Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

το φανταστικα οτι ετσι θα μυριζει...!βαζω θηλες γιατι οταν τον πηρααπο την κλινικη δεν επιανε το στηθος λογω πρηξιματος πριν κατεβει το γαλα καλα και μονο ετσι αρχισε να θηλαζει.τωρα χωρις αυτες δε θελει.

 

 

βάλε προτεραιότητες

δηλ. πρώτα να δουλέψεις το θέμα της αύξησης παραγωγής

όσο αυξάνεται το γάλα θα δουλεύεις το θέμα παραμονής του μωρού στο στήθος

τις θηλές προφανώς τις θέλει γιατί του θυμίζουν μπιμπερό υπάρχει δηλ. σύγχυση θηλών

προσπάθησε να το βάζεις στο στήθος (χωρίς θηλές) όταν δεν είναι πολύ πεινασμένο π.χ μια ώρα μετά το γεύμα, ξάπλωσε βάλτο πάνω σου δέρμα με δέρμα άστο να σε μυρίσει να παει προς τη θηλή.

Να αποκτάτε μια επαφή.

Το θέμα είναι να βρίσκει γάλα για να έχει κίνητρο να παραμείνει και να θηλάζει για αυτό σου λεω πρώτα να δουλέψεις το θέμα της παραγωγής και μετά να δούμε τα υπόλοιπα....

αν θέλεις υπάρχει και αυτό το λινκ να διαβάσεις πολλές χρήσιμες συμβουλές

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/wean-shield.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κριστινα μου εχεις δωσει πολυ κουραγιο να συνεχισω και ηδη παει καλυτερα!!!

 

ότι χρειαστείς μας λες;) ενημερώνεις για εξελίξεις βάζε μικρούς στόχους αρχικά για να μην απογοητεύεσαι

Link to comment
Share on other sites

Τα σκευάσματα αύξησης της γαλουχίας πρέπει να χρησιμοποιούνται με πολλή προσοχή γιατί υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσουν υπερπαραγωγή που η μητέρα θα είναι δύσκολο να τη διαχειριστεί.

 

Όταν υπάρχει υπερπαραγωγή αυξάνει ο κίνδυνος για φραγμένους γαλακτοφόρους πόρους και μαστίτιδες.

 

Για το μωρό η κατάσταση είναι ακόμη πιο δύσκολη, όταν το γάλα είναι παραπανίσιο το μωρό τρέφεται με το γάλα που εκκρίνεται στην αρχή, το οποίο έχει περισσότερα ζάκχαρα, λιγότερα λιπαρά και λιγότερες πρωτεΐνες. Αυτό σημαίνει ότι το μωρό φουσκώνει με μη θρεπτικό γάλα, μπορεί να έχει αέρια, να κάνει πράσινες κενώσεις και να μην αναπτύσσεται κανονικά.

 

 

Καλησπέρα κυρία Αγαλϊα :P,μόλις αγόρασα τριγωνέλα σε σπόρους και σκόνη έτσι ώστε να μπορέσω ανταποκρίνομαι στο νινι μου που τελευταία νευριάζει που δεν έχω αρκετό γάλα και κοιμάται νηστικός......επίσης θέλει να είναι όλη μέρα στο στήθος κοντευουμε 3 μηνών ....και είμαστε 7000 κιλά!

μπορείτε να με βοηθήσετε πώς να πινω το σπόρο ή την σκόνη (τσιμενι)

επίσης πέρνω μαγιά μπύρας απο την αρχή 2 χάπια το πρωί και 2 το βράδυ ..μπορέι να μην βοηθάν ,όπως έχετε πει αλλά οταν τα σταμάτησα σταμάτησε και λίγο το γάλα μου..οπότε τα ξανααρχισα...όσο αφορά το σπόρο μπορείτε να με βοηθήσετε? επίσης πίνω και γλυκάνησο 2 τσαϊ την ημέρα ......και τώρα θέλω να προσθέσω και τσαι τριγωνέλας .θα με βοηθήσει?:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κυρία Αγαλϊα :P,μόλις αγόρασα τριγωνέλα σε σπόρους και σκόνη έτσι ώστε να μπορέσω ανταποκρίνομαι στο νινι μου που τελευταία νευριάζει που δεν έχω αρκετό γάλα και κοιμάται νηστικός......επίσης θέλει να είναι όλη μέρα στο στήθος κοντευουμε 3 μηνών ....και είμαστε 7000 κιλά!

μπορείτε να με βοηθήσετε πώς να πινω το σπόρο ή την σκόνη (τσιμενι)

επίσης πέρνω μαγιά μπύρας απο την αρχή 2 χάπια το πρωί και 2 το βράδυ ..μπορέι να μην βοηθάν ,όπως έχετε πει αλλά οταν τα σταμάτησα σταμάτησε και λίγο το γάλα μου..οπότε τα ξανααρχισα...όσο αφορά το σπόρο μπορείτε να με βοηθήσετε? επίσης πίνω και γλυκάνησο 2 τσαϊ την ημέρα ......και τώρα θέλω να προσθέσω και τσαι τριγωνέλας .θα με βοηθήσει?:P

 

Για στη σκόνη δεν γνωρίζω. Τους σπόρους τους βράζουμε για 5 λεπτά, τους αφήνουμε στο νερό μέχρι η θερμοκρασία να είναι κατάλληλη για να το πιούμε, το σουρώνουμε και το πίνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για στη σκόνη δεν γνωρίζω. Τους σπόρους τους βράζουμε για 5 λεπτά, τους αφήνουμε στο νερό μέχρι η θερμοκρασία να είναι κατάλληλη για να το πιούμε, το σουρώνουμε και το πίνουμε.

 

 

Ευχαριστώ,:Pμέχρι πόσα ποτήρια μπορώ να πίνω?:P

Παστουρμάς όλο το σπίτι ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Αγλαια, θελω τη βοηθεια σου και πιστευω πως ειμαι οριακα να μην αποθηλασω.

Εχω ενα μπεμπη 3 μηνων και 15 ημερων! μεχρι πριν 20 μερες τον θηλαζα κανονικα και αποκλειστικα και επαιρνε μια χαρα βαρος (περιπου 30 γρ την ημερα)

Στις γιορτες (Χριστουγεννα) αλλαξα παιδιατρο γιατι μετακομισαμε σε αλλη χωρα (κυπρο) προσωρινα! Εδω η παιδιατρος που εχουμε ειναι λιγο μανιακη με το βαρος και αρχισε να μου λεει πως ο μικρος παιρνει οριακα το κατωτερο φυσιολογικο βαρος (25 γρ την ημερα) η αληθεια ειναι πως αγχωθηκα λιγο και αρχισα να του δινω ξενο! Φυσικα ο μπεμπης δε το ηθελε δεν επινε πανω απο 50 ml οποτε συνεχισα τον θηλασμο! αυτο εγινε για περιπου 2 εβδομαδες. Μετα ξαναπαω στην παιδιατρο παλι τα ιδια με το βαρος (ειναι και αγχωτικη) ηδη ειχα αρχισει να σκεφτομαι πως δε θα τα καταφερω! Το τελικο χτυπημα ηταν το οτι προ 2 εβδομαδων αρρωστησα με πυρετο και ο παθολογος φοβηθηκε για Λοιμωδη Μονοπυρηνωση κ μου ειπε να κοψω τον θηλασμο. τελικα δεν ειχα ΛΜ και τωρα θελω να συνεχισω να θηλαζω.

Ευτυχως ο μπεμπης πιανει ακομα με λαχταρα το στηθος αλλα οπως καταλαβαινεις το γαλα εχει μειωθει πλεον,εχω ομως ακομα, αλλα δεν του φτανει του δινω μονο ξενο και απλα ενα γευμα δικο μου και το βραδυ τον βαζω στο κρεβατι μου και τον ταιζω οσο και οποτε θελει. Κατα τη διαρκεια που ημουν αρρωστη ανελαβα πρωτοβουλια και επαιρνα μαγια μπυρας γιατι φοβομουν μηπως μου κοπει το γαλα κ το εβγαζα ή μονη μου ή οποτε ειχα το κουραγιο με θηλαστρο (εχω το swing).

Τι να κανω για να αυξηθει η παραγωγη μου περα απο το να τον εχω συνεχεια στο στηθος? υποψιν πως πλεον δεν θελει να καθεται οσο καθοταν..

Επισης μου ειναι σχεδον αδυνατο να νοοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο κ να αντλω καθε 3ωρο γιατι απλα δεν προλαβαινω εχω μια 2χρονη κορουλα που θελει και αυτη την προσοχη μου.

Ευχαριστω παααααρα πολυ

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγλαια καλημερα!σου εχω γραψει στην προηγουμενη σελιδα αναλυτικα τα στοιχεια μου και αν μπορεισ να μου δωσεις τη γνωμη σου για το τι μπορω να κανω.το γαλα οσο παει και τελειωνει...

Link to comment
Share on other sites

αγλαια καλημερα!σου εχω γραψει στην προηγουμενη σελιδα αναλυτικα τα στοιχεια μου και αν μπορεισ να μου δωσεις τη γνωμη σου για το τι μπορω να κανω.το γαλα οσο παει και τελειωνει...

 

Απάντησε η Κριστίνα και δεν είχα κάτι να προσθέσω.

Το συμπλήρωμα που δίνεις είναι πολύ και το μωρό δεν μπορεί να καθίσει στο στήθος.

 

Η Κριστίνα σου έγραψε και για το νοσοκομειακό θήλαστρο. Χωρίς αυτό δεν μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμό.

 

Από ότι είδα βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη. Θα σου συνιστούσα να επισκευθείς με το μωρό την Πατσούρου για να αξιολογήσει το θηλασμό από κοντά. Θα μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

το βραδυ ο μπεμπης- 25 ημερων- πειναει πολυ και του δινω συμπληρωμα αλλα δυσκολευομαι πολυ με τον υπνο.....ολη μερα ειναι στο στηθος.

ο παιδιατρος μου ειπε να τηρησω ωραριο καθε 2,5 ωρες να τον βαζω στο στηθος.....

εκανα αντληση μετα το πρωινο γευμα που ειναι και πιο πολυ και βγαζω 30-40 γρ. Μηπως δεν εχω τελικα πολυ γαλα? Ειμαι μπερδεμενη.....

Το να τον εχω ολη μερα στο στηθος μου νομιζω οτι και παλι δεν χορταινει......απο την αλλη εχω αλλο ενα παιδακι που χρειαζεται κι αυτο την προσοχη μου......τι να κανω?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το βραδυ ο μπεμπης- 25 ημερων- πειναει πολυ και του δινω συμπληρωμα αλλα δυσκολευομαι πολυ με τον υπνο.....ολη μερα ειναι στο στηθος.

ο παιδιατρος μου ειπε να τηρησω ωραριο καθε 2,5 ωρες να τον βαζω στο στηθος.....

εκανα αντληση μετα το πρωινο γευμα που ειναι και πιο πολυ και βγαζω 30-40 γρ. Μηπως δεν εχω τελικα πολυ γαλα? Ειμαι μπερδεμενη.....

Το να τον εχω ολη μερα στο στηθος μου νομιζω οτι και παλι δεν χορταινει......απο την αλλη εχω αλλο ενα παιδακι που χρειαζεται κι αυτο την προσοχη μου......τι να κανω?????

 

μαρακι μην ανησυχεισ και να σασ ζησει!!!!!!!!οι 40μερεσ ειναι δυσκολεσ και θελουν πολυ υπομονη!!!!!εγω θηλαζω πλεον αποκλειστικα!τον 1ο μηνα επαιρνε κι εμενα ξενο αλλα σταδιακα το εκοψα!οι περισσοτεροι παιδιατροι ειναι ασχετοι με τον θηλασμο!καλα κανεισ και τον εχεισ ολη μερα στο στηθοσ!!!!θα σου στειλω πμ:D

Link to comment
Share on other sites

ναι....σημερα του εδωσα 2 φορες ξενο γαλα για να ηρεμησει

εχω καιι αλλο ενα παιδι με πολλες αναγκες κι αυτο και γενικα ειμαι μονη με τον αντρα μου και τα εχω παιξει.....

Link to comment
Share on other sites

το βραδυ ο μπεμπης- 25 ημερων- πειναει πολυ και του δινω συμπληρωμα αλλα δυσκολευομαι πολυ με τον υπνο.....ολη μερα ειναι στο στηθος.

ο παιδιατρος μου ειπε να τηρησω ωραριο καθε 2,5 ωρες να τον βαζω στο στηθος.....

εκανα αντληση μετα το πρωινο γευμα που ειναι και πιο πολυ και βγαζω 30-40 γρ. Μηπως δεν εχω τελικα πολυ γαλα? Ειμαι μπερδεμενη.....

Το να τον εχω ολη μερα στο στηθος μου νομιζω οτι και παλι δεν χορταινει......απο την αλλη εχω αλλο ενα παιδακι που χρειαζεται κι αυτο την προσοχη μου......τι να κανω?????

 

Με αυτόν τον παιδίατρο δεν πρόκειται να θηλάσεις. Σε οδηγεί στον αποθηλασμό.

 

Ξέρεις κανένα θηλαστικό που να κρατάει ρολόι;

 

Το θήλαστρο δεν μπορεί να σου δείξει πόσο γάλα πίνει το μωρό, σου δείχνει μόνο πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις με το συγκεκριμένο θήλαστρο, το οποίο σίγουρα δεν είναι το καταληλότερο.

 

Ο θηλασμός εδραιώνεται στις 6 εβδομάδες. Μπορείς να ελέγχεις κάθε μέρα αν το μωρό σου τρώει ικανοποιητικά μετρώντας τις βρεγμένες πάνες που πρέπει να είναι 6-8 το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

εμεις τελικα μετα απο 3 μερες απο το προηγουμενο ζυγισμα πηρε ο μικρος μονο 30 γραμ. ο γιατρος ειπε οτι ακομα να μην το αξιολογησουμε αρνητικα καθως ειναι το παιδι 10 ημερων και να δουμε μετα απο 4 παλι μερες. και εγω μια απο τα ιδια με το μαρακι, εχω και ενα αλλο παιδι, ευτυχως εχω βοηθεια τη μαμα μου που ασχολειται. ο μικρος μεσα στην ημερα εχει 2ωρα και 3ωρα που θελει να ειναι συνεχεια στο στηθος και μολις τον βαλω αποκοιμιεται και μολις τον βγαλω κλαει και βαζει χερια στο στομα και ψαχνει για το στηθος. δεν ξερω αν πειναει η απλα το θελει για να κοιμηθει. δεν ξερω επισης αν τα χαπια της μαγιας μου δημιουργησαν προβλημα στο γαλα και ειναι νερουλο και δεν παιρνει βαρος το παιδι, αν και ιδιαιτερη διαφορα δεν εχω δει. και εγω ειμαι πελαγωμενη αλλα κανω υπομονη. οποια συμβουλη καλοδεχουμενη

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη Αγαλαια να τον εχω ολη μερα στο στηθος?????

 

κι αν δεν εχω γαλα πολύ????

 

ειμαι πολυ μπερδεμενη....μολις τον βαλω στο κρεβατι το βραδυ κλαιει και ξανα τα ιδια αυτο μπορει να ξεκιναει απο τις 3 εως τις 7 το πρωι.....

 

δωστε μου καποια συγκεκριμενη συμβουλη

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη Αγαλαια να τον εχω ολη μερα στο στηθος?????

 

κι αν δεν εχω γαλα πολύ????

 

ειμαι πολυ μπερδεμενη....μολις τον βαλω στο κρεβατι το βραδυ κλαιει και ξανα τα ιδια αυτο μπορει να ξεκιναει απο τις 3 εως τις 7 το πρωι.....

 

δωστε μου καποια συγκεκριμενη συμβουλη

 

Γιατί δεν βάζεις το μωρό στο κρεβάτι σου?

Να θηλάζεις ξαπλωμένη και να κοιμάσαι μαζί με το μωρό το βράδυ.

Σε χρειάζεται είναι πολύ μικρό εκτός απο το γάλα χρειάζεται και την ζεστασιά σου.

Στο λινκ εδώ θα βρεις διάφορες στάσεις και την ξαπλωτή

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=10&ved=0CGcQFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.llli.org%2FFAQ%2Fpositioning.html&ei=bElOTefULsWwhQfV6LioDg&usg=AFQjCNGUOxase_Wx-gjpf9O0Tq9TqlfQSA

έτσι θα θηλάζεις και θα ξεκουράζεσαι γιατί όχι θα κοιμάσαι και εσύ....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη Αγαλαια να τον εχω ολη μερα στο στηθος?????

 

Ειδικά τις πρώτες 40 μέρες, αυτό είναι αναμενόμενο να συμβεί για κάποια διαστήματα. Δοκίμασέ το και δες αν αποδίδει.

 

κι αν δεν εχω γαλα πολύ????

Αν έχεις λίγο γάλα, ο μόνος τρόπος για να αυξηθεί είναι οι πολλοί θηλασμοί.

 

Μπορείς κάθε μέρα να ελέγχεις αν τρέφεται καλά ένα μωρό από τις πάνες που βρέχει. Πρέπει να βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο.

 

ειμαι πολυ μπερδεμενη....μολις τον βαλω στο κρεβατι το βραδυ κλαιει και ξανα τα ιδια αυτο μπορει να ξεκιναει απο τις 3 εως τις 7 το πρωι.....

 

Γιατί δεν το κρατάς δίπλα σου, να μπορέσεις να ξεκουραστείς λίγο;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ...θα το προσπαθησω και θα σας πω......

 

α εχει βουλωσει η μυτουλα του και μου ειπαν να παρω υγραντηρα...

 

....... και πολυ φυσιολογικό ορό....αν είναι βουλωμένη δεν θα μπορεί και να θηλάσει καλά....

Link to comment
Share on other sites

και εμεις συνεχιζουμε μια απο τα ιδια...δυο με τρεις φορες την ημερα θελει να ειναι συνεχεια στο στηθος, χθες το αποκορυφομα, απο τις 830 το απογευμα μεχρι τις 1230 τα ξημερωματα, να τον βαζω στο ενα, να μασουλαει λιγο και μετα να κλαιει, να το βγαζει και να ψαχνει με λυγμους παλι, στο αλλο μετα τα ιδια.τα ιδια κανει και μια φορα το πρωι και αλλη μια το μεσημερι προς απογευμα. δεν αμφιβαλω οτι ειναι φυσιολογικο αλλα φοβαμαι οτι κλαιει γιατι δεν βρισκει ποσοτητα και ισως και να βαριεται να ρουφηξει με δυναμη. πραγματικα καθε μερα λεω οτι δεν θα δωσω συμπληρωμα αλλα παντα δινω, βεβαια δεν τρωει πολυ, το πολυ 40-50μλ και καμια φορα κανει και εμετο.

με τη μαγια να δω αν θα γινει καθολου δουλεια.

επισης, τωρα κοιμαται περιπου για 3,5 ωρες, και εχει την ημερα 2 τετοιους υπνους. να τον αφηνω ή να τον ξυπναω στις 3 ωρες. χθες προσπαθουσα με τις ωρες και εγω και ο αντρας μου να τον ξυπνησουμε και το μονο που καταφερα ειναι να θηλασει για 10 λεπτα και αυτο με ταχιλια ζορια, κοιμοταν για τουλαχιστον 4 ωρες.

επισης, οσο τον βαζω να θηλασει υποτιθεται τοσο πιο πολυ γαλα εχω. που ειναι το γαλα οεο;;;; μηπως μετα απο καθε θηλασμο, εστω τις πρωινες ωρες να βγαζω και λιγο με το θηλαστρο το νοσοκομειακο για να αυξηθει η παραγωγη η δεν ισχυει κατι τετοιο;

ευχαριστω για καθε βοηθεια

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...