Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

 

Κριστίνα μου είσαι θησαυρός. σε ευχαριστώ πολύ για όλα. το κακό είναι (και γιαυτό ανησύχησα και αγχώθηκα ότι ζύγισα το παιδί την 8η μέρα και δείχνει όχι μόνο να μην έχει πάρει αλλά ότι ακόμα έχανε. γιαυτό μου είπε η παιδίατρος που είναι και αυτή υπέρ του θηλασμού (έχει τρία παιδιά τα οποία θήλασε αποκλειστικά) να το ζυγίσουμε αύριο και να δούμε τι γίνεται. αυτό με αγχώνει, όχι τόσο ότι δεν ανάκτησε το βάρος του αλλά αν ακόμα χάνει δεν έχω περιθώριο.......

 

θεωρώ ότι έχει να κάνει με τις αποκλείσεις στις ζυγαριές. οι ζυγίσεις πρέπει να γίνονται όπως σου είπα. Με τις πάνες που βρέχει και λερώνει το παιδί δεν γίνεται να χάνει βάρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψάχνοντας για φυσικά καλλυντικά για το μωράκι μου σε καλύτερες τιμές απόσο τα παίρνω εδώ ανακάλυψα το www.iherb.com. Έχει μεγάλη ποικιλία σε φυσικά και όχι μόνο. Για να μην τα πολυλογώ να σας πω ότι μία κρέμα που έχει εδώ 18 € την βρίσκω στο σάιτ με 8€ (της Weleda).

 

Τα μεταφορικά είναι μόλις $4. Στην πρώτη αγορά δίνεται έκπτωση $5 με εκπτωτικό κουπόνι που σας ζητείτε όταν κάνετε παραγγελία. (Μου έδωσαν κωδικό κουπονιού FON795, για όποια ενδιαφερθεί).

 

Από το ίδιο κατάστημα αγόρασα και τα συμπληρώματα διατροφής που παίρνω για την αύξηση παραγωγής γάλακτος. Η διαφορά στης τιμές τους είναι τρελή! Δλδ, παίρνω:

Fenugreek ( http://www.iherb.com/Nature-s-Way-Fenugreek-Seed-610-mg-180-Capsules/4217?at=0 ). Παίρνω αυτό αντί της Solgar που μας δίνουν στην Ελλάδα στο ένα τρίτο της τιμής και για 3 φορές περισσότερες δόσεις (2 κάψουλες αντί 3 για τα ίδια mg και εχει 180 κάψουλες αντί 100).

Και μαγιά μπύρας (http://www.iherb.com/Now-Foods-Brewer-s-Yeast-10-Grain-650-mg-500-Tablets/427?at=0 ), πάλι αντί της Solgar λίγο λιγότερο από την μισή τιμή και για διπλάσιος καιρός (3 ταμπλέτες αντί 4 για τα ίδια mg και εχει 500 ταμπλέτες αντί 250).

Αρκεί να ψάξουμε λίγο την περιεκτικότητα του φυτού στο κάθε σκεύασμα και να διαλέξουμε αυτό που μας ενδιαφέρει.

 

Και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας, μην μας πιάσουν κορόιδα!

age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα.

υπάρχει περίπτωση η τριγωνέλλα να έχει παρενέργειες άσχημες στο μωρό;;; το ξέρω ότι η κριστινα και amaretto θα με μαλώσετε αλλά επειδή προχτές αισθάνθηκα ότι δεν είχα γάλα και έτσι...από ανασφάλεια είπα να πάρω λίγη, σε σπόρους για μια δυο μέρες να δω τι γίνεται, ήπια το ρόφημα 3 φορές (1 ημερα). το μωρό την επόμενη μέρα (χτες) είχε λίγο αιματάκι στο στόμα του!!!!!!!!!!!!!

περιττό να σας πω τι έπαθα....πήρα την παιδίατρο, μου είπε ότι ίσως πλήγωσε το στόμα του με τα νύχια του και να το παρακολουθώ. μετά είδα και βλέννες στα κακά του και πήγε το μυαλό μου και στην τριγωνέλλα. επέμεινα στην παιδίατρο και θα έρθει σήμερα να τον δει.

γενικά έχει και πολλά πονάκια στην κοιλιά και αέρια...

είμαι μες στο άγχος..

μέχρι τώρα τα πηγαίναμε πολύ καλά. παίρνει κάθε βδομάδα 400γρ.

πέστε καμιά ιδέα...

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν μαλώνουμε κανέναν βρε! (400γρ την εβδομάδα, δηλαδή πάνω από το διπλάσιο του μέσου όρου, ε; Και ανασφάλεια, ε; ) Απλά να σου πω ότι η υπερπαραγωγή είναι πιο δύσκολο πρόβλημα από την αύξηση της παραγωγής ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης. Μην ξαναπάρεις συμπληρώματα αύξησης. Παρατήρησε λίγες μέρες τα συμπτώματα, να δεις αν θα υποχωρήσουν.

Το αίμα στο στόμα μπορεί να έγινε όντως από νύχια ή μήπως έχεις εσύ καμιά μικρή πληγή στις θηλές;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα: δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά αφού πήρα προχτές τριγωνέλλα, χτες είχα πολύ γάλα, το στήθος συνέχεια γεμάτο...

είναι τυχαίο ή μπορεί όντως η τριγωνέλλα να εχει τόσο γρήγορα αποτελέσματα;; σήμερα (χτες δεν πήρα) έχω λιγότερο από χτες. κανονικά, σαν τις προηγούμενες μέρες.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλημέρα.

υπάρχει περίπτωση η τριγωνέλλα να έχει παρενέργειες άσχημες στο μωρό;;; το ξέρω ότι η κριστινα και amaretto θα με μαλώσετε αλλά επειδή προχτές αισθάνθηκα ότι δεν είχα γάλα και έτσι...από ανασφάλεια είπα να πάρω λίγη, σε σπόρους για μια δυο μέρες να δω τι γίνεται, ήπια το ρόφημα 3 φορές (1 ημερα). το μωρό την επόμενη μέρα (χτες) είχε λίγο αιματάκι στο στόμα του!!!!!!!!!!!!!

περιττό να σας πω τι έπαθα....πήρα την παιδίατρο, μου είπε ότι ίσως πλήγωσε το στόμα του με τα νύχια του και να το παρακολουθώ. μετά είδα και βλέννες στα κακά του και πήγε το μυαλό μου και στην τριγωνέλλα. επέμεινα στην παιδίατρο και θα έρθει σήμερα να τον δει.

γενικά έχει και πολλά πονάκια στην κοιλιά και αέρια...

είμαι μες στο άγχος..

μέχρι τώρα τα πηγαίναμε πολύ καλά. παίρνει κάθε βδομάδα 400γρ.

πέστε καμιά ιδέα...

 

Θα ξεκινήσω το μάλωμα εγώ μια και σε είδα πρώτη (amaretto μόλις μπεις να το κάνεις και εσύ):lol:

Το μωρό σου τρωει για δυο μωρά!!!!!!

Βάζει βάρος σε μια εβδομάδα που τα μωρά βάζουν σε δυο και λέμε ότι το βάρος τους παει πάρα πολύ καλά.!!!!!!

Το θέμα σου είναι η διαχείρηση της μεγάλης παραγωγής

Το συμπλήρωμα να το κόψεις άμεσα και να το βγάλεις γενικά από το μυαλό σου άμεσα

Θα δημιουργήσεις πρόβλημα στον εαυτό σου (πέτρωμα - μαστίτιδα)

αλλά και στο έντερο του μωρού

Η βλέννα παραπέμπει σε αλλεργία/δυσανεξία στην πρωτείνη αγελαδινού δεν την είδες πρώτη φορά τώρα αλλά και πιο πριν.

κόψε τα γαλακτοκομικά για 1 μήνα τουλάχιστον

Στις 10 μέρες οι βλέννες θα πρέπει να υποχωρήσουν αλλά και γενικά θα βλέπεις βελτίωση στη συμπεριφορά του μωρού

Προσπάθησε να ακολουθείς αυτό εδώ

  • Aim for frequent breastfeeding, whenever baby cues to feed. These smaller, more frequent feedings can be easier to digest.
  • Try positioning baby in a semi-upright or sitting position when breastfeeding, or recline back so that baby is above and tummy-to-tummy with mom. See this information on upright nursing positions.
  • For fussy, reluctant feeders, try lots of skin to skin contact, breastfeeding in motion (rocking, walking), in the bath or when baby is sleepy.
  • Ensure good latch to minimize air swallowing.
  • Allow baby to completely finish one breast (by waiting until baby pulls off or goes to sleep) before you offer the other. Don't interrupt active suckling just to switch sides. Switching sides too soon or too often can cause excessive spitting up (see Too Much Milk?). For babies who want to breastfeed very frequently, try switching sides every few hours instead of at every feed.
  • Encourage non-nutritive/comfort sucking at the breast, since non-nutritive sucking reduces irritation and speeds gastric emptying.
  • Avoid rough or fast movement or unnecessary jostling or handling of your baby right after feeding. Baby may be more comfortable when help upright much of the time. It is often helpful to burp often.
  • As always, watch your baby and follow his cues to determine what works best to ease the reflux symptoms.

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΆΡΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑΤΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!:D(το λεω με αγάπη)

ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

 

Για το fenugreek που ρώτησες πιθανές παρενέργεις στο μωρό είναι αυτές

 

Possible side effects for baby

Most of the time, baby is unaffected by mom's use of fenugreek (except that more milk is usually available). Sometimes baby will smell like maple syrup, too (just like mom). However, some moms have noticed that baby is fussy and/or has green, watery stools when mom is taking fenugreek and the symptoms go away when mom discontinues the fenugreek.

Fenugreek can cause GI symptoms in mom (upset stomach, diarrhea), so it's possible for it to cause GI symptoms in baby too. Also anyone can have an allergic reaction to any herb, and fenugreek allergy, though rare, has been documented.

Another reason for these types of symptoms --and perhaps more likely than a reaction to the herb-- may be that mom's supply has increased due to the fenugreek and the symptoms are those of oversupply, where baby is getting too much foremilk. Fussiness, gas and green watery stools are classic symptoms of an overabundant milk supply.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα: δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά αφού πήρα προχτές τριγωνέλλα, χτες είχα πολύ γάλα, το στήθος συνέχεια γεμάτο...

είναι τυχαίο ή μπορεί όντως η τριγωνέλλα να εχει τόσο γρήγορα αποτελέσματα;; σήμερα (χτες δεν πήρα) έχω λιγότερο από χτες. κανονικά, σαν τις προηγούμενες μέρες.

 

ΑΠΛΑ ΕΙΧΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΆΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ!:D

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΣΤΙΝΑ, εννοείς ότι πέρασα απαρατήρητη; :shock::shock::lol::lol:

 

Οχι απλά μεχρι να γράψω εγώ το σεντονι και να ξεπετάξω 3 τηλεφωνικές γραμμές "μάλωσες" πρώτη.......:lol:

όσο για το απαρατήρητη ;):lol: χμ έχουμε πολλά να κουβεντιάσουμε κυρία μου (ξέρεις εσύ..... υπάρχεις -δεν υπάρχεις ?????? κλπ....):lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!

Επεσα τυχαια σε αυτο το θεμα(ειναι τοσα τα θεματα και ο χρονος μας τοσο λιγος) και μιας που σε λιγο καιρο θα γεννησω το δευτερο παιδακι ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα.

Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη θηλασα το μωρακι μου για 7 περιππου μηνες χωρις προβληματα.

Τα συμπληρωματα για το γαλα ομολογω οτι μολις τωρα τα εμαθα απο αυτο το τοπικ.Δεν ειχα ιδεα οτι μπορει να υπαρχουν.

Οποτε θα ηθελα να ρωτησω εσας που πιθανον τα εχετε χρησιμοποιησει αν σας ωφελησαν και αν κανει να τα παιρνουμε τελικα.

Το μονο προβλημα που ειχα οταν θηλαζα το πρωτο παιδι ηταν που μου επεφταν τα μαλλια.Αλλα μιλαμε για τουφες!!Δεν ηξερα τι να κανω και ετσι εκανα υπομονη νομιζοντας οτι δεν μπορω να παιρνω τιποτα.

Ξερετε λοιπον αν υπαρχει κατι που μπορω να παιρνω για αυτο το θεμα?

Επισης ειχα παρατηρησει γενικοτερα οτι ειχαν μειωθει οι τριχες στο σωμα μου.πχ. στις μασχαλες τις ξυριζα μια φορα την εβδομαδα και αν...η στα ποδια αργουσαν πολυ να βγουν.Αυτο βεβαια καλο ηταν.Δεν μπορω να πω οτι με χαλαγε αλλα οσον αφορα τα μαλλια ηταν σοβαρο το προβλημα.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ.

και δε με πειράζει καθόλου να με μαλώνετε, το αντίθετο μάλιστα, μου δείχνει ότι με προσέχετε και πραγματικά έτσι αισθάνομαι: ασφάλεια μαζί σας και χαλαρώνω γιατί νιώθω όταν έχω θέμα ότι θα το πω στις "φίλες" μου στο parents και όλο και κάπως θα με βοηθήσουν ή έστω θα μου σταθούν. σας ευχαριστώ γιαυτό γιατί για μένα είναι σπάνιο και σπουδαίο.

λοιπόν: ήρθε η παιδίατρος και με πέτυχε πάνω στο θηλασμό όπου το μωρό μου (όπως τις περισσότερες φορές όταν θηλάζει) έκλαιγε πάνω στο στήθος, τον σήκωνα, τον ξαναέβαζα κ.ο.κ....

την προβλημάτισε και με ρώτησε διάφορα και μου είπε ότι το ποιο πιθανό είναι να είναι ΓΟΠ και μάλλον του επιστρέφει γάλα και τον καίει το στομαχάκι του. και μου είπε να δοκιμάσουμε ένα σιρόπι, δε θυμάμαι την ονομασία..

τον ζυγίσαμε και έδειξε ότι πήρε σε 6 μέρες 240 αλλά ήταν φαγωμένος τώρα, θα τον ζυγίσω και αύριο που είναι το τακτικό ζύγισμα νηστικό και θα δω...

αν κόψουμε πχ 60-70γρ επειδή ήταν φαγωμένος δεν είναι μεγάλη η πτώση ανάπτυξης;; μπορεί να είναι μέσα στα φυσιολογικά αλλά τόση διαφορά;; βέβαια επειδή συχνά κλαίει στο στήθος τον σηκώνω να ηρεμήσει και αποκοιμιέται και νιώθω ότι δεν χόρτασε και αν δεν πονούσε και έκλαιγε θα έπινε κιαλλο. τι λέτε;;

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αστέρι2, να διαβάσεις οπωσδήποτε το τόπικ για την ΓΟΠ (τα πρώτα ποστ κυρίως).

Για το ζύγισμα, δεν έχει τόση σημασία το παίξιμο αυτό με το χορτάτος-νηστικός, απλώς δεν πανικοβαλλόμαστε. Το μωρό σου να το ξαναζυγίσεις σε έναν μήνα.

Για το ότι κλαίει συχνά στο στήθος, μήπως συντρέχουν κι άλλοι λόγοι; Μήπως έχεις έντονη ροή;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα που ειχα οταν θηλαζα το πρωτο παιδι ηταν που μου επεφταν τα μαλλια

.

Αυτό συμβαίνει συχνά και δεν εχει να κάνει με το θηλασμό αλλά με την εγκυμοσύνη και τα επιπεδα οιστρογονων.

Για 9 μήνες τα οιστρογόνα είναι σε πολυ υψηλά επίπεδα με απτέλεσμα να μπλοκάρουν τη διαδικασία φυσικής απώλειας μαλλιών, οπότε μόλις γέννησης σου έπεσαν μαζεμένες όλες οι τρίχες που δεν είχαν πέσει τους 9 μήνες

Βάλε τώρα ότι παίρνουμε και συμπλρηώματα σιδήρου (κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης) που φουντώνουν το μαλλί και σκέψου πόσα μαλλιά πρέπει να πέσουν μετά τον τοκετό.:-D

Δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να παίρνουμε κάτι για αυτό μιας και είναι στα φυφισολογικά.

Γενικά αποφεύγουμε ότι μπορούμε να αποφύγουμε σε συμπλήρωμα

Ακόμα και τα συμπληρώματα αύξησης γαλουχίας τα παίρνουμε μόνο όταν υπάρχουν ενδείξεις υποπαραγωγής.

Επισης ειχα παρατηρησει γενικοτερα οτι ειχαν μειωθει οι τριχες στο σωμα μου.πχ. στις μασχαλες τις ξυριζα μια φορα την εβδομαδα και αν...η στα ποδια αργουσαν πολυ να βγουν.Αυτο βεβαια καλο ηταν.Δεν μπορω να πω οτι με χαλαγε αλλα οσον αφορα τα μαλλια ηταν σοβαρο το προβλημα.

 

Και αυτό είναι οκ μιας και τα επίπεδα ανδρογόνων μειώνονται κατα τη διάρκεια θηλασμού....

Με το καλό να έρθει το νινι:D

Link to comment
Share on other sites

Αστέρι2, να διαβάσεις οπωσδήποτε το τόπικ για την ΓΟΠ (τα πρώτα ποστ κυρίως).

Για το ζύγισμα, δεν έχει τόση σημασία το παίξιμο αυτό με το χορτάτος-νηστικός, απλώς δεν πανικοβαλλόμαστε. Το μωρό σου να το ξαναζυγίσεις σε έναν μήνα.

Για το ότι κλαίει συχνά στο στήθος, μήπως συντρέχουν κι άλλοι λόγοι; Μήπως έχεις έντονη ροή;

 

για την έντονη ροή κάποιες φορές ίσως ισχύει γιατί ας πούμε χτες που ήταν πολύ γεμάτο το στήθος και έκλαιγε έβλεπα ότι του έτρεχε και έξω από το στόμα λόγω ροής. σήμερα όμως που με είδε και η παιδίατρος δεν νομίζω να ήταν αυτό γιατί το στήθος μου δεν ήταν πολύ γεμάτο και πάλι έκλαιγε. για το ζύγισμα η παιδίατρος μου έχει πει να τον ζυγίζω κάθε βδομάδα (σάββατο τον ζυγίζω) και μου είπε να τον ξαναζυγίσω αύριο νηστικό όπως το κάνω. λες ότι είναι θέμα αυτή η διαφορά; την παιδίατρο που ρώτησα μου είπε ότι η φύση μπορεί να το κάνει αυτό για να έρθουν τα πράγματα σε μια ισορροπία γιατί και τα 400γρ/βδομάδα δεν είναι τα φυσιολογικά.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό συμβαίνει συχνά και δεν εχει να κάνει με το θηλασμό αλλά με την εγκυμοσύνη και τα επιπεδα οιστρογονων.

Για 9 μήνες τα οιστρογόνα είναι σε πολυ υψηλά επίπεδα με απτέλεσμα να μπλοκάρουν τη διαδικασία φυσικής απώλειας μαλλιών, οπότε μόλις γέννησης σου έπεσαν μαζεμένες όλες οι τρίχες που δεν είχαν πέσει τους 9 μήνες

Βάλε τώρα ότι παίρνουμε και συμπλρηώματα σιδήρου (κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης) που φουντώνουν το μαλλί και σκέψου πόσα μαλλιά πρέπει να πέσουν μετά τον τοκετό.:-D

Δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να παίρνουμε κάτι για αυτό μιας και είναι στα φυφισολογικά.

Γενικά αποφεύγουμε ότι μπορούμε να αποφύγουμε σε συμπλήρωμα

Ακόμα και τα συμπληρώματα αύξησης γαλουχίας τα παίρνουμε μόνο όταν υπάρχουν ενδείξεις υποπαραγωγής.

 

 

Και αυτό είναι οκ μιας και τα επίπεδα ανδρογόνων μειώνονται κατα τη διάρκεια θηλασμού....

Με το καλό να έρθει το νινι:D

 

και εμενα οι τριχες μειωθηκαν στα ποδια και στις μασχαλες εχω ελαχιστες αλλα και στο προσωπο ευτυχως γιατι κανω θεραπεια με λειζερ αλλα λογικα οταν σταματησω το θηλασμο θα αυξηθουν;;;:?:???::?:???::?

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση της τριχοφυϊας σε πόδια και χέρια, αν και επιθυμητή, δεν είναι πάντα καλό σημάδι γιατί συσχετίζεται με adrenal fatigue (δεν έχω ιδέα πως μεταφράζεται στα ελληνικά!).

 

Ένας γερός οργανισμός φροντίζει να υπάρχει τριχοφυϊα σ' αυτά τα μέρη, οπότε αν προσέξατε μείωση τότε θα πρέπει να προσέξετε τη διατροφή σας και να πάρετε συμπληρώματα διατροφής μέχρι να επανέλθει το σώμα σας σε ισορροπία.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω διαβάσει, είναι προτιμότερο οποιαδήποτε μόνιμη τριχοεπέμβαση, όπως το laser, να γίνεται έξι μήνες μετά τον τοκετό, ώστε οι ορμόνες να έχουν επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα.

 

Και ένα λινκ για την απώλεια των μαλλιών μετά τον τοκετό:

http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/hairloss.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αστέρι2, να διαβάσεις οπωσδήποτε το τόπικ για την ΓΟΠ (τα πρώτα ποστ κυρίως).

Για το ζύγισμα, δεν έχει τόση σημασία το παίξιμο αυτό με το χορτάτος-νηστικός, απλώς δεν πανικοβαλλόμαστε. Το μωρό σου να το ξαναζυγίσεις σε έναν μήνα.

Για το ότι κλαίει συχνά στο στήθος, μήπως συντρέχουν κι άλλοι λόγοι; Μήπως έχεις έντονη ροή;

 

amaretto,

ακολούθησα τη συμβουλή σου και διάβασα για την ΓΟΠ. Νομίζω ότι με αφορά άμεσα γιατί η παιδίατρος μου είπε ότι 99,99% έχει το παιδί μου ΓΟΠ και μάλιστα χτες περάσαμε μια πολύ δύσκολη μέρα, κλάμα κτλ. μου φαίνεται ότι το παιδί δεν τρώει τόοοσο πολύ όσο έτρωγε και φοβάμαι μήπως λόγω αυτού μου μειωθεί και η παραγωγή. ισχύει κάτι τέτοιο; δηλαδή επειδή πονάει, δεν τρώει πολύ και έτσι μειώνεται και η παραγωγή. για να μην είμαι σε άσχετο θέμα και μπερδεύω και τους άλλους έχω πάει σε εκείνο το θέμα (ΓΟΠ) ελπίζω να έρθεις να με διαφωτίσεις.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνεις από μια μέρα και μην πανικοβάλλεσαι. Η δική σου ανησυχία μεταδίδεται και στο μωρό. Η παραγωγή σου προσαρμόζεται, απλά μέτρα πάνες. Πιθανώς περνάτε άλμα ανάπτυξης το οποίο μπορεί να φέρνει ανησυχία. Επίσης, το μωρό σου μπορεί να θέλει να βάλει φρένο, για να μη γίνει μωράκι της Μισελέν. Στο θέμα της ΓΟΠ δεν γράφω, γιατί δεν έχω εμπειρία, εμείς είχαμε μικρά συμπτώματα και την περάσαμε ανώδυνα. Είναι καλύτερα να σε κατατοπίσουν οι άλλες κοπέλες.

Επίσης, περίμενε λίγες μέρες, να εξαφανιστούν τα όποια συμπτώματα προκάλεσε η τριγωνέλλα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, υπάρχει περίπτωση η τριγωνέλλα που πήρα για 1 ημέρα να κάνει κολικούς στο παιδί;;; γιατί από εκείνη την ημέρα άρχισε να είναι ανήσυχο με αποκορύφωμα χτες που το απόγευμα τρελάθηκε στο κλάμα. η παιδίατρος μου λέει ότι σχεδόν σίγουρα είναι ΓΟΠ και του κάνει και οισοφαγίτιδα αλλά εμένα μου πάει το μυαλό μου στην τριγωνέλλα. να είναι σύμπτωση;;

χτες επειδή το παιδί ήταν πολύ ανήσυχο και δεν ήπιε πολύ γάλα, σήμερα νιώθω ότι δεν έχω πολύ.... αν συνεχίσει έτσι λέτε να μου μειωθεί;;;

και έτσι βάζω ιδέες στο μυαλό μου να ξαναπάρω τριγωνέλλα. και σίγουρα έχω λιγότερο γιατί άλλες φορές ενώ θήλαζε και όταν άφηνε το στήθος εγώ το πατούσα και έβγαινε γάλα, τώρα το πατάω, δεν βγάζει, τον βάζω και στο άλλο στήθος και συνεχίζει να πίνει που σημαίνει ότι δεν του έφτασε το ένα στήθος.....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, υπάρχει περίπτωση η τριγωνέλλα που πήρα για 1 ημέρα να κάνει κολικούς στο παιδί;;; γιατί από εκείνη την ημέρα άρχισε να είναι ανήσυχο με αποκορύφωμα χτες που το απόγευμα τρελάθηκε στο κλάμα. η παιδίατρος μου λέει ότι σχεδόν σίγουρα είναι ΓΟΠ και του κάνει και οισοφαγίτιδα αλλά εμένα μου πάει το μυαλό μου στην τριγωνέλλα. να είναι σύμπτωση;;

χτες επειδή το παιδί ήταν πολύ ανήσυχο και δεν ήπιε πολύ γάλα, σήμερα νιώθω ότι δεν έχω πολύ.... αν συνεχίσει έτσι λέτε να μου μειωθεί;;;

και έτσι βάζω ιδέες στο μυαλό μου να ξαναπάρω τριγωνέλλα. και σίγουρα έχω λιγότερο γιατί άλλες φορές ενώ θήλαζε και όταν άφηνε το στήθος εγώ το πατούσα και έβγαινε γάλα, τώρα το πατάω, δεν βγάζει, τον βάζω και στο άλλο στήθος και συνεχίζει να πίνει που σημαίνει ότι δεν του έφτασε το ένα στήθος.....

 

 

το μωρό σου είναι σε εβδομάδα συνηθισμένη για άλμα ανάπτυξης και είναι φυσιολογικό να θηλάζει με αυτό τον τρόπο. Σε λίγες μέρες θα σταθεροποιηθεί πάλι. Μην ξαναπάρεις τριγωνέλλα, απλά θήλαζε όσο ζητάει το μωρό σου. Το να πατάς το στήθος δεν έχει νόημα, είσαι στην εδραίωση της γαλουχίας και το γάλα παράγεται την ώρα που θηλάζει το μωρό. Περίμενε λίγες μέρες και θα δεις αν η ανησυχία ήταν από την υπερπαραγωγή της τριγωνέλλας ή από άλλο λόγο, πχ ΓΟΠ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση της τριχοφυϊας σε πόδια και χέρια, αν και επιθυμητή, δεν είναι πάντα καλό σημάδι γιατί συσχετίζεται με adrenal fatigue (δεν έχω ιδέα πως μεταφράζεται στα ελληνικά!).

 

Ένας γερός οργανισμός φροντίζει να υπάρχει τριχοφυϊα σ' αυτά τα μέρη, οπότε αν προσέξατε μείωση τότε θα πρέπει να προσέξετε τη διατροφή σας και να πάρετε συμπληρώματα διατροφής μέχρι να επανέλθει το σώμα σας σε ισορροπία.

 

rosie μου σύνδρομο επινεφριδικής κόπωσης

Αλλά νομίζω ότι είναι πολυ σημαντικό να καθορίσεις πότε είναι αυτό το φαινόμενο ανησυχιτικό (το να βγαίνουν οι τρίχες πιο αργά από το συνηθισμένο και πιο αραιες-δεν ειναι το ίδιο με απώλεια τρίχας). Ξέρεις πολύ καλά ότι τους πρώτους 3-4 μήνες μετά τον τοκετό αλλά και με τον θηλασμό οι ορμόνες λειτουργούν εντελώς διαφορετικά. Επίσης δεν ξέρω καμία τόσο φρέσκια μαμά που να μη νιώθει κούραση, αυπνία, μεταβολές στη διάθεση κλπ.......

Θα ήταν καλύτερο να παραθέσεις κάποιες λεπτομέρειες για το θέμα (μεγάλο θέμα) όταν θα έχεις χρόνο γιατί ο καθένας αν γκουγκλάρι θα διαβάσει διάφορα και θα δει ότι πολλά από αυτά που περιγράφει ως συμπτώματα τα βιώνει ο ίδιος.

Το εν λόγω σύνδρομο είναι εξαιρετικά δύσκολο στη διάγνωση (χώρια ότι δεν υπάρχουν και γιατροί αρκτερά ενημερωμένοι .....) και τα συμπτώματά του είναι κοινά με πολλές άλλες ορμονικές διαταραχές. (αν και μπορεί και αυτές να συνδέονται ή να είναι αποτέλεσμα του συνδρόμου)

Είναι λίγο τρομακτικό να το διαβάζουν νεες μανούλες που νιώθουν έντονη κόπωση έτσι και αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

τελικά μάλλον η τριγωνέλλα έχει σε κάποιες περίπτωσεις παρενέργειες.

το μωρό τώρα ησύχασε, βγάζει λίγες γουλίτσες αλλά τίποτε άλλο από κλαμα κτλ.

ένας φίλος μας που σπούδασε φαρμακευτική και έκανε μαστερ στην βοτανολογία που τον έβαλα να ψάξει για την τριγωνέλλα μου είπε ότι κάνει συμπτώματα κολικών, ανησυχία κτλ. αφού μιλήσαμε χτες και του είπα ότι το παιδί είναι ανήσυχο, κλαίει κτλ και μου είπε χωρίς να ξέρει: μήπως πήρες τριγωνέλλα;;; τι να πω;; και το τύπος είναι πολύ ψαγμένος, δεν είναι τυχαίος, έχει βγάλει βιβλίο κτλ.

κρίμα γιατί στην παραγωγή γάλακτος είχε πολύ άμεσα αποτέλεσμα σε μένα.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

κρίμα γιατί στην παραγωγή γάλακτος είχε πολύ άμεσα αποτέλεσμα σε μένα.

 

Τα οποία αποτελέσματα δεν τα χρειάζεσαι :-D

Αφού πιο πάνω σου είχα βάλει τις παρενέργειες δεν τις είδες???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...