Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

και εμεις συνεχιζουμε μια απο τα ιδια...δυο με τρεις φορες την ημερα θελει να ειναι συνεχεια στο στηθος, χθες το αποκορυφομα, απο τις 830 το απογευμα μεχρι τις 1230 τα ξημερωματα, να τον βαζω στο ενα, να μασουλαει λιγο και μετα να κλαιει, να το βγαζει και να ψαχνει με λυγμους παλι, στο αλλο μετα τα ιδια.τα ιδια κανει και μια φορα το πρωι και αλλη μια το μεσημερι προς απογευμα. δεν αμφιβαλω οτι ειναι φυσιολογικο αλλα φοβαμαι οτι κλαιει γιατι δεν βρισκει ποσοτητα και ισως και να βαριεται να ρουφηξει με δυναμη. πραγματικα καθε μερα λεω οτι δεν θα δωσω συμπληρωμα αλλα παντα δινω, βεβαια δεν τρωει πολυ, το πολυ 40-50μλ και καμια φορα κανει και εμετο.

με τη μαγια να δω αν θα γινει καθολου δουλεια.

επισης, τωρα κοιμαται περιπου για 3,5 ωρες, και εχει την ημερα 2 τετοιους υπνους. να τον αφηνω ή να τον ξυπναω στις 3 ωρες. χθες προσπαθουσα με τις ωρες και εγω και ο αντρας μου να τον ξυπνησουμε και το μονο που καταφερα ειναι να θηλασει για 10 λεπτα και αυτο με ταχιλια ζορια, κοιμοταν για τουλαχιστον 4 ωρες.

επισης, οσο τον βαζω να θηλασει υποτιθεται τοσο πιο πολυ γαλα εχω. που ειναι το γαλα οεο;;;; μηπως μετα απο καθε θηλασμο, εστω τις πρωινες ωρες να βγαζω και λιγο με το θηλαστρο το νοσοκομειακο για να αυξηθει η παραγωγη η δεν ισχυει κατι τετοιο;

ευχαριστω για καθε βοηθεια

 

 

Γιατί επιμένεις να δίνεις συμπλήρωμα ενώ το μωρό το κάνει εμετό????

μπορεί να κλαει επειδή πονάει και όχι επειδή δεν φτάνει το γάλα???

οι κενώσεις πόσες είναι και τι χρώμα?

οι βρεγμένες πάνες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κι από μένα! Προφανώς δεν είμαι η μόνη με προβληματα στο θηλασμο...

Έχω ένα γιο 20 ημερών και τον θηλαζω κάθε 3 ώρες (ξυπνάει μόνος του) και μετά του δίνω συμπλήρωμα. Σταδιακά βέβαια θέλω να μειώσω το συμπλήρωμα μπας και τα καταφέρω αποκλειστικά...αν και χλωμό το κόβω...

Τον βάζω στο στήθος κάθε φορά, θα πάρω και μαγιά μπύρας...τι άλλο να κάνω....ή μάλλον, τί κάνω λάθος?? Καμιά συμβουλή??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ από εμένα.αν μπορείτε λίγο να με βοηθήσετε σε δυο ερωτήσεις που εχω σχετικά με το θηλασμό.θα ήθελα να πάρω μαγιά(όπως πολύ συχνά ακούω από όλες σας).τι ακριβώς είναι ?χάπια ή κανονική μαγιά από αρτοποιείο? επίσης μια ακόμη ερώτηση σχετική με το νοσοκομειακό θήλαστρο που με πάθος υποστηρίζετε από την αγλαία..που μπορώ να το βρω κ να το νοικιάσω?κ γιατί κόστος περίπου μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ από εμένα.αν μπορείτε λίγο να με βοηθήσετε σε δυο ερωτήσεις που εχω σχετικά με το θηλασμό.θα ήθελα να πάρω μαγιά(όπως πολύ συχνά ακούω από όλες σας).

 

Η μαγιά μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Γιατί θέλεις να την πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί επιμένεις να δίνεις συμπλήρωμα ενώ το μωρό το κάνει εμετό????

μπορεί να κλαει επειδή πονάει και όχι επειδή δεν φτάνει το γάλα???

οι κενώσεις πόσες είναι και τι χρώμα?

οι βρεγμένες πάνες?

 

εμετο κανει γιατι τρωει πολυ απο το ξενο γιατι ειναι λαιμαργος. σιγουρα θελει επιπλεον καθως κλαιει απιστευτα, αφηνει το στηθος και συνεχιζει να ψαχνει για κατι αλλο, βαζει χερια στο στομα, γενικα φαινεται οτι θελει να φαει.

εχω παθει γαστρεντεριτιδα απο την πεμπτη, εχω να φαω 3-4 μερες...αυτο θα επηρεασει την παραγωγη;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμετο κανει γιατι τρωει πολυ απο το ξενο γιατι ειναι λαιμαργος. σιγουρα θελει επιπλεον καθως κλαιει απιστευτα, αφηνει το στηθος και συνεχιζει να ψαχνει για κατι αλλο, βαζει χερια στο στομα, γενικα φαινεται οτι θελει να φαει.

εχω παθει γαστρεντεριτιδα απο την πεμπτη, εχω να φαω 3-4 μερες...αυτο θα επηρεασει την παραγωγη;

 

 

Επειδή είπες ότι πίνει 30-40 μλ ξένο τα οποία τα κάνει εμετό. Είναι πολύ μικρή ποσότητα γάλακτος περίπου 3 κουταλιές της σούπας που το παιδί μπορεί να πάρει και θηλάζοντας με περισσότερες εναλλαγές.....

μήπως η ανησυχία του οφείλεται σε πόνους ??? κάτι άλλο??

η γαστρεντερίτιδα δεν θα επηρεάσει την παραγωγή σου απλά πρόσεχε την ενυδάτωση σου. (πάρε κανένα almora ...)

περαστικά εύχομαι

(εχεις πάρει κάποιο φάρμακο? τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει??)

Link to comment
Share on other sites

εχουν υποχωρησει τα περισσοτερα, μου εχει μεινει ο στομαχοπονος και η εξαντληση, πονανε ακομα τα κοκαλα μου. αυτο για την ενυδατωση που ειπες τι ειναι;γιατι οντως ουτε νερο μπορουσα να πιω, πονουσα αφανταστα μετα.

φαρμακο δεν εχω παρει τιποτα, δεν ξερω αν μπορω να παρω κατι

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

εχουν υποχωρησει τα περισσοτερα, μου εχει μεινει ο στομαχοπονος και η εξαντληση, πονανε ακομα τα κοκαλα μου. αυτο για την ενυδατωση που ειπες τι ειναι;γιατι οντως ουτε νερο μπορουσα να πιω, πονουσα αφανταστα μετα.

φαρμακο δεν εχω παρει τιποτα, δεν ξερω αν μπορω να παρω κατι

 

 

 

 

Το almora είναι αυτό

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CCIQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.farmakeutikoskosmos.gr%2Farticle-k%2Fhlektrolytes%2F4463&ei=HDBZTdnKFMeAhAf3yqWcDA&usg=AFQjCNFg14gaQSA7oE6EBR7x0jHDWd72Vw

επειδή τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι αλλά γενικά υπάρχουν φάρμακα συμβατά με τον θηλασμό δεν χρειάζεται να υπομένεις κάτι μόνο και μόνο επειδή θηλάζεις (π.χ εγώ δεν είχα ποτέ έντονα συμπτώματα και τις δυο φορές που πέρασα γαστρεντερίτιδα οπότε και το αντιμετώπισα κλασικά με διατροφή και γιατροσόφια ....)

μπορείς να ελέγξεις αν κάποιο φάρμακο είναι συμβατό με το θηλασμό κάνοντας αναζήτηση των συστατικών του εδώ

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.e-lactancia.org%2F&ei=TjJZTcjzIonQhAfgzqXzDA&usg=AFQjCNGSTd0qAJdOP6wffmTKc3JytNp-xQ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως βλεπω οτι το παιδι αυξανει το ξενο γαλα που πινει. μπορει να κανει 3 γευματα συμπληρωματικα την ημερα απο 50-100γρ. εχω στεναχωρεθει αφανταστα. το απογευμα το θηλαζα 1 ωρα, μεχρι που εκνευριστηκε και εβγαζε το στηθος, αλλαξα στασεις, αλλαζα στηθος, εφαγε απο το ξενο 80μλ, σχεδον ολο το μπουκαλι, το εβγαλα βασικα γιατι φοβηθηκα μηπως κανει εμετο και αφου ρευτηκε παλι εψαχνε να φαει και θηλασε αλλα 5 λεπτα...εχω πελαγωσει πραγματικα, δεν θελω να σταματησω να θηλαζω αλλα δεν ξερω τι να κανω. ελπιζω να επανακαμψω μετα την αρρωστια, να τρωω καλυτερα και να εχω ισως περισσοτερο γαλα.θα δειξει. παρηγγειλα και τη λουιζα, μου ηρθαν 3 σακουλαρες!θα τα δει κανεις και θα πει οτι καλλιεργω.

καθε επιπλεον βοηθεια δεκτη.

την τεταρτη θα ερθει και ο γιατρος να ζυγισει το παιδι.

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι. ο μικρος εφαγεκαι ξενο το μεσημερι και κοιμηθηκε, ξυπνησε πριν λιγο και ηπιε μονο απο το ενα και ειπα απο το αλλο να αντλησω για να μην το αφησω ανενεργο και να το κρατησω. σε 20 λεπτα, με το symphony medela εβγαλα το θεικο ποσο των 20μλ...επαθα σοκ. μονο τοσο; περιμενα πολυ περισσοτερο, εστω 40 ρε παιδι μου. και σε αρκετα γεματο στηθος καθως ειχε περασει 3ωρο απο τοτε που εφαγε το παιδι απο το στηθος.

τη μαγια την ολοκληρωσα τις 2 εβδομαδες αλλα μου φαινεται οτι μυριζαν ετσι τα ουρα του παιδιου. ισχυει κατι τετοιο σε αλλους.

σκεφτηκα μηπως να δοκιμασω και το αλλο fenugreek, εχω πελαγωσει οπως καταλαβαινετε. Στο επομενο σκεφτμαι ή σε καποιο αλλο γευμα να δωσω μονο ξενο να δω ποσο θα πιει και να αντλησω το δικο μου

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να μαι παλι. ο μικρος εφαγεκαι ξενο το μεσημερι και κοιμηθηκε, ξυπνησε πριν λιγο και ηπιε μονο απο το ενα και ειπα απο το αλλο να αντλησω για να μην το αφησω ανενεργο και να το κρατησω. σε 20 λεπτα, με το symphony medela εβγαλα το θεικο ποσο των 20μλ...επαθα σοκ. μονο τοσο; περιμενα πολυ περισσοτερο, εστω 40 ρε παιδι μου. και σε αρκετα γεματο στηθος καθως ειχε περασει 3ωρο απο τοτε που εφαγε το παιδι απο το στηθος.

τη μαγια την ολοκληρωσα τις 2 εβδομαδες αλλα μου φαινεται οτι μυριζαν ετσι τα ουρα του παιδιου. ισχυει κατι τετοιο σε αλλους.

σκεφτηκα μηπως να δοκιμασω και το αλλο fenugreek, εχω πελαγωσει οπως καταλαβαινετε. Στο επομενο σκεφτμαι ή σε καποιο αλλο γευμα να δωσω μονο ξενο να δω ποσο θα πιει και να αντλησω το δικο μου

 

Το θήλαστρο ειδικά αν δεν το χρησιμοποιείς συστηματικά δεν θα σου δείξει πόσο γάλα έχεις αλλά πόσο μπορείς να αντλήσεις (το αντλώ πολύ γάλα σημαίνει ότι υπάρχει πολύ γάλα το αντλώ λίγο γάλα σημαίνει απλά αντλώ λίγο γάλα). ακόμα και για το πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις θα μπορούσες να έχεις εικόνα αφού χρησιμοποιήσεις το θήλαστρο για 7-10 μέρες.

το γάλα τι χρώμα είχε? ήταν σχεδόν διάφανο?

αν πατήσεις τώρα βγαίνει γάλα?

τα συμπλρώματα από μόνα τους δεν κάνουν κάτι πρέπει να αυξηθεί και το ερέθισμα. αφού έχεις θήλαστρο όταν τελειώνει ο μικρός κάνε άντληση (και στα δυο στήθη) για 10 λεπτά (χωρίς να κοιτάς ποσότητα που αντλείς αρκεί να υπάρχει το ερέθισμα).

βάλε για αρχή 4 αντλήσεις στο 24ωρο.

επειδή γράφεις ότι το ξένο αυξήθηκε αρκετά χαλάει η σχέση προσφοράς και ζήτησης, αυτό έχει συνέπειες στην παραγωγή σου οπότε χρειάζεται βοήθεια.

αν δεν σου κάνει κόπο κάνε μια υπενθύμιση

πόσα γεύματα κάνετε

πόσο συμπλήρωμα συνολικά (και πόσο ανά γεύμα)

πόσες βρεγμένες πάνες? πόσες κενώσεις (και χρώμα)?

οι ζυγίσεις με τις ημερομηνίες

Link to comment
Share on other sites

Το θήλαστρο ειδικά αν δεν το χρησιμοποιείς συστηματικά δεν θα σου δείξει πόσο γάλα έχεις αλλά πόσο μπορείς να αντλήσεις (το αντλώ πολύ γάλα σημαίνει ότι υπάρχει πολύ γάλα το αντλώ λίγο γάλα σημαίνει απλά αντλώ λίγο γάλα). ακόμα και για το πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις θα μπορούσες να έχεις εικόνα αφού χρησιμοποιήσεις το θήλαστρο για 7-10 μέρες.

το γάλα τι χρώμα είχε? ήταν σχεδόν διάφανο?

αρχικα ναι αλλστη συνεχεια οχι

αν πατήσεις τώρα βγαίνει γάλα?

τα συμπλρώματα από μόνα τους δεν κάνουν κάτι πρέπει να αυξηθεί και το ερέθισμα. αφού έχεις θήλαστρο όταν τελειώνει ο μικρός κάνε άντληση (και στα δυο στήθη) για 10 λεπτά (χωρίς να κοιτάς ποσότητα που αντλείς αρκεί να υπάρχει το ερέθισμα).

βάλε για αρχή 4 αντλήσεις στο 24ωρο.

επειδή γράφεις ότι το ξένο αυξήθηκε αρκετά χαλάει η σχέση προσφοράς και ζήτησης, αυτό έχει συνέπειες στην παραγωγή σου οπότε χρειάζεται βοήθεια.

αν δεν σου κάνει κόπο κάνε μια υπενθύμιση

πόσα γεύματα κάνετε

8-9 θηλασμου με συμπληρωμα στα 3 απο αυτα περιπου 70-90 σε καθε ενα απο αυτα

πόσο συμπλήρωμα συνολικά (και πόσο ανά γεύμα)

πόσες βρεγμένες πάνες? πόσες κενώσεις (και χρώμα)?

οι πανες ειναι πολλες οι βρεμενες, να φανταστεις καθε φορα που τον αλλαζω μπορει να κατουραει και 3 φορες. γιατι κανει 2-3 φορες κακα σε γευμα και βλεπω καθε φορα αρκετα τσισα. Οποτε θα πω τουλαχιστον 8-10 φορες τσισα και τουλαχιστον 6-8 κακα

οι ζυγίσεις με τις ημερομηνίες

26/1 γεννηση 3120

31/1 εξοδος 2880

3/2 2960

6/2 2990

9/2 3120

αυριο ερχεται παλι ο παιδιατρος αλλα τα γλεντια αρχισαν απο το σαββατο που με καθηλωσε η γαστρεντεριτιδα, μεχρι τοτε το συμπληρωμα ηταν 100 περιπου την ημερα και τωρα ειναι τουλαχιστον 200 ανα ημερα

 

εβγαλα με το θηλαστρο αλλη μια φορα συνολικα 70μλ, μια χαρα ηταν, ειχα και 20 απο πριν και να το ενα γευμα αλλα εχω δωσει ηδη 3 ξενο, το παιδι ειναι μια χαρα, στο επομενο θα δωσω το δικο μου, τον θηλαζω και πρωτα, πριν το ξενο αλλα μετα απο 2 λεπτα (και πολυ ισως λεω) τον παιρνει ο υπνος, τον βγαζω και τον ξαναβαζω κοκ.

ο μικρος δεν τελειωνει αυτο ειναι το προβλημα, θηλαζω μπορει και για 2-2,5 ωρες με την παραπανω λογικη του προσπαθω να τον ξυπνησω και να τον αλλαζω συνεχεια και παλι κλαιει ο μικρος, τοσο που στο τελος ανοιγει το στομα, ψαχνει σαν τρελος αλλα δεν πιανει καθολου το στηθος. εκει ειναι που του δινω το ξενο πλεον.

η μαγια μπυρας γνωριζετε ποσες μερες θα μεινει στον οργανισμο μου και στον μπεμπη καθως οπως ειπα μυριζουν τα ουρα του;

παντως ευχαριστω παρα πολυ που προσπαθειτε να με βοηθησετε απλα αν δεν το δει καποιος δεν ξερω αν μπορει να καταλαβει και να φανταστει πως κανει το παιδι. αν απλα ετρωγε, εστω και με διακοπες θα ελεγα οκ, τρωει αλλα τωρα κλαιει και χτυπιεται πολλες φορες μελανιαζει απο το κλαμα. ξερω οσο περισσοτερο ξενο τοσο λιγοτερο θηλασμος αλλα τουλαχιστον λεω να καταφερω να αντλω αν δεν καταφερω να θηλασω.

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

λεω να καταφερω να αντλω αν δεν καταφερω να θηλασω.

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το σκέφτεσαι αυτό αφού τα περισσότερα γεύματα το μωρό τα κάνει στο στήθος. να επιμένεις σε αυτήν την εκδοχή -με τις αντλήσεις που θα κάνεις θα αυξηθεί η παραγωγή σου δεν τις συστήνω απλά για να έχεις δικό σου γάλα για συμπλήρωμα. να σκέφτεσαι όσο το δυνατόν λιγότερο μπουκάλι. το βάρος του μωρού δείχνει να πάει καλά ανακτήσατε το βάρος γέννησης τώρα αυτό που θέλεις είναι από 155 γρ την εβδομάδα και άνω κατά μέσο όρο.

μπορείς πάντα να σκεφτείς την εδοχή του sns. θα πίνει συμπλήρωμα στο στήθος σου χωρίς μπουκάλι (δεν χρειάζεται να βάζεις τόσο μεγάλη ποσότητα βάζε π.χ 60μλ για αρχή). το στήθος σου θα πέρνει ερέθισμα και το μωρό θα θηλάζει σε αυτά τα 3 γεύματα. μετά κάνεις και μια άντληση για έξτρα βοήθεια.

δες αυτά τα βίντεο....

http://www.google.gr/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DsHj4xuOPa7k&sa=X&ei=XLxcTdHuEo62hAe2m82qCA&ved=0CEYQuAIwAA&usg=AFQjCNGn_i-eb1p7ILpwuzmGgk8NHOcfxw

και αυτό (είναι λίγο ρεαλιστικό αλλά περιγράφει καλά τη διαδικασία)

http://www.google.gr/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DJ1R4TXfJdyw&sa=X&ei=XLxcTdHuEo62hAe2m82qCA&ved=0CGYQuAIwCA&usg=AFQjCNFqPCO5zP3sB_tYsOR-44MpEqA4Ag

 

ξέρω πολύ καλά πόσο ψυχοφθόρο είναι να κλαίει ενα μωρό στο στήθος και πόσο ενοχικά σκέφτεσαι εκείνη την ώρα....

χρειάζεται όμως ψυχραιμία

δεν πιέζεις το μωρό να πιάσει στήθος

το ηρεμείς (σηκώνεσαι π.χ και το κουνάς ελαφρά να ηρεμήσει) όπως είσαι σε αυτήν την στάση και το μωρό έχει ηρεμήσει προσφέρεις το στήθος (δεν χρειάζεται να κάτσεις αν πιάσει θηλή θήλασε κουνώντας το ελαφρά).

γράψε μας νεα.........

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα νεα απο το βαρος ειναι πολυυυυ καλα, το παιδι σε 8 ημερες εχει παρει 470γρ αλλα ο γιατρος δεν εβγαλε τα 70 ξενο που ειχε φαει πριν καμια ωρα, δεν ξερω αν επρεπε. Του ειπα το θεμα μου και μου ειπε οτι προφανως εχω γαλα αλλα το παιδι θελει περισσοτερο να φαει και προτεινε αντλησεις και συμπληρωμα ωσπου να αυξηθει το γαλα. Απο την αλλη βεβαια βαζω το παιδι και στο στηθος γιατι εχει δυσκολια να κανει κακα και ποναει και κλαιει και το βαζω στο στηθος και ηρεμει. Εννοειται οτι εχω πελαγωσει και σκεφτομαι να το βαζω μονο στο στηθος παλι αλλα δεν ξερω, δεν μπορω, εχω εξουθενωθει και απο την αρρωστια, χθες παλι κοιμηθηκα 2 ωρες και αυτες οχι συνεχομενες, θα μου πεις ετσι ειναι αλλα μετα δεν εχω κουραγιο για τιποτα. τι να πω, φανταζομαι πολλες ειναι ετσι.

αυτα τα βιντεο μια χαρα αλλα το σωληνακι που το βαζεις;υπαρχουν ειδικα μπουκαλακια τετοιου στυλ η το φτιαχνει κανεις μονος του;καλη σκεψη, κοιτας και ποτε ρουφαει και ποτε οχι. αχ εχεις περισσοτερες πληροφοριες σε παρακαλω πες.

επισης, στην αντληση, πιεζουμε το στηθος ή οχι;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα νεα απο το βαρος ειναι πολυυυυ καλα, το παιδι σε 8 ημερες εχει παρει 470γρ αλλα ο γιατρος δεν εβγαλε τα 70 ξενο που ειχε φαει πριν καμια ωρα, δεν ξερω αν επρεπε. Του ειπα το θεμα μου και μου ειπε οτι προφανως εχω γαλα αλλα το παιδι θελει περισσοτερο να φαει και προτεινε αντλησεις και συμπληρωμα ωσπου να αυξηθει το γαλα. Απο την αλλη βεβαια βαζω το παιδι και στο στηθος γιατι εχει δυσκολια να κανει κακα και ποναει και κλαιει και το βαζω στο στηθος και ηρεμει. Εννοειται οτι εχω πελαγωσει και σκεφτομαι να το βαζω μονο στο στηθος παλι αλλα δεν ξερω, δεν μπορω, εχω εξουθενωθει και απο την αρρωστια, χθες παλι κοιμηθηκα 2 ωρες και αυτες οχι συνεχομενες, θα μου πεις ετσι ειναι αλλα μετα δεν εχω κουραγιο για τιποτα. τι να πω, φανταζομαι πολλες ειναι ετσι.

αυτα τα βιντεο μια χαρα αλλα το σωληνακι που το βαζεις;υπαρχουν ειδικα μπουκαλακια τετοιου στυλ η το φτιαχνει κανεις μονος του;καλη σκεψη, κοιτας και ποτε ρουφαει και ποτε οχι. αχ εχεις περισσοτερες πληροφοριες σε παρακαλω πες.

επισης, στην αντληση, πιεζουμε το στηθος ή οχι;

 

Έχεις γάλα αρκετό το συμπλήρωμα που δίνεις στο παιδί είναι περιττό. το αναμενομένο είναι 155 -241γρ την εβδομάδα εσείς βάλατε το διπλάσιο σχεδόν από το ανώτερο αναμενόμενο. νομίζω ότι το πίνει επειδή δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς. (με το μπουκάλι δεν ορίζει εκείνο πέφτει το γάλα μόνο του....)

προσπάθησε να δίνεις όσο το δυνατόν λιγότερο και να ηρεμείς το παιδί στο στήθος όπως σου έγραψα πιο πάνω (όρθια να το κουνάς) αν στην τελική δεν γίνεται αλλιώς δώσε συμπλήρωμα αλλά λιγότερο απο 60 μλ π.χ 40-50 για αρχή αν θέλει και άλλο βαλτο στο στήθος. μπορείς όταν δίνεις το μπουκάλι να είσαι σε θέση θηλασμού (με το στήθος έξω έτοιμο) και μόλις έρθει η ώρα ξεγλιστράς απο το μπουκάλι στο στήθος απαλά χωρίς πολλές μετακινήσεις.

για το sns .....

μπορείς να το βρεις στην εταιρεία που σου έχει νοικιάσει το θήλαστρο

 

http://www.klinikum.gr/thilasmos/el/products/feeding/special-breastmilk-feeding-devices/supplemental-nursing-system?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=49&category_id=30

 

η ξεκούραση είναι πολύ σημαντική για σένα και για την παραγωγή σου. μην καταπονείς τον εαυτό σου προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς περισσότερο. στα γεύματα που τρωει ήρεμα επέλεξε το κρεβάτι σου και ξαπλώστε. να κοιμάσαι.....

βάλε πολλά μαξιλάρια γύρω σου και θήλασε ξαπλωμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης, στην αντληση, πιεζουμε το στηθος ή οχι;

 

δεν χρειάζεται να πιέζεις το στήθος ούτε να πιέζεις τις χοάνες προς τα μέσα. το βάζεις χαλαρά και τις κρατάς μόνο και μόνο να μην ξεβεντουζάρουν....

Link to comment
Share on other sites

Το αν μαλάζεις το στήθος στην άντληση εξαρτάται και από το μέγεθος του στήθους. Αν το στήθος είναι μεγάλο, θέλει λίγη βοήθεια, για να "αδειάζει καλά".

 

ngeo23, μη νομίζεις ότι είναι εύκολο αυτό που κάνεις, θέλει πολλή υπομονή, γιατί δεν έχεις "απλά" προβλήματα, έχεις μαζεμένα διάφορα μικροπροβλήματα και όλα μαζί σου δυσκολεύουν τη ζωή. Το δικό μου μωρό έχει κάποια παρόμοια θέματα, έχω δοκιμάσει όλες τις γνωστές λύσεις και πάλι ζορίζομαι. Έχω δηλώσει επανηλειμένα ότι, αν ήμουν πρωτάρα, το πιθανότερο είναι ότι θα τα είχα παρατήσει. Αλλά αυτό που μετράει δεν είναι τόσο η εμπειρία, όσο η απόφαση ότι είναι μονόδρομος. Μονόδρομος χωρίς μπουκάλι, έστω και με άντληση. Κάθε βοηθητικό μέσο τέτοιου τύπου καθυστερεί την προσαρμογή μας, γι'αυτό πιστεύω ότι είναι καλύτερα να το προσπαθούμε μόνες μας. Τα τόσο μικρά μωράκια κάθε μέρα τα καταφέρνουν και λίγο καλύτερα και μας αλλάζουν τα δεδομένα, γι'αυτό αξίζει να τα εμπιστευτούμε και να δούμε ακριβώς τι μας λένε. Ας πούμε, η κόρη μου τις πρώτες 10 μέρες δεν ξυπνούσε καθόλου εύκολα, ξεροστάλιαζα μέρα-νύχτα, της έσταζα το γάλα μέσα στο στόμα κτλ. Αποτέλεσμα; 300γρ σε 10 μέρες, το οποίο είναι πάνω από το αναμενόμενο. Υπερβάλλων ζήλος, το βλέπεις; Πάνω που το πήρα απόφαση ότι πρέπει να σταματήσω να προσπαθώ τόσο πολύ και την εμπιστεύτηκα, άρχισε η σουσού να ξυπνάει κανονικά και να απαιτεί το φαΐ της. Ήρθαν και τα άλματα ανάπτυξης και το κομμάτι "Ζήτηση" άρχισε επιτέλους να λειτουργεί κανονικά. Τώρα μένει να λύσουμε θέματα δεξιοτεχνίας, καθότι έχουμε ακόμη προβλήματα. Αλλά το κάνουμε χωρίς άγχος, γιατί το μωρό ούτως ή άλλως βρέχει καλά τις πάνες του και παίρνει βάρος. Νομίζω ότι το πιο θαυμαστό πράγμα στην τέχνη του θηλασμού είναι να καταφέρνεις να κλείνεις απ'εξω όλα όσα μπορούν να σε επηρεάσουν, χωρίς όμως να είσαι απούσα (αναφέρομαι κυρίως σε τυχόν δεύτερο παιδί που ζητάει κι εκείνο προσοχή, αλλιώς δεν το συζητώ, όταν έχεις μόνο ένα, το πιο απλό και αποτελεσματικό είναι να τα παρατήσεις όλα, να αφοσιωθείς στο μωρό και σε λίγες μέρες, έχεις πιάσει το ρυθμό).

Τα πηγαίνεις καλύτερα από ό,τι νομίζεις, προσπάθησε να απλοποιήσεις τα πράγματα όσο μπορείς περισσότερο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι απο εμενα.να σας ενημερωσω πως παμε, καθε 2 ωρες προσπαθω να βγαζω αλλα δεν ειναι παντα γεματο το στηθος γιατι πχ τωρα που ηταν να βγαλω ο μικρος δεν χορτασε απο τα 90 δικα μου που ηπιε και τον θηλασα κιολας, απο το ενα στηθος βγαζω 20μλ, μετα απο 5 λεπτα δεν βγαινει σταγονα, απο το αλλο περισσοτερο, γυρω στα 30μλ αλλα σε αυτο βλεπω διαφορα. το παιδι ειναι πολυ καλα, κοιμαται μια χαρα, τα κακα του ολα καλα και οι πανες, πολλες βρεμενες, να σας πω, ετσι θα συνεχισω και οποτε θελει και μπορω, κυριως το βραδι θα θηλαζει αλλα και χθες ηπιε δικο μου, θηλασε και εφαγε και 40 ξενο.θα μου πειτε τα χεις κανει κουλουβαχατα αλλα τι να κανω.προσπαθω, μονο θηλασμος δεν μπορω και εγω ετσι οπως ειναι, ολη μερα στο στηθος και να κλαιει το παιδι και να χαλιεμαι και εγω, αν καταφερω να αποκτησω περισσοτερο γαλα και κραταμε παραλληλα επαφη με το θηλασμο και δεν ξεμαθει μπορει να το γυρισουμε μετα αν και αμφιβαλω. Σημερα βγηκα για μια ωρα εξω και πολυ το χαρηκα οποτε κακως που το λεω αλλα ειμαι ειλικρινης δεν ξερω αν θα το γυρισω στο θηλασμο. Με ικανοποιει να δινω το γαλα μου εξισου να σας πω την αληθεια.

ευχαριστω και παλι.

εχω παραγγειλει τις ταμπλετες τριγωνελλας. μετα απο ποσες μερες πρεπει να δω διαφορα. εχει γευση στο γαλα μου;θα το καταλαβει το παιδι;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

να ρωτησω, εχω παρει το fenugreek, απο την πεμπτη,δηλαδη 5 ημερες, βελτιωση δεν εχω δει, σε ποσες μερες θα πρεπει να δω καποια αυξηση. Οι αντλησεις ειναι ανα 3ωρο, 10 λεπτα με το διπλης αντλησης με symphony χωρις να λειπει καποια αντληση την ημερα, δηλαδη και το βραδι, ορισμενες φορες βαζω και το παιδι στο στηθος και βγαζω απο το καθε στηθος περιπου 30μλ, αλλες φορες 25 αλλες 35

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω, εχω παρει το fenugreek, απο την πεμπτη,δηλαδη 5 ημερες, βελτιωση δεν εχω δει, σε ποσες μερες θα πρεπει να δω καποια αυξηση. Οι αντλησεις ειναι ανα 3ωρο, 10 λεπτα με το διπλης αντλησης με symphony χωρις να λειπει καποια αντληση την ημερα, δηλαδη και το βραδι, ορισμενες φορες βαζω και το παιδι στο στηθος και βγαζω απο το καθε στηθος περιπου 30μλ, αλλες φορες 25 αλλες 35

 

τα 10 λεπτά είναι λίγα, να γίνουν τουλάχιστον 15, ανεξάρτητα αν υπάρχει ροή ή όχι

 

το 3ωρο επίσης είναι οριακό, πρέπει να γίνονται τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο αλλά οι περισσότερες μητέρες χρειάζονται 10-12. Είναι καλύτερα να αντλείς ανά δίωρο στη διάρκεια της μέρας και να κάνεις μία άντληση στη διάρκεια της νύχτας.

 

Αποτελέσματα από το fenugreek βλέπεις σε 1-2 εβδομάδες συνήθως αλλά μόνο αν συμπληρώνονται τουλάχιστον 100 λεπτά άντλησης σε κάθε στήθος το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας ειναι νεα στην παρεα σας και θα ηθελα την συμβουλη σας Μεχρι 2μιση μηνων θηλαζαμε αποκλειστηκα. ενα βραδυ και μετα επιανε το στηθος επινε 2-3 γουλιες και μετα τραβιοταν και γκρινιαζε. εντωμεταξη ειχα κολήσει και γριπη και επαιρνα χαπι για να μου περασει, στις 2 μερες που επαιρνα το χαπι το κολτ αντ φλου διαβασα οτι δεν συνισταται για θηλασμο και σοκαριστηκα το ειπα στο γιατρο μου ειπε για 2 μερες να μην την θηλασω και της εδωσα ξένο. ειχα συγχιστει και στεναχωρηθει εντωμεταξη για κατι και νομιζα οτι ξινισε (οπως μου λεγαν) το εβγαζα με το θηλαστρο και το πετουσα. τωρα δεν εχω πολύ γαλα αλλα νιωθω πολλές τυψεις και θελω πολύ να ξανασυνεχισω να θηλαζω. Πηρα τις θηλες σιλικονης και το δεχεται απλά εγω δεν εχω πολύ γαλα Μπορώ να ξαναεχω γαλα οπως πριν? τι μπορω να κανω? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειναι νεα στην παρεα σας και θα ηθελα την συμβουλη σας Μεχρι 2μιση μηνων θηλαζαμε αποκλειστηκα. ενα βραδυ και μετα επιανε το στηθος επινε 2-3 γουλιες και μετα τραβιοταν και γκρινιαζε. εντωμεταξη ειχα κολήσει και γριπη και επαιρνα χαπι για να μου περασει, στις 2 μερες που επαιρνα το χαπι το κολτ αντ φλου διαβασα οτι δεν συνισταται για θηλασμο και σοκαριστηκα το ειπα στο γιατρο μου ειπε για 2 μερες να μην την θηλασω και της εδωσα ξένο. ειχα συγχιστει και στεναχωρηθει εντωμεταξη για κατι και νομιζα οτι ξινισε (οπως μου λεγαν) το εβγαζα με το θηλαστρο και το πετουσα. τωρα δεν εχω πολύ γαλα αλλα νιωθω πολλές τυψεις και θελω πολύ να ξανασυνεχισω να θηλαζω. Πηρα τις θηλες σιλικονης και το δεχεται απλά εγω δεν εχω πολύ γαλα Μπορώ να ξαναεχω γαλα οπως πριν? τι μπορω να κανω? ευχαριστω.

 

το γάλα δεν ξινίζει με την στεναχώρια ούτε κόβεται. επίσης σε δυο μέρες δεν κόβεται. μπορεί να μειωθεί αλλά όχι ανεπανόρθωτα και αφού αντλούσες έδινες έστω και κάποιο ερέθισμα.

μην στεναχωριέσαι θα φτιάξουν όλα

αν θέλεις απαντάς στις ερωτήσεις εδώ να το δούμε πιο αναλυτικά

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέα στο site βασικα προσπαθώ να επικοινωνησω με την κα Αγλαια. Εστειλα το ερωτημα μου και στο μητρικος θηλασμος αλλα δεν πηρα ακομα απαντηση και ο χρονος με πιεζει. Θέλω πολυ να θηλασω αποκλειστικα την 3μηνων κορουλα μου το προσπαθω από τον εναν μαστο (στον αλλο ειχα κανει πλαστικη πριν πολλα χρονια και η κορη μου δεν επιανε απο κει τωρα δεν εχει γαλα παρα μονο σταγονες) αρχικα ειχα θηλαστρο αλλα τωρα πια οχι. Τον τελευταιο μηνα βαζω το μωρο συνεχεια στο στηθος τουλαχιστον 9-10 φορες την μερα. Καταφερα έτσι να μειωσω το συμπλήρωμα από 650 στα 400 με 380 και από 7 γευματα σε 4. Οταν αρχισα να μειώνω το συμπληρωμα η κορη μου ηταν 5230κιλα και χθες (26 μερες μετα) 5900. Όμως δεν μπορω να το κοψω εντελως. Παιρνω fenugreek αλλα το μειωσα καθως μου προκαλουσε διαρροια. Για αντλήσεις δεν έχω την αντοχη πια καθώς η μικρη ειναι έτσι και αλλιως αγκαλια ολη μερα-νυχτα κυριολεκτικα και έχω και ενα αγορακι 4χρονων που πρεπει να προσεξω να μην το βαλω στο περιθωριο. Αν προσθέσω αντλήσεις δεν θα μπορω να κανω τιποτα αλλο. Μια συμβουλος θηλασμου μου συνεστησε την domperidone. Θελω πολυ να θηλασω αποκλειστικα πιστευετε ότι αξιζει τον κοπο να την δοκιμασω? Ειναι καλυτερα να αυξησω τον γαλα μου με ουσίες ή να συνεχισω να δινω συμπληρωμα?

Link to comment
Share on other sites

domperidone. Θελω πολυ να θηλασω αποκλειστικα πιστευετε ότι αξιζει τον κοπο να την δοκιμασω? Ειναι καλυτερα να αυξησω τον γαλα μου με ουσίες ή να συνεχισω να δινω συμπληρωμα?

 

Θα πρέπει να συνεργαστείτε με κάποιον γιατρό που γνωρίζει από θηλασμό για να μπορέσει να σας υποστηρίξει σε αυτή τη διαδικασία.

 

Σας έχω στείλει και ένα προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...