μία άντληση με το χέρι (δεν έχω καλό θήλαστρο, ένα χειροκίνητο της NUK) για να της βγάλω το ένα γεύμα της επόμενης μέρας. Κάποιες μέρες βγάζω 120-150 ml και κάποιες μόνο 60 ανάλογα πόσο έχει φάει από μένα. Στην δουλειά είναι πολύ δύσκολο, ως τελείως αδύνατο να βγάλω. Απλά για να μην μένει στο στήθος πάω και βγάζω λίγη ποσότητα πάλι με το χέρι, όχι για μπουκάλι, το πετάω. Παρακαλώ βοηθήστε με, δεν θα ήθελα να σταματήσω να την θηλάζω γι' αυτές τις βλακείες δηλαδή μόνο και μόνο για να πίνει νερό με το μπιμπερό.

 

Δεν χρειάζεται να αντλείς στη δουλειά για ένα γεύμα.

 

Αν δεν θέλεις να δίνεις ξένο γάλα, θα ήταν καλό να νοικιάσεις ένα θήλαστρο (είναι η πιο οικονομική λύση μια και το θέλεις για μικρό διάστημα) μέχρι να βεβαιωθείς ότι το μωρό κάνει ικανοποιητικά γεύματα στερεών και δεν θα χρειάζεται να αφήνεις γάλα.

 

Λυπάμαι που ακούς τέτοιες βλακείες! Κανένα μωρό που έχει φτάσει σε αυτή την ηλικία δεν χρειάζεται το μπιμπερό για να πιει νερό...

 

Μήπως η πεθερά σου δεν θήλασε το γιο της και γι αυτό τώρα ο γιος έχει πρόβλημα;

 

Το γάλα δεν σου κόβεται αν συνεχίσεις να θηλάζεις έτσι. Μην ανησυχείς!

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγλαια καλησπερα

ειμαι και εγω μια απο τις μητερες που εχει πολλες αποριες σχετικα με τον θηλασμο

ο μικρος μου ειναι 27 ημερών γεννησα με καισαρικη τομη στις 2/4/2010 στην 37 εβδομαδα + 2 μερες 2870kgr προσπαθησα απο την αρχη να το θηλασω.

του δινω συμλήρωμα γυρω στα 70ml max την ημερα .. ειναι ευκολο να το κοψω ?

το βραδυ του τα δινω γιατι το απογευμα απο τις 6 και μετα νομιζω ότι δεν χορταινει και ειναι μονιμος στο στηθος.. κατα τις 9 δε κανει σαν τρελλος ψαχνει στο στηθος και νοιωθω ότι μετα απο τοση ώρα στο στηθος δεν έχω αλλο γαλα. καθε ποτε γεμίζει το στηθος? το απογεματακι οντως αδειαζει? pls αν θελεις απαντησε μου

α στις δεκαπεντε μερες τον ζυγίσαμε και απο 2810 εχασε και 60 στο νοσοκομειο ηταν 3190 τώρα θα το ξαναμετρησουμε στις 4/5/2010

το αλλο μου το ψαράκι ειναι γεννημένο 2/4/2010 αλλα η μαμα του ξεχασε πως μπαινει το tickeraki....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία και κατι αλλο παιρνω ταμπλετες μαγια μπύρας 3 ταμπλετες τρεις φορες την ήμερα να παρω περισσοτερες? αυτο που λες 7 ταμπλετες τρεις φορες την ήμερα?

το αλλο μου το ψαράκι ειναι γεννημένο 2/4/2010 αλλα η μαμα του ξεχασε πως μπαινει το tickeraki....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τη μαγιά να τη σταματήσεις, δεν σε βοηθάει στη γαλουχία στη δοσολογία που την παίρνεις και το συμπλήρωμα που δίνεις είναι ελάχιστον. Δεν το χρειάζεσαι.

 

Περιμένω να γράψεις και την επόμενη ζύγιση για να ξέρουμε τι γίνεται. Κανονικά θα έπρεπε να ζυγίζεις το μωρό κάθε εβδομάδα στην αρχή και να έχεις οπωσδήποτε τη ζύγιση της 3ης εβδομάδας. Η παρακολούθηση του μωρού δεν είναι ικανοποιητική όταν δεν υπάρχουν αυτές οι ζυγίσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τη μαγιά να τη σταματήσεις, δεν σε βοηθάει στη γαλουχία στη δοσολογία που την παίρνεις και το συμπλήρωμα που δίνεις είναι ελάχιστον. Δεν το χρειάζεσαι.

 

Περιμένω να γράψεις και την επόμενη ζύγιση για να ξέρουμε τι γίνεται. Κανονικά θα έπρεπε να ζυγίζεις το μωρό κάθε εβδομάδα στην αρχή και να έχεις οπωσδήποτε τη ζύγιση της 3ης εβδομάδας. Η παρακολούθηση του μωρού δεν είναι ικανοποιητική όταν δεν υπάρχουν αυτές οι ζυγίσεις.

 

αγλαια καλησπερα.. αργησα να γραψω γιατι τα αγορακια μου δεν με αφηνουν.... και οι ωρες που κοιμουνται ειναι πολυτιμες για να κοιμηθω και εγω.. Anyway 5/5/2010 στην εξεταση της παιδιατρου ο μικρος ηταν 4kgr απο την τελευταια μετρηση 19/4/2010 ειχε παρει 800gr απο οτι καταλαβαινω ειναι πολυ καλα.! ψηλωσε 3 ποντους και 4 ποντους εβαλε στο κεφαλι ...

εχω μονο δυο αποριες.. γιατι το απογευμα μεχρι και τις 11 το βραδυ συνεχεια ψαχνει στο στηθος και πολλες φορες αρχιζει και κλαιει.. δεν καθεται.. το βαζει στο στομα του και το βγαζει συνεχεια.. και οπως ειπα αρχιζει και κλαει ? τοτε του δινω το συμπληρωμα 50-70 ml και τα πινει σαν τρελος? εχεις καμια συμβουλη πανω σε αυτο?

υπαρχει περιπτωση το στηθος να ειναι πιο γεματο το πρωι και το απογευμα προς το βραδυ να ειναι αδειο? περιμενω με αγωνια την απαντηση σου..και σε ευχαριστω εκ τον προτερων.. φιλια απο την Φλωρινα!!!!

το αλλο μου το ψαράκι ειναι γεννημένο 2/4/2010 αλλα η μαμα του ξεχασε πως μπαινει το tickeraki....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχω μονο δυο αποριες.. γιατι το απογευμα μεχρι και τις 11 το βραδυ συνεχεια ψαχνει στο στηθος και πολλες φορες αρχιζει και κλαιει.. δεν καθεται.. το βαζει στο στομα του και το βγαζει συνεχεια.. και οπως ειπα αρχιζει και κλαει ? τοτε του δινω το συμπληρωμα 50-70 ml και τα πινει σαν τρελος? εχεις καμια συμβουλη πανω σε αυτο?

 

υπαρχει περιπτωση το στηθος να ειναι πιο γεματο το πρωι και το απογευμα προς το βραδυ να ειναι αδειο? περιμενω με αγωνια την απαντηση σου..και σε ευχαριστω εκ τον προτερων.. φιλια απο την Φλωρινα!!!!

 

To πρωί το στήθος είναι πιο γεμάτο γιατί στη διάρκεια του ύπνου αυξάνεται η προλακτίνη και κατά συνέπεια αυξάνεται το γάλα που μπορεί να παραχθεί την ώρα του θηλασμού.

 

Το απόγευμα φυσιολογικά πέφτει η παραγωγή. Για να το αντιμετωπίσεις κάνεις περισσότερες εναλλαγές στο στήθος. Δηλαδή θηλάζεις στο πρώτο, μετά στο δεύτερο και μετά πάλι στο πρώτο και πάλι στο δεύτερο κλπ μέχρι να χορτάσει. Με την τακτική αυτή θα αυξηθεί το γάλα στη δάρκεια όλου του 24ωρου.

 

Αυτή η συμπεριφορά του μωρού το απόγευμα δεν έχει να κάνει τόσο με τη μειωμένη ροή όσο με την κούραση και τον εκνευρισμό που έχει. Η καλύτερη λύση γι αυτό είναι μια απογευματινή βόλτα.

Επίσης αν μπορείς να παίρνεις έναν υπνάκο το μεσημέρι, ακόμη και μόνο μισή ώρα θα σε ξεκουράσει και θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια. προσφατα εγινα μαμα και αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με το θηλασμο. μεχρι την 25η ημερα ειχα το μωρο συνεχεια στο στηθος. οποτε το ζητουσε. σχεδον καθε 1-1,5 ωρα και για αρκετη ωρα αφου κοιμοταν κιολας. το θεμα ειναι οτι πηγαμε στο γιατρο και ειχε παρει μονο 400 γρ. δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται ακριβως. γιατι δεν πηρε το φυσιολογικο βαρος? η γιατρος ειπε οτι επρεπε να παρει 700-1000γρ. μου συστησε να το δινω συμπληρωμα οπως και κανω, αλλα δεν θελω. θελω να το θηλαζω. τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. προσφατα εγινα μαμα και αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με το θηλασμο. μεχρι την 25η ημερα ειχα το μωρο συνεχεια στο στηθος. οποτε το ζητουσε. σχεδον καθε 1-1,5 ωρα και για αρκετη ωρα αφου κοιμοταν κιολας. το θεμα ειναι οτι πηγαμε στο γιατρο και ειχε παρει μονο 400 γρ. δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται ακριβως. γιατι δεν πηρε το φυσιολογικο βαρος? η γιατρος ειπε οτι επρεπε να παρει 700-1000γρ. μου συστησε να το δινω συμπληρωμα οπως και κανω, αλλα δεν θελω. θελω να το θηλαζω. τι να κανω?

 

Να σου ζήσει!

 

Με τα στοιχεία που δίνεις δεν μπορούμε να καταλάβουμε τίποτα.

 

Θα πρέπει να αντιγράψεις και να απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

 

Γέννησα στις 17/05 ένα αγοράκι βάρους 3.450. Επειδή στο προηγούμενο παιδάκι μου απέτυχα να θηλάσω, τώρα ξεκίνησα πολύ "δυναμικά". Με επισκεύτηκε στο μαιευτήριο μια σύμβουλος μητρότητας και κάναμε μαζί τις πρώτες απόπειρες θηλασμού, έβαζα το παιδί στο στήθος κάθε φορά που μου το έφερναν και μερικές φορές το κράταγα στο δωμάτιο για ώρες, προσπαθώντας να το έχω στο στήθος συνέχεια. Βέβαια κάποια στιγμή μου πλήγωσε πολύ άσχημα τις θηλές, κάτι που τώρα έχει μειωθεί (ερεθισμός υπάρχει αλλά πάει καλύτερα...), αφού χρησιμοποιώ συνέχεια λανολίνη. Παρ' όλη τη δυναμική αντιμετώπιση λοιπόν, νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω...

1ον, το στήθος δεν πρήστηκε ιδιαίτερα και δε μπορώ να πω ότι νιώθω να έχω πολύ γάλα. Πρέπει να πιέσω αρκετά για να βουν από τη θηλή μερικές σταγονίτσες

2ον, αναγκάζομαι από χθες και δίνω 60ml συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα, πρώτον γιατί δε μπορώ να τον βλέπω να πεινάει και να "τρώγεται" και δεύτερον γιατί ανησυχώ μήπως υποσιτίζεται. Όποτε ξυπνάει, τον βάζω στο στήθος για 1 ώρα πρώτα και μετά του δίνω το συπλήρωμα και μερικές φορές που είναι ανήσυχος, του δίνω το στήθος και για "πιπίλα"...έτσι ηρεμεί. Όμως αν δεν πιει από το μπουκάλι, δεν υπάρχει περίπτωση να ηρεμήσει και να κοιμηθεί!

3ον, ο πόνος συνεχίζεται, έστω κι αν προσπαθώ να τον τοποθετώ σωστά και να του ανοίγω πολύ καλά το στόμα, για να πάρει τη θηλή

4ον, από χθες το βράδυ έχει αρχίσει να μην πολυθέλει, αφήνει κάποια στιγμή τη θηλή, και μόνο αν επιμείνω καταφέρνουμε να κάτσει περίπου 40' - 1 ώρα...

 

Παραθέτω τις λεπτομέρειες:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38+6ημ

Β. Το φύλο του βρέφους αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Όχι. Μέτρηση την ημέρα εξόδου: 9,4

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

17/05 3.450

21/05 3.180

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 7 περίπου

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 60 ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) περίπου 300 ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 5-6

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-3

 

Έχω απελπιστεί! Τόση προσπάθεια (για μένα τουλάχιστον...), τόσος πόνος και επιμονή, από προχθες που ήρθαμε σπίτι έχω δει το άλλο μου παιδάκι ελάχιστα...και πάλι βλέπω να μην τα καταφέρνω!!

Τί να κάνω; Αξίζει τον κόπο να νοικιάσω θήλαστρο και να προσπαθήσω να αυξήσω την παραγωγή (αν γίνεται...) ή να πάρω κάποιο συμπλήρωμα ή "το έχουμε χάσει το τρένο";; Πως θα την παλέψω με το άλλο μου αγοράκι, αν πρέπει να έχω το μωρό όλη μέρα στο στήθος;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα να απαντήσεις και στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Η σύμβουλος μητρότητας είναι και πιστοποιημένη σύμβουλος γαλουχίας (IBCLC)?

2. Πόσο συχνά πλένεις το στήθος;

 

Έχω απελπιστεί! Τόση προσπάθεια (για μένα τουλάχιστον...), τόσος πόνος και επιμονή,

 

Γέννησες στις 17/5 και σήμερα είναι 23/5.

 

Ο θηλασμός για να εδραιωθεί χρειάζεται τουλάχιστον 40 μέρες.

 

Για να πεις ότι δοκίμασες το θηλασμό θα πρέπει να επιμείνεις τουλάχιστον 3 εβδομάδες. Σε αυτές τις 3 εβδομάδες, θα πρέπει να διορθωθούν όλα τα τυχόν προβλήματα που θα εμφανιστούν. Ο πόνος είναι ένα από αυτά. Ο πόνος υπάρχει για να σου πει ότι το μωρό δεν τρώει καλά και θα πρέπει να το τοποθετήσεις καλύτερα για να φάει ικανοποιητικά. Δηλαδή ο πόνος υπάρχει όχι για να γίνεις μάρτυρας αλλά για να σε ειδοποιήσει ότι κάτι δεν κάνεις καλά και το μωρό σου κινδυνεύει.

Αυτή είναι γενικά η λειτουργία του πόνου: αν δεν πονέσεις εκεί που έχεις κοπεί θα χάσεις αίμα και θα κινδυνεύσει η ζωή σου, ο πόνος όμως σε κάνει να φροντίζεις το τραύμα.

 

Η προσπάθεια των 6 ημερών δεν μπορεί να θεωρηθεί επιμονή στο θηλασμό.

 

Αν θεωρείς ότι η επιμονή 6 ημερών έχει υπερβεί τα όριά σου, δεν μπορείς κανείς να το αλλάξει αυτό. Αν δεν αντέχεις να συνεχίσεις, αυτό είναι.

 

από προχθες που ήρθαμε σπίτι έχω δει το άλλο μου παιδάκι ελάχιστα...και πάλι βλέπω να μην τα καταφέρνω!!
Αν θέλεις να τα καταφέρεις θα πρέπει να προσπαθήσει τουλάχιστον για 3 εβδομάδες. Αν απελπίζεσαι στις 2 μέρες, σημαίνει ότι για κάποιο λόγο νιώθεις ότι ο θηλασμός δεν σου ταιριάζει. Είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις. Αν θέλεις να θηλάσεις μπορούμε να σε βοηθήσουμε και να σε στηρίξουμε σε αυτή την προσπάθεια. Αν δεν θέλεις να θηλάσεις, δεν μπορούμε να σε κάνουμε να θέλεις. Αυτό είναι αδύνατο.

 

 

Τί να κάνω; Αξίζει τον κόπο να νοικιάσω θήλαστρο και να προσπαθήσω να αυξήσω την παραγωγή (αν γίνεται...)
Η παραγωγή μπορεί να αυξηθεί με το θηλασμό.

Αν νιώθεις τόσο απελπισμένη σε 2 μέρες θηλασμού, τότε το θήλαστρο δεν έχει κανένα νόημα για σένα. Οι αντλήσεις είναι πολύ χρονοβόρες και ψυχοφθόρες. Μπορείς να βρεις χρόνο για 10 15άλεπτες ανλήσεις;

Μπορείς να βρείς χρόνο για να πλένεις 26-28 μπουκάλια το 24ωρο; (2 τα μπουκαλάκια του θήλαστρου επί 10 αντλήσεις, μας κάνουν 20 συν 6-8 μπουκάλια για το μωρό, κάνουν 26-28 ).

Και μόνο το πλύσιμο θα σε απελπίσει από το 1ο 24ωρο.

 

ή να πάρω κάποιο συμπλήρωμα
Το συμπλήρωμα δεν μπορεί να σε βοηθήσει αν δεν υπάρχουν 100 λεπτά ενεργού θηλασμού σε κάθε στήθος το 24ωρο. Κανένα συμπλήρωμα δεν δουλεύει αν το μωρό δεν κάνει τουλάχιστον 8 καλά γεύματα το 24ωρο.

 

ή "το έχουμε χάσει το τρένο";;
Στο θηλασμό δεν υπάρχει χαμένο τραίνο. Απλά όσο πιο νωρίς ξεκινάς, τόσο πιο εύκολο είναι το ταξίδι.

Εσείς ακόμη δεν το πήρατε το τραίνο και το ερώτημα που θα πρέπει να απαντήσεις (στον εαυτό σου μόνο) είναι αν θέλεις να το πάρεις το τραίνο.

 

Πως θα την παλέψω με το άλλο μου αγοράκι, αν πρέπει να έχω το μωρό όλη μέρα στο στήθος;;
Το σίγουρο είναι ότι με το θήλαστρο δεν υπάρχει περίπτωση να την παλέψεις, οπότε ξέχνα αυτή την εκδοχή.

 

Οι μητέρες που θηλάζουν βρίσκουν ότι είναι πιο εύκολο να θηλάζουν όταν έχουν ένα ακόμη παιδί, παρά να δίνουν μπιμπερό.

Εσύ ίσως το βλέπεις βουνό, το βλέπεις πιο δύσκολο γιατί το μπιμπερό το έχεις κάνει, σου φαίνεται πιο οικείο, πιο γνωστό και σου δίνει την αίσθηση ότι μπορείς να το αντιμετωπίσει καλύτερα και πιο εύκολα.

 

Εδώ ισχύει το "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε"

Ακόμη και αν καλέσουμε τις μητέρες που έχουν 2 και 3 άλλα παιδιά και σου πούνε όλες ότι το βρίσκουν ευκολότερο, θα παραμείνει ευκολότερο γι αυτές και όχι για σένα.

 

Αν αποφασίσεις να θηλάσεις θα βρεις τον τρόπο να τα δεις καλύτερα, όσο είσαι αναποφάσιστη θα τα βλέπεις μόνο χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία καλησπέρα,

 

Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις και μάλιστα τόσο άμεσα! Σχετικά με τις ερωτήσεις σου:

1. Δε γνωρίζω αν η κοπέλα είναι πιστοποιημένη σύμβουλος. Ξέρω ότι έχει παρακολουθήσει σεμινάρια στον Σύνδεσμο Θηλασμού και ότι έχει θηλάσει τα παιδιά της για 2-2,5 χρόνια.

2. Το στήθος δεν το πλένω παρά μόνο το βράδυ, με σαπούνι και νερό. Όλη την υπόλοιπη μέρα προσπαθώ να είμαι χωρίς σουτιέν και βάζω πολύ συχνά λανολίνη.

 

Σε αυτές τις 3 εβδομάδες, θα πρέπει να διορθωθούν όλα τα τυχόν προβλήματα που θα εμφανιστούν. Ο πόνος είναι ένα από αυτά. Ο πόνος υπάρχει για να σου πει ότι το μωρό δεν τρώει καλά και θα πρέπει να το τοποθετήσεις καλύτερα για να φάει ικανοποιητικά.

Ο πόνος (θεωρώ) προέρχεται από το ότι έχω πληγωμένες θηλές...Πιστεύω ότι το μωρό τοποθετείται σωστά αλλά αν υπάρχουν πληγές, είναι δυνατόν να μην πονάει; λέω εγώ τώρα...

 

 

Η προσπάθεια των 6 ημερών δεν μπορεί να θεωρηθεί επιμονή στο θηλασμό.

............................

Αν απελπίζεσαι στις 2 μέρες, σημαίνει ότι για κάποιο λόγο νιώθεις ότι ο θηλασμός δεν σου ταιριάζει.

Δεν ξέρω αν έγινε κατανοητό αλλά η απελπισία μου έγκειται στο ότι δεν έχω κατεβάσει γάλα ακόμα...ή τέλος πάντων έχω ελάχιστο, σαν πρωτόγαλα. Δεν θεωρώ ότι έχω "επιμείνει στον θηλασμό" αλλά ότι έχω επιμείνει στην προσπάθεια να κατεβάσω γάλα, κάτι που για άλλες γυναίκες είναι αυτονόητο! Απλώς, το 3ο 24ωρο από τη γέννα, το στήθος τους γεμίζει γάλα! Σε μένα δε συνέβη αυτό, για το αυτονόητο παλεύω... Ίσως η απελπισία μου να μην ήταν τόση ή να μην υπήρχε καθόλου, αν είχα γυρίσει από το μαιευτήριο με ένα στήθος πρησμένο, που έρεε γάλα και το μωρό μου έπινε όσο συχνά και όσο πολύ ήθελε. Όμως εγώ γύρισα με ένα στήθος μαλακό που για να δεις να βγάζει μερικές σταλιές πρέπει να το πιέσεις αρκετά.

Σχετικά με το θήλαστρο, ο λόγος που το σκέφτηκα ήταν για την περίπτωση που οι 10 15λεπτες αντλήσεις την ημέρα μπορούν να με βοηθήσουν με την παραγωγή (κάτι σαν practice ας πούμε, όχι για να αντλώ και να δίνω στο μωρό), ώστε να προσφέρω κάποια στιγμή στο μωρό μου ένα γεμάτο με γάλα στήθος, στο οποίο δεν θα χρειάζεται να αγωνίζεται επί 1 ώρα να τραβήξει μερικές σταλιές...Δεν είναι και ό,τι ωραιότερο για μια φρέσκια μαμά να δοκιμάζει την απογοήτευση του να αφήνει το παιδί τη θηλή, γιατί από κάποιο σημείο και πέρα δεν βρίσκει τίποτα...

 

Οι μητέρες που θηλάζουν βρίσκουν ότι είναι πιο εύκολο να θηλάζουν όταν έχουν ένα ακόμη παιδί, παρά να δίνουν μπιμπερό.

Εσύ ίσως το βλέπεις βουνό, το βλέπεις πιο δύσκολο γιατί το μπιμπερό το έχεις κάνει, σου φαίνεται πιο οικείο, πιο γνωστό και σου δίνει την αίσθηση ότι μπορείς να το αντιμετωπίσει καλύτερα και πιο εύκολα.

 

Αν και δεν έχω θηλάσει, είμαι σίγουρη ότι είναι, εκτός από πιο οφέλιμο, και απείρως πιο εύκολο το να θηλάζεις, παρά να πλένεις να αποστειρώνεις, κλπ., ειδικά όταν υπάρχουν και άλλα παιδιά. Ο λόγος που εγώ το βλέπω "βουνό" είναι γιατί -προς το παρόν τουλάχιστον- έχω αδυναμία να χορτάσω το μωρό μου, όχι για το πότε θα βρω χρόνο να θηλάσω, έχοντας ένα ακόμα παιδί στο σπίτι...

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

2. Το στήθος δεν το πλένω παρά μόνο το βράδυ, με σαπούνι και νερό. Όλη την υπόλοιπη μέρα προσπαθώ να είμαι χωρίς σουτιέν και βάζω πολύ συχνά λανολίνη.

Οκ, αλλά μην ξαναβάλεις σαπούνι.

 

 

Ο πόνος (θεωρώ) προέρχεται από το ότι έχω πληγωμένες θηλές...Πιστεύω ότι το μωρό τοποθετείται σωστά αλλά αν υπάρχουν πληγές, είναι δυνατόν να μην πονάει; λέω εγώ τώρα...

Από ότι καταλαβαίνω (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) σε πλήγωσε στην αρχή το μωρό, τώρα τοποθετείται σωστά αλλά εσύ λόγω των πληγών πονάς.

 

Ερωτήσεις:

1. Ο πόνος είναι υποφερτός ή όχι;

2. Τη κεραλοιφή τη γνωρίζεις;

 

 

Δεν ξέρω αν έγινε κατανοητό αλλά η απελπισία μου έγκειται στο ότι δεν έχω κατεβάσει γάλα ακόμα...ή τέλος πάντων έχω ελάχιστο, σαν πρωτόγαλα. Δεν θεωρώ ότι έχω "επιμείνει στον θηλασμό" αλλά ότι έχω επιμείνει στην προσπάθεια να κατεβάσω γάλα, κάτι που για άλλες γυναίκες είναι αυτονόητο! Απλώς, το 3ο 24ωρο από τη γέννα, το στήθος τους γεμίζει γάλα! Σε μένα δε συνέβη αυτό, για το αυτονόητο παλεύω...

 

Για να νοιώσεις καλύτερα: το αυτονόητο συμβαίνει στο 80% περίπου των μητέρων, το άλλο 20% παλεύει για το αυτονόητο είτε από τη μεριά της μητέρας, είτε από τη μεριά του μωρού.

 

Τόσο το μωρό, όσο και η μητέρα, δεν έχουν εγγύηση! Δηλαδή δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε!!!

 

Αν λοιπόν η μητέρα ή το μωρό δεν ανήκουν στο 80%, παλεύουμε να τα καταφέρουμε όσο καλύτερα γίνεται και αν είναι δυνατό να ξεπεράσουμε τα εμπόδια. Τα περισσότερα εμπόδια ξεπερνιούνται αργά ή γρήγορα.

 

 

Ίσως η απελπισία μου να μην ήταν τόση ή να μην υπήρχε καθόλου, αν είχα γυρίσει από το μαιευτήριο με ένα στήθος πρησμένο, που έρεε γάλα και το μωρό μου έπινε όσο συχνά και όσο πολύ ήθελε. Όμως εγώ γύρισα με ένα στήθος μαλακό που για να δεις να βγάζει μερικές σταλιές πρέπει να το πιέσεις αρκετά.

 

ψυχραιμία!

Πριν σου δώσω οδηγίες για το τι θα κάνεις, καλό θα ήταν να γνωρίζω αναλυτικά την ιστορία θηλασμού με το πρώτο μωρό. Αυτό θα μας βοηθήσει να κερδίσουμε χρόνο και να μην ψάχνουμε στα τυφλά.

 

 

Σχετικά με το θήλαστρο, ο λόγος που το σκέφτηκα ήταν για την περίπτωση που οι 10 15λεπτες αντλήσεις την ημέρα μπορούν να με βοηθήσουν με την παραγωγή (κάτι σαν practice ας πούμε, όχι για να αντλώ και να δίνω στο μωρό), ώστε να προσφέρω κάποια στιγμή στο μωρό μου ένα γεμάτο με γάλα στήθος, στο οποίο δεν θα χρειάζεται να αγωνίζεται επί 1 ώρα να τραβήξει μερικές σταλιές...

Για την ώρα δεν σου δίνω καθόλου οδηγίες για θήλαστρο. Θα περιμένω το αναλυτικό ιστορικό του πρώτου παιδιού και θα βρούμε ποια είναι η καλύτερη λύση για σένα.

 

Δεν είναι και ό,τι ωραιότερο για μια φρέσκια μαμά να δοκιμάζει την απογοήτευση του να αφήνει το παιδί τη θηλή, γιατί από κάποιο σημείο και πέρα δεν βρίσκει τίποτα...

 

Σε καταλαβαίνω, αλλά στη ζωή δεν μας συμβαίνουν μόνο τα ωραιότερα. Υπάρχει ένα πρόβλημα που για την ώρα δεν το έχουμε καταλάβει. Θα το διερευνήσουμε και θα δούμε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το αντιμετωπίσουμε.

 

 

Ο λόγος που εγώ το βλέπω "βουνό" είναι γιατί -προς το παρόν τουλάχιστον- έχω αδυναμία να χορτάσω το μωρό μου, όχι για το πότε θα βρω χρόνο να θηλάσω, έχοντας ένα ακόμα παιδί στο σπίτι...

 

Μπορεί να είναι και βουνό! Θα εξετάσουμε την εκδοχή να ανέβουμε και στον Όλυμπο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα ελπίζω αυτό να είναι το κατάλληλο τόπικ να σου κάνω την πιο κάτω ερώτηση:

 

Στην Ελλάδα μπορούμε να βρούμε Red Raspberry Leaf, το βότανο που παραδοσιακά προτείνεται σε πολλές χώρες του κόσμου για την εγκυμοσύνη, τον τοκετό και τη γαλουχία;

Και αν ναι, πώς το ζητάμε;

 

Έστειλα τον άντρα μου σ' ένα μεγάλο ομοιοπαθητικό φαρμακείο που έχει και ποικιλία βοτάνων και του είπα να το ζητήσει ως Red Raspberry Leaf αλλά του είπανε ότι δεν ξανακούσανε τέτοιο βότανο!

 

Τελικά το προμηθεύτηκα σε ποσότητα από Αμερική (ειρωνεία γιατί απ' ό,τι είδα και εκεί εισάγεται από διάφορες Βαλκανικές χώρες όπως η Κροατία και η Αλβανία!) αλλά καλό θα ήτανε να γνωρίζουμε αν υπάρχει στην Ελλάδα σε περίπτωση που και άλλες κοπέλες ενδιαφέρονται να το πάρουν.

 

Ευχαριστώ!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα μπορούμε να βρούμε Red Raspberry Leaf, το βότανο που παραδοσιακά προτείνεται σε πολλές χώρες του κόσμου για την εγκυμοσύνη, τον τοκετό και τη γαλουχία;

Και αν ναι, πώς το ζητάμε;

 

Το λατινικό όνομα είναι Rubus idaeus

 

Στα Ελληνικά λέγεται σμέουρο αλλά τελευταία έχει επικρατήσει η γαλλική ονομασία φραμπουάζ.

 

Φαντάζομαι ότι στα καταστήματα με τα βότανα θα υπάρχει γιατί το φυτό υπάρχει και ως άγριο στην Ελλάδα αλλά και ως καλλιεργούμενο. Η αγγλική ονομασία ίσως να μην είναι και τόσο γνωστή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...