Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

Αγλαία,

 

θα πάμε αυτή την εβδομάδα να κάνουμε εμβόλιο και μαζι με την τελευταία ζύγιση που θα κάνουμε τώρα που κλείνουμε τον 5ο μήνα θα σου τις στείλω όλες μαζί!!! Συγνώμη, εγώ έκανα λάθος στην πρόσθεση: Η μαμά μου θήλαζε μέχρι 5 ετών, δηλαδή η γιαγιά μου ήταν 47 ετών!!!

Σκοπεύω να την θηλάσω μέχρι να γυρίσω στην δουλειά, δηλ 9-10 μηνών, αν θελήσει μετά να θηλάζει και η ίδια δεν θα το σταματήσω εννοείται. Στην μητέρα μου που έκανε 7 παιδιά, δεν θήλασαν όλα τα ίδια διαστήματα. Το καθένα σταματούσε απο μόνο του και το θυμάμαι και εγώ καθώς είμαι η πρώτη απο τα επτά. Τα τελευταία αδέλφια μου θήλάζαν πιο πολύ αλλά έβλεπαν εμάς τα μεγαλύτερα που τρώγαμε και σταματούσαν να θηλάζουν. Ίσως γιατί καμμιά φορά τα πειράζαμε κιόλας. Η μητέρα μου δεν πίεζε κανένα παιδί να σταματήσει, μάλιστα το 5ο και το 6ο (αγόρι-κορίτσι) τα θήλαζε μαζί αν και είχαν 2 έτη διαφορά μαζί.

 

Amaretto,

 

δεν δίνω ξένο άλα στο παιδί για να ενεργείται, απλά η παιδίατρος μου συνέστησε αυτό το γάλα το οποίο δεν δημιουργεί πρόβλημα στο παιδί όταν θελήσω να του δώσω ξένο γάλα, όπως μου δημιουργούσε το προηγούμενο. Φαντάσου ότι σήμερα ξυπνάμε με χαμόγελα και τους 2 πρώτους μήνες είχαμε κάτι αέρια, μας ακούγανε μέχρι και οι γείτονες στην πλατεία και ζοριζόμασταν τόσο πολύ που το παιδί γινόταν λάστιχο από το στριφογύρισμα. Άσε που 37 ημερών της έκανα και κλύσμα λόγω δυσκοιλιότητας που έκανε με το ξένο και το έδινα κάθε μέρα 1 φορά όπως μου είχε πει ο άλλος παιδίατρος. Μου είχε πει τότε πως στο 1ο παιδί πάντα έχεις λιγότερο γάλα ενώ στα επόμενα θα είναι πιο επαρκές για αποκλειστικό θηλασμό. Σήμερα που είμαστε 5 μηνών πως της δίνω το δικό μου και της φτάνει όλο και είναι μια χαρά στην αναπτυξή της? Ούτε γκρίνιες ούτε κλάματα έχουμε.

 

Τώρα, αν θέλω της δίνω λίγο ξένο γάλα ως συμπλήρωμα και δεν μας δημιουργεί κανένα πρόβλημα ούτε στον θηλασμό ούτε στις συνηθειές της.

 

Φαντάσου ότι ο ίδιος παιδίατρος πήγε τώρα στην γειτόνισα που γέννησε ένα αγοράκι στις 9 Δεκ και της είπε δώστου συμπλήρωμα γιατί το παιδί πεινάει και δεν του φτάνει το γάλα της μαμάς του. Και η κοπέλα το βάζει στο στήθος 1/2 ώρα(στην κάθε θηλή) και δεν ξέρει τί άλλο να κάνει για να σταματήσει το κλάμα ο μπέμπης της. Δυστυχώς, όμως δεν μπορείς να υποδείξεις σε κάποια μαμά γιατί το θεωρούν υποτιμητικό να δεχτούν την δική σου εμπειρία.

 

Για αυτό λέω ξανά, ευτυχώς που υπάρχει εδώ αυτή η ιστοσελίδα και είναι εδώ η Αγλαία γιατί πως αλλιώς να ξέραμε. Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν άλλους δίπλα τους να τους διδάξουν δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο (όπως εγώ που απέκτησα πρόσβαση στην ιστοσελίδα όταν η μπέμπα μου ήταν 2 μηνών και έβλεπα ότι η κατάσταση δεν πήγαινε άλλο) και υπάρχουν μαμάδες που κάνουν ότι τα ξέρουν όλα και τα ακουμπάνε αδρά σε ιδιώτες παιδιάτρους για να τους λένε παραμύθια για τα γάλατα. Θεωρούν ότι αν αγοράσεις το ακριβότερο γάλα για το παιδί σου τότε τους προσφέρεις την πολυτέλεια. Δυστυχώς, όμως αγνοούν την ανεκτίμητη ευεργεσία του θηλασμού.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Γ

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη, εγώ έκανα λάθος στην πρόσθεση: Η μαμά μου θήλαζε μέχρι 5 ετών, δηλαδή η γιαγιά μου ήταν 47 ετών!!!

Μη ζητάς συγνώμη! απλά είναι κρίμα να της κόβουμε χρόνια θηλασμού! :)

 

 

Η μητέρα μου δεν πίεζε κανένα παιδί να σταματήσει, μάλιστα το 5ο και το 6ο (αγόρι-κορίτσι) τα θήλαζε μαζί αν και είχαν 2 έτη διαφορά μαζί.

και tandem nursing!

Εσύ έχεις πολύτιμες εμπειρίες!

 

Μου είχε πει τότε πως στο 1ο παιδί πάντα έχεις λιγότερο γάλα ενώ στα επόμενα θα είναι πιο επαρκές για αποκλειστικό θηλασμό.

:shock: Δεν ντρέπεται! Είναι δυνατόν η φύση να μην επιτρέπει να μεγαλώσουν τα πρωτότοκα παιδιά; :shock:

 

και τα ακουμπάνε αδρά σε ιδιώτες παιδιάτρους για να τους λένε παραμύθια για τα γάλατα.

και οι μη ιδιώτες είναι ίδιοι...

μη κοιτάς που ήσουν τυχερή με τη συγκεκριμένη παιδίατρο! Παντού υπάρχουν λίγοι που αποτελούν την εξαίρεση στον κανόνα, και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα.

 

 

Θεωρούν ότι αν αγοράσεις το ακριβότερο γάλα για το παιδί σου τότε τους προσφέρεις την πολυτέλεια.

:? δυστυχώς το πιστεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μπαίνουμε στην τέταρτη μέρα χωρίς να ενεργηθούμε.(δεύτερη φορά το παθαίνουμε αλλά την πρώτη φορά , ενεργήθηκε μόνη της την τρίτη μέρα)

 

Παίρνω σίδηρο Feofol, μία κάψουλα το πρωί και μία το βράδυ. Μήπως θα πρεπε να το σταματήσω? Βέβαια ίσως και να μην είναι και τόσο καλή ιδέα, γιατί εχτές μου ήρθε η τρίτη περίοδος, απο τότε που γέννησα! :shock: Και πάντα έχανα πολύ αίμα.Θέλω να πιστεύω βέβαια οτι αυτή την φορά είναι ψευτοπερίοδος και οτι θα σταματήσει αύριο :oops: Δεν είναι δυνατόν πιά! :evil:

 

Τι λέτε? Aglaia?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μπαίνουμε στην τέταρτη μέρα χωρίς να ενεργηθούμε.(δεύτερη φορά το παθαίνουμε αλλά την πρώτη φορά , ενεργήθηκε μόνη της την τρίτη μέρα)

 

Αν το παιδί θηλάζει αποκλειστικά και ΔΕΝ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ είναι εντάξει.

 

Παίρνω σίδηρο Feofol, μία κάψουλα το πρωί και μία το βράδυ. Μήπως θα πρεπε να το σταματήσω?

έχεις κάνει αιματολογικές που δείχνουν ότι χρειάζεσαι το συμπλήρωμα;

αν όχι τότε να το σταματήσεις για λίγες μέρες και να κάνεις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μπαίνουμε στην τέταρτη μέρα χωρίς να ενεργηθούμε.(δεύτερη φορά το παθαίνουμε αλλά την πρώτη φορά , ενεργήθηκε μόνη της την τρίτη μέρα)

 

Αν το παιδί θηλάζει αποκλειστικά και ΔΕΝ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ είναι εντάξει.

 

Παίρνω σίδηρο Feofol, μία κάψουλα το πρωί και μία το βράδυ. Μήπως θα πρεπε να το σταματήσω?

έχεις κάνει αιματολογικές που δείχνουν ότι χρειάζεσαι το συμπλήρωμα;

αν όχι τότε να το σταματήσεις για λίγες μέρες και να κάνεις εξετάσεις.

 

Ζορίζεται λεει....απο το πρωί μέχρι αργά το μεσημέρι, σφίγγεται!Μαλιστα μου πιάνει τους δείκτες των χεριών μου και σφίγγεται ωσπου να γίνει κατακόκκινη! Δεν σου κρύβω οτι κατα διαστήματα γελάω γιατί είναι πολύ αστεία αλλά υποθέτω οτι δεν πρέπει να γίνεται έτσι.

 

Πάντα είχα σιδηροπενική αναιμία, αλλά κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά, όλα δείχνουν ότι όλα είναι μια χαρά.Ίσως να σταματήσω λίγο...Aglaia μια και σε έψαχνα λοιπόν (στον ουρανό σε έψαχνα.. :P ) τι θα γίνει με το άλμα ανάπτυξης?Όλη την ημέρα θηλάζω! Απο 2850 που βγήκαμε απο το νοσοκομείο...πήγαμε 5340.Δεν μπορώ να κάνω τίποτα όλη μέρα!Για να μαγειρέψω θέλω 3 ώρες και για να πλύνω 3 πιάτα ...5!Πότε θα χαλαρώσουμε λιγάκι? :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κόψε για λίγο το σίδηρο και μετά δοκίμασε άλλα σκευάσματα.

 

Κανένα σλινγκ έχεις; είναι ο μόνος τρόπος. Βέβαια το delivery είναι πιο εύκολο! :wink:

 

Χρησιμοποιείς πιάτα! :shock:

Θα τα τρως στη συσκευασία του delivery και θα τα πετάς! Δεν είναι οικολογικό αλλά και το να παλεύεις τόσες ώρες με τα πιάτα θα δημιουργήσει άλλα προβλήματα με μακροχρόνιες οικολογικές επιπτώσεις! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κόψε για λίγο το σίδηρο και μετά δοκίμασε άλλα σκευάσματα.

 

Κανένα σλινγκ έχεις; είναι ο μόνος τρόπος. Βέβαια το delivery είναι πιο εύκολο! :wink:

 

Κατάλαβα! :P Θα αγοράσω σλίνγκ! To delivery δεν ωφελεί γιατί έχω το συμμάζεμα, το άπλωμα των ρούχων(κυρίως της μικρής), το σιδέρωμα, το καθάρισμα...το...τα.....το.. :lol::lol::lol: Διαμάντι παντρεύτηκε ο άντρας μου! :lol::lol::oops::roll:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και χρόνια πολλά σε όλους.... χρειάζομαι τις πολύτιμες συμβουλές σας και κυρίως τις υπερ πολύτιμες συμβουλές της ΑΓΛΑΙΑΣ!!!! Ειμαι μια νέα μανούλα που θηλάζω τη μπεμπούλα μου εδω και δυο μήνες. η μόνιμη μου ανησυχία είναι πως θα διατηρήσω τη γαλακτοφορία αφού θέλω πολύ να τη θηλάσω για πολύ πολύ καιρό ακόμη. κάποιες φορές νιώθω το στήθος μου γεμάτο και κάποιες δεν νιώθω τίποτα. πίνω λοιπόν καθημερινά μπύρα χωρίς αλκοόλ για να βοηθήσω αφού το καταλαβαίνω και απο μόνη μου οτι το στήθος μετά τη μπύρα γεμίζει. αυτό όμως εχει ως αποτέλεσμα να πρήζεται η κοιλιά μου και εχω φτάσει δυο μήνες μετά τη γέννα να εχω μεγαλύτερη κοιλιά απο όταν γέννησα!!! ΣΟΣ λοιπόν, τι να κάνω για να εξασφαλίσω αρκετό γάλα για το αγγελούδι μου; αυτά τα συμπληρώματα είναι ασφαλή; εννοώ, μπορείς να διαχειριστείς την κατάσταση ή μπορεί να κατέβει τοσο γάλα που να δημιουργηθεί πρόβλημα; και να συμπληρώσω οτι θηλάζω αποκλειστικά, μήπως παίζει και αυτό κάποιο ρόλο. Αυτά.. σας ευχαριστώ και περιμένω βοήθεια! :P

Link to comment
Share on other sites

παπί, χρόνια πολλά και να σου ζήσει το μωράκι σου!

Την παραγωγή γάλακτος τη ρυθμίζει το ίδιο το μωρό, εφόσον προσφέρεις μόνο στήθος και όποτε αυτό το ζητάει! Αν το μωρό σου μέχρι τώρα αναπτύσσεται ικανοποιητικά όλα δείχνουν ότι η γαλουχία έχει εδραιωθεί και δεν έχεις λόγο να ανησυχείς, το γάλα δεν αυξάνεται και μειώνεται μαγικά, ακολουθεί το νόμο προσφοράς και ζήτησης. Αν το μωράκι σου χρειαστεί περισσότερο γάλα, θα το πάρει αυξάνοντας τη συχνότητα και τη διάρκεια των θηλασμών για μερικές μέρες, πράγμα που μπορεί ήδη να έχεις παρατηρήσει να γίνεται μέχρι τώρα.

Το στήθος σου από δω και πέρα δεν θα πρήζεται όπως τον πρώτο καιρό. Αυτό δε σημαίνει πως δεν έχεις γάλα. Το γάλα δεν αποθηκεύεται στο στήθος, παράγεται την ώρα που θηλάζει το μωρό

Ελέγχεις αν το μωρό σου τρέφεται ικανοποιητικά με το να μετράς βρεγμένες πάνες, νομίζω 4-5 την ημέρα μετά τις 40 μέρες

 

Η μπύρα δεν βοηθάει, η μαγιά μπύρας είναι αυτή που βοηθάει και για να την πάρεις σε ποσότητα τέτοια που να κάνει διαφορά, πρέπει να πίνεις ένα βαρέλι μπύρα την ημέρα!

Αν όλα πάνε καλά με το βάρος του μωρού σου και βρέχει αρκετές πάνες, δεν έχεις λόγο να πάρεις συμπληρώματα, αφού υπάρχει κίνδυνος να οδηγηθείς σε υπερπαραγωγή και να έχεις άλλα προβλήματα μετά. Αν θεωρείς πως υπάρχει πρόβλημα στην παραγωγή σου, σε παρακαλώ γράψε μας περισσότερες λεπτομέρειες όπως τις ζητάει εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Πιστεύω πως αφού έφτασες ως εδώ με αποκλειστικό θηλασμό και αφού δεν αναφέρεις τίποτα για πρόβλημα βάρους, τα πάτε πολύ καλά και πλέον ο θηλασμός έχει εδραιωθεί.

 

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ sofuka! ναι πιστεύω πως το βάρος της είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικό. γεννήθηκε και μεγάλο μωρό, 3950 αλλά και στην πρώτη εξέταση στις 30 ημέρες ήταν 5200... οπότε πιστεύω οτι παίρνει ικανοποιητικά βάρος. θα δούμε τώρα και αύριο που θα πάμε στην παιδίατρο,έχουμε να κάνουμε και το πρώτο μας εμβόλιο.. άλλο άγχος και αυτό!!!!!φιλιά :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς ξέρουμε οτι χρειάζεται να πάρουμε μαγιά μπύρας? Εγώ νομιζω πως δεν εχω αρκετο γάλα γιατι ενω το πρωι που κοιμάται πολλές ώρες ειναι πρησμένα τα στήθη μου και τρώει με άνεση, τα απογεύματα δεν ειναι πολύ γεμάτα και μου φαίνεται πως κάνει πολύ κόπο για να φάει και βαριέται και δεν τρώει πολύ και κοιμάται πάνω στο στήθος και χυπνάει κάθε 3 ώρες (από την ώρα που αρχίζει να τρώει δηλ κάθε 2 αν μετρήσεις από το τέλος). Είναι 39 ημερών το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα πάντα υπάρχει μια μείωση σε σχέση με το πρωί. Αφού κοιμάται και δεν παραπονιέται γιατί αγχώνεσαι. Βρέχει/λερώνει ικανοποιητικές πάνες; Από βάρος πώς πάτε;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρουμε οτι χρειάζεται να πάρουμε μαγιά μπύρας? Εγώ νομιζω πως δεν εχω αρκετο γάλα γιατι ενω το πρωι που κοιμάται πολλές ώρες ειναι πρησμένα τα στήθη μου και τρώει με άνεση, τα απογεύματα δεν ειναι πολύ γεμάτα και μου φαίνεται πως κάνει πολύ κόπο για να φάει και βαριέται και δεν τρώει πολύ και κοιμάται πάνω στο στήθος και χυπνάει κάθε 3 ώρες (από την ώρα που αρχίζει να τρώει δηλ κάθε 2 αν μετρήσεις από το τέλος). Είναι 39 ημερών το μωρό.

 

klairh, να σου ζήσει το μωράκι και χρόνια πολλά! Αν το γάλα σου φτάνει το βλέπεις από τις βρεγμένες-λερωμένες πάνες κάθε μέρα. Πρέπει να είναι γύρω στις 6-8 βρεγμένες και 4-5 λερωμένες πάνες την ημέρα μέχρι τις 40 μέρες. Αυτό δείχνει ότι όλα είναι οκ. Το στήθος πρήζεται μόνο τον πρώτο καιρό, μετά δεν θα πρήζεται πια, καθώς προσαρμόζεται στη ζήτηση και παράγει ακριβώς όσο γάλα χρειάζεται το μωρό σου, την ώρα που αυτό θηλάζει, δεν αποθηκεύει γάλα.

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Βρέχει τόσες πανες οσες μου λέτε και κάνει και κακάκια συνέχεια αλλα αγχώνομαι επειδή τα απογεύματα μερικές φορές χτυππιέται πάνω στο στήθοσ σα να νευριάζει και κλαίει μερικές φορές και το πιέζω και δεν τρέχει πάρα πολύ. Ενώ το πρωί στάζει. Και φοαβάμαι πως τον εκνευριζει επειδη ειναι χαμηλή η ροή. Και όταν έχει πολλές ώρες να κοιμιθεί και είναι εκνευρισμένος και νυστάζει πολύ και είναι η ώρα να φάει, αν τρέχει λίγο τρώει ελάχιστα και κοιμάται πάνω στο στήθος. Μια φορά που είχε να κοιμηθεί ποοολλές ώρες, έτρωγε 2 λεπτά κοιμόταν για 10 λεπτά και ξυπνούσε κλαίγοντας με ανοιχτό στόμα για να φαει και αυτο το κανε για 6-7 ώρες μέχρι που για πρώτη φορα του έδςσα με το μπιμπερό ξένο γάλα 60 μλ τα έφαγε πολύ γρηγορα ολα και κοιμηθηκε 6 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια συχνά είναι ανήσυχα τα απογεύματα. Είναι φυσιολογικό. Μην του δίνεις ξένο γάλα κι έχε τον στο στήθος όποτε το θέλει για να εδραιώσεις τη γαλουχία.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγλαϊα,

 

καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Ελπίζω το νέο έτος να σου φέρει ότι επιθυμείς για τα παιδιά σου.

Λοιπόν επειδή ζυγιστήκαμε και χτες, σου παραθέτω τις παρακάτω ζυγίσεις.

 

Νοσοκομείο 22/7/08 -> 2.700

Σπίτι 03/08/08 -> 2.880

Σπίτι 10/08/08 -> 3.150

Σπίτι 17/08/08 -> 3.460

Σπίτι 24/08/08 -> 3.980

Σπίτι 31/08/08 -> 4.220

Παιδίατρος 04/09/08 -> 4.300

Σπίτι 07/09/08 -> 4.320

Σπίτι 14/09/08 -> 4.520

Παιδίατρος 23/09/08 -> 4.700

Παιδίατρος 23/10/08 -> 5.000

Παιδίατρος 24/11/08 -> 5.900

Παιδίατρος 07/01/09 -> 6.850

 

Αυτές είναι οι ζυγίσεις μας μέχρι και σήμερα.

Συνεχίζουμε ακάθεκτες τον θηλασμό και ελπίζω να τα καταφέρω όταν θα την πάω και στον βρεφονηπιακό σε ηλικία 9 μηνών, γύρω στον Μάϊο, να μην της κοπεί η όρεξη τότε. Άυτό είναι το άγχος μου προς στιγμήν που έχω αρχίσει να ψάχνω για παιδικούς στάθμούς. Κοιτάζω να είναι κοντά στην δουλειά, έτσι αν χρειαστεί να πετάγομαι για κανένα τάϊσμα.

 

Φιλιά

Μελισσάνθη

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θηλαζω αποκλειστικα ολο τον καιρο..επειδη θα παω στη δουλεια για 4 ωρες τη μερα μηρα το θηλαστρο swing medela και θελω να κανω ανλτησεις..σημερα πρωτη φορα απογοητευτηκα γιατι τραβηξ μονο 30 γραμμαρια..γιατι??ειναι ηλεκτρικο και δεν ποναει καθολου..

αν πινω μπυρες και πολλα νερα θα αυξηθει το γαλα μου..????????

επειδη τοσο καιρο το μωρο θηλαζει μονο απο το ενα στηθος σε καθε γευμα(καθε 3 ωρες τρωει) με αποτελεσμα το καθε στηθος να γεμιζει στις 6 ωρες ,αν με καταλαβαινετε..πρεπει να κανω υπομονη μεχρι να καταλαβει πως θα τραβαω γαλα και απο τα 2 σε καθε γευμα??εχω πελαγωσει..

 

αγλαια sos!!!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Ντινακι μην αγχωνεσαι θα λειπεις λιγες ωρες, και μενα δεν τραβαει πολυ ποσοτητα το θηλαστρο απ'οτι μου ειπαν τα κοριτσια θελει χρονο να συνηθισει το στηθος το θηλαστρο.Καθε μερα θα βγαζεις και περισσοτερο.Εγω απο συμπληρωματα παιρνω μαγια μπυρας απο το φαρμακειο και πινω πολυ νερο.

Θα σου απαντησει και η αγλαια που ειναι η ειδικος σε αυτα και θα σου πει.

Ισως να προσπαθουσες να αντλησεις πιο συχνα να μην περιμενεις το 3ωρο εξαλλου το στηθος δεν ''γεμιζει'' οσο πιο συχνα αντλεις και θηλαζεις τοσο πιο καλα.

 

Ο γιος σου ειναι κουκλοςςς να τον χαιρεσε!!! :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νοσοκομείο 22/7/08 -> 2.700

Σπίτι 10/08/08 -> 3.150

Σπίτι 07/09/08 -> 4.320

Παιδίατρος 23/10/08 -> 5.000

Παιδίατρος 24/11/08 -> 5.900

Παιδίατρος 07/01/09 -> 6.850

 

Κρατώ μόνο αυτές τις ζυγίσεις, οι άλλες δεν έχουν νόημα. Η πορεία είναι εξαιρετική! :)

Καλή συνέχεια και μην αγχώνεσαι με το μέλλον! Το μωρό σου θα είναι αρκετά μεγάλο!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Μπορεί και να φαίνεται χαζό.

Σκέφτομαι να πάρω κάτι για να αυξηθεί το γάλα, όχι γιατί νοιώθω κάτι αλλά σήμερα ζύγισα την κόρη μου και είναι 6.050 και ειναι 2 μηνών!

Φαντάζομαι ακούγεται χαζό, αλλά την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 100 γραμμάρια αλλά και γενικά είναι ανύσηχη πολύ θα έλεγα κυρίως τα απογεύματα.

Επίσης τα βράδια κοιμάτε τουλάχιστον 8 ώρες κι εγώ δεν σηκώνομαι για να βγάλω γάλα αφου μεσολαβούν τόσες ώρες. Μήπως με αυτό το διάστημα της νύχτας μειώνεται το γάλα μου?

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι η λύση είναι να πάρεις μαγιά μπύρας. Αν βλέπεις οτι δεν έχει πάρει αρκετό βάρος, ίσως είναι καλύτερα να προσθέσεις κι άλλους θηλασμούς.

Αν βέβαια έχει πάρει πολύ βάρος τους προηγούμενους μήνες, μπορεί και να κολήσει για λίγο.

 

Στους 2 μήνες αρχίζει και η οδοντοφυία. Μπορεί αυτό να είναι ένας λόγος που είναι ανήσυχη.

 

Από πάνες πως πάει?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Μπορεί και να φαίνεται χαζό.

Σκέφτομαι να πάρω κάτι για να αυξηθεί το γάλα, όχι γιατί νοιώθω κάτι αλλά σήμερα ζύγισα την κόρη μου και είναι 6.050 και ειναι 2 μηνών!

Φαντάζομαι ακούγεται χαζό, αλλά την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 100 γραμμάρια αλλά και γενικά είναι ανύσηχη πολύ θα έλεγα κυρίως τα απογεύματα.

Επίσης τα βράδια κοιμάτε τουλάχιστον 8 ώρες κι εγώ δεν σηκώνομαι για να βγάλω γάλα αφου μεσολαβούν τόσες ώρες. Μήπως με αυτό το διάστημα της νύχτας μειώνεται το γάλα μου?

 

Τέτοιου είδους παρεμβάσεις μπορεί να είναι αρκετά επικίνδυνες για την υγεία του μωρού. Αν προκαλέσεις υπερπαραγωγή το μωρό θα έχει πράσινες κενώσεις και πιθανόν το έντερο να ερεθιστεί τόσο που να κάνει και αιμοραγία (αίμα στα κακά) που μπορεί να οδηγήσει ακόμη και σε αναιμία.

 

ΔΕΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΣΕ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ

 

Δεν προσπαθούμε να φτιάξουμε κάτι που δεν έχει χαλάσει γιατί αν το προσπαθήσουμε έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να το καταστρέψουμε παρά να προσφέρουμε κάτι θετικό. Ειδικότερα για το θηλασμό, είναι εύκολο αυτή η κατάσταση να οδηγήσει ακόμη και σε απογαλακτισμό με τη συμπαράσταση των αλλεργιολόγων που δεν θα μπορούν να βρουν τι φταίει και το μωρό αιμορραγεί....

 

Και μια ερώτηση από μένα προς όλες: γιατί τόση διάθεση για παρέμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω ξεκινήσει δηλαδή τη μαγιά γιατι στο ενα στηθος εχω πολύ λιγο γάλα υπαρχει περιπτωση να δημιουργήσω πρόβλημα;

πως θα ξέρω; Τρωει τοσο συχνα ο μικρός την ημέρα κάθε 1,5-2 ωρες που φοβάμαι οτι και το άλλο δεν παραγει τοσο όσο τις προηγούμενες ημέρες :roll:

Μονο το πρωι που ο μικρός ειχε να θηλάσει 6 ωρες ειχα και απο τα δυο πολύ και χάρηκα αλλα μετά πάλι επιστρεψαμε στο νορμαλ...κι εγω νομιζα οτι πήρε μπρός και η αριστερη μηχανή :(

Link to comment
Share on other sites

Τρωει τοσο συχνα ο μικρός την ημέρα κάθε 1,5-2 ωρες που φοβάμαι οτι και το άλλο δεν παραγει τοσο όσο τις προηγούμενες ημέρες :roll:

Μα αν θηλάζει πολύ θα έχεις γάλα.

 

Μονο το πρωι που ο μικρός ειχε να θηλάσει 6 ωρες ειχα και απο τα δυο πολύ

Έτσι λιγοστεύει το γάλα. Κάθε φορά που νιώθεις το στήθος να πρήζεται το γάλα λιγοστεύει.

 

Τα καταλαβαίνεις εντελώς ανάποδα. Τα θετικά για αρνητικά και τα αρνητικά για θετικά... :?

Link to comment
Share on other sites

Τρωει τοσο συχνα ο μικρός την ημέρα κάθε 1,5-2 ωρες που φοβάμαι οτι και το άλλο δεν παραγει τοσο όσο τις προηγούμενες ημέρες :roll:

Μα αν θηλάζει πολύ θα έχεις γάλα.

 

Μονο το πρωι που ο μικρός ειχε να θηλάσει 6 ωρες ειχα και απο τα δυο πολύ

Έτσι λιγοστεύει το γάλα. Κάθε φορά που νιώθεις το στήθος να πρήζεται το γάλα λιγοστεύει.

 

Τα καταλαβαίνεις εντελώς ανάποδα. Τα θετικά για αρνητικά και τα αρνητικά για θετικά... :?

 

μα δεν ακουω πια το γκλου γκλου και το παιδι σταματαει να πινει....απο εκει καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει γαλα....τσατιζεται κι αυτος μετα απο λιγο και χτυπιεται...ενω οταν εχει γαλα πινει σαν παλαβο και το ακουω...εχω μπερδευτει πια τοσο πολύ...απο την ημέρα που εμεινα έγκυος νομιζω οτι αποβλακώθηκα! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...