Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

Απλά απαράδεκτος. Με το που το διάβασα συγχύστηκα. Να τον σουτάρεις άμεσα.

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου γλυκιά μου.

 

Ευχαριστώ για τις ευχές και εσένα να σου ζήσουν τα μωράκια σου!! :D:D:D

Να τον σουτάρω ε??? Εχει καλές συστάσεις...

Πάρα πολύ έχω μπερδευτεί με τον θηλασμό, δεν ξέρω ποια "συμβουλή" να ακολουθήσω και θέλω τόσο να θηλάσω το μωράκι μου. Τελικά καταλήγω να κάνω πειράματα κάθε μέρα συνδυάζοντας τις "συμβουλές" των άλλων... :cry::cry::cry:

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο και κάνει 3-4 κενώσεις μέχρι την 20η μέρα (μετά οι κενώσεις μπορεί να λιγοστέψουν φυσιολογικά), τότε είσαι σίγουρη ότι τρώει καλά.

 

Δεν γκρινιάζει όταν λερώνεται απλά την ψάχνω και καταλαβαίνω αν λερώθηκε, πότε όμως βρέχει τις πάνες δεν καταλαβαίνω, πρέπει να την "ψάχνω" συνέχεια??? Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις, αλλά ειμαι μάλλον άσχετη

 

 

Πειράζει γιατί υπονομεύεται η παραγωγή σου και κυρίως γιατί αυξάνεις τις πιθανότητες να εμφανίσει το μωρό αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

Αλλεργία??? Κανείς δε μου είπε κάτι τέτοιο, γιατί να εμφανίσει αλλεργία??

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!!

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ. ΤΑ ΜΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ. ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ.

 

:shock::shock::shock::shock::shock: Μα είπαν πως βοηθά και στους κολικούς..

 

Το στήθος είναι αδένας που παράγει γάλα, δεν είναι ουροδόχος κύστη για να γεμίζει και να αδειάζει. Όταν το μωρό θηλάζει παράγεται γάλα.

Μα μετρώντας με το θήλαστρο τη μία "βγάζω" πχ 40ml και την άλλη 80, δε θα έπρεπε να παράγω μία σταθερή ποσότητα ή ακόμα είναι νωρίς??

 

 

Πριν το αποφασίσεις θα σου πρότεινα να το σκεφτείς λίγο πιο σοβαρά

Γιατί το λές αυτό? εγώ ρωτάω σοβαρά και ας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις μου. Νόμιζα πως ο θηλασμός είναι εύκολο πράγμα και δεν φρόντισα ποτέ να ενημερωθώ γι'αυτό, τώρα που βρήκα τα "σκούρα" ρωτάω..

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις :):):)

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites

ελενιτσα να σου ζήσει το μωρό.

Ευτυχως ανακάλυψες γρηγορα το forum

1. αν θελεις να θηλάσεις μην ακούς τον παιδιατρο σου - δες στις οδηγίες παιδιατρων προς αποφυγή

2. μην ακούς τους συγγενείς, φιλους, ακομα και το σύζυγο, αν σου λένε να δίνεις ξένο, δεν εχεις γάλσ, δε χορταινει το παιδι, και διάφορα τέτοια (δες στο τι άλλο θα ακούσω)

3. Άκου μόνο το μωρό σου .Ξέχνα τα ρολόγια, ακόμα όλη τη μέρα να θέλει το μωρό στήθος ειναι οκ και τη νύχτα επίσης (εγώ έτσι την πάτησα και δεν εδραιώθει η παραγωγή μου - και τώρα παιδεύομαι με την αντλία για να την αυξήσω)

Άραξε στον καναπέ, στο κρεββάτι, βάλε καμιά ταινία(εγώ διαβάζω το φόρουμ), έχε νεράκι και υγιεινά σνακς κοντά σου και μείνε με το μωρό σου όλη την ώρα

4. Το θήλαστρο που χρησιμοποιείς αν δεν είναι νοσοκομειακό, κακό σου κάνει και όχι καλό (τα νοσοκομειακά νοικιάζονται)

5. Στείλε τα στοιχεία σου στην Αγλαΐα και εκείνη θα σε συμβουλέψει- θα έλεγα να την ρωτήσεις και για παιδίατρο που είναι πραγματικά υποστηρικτικός στο θηλασμός (όλοι λένε ναι, αλλά σου πασάρουνε το ξένο αμέσως)

6. Μπορείς να τα καταφέρεις και όλες εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε

Δες και στα συμπληρώματα. Καλή επιτυχία[/url]

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί μου έχει μπει η ιδέα πως δεν έχω γάλα για να θηλάσω το μωράκι μου και όλο κλαίω (μάλλον φταίνε οι ορμόνες μου.. :wink::wink: ) και όλοι λένε τα δικά τους και με μπερδεύουν.. :cry::cry::cry:

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν γκρινιάζει όταν λερώνεται απλά την ψάχνω και καταλαβαίνω αν λερώθηκε, πότε όμως βρέχει τις πάνες δεν καταλαβαίνω, πρέπει να την "ψάχνω" συνέχεια??? Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις, αλλά ειμαι μάλλον άσχετη

quote]

Μπορείς να βάζεις λίγο χαρτί κουζίνας στην πάνα για να είσαι σίγουρη ότι την έβρεξε

 

Αλλεργία??? Κανείς δε μου είπε κάτι τέτοιο, γιατί να εμφανίσει αλλεργία??

 

δες τι περιέχει το γάλα σκόνη και διάβασε λίγο την υγιεινή διαστροφή

 

κανείς δελέει τίποτα που θα μειώσει τις πωλήσεις συμπληρώματος

 

:shock::shock::shock::shock::shock: Μα είπαν πως βοηθά και στους κολικούς..

Το δικό σου γάλα είναι καλύτερο από κάθε χαμομηλάκι

[

Μα μετρώντας με το θήλαστρο τη μία "βγάζω" πχ 40ml και την άλλη 80, δε θα έπρεπε να παράγω μία σταθερή ποσότητα ή ακόμα είναι νωρίς??

 

Είναι νωρίς, αλλά και το θήλαστρο δεν έιναι κατάλληλο. όμως ένα θήλαστρο σου δείχνει μόνο πόσο αντ΄λείς - όχι πόσο παράγεις (δηλ. παραγεις πολύ περισσότερο.

 

Γιατί το λές αυτό? εγώ ρωτάω σοβαρά και ας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις μου. Νόμιζα πως ο θηλασμός είναι εύκολο πράγμα και δεν φρόντισα ποτέ να ενημερωθώ γι'αυτό, τώρα που βρήκα τα "σκούρα" ρωτάω..

 

Και εγώ έτσι νόμιζα - και τώρα έμαθα να θηλάζω στο 3ο παιδί- όμως αν είχες ενημερωθεί από λαθος ατομα (όπως εγώ στα προηγούμενα παιδιά) πάλι δε θα κατάφερνες τίποτα. Οι ερωτήσεις σου δεν είναι καθόλου χαζές - είναι ερωτήσεις που όλες μας έχουμε κανει. Η Αγλαΐα ρωτάει ώστε να ξεκαθαρίσεις μέσα σου πρώτα τι θέλεις (να θηλασεις αποκλειστικά, για λίγο, μεικτά). Εγώ κατάλαβα ότι θέλεις αποκλειστικό θηλασμό για πολύ καιρό, οπότε ο μόνος τρόπος να το καταφέρεις είναι με το μωρό συνεχώς στο στήθος, με ξενύχτια, κούραση, αλλά γρήγορα όλα θα φτιάξουν και θα δεις πόσο πιο εύκολο είναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κάνω τα πάντα για να θηλάσω το μωράκι μου, ακόμα και αν χρειαστεί να κοιμάμαι μόνο όταν κοιμάται αυτό.... Από 'δω και πέρα ΜΟΝΟ στήθος.. (το 'πιασα το υποννοούμενο :lol::lol::lol: ) Ευχαριστώ πάαααρα πολύ..

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο, γιατί πρέπει να φύγω

Να προσέχεις τη στάση του μωρού όταν θηλαζει για να μπορεί να καταπίνει εύκολα και να μην πληγώνει τις θηλές σου.

αν παίρνει πολύ συμπλήρωμα θα πρέπει να το κόψετε σταδιακά

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , ειμαι και εγω μια μανουλα ου θηλαζει 8 μηνες και συνεχιζει.............

εχουμε ξεκινησει σιγα σιγα να τρωμε χορτοσουπα αλλα εδω και εδω και 3 μερες αρνειται αν φαει με το κουταλι!

βυζακι τρωει κανονικα! μηπως καποια μανουλα γνωριζει το γιατι?

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελενίτσα θα σου πω τη γνώμη μου για όλα αυτά που έγραψες.

 

Μην ακούς κανέναν ιδαίτερα τον συγκεκριμένο παιδίατρο ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ

Βάζε το μωρό σου στο στήθος για όσο θέλει. Ακόμα και για όλη την ημέρα αν το θέλει.

Ξέχνα τα ρολόγια και τα 20λεπτα. Αν το μωρό χάσει το ενδιαφέρον του από το ένα στήθος τότε δοκίμαζε στο άλλο.

...έχει συμπληρωθεί το 20λεπτο και η θηλή (σιλικόνης) είναι γεμάτη γάλα!!
.

Εγώ το παθαίνω με συμπληρωμένο το 40λεπτο και το μωρό να θηλάζει ακόμα. Άρα έχεις γάλα.

Καλύτερα να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο αν το χρειάζεσαι. Εγώ το έχω νοικιάσει και τελικά το χρησιμοποίησα μόνο όταν είχα κάτι πετρώματα κι ο μπέμπης δεν με ανακούφιζε. Το θήλαστρο δεν σου δείχνει πόσο γάλα παράγεις. Μόνο πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις.

Ξέχνα το χαμομήλι, σαν να μην υπάρχει. Αν το μωρό σου χρειαζόταν χαμομήλι, τότε το στήθος σου θα έβγαζε και χαμομήλι. Αυτό να πεις στον παιδίατρο την επόμενη φορά που θα στο πει (να χ..σω τις συστάσεις του). Για τους κολικούς -αν έχει το μωρό σου- καλό ρέψιμο, ζεστές κομπρέσες στην κοιλίτσα, μάζευε τα ποδαράκια του στην κοιλιά του για να φεύγουν ότι αέρια έχει στα εντεράκια του και τρίψιμο στην κοιλίτσα (αυτά κάνω εγώ).

Συμπλήρωμα μην δίνεις αν οι βρεγμένες/λερωμένες πάνες είναι ικανοποιητικές. Πώς θα τις βλέπεις; Εγώ τον αλλάζω κάθε 3 ώρες περίπου κι η πάνα όταν την πιάνω την νιώθω υγρή. Άρα έχει κάνει τσίσα. Πιάσε την πάνα, αποκλείεται να είναι τόσο απορροφητική ώστε να εξαφανίζει τα τσίσα.

 

Ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε. :wink:

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα , ειμαι και εγω μια μανουλα ου θηλαζει 8 μηνες και συνεχιζει.............

εχουμε ξεκινησει σιγα σιγα να τρωμε χορτοσουπα αλλα εδω και εδω και 3 μερες αρνειται αν φαει με το κουταλι!

βυζακι τρωει κανονικα! μηπως καποια μανουλα γνωριζει το γιατι?

 

μπορεί να είναι λίγο άρρωστο ακόμη και αν δεν έχει συμπτώματα! μην ανησυχείς!

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω με ερωτήσεις για να αρχίσεις να σκέφτετσαι αυτά που ακούς και να μπορείς να τα φιλτράρεις ακόμη και αν δεν έχεις εξειδικευμένες γνώσεις.

 

 

Μεχρι να πάρω το βιβλίο που μου συνέστησες θα ήθελα να μάθω αν αυτό που συστήνεται ως σωστό είναι κάθε φορά που πεινάει το μωρό να το βάζω στο στήθος.

 

Τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις; Να το αφήσεις να κλαίει και να πεινάει; Να βασανίζεται;

 

Εχω μπερδευτεί πάρα πολύ γιατί ο ίδιος παιδίατρος μου είπε πως αν πεινάει το μωρό να της δινώ ξένο.

 

Αν θέλεις να δώσεις ξένο δώσε ξένο. Το θέμα είναι τί θέλεις να κάνεις.

 

Ο θηλασμός δεν είναι υποχρεωτικός και ο συγκεκριμένος παιδίατρος είναι πολύ ξεκάθαρος στις απόψεις τους. Είναι ολαφάνερα αντίθετος με το θηλασμός και προσπαθεί με κάπως ύπουλο τρόπο να σε οδηγήσει στον αποθηλάσμό.

 

Από ότι καταλαβαίνω ο παιδίατρός σου δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη του το τί θέλεις να κάνεις, κοινώς σε γράφει κανονικά και σε δουλεύει κι εσύ επιμένεις να τον συμβουλεύεσαι και να τον πιστεύεις ενώ είναι πολύ ξεκάθαρες οι απόψεις του...

 

Είναι πολύ εύκολο να μάθεις αν οι συμβουλές του έχουν επιτυχία! Πόσα μωρά βλέπεις στο ιατρείο του να θηλάζουν; Στο ιατρείο της δικής μου παιδιάτρου το ποσοστό είναι 80% και πάντα κάποιο βρέφος ή νήπιο θηλάζει στο σαλόνι!

 

Και εγώ δεν έχω πολύ γάλα (νομίζω) δηλ. νομίζω πως δε χορταίνει το μωρό.

Τι να το κάνεις το πολύ;

Έχεις όσο χρειάζεται και χρειάζεται όσο θηλάζει.

Αν είχες πολύ θα είχες σοβαρό πρόβλημα να το διαχειριστείς και θα μας έπαιρνε καιρό να το αντιμετωπίσουμε.

 

Χρησιμοποίησα το θήλαστρο για να μετρήσω την "παραγωγή" και εχθές το βράδυ στις 20:00 (και ενώ την είχα θηλάσει στις 13:30, στις 14:30 και στις 17:00) έβγαλα μόνο 40ml ενώ σήμερα το πρωΐ στις 7:30 που ξαναχρησιμοποίησα το θήλαστρο έβγαλα 80ml.

Και ποιος σου είπε ότι με ένα θήλαστρο μπορείς να μετρήσεις την παραγωγή; Οι ποσότητες που αντλείς είναι ενδεικτικές της ικανότητας του συγκεκριμένου θήλαστρου και όχι της παραγωγής.

 

 

Τελικά παράγω γάλα ή όχι και βασανίζω το μωράκι μου??

Σου φαίνεται ότι βασανίζεται;

Γιατί τόσες αρνητικές σκέψεις;

Σκεψου πόσο βασανίζεται ένα μωρό όταν το αρνείσαι, όταν δεν του προσφέρεις το στήθος που επιθυμεί και του βάζεις στο στόμα κάτι για το οποίο δεν είναι φτιαγμένο (ένα μπουκάλι)...

Μοίρασε λίγο πιο δίκαια τις αρνητικές σκέψεις! :wink:

 

 

Θέλω πάρα πολύ να θηλάσω αλλά ο καθένας μου λέει τα δικά του και έχω μπερδευτει (μαμαδες, γιατροί, μαίες, φίλες)

 

Πόσοι από αυτούς έχουν θηλάσει με επιτυχία;

 

Πόσοι βοηθήθηκαν και τα κατάφεραν στο θηλασμό από αυτές τις συμβουλές;

 

Οι απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα θα σε κάνουν να καταλάβεις αν οι συμβουλές τους είναι αξιόπιστες ή είναι οι συνηθισμένες αυθαιρεσίες που δεν βοηθούν κανέναν.

 

Επίσης μου είπες πως μέχρι να χασει το ένδιαφέρον του για το στήθος το αφήνω, εμένα μου είπαν το πολύ μέχρι 20' σε κάθε στήθος γιατί μετά είναι ανώφελο και παρόλα αυτά υπάρχουν φορές που τη βγάζω από το στήθος γιατί έχει συμπληρωθεί το 20λεπτο και η θηλή (σιλικόνης) είναι γεμάτη γάλα!!

 

Ξέρεις πολλά θηλαστικά που θηλάζουν με ωρολόι;

Έχεις δει αγελάδα, ελάφι, λιοντάρι, χιμπαντζή, άλογο, ποντίκι, γάτα, κουνέλι, δελφίνι, φάλαινα, φώκια να κρατάει ωρολόι;

 

Μπορώ να στειλω πμ με τα στοιχεία που ζητάς στο τόπικ πως να ζητήσετε βοήθεια για το θηλασμό?? ή είναι ακόμα νωρίς??

Στείλε όποτε θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει γιατί υπονομεύεται η παραγωγή σου και κυρίως γιατί αυξάνεις τις πιθανότητες να εμφανίσει το μωρό αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

Αλλεργία??? Κανείς δε μου είπε κάτι τέτοιο, γιατί να εμφανίσει αλλεργία??

 

Ποιος να σου το πει;

Ο γιατρός που το προωθεί;

Μα αν εμφανίσει το μωρό αλλεργία θα δοκιμάσετε διάφορα υποαλλεργικά γάλατα που είναι πολύ πιο ακριβά και θα βάλουν ακόμη μεγαλύτερα δωράκια στην τσέπη του γιατρού!

 

Η αλλεργία στο αγελαδινό γάλα είνα αυτή που πιο συχνά εμφανίζεται στα μωρά!

 

Το γιατί είναι προφανές: η φύση προορίζει αυτό το γάλα για τα μοσχαράκια που έχουν 4 στομάχια για να το χωνέψουν και έχουν πολύ διαφορετικές ανάγκες σε σχέση με εμάς.

 

Ο μόνος λόγος που το χρησιμοποιούμε ως υποκατάστατο μητρικού είναι γιατί οι αγελάδα παράγει 30 κιλά γάλα την ημέρα και γι αυτό το γάλα της είναι φθηνό!

 

Το αγελαδινό γάλα δεν επιλέχθηκε και κριτήριο την καταλληλότητα Ίσως της κατσίκας να ήταν λίγο καλύτερο, πιο κοντινό είναι τις χιμπαντζίνας, αλλά πόσε χιμπαντζίνες να εκθρέψεις για να έχεις γάλα για ένα μωρό. Θα χρειάζονταν τουλάχιστον 2 συνεργάσιμες χιμπατζίνες για κάθε μωρό, και δύο άνθρωποι να τις αρμέγουν πολλές φορές τη μέρα. Ενώ ένας άνθρωπος μπορεί να κάνει κουμάντο 20 αγελάδες από τις οποίες θα πάρει 600 λίτρα γάλα, που φτάνει για 600 μωρά! Άλλο να εκτρέφεις 20 αγελάδες, και άλλο 1200 χιμπαντζίνες!

 

 

:shock::shock::shock::shock::shock: Μα είπαν πως βοηθά και στους κολικούς..

αλήθεια;

σε πόσα μωράκια έχει λύσει το πρόβλημα των κολικών;

μάλλον είναι ηλίθιοι όλοι οι υπόλοιποι παιδίατροι και είναι ηλίθιες όλες αυτές οι μαμάδες που έχουν τα μωράκια τους με κολικούς και δεν καταφέρνουν να τα ανακουφίσουν ούτε με χαμομήλια, ούτε με σιρόπια, ούτε καν με φάρμακα...

Ας βάλει υποψηφιότητα για το βραβείο Νόμπελ αφού έλυσε το πρόβλημα των κολικών που βασανίζει εκκατομύρια μωρά στον πλανήτη! :wink:

 

Μα μετρώντας με το θήλαστρο τη μία "βγάζω" πχ 40ml και την άλλη 80, δε θα έπρεπε να παράγω μία σταθερή ποσότητα ή ακόμα είναι νωρίς??

Γιατί να είναι σταθερή η ποσότητα είτε στο θήλαστρο είτε στο θηλασμό; Εσύ σε κάθε γεύμα τρως ακριβώς το ίδιο και ίδια ποσότητα; Όπως οι μηχανές;

 

Γιατί το λές αυτό? εγώ ρωτάω σοβαρά και ας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις μου. Νόμιζα πως ο θηλασμός είναι εύκολο πράγμα και δεν φρόντισα ποτέ να ενημερωθώ γι'αυτό, τώρα που βρήκα τα "σκούρα" ρωτάω..

 

Το λέω για να ξεκαθαρίσεις τις επιθυμίες σου. Αν ξέρεις τι θέλεις μπορείς πιο εύκολα να καταλάβεις αν αυτό που σου λέει ο οποιοσδήποτε θα σε φέρει ένα βήμα πιο κοντά σε αυτό που επιθυμείς ή θα σε απομακρύνει. Το πρόβλημα είναι αν δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και τα αρνητικά μπλέκονται με τα θετικα και δεν μπορείς να τα διακρίνεις.

 

Ο θηλασμός είναι εύκολος αν κλείσεις τα αυτιά σου σε όλους αυτούς που υποτίθεται θέλουν να σε βοηθήσουν. Ακόμη και σε μένα. Σκέψου ότι είσαι μόνη στο δάσος με το μωρό και δεν έχεις κανέναν, μα κανέναν ούτε για να ρωτήσεις, ούτε για να χρησιμοποιήσεις μπουκάλια, χαμομήλια κλπ εξαρτήματα. Τί θα κάνεις αν το μωρό κλαίει; Θα το αφήσεις να κλαίει γιατί δεν έχει περάσει δίωρο; (πού το ξέρεις ότι δεν πέρασε δίωρο αφού δεν έχεις ωρολόι!). Θα το αφήσεις να κλαίει για να σε ακούσουν όλα τα θηρία του δάσους και να έρθουν κοντά σας;

 

Πώς θα σου φαινόταν αν έβλεπες μια μαμά γάτα να αφήνει τα μωρά της που σκούζουν και να κοιτάζει το ωρολόι περιμένοντας το δίωρο; Πώς θα τη χαρακτήριζες;

 

Όλες αυτές τις ερωτήσεις δεν τις απευθύνω ειδικά σε σένα. Απλά ετυχε να μπορώ να τις διατυπώσω μαζεμένες για να τις βλέπουν και οι άλλες μητέρες που έχουν τις ίδιες ανησυχίες με σένα μια και οι περισσότερες ακούνε περίπου τις ίδιες συμβουλές από "υπερ του θηλασμού" παιδιάτρους!

 

Είναι οι συμβουλές που άκουσα κι εγώ ως μητέρα όταν γέννησα αλλά είχα μια μικρή εμπειρία από τα ζώα και αφθονο χιούμορ για να γελώ και να μην τα παίρνω σοβαρά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΝΙΤΣΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΈΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ, ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ. Μην ακούς τον παιδιάτρο, γιατί εγώ την πάτησα και παιδεύτηκα πολύ για να δώσω μητρικό γάλα στο μωράκι μου. Εμένα η παιδίατρος στις 10 ημέρες ζωής της μπέμπας μου, είχε βγάλει συμπέρασμα ότι δεν έχω γάλα και μου είπε να δώσω συμπλήρωμα, άσχετη και εγώ τότε το έδωσα, όμως ποτέ δεν συμβιβάστηκα με την ιδέα ότι το παιδί μου δεν θα έπινε μητικό γάλα και έτσι άρχισα να ψάχνω και να μαθαίνω , αγωνίστηκα σκληρά όλο το καλοκαίρι, στην αρχή είχα το μωρό από τις 12.00 το μεσημέρι ως τις 12.00 το βράδυ σχεδόν ασταμάτητα στο στήθος, για ένα μήνα περίπου, ώσπου διάβασα τυχαία τα άρθρα της Αγλαϊας για τον επαναγαλακτισμό και άρχισα μέσα στον καύσωνα να αντλώ ανά μια ώρα γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο και τελικά τα κατάφερα, έγινα ζόμπι αλλά δεν μου επέβαλε τελικά κανένας την επιλογή του, θήλασα το μωρό μου και το θηλάζω ως σήμερα. Αυτά που λένε για το μητρικό γάλα ότι μπορεί να μην φτάνει είναι μπούρδες γιατί παίζονται χόντρα συμφέροντα με τα ξένα γάλατα. Να θυμάσαι πάντα πως ότι θέλει ο άνθρωπος μπορεί να το καταφέρει, τώρα που είναι νωρίς άκου ότι σου λέει η Αγλαϊα και ακολούθησε κατά γράμμα τις συμβουλές της και πέτα το ξένο γάλα, δεν το έχεις ανάγκη ούτε εσύ ούτε το μωράκι σου. Να θυμάσαι πάντα ότι όσο ρουφάει το μωρό τόσο παράγεις. Ο θηλασμός είναι μεγάλη ευκολία πηγαίνεις όπου θέλεις με το μωρό σου και όταν πεινάσει δεν χρειάζεσαι κανένα αξεσουάρ για να το ταϊσεις και βέβαια βοηθάει και όταν βγάζει δοντάκια το μωρό γιατί βρίσκει παρηγοριά στο στήθος. Προχώρα γερά και ότι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις, όσα περισσότερα ξέρεις για τον θηλασμό τόσο πιο εύκολα θα αντιμετωπίζεις τους άσχετους που θα προσπαθούν να σε σαμποτάρουν.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aγλαία καλσπέρα. Έχω ένα γιο 6 μηνών περίπου τον οποίο θηλάζω. Στην αρχή δεν ξεκινήσαμε καλά όσον αφορά τον θηλασμό αλλά καταφέραμε και κόψαμε το συμπλήρωμα στον 1μιση μήνα. Η παιδίατρος - φανατικά υπέρ του θηλασμού- μου σύστησε κάψουλες fenugreek (1 την ημερα) τις οποίες παίρνω μέχρι σήμερα. Θα πρέψει να τις κόψω; Θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο θηλασμό; Σημειωτέον ότι έχουμε ξεκινήσει το απόγευμα με κρέμα. Φοβήθηκα με όσα γράφεις για μαστίτιδες και αλλεργίες. Υπάρχει περίπτωση να έχω δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο παιδί; Ευχαριστώ a priori για το χρόνο σου, Άννα

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω, ο μικρός κλείνοντας τον 5ο μήνα ήταν 7660 kg, 66 cm και από τον προηγούμενο μήνα είχε πάρει 400 gr. Σε λίγες ημέρες θα πάμε στην παιδίατρο για νέα μέτρηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ένα γιο, 6 μηνών περίπου, τον οποίο θηλάζω. Στην αρχή δεν ξεκινήσαμε καλά όσον αφορά τον θηλασμό αλλά καταφέραμε και κόψαμε το συμπλήρωμα στον 1μιση μήνα. Η παιδίατρος μου - φανατικά υπέρ του θηλασμού - μου σύστησε κάψουλες fenugreek (1 την ημερα) τις οποίες παίρνω μέχρι σήμερα. Θα πρέπει να τις κόψω; Θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο θηλασμό;

 

Να σου ζήσει! Το συμπλήρωμα που πηρες δεν είχε καμία επίδραση στο θηλασμό οπότε μπορείς άνετα να το κόψεις, κανείς δεν θα καταλάβει τίποτα, τζάμπα το έπαιρνες. Για να σε βοηθήσει το συγκεκριμένο συμπλήρωμα στην παραγωγή γάλακτος, θα έπρεπε να παίρνεις τουλάχιστον 3 το 24ωρο.

 

Σημειωτέον ότι έχουμε ξεκινήσει το απόγευμα με κρέμα. Φοβήθηκα με όσα γράφεις στο forum για μαστίτιδες και αλλεργίες.

 

 

δεν κατάλαβα πού αναφέρεσαι

 

 

Υπάρχει περίπτωση να έχω δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο παιδί;

 

σαν τι πρόβλημα και πώς να το δημιούργησες;

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα,

μπορώ να σε ρωτήσω και εγώ κάτι ? Μπορώ να πάρω συμπληρώματα διατροφής τώρα που θηλάζω? Δηλαδή, εννοώ το EPRESAT που είναι φυτικό σιρόπι με συμπύκνωμα από χυμούς φρούτων αν δεν κάνω λάθος. Επίσης έχω κάνει και λίγο έρπητα στα χείλη εδώ και λίγες μέρες. Βάζω το compeed και περνάει σιγά σιγά.

Απλά επειδή εγώ στην εγκυμοσύνη είχα κυτταρομεγαλοϊό και φοβάμαι τον έρπητα γενικά. Προσπαθώ να χάσω και κανένα κιλό λόγω των πολλών που είμαι (118)

Γάλα έχω πολύ αλλά ανα 2-3 ημέρες της δίνω συμπλήρωμα 1 φορά 90 -120 ml. Γεννηθήκαμε 2700.

 

Σε ευχαριστώ θερμά

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πάρω συμπληρώματα διατροφής τώρα που θηλάζω? Δηλαδή, εννοώ το EPRESAT που είναι φυτικό σιρόπι με συμπύκνωμα από χυμούς φρούτων αν δεν κάνω λάθος.

Δεν είναι συμπύκνωμα από χυμούς φρούτων, είναι πολυβιταμινούχο σκεύασμα και είναι συμβατό με το θηλασμό.

 

Επίσης έχω κάνει και λίγο έρπητα στα χείλη εδώ και λίγες μέρες. Βάζω το compeed και περνάει σιγά σιγά.

Δεν πρέπει το μωρο να ακουμπήσει τον έρπη, κι αν εσύ τον αγγίξεις θα πρέπει να πλύνεις τα χέρια σου. Δεν υπάρχει κάτι άλλο ανησυχητικό.

 

Απλά επειδή εγώ στην εγκυμοσύνη είχα κυτταρομεγαλοϊό και φοβάμαι τον έρπητα γενικά.

Αν παίρνεις τις προφυλάξεις που πρέπει για τον έρπη δεν χρειάζεται ούτε να φοβάσαι, ούτε να ανησυχείς.

Ο κυτταρομεγαλοϊός πέρασε και δεν έχει σχέση με την παρούσα κατάσταση (προσπαθώ να καταλάβω γιατί τα έγραψες αυτά...)

 

Προσπαθώ να χάσω και κανένα κιλό λόγω των πολλών που είμαι (118)

Μπορείς να χάσεις όσα θέλεις! Πέρασε και από το τόπικ της Υγιεινής δια(σ)τροφής. :wink:

 

Γάλα έχω πολύ αλλά ανα 2-3 ημέρες της δίνω συμπλήρωμα 1 φορά 90 -120 ml.

Αφού έχεις πολύ γάλα γιατί εκθέτεις το μωρό στον κίνδυνο του να εμφανίσει το μωρό αλλεργίες; Το μωρό σε 2 μέρες θέλει περίπου 2 λίτρα γάλα, τι του προσφέρουν τα 100 ml;

 

 

Γεννηθήκαμε 2700.

:)

Θα ήταν καλό να έδινες περισσότερες πληροφορίες:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος -> 38η

Β. Το φύλο του βρέφους -> κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) -> ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. -> Ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. -> όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. -> έγινε έλεγχος για τον κυτταρομεγαλοϊό ( 2 ημέρες)

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες -> Δεν το ζύγισαν καμμία φορά εκτός από όταν γεννήθηκε(2700)(Μαιευτήριο Αλεξάνδρα)

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. -> κάθε 2-3 ώρες

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει -> σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα -> μόνο 90-120 ml ανά 2-3 ημέρες

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. -> όχι- μόνο στην 5η – 6η – 7η ημέρα και κατόπιν κάποιες ελάχιστες φορές (νύχτα ή και ημέρα που χρειάστηκε να το αφήσω σε κάποιον άλλο να το προσέχει)

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Ο 1ος παιδίατρος που ήταν ιδιώτης συμφώνησε με το γάλα που έδωσαν στο νοσοκομείο για συμπλήρωμα (Frisolac), αι ενώ το παιδί ενεργείτο κανονικά ξαφνικά άρχισε να έχει δυσκιολιότητα, μου συνέστησε κλύσμα, το έκανα αλλά το παιδί με το συμπλήρωμα που του έδινα 1 φορά την ημέρα έκανε και παλινδρομηση την νύχτα και με τρόμαζε. Το αλλάξαμε σε Frisolac comfort το οποίο δεν το έπινε με τίποτα. Τέλος, επειδή δεν μου άρεσε στην λγική ο ιδιώτης παιδίατρος απευθύνθηκα στο ΙΚΑ και η δημόσια παιδίατρος (σημειωτέον έχει και 4 παιδιά) μου συνέστησε το Milupa digestive comfort, το οποίο μου είπε να το δίνω μόνο αν πραγματικά το χρειάζεται το παιδί καθώς αναπτύσσεται κανονικότα. Και έτσι έγινε, σήμερα έχουμε φτάσει στον 5ο μήνα να πίνει αποκλειστικά το δικό μου εκτός μόνο που ανά 2-3 ημέρες πίνει και λίγο από το μπιμπερό και όχι όλο για να μαθαίνει το μπιμπερό. Επίσης, ο ιδιώτης μου είχε πει να πίνει και νερό με το 1ο γάλα που ανέφερε πιο πάνω. Σήμερα, εμείς δεν χρειάζεται να πίνουμε νερό όπως μας συνέστησε η δημόσια παιδίατρος καθώς φροντίζω να πίνω και εγώ αρκετό αλλά και το παιδί μου είπε ότι λαμβάνει τα υγρά που χρειάζεται από το γάλα. Επίσης, να αναφέρω ότι το Μιλούπα μου φαίνεται ότι μοιάζει με το μητρικό πιο πολύ και δεν αφήνει κατάλοιπα στο μπιμπερό. Και εμένα, στην Γερμανία πριν 35 χρόνια που ήμουν μωρό η μαμά μου Μιλούπα μου έδινε ως συμπλήρωμα. Επίσης η μαμά μου αξίξει να αναφέρω ότι θήλαζε στην μαμά της (γιαγιά μου) μέχρι τα 5 έτη……. Διέκοψε απλά μου είπε γιατί της είπε μια μέρα (η μαμά μου στην γιαγιά μου) πως δεν θέλει να πιεί άλλο γάλα γιατί θέλει να μείνει παραπάνω να παίξει με τα άλλο παιδιά. Και σήμερα ακόμα η μαμά μου την θυμάται αυτή την σκηνή……

 

 

 

Αγλαία,

καλημέρα!

 

Σε ευχαριστώ θερμά και πάλι ..... Είσαι πολύτιμη !!!!

 

Μελισσάνθη

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος -> 38η

Β. Το φύλο του βρέφους -> κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) -> ΚΤ(προσπαθούσα 15 ώρες και ήταν τυλιγμένη στον ομάλιο λώρο)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. -> Ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. -> όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. -> έγινε έλεγχος για τον κυτταρομεγαλοϊό ( 2 ημέρες)

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες -> Δεν το ζύγισαν καμμία φορά εκτός από όταν γεννήθηκε(2700)(Μαιευτήριο Αλεξάνδρα)

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. -> κάθε 2-3 ώρες

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει -> σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα -> μόνο 90-120 ml ανά 2-3 ημέρες

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. -> όχι- μόνο στην 5η – 6η – 7η ημέρα και κατόπιν κάποιες ελάχιστες φορές (νύχτα ή και ημέρα που χρειάστηκε να το αφήσω σε κάποιον άλλο να το προσέχει)

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Ο 1ος παιδίατρος που ήταν ιδιώτης συμφώνησε με το γάλα που έδωσαν στο νοσοκομείο για συμπλήρωμα (Frisolac), αι ενώ το παιδί ενεργείτο κανονικά ξαφνικά άρχισε να έχει δυσκιολιότητα, μου συνέστησε κλύσμα, το έκανα αλλά το παιδί με το συμπλήρωμα που του έδινα 1 φορά την ημέρα έκανε και παλινδρομηση την νύχτα και με τρόμαζε. Το αλλάξαμε σε Frisolac comfort το οποίο δεν το έπινε με τίποτα. Τέλος, επειδή δεν μου άρεσε στην λγική ο ιδιώτης παιδίατρος απευθύνθηκα στο ΙΚΑ και η δημόσια παιδίατρος (σημειωτέον έχει και 4 παιδιά) μου συνέστησε το Milupa digestive comfort, το οποίο μου είπε να το δίνω μόνο αν πραγματικά το χρειάζεται το παιδί καθώς αναπτύσσεται κανονικότα. Και έτσι έγινε, σήμερα έχουμε φτάσει στον 5ο μήνα να πίνει αποκλειστικά το δικό μου εκτός μόνο που ανά 2-3 ημέρες πίνει και λίγο από το μπιμπερό και όχι όλο για να μαθαίνει το μπιμπερό. Επίσης, ο ιδιώτης μου είχε πει να πίνει και νερό με το 1ο γάλα που ανέφερε πιο πάνω. Σήμερα, εμείς δεν χρειάζεται να πίνουμε νερό όπως μας συνέστησε η δημόσια παιδίατρος καθώς φροντίζω να πίνω και εγώ αρκετό αλλά και το παιδί μου είπε ότι λαμβάνει τα υγρά που χρειάζεται από το γάλα. Επίσης, να αναφέρω ότι το Μιλούπα μου φαίνεται ότι μοιάζει με το μητρικό πιο πολύ και δεν αφήνει κατάλοιπα στο μπιμπερό. Και εμένα, στην Γερμανία πριν 35 χρόνια που ήμουν μωρό η μαμά μου Μιλούπα μου έδινε ως συμπλήρωμα. Επίσης η μαμά μου αξίξει να αναφέρω ότι θήλαζε στην μαμά της (γιαγιά μου) μέχρι τα 5 έτη……. Διέκοψε απλά μου είπε γιατί της είπε μια μέρα (η μαμά μου στην γιαγιά μου) πως δεν θέλει να πιεί άλλο γάλα γιατί θέλει να μείνει παραπάνω να παίξει με τα άλλο παιδιά. Και σήμερα ακόμα η μαμά μου την θυμάται αυτή την σκηνή……

 

 

 

Αγλαία,

καλημέρα!

 

Σε ευχαριστώ θερμά και πάλι ..... Είσαι πολύτιμη !!!!

 

Μελισσάνθη

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες -> Δεν το ζύγισαν καμμία φορά εκτός από όταν γεννήθηκε(2700)(Μαιευτήριο Αλεξάνδρα)

Τα μωρά σε αυτή την ηλικία πρέπει να ζυγίζονται κάθε μήνα. Δεν μπορώ να σου δώσω καμία αξιόπιστη συμβουλή αν δεν γνωρίζω την ανάπτυξη του παιδιού.

 

Και έτσι έγινε, σήμερα έχουμε φτάσει στον 5ο μήνα να πίνει αποκλειστικά το δικό μου εκτός μόνο που ανά 2-3 ημέρες πίνει και λίγο από το μπιμπερό και όχι όλο για να μαθαίνει το μπιμπερό.

Για το μωρό δεν είναι απαραίτητο να μάθει το μπιμπερό. Αν πιστεύεις ότι αυτό είναι το καλύτερο για σας, μπορείς να συνεχίσεις έτσι όπως σας βολεύει.

 

Επίσης, να αναφέρω ότι το Μιλούπα μου φαίνεται ότι μοιάζει με το μητρικό πιο πολύ και δεν αφήνει κατάλοιπα στο μπιμπερό.

Το μιλούπα όπως και κάθε άλλο γάλα σε σκόνη είναι αγελαδινό και δεν μπορεί να μοιάζει με το μητρικό από καμία άποψη. Οι πρωτεΐνες που περιέχει είναι του αγελαδινού γάλακτος, τα λιπαρά είναι φυτικά, τα σάκχαρα και τα πρόσθετα είναι σχεδόν τα ίδια.

 

 

Και εμένα, στην Γερμανία πριν 35 χρόνια που ήμουν μωρό η μαμά μου Μιλούπα μου έδινε ως συμπλήρωμα.

και γι αυτό θεωρείς ότι πρέπει να χρησιμοποιείς τέτοια προϊόντα;

Προσπαθώ να καταλάβω το τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα αλλά ομολογώ ότι δεν τα καταφέρνω, παίρνω διφορούμενα μηνύματα.

 

Επίσης η μαμά μου αξίξει να αναφέρω ότι θήλαζε στην μαμά της (γιαγιά μου) μέχρι τα 5 έτη……. Διέκοψε απλά μου είπε γιατί της είπε μια μέρα (η μαμά μου στην γιαγιά μου) πως δεν θέλει να πιεί άλλο γάλα γιατί θέλει να μείνει παραπάνω να παίξει με τα άλλο παιδιά. Και σήμερα ακόμα η μαμά μου την θυμάται αυτή την σκηνή……

Θα ήθελα να καταλάβω αν αυτό για σένα είναι θετικό και θα ήθελες να το ζήσεις με το παιδί σου ή θα προτιμούσες να το αποφύγεις.

 

Θα σου συνιστούσα να ζυγίσεις το μωρό και να το παρακολουθει πιο τακτικά κάποιος γιατρός.

 

Καλή συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία μου

σε ευχαριστώ και πάλι.

Στο βάρος του μωρού ήθελα να πώ ότι δν το ζύγισαν κατά την έξοδο από το νοσοκομείο. Τον υπόλοιπο καιρό το ζύγιζα κανονικά είχα και τον ζυγό στο σπίτι για 3 μήνες και σήμερα μου το ζυγίζουν κάθε μήνα που πάμε στον γιατρό. Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβ,θέλεις όλες τις ζυγίσεις που σημειώνουν στο βιβλιάριο υγείας ? Ανά μήνα?

Επίσης, δεν θεωρώ ότι το Μιλούπα μοιάζει με το μητρικό απλά συγκριτικά με το Φριζολάκ βλέπω ότι το μωρό το δέχτηκε καλύτερα. Άσε που δεν κατέβαινε απο την θηλή του μπιμπερό και το έδινα κάθε ημέρα και έβλεπα το μωρό να δυσανασχετεί,να έχει αέρια και να σφίγγεται και να μην ξέρω τι να κάνω. Τώρα με το Μιλούπα βλέπω διαφορά καθώς το μωρό ενεργείται κανονικά 2 φορές την μέρα και δεν χρειάζεται να του το δίνω κάθε μέρα παρά μόνο έτσι κάθε 2-3 ημέρες και μάλλον θα το σταματήσω απο τον 6ο μήνα καθώς θα ξεκινήσω τα φρούτα και το ρυζάλευρο, κρατώντας αποκλειστικά τον θηλασμό μέχρι το έτος και μετά θα του δίνω κατσικίσιο καθώς η μαμά μου έχει κατσικούλες και με αυτές μας μεγάλωσε.

 

Για την μαμά μου δεν είπα ότι έτσι πρέπει να γίνει και σήμερα απλά το ανέφερα καθώς η μαμά μου γεννήθηκε το 1942, στην περίοδο της κατοχής και ίσως επειδή τότε ήταν και δύσκολα αλλά καθώς ήταν το 2ο και τελευταίο παιδί το διηγούμαστε σήμερα με αστεϊσμό καθώς δυσκολεύονται πολλές μητέρες να θηλάσουν φοβούμενες μήπως και χαλάσει το στήθος τους. Η γιαγιά μου σε πληροφορώ ότι έκανε το 1ο παιδί στα 37 το 2ο στα 42 και θήλαζε λοιπόν μέχρι τα 45 σύμφωνα με τα λεγόμενα της μαμάς μου. Έφυγε πέρσι ακριβώς 1 χρόνο πριν γεννήσω την μπεμπα μου και προλάβει να την δει. Ήταν μόλις 107 ετών και πολύ όμορφη γυναίκα μέχρι τέλους.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και την φιλότιμη προσπάθεια που καταβάλεις για την ενίσχυση του Θηλασμού. Είναι η ομορφότερη εμπείρία και ευλογία σε μια γυναίκα με το που γίνεται μητέρα.

Και εγώ δεν ήξερα στις πρώτες μέρες που γέννησα και μετά διαβάζοντας πολλές από τις συζητήσεις σου κατέληξα να αποκλείσω τον ιδιώτη που μου συνέστηνε να άλλάζω τα γάλατα για να τα δοκιμάζω στο παιδί ενώ η παιδίατρος του ΙΚΑ που είναι και η ίδια μάνα με 4 παιδιά με ώθησε στο να θηλάζω περισσότερο και με τον σωστό τρόπο παρά να δοκιμάζω γάλατα στο παιδί μου. Και μου έδωσε ένα πιο αξιόπιστο τουλάχιστον γάλα αν το χρειάζομαι όπως μου είπε.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι

Μελισσάνθη

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Στο βάρος του μωρού ήθελα να πώ ότι δν το ζύγισαν κατά την έξοδο από το νοσοκομείο. Τον υπόλοιπο καιρό το ζύγιζα κανονικά είχα και τον ζυγό στο σπίτι για 3 μήνες και σήμερα μου το ζυγίζουν κάθε μήνα που πάμε στον γιατρό. Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβ,θέλεις όλες τις ζυγίσεις που σημειώνουν στο βιβλιάριο υγείας ? Ανά μήνα?

 

Όλες τις ζυγίσεις με τις ημερομηνίες.

(και τρόμαξα!)

 

κρατώντας αποκλειστικά τον θηλασμό μέχρι το έτος και μετά θα του δίνω κατσικίσιο καθώς η μαμά μου έχει κατσικούλες και με αυτές μας μεγάλωσε.

:? δηλαδή θεωρείς ότι το κατσικίσιο είναι καλύτερο από το ανθρώπινο;

 

 

Για την μαμά μου δεν είπα ότι έτσι πρέπει να γίνει και σήμερα

Αχ, δεν καταλαβαίνεις τι ρωτώ. Η ερώτηση ήταν απλώς για να καταλάβω τι θέλεις να κάνεις εσύ με το παιδάκι σου και να σου δώσω κατάλληλες οδηγίες.

 

Μάλλον έχεις μπερδευτεί αρκετά. Για τον άνθρωπο είναι φυσιολογικό να πίνει μόνο το γάλα της μαμάς του, το ίδιο και για κάθε άλλο είδος!

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει ότι είναι καλό να θηλάζουμε τα μικρά μας για τουλάχιστον 2 χρόνια και πέρα από αυτό όσο είναι αμοιβαία επιθυμητό απο τη μητέρα και το παιδί.

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων

 

aappolicy.aappublications.org/cgi/reprin...atrics;115/2/496.pdf

 

Breastfeeding

should be continued for at least the first year of

life and beyond for as long as mutually desired

by mother and child.185

 

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

 

και το επαναλαμβάνω και στα ελληνικά:

ο θηλασμός διαρκεί τουλάχιστον ένα χρόνο

 

και δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι είναι επιβλαβής στον τρίτο χρόνο ή μετά από αυτόν

 

 

απλά το ανέφερα καθώς η μαμά μου γεννήθηκε το 1942, στην περίοδο της κατοχής και ίσως επειδή τότε ήταν και δύσκολα

δεν το έκαναν μόνο στα δύσκολα! ήταν φυσιολογικό κι εξακολουθεί να είναι! :)

τυχερή η μαμά σου!

 

αλλά καθώς ήταν το 2ο και τελευταίο παιδί το διηγούμαστε σήμερα με αστεϊσμό καθώς δυσκολεύονται πολλές μητέρες να θηλάσουν φοβούμενες μήπως και χαλάσει το στήθος τους.

:lol: Εδώ γελάμε κι εμείς που επίσης θηλάσαμε πολλά χρόνια!

 

Η γιαγιά μου σε πληροφορώ ότι έκανε το 1ο παιδί στα 37 το 2ο στα 42 και θήλαζε λοιπόν μέχρι τα 45 σύμφωνα με τα λεγόμενα της μαμάς μου.

Μάλλον εννοείς μέχρι τα 47 (πώς αλλιώς να βγούνε τα 5 χρόνια;)

Πες μας λοιπόν πόσα χρόνια συνολικά θήλασε η γιαγιά σου!

 

Έφυγε πέρσι ακριβώς 1 χρόνο πριν γεννήσω την μπεμπα μου και προλάβει να την δει.

Ήταν μόλις 107 ετών και πολύ όμορφη γυναίκα μέχρι τέλους.

Να έχετε τα χρόνια της, την ομορφιά της και τη σοφία της! :)

 

 

Και εγώ δεν ήξερα στις πρώτες μέρες που γέννησα και μετά διαβάζοντας πολλές από τις συζητήσεις σου κατέληξα να αποκλείσω τον ιδιώτη που μου συνέστηνε να άλλάζω τα γάλατα για να τα δοκιμάζω στο παιδί ενώ η παιδίατρος του ΙΚΑ που είναι και η ίδια μάνα με 4 παιδιά με ώθησε στο να θηλάζω περισσότερο και με τον σωστό τρόπο παρά να δοκιμάζω γάλατα στο παιδί μου.

Τυχερή ήσουν! οι περισσότερες μάνες παιδίατροι αποθηλάζουν πολύ γρήγορα και τα δικά τους παιδιά και των μητέρων που υποτίθεται υποστηρίζουν. Ευτυχώς υπάρχουν και λίγες που χαλάνε την πιάτσα!

:)

Link to comment
Share on other sites

melisanthi, αν κατάλαβα καλά, δίνεις το ξένο γάλα κάθε 2-3 μέρες, για να ενεργείται το μωρό; Αν είναι κάτι τέτοιο, δεν χρειάζεται. Ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά μπορεί να περάσει πολλές μέρες, χωρίς να κάνει κακά, είναι φυσιολογικό, αρκεί τα κακά να είναι μαλακά και το μωρό να μην υποφέρει. Είναι πολύ σπάνιο να έχει δυσκοιλιότητα ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά και μια αιτία μπορεί να είναι ότι η μαμά παίρνει συμπλήρωμα σιδήρου.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...