Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Yiogini, μήπως του γιου σου του αρέσει το έντονο let-down στην αρχή του θηλασμού κι όταν το γάλα επανέρχεται σε κανονική ροή τα παίρνει;

 

Τι ειναι μαρη το λετ-νταουν :?::?: Εννοεις η εντονη ροη; Δεν ξερω τι να σου πω...παντως οταν φυγει αυτο το γαλα το πολυ που το ακουω μετα δεν καταπινει τιποτα...δεν κανει καν την θηλαστικη κινηση. Τι διαολο να κανω λάθος αφου θηλάζουμε τοσο καιρο...τωρα τον επιασε; γι'αυτο πιστευω οτι κατι τρεχει με το στηθος. Δεν εχω δωσει καθολου ξενο γαλα που σημαινει οτι μεχρι τωρα κουτσα στραβα τα καταφέρναμε, ξαφνικα τι αλλαξε; Ενταξει η καντιντιαση αλλα το γαλα μαλλον μειωθηκε η τουλαχιστον εγω ετσι το καταλαβαινω μεσα στην απειρια μου :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μειώνεται έτσι απλά το γάλα βρε αγάπη. Στην ηλικίας σας (πριν ένα μήνα δηλ.) κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα επειδή το στήθος μου ήταν πάρα πολύ μαλακό όλη την ημέρα και δεν πρηζόταν ποτέ. Αλλά τελικά είναι που η παραγωγή ρυθμίζεται ακριβώς εκεί που συναντά τις ανάγκες του μωρού. Το μωρό θέλει 150ml το στήθος θα παράγει 170ml (τα 20 είναι καβάτζα :lol: ). Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Αν πάρεις χάπια το μόνο που θα καταλήξεις να πάθεις είναι υπερπαραγωγή. Να βλέπεις το μωρό σου να κάνει τα αέρια του και να ακούς από πίσω να φέυγουν ΤΑ πράσινα κακά και να σφίγγεται μέχρι αηδίας. Κι όχι μια φορά την ημέρα, αλλά 7 και 8 και η πρασινίλα να πηγαίνει σύννεφο. Κάτσε εκεί που είσαι και μην αγχώνεσαι. Το ξέρω ότι είναι περίεργη η φάση αλλά θα περάσει η περίοδος αυτή της προσαρμογής.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μειώνεται έτσι απλά το γάλα βρε αγάπη. Στην ηλικίας σας (πριν ένα μήνα δηλ.) κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα επειδή το στήθος μου ήταν πάρα πολύ μαλακό όλη την ημέρα και δεν πρηζόταν ποτέ. Αλλά τελικά είναι που η παραγωγή ρυθμίζεται ακριβώς εκεί που συναντά τις ανάγκες του μωρού. Το μωρό θέλει 150ml το στήθος θα παράγει 170ml (τα 20 είναι καβάτζα :lol: ). Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Αν πάρεις χάπια το μόνο που θα καταλήξεις να πάθεις είναι υπερπαραγωγή. Να βλέπεις το μωρό σου να κάνει τα αέρια του και να ακούς από πίσω να φέυγουν ΤΑ πράσινα κακά και να σφίγγεται μέχρι αηδίας. Κι όχι μια φορά την ημέρα, αλλά 7 και 8 και η πρασινίλα να πηγαίνει σύννεφο. Κάτσε εκεί που είσαι και μην αγχώνεσαι. Το ξέρω ότι είναι περίεργη η φάση αλλά θα περάσει η περίοδος αυτή της προσαρμογής.

 

Ωχ τα ελαττωνω τοτε τα χαπια αλλα θα συνεχισω να παιρνω λιγα γιατι δεν τρεφομαι πολυ σωστα αυτον τον καιρο.

Αλλα γιατι δεν τρωει το σκατο απο το αριστερο; Θελει ροη και βαριεται...και που να την βρω τη ροη...πιεστικό θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, πάντα το ένα στήθος έχει πιο έντονο let-down από το άλλο. Δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό.

Τώρα για τη ροή, εγώ όταν πιέζω το στήθος την ώρα που θηλάζει, καταλαβαίνω ότι του έρχεται πιο απότομα το γάλα. Δεν δοκιμάζεις; Τι έχεις να χάσεις;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, πάντα το ένα στήθος έχει πιο έντονο let-down από το άλλο. Δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό.

Τώρα για τη ροή, εγώ όταν πιέζω το στήθος την ώρα που θηλάζει, καταλαβαίνω ότι του έρχεται πιο απότομα το γάλα. Δεν δοκιμάζεις; Τι έχεις να χάσεις;

 

Το κάνω :roll:

Πιανει για λιγα δευτερολεπτα μονο

Link to comment
Share on other sites

Όταν σταματάει να καταπίνει, κάνει breast compressions. Δηλαδή μαλάξεις στο στήθος για να κατέβει κι άλλο γάλα. Όταν σταματήσει πάλι, άλαξε τον στήθος, και πάλι απ'την αρχή. Κάθε φορά που σταματάει να καταπίνει, πρώτα breast compressions, και μετά αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σταματάει να καταπίνει, κάνει breast compressions. Δηλαδή μαλάξεις στο στήθος για να κατέβει κι άλλο γάλα. Όταν σταματήσει πάλι, άλαξε τον στήθος, και πάλι απ'την αρχή. Κάθε φορά που σταματάει να καταπίνει, πρώτα breast compressions, και μετά αλλαγή.

 

Αυτο πιάνει κάπως...οταν τον ξαναβάλω απο την αριστερη πλευρά κάτι σαν να καταπίνει ενω φαινοταν οτι ειχε "τελειωσει".

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μειώνεται έτσι απλά το γάλα βρε αγάπη. Στην ηλικίας σας (πριν ένα μήνα δηλ.) κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα επειδή το στήθος μου ήταν πάρα πολύ μαλακό όλη την ημέρα και δεν πρηζόταν ποτέ. Αλλά τελικά είναι που η παραγωγή ρυθμίζεται ακριβώς εκεί που συναντά τις ανάγκες του μωρού. Το μωρό θέλει 150ml το στήθος θα παράγει 170ml (τα 20 είναι καβάτζα :lol: ). Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Αν πάρεις χάπια το μόνο που θα καταλήξεις να πάθεις είναι υπερπαραγωγή. Να βλέπεις το μωρό σου να κάνει τα αέρια του και να ακούς από πίσω να φέυγουν ΤΑ πράσινα κακά και να σφίγγεται μέχρι αηδίας. Κι όχι μια φορά την ημέρα, αλλά 7 και 8 και η πρασινίλα να πηγαίνει σύννεφο. Κάτσε εκεί που είσαι και μην αγχώνεσαι. Το ξέρω ότι είναι περίεργη η φάση αλλά θα περάσει η περίοδος αυτή της προσαρμογής.

 

 

 

 

Σταματησα και εγω τα χαπια της μαγιας γιατι τρομοκρατηθηκα με αυτα που γραφεις,αερια και κλαματα εχουμε αρκετο καιρο τωρα στην αρχη δεν ηξερα τι ηταν αλλα τελικα καταλαβα οτι ειναι κολικοι.

Φαντασου στην αρχη οτι νομιζα οτι το μωρο σπαραζει στο κλαμα γιατι δεν βρισκει αρκετο γαλα στο στηθος :roll: .

 

Την τελευταια εβδομαδα εχουν δυναμωσει οι κολικοι και τα αερια πανε συννεφο.

Υπερπαραγωγη μπορω να παθω ομως και απο το θηλαστρο ετσι δεν ειναι? Το χρησιμοποιω καθε μερα 3-4 φορες απο ενα τεταρτο το πολυ καθε φορα γιατι φτιαχνω την τραπεζα γαλακτος μου για οταν θα γυρισω στην δουλεια :? . Pipi εσυ σαν εμπειρη μαμα για πες μου ποτε ακριβως σταματησαν οι κολικοι στην κορη σου,πως ηταν?

Εμας ξεκινανε απο το πρωι τωρα και το απογευμα απο τις 5 ως τις 11 γινεται χαμος :cry: .Πηρα τηλ πριν λιγο εναν ξαδερφο μου γαστρεντερολογο και μπαμπα και μου ειπε να κανω υπομονη,παλλινδρομηση δεν ειναι γιατι δεν κανει γουλιες και εμετο,με ρωτησε για το βαρος του και του ειπα οτι ολα ΟΚ.Και τελος μου ειπε οτι ισως να φταιει και η διατροφη μου,σε γενικες γραμμες να τρωω υγιεινα,αα και οτι αυτα ειναι τα ευκολα ακολουθουν και αλλα...τωρα τι εννοουσε αραγε :roll: δεν θυμαμαι και τι ηλικιες εχουν τα παιδια του :roll: .Παντως ειμαι απελπισμενη,και πολυ στεναχωρημενη που δεν μπορω να το βοηθησω το παιδι μου :cry::cry::cry::cry:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου σταμάτησε να έχει κολικούς 5 μηνών αλλά δεν θήλαζε. Ο μπέμπης σχεδόν δεν τους κατάλαβα. Είναι στο παιδί. Αν είναι να τους περάσει δυνατά θα τους περάσει δυνατά. Μην αγχώνεσαι, λίγο έμεινε. Συνήθως στους 3 μήνες σταματάνε. Στην κόρη μου σταμάτησαν μια μέρα έτσι ξαφνικά. Το ίδιο και του μπέμπη αυτοί οι λίγοι που είχε. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Απλά πολλές αγκαλίτσες, μασαζάκι στην κοιλίτσα και ασκησούλες με τα ποδαράκια για να φεύγουν τα άερια. Μπορεί να τους επειδυνώνουν τα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις. Για κάνε μια αποχή για λίγες εβδομάδες και δες πως θα πάει.

 

Η υπερπαραγωγή έχει πράσινα κακά. Τα αέρια που λες εσύ είναι κολικοί. Πόσο συχνά θηλάζει το μωρό σου;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι που ξυπναει την βαζω καθε μια, με μιαμιση ωρα το πολυ στο στηθος,μηπως το παρακανω?

Νιωθω ανασφαλεια ομως και την βαζω αρκετα συχνα καμια φορα δεν περιμενω να περασει ωρα.Το βραδυ κοιματε στις 11 εξαντλημενη απο το κλαμα και ξυπνα μετα απο 5-6 ωρες την ταιζω (συνηθως τρωει για μιση ωρα) και ξανακοιματε για κανα 3ωρο.Μετα απο αυτο οτι υπνο ριχνει ολη μερα ειναι στην αγκαλια μου με κλαματα και παυσεις.Πολλες φορες κοιματε και πιπιλιζει για 1,1/12 ωρα.

Παντως τωρα πια χορταινει και με μιση ωρα θηλασμου,στους μαραθωνιους δεν αφηνε το στηθος καθολου :roll: .

 

Τα γαλακτοκομικα τα εκοψα,μπορω που και που να καταναλωνω αιγοπροβια γαλακτοκομικα?

Πρασινα κακα κανει που και που οπως σου ειπα πριν.Σ'ευχαριστω πιπι για την βοηθεια σου.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το που και που ξέρω ότι δεν είναι υπερπαραγωγή. Κι εμένα τώρα που δεν έχω υπερπαραγωγή που και που κάνει πράσινα. Μπορεί να έχει κρυώσει ή να περνάει τίποτα ελαφριά. Αιγοπρόβεια μου φαίνεται πως δεν υπάρχει πρόβλημα να καταναλώνεις. Οι κολικοί, υπομονή θα περάσουν. Όσο απότομα έρχονται τόσο απότομα φεύγουν. Καλό κουράγιο Μαράκι. :wink:

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΣΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 17/11.ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΧΡΙ 9 ΜΗΝΩΝ ΑΥΤΟΣ ΘΗΛΑΖΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΥΛΗΣ ΕΧΕΙ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΜΥΞΟΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΗΛΑΖΕ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΤΟΥ.

ΣΗΜΕΡΑ ΞΥΠΝΗΣΕ ΣΤΙΣ 5.30 ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ 9 ΕΦΑΓΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΓΛΕΙΨΕ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΩ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΓΡΜ.

ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΓΑΛΑ.

ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΓΙΑ?ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩΣΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ....

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως θα διαβάσεις σε πολλά πολλά τόπικ εδώ μέσα, με το θήλαστρο δεν μπορείς να δεις πόσο γάλα παράγεις, μόνο πόσο γάλα αντλείς!

 

Αν το μωράκι σου μεγαλώνει κανονικά, αυτό σημαίνει ότι παράγεις όσο γάλα του χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ KATRIN ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΩ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΒΓΑΛΑ 120 ΓΡΜ.

ΤΩΡΑ ΚΑΠΩΣ ΗΣΥΧΑΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ...

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ KATRIN ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΩ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΒΓΑΛΑ 120 ΓΡΜ.

ΤΩΡΑ ΚΑΠΩΣ ΗΣΥΧΑΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ...

 

Mη φοβάσαι, δεν σταματάσει έτσι απλά το γάλα :) Αφού θηλάζεις τόσο καιρό, εδραιώθηκε πια ο θηλασμός και η παραγωγή σου ρυθμίστηκε στις ανάγκες του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θηλάζεις για πολύ καιρό και ξαφνικά πας να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο το στήθος δεν ανταποκρίνεται όπως στο μωρό. Έχει μάθει στις θηλαστικες κινήσεις του μωρού και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις κινήσεις του θήλαστρου. Αν το θήλαστρο είναι απλό (όχι νοσοκομειακό) τότε ανταποκρίνεται ακόμα λιγότερο. Πρέπει να αντλείς συστηματικά για να συνηθίσει το στήθος στο θήλαστρο ώστε να βγάζεις ικανοποιητική ποσότητα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγλαία καλημέρα. Το fenugreek όπως διαπίστωσα έχει έλειψη. Έχει πάψει να το φέρνει ο εισαγωγέας λόγω μικρής ζήτησης και είναι άγνωστο πότε θα το ξαναφέρει. Το blessed thistle ή milk thistle η φαρμακοποιός δεν το αναγνωρίζει σε κανένα σκεύασμα της Solgar.Γνωρίζεις εάν υπάρχει ως αμιγώς σκεύασμα ή ως συστατικό κάποιου άλλου σκευάσματος της εταιρίας αυτής;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

To fenurgeek μπορείς να το βρεις σε σπόρους στα καταστήματα με μπαχαρικα, θα το ζητήσεις με το όνομα τριγωνέλα

 

βάζεις ένα κουταλάκι σπόρους σε ένα φλιτζάνι νερό και το βράζεις πέντε λεπτά, το αφήνεις να κρυώσει και πίνεις το ζουμί. Αν μπορείς τρως και καποιους σπόρους με το φαγητό ή τη σαλάτα σου.

 

Το milk thistle είναι διαφορετικό από το blessed thistle

 

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/patient-blessedthistle.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Cnicus

 

Synonyms

 

Bitter thistle, Carbenia benedicta , cardin, Cardo Santo, Carduus benedictus, Chardon Benit, Cnici benedicti herba, cnicus, holy thistle, Kardo-benedictenkraut, St. Benedict thistle, salonitenolide, spotted thistle.

 

Note: Blessed thistle should not be mistaken for milk thistle ( Silybum marianus ) or other members of the thistle family.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.Μέχρι να βρω fenugreek πήρα μαγιά μπύρας, 3η μέρα σήμερα και είδα θεαματική διαφορά γιατί πήγαινε να μου κοπεί. Με το θήλαστρο έβγαζα μόνο 2-3 ml! Τώρα το μωρό χορταίνει μόνο με το θηλασμό και επιτέλους κοιμόμαστε και καμιά ώρα τη νύχτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.Μέχρι να βρω fenugreek πήρα μαγιά μπύρας, 3η μέρα σήμερα και είδα θεαματική διαφορά γιατί πήγαινε να μου κοπεί. Με το θήλαστρο έβγαζα μόνο 2-3 ml! Τώρα το μωρό χορταίνει μόνο με το θηλασμό και επιτέλους κοιμόμαστε και καμιά ώρα τη νύχτα παραπάνω.

 

αφού η μαγιά έχει τόσο καλά αποτελέσματα σε σένα, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις κάτι άλλο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

χαιρετε χαιρετε

 

αρχικα καλως σας βρηκα

λοιπον το μωρακι μου ειναι 2 μηνων και 19 ημερων

το θεμα ειναι οτι δεν ειχα παρει το θηλασμο σοβαρα επομενως απο την αρχη του δινω συμπηρωμα

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης

αξιζει τωρα να παρω καποιο απο αυτα τα συμπληρωματα μηπως του δινω παραπανω γαλα απο το δικο μου γιατι νιωθω οτι δεν εχω

ή είναι πολυ αργα τωρα για κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε χαιρετε

 

αρχικα καλως σας βρηκα

λοιπον το μωρακι μου ειναι 2 μηνων και 19 ημερων

το θεμα ειναι οτι δεν ειχα παρει το θηλασμο σοβαρα επομενως απο την αρχη του δινω συμπηρωμα

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης

αξιζει τωρα να παρω καποιο απο αυτα τα συμπληρωματα μηπως του δινω παραπανω γαλα απο το δικο μου γιατι νιωθω οτι δεν εχω

ή είναι πολυ αργα τωρα για κατι τετοιο;

 

Καλημέρα και σε σένα και καλώς ώρισες! :D

 

Για μία μαμά που πήρε την απόφαση να πάρει το θηλασμό στα σοβαρά ποτέ δεν είναι αργά! Σίγουρα η Αγλαΐα έχει να σου πει πολλά πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Όπως έχει γραφτεί σε πολλά τοπικ σε αυτό έδώ το forum το να πάρεις μόνο τα συμπληρώματα δε θα σε βοηθήσει καθόλου αν το παιδί δε θηλάζει αποτελεσματικά (10 λεπτά σε κάθε στήθος) τουλάχιστον 8 φορές τη μέρα ή χωρίς να κάνεις 8-10 αντλήσεις ημερησίως.

 

Αν το παιδί είναι θετικό προς το θηλασμό, τότε προσπάθησε να αυξήσεις τον αριθμό των θηλασμών. Μην περιμένεις να "γεμίσει " το στήθος σου. Κάτι τέτοιο δίνει το μήνυμα πως δε χρειάζεται γάλα και ελαττώνει την παραγωγή. Η καλύτερη συνταγή είναι αυτή που προτείνει η φύση: Θηλασμός όσο και όποτε θέλει το μωρό δλδ. θηλασμός on demand. Προπάντων μην ακούσεις κανέναν αν σου πει πως το παιδί πρέπει να τρώει κάθε 3 ώρες ή κάτι τέτοιο. Αυτό ισχύει μόνο αν παίρνει ξένο γάλα. Ένα παιδί που θηλάζει μπορεί να φάει ΟΠΟΤΕ εκείνο θέλει γιατί εκείνο ξέρει καλύτερα πότε πεινάει.

 

Επίσης είναι πολύ σημαντικό να μην μένει το βράδυ το στήθος πολλές ώρες... "αχρησιμοποίητο" γιατί κάτι τέτοιο μειώνει την παραγωγή.

 

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το θηλασμο (π.χ. το παιδί είναι αρνητικό προς το στήθος), τότε καλό είναι να προμηθευτείς ένα θήλαστρο (τα νοσοκομειακά είναι τα καλύτερα και μπορείς να νοικιάσεις ένα) και να κάνεις καθημερινές αντλήσεις. Παράλληλα αν θές να αυξήσεις την ώρα του θηλασμού μπορείς να εφαρμόσεις διάφορα "κόλπα" όπως να θηλαζεις σε ένα δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό, να μιλάς στο μωρό την ώρα που θηλάζει να το ενθαρρύνεις και να το χαϊδεύεις, να βάζεις χαμηλή μουσική ή να του τραγουδάς. Επίσης να αυξήσεις τη σωματική επαφή μαζί του. Να το έχεις πάνω σου (π.χ. στο μάρσιπο) όσο πιο πολύ μπορείς, να κάνετε μπάνιο μαζί κι άλλα τέτοια συναρπαστικά.

 

Της δικιάς μου για να καταλάβεις, της αρέσει όταν θηλάζει να την κουνάω και να της τραγουδάω. Κουνιστή καρέκλα έχω καταντήσει η γυναίκα. Κι όταν σταματάω αφήνει το στήθος κουνάει το κεφάλι της κι αρχίζει "αα αα αα α, αα αα αα α..." Άστα! Νούμερο σου λέω! Πού να βγούμε να θηλάσουμε έξω από το σπίτι; Είναι και το μέρος εδώ μικρό... η ατραξιόν του νησιού θα γίνουμε!! :D:D:D:D

 

Εγώ την έμαθα βέβαια έτσι γιατί στην πορεία είχαμε κάτι προβληματάκια. Αλλά δεν πειράζει, με διασκεδάζει αυτή η κατάσταση και περνάω καλά! Άμα θέλουμε να πάμε κάπου θηλάζω και φεύγω στο καπάκι. Τώρα άμα ξαναπεινάσει; Ε, ο θεός έφτιαξε τον άνθρωπο και ο άνθρωπος το αυτοκίνητο!!!! :!::!::!::!:

 

Το σημαντικότερο για το τέλος!

 

ΞΕΑΓΧΩΣΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕ ΤΟ! Βάλε ένα μικρό αρχικό στόχο (6 μήνες ή 1 χρόνο), κλείσε τα αυτιά σου στις ανοησίες που κυκλοφορούν και προχώρα! Στην πορεία θα δεις ότι τα πράγματα θα σε οδηγήσουν μόνα τους!

 

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι! Για περισσότερες και πιο ειδικές πληροφορίες μπορείς να ανατρέξεις στο υπόμνημα edit admin άκυρο link

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε χαιρετε

 

αρχικα καλως σας βρηκα

λοιπον το μωρακι μου ειναι 2 μηνων και 19 ημερων

το θεμα ειναι οτι δεν ειχα παρει το θηλασμο σοβαρα επομενως απο την αρχη του δινω συμπηρωμα

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης

αξιζει τωρα να παρω καποιο απο αυτα τα συμπληρωματα μηπως του δινω παραπανω γαλα απο το δικο μου γιατι νιωθω οτι δεν εχω

ή είναι πολυ αργα τωρα για κατι τετοιο;

 

Καλημέρα και σε σένα και καλώς ώρισες! :D

 

Για μία μαμά που πήρε την απόφαση να πάρει το θηλασμό στα σοβαρά ποτέ δεν είναι αργά! Σίγουρα η Αγλαΐα έχει να σου πει πολλά πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Όπως έχει γραφτεί σε πολλά τοπικ σε αυτό έδώ το forum το να πάρεις μόνο τα συμπληρώματα δε θα σε βοηθήσει καθόλου αν το παιδί δε θηλάζει αποτελεσματικά (10 λεπτά σε κάθε στήθος) τουλάχιστον 8 φορές τη μέρα ή χωρίς να κάνεις 8-10 αντλήσεις ημερησίως.

 

Επίσης είναι πολύ σημαντικό να μην μένει το βράδυ το στήθος πολλές ώρες... "αχρησιμοποίητο" γιατί κάτι τέτοιο μειώνει την παραγωγή.

 

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το θηλασμο (π.χ. το παιδί είναι αρνητικό προς το στήθος), τότε καλό είναι να προμηθευτείς ένα θήλαστρο (τα νοσοκομειακά είναι τα καλύτερα και μπορείς να νοικιάσεις ένα) και να κάνεις καθημερινές αντλήσεις.

 

]

 

Μαρίνα να σου ζήσει το μωράκι. Όπως έγραψε και η Dimitrali ποτέ δεν είναι αργά και σίγουρα η κατάσταση με το συμπλήρωμα είναι αναστρέψιμη.

Κι εγώ επαναγαλακτισμό έκανα - ελπίζω να διάβασες το αντίστοιχο θέμα (εκει θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι)

Απλά ήθελα να διευκρινήσω σχετικά με τα δεκάλεπτα που αναφέρει η Dimitrali ότι για να πετύχεις την αύξηση της παραγωγής σου, θα πρέπει να αφήσεις το ρολόι στην ακρη όταν θηλάζεις. Αν το μωρό θηλάζει αποτελεσματικά θα το βλέπεις/ακούς να καταπίνει - είναι λογικό αφού εχει μάθει στο μπιμπερό να μην κάθεται και πολύ στο στήθος, αλλά με τη χρήση νοσοκομειακής αντλίας (μόνο αυτές είναι κατάλληλες) και με τα συμπληρώματα η παραγωγή σου θα αυξηθεί σταδιακά.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...